Cjrocn '/wartrjexels in het hart ewoners en horeca willen eer politie in het centrum 1 Dringend beroep op méér woningbouw buitendorpen GROTE BINGO .eetbaarheid in Den Burg: Zware delegatie provincie op Texel as Gouden lam" aangespoeld Seat Marbella, je eigen stijl. v.a. 12.395 Texocars Extra vergadering Teso voor wijziging van de statuten Radio Texel vanavond „live" uit Den Hoorn Texelse bijdrage voor Stichting Pieterpad Maricoweg 3, Den Burg, Texel, tel. 02220-15588 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10.469 DONDERDAG 29 MAART 1990 advertenties, abonnementen, etc 'eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jloon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 'j0 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [220-12741. ,itpn werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los /1,10 Dpen voor mijn part een politiepost bij De Lindeboom". Een borstel van één van de bewoners van het centrum van Den urg dinsdagavond tijdens de hoorzitting over de leefbaarheid in gedeelte. De roep om extra politie, met name tijdens „pieku- kn" kwam niet alleen van de omwonenden, maar ook van de Vecamensen zelf. Burgemeester Schipper kon de aanwezigen Ichter niet blij maken. „Verwacht geen wonderen van ons. We tillen in samenspraak problemen proberen op te lossen, zonder blik politiemensen open te trekken". Lrgemeester Schipper legde bij ■nvang van de hoorzitting uit dat kt de bedoeling was om de menin- tn te peilen. ,,We willen niet af ban op een paar signalen die we [ijgen, we willen in een breder ver end weten wat er leeft". Hij nodig- l de aanwezigen uit om mee te linken over een oplossing. Ti/dens een inspectierit langs het Texelse strand werd door Rijkswaterstaatmedewerker Jan Vonk bij paal 18 een opmerke lijke vondst gedaan: een be- werkt en verguld stuk hout, waarschijnlijk voorstellende een schaap of een lam. Archeoloog Piet Kley, ti/delijk medewerker van de Stichting Texels Mu seum, vermoedt dat het een versiering is, die aan de spiegel lachterzijde) van een schip heeft gezeten. De ouderdom is moeilijk te bepalen. Van de middeleeuwen tot en met de negentiende eeuw werd dit soort ornamenten gemaakt en toegepast. Het object is door de vinder overgedragen aan het Maritiem en Juttersmuseum en ingaand vandaag te zien in een van de aquaria van de afdeling onderwaterarcheologie. De foto Ivan Bert Koning) toont Vonk met het door hem gevonden versiersel. Mariana Höhner vroeg of de burge meester wel eens naar de ar chiefstukken over vorige hoorzittingen had gekeken. Dat zou naar haar mening veel zaken voor hem verduidelijken. Schipper wilde zich echter met baseren op het verle den, maar op wat er nu speelt. „Die archieven betrekken we er later heus nog wel bij". P. Zoetelief uit de Weverstraat uitte zijn ongenoegen over de geluidsover last door de horecavestigingen in de straat, die zomers tot laat in de avond het terras buiten laten. „Over dag is het geen punt, dan is het juist wel gezellig. Maar 's avonds blijft het lang lawaaiig. Vaak zit er niemand, maar dan komt er één idioot die plaatsneemt en luidruchtig iedereen gaat naroepen. Of er hangen geluids boxen buiten. Hier is toch wel wat aan te doen, zonder de horeca te schaden?" Langer open Het langer open laten van ontnuchte- ringsbedrijven leek hem geen oplos sing. „De straatschreeuwers zullen daar niet minder hard om brullen". Hij stipte ook aan dat er zowel over dag als 's nachts veel bromfietsers door de Weverstraat crossen. De burgemeester wilde weten hoe laat laat was voor Zoetelief. „Als je, zoals de meeste mensen weer vroeg op moet, is 23.00 uur al redelijk laat", antwoordde deze. Op een vraag van politiecommandant Moes kops verklaarde Zoetelief dat de over last zomers veel groter is. Buiten het seizoen spitst het zich toe op de weekenden. Roelie Bakker vatte het probleem dat er is samen. „De mensen weten zich gewoon niet te gedragen. Het lijkt me een goede oplossing als alle ge motoriseerde verkeer na 11.00 uur uit het centrum wordt gebannen. Het mag er pas weer om 05.00 uur in. En dan moet er om middernacht re gelmatig door de politie worden ge controleerd". Ook de taxi's mochten van haar wel uit het centrum ver dwijnen. Ze opperde ook het plan om aparte fiets- en wandelstroken in de straten aan te geven, om te voorko men dat men last heeft van elkaar. Sluitingsuur Burgemeester Schipper vroeg op wel ke tijdstippen men het meest met overlast heeft te maken. Mevrouw Groot uit de Molenstraat vertelde dat dat vooral rond het sluitingsuur (02.00 uur) is. „Er ontstaan dan lan ge wachtrijen voor de nachtbar. Ik heb geen idee hoe we dat moeten oplossen. Meneer Stiekema doet er naar ons idee al alles aan wat hij kan". Ze verzocht of er niet vakerkan worden geveegd door de gemeente om het glas op te ruimen dat overal achterblijft. „Het seizoen duurt voor ons erg lang. We worden iedere nacht uit de slaap gehouden door lal lende, brullende mensen. We worden Lees verder pagina 2 Glasoverlast in het centrum van Den Burg Ruimere mogelijkheden voor woningbouw in de buitendorpen en „scheuren" van grasland op Texel toestaan. Verscheidene spre kers drongen, tijdens een gistermiddag in De Lindeboom gehou den hoorzitting, bij de provincie aan op inwilliging van deze twee wensen. Wethouder Schilling dreigde zelfs met procederen tot aan de Kroon, indien de provincie het voor wisselbouw noodza kelijke „scheuren" zal verbieden. Wat betreft de buitendorpen wil de provincie eerst weten hoeveel woningen als seizoens- of tweede woning in gebruik zijn, alvorens over mogelijke nieuw bouw te praten, zo bleek gisteren. De hoorzitting behandelde het ontwerp-streekplan voor de Kop van Noordholland en Texel, waarin het beleid voor de komende pakweg tien jaar is vastgelegd. De provincie was met een bijzonder zware delegatie naar het eiland gekomen. Tot het ge zelschap behoorden gedeputeerde Margaretha de Boer, diverse staten leden van alle politieke partijen en top-ambtenaren, onder wie project leider Peters. De bijeenkomst werd voorgezeten door het presidium van de Commissie van Onderzoek, een uit statenleden samengestelde advie scommissie die de totstandkoming van het streekplan begeleidt. Voor zitter van deze commissie was de heer B. Bongers. die namens de VVD zitting heeft in Provinciale Sta ten. 's Avonds, na afloop van de hoorzitting en een diner, maakte de delegatie nog een rondrit over het eiland om een aantal in het streek plan genoemde zaken van nabij te bekijken. Jaap Lap, voorzitter van de dorp scommissie van Den Hoorn, was de eerste spreker die een lans brak voor woningbouw in buitendorpen (in provincie-jargon „kleine kernen" ge noemd). Hij zei zeer teleurgesteld te zijn over de beperkingen die de pro vincie voorstaat. Zijn argumenten wa ren niet nieuw; ondermeer wees Lap op het belang van het voortbestaan van de school voor de leefbaarheid van het dorp. Hij verwees ook naar het algemeen voorgestane beleid om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. „Oudere mensen zijn vaak gebonden aan hun dorp en wil len niet graag verhuizen. Het zou daarom mooi zijn als er voor de kin deren mogelijkheden komen om zich in Den Hoorn te vestigen, zodat ze Jaap Lap voerde het woord namens de dorp scommissie van Den Hoorn. Er is behoefte aan meer woningen in Den Hoorn, beweerde hij. beter toezicht op hun ouders kunnen houden", betoogde Lap. Hij bracht voorts de resultaten van een enquete naar de behoefte aan woningen in Den Hoorn naar voren. Daarop hadden twee mensen van buiten het dorp positief gereageerd en negen Hoornders hadden zich als serieuze gegadigde aangemeld. Tweede woningen Statenlid Verweij (D'66) stelde naar aanleiding van Lap's betoog een kriti sche vraag over het bestand tweede woningen in Den Hoorn. Op verzoek van voorzitter Bongers zal de ge meente Texel het antwoord hierop schriftelijk aan de provincie doen toe komen, hoewel wethouder Daan Schilling graag al ter plekke op de vraag had willen ingaan. Ter wille van het tijdschema kreeg hij niet de gele genheid. Desgevraagd verklaarde sta tenlid Veerman (ook D'66) waarom men zo benieuwd is naar het aantal tweede woningen. Als zou blijken dat de gemeente Texel in het verleden heeft verzuimd om oudere woningen in de buitendorpen te „beschermen" ten bate van de eigen bevolking, dan moet de gemeente nu niet zeuren om nieuwbouw. Heeft de gemeente op een gegeven moment echter paal en perk gesteld aan het aantal tweede woningen en kan men desondanks niet in de woningbehoefte van de eigen bewoners voorzien, dan is de kans op woningbouw bij Den Hoorn groter. De Koog Naast Lap hielden ook Schilling (na mens de gemeente), Dick Drijver (ook t.a.v. Den Hoorn) en Bart Bos (namens de dorpscommissie van De Koog) pleidooien voor nieuwbouw in kleine kernen. „Als de provincie zich wil inzetten voor het behoud van tuunwaollen en drinkkolken, wat ik een goede zaak vind, kan men zich zeker inzetten voor de kleine kernen", aldus Drijver kernachtig Bos vroeg om meer huurwoningen in De Koog. Bij de dorpscommissie heb ben zich al tien gegadigden hiervoor aangemeld, zonder dat daar campag ne voor was gevoerd. Bos zei te ver wachten dat het aantal arbeidsplaatsen in De Koog toeneemt als gevolg van de gunstige recreatie ve ontwikkelingen, zodat ook de wo ningbehoefte zal stijgen. Hij vroeg voorts om een klein contingent pre miekoopwoningen. Huiverig Het „scheuren" (diepploegen) van grasland ligt moeilijk bij de provincie. Men is huiverig voor het gevaar dat gras definitief plaats maakt voor ak kers. Aan de overkant is de laatste jaren veelvuldig grasland omgezet in akkerland ten behoeve van bollen teelt. De provincie vindt dat een on gewenste ontwikkeling en wil het „scheuren" aan banden leggen. Op Texel is de omzetting van gras- in ak kerland een onderdeel van de op het eiland gebruikelijke wisselbouw. Een tijdelijke situatie dus. Kees Hin, die het woord voerde na mens het Landbouwschap, zei dat wisselbouw een vorm van extensieve landbouw is, hetgeen uit milieu oogpunt dus eigenlijk zou moeten worden gestimuleerd. Op een vraag Lees verder pagina 2 Op vrijdag 20 april om 20.30 uur houdt Teso in het Havenrestaurant een extra vergadering. Er wordt een voorstel tot statuten-wijziging gedaan. Het boekjaar van Teso loopt nu van 1 januari tot 31 december. Dit wil men wijzigen. Hiervoor moet een extra vergadering worden belegd, waar een bepaalde hoeveelheid „geplaatst kapi taal" aanwezig moet zijn. Dit gaat om 75 procent. Teso directeur Theo Hoogerheide: „Dat betekent dat er wel drieduizend aandeelhouders zou den moeten komen. Dat gebeurt na tuurlijk niet Deze extra vergadering is dus eigenlijk zuiver een formaliteit. Als het benodigde aantal namelijk niet wordt gehaald mag in een twee de vergadering over de wijziging wor den beslist, ongeacht het aantal aandeelhouders dat er is." De tweede vergadering is de gewone algemene vergadering. Radio Texel verzorgt vanavond een directe uitzending vanuit Den Hoorn. Van 18.00 tot 21.30 uur worden de programma's „Springtij" en „Signa lement" live vanuit dorpshuis „De Waldhoorn" uitgezonden. Beide uitzendingen hebben voor het merendeel Hoornder zaken tot onder werp. Vanaf 18.00 uur kunnen de Hoornders medewerkers van Radio Texel aan de deur verwachten met de vraag of er belangstelling bestaat om donateur te worden. Hoornders die de uitzendingen bij willen wonen, zijn van harte welkom. Het college van b en w wil de Stich ting Pieterpad milieu-estafette een eenmalige financiële bijdrage ver strekken van f250,-. De stichting or ganiseert ook dit jaar weer een estafette-wandeltocht langs het Pie terpad (Pieterburen - St. Pietersberg). De tocht, waar veel prominente Ne derlanders hun medewerking aan ge ven, staat ditmaal in het teken van de ooievaar. Door geld in te zamelen wordt getracht voorwaarden te scheppen om de ooievaar terug in Nederland te krijgen. volkswagen groep Elke dinsdag in Hotel De Lindeboom. Elke dinsdagavond, ingaande 3 april a.s. georganiseerd door S.V. De Koog. Vrij entree, aanvang 20 00 uur

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1