Contact met klanten zou ik iet graag willen missen -1 1 Scholieren zijn zich zeer bewust van discriminatie joys Hendriks viert 25-jarig dienstverband exelse bowlers deden Bt goed in Hoorn Dikke Mik ging goed van start Voetbaluitslagen Opmerkelijke resultaten enquête Weer kaartwinst voor Derksen/van Heerwaarden Vernieler gepakt Collecte voor Hartstichting Nachtmarathon klaverjassen Geen opzet bij ruitbreuk IPAQ 27 MAART 1990 TEXELSE COURANT ik veertien jaar werd, kon ik en Werken of verder studeren. jos ervoor om te gaan werken wam terecht in een bakkerij, vier uur 's morgens brood bak en daarna met een kar de deu- langs. Mijn eerste contacten met ten heb ik opgedaan met ven- Aioys Hendriks 143 jaar oud), ijlsleider bij Albert Heijn in Den viert donderdag zijn 25-jarig 'stverband. ..Mijn werk is tegelij- ijd mijn hobby. Hoewel de zaak goed loopt, wil ik er nog veel van maken, ik zou bij wijze spreken graag 770 procent wit halen." Hendriks groeide op in Castri- in een groot gezin. „Ik ben er van 15 kinderen. Een goed ka- jiek gezin. Logisch dat het geen iet was bij ons thuis. Zakgeld kre- we zelden. Als je een jaar of rtien bent, vind je dat een gemis, jrschijnlijk ben ik om die reden gaan werken. Je wordt in een ót gezin vrij snel zelfstandig." tweelingbroer van Hendriks werk- die tijd bij de Coöperatie Dat lonkte ook Wies toe. Hij sollici- rde en werd aangenomen. Niet daarna belandde hij bij zijn huidi- werkgever. Hendriks werd als jste bediende aangenomen bij Al- Heijn in Zandvoort. „Het was zo en met al die toeristen moest er zeven dagen per week worden lerkt. Vakken vullen, gasmuntjes (Open, manusje van alles eigen- Chique Da volgende plaats was Bloemen- ■I, waar Hendriks naar eigen zeg- I vooral dienstbaar leerde te zijn. [kwam chique publiek. Mevrouw fsheuvel bijvoorbeeld. En mevrouw winkelde er zelf. Het was zo'n Jdat je een tikje met een paraplu len |e benen kreeg als je je om t draaien." hdriks volgde verschillende cursus- Jen haalde diverse vakdiploma's. I werd bevorderd tot vervangend „Dat hield in dat je een op va line zijnde bedrijfsleider verving, i heel leerzame tijd. Ik zat door I hele land heen, om de vier we- Aloys Hendriks: ,,Op m'n veertiende jaar ben ik begonnen met brood venten langs de deuren." boorteplaats terug te keren. „Het is dan toch weer leuk om je op bekend terrein te begeven. Om allerlei men sen in de winkel te krijgen die je van vroeger kent." Trouble-shooter Texelse bowlingcombinatie Opel itenaar. Paracentrum en Jos Ka- ger hebben hun positie goed verste vigd op de voorlaatste wedstrijd in de Nationale league in Hoorn waar de spanning te snijden was doordat •r maar enkel punten verschil is tus sen de eerste vier plaatsen. |n de eerste wedtrijd tegen Benjo za den starten de Texelaars wat stroef. Ton Witte kwam met een goede ga me van 174 uit de bus. In de tweede game was de nervositeit wat gezakt an werd er beter gespeeld. Rob jumkes gooide 218 en in totaal ird er 860 kegels omgegooid wat led was voor de wedstrijdpunt en It totaal. In de tweede wedstrijd kwam een moeilijke wedstrijd tegen het listeam. Er werd door beide teams r hoog gegooid maar het punt naar het huisteam. In de tweede Jme moesten de Texelaars op jacht aar punten om niet de aansluiting bij de top te gaan missen. Deze werd °P 10 pins gewonnen met een mooie game van 203 voor Klaas Veldman. J^de derde wedstrijd tegen BMW de Handen leken de Texelaars regel- op de winst af te gaan door In 200 game van Henk Plaatsman iar lieten zich op het laatste mo lt verrassen door te denken dat I winst binnen was maar BMW l°ide nog even 6 strikes en wonnen 'e wedstrijd met 6 pins. In de twee ds partij tegen BMW lieten ze zich meer verrassen met weer een '6 game voor Henk Plaatsman en ®en 204 voor Klaas Veldman werd partij in het voordeel van de Texe- aars beslist met 2 punten. werden deze dag 5 punten binnen ;haald met totaalscore van 5081 's en een dag gemiddelde van 170. |n Witte speelde een zeer constante 19 van gemiddeld 171. Joop van bve was wat wisselvallig en had 10 gemiddeld. Henk Plaatsman had sn goede start maar groeide in de 'dstrijd en kwam uit op 172. Rob amkes had zijn ups en downs en 'am uit op 170. Klaas had wat >eite met de bal keuze maar sloot !ze dag af met ook een gemiddelde ken ergens anders. Je ziet dan vooral hoe anderen werken. Ik wilde dol graag zelf bedrijfsleider worden, deed verschrikkelijk mijn best en werkte 70 uur in de week. Je bent echter afhankelijk van bazen. Toen de baas die me de belofte had gedaan ver trok, kwam er een ander. Daarmee was m'n kans voorlopig verkeken, want die zag me niet zo zitten." Avond-Mavo Hendriks kreeg het advies eerst de Mavo te volgen, wat hij er 's avonds nog even bijdeed. In die tijd volgde hij ook de Outwardbound School, waar zaken als leidinggevende capa citeiten en stress-gevoeligheid aan de orde kwamen en werden beoordeeld. Na in Heemskerk met Lia te zijn ge trouwd, belandde Hendriks na enkele omzwervingen in Den Helder. „Van 1970 tot 1974 ben ik daar afdeling schef geweest. We woonden vlak bij Texel en toch hebben we er nooit zelfs maar een kijkje genomen. Waar schijnlijk ook omdat de kinderen toen nog erg klein waren." Toen er een nieuw filiaal in Castricum werd geopend, nam Hendriks de ge legenheid te baat weer naar zijn ge- In 1976 werd in Heemskerk het eer ste filiaal van AH geautomatiseerd. Hendriks mocht dit helpen opstarten. „Er kwam een internationaal gezel schap kijken om te zien hoe we dat deden." Het vak van bedrijfsleider bleef echter lonken. Tests wezen uit dat het analytisch vermogen van Hendriks nog wat aanscherping nodig had. Twee jaar lang werd hij ingezet op het hoofdkantoor, als lid van het „trouble-shooters team". Dit hield in dat hij filialen waar het slecht ging, moest bezoeken. „We moesten kijken waar het aan schortte en dan tracht ten de problemen op te lossen. Een enorm mooie tijd gehad, je zat weer door het hele land heen. Je moest al leen zorgen overal om negen uur 's morgens aanwezig te zijn. Ook als het filiaal zich in Groningen bevond. We moesten vaak erg vroeg opstaan." Toen in Leiderdorp een AH-extra I2000 vierkante meter en nieuw in het Ahold-concern! werd gebouwd, kreeg Hendriks het verzoek het non food gedeelte op te zetten, „Je kon het zo gek niet bedenken of we ver kochten het wel. Dat liep van goud, zilver, fietsen, video tot rijbroeken. Er werkten 250 mensen. Het was een enorme uitdaging. Weer iets heel an ders. Bedrijfsleider Hierna kwam Hendriks in een filiaal in Amsterdam te werken, waar hij het minder naar de zin had. „Ik wilde nog steeds persé zelf bedrijfsleider worden en dat was ik nog steeds niet. Op een dag kreeg ik de mede deling dat er een filiaal voor me was. Op Texel. In eerste instantie klonk het me niet echt aanlokkelijk in de oren. Ik beschouwde Texel als het einde van de wereld. Het was in de vakantie-periode, Lia zat met mijn zoon en dochter zes weken op een camping in Rhenen. Toen ik haar op belde, vertelde zij dat het haar zo gek nog niet leek. We besloten de eerst volgende zondag met het gezin een kijkje te nemen. Ik zal het nooit ver geten. Onze dochter, toen nog een jaar of acht, heeft de hele weg in de auto zitten huilen. Ze wou voor geen prijs op een eiland wonen. Toen ik de winkel in de Waalderstraat zag, wist ik onmiddellijk dat er wat van te ma ken viel. Ook het huis erboven kon onze goedkeuring wegdragen. We waren echt een beetje verliefd, alles viel verschrikkelijk mee. In 1982 openden we de zaak." Fietsen „In eerste instantie voor een termijn van drie jaar, want ik wist helemaal niet of het wel zou bevallen. Het pu bliek stond me echter gelijk aan. Toen we hier net woonden, gingen we gelijk enthousiast op de fiets. Ook dat zal ik nooit vergeten. Voor de wind naar De Cocksdorp. Wat ging het allemaal lekker. Maar daarna moesten we nog terug, met de wind pal tegen. We hebben ons er van paal naar paal doorheen geworsteld. Ik moet eerlijk zeggen dat ik daarna nooit meer naar de Cocksdorp ben gefietst. We fietsen zelden meer." „Ik moet zeggen dat ik het eiland na al die jaren nog niet ken. Als je bij voorbeeld Jan Wolkers neemt, die hier maar even langer woont dan ik, sta ik versteld van wat hij over het eiland weet. Ik heb nog niet veel tijd gehad om op die manier rond te kij ken. De zaak kwam eerst." „Toen ik hier kwam waren er twaalf personeelsleden, nu zijn dat er 49. We hebben ook twee verbouwingen achter de rug, aanvankelijk gingen we van 350 naar 458 vierkante me ter. Dat was met voldoende, verder uitbreiden was gewoon een must. Ik kon m'n ei niet kwijt in die ruimte. Toen Quickynette naast ons er uit wilde, zag ik m'n kans schoon. Nu zitten we op 1000 vierkante meter. Dat geeft tenminste mogelijkheden." „De sfeer in de zaak is goed. Er wordt onderling heel wat afgepraat. Je bent als bedrijfsleider ook sociaal werker, want alle verkeringen die uit zijn, krijg je op je bordje. Alle proble men die er zijn, komen voor jouw re kening. Maar ik heb het verschrikkelijk naar m'n zin. De func tie is helemaal wat ik ervan ver wachtte." Texelpromotie Albert Heijn levert op advies van Hendriks geen bijdrage aan de Stich- Vrijdagavond werden de eerste play offs in een serie van drie gespeeld voor de eilandcompetitie basketball. De vier hoogste geklasseerde teams ontmoetten elkaar daarbij ieder nog één keer en de winnaar mag zich dan uiteindelijk Texels basketball kampioen '89-'90 noemen. De eerste wedstrijd ging tussen de nummers twee en drie van de com- petitiel, Tasiel en Dikke Mik. Heel ver rassend bouwde Dikke Mik een snelle Zaterdag 24 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel BI-HugoBoys B1 SRC B3-Texel B2 Wiron Bl-Oosterend B1 HRC B3-Tex.Boys BI Tex.Boys C1-HRC C2 Wiron C2-Oosterend C1 Texel C2-Zeemacht C1 Schagen C1-Texel C1 1-1 2-2 0-4 1-0 1-2 2-1 1-2 1-6 Zondag 25 maart: KNVB Texel-EVC 0-2 KNVB afdeling Noord-Holland: Texel 2-Helder 3 16-1 Wiron 4-Texel 3 1-2 ZAP 10-Texel 4 0-6 Dames: DVC 2-Tex.Boys Recreatie: Oosterend-Texel 0-1 5-2 en grote voorsprong dankzij een veel scorende Erik-Jan Vermeulen op en leek Tasiel te worden weggespeeld. Gezegd moet worden dat 'Tasiel een belangrijke speler in de persoon van Jesse van der Meent miste en Dikke Mik de andere gevaarlijke angel Jesse Helder bij Tasiel knap wist vast te zetten. Naarmate de wedstrijd vorder de kwam 'Tasiel langzaam maar ze ker terug. Mede door egoïstisch spel ging 't scoren Dikke Mik wat minder gemakkelijk af als in het begin en kon Tasiel de achterstand zelfs terug brengen tot twee punten. De wed strijd won daardoor steeds meer aan spanning, echter Dikke Mik wist nog net op tijd het roer om te gooien en besliste de partij uiteindelijk met 49-39. Daarna volgde de ontmoeting tussen de nummers 1 en 4 van de competi tie, Paracentrum en Sportshop Texel. Sportshop Texel miste een belangrijk aantal basisspelers terwijl Paracen trum op volle sterkte kon aantreden. In het begin wist Sportshop Texel nog wel stand te houden maar moest toen toch toegeven op het snelle doeltreffende spel van Paracentrum. Enkel door vele persoonlijke fouten probeerde Sportshop Texel het spel van Paracentrum te ontregelen maar dat mocht ook niet baten. Daardoor verliep de wedstrijd wat eenzijdiger als bij Dikke Mik en Tasiel en kreeg het een minder spannend karakter. Vooral in de tweede helft begon dan ook de conditie nog een woordje mee te spreken en moest Sportshop Texel uiteidelijk toestaan dat er een verschil van 28 punten op het score bord prijkte: met 56-28 delfde zij het onderspit. Programma voor vrijdag 30 maart: 20.45 u. Tasiel-Sportshop Texel Dikke Mik 21.45. u Dikke Mik-Paracentr. Sportshop ting VVV Texelpromotie. Een stand punt dat door menig wel betalende winkelier discutabel wordt geacht. Hendriks is van mening dat de stich ting de Texelaars een worst voor houdt, die er niet is. „Ik ben van mening dat de service naar de klant, naar de toerist dus, niet op goede wijze wordt verleend. Hoewel ik ach ter het Texels Verbond van Onderne mers sta, ben ik het met de uitvoering niet eens. Het is toch geen service als na het seizoen het meren deel van de Koger winkeliers de zaak wil sluiten? Zelfs de VVV sluit op zondag. Je kunt pas van service spreken als een dergelijk, voor toe risten enorm belangrijk bureau, open blijft tot na aankomst van de laatste boot. Als je wilt promoten zul je moeten zorgen dat je de zaken op or de hebt. Dat is mijns inziens niet het geval." Geruchten Hendriks, die een „type drie filiaal" drijft (vijf is het hoogstel, werd on langs als bedrijfsleider voor type vier geschikt bevonden. Een klasse hoger dus. Betekent dit in de komende ja ren een afscheid? „Ik sluit niets uit, want ik wil m'n carrière niet in de weg zitten. We staan echter niet te trappelen om weg te gaan, ook de kinderen hebben het hier goed naar hun zin. Het kleinschalige van het eiland spreekt me aan, hoewel dat ook weer zijn nadelen kan hebben., Ik doel nu op de geruchtenstroom waar ik laatst het slachtoffer van ben ge worden. Dat is weer een minder aar dig trekje. Met Ouwe Sunderklaas werd in Den Burg gespeuld dat ik een affaire zou hebben met een per soneelslid. Later gingen er verhalen dat er zelfs aangifte zou zijn gedaan bij de politie. Volgens de geruchten zou ik om die reden graag weg wil len. Kijk, als ik nu per ongeluk een aanbieding krijg waar ik geen nee te gen wil zeggen, gaat iedereen nog denken dat het waar is ook. Ik heb eigenlijk medelijden met mensen die dit soort dingen beweren. De geruch ten zijn nergens op gebaseerd, maar je kunt je er niet tegen verdedigen. Vandaar dat ik nu even de gelegen heid te baat neem." Genieten „Maar ik ben vast van plan wat meer te gaan genieten van datgene wat Texel biedt. Ik mag graag wat knutse len bij huis en in de tuin rommelen. Daarnaast zit ik in het bestuur van de folklore en ben ik actief voor de Ronde om Texel. Ik doe dat al jaren, maar heb er nog nooit daadwerkelijk wat van gezien. Dat wordt dit jaar anders. Ik wil er bij zijn. Maar ik ben toch bang dat mijn werk altijd op de eerste plaats zal komen. Er is geen week hetzelfde. Er is nu weer een omschakeling gaande van beheerder naar manager. Maar of ik voor het vak van manager in de wieg ben ge legd, betwijfel ik. Het contact met de klanten vind ik erg belangrijk en zou ik niet graag willen missen. Alle men sen die donderdag tijdens de receptie een borreltje willen komen drinken, zijn van harte welkom. Iedere dag ga ik weer met plezier naar m'n werk. Ik ben gewoon een Albert Heijn-man in hart en nieren." Met een score van 7095 punten zijn Wil Derksen en Peter van Heerwaar den winnaars geworden van de afge lopen competitieavond van de klaverjasclub Den Burg. Enkele we ken geleden veroverden zij de leiding in het klassement, maar door een paar minder goede resultaten vielen zij weer terug naar de vijfde plaats. Met twee plaatsen winst zijn ze nu echter weer helemaal terug in de strijd om het kampioenschap dat nu n og vijf speelavonden te gaan heeft. Ook Geri van der Slikke en Jaap Wit te scoorden met 7059 punten goed. Zij werden hiermee tweede van de avond en na een lange tijd zijn ze hiermee weer tot de top tien van het klassement doorgedrongen. Met 6881 punten werden Frans Witte en Richard Kleinveld derde. In het klas sement staan zij dit seizoen lang met zo goed als in het vorig seizoen. Na deze avond bezetten zij nu de 23e plaats. Bertus en Gerda Ofrein scoor den 6876 punten waarmee zij als vierde eindigden en Jaap en Janny van Heerwaarden werden vijfde met een score van 6822 punten. Totaalstand na 96 partijen; 1. R. Caspers-K van Heerwaarden 155249, 2. Echtp M Bakelaar 153970, 3 W. Derksen-P. van Heerwaarden 153917; .4. Fr. Boer-Fr Bos 153834; 5. E. Eelman-Fr. Halsema 153390; 6- Echtp. B. Ofrein 151795, 7. F. Hopman-R de Ruwe 15108; 8. Echtp J. van Heerwaarden 151360, 9. G. van der Slikke-J. Witte 150771; 10. J. Wiersma-J. Vmke 160708. 4e periode na 9 partijen: 1. M. Boogaard-G. Winter 15497; 2. G. van der Slikke-J. Witte 15212, 3 E. Eelman-F. Hal sema 15149; 4. Echtp. B. Ofrein 15042; 5 H Bakker-C. Vinke 14756. ,,Je kunt ze niet jong genoeg be wust maken van het bestaan van discriminatie. Maar uit de enquête blijkt duidelijk dat scholieren in de gaten hebben dat er zoiets als discri minatie bestaat". Aan het woord is Mark Fonds, die samen met Theo Habraken namens de Werkgroep Anti-Discriminatie een enquête heeft gehouden onder 213 brugklassers en vierde klassers van het LBO en de RSG. De resultaten zijn opmerkelijk. De enquête van de WAD werd vorig voorjaar gehouden. Er is uit af te lei den dat tussen de visie van RSG en LBO-leerlingen weinig verschil zit. Ook tussen de enquête-uitslagen van meisjes en jongens zit weinig ver- Een Oosterender die vorig weekend een plantebak bij De Lindeboom had vernield, werd na onderzoek door de politie aangehouden. Hij verklaarde oop de bewuste avond niet te heb ben ingezien dat hij zulke ernstige schade had aangericht en heeft deze (HOOO,-) inmiddels aan de eigenaar vergoed. Hij kreeg een proces verbaal wegens baldadigheid. Van 2 tot en met 8 april wordt in het kader van de Nationale Hart- week in geheel Neder land gecollec teerd voor de Hartstichting. Ook op Texel zullen collectanten actief zijn. De collecte wordt ondersteund door de AVRO-televisie en Socutera. De zen brengen op maandag-, woensdag-, en zondagavond televisie programma's tijdens welke zal wor den ingegaan op het werk van de Hartstichting. In de laatste week van maart zal door heel Nederland het blad Impuls worden verspreid, waarin de Hartstichting onder andere dieper in gaat op de televisie-programma's. Mensen die willen collecteren voor de Hartstichting, kunnen zich daar voor opgeven bij mevrouw Keesom, telefoon 14421, mevrouw Van Hof- ten, telefoon 13521, en bij mevrouw Ronday, telefoon 13475. In de nacht van zaterdag 24 maart op zondag 25 maart werd in het Ei- erlandsche Huis de jaarlijkse klaver- jasmarathon weer een groot succes. De 68 deelnemers begonnen om half acht en kaartten de hele nacht door (al was het voor sommigen moeilijk wakker te blijven) Om de eerste en tweede plaats bleef de strijd span nend tot de laatste partij. Elly Eelman en Freek Halsema werden eerste met een totaal van 25391 punten, direct gevolgd door Frans Bos en Jaap van Heerwaarden met 25828 punten. Derde werden Wil Maas en Freek van der Gracht met 24373 punten, vierde Gerda Veeger en Fenny Hopman met 24580 punten en vijfde Renny ten Hoor en Gerry Grootjen met 24264 punten. schil. De meeste leerlingen hebben een duidelijke mening over het ver schijnsel discriminatie en bekennen zich zelf ook wel eens schuldig te maken aan bepaald discriminerend gedrag. Fonds: „Daar moet je niet te zwaar aan tillen. Wat noem je discri minatie? Zij beschouwen scheldwoor den als schele, rooie, dikke of studiebol ook al zo. Er hoeft niet me teen aan rassendiscriminatie te wor den gedacht. Het getuigt juist van grote eerlijkheid dat men zo reageert". Gepest Uit de vragenlijsten kwam wel naar voren dat brugklassers bepaald ge drag eerder als discriminatie ervaren en dat ze zelf vaker worden gediscri mineerd dan hogere klassers. „We hebben niet getest of het er iets mee te maken heeft dat ze misschien meer worden gepest door oudere leerlingen", vertelt Fonds. De vraag of mensen zich vaak in hun gedrag door vooroordelen laten leiden werd door veel leerlingen moeilijk ge vonden. Zeer opvallend was dat jongens uit de hogere RSG klassen inschatten dat op Texel regelmatig en veel dis criminatie voorkomt, terwijl alle ande re ondervraagde groepen de hoeveelheid discriminatie op het eiland veel lager inschatten. Volgens Fonds is dit opmerkelijke verschil on verklaarbaar. „Misschien circuleren zij meer in het uitgaanscircuit waar we wat tegenkomen, ik zou het anders niet weten". Conclusies Een groep van vijf RSG-leerlmgen heeft de enquête verder uitgewerkt en aangevuld met een tweede onder zoek. Ook daaruit konden bijzondere conclusies worden getrokken. Scho lieren vinden bijvoorbeeld dat ze zelf eerder discrimineren dan dat ze wor den gediscrimineerd. Discriminatie wordt door jongeren niet alleen gezien in daden van ge weld, maar wordt op veel subtielere wijze ervaren. Daarom valt het ook niet mee om een verhelderend onder zoek in te stellen naar zo'n complex onderwerp. De WAD is blij dat leerlingen van bei de scholen zich bewust zijn van het verschijnsel discriminatie. Men vindt het belangrijk dat dit bewustzijn blij vend is opdat herkenning en afwij zing van discriminatie in het vroegste stadium plaatsvindt. „En hoe vredig Texel ook lijkt, er worden door de jongere bewoners toch sporen van onvrede geconstateerd", aldus Fonds. Nog lang niet alle vragen van de WAD zijn beantwoord door deze en quête. „We hebben nog lang niet alle gegevens uit de antwoorden gehaald en misschien gaan we er nog wel eentje houden". Een 21-jarige man uit Oudeschild heeft tegenover de politie toegegeven de ruit van de telefooncel op de Groeneplaats in het weekend te heb ben gebroken. Hij liep er met zijn hoofd tegenaan in beschonken toestand. De schadevergoeding wordt geregeld.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9