Vlooie gala-avond slot /an matte stadsfeesten J" Jeslaagde viering in historisch Den Hoorn Gala-avond Stadsfeest in Eierland Fietser gewond bij aanrijding Afscheidsreceptie voor wijkzuster Dikke Pilaar Mik(s) toernooi tfiiiW.V- Anljsmelk in historisch Den Hoorn. 1A1SDAG 27 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 idanks dat alle Texelaars gratis toe ing hadden, bleef de belangstelling or het „Gala Cultureel" achter bij [verwachtingen. Sporthal Ons Ge- igen bood plaats voor liefst dui- |nd mensen per voorstelling, maar it was te hoog gegrepen. Zelfs op terdagavond was de zaal voor nau- lijks meer dan de helft gevuld, in lenspraak met eerdere berichten r het grote aantal entreekaarten it in de voorverkoop over de toon- mk zou zijn gegaan. |eer was er gelukkig voor de optre- nde „artiesten" wél. Een belangrijk entje werd daaraan bijgedragen lor de humoristische presentatie n Andrew Albers en Jacob van alferen. Op aangename wijze de- n zij de aankondigingen, voorzien n nuttige achtergrondinformatie, logtepunt was de speciaal voor de ilegenheid geschreven mini-musical, et als onderwerp „Texel en de stafslag". De ten gehore gebrachte idjes, die afkomstig waren uit de irder door „Geen C te hoog" opge- erde musical „De engel van Am- ïrdam", waren weergaloos van uwe teksten voorzien door Ruud Haij en Fridt Blanken, terwijl ook is van Zeijlen een werkzaam aan- iel had. Alsof de liedjes nooit an- irs waren geweest, zó vertrouwd ongekunsteld klonken ze in de n. Helaas waren niet alle liedjes in goed verstaanbaar, hetgeen af tik deed aan het geheel. Meeklappen fct duurde niet lang of het publiek lakte in door mee te klappen en It scheelde maar weinig of men be- fn mee te zingen „Texel is en blijft liek". Een heel werkstuk, ook al feren aankleding (groen/zwart), de- Irs (geen) en choreografie (sober laar doeltreffend) eenvoudig gehou- Jn. Een soms jazzy klinkend ensem- zorgde voor een fijne muzikale Idersteumng. Aan de musical werd lelgenomen door een groot aantal Jen van de musicalvereniging, lid applaus hadden de toeschou wers ook over voor de demonstraties i Gymnastiek Vereniging Texel iGVT), Zowel het tafelspringen als de •leningen op de recent aangeschaf- I verende vloer oogden spectaculair, Jet de sprongen .van trainer Nico r als klapstuk. De turnshow prd ondersteund door circus-achtige Jziek. Akoestiek jfng was een terugkerend program- Tollen was één van de oude spelletjes die zaterdag In Den Hoorn herleefden. stamde, was volgens de toelichting sinds een eeuw niet meer op Texel te horen geweest. Muziekvereniging Excelsior (zaterdag avond) en het Koninklijk Texels Fanfa recorps (vrijdagavond en zaterdagmiddag) openden het pro gramma telkens op vlotte en vrolijke wijze, aansluitend op het toespraakje van wethouder Zegers. Dixielandband Monkey Revival en het duo Pip Bar- nard/Nils Lely verzorgden een muzi kaal intermezzo tijdens de pauze Flitsend Zowel moderne (Jazzdans GVT en Muziek- en Dansschool) als traditio nele (Dansgroep Oude Dansen en Volksdansgroep Texel) dans was ver- tegenvwoordigd. De jazz-meisjes zet ten het succesnummer „For crying out loud" geslaagd op de planken, de in flitsende nieuwe kostuums gestoken volksdansers zorgden voor warmbloedige taferelen met Balkan- dansen en de met een gebrek aan mannelijke leden kampende D.O.D. deed de nationale folklore herleven. De show werd gestolen door de twaalf jonge ballerina's van de Muziek- en Dansschool, die komisch- gracieus over het toneel dartelden. Na de „Von Sion"-uitreiking mocht iedereen nog eens op het toneel ko men voor een gezamenlijke finale, die er bij het publiek in ging als koek. „Tot de volgende uitvoering in 2015", zo besloten Albers en Van Wolferen. Den Hoorn Goed opgezet en enthousiast meebe leefd was de viering van de stads- de achterscharnieren van lamspootjes nodig waren Zegt het voort Het programma in Den Hoorn startte met het voorlezen van een verklaring door „schepen" Jac, van Wolferen bij de stadspoort, die een actuele inslag had en eindigde met het bekende „Zegt het voort!". Eerst werd koers gezet naar het symbool van Den Hoorn, het Ned. Herv. kerkje, waar een herdenkingsdienst werd gehou den. Dominee Kok sprak zijn tevre denheid uit over zo'n gevulde kerk. Bij het uitgaan van de kerk klonk de kreet „Schip op het strand!", naar verluid nog wel een schip vol vaten drank. Dat was niet tegen doveman soren gezegd en in optocht ging de bevolking het dorp uit om bij het ZDH-terrein het schip (compleet met drenkeling) aan te treffen. Als voor schot nam men alvast maar een be kertje anijsmelk; ook in verband met het verslechterende weer kwam dit opkikkertje goed van pas. Terug in het dorp bleek het schip vol te zitten met opdrachten. De aanwe zigen werden in groepen verdeeld en moesten zestig vragen over „Den Hoorn toen en nu" zien te beant woorden. Later op de dag volgden nieuwe opdrachten voor de volwas sen deelnemers. De onvermijdelijke regen bleek gelukkig geen spelbreker. Oudeschild Beduidend minder spectaculair ging het eraan toe in Oudeschild. Het rustige programma bezat wel de no dige kwaliteit. Vrijdagmiddag opende in een ver verleden op Texel in gebruik warenwerden door de zanggroep van de historische vereniging nieuw leven ingeblazen. Natuurlijk is de sporthal gezien de akoestiek niet geschikt om koorzang ten gehore te brengen. Het is tenslot te een sporthal. De fanfare, de drum band en de majorettes hadden ook liever wat meer ruimte gekregen om zich te presenteren. De jazz- dansgroep had ook graag een egale vloer gehad inplaats van een houten podium bedekt met tapijttegels. De afdeling gym van G.V.T. had met meer ruimte nóg beter kunnen presteren. Maar ondanks dat waren zij allen aanwezig, evenals de koren die wél wilden zingen, de dansgroe pen, de musicalvereniging etc. Het was dacht ik, ook de bedoeling dat Texel zich aan zijn publiek toonde in alle facetten van muziek, dans en be weging. Dat is mijn inziens dan ook gebeurd en wel op een fantastische manier. In een prachtig tot feestzaal omgebouwde sporthal hebben veel mensen genoten van deze mani festatie. Alle waardering voor de vele mede werkers. Marianne Dapper Den Burg De buurtvereniging van Midden- en Zuid-Eierland wil langs deze weg alle mensen bedanken die zich hebben in gezet voor het doen slagen van de festiviteiten en de Historische maal tijd rond het 575 jaar stadsfeest in de Polder. Wim en Nel Gouwens (vliegveld restaurant); Ed de Bruin; Niek Welbo- ren; Jeanette Zegers; Elly Mast; Rien Mast, Riet de Ridder; Kees Dekker (Tankstation Eierland); Cees Dros (auto en tweewielergarage); Bonne Mechanisatie; Henny Kok; Antoon Kok; Jeugdherberg Panorama;- Bakke rij 't Gouden Boltje; Slagerij Rob en Meta Maas; Bloemen van het Waa- lenburgerhuus; Siemen Witte; Ronald Witte; Alex Witte; Silvia Witte; Mar leen Heyne; Nancy Heyne; Marije Va der; Natalja Witte; Henk Flens, Allemaal heel hartelijk dank! En waar waren de mensen van de krant op 17 maart tijdens de Histori sche maaltijd? Alleen in de Cocks- dorp? Oja ook in de Scholerie, maar wist de krant dan niet dat efr nog zes expositie's waren in de Polder? In ieder geval is het beschamend dat ze er zo weinig aandacht aan hebben besteedll! Buurtvereniging Midden- en Zuid Eierland Een 75-jarige fietser uit Den Burg reed donderdagmorgen zonder uit te kijken uit een uitrit de Westerweg op. Hij raakte daarbij de auto van een 25-jarige vrouw, die uit de richting van Den Hoorn kwam. Zij probeerde op het laatste moment nog de fietser te ontwijken, kwam daardoor in de berm terecht en reed tegen een boom. Hierbij raakte haar wagen total loss. De bejaarde man werd naar een dok ter vervoerd. Hij werd doorgestuurd naar het geminiziekenhuis en bleek een heupfractuur te hebben. Na dertig jaar als zodanig actief te zijn geweest, neemt zuster Mannes sen afscheid als wijkverpleegster, ledereen die zich daartoe geroepen voelt, kan de scheidende zuster de hand drukken op een ter harer ere te houden afcsheidsreceptie in de Theo- dorahoeve in de Kogerstraat. De re ceptie wordt gehouden op 6 april, van 16.00 tot 18.00 uur. Zondag 1 april (geen grapje) zal voor alweer de vierde keer het jaarlijkse grote basketballtoernooi worden ge houden met dit keer een nieuwe sponsor (Dikke Mik) erbij. Qua opzet blijft het gelijk aan vorig jaar; dat be tekent dat er weer op drie velden in sporthal Ons Genoegen gestreden gaat worden om de felbegeerde bo kaal. Tevens moet het team ook weer gemengd zijn, dat wil zeggen met minimaal twee vrouwen in het veld. De teams die nu al aangeschreven zijn hebben tot woensdag 28 maart uiterlijk 17,00 uur de tijd om zich op te geven voor het toernooi. Tot die datum zijn ze verzekerd van deelna me. Maar ook nieuwe teams zijn na tuurlijk van harte welkom. Het inschrijfgeld bedraagt f2b,— bij op gave te voldoen. De teams kunnen zich opgeven bij Jacquline Wilner, Beatrixlaan 75, tel. 13467 of bij An- gelique Bezoet de Bie, Molenstraat 52, tel. 15826. Oudeschild besloot de stadsfeesten met een tentoonstelling die niet uitblonk in kwantiteit maar in kwaliteit een schot in de roos; de Oudeschil der gezichten en situaties spraken voor zich. Op de tentoonstelling ver der veel foto's, de beschilderde over- drachtsvlaggen die H. Eibers uit Zwartsluis halverwege vorige eeuw vervaardigde en modellen van sche pen en molens. Voor de historische puzzeltocht liep het niet storm, maar de deelnemers beleefden beslist enkele leerzame uren, ook geboren en getogen Oude schilders. Voor de excursies op de Schans, geleid door Pip Barnard en Gelein Jansen, was goede belangstel ling. Zelfs toen 's middags de regen onstuitbaar uit de lucht kwam vallen, ging nog een groep geïnteresseerden op pad. laatste onderdelen van „Texel 575 jaar stad" weerspiegelden act de animo onder de Texelse bevolking. In (vooral) Den Hoorn Oudeschild werd, zoals in enkele andere buitendorpen een »ek eerder gebeurde, een gezellig onderling feestje gebouwd. In Burg daarentegen trok het slotfeest, het over drie uitvoerin- in verdeelde „Gala Cultureel", te weinig belangstelling. Het gala Irdiende een beter lot: een gevarieerde show van goede kwali- |t vormde een waardige afsluiting van de stadsfeesten. jbeschouwend heeft Texel een (gal mat „feest" achter de rug. jjtig voor de hardwerkende organi se, maar de vonk sloeg niet echt er. Slechts daar waar de dorp- ommissie of buurtvereniging erin iagde om de bewoners actief in te hakelen. was sprake van enthou- isme. De sportdriedaagse Assen- xel was succesvol, maar paste jenlijk niet in een feestelijk histo- ch kader. Om het programma nog li aanzien te geven, waren reeds istaande activiteiten er met de ha- n bijgesleept. Zo was ook het „Ga- ICultureel" in feite niet méér of inder dan een veredelde „Dubbele n Sion"-avond. Sterker nog: de ixelse cultuurprijs werd tijdens de ltste van de drie avonden zelfs ;ht uitgereikt. mapunt. Eén koor, de Roos Harmony Singers, zag echter af van optreden wegens de akoestiek in de sporthal, die volgens de dirigente te wensen overliet. Haar mening werd gedeeld door geluidtechnicus Piet Hoogerhei- de, die zich bij voorbaat verontschul digde. Voor de overige koren vormde het geen beletsel. Het Texels Vrou wenkoor (o.l.v. Arie Groen) en het Texels Mannenkoor (oJ.v. Martien de Visser) deden allebei een klokgave greep van drie liederen uit het reper toire. Ook de zanggroep van de histo rische vereniging trad voor het voetlicht. Met passende instrumenta le begeleiding werden twee uit de tijd geraakte liederen gezongen. Het eer ste lied, dat uit de vijftiende eeuw feesten in Den Hoorn, die zaterdag het hoogtepunt beleefde met een historisch getint programma. Bij de maaltijd in een grote tent in de tuin van het dorpshuis, halverwege het programma, schoven liefst 270 kleur rijk uitgedoste dorpelingen (stedelin gen) aan. Ze konden kiezen tussen capucijners met spek en hutspot met klapstuk. Wie zich niet in historisch kostuum had gestoken, viel zaterdag in Den Hoorn uit de toon. Een suc ces voor de organisatie, die in de voorafgaande weken enkele „naaida- gen" had gehouden in het dorpshuis. Een groot aantal creatieve dames had zich beschikbaar gesteld om pakken op maat te maken. Houtdraai- kunstenaar Han Bakker had voor de 's middags gehouden demonstratie van oude spelletjes verscheidene at tributen vervaardigd, zoals stelten en tollen. Op school had de jeugd de laatste weken flink op de spelletjes geoefend. Ten behoeve van het alou de „bikkelen" had slager Willem Goënga naar eigen zeggen zelfs extra lammeren geslacht, omdat hiervoor „ome" Nan Tuinder een tentoonstel ling in 't Skiltje die de moeite van een bezoek meer dan waard was. Voor historici om te watertanden wa ren de attributen die door de amateur-duikers Jac Betsema en Flip Duinker in de loop der jaren zijn op gedoken en die afgelopen weekend voor het eerst in het openbaar wer den getoond. Pronkstukken van de collectie waren twee zeldzame bron zen kanonnen uit de vijftiende eeuw (van Poolse makelij) en een zgn. „re lingkanon". Momenteel wordt de col lectie wetenschappelijk verantwoord geïnventariseerd. Dé attractie was zonder twijfel de film- en diavertoning. Jaap Er draaide een videoband met fragmenten sa mengesteld uit 8 mm-films van de afgelopen 45 jaar, verzameld door Jaap Bakker en Adrie Westerlaken. De films waren op videoband overge zet door Jaap Eelman en Simon Smit. Te zien waren o.m.: wandeling door Oudeschild met meester Bruin in 1965, versierde optochten en sleetje glijden vanaf de dijk in 1964, de TX28 en TX15 in 1947, suikerbie ten lossen in de jaren vijftig. Greep De nostalgische beelden hielden vele bezoekers anderhalf uur lang in de greep. De diapresentatie met mate riaal van Bert Koning was eveneens

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5