Dennen vervangen door loofbomen Rampenbestrijding nieuw onderdeel bij folklore Publieksgevoelige afdelingen gemeentehuis gaan verhuizen Gaten vullen na de storm Gezinsverzorging dag en nacht bereikbaar Collecte Reumafonds Het kleinste hotel van Nederland in Den Hoorn „Milieu-bewust winkelen" trok veel belangstelling Verkeerscontrole ,qNPERDAG 29 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Bij de zware stormen in januari sn februari sneuvelden in het Texelse bos honderden bomen en op sommige plaatsen ont stonden grote open plekken. In letaal verdween tussen de vier en vijf hectare bos. Wie nu een rondje door het bos rijdt, fietst of wandelt, merkt dat sindsdien hard is gewerkt om de schade te herstellen. Staatsbosbeheer (SBB) is niet van plan de kale vlakte op nieuw met naaldbomen vol te planten. Binnen drie jaar, maar waarschijnlijk komende winter al, worden er jonge loofbomen geplant. Dat past in de toekomstvisie van SBB, die erop is gericht het areaal naaldhout terug te dringen ten faveu re van loofhout. Harry Schreur, als apzichter bij SBB Texel belast met het bos, verklaart waarom: „Loofbo men horen hier van nature thuis. De den is een niet-inheemse soort, een zogeheten „exoot". Bovendien, en dat is de belangrijkste reden, trekt een loofbos meer dieren en andere organismen aan. Er is namelijk meer onderbegroeiing, waardoor bijvoor beeld voor vogels meer nestelmoge lijkheden ontstaan." Veel Texelaars betreuren dit. Zij zijn vertrouwd met het geruis van de al tijd groene dennen en sparren en her inneren zich dat het bos in het begin van deze eeuw is aangelegd als vrij wel honderd procent dennenbos. Toendertijd was het een echt produk- tiebos. De aanleg zelf leverde veel werkgelegenheid op en de verkoop van hout zou voor een welkome bron van inkomsten zorgen. Tegenwoordig zijn „De Dennen" echter vooral een recreatiebos, de houtverkoop heeft nog slechts marginale betekenis. Niet verdwijnen Harry Schreur: „De mensen hoeven niet bang te zijn dat het naaldbos he lemaal zal verdwijnen. Dennen doen het goed op arme grond en op hoger gelegen delen waar ze het water diep onder de grond moeten halen. Loof bomen hebben iets betere, rijkere grond nodig. De meest opvallende stormschade is te vinden langs de Ploeglanderweg. Schuin tegenover „De Rovershut" is daar een open plek ontstaan op de plaats waar eens honderden gezonde dennenbomen stonden. Ook de den- 'De kale plek schuin tegenover de Rovershut. De bomen aan de rand stonden los en dreigden bij een volgende storm op het ruiterpad en het naastgelegen weiland te vallen. De vier gezinsverzorgingsinstellingen in de Kop van Noord-Holland, de Stichtingen Thuiszorg West Friesland, Gezinsverzorging Den Helder, Gezins- en Bejaardenverzorging Wieringer- meer en de Gezins- en Bejaardenver zorging Texel zijn van start gegaan met een gezamenlijke bereikbaar heidsdienst. Overdag blijven de instel lingen verantwoordelijk voor hun eigen bereikbaarheid, 's Avonds, 's nachts en in de weekenden verzor gen zij dit gezamenlijk. Heeft de cliënt dringend gezins- of bejaarden zorg nodig dan belt hij met de dichts- bijzijnde instelling en wordt daar automatisch doorgeschakeld met de alarmcentrale in Den Helder. Deze alarmeert de leidinggevende die dienst heeft voor alle vier de instellin gen. Die neemt dan direct contact op met cliënt en alarmeert indien nodig een gezinsverzorgster van de instel ling waaronder de cliënt valt. De ge zinsverzorgster gaat naar de cliënt toe om de benodigde hulp te verle nen. De vier instellingen zijn werk zaam in de gemeenten: Texel, Den Helder, Anna Paulowna, Wieringen, Wieringermeer, Zijpe, Schagen, Heer- hugowaard, Harenkarspel, Niedorp, Langedijk, St. Maarten, Barsinger- horn, Callantsoog, Warmenhuizen en St. Pancras. Bereikbaar Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Op werkdagen: overdag: vanaf 8.00 uur tot 16.45 uur bereikbaar via tel. 14152; 's avonds vanaf 16.45 uur tot de volgende dag 08.00 uur, wordt u via tel. 14152, automatisch doorver bonden met de Alarmcentrale. Spreekuren: op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur. Weekend gezinsverzorging en bejaar denhulp: bereikbaar vanaf vrijdagmid dag 16.45 uur tot maandagmorgen 8.00 uur, via tel. 14152, wordt u automatisch doorverbonden met de Alarmcentrale. 5® Stichting Folklore Texel heeft voor het komende seizoen weer acht woensdagmarkten samengesteld. De „dag van de zee" keert wegens ma- '9 succes niet meer terug. Nieuw in iet aanbod zijn de dagen van het straattoneel, de muziek en de ram- jenbestrijding in het algemeen. Over leze laatste folklorewoensdag wordt log overleg gevoerd. Vast staat in eder geval dat Brandweer Texel me ewerking verleent, onder andere door het geven van voorlichting en een demonstratie. let bestuur heeft getracht een lam- oerenmarkt op poten te zetten. Het 'et er naar uit dat dit niet lukt. Er is e weinig ruimte op de maan- «gmarkt. det samengestelde programma ziet -r als volgt uit: 4 juli: dag van de ode tractoren en stoommachine s oom en chroom). 11 juli: dag over eihpenbestrijding in het algemeen, juli: dag van het straattoneel. 25 dag van het dier. 1 augustus: «9 van de muziek. 8 augustus: dag n de oud-Hollandse spelen. 15 augustus: dag van de standwerkers. 22 augustus: dag van hobby, dans en folklore, die wordt afgesloten met ringsteken. In verband met de seizoensverbreding wordt er op de zaterdag voor Pinksteren een demonstratie scha penscheren verzorgd en worden er op de zaterdag voor Pasen bosjes bloemen uitgedeeld. Voor de herfst is ook een programma in de maak. Het idee om kinderen een „vrije markt" te laten houden, werd afge wezen. Astrid Wilkens: „Veel mid denstanders ergeren zich al aan de kinderen die met allerlei rotzooi 's zo mers opstraat zitten. Als je een geor ganiseerde „vlooienmarkt" houdt, moedig je deze handel alleen maar méér aan en dat is juist niet de be doeling." Het bestuur bestaat nu uit Bob Loos (voorzitter), Ed Stiekema en Astrid Wilkens. Hoewel Aloys Hendriks geen zitting meer heeft, staat hij het bestuur met raad en daad bij. De plaats van Toos Maas wordt overge nomen door Mieke van Osch, die as sisteert met het secretariaat. De situatie aan de Ploeglanderweg. nen die niet omwaaiden, zijn daar ge kapt. Het had volgens Staatsbos beheer geen zin om die bomen te la ten staan. „Bij een volgende zware storm zouden ze onherroepelijk tegen de vlakte zijn gegaan. Als dan inmid dels jonge bomen zouden zijn aange plant, is de schade véél groter. Bovendien stonden de bomen aan de zijkant van de open plek los, wat het gevaar inhield dat ze over de sloot kant zouden vallen met alle schade vandien. En hoe zou je een boom moeten verwijderen als hij in de toe komst afsterft? Dan moet je de jonge aanplant of het naastgelegen weiland Van de totale oppervlakte van het Texelse bos, 463 hectare, wordt 66 procent in beslag ge nomen door naaldbomen. De meest voorkomende soort is de Oostenrijkse den (177 ha) en op een goede tweede plaats staat de Corsicaanse den (94 ha). Van de Sitkaspar is circa 10 ha te vinden (w.o. het zoge heten „zwartepieten-bos" aan de Randweg). Verder hebben we nog de grove den (ongeveer 11 ha). Bij de loofbomen scoort de inlandse eik het hoogst met 60 ha, gevolgd door de beuk (32 ha), berk (20 ha), esdoorn (19 ha) en zwarte els (17 ha). betreden en dat is omslachtig", aldus Schreur. Natuurlijk Volgens hem is de lokatie- Ploeglanderweg een goede stek voor loofbomen. Zonder menselijk ingrijpen hadden zich daar ook al de eerste berken en eiken gevestigd, beweert hij. Een natuurlijk proces. Op sommige plaatsen in het bos zal in de plaats van de omgevallen bo men géén nieuwe aanplant komen. „We laten daar de natuur haar gang gaan. Ik garandeer je: daar komt loof hout voor terug, geen naaldhout", al dus Harry Schreur. Bewust heeft SBB opdracht gegeven hier en daar omgevallen bomen te la ten liggen. „Een essentieel onderdeel van een bos is dood hout. Dat maakt onderdeel uit van de voedselkring- loop. Kleine organismen zoals schim mels en bacterieèn leven daar." Met een dergelijke opvatting loopt men bij SBB Texel vooruit op toekomstig be heer. De toekomst is weggelegd voor een bos dat zich zélf (dus zonder of met minimaal menselijk ingrijpen) in stand houdt. Stormhout De stormschade heeft meer dan 700 kuub hout opgeleverd, oftewel 24 volle vrachtwagens (truck plus opleg ger). Het „stormhout" werd verwerkt door Heijkra Holland BV, hetzelfde bedrijf dat was ingeschakeld voor het dunningswerk van de afgelopen win ter. Ze waren op het moment van de januari-storm nog met dunnen bezig, zodat geen extra kosten voor trans port van materieel hoefden te worden gemaakt. De collecte voor het Nationaal Reu mafonds heeft op Texel een bedrag van f7.703,- gulden opgeleverd. Vorig jaar bedroeg dit 6.747,-. Een ieder die de collectant heeft gemist, kan als nog een bijdrage storten op postgiro 324 of banknummer 7070848, ten name van het Nationaal Reumafonds te 's-Gravenhage. Den Hoorn beschikt - als er geen kink in de kabel komt - straks over het kleinste hotel van Nederland. Wil lem Ham, eigenaar van restaurant Het Kompas, wil via een artikel 19-procedure toestemming krijgen voor het voeren van een hotel met één slaapkamer. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestigingsbeleid stemden met het verzoek in, mits het „hotel" niet meer slaapkamers aan die „ene" toevoegt. De avond rond milieu-bewust win kelen", belegd door de vrouwenbond FNV. is naar tevredenheid verlopen. Ruim 42 vrouwen bezochten de bij eenkomst. Genodigden waren Hen- nie Amsing (verzamelaarster van plastic afval) en Rob Buitenweg en Frank Kuiper van de afdeling milieu beheer. Het ééndagsbestuur vertelde in het kader van de avond diverse winkels te hebben bezocht. Volgens de bevin dingen zit er veel onnodig dubbel ver pakt en worden te weinig artikelen los verkocht. Losse melk is in de Texelse supermarkten niet verkrijg baar, Enkele winkels leveren melk en joghurt echter wel in flessen. Er werd gesteld dat de consument door veel te vragen en bepaalde din gen te weigeren, de winkelier of pro ducent dwingt de verkooptechniek aan te passen. Buitenweg vertelde dat een familielid bij V D aanvan kelijk een betaald produkt met mee kreeg, omdat ze de bijbehorende plasic tas weigerde. „Ze hield echter voet bij stuk en mocht uiteindelijk - na veel gepraat - onder bewaking het pand verlaten. Enkele weken later kon ze zonder problemen een produkt zonder plastic tas meenemen. Het is echt een kwestie van volhouden." Henny Amsing toonde vervolgens plastic artikelen die voor recycling in aanmerking komen. De PET-fles is hiervan een goed voorbeeld. Etiketten moeten echter zo goed mogelijk van de flessen worden verwijderd, boven dien moet het plastic schoon worden aangeleverd. Op de vraag waarom de gemeente Texel geen containers voor plastic plaatst, antwoordde Frank Kuiper dat hieraan wordt gewerkt. „De vuilnisauto's moeten voor dit doel worden aangepast, daarom kan het niet direct." Mogelijke aanschaf van containers voor groente-, fruit- en tuinafval wordt op het ogenblik door de ge meente onderzocht. Tijdens de avond zorgden enkele video-filmpjes voor voorlichting rond het milieu - onder andere over klein chemisch afval - en konden door de aanwezige deskundigen tal van vra gen worden beantwoord. Op verschillende plaatsen op het eiland is dinsdagavond een verkeer scontrole gehouden. Er werden twee bekeuringen uitgedeeld voor het rij den op een brommer zonder helm en drie voor het rijden met een auto zonder een geldig deel III achter de voorruit. De verbouw van het gemeentehuis is nu zó ver gevorderd, dat binnen kort met de begane grond wordt be gonnen. Komende week zullen daarom de op de begane grond ge vestigde afdelingen van het gemeen tehuis, waarmee de burger het meest in aanraking komt, worden verplaatst. Deze „publieksgevoelige" afdelingen, zoals burgerzaken, ruim telijke ordening en financiën, komen tijdelijk (3,5 maanden) op een ande re werkplek. Overlast of beperking van de service zijn de komende tijd waarschijnlijk niet te vermijden, maar bij de gemeente zal men zijn best doen ieder zo vlot mogelijk te helpen. Het beste is om aan de receptioniste te vragen waar een bepaalde afdeling of medewerk(st)er zich bevindt. De meest bezochte afdeling, burgerzaken (uittreksels persoonsregister, paspoort-aanvraag, enz.), komt in de hal en de daar gevestigde commissie kamer. De afdeling ruimtelijke orde ning gaat naar de voormalige bodewoning; het onderdeel volkshuis vesting verhuist echter naar de derde werklaag. Het grootste gedeelte van de afdeling financiën zal te vinden zijn in de voormalige trouwzaal en een com missiekamer. Het bureau beleid, dat ook onder financiën ressorteert, gaat echter gedurende de verbouwing naar de derde werklaag. Het archief gaat naar de onderste werklaag (kel der). Bij het bureau burgerzaken geldt dat voor zaken waarvoor het archief moet worden geraadpleegd, meestal het gevraagde document niet direct kan worden meegegeven. In die si tuaties wordt geprobeerd dit nog de zelfde dag te verzenden. Definitief In de periode van 2 tot en met 10 april zullen tevens enkele afdelingen, die tot voor kort op een tijdelijke plek zaten, verhuizen naar hun definitieve plaats. Definitief zijn voortaan op de vierde werklaag (de nieuw gebouwde ver dieping) te vinden: de dienst ge meentewerken (bouwzaken, civiele techniek, milieubeheer, grondzaken en de administratie). Op de derde werklaag zitten voort aan: de burgemeester, wethouders, secretaris, het bureau bestuurlijke, economische en juridische zaken van de afdeling algemene zaken; culturele zaken en onderwijs, personeel en or ganisatie en de brandweer. Het gebouw blijft voor invaliden toe gankelijk, zij het dat er van tijd tot tijd wel eens extra hulp van gemeen- tepersoneel nodig zal zijn. Tot dusver heeft het publiek betrekkelijk weinig hinder ondervonden van de verbou wing, voor ongerief en overlast in de komende maanden wordt derhalve begrip gevraagd. De gemeente rekent erop dat men na de verbouwing de burgers nog beter van dienst kan zijn. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Glascontainers In de glascontainers worden regelma tig stenen kruikjes aangetroffen. De ze leveren problemen op bij de verwerking van het oude glas. Daar om is het vriendelijke verzoek: In de glasconainer uitsluitend glas! Meierblis Op enkele plaatsen wordt thans al begonnen met de oprichting van een Meierblis. Dit is niet toegestaan. In april zullen via deze krant nadere me dedelingen over de opbouw worden gedaan. Een probleem is nog de plaats van de Meierblis in De Waal. Een geschikte plaats aldaar is nog niet gevonden. Daarom zijn het ge meentebestuur en het bestuur van de dorpscommissie op zoek naar een geschikte lokate, die uit oogpunt van brandveiligheid en afstand tot het dorp aan de eisen voldoet. Eventuele aanbiedingen graag bij de afdeling al gemene zaken, ten aanzien van de heer A. Bijma, tel. 62152. Verkeersveiligheid Het regionaal orgaan voor de ver keersveiligheid in Noordholland orga niseert de toekenning van aanmoedigingsprijzen verkeersveilig heid in onze provincie, ledereen in Noordholland die een idee heeft, een bijzondere prestatie heeft geleverd of een plan heeft uitgedacht ter verbe tering van de verkeersveiligheid kan voor die prijs in aanmerking komen. Er is een totaal aan prijzengeld van f30.000,—. Inzendingen moeten op 28 maart a.s. zijn ingeleverd bij: Jury Aanmoedigingsprijzen, ROV Noordhol land, Postbus 205, 2050 AE Over- veen. Nadere inlichtingen: secretariaat ROV Noordholland, tel. 023-145313. Bouwvergunningen C. Winter voor het gedeeltelijk ver groten van een dakkapel, Kogerstraat 104 te Den Burg; P.V. Visée voor het plaatsen van een schuurtje, Sluyscoog 5 te Den Burg; Dir. Ge meentewerken voor het gedeeltelijk vernieuwen/veranderen van een raad huis, Groeneplaats 1 te Den Burg; H. Flens voor het plaatsen van een ga rage, Postweg 47 te De Cocksdorp; J. Oosterhof voor het plaatsen van een berging, Duykerdam 16 te Den Burg; G. Boogaard voor het gedeelte lijk vergroten van een woonhuis, Wit te Kruislaan 18 te Den Burg; G.R. Buysman voor het plaatsen van een garage, Sluyscoogh 25 te Den Burg en A. van Wijk voor het gedeeltelijk vergroten van een winkel, We verstraat 8 te Den Burg. J. M. Gieles, Kogerstraat 64 te Den Burg voor het gedeeltelijk veranderer van een gevel; A. Lap, Klif 37 te Den Hoorn voor het plaatsen van een bij keuken; Familie Schoo/Witte, Duin roosstraat 22-20 te De Koog voor het vergroten van een berging; F. Langeveld, Dorpsstraat 4 te De Koog voor het veranderen van een winkel pand aan de Binnenburg 8 te Den Burg; F.C.H. Gerrits, Gravenstraat 28 te Den Burg voor het gedeeltelijk ver anderen van een entree; F.L. Visser, Kerkplein 3 te Oosterend voor het plaatsen van een overkapping; G.J. Kuip, Boodtlaan 62 te De Koog voor het gedeeltelijk vergroten van een ap partement; C.J. Visman, Kikkertstraat 7 te De Cocksdorp voor het vergro ten van een woonkamer; P.G. Kooi man, Emmalaan 68 te Den Burg voor het plaatsen van een schuur; V.d. Berg, Vakantiecentrum Dennenoord, Grensweg 106 te Den Burg voor het vernieuwen van 26 zomerhuisjes; Fir ma Of rein, Weverstraat 12 te Den Burg voor het plaatsen van een ber ging aan de Weverstraat 8 te den Burg. E. Vermeulen voor het plaatsen van een woonhuis, Duykerdam 15, Den Burg; J. Kamphuis voor het plaatsen van een woonhuis, Vroonlant 23, Den Burg; H. J. Bakker voor het plaatsen van een woonhuis, Waal- derstraat 96, Den Burg; R. Blanke voort voor het plaatsen van een woonhuis, Duykerdam 13, Den Burg; J. Zuidewind voor het plaatsen van een schapenloods, Schilderweg, Ou- deschild; W. Gerrese voor het plaat sen van een woonhuis, Waalderstraat, Den Burg; P. de Graaf voor het gedeeltelijk vergroten van een berging, Hollewal 51, Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen de beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefoon 62125. Huursubsidie-aanvraag Binnenkort (eind mei) is het weer mogelijk huursubsidie aan te vragen voor het tijdvak 1990-1991. De vol gende gegevens kunnen daarbij van belang zijn. Van de werkgever waar u in 1989 werkte, heeft u rond deze tijd de jaa ropgave van het door u genoten inko men gekregen. Dit geldt ook voor instellingen als Sociale Zaken, Sociale Verzekeringsbank, Pensioenfonds, GAK, enz. Het is belangrijk alle beno digde gegevens in bezit te krijgen en zorgvuldig te bewaren. Ook is het verstandig de de aangifte inkomstenbelasting eerst te (laten) kopiëren, voordat deze wordt op gestuurd naar de inspecteur. Wie een belangrijke inkomenswijziging ver wacht in 1990 (méér dan 25 procent ten opzichte van 1990), moet een geschatte opgave over 1990 ver strekken. Als sprake is van een part ner en/of huisgenolo)t(e) met een eigen inkomen, geldt het bovenstaan de ook voor hen. Zorg dus voor alle gegevens, dan kan uw aanvraag op het raadhuis snel worden verwerkt.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5