n ra BO-actie De Unicefdarhes overhandigen het ..Waterdragersbeeld" aan de organisatoren van de LBO-actie. 13-jarige Marjon van Hoften waren in Oudeschild aan de slag geweest. „Ik had niet verwacht dat er zoveel geld zou worden opgehaald", vertelt Dia ne. Marjon heeft zo'n f75,- opge haald. „Maar er waren er ook die over de honderd gulden hadden". Over het verloop van het touwzetten waren beide dames niet ontevreden. Diane: „Alleen viel bij ons dat ding waar het touw om zat steeds uitel- kaar. Daarom moesten we een paar keer stoppen en stukken doorknip pen". Marjon betreurt het niet dat zij in deze groep was ingedeeld. „An ders had ik misschien wel mee moe ten varen en ik ben al niet zo'n bootmens...." Vooraf aan de actie hebben de leerlingen op school veel informatie gekregen over Rwanda en het project. „We hebben een film ge zien. Dat is maar goed ook, anders zou je helemaal niet weten waar het voor is", aldus Diane. Hoorngeschal De officiële sluiting van de cirkel door consul Koorn vond plaats na de afvaart van de Molengat om 12.00 uur. De „Griend" van het Nioz bracht een flinke sleeptros over, die door Koorn aan het touw uit de Mokbaai werd bevestigd. Begeleid door hoorn geschal werden vlaggen gehesen op de pieren aan beide zijden van de Teso-fuik. De muzikale ondersteuning van dit plechtige moment gaf veel voeten in aarde. De organisatie was stad en land afgeweest om musici hiervoor aan te trekken, maar zowel de Texel se fanfarekorpsen als de muziek school zagen ervan af. Uiteindelijk werd J. Feikema benaderd of hij met het jagersensemble wilde komen. Tot op de dag van de actie stond nog niets vast. Jeannet van Abs: „Ik bel de die morgen om te vragen of hij in IJSDAG 27 MAART 1990 TEXELSE COURANT p|, i mil li eze waren beschikbaar gesteld door Aankoopcentrale. Deskundigen ok burgemeester Schipper hielp, sa- ien met enkele leerlingen, touw zet- n bij paal 33. Voor hulp bij lentuele ongelukken waren vier BO-ploegen van twee personen op ■rategische plaatsen neergezet. Zij iefden niet in actie te komen, lp enkele „probleemplaatsen" werd i hulp van deskundigen ingescha- ild; de wipperploeg hielp met het dwingen van de Sluftergeul, de ijkspolitie te water sloot de haven n Oudeschild af, het Korps Mari- s nam de Mokbaai voor zijn reke- I en het scheepje „Griend" van Nioz werd ingezet voor onder an- >re de Tesohaven. Schoolband et officiële startsein voor de mpa- ictie werd om 10.00 uur 's mor- sns gegeven in de Burgemeester De oning-hal waar alle leerlingen en de organisatie betrokken groepslei- érs en andere medewerkers bijeen «amen. De door leraar Jaap Dros □gezweepte schoolband speelde de :erren van de hemel en bij genum- lerde stoelen stonden de klossen luw, paaltjes en lunchpakketten aar. LBO-directeur N. van der Weide lees in pakkende woorden op het rote belang van deze unieke actie bracht uitvoerig dank voor de tot asver betrachte inzet van organisa- iren en medewerkers. Als speciale ast verwelkomde hij de consul van wanda, die daarop direct het woord reeg. Koorn („Ik woonde van 1946 it 1948 op Texel") wees op het be ng van de aanleg van goede water tonnen in het Afrikaanse land, waar ien nu soms 10 tot 15 kilometer loet lopen om een paar jerrycans lilig water te halen. „Texel vecht te- sn het water; Rwanda vecht vóór rater", aldus Koorn, die de hoop uit- jrak dat vele scholen het voorbeeld jn het Texelse LBO zullen volgen. in der Weide maakte vervolgens de rheugende opbrengst van de actie tend. Geen van de andere 140 holen die zich voor deze Unicef- tie inspannen komt zelfs maar in buurt van dit bedrag, zodat het :n onbetwist record is. Van de ruim #2.000,- kunnen zo'n dertig nieuwe aterputten worden geslagen. De eque werd overhandigd aan de nicef-vertegenwoordiging, bestaan de uit Nel Pijlman en Annette Vrijdag, Op hun beurt overhandigden zij de sculptuur „De Waterdragers" via Van der Weide aan de organiserende leer krachten Jannes Kamphuis, Piet Monster en Martin Jansen. Het bron zen beeld van 80 centimeter hoog wordt als herinnering an alle scholen gegeven die minstens f 5000,- in zamelen. Onontwarbaar Tegen 11.00 uur waren alle groepen op hun lokatie in de weer met het neerzetten van het touw. Dat viel lang niet mee. De haspels waar het omheen zat waren niet zo sterk ge construeerd en begaven het op som mige plaatsen, waarna het touw eraf gleed en in een vrijwel onontwarbare kluwen raakte. Enkele groepen losten dit op door het touw in stukken te snijden en weer aan elkaar te kno pen. Een andere groep verloor de moed bij het zien van de reusachtige knopenmassa en gaf er de brui aan. Gelukkig zagen leerlingen van de „buurploeg" het belang van het welslagen van de actie in en zetten zij alsnog de lijn neer. Leerlingen bij De Cocksdorp kwamen Zo'n 1300 meter touw werd op de Hors door deze leerlingen neergezet. De burgemeester legt de leerlingen uit hfa. touw in de knoop: even Apeldoorn bellen. je knopen moet doorhakken.... touw tekort, omdat de verwarde massa rond de haspel onbruikbaar was geraakt. Zij losten het zeer in ventief op door stukjes touw en lijn te „jutten" en aaneen te knopen. Droge sokken De motivatie van de jongeren ver schilde sterk. De leerlingen die sa men met de mariniers het touw over de Mokbaai verzorgden waren van te voren gewaarschuwd dat ze hierbij nat zouden kunnen worden. Droge sokken waren wel meegenomen, maar er was niet door allemaal op gerekend dat ze daadwerkelijk tot hun heupen door de Waddenzee moesten waden. Enige moppergelui den waren wel te horen, maar men liet zich toch niet kennen en ging braaf te water. Het gaf tijdens het feest later op de avond wel aanlei ding tot de sterkste verhalen' De 13-jarige Jacco Zandstra was één van de scholieren die met de mari- PAGINA 7 Ze lieten zich niet kennen: tot over hun knieën wandelden de LBO-ers voor het goede doel door de Mokbaai. niers meemocht. „We hebben eerst paaltjes op de Stuifdijk gezet voordat we door het water moesten. Aan de andere kant van de baai was ook touw gespannen en dat hebben we aan elkaar geknoopt. In het midden lagen twee boeien waar het touw aan vast zat, anders bleef het niet drijven. Ik was er op voorbereid dat ik te water moest. Nee, het was niet zo koud, dat viel wel mee". Spontaan De reacties van omstanders waren overal leuk. Een Duitse toerist die op verschillende plaatsen kinderen bezig zag met het spannen van het touw informeerde waar het voor diende en gaf vervolgens spontaan elf gulden die hij nog in zijn zak had. Een ande re toerist raakte compleet in de war toen hij aan het ene eind van het eiland mensen touw zag spannen en het later op een andere plaats weer zag weghalen. „Hij dacht zeker dat het een raar soort bezigheidstherapie was", aldus één van de leerkrachten. Een ander was de vragen van Duitse gasten na enige tijd beu en toen er weer iemand kwam vertelde hij dat het de bedoeling was dat de Duitsers voortaan aan de zeezijde van de draad wandelden, waarop tot zijn stomme verbazing braaf de hele fa milie over de draad stapte en half door zee wadend de tocht voor tzette.... Niet moeilijk De 13-jarige Steven Lemstra was in gedeeld bij de groep die naar de Schorren ging. „Ik weet niet hoeveel meter we precies hebben gezet. Het was niet zo moeilijk. We zijn er niet lang mee bezig geweest. Een kwar tiertje of zo". De 14-jarige Diane Stolk en de Notaris Boswijk stapt in voor zijn controlevlucht Piloot Bob Rienks houdt het portier voor hem open. ieder geval zelf wilde komen, maar zelfs dót kon niet hard worden af gesproken. Toen we eindelijk allemaal op de haven stonden zag ik nergens iemand met een instrument, dus ik had me er al bij neergelegd dat we het zonder blazers zouden moeten doen. Ik rolde dan ook bijna van de dijk van verbazing toen ik bij het hij sen van de vlag ineens hoorngeschal hoorde. Daar stond Feikema, hele maal in zijn eentje te blazen. Het maakte er wel een ontroerend mo ment van". Spectaculair Consul Koorn noemde het een groots ogenblik. „Ik heb diepe bewondering voor de organisatie. Het is een spec taculaire en uiterst succesvolle actia Ik heb op veel plaatsen een kijkje ge nomen. Met name het gedeelte dat met de mariniers in de Mokbaai is gerealiseerd vond ik fantastisch. Maar er waren meer spannende pun ten". Koorn heeft zelf enige jaren in Rwanda gewoond, maar zetelt nu in Laren. Hij is verantwoordelijk voor commerciële activiteiten in Zuid Afri ka. Meteen na de sluiting werd gestart met het opruimen van het touw. En kele belangrijke gedeelten zoals de havens en de Mokbaai, werden met grote spoed vrijgemaakt, zodat de scheepvaart er weer langs kon. Het touw is allemaal verzameld. Er wordt nog bekeken wat ermee zal worden gedaan. Jeannet van Abs: „We zullen nagaan of men er in Rwanda wat aan heeft en zo ja, dan wordt het opgestuurd. Anders gaan we het op de Lionsveiling bij opbod verkopen en is de opbrengst voor het goede doel". Hoeveel bijdrage de ge meente zal geven is nog niet bekend. De actie valt binnen de voorschriften voor ontwikkelingssubsidie. Deze is maximaal 35 procent van het totaal bedrag, maar zoveel geld zit er echter niet in de pot. Wethouder Zegers, die zich onder de genodigden bevond, heeft echter toegezegd te zullen pro beren het maximale bedrag boven ta fel te krijgen. „Ik zal de raad vragen of er wat uit een ander potje mag worden gehaald". Kalfje De leerlingen werden na afloop be loond met pannekoeken (gebakken door twintig vrijwilligers) en een feestavond. De genodigden kregen* koffie en een stokbroodje, aangebo den door makelaardij Duin en ver zorgd door Peter Dros. Ter verhoging van de feestvreugde is een donderdag geboren kalfje bij Cees Hin van Ottersaat „Rwanda" gedoopt. Tijdens het afsluitende feest, wat te vens het einde inluidde van de festi viteiten rond het 25-jarig bestaan van de school, werden nog enige prijzen aan scholieren uitgereikt. Afke van der Vis uit 2a werd beloond omdat ze het meeste geld had opgehaald, namelijk ƒ1346,-. Het grootste aantal sponsors (105) was gehaald door Je roen de Jong uit klas 1a. Hij werd hiermee benoemd tot de meest ijveri ge inzamelaar Het op één na hoogste bedrag (ƒ641,50) was bijeengebracht door Sandra Daalder uit 2a De op één na ijverigste leerling was Richard Maas uit 1c met 100 sponsors. Richard Beijert uit 2d had het op twee na hoogste bedrag (ƒ591,50) en Leome Gieles uit H3 was de op twee na ijverigste. Het op drie na hoogste bedrag (ƒ569,50) was bin nengehaald door Jeanet Verhoeve uit 1c. De klasseprijs voor de klas met het hoogste gemiddelde bedrag (ƒ172,80) ging naar 1c. tl yttariniers en de leerlingen wordt het touw op de landingsboot overgebracht.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7