aasvakantie belooft lruk te worden TEXEL T E X c- Verbreding van de Postweg bevordert de veiligheid ^Xjroetm va/iaTexel Knelpunten uit „Verkeersstromen Texel": rkeveiling in de )opsgezinde kerk IV. De Koog doet jingo in Lindeboom Abri in Den Hoorn Geslaagd Marieke Eelman maakte beste Texel-logo 'U Belgen blij met weekendje Texel Aanrijding Duitse musici concerteren ten bate van „Tesselhuus" Verkeersveiligheidsrapport oogst veel waardering [M|DERDAG 29 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ,s wijst erop dat Texel in de mende paasvakantie een )te golf toeristen te verwer- n zal krijgen. Veel accommo- :ie is voor deze periode js geruime tijd geleden sproken. Vooral bungalows len de komende drie weken ed zijn bezet. Mede door de nstige weersvooruitzichten emt de vraag momenteel el toe. nr de Duitsers begint de paasva- tie dit weekend. De aantallen armee zij naar Texel stromen, zul- mogelijk records breken want bij is het eiland bijzonder in de gra- Dat blijkt ook op de beurs „Cam- und Freizeit" die momenteel in ien wordt gehouden en waar de V Texel (met eigen „bemanning") ticipeert in de promotiestand van Nederlands Bureau voor Toerisme, jit deel van Duitsland is de imsbekendheid van Texel al enorm, srdoor wordt de stand niet alleen iocht door mensen die nooit op eiland zijn geweest, maar ook ir trouwe Texelgangers die een atje komen maken en terloops la- weten dat zij „natuurlijk" ook dit hun vakantie op Nederlands otste Waddeneiland met zijn mak- jk uit te spreken naam zullen jrbrengen. „Het lijkt wel alsof we ir een thuiswedstrijd spelen", zegt V-directeur Jaap Dekker. Freu dich drauf trek naar de beurs in Essen wordt ir het NBT gestimuleerd door „bill- irds", enorme borden langs de ien in tal van grote steden: „Hol- erdag 21 april wordt in de ipsgezinde kerk in Den Burg weer veiling van goederen en diensten ouden, waarvan de opbrengst temd is voor hulpwerk in krotten- len in de buurt van Lissabon. [bewoners van deze wijken zijn :htelingen en emigranten uit Por- ils voormalige Afrikaanse kolo- Onder andere door de (organisaties Bijzondere Noden It er gewerkt aan zaken als kin- •pvang, medische zorg, scholing kinderen en volwassenen (alfa- ;ering) en verbetering van de hy- lische omstandigheden. Belangrijk r het slagen van het projekt was [bouw van een gemeenschapsge- o w en een medisch centrum, hoe- sN de bouw bijna klaar is, is de :hting ervan nog niet rond, de op- igst van de aktie is daarvoor temd. dagavond 20 april 19.00 uur: avond en rommeltjesmarkt. |erdagmiddag 21 april 13.30 uur: ing. De koopnummers, die op de I Je dagen voor f 1,— in de kerk ge- ht kunnen worden, zijn tevens lot- imer. Mensen die goederen of isten voor deze actie ter beschik- willen stellen kunnen deze afge- bij de Doopsgezinde kerk, of Itact opnemen met één van de lende telefoonnummers: 13340, 57, 145 62. bingo-avonden in de schouw- gzaal van hotel ,,De Lindeboom" en worden georganiseerd door De Koog. Ook de opbrengst is >r deze vereniging bestemd. Aan- ande dinsdag is de eerste bingo- )nd, aanvang 20.00 uur. De Koog reageerde naar aanlei- 3 van een artikel in deze krant, in deze maand. In het eigen dorp 'ft de club gunstige ervaringen t bingo-avonden opgedaan in de pskelder, zodat men het nu ook in Burg wil proberen. SV De Koog Qt zelf voor vrijwilligers die als "eiders optreden, voor bingokaar- en prijzen. In ruil hiervoor komt opbrengst ten goede aan de club- De prijzen zijn afhankelijk van de [omst: hoe méér mensen, hoe oier de hoofdprijs. De Lindeboom 't de zaal beschikbaar en hoopt 1 te verdienen aan de koffie- en nkverkoop. Tevens zorgt De Linde- 5m voor het professionele, electro de bingo-apparaat, waarvan *uik wordt gemaakt. Het electro- •n bepaalde nummer wordt op beeldscherm aan de deelnemers tbaar gemaakt. De organisatie acht dat het spel hierdoor vlot enopen; het maken van fouten is oende praktisch uitgesloten, bingo's zijn telkens op dinsdag en an open voor Texelaars en toe- n- De entree is gratis. land freu dich drauf..." In dezelfde gebieden in de Bondsrepubliek wordt huis aan huis een kleurige brochure bezorgd, met een opvallendhoofdstuk over Texel, voorzien van een kaart waarmee informatiemateriaal over verschillende Nederlandse vakantiege- bieden kan worden aangevraagd. Veel mensen strepen „Texel" aan, zodat de VVV inmiddels de eerste duizend kaartjes al te verwerken heeft gehad. Opvallend en verheugend is dat de belangstelling niet beperkt blijft tot de paas- en andere vakanties. Sterk groeit de animo voor de perioden daarvoor en daarna. Op dit moment zijn er daarom al veel toeristen. De eerste grote golf komt echter zater dag a.s. en de top wordt bereikt tus sen 14 en 21 april. Blijkens de gegevens van de VVV reservering scentrale is in die tijd nog maar mondjesmaat accommodatie beschik baar. De VVV reserveringscentrale heeft dit jaar tot dusver 20% meer boekingen verwerkt dan in 1989, toen het overigens ook heel goed ging. Korter De gemiddelde verblijfsduur van de toeristen neemt af. „De mensen blij ven korter, maar komen vaker. Dat is een trend die momenteel enorm doorzet en waar de reiswereld zich helemaal op moet instellen", aldus Dekker. „Korte, tamelijk luxe vakan ties worden steeds meer verkocht. Die vakanties worden bovendien niet lang tevoren geboekt en gepland maar zijn het gevolg van een spon taan besluit op het laatste moment. Even eruit". Ook de vooruitzichten voor de perio de na Pasen zijn goed. In Essen bleek veel vraag naar Pinksteren en met de zomer lijkt het eveneens snor te zit ten. Het uitstekende weer van de af gelopen zomer blijkt zeer stimulerend te zijn. Remmend zouden echter de Wereldkampioenschappen voetbal (die 8 juni van start gaan) kunnen werken. Hoewel veel wedstrijden ook op deNederlandse televisie bekeken kunnen worden, is gebleken dat vrij veel sportliefhebbers zich hierdoor la ten thuishouden. Bij de VVV ver wacht men echter geen rampzalige effecten. De vakantiespreiding is dit jaar in elk geval niet beroerd. Al op 15 juni be ginnen de vakanties van de voor Ne derland belangrijkste Duitse deelstaat Rijnland Westfalen en twee weken la ter is het zover voor regio Noord in Nederland. Nazomer De VVV kan echter niet op de lau weren zitten. Rond 11 augustus zijn de grote vakanties al afgelopen en zal er dus wat gedaan moeten wor den om de accommodatie op Texel bezet te houden. Op die periode is de promotieactiviteit (met onder an dere een campagne in de dagbladen) dan ook gericht, vertelt VVV promo tieman Robert van Hees. De VVV Texel is momenteel (com pleet met promotietruck) ook actief op de Vakantiesalon in Brussel. Het is daar opgevallen dat de Belgen nu veel meer gericht naar Texel vragen dan in vorige jaren. Ook hier is nu een behoorlijke naamsbekendheid be reikt. Effectvol is een grote vierkleu renadvertentie die tegelijk met de beurs in enkele dagbladen verschijnt. Er is een coupon in opgenomen die op de beurs recht geeft op informa tiemateriaal en een speelgoeddiertje in de vorm van een zeehond. De VVV Texel doet ook nog mee aan de Huishoudbeurs en de fietsvakantie- beurs in Amsterdam. Trabantjes Het zou best kunnen dat de komen de maanden wat meer personenau to's van het merk Trabant op Texel rondrijden. Voor het eerst zetten na melijk ook Oostduitsers koers naar het eiland, zo mag worden verwacht aan de hand van de aanvragen die uit de DDR komen. Oostduitsers wil len van hun pas verworven vrijheid genietendoor meteen maar een flink stuk weg te rijden. Een handicap is de huidige koers van hun geld, maar als dat straks verandert kan oostelijk Duitsland voor Texel best een interes sante toeristenbron worden. In verband met het begin van de paasvakantie gaat vrijdag a.s. het VVV-kantoor in De Koog weer open. Men zal er voortaan van dinsdag tot zaterdag terecht kunnen van 10.00 tot 18.00 uur en op tweede Paasdag van 10.00 tot 12.00 uur. Onder de luifel van de firma Goënga in Den Hoorn wil het college een abri laten plaatsen. Er is een bouwplan vervaardigd, dat binnen het bestem mingsplan Den Hoorn beschermd dorpsgezicht past en waarmee de welstandscommissie kan instemmen. De kosten bedragen f6.000,-. Dekking vindt plaats uit de middelen die vrij zijn gekomen bij de overdracht van de aandelen van Autobus Onderne ming Texel aan de Noord en Zuid- Hollandse. Jeanine Pieterse en Claudia Daalder slaagden in Amsterdam voor het di ploma verkoopster in de drogisterij. Zij zijn beiden werkzaam in de DA drogisterij Dros magazijn. Het ontwerp van Mariek Eelman dat de eerste prijs kreeg, maar nog wel nader zal moeten worden uitgewerkt Marieke Eelman uit Amsterdam was de ontwerpster van het Texel-logo dat gisteravond als beste werd geko zen uit meer dan honderd inzendin gen. Ze heeft daarmee een prijs van f500,- gewonnen. De inzender van het één na beste logo was Henk Arendsen uit Den Burg (prijs f250,-) en de derde prijs (f150,-) werd toe gekend aan een ontwerp van Suzan ne van Beek uit Den Burg. De prijsvraag was uitgeschreven door de Jonge Ondernemers Organisatie Texel, die het gewenst vindt dat zo veel mogelijk drukwerk dat Texel ver laat, wordt voorzien van een beeldmerk waarmee de promotie van Texel als vakantiegebied wordt on dersteund. Totaal 54 personen deden mee aan de prijsvraag, maar het aantal ont werpen dat zij maakten was meer dan het dubbele. De jury (bestaande uit Antoon Goes, Coby Daalder, Hiel- ke Bruining, Martin Tromp, Robert van Hees, Ruud Kaluche en Harry de Graaf) had dan ook uren nodig om tot een eindoordeel te komen. Het ontwerp van Marieke Eelman, zo werd geoordeeld, maakt een vriende lijke en simpele indruk en sluit aan bij het ongecompliceerde „eilandgevoel" dat de naam Texel oproept. Het is echter een eenvoudige schets, die verder moet worden uitgewerkt alvo rens geschikt te zijn voor reproductie. De Jonge Ondernemers Organisatie hoopt dat zoveel mogelijk Texelse be drijven en instanties het logo op hun enveloppen, briefpapier en ander drukwerk zullen afbeelden. In de meeste gevallen zal dat geen extra kosten met zich meebrengen. Er zal voor worden gezorgd dat de Texelse drukkerijen het materiaal in huis heb ben. Het ontwerp van Henk Arendsen Itweede prijs). «MM* l r Het ontwerp van Suzanne van Beek derde prijs). De groep Belgische gasten en begeleiding poseren hier in EcoMare. Momenteel voert de VVV Texel vol op campagne in België. Nadat begin deze maand de vakantiebeurs van Gent met een bezoek werd vereerd, is momenteel de nog vijf maal zo grote beurs te Brussel aan de beurt. Tien dagen lang is het Texelse infor matieteam daar met een stand pre sent, terwijl de Texel-truck als trek pleister bij de ingang staat gepar keerd. In verscheidene Vlaamse kranten is deze aanwezigheid on dersteund met opvallende adverten ties, waaraan een prijsvraag was verbonden die een hoge respons opleverde. De winnaars verbleven af gelopen weekend op Texel en waren diep onder de indruk. De VVV liet twee full colour- advertenties plaatsen ter grootte van een halve pagina in drie dagbladen van de De Standaard-perscombinatie. Totaal aantal lezers naar schatting 1,1 miljoen. De eerste advertentie ver scheen op zaterdag 25 februari in de bijlage „Vakantiemagazine", vooraf gaand aan de beurs in Gent. De tweede stond afgelopen zaterdag in de krant, ter ondersteuning van de Brusselse campagne. Tussendoor (een week na de eerste advertentie) ver scheen wederom een halve pagina Texel in kleur, met daaraan een prijs vraag verbonden. Geen kostbare in vestering (zoals de twee advertenties) ditmaal, maar het resul taat van een deal met de De Standaard-redactie. De krant stelde belang in het kunnen aanbieden van een gratis weekend op Texel aan haar lezers. Met de groep prijswinnaars wilde men bovendien een verslagge ver en fotograaf meesturen voor een reportage over het Waddeneiland. Het aantal inzendingen was groot: 11.200 in één week. In een vergelijk baar geval, waarbij de prijs een weekend in een luxe vakantiepark waskwam men tot een score van circa 7000 ingestuurde bonnen. Vijf tien lezers werden uitgeloot om sa men met hun partner Texel te komen ontdekken. Vrijdag was het zover. De Belgen kre gen een exclusief verblijf (volpension) in hotel Opdum aangeboden, van waaruit tal van excursies werden on dernomen, per fiets (individueel) of per bus (gezamenlijk). Hotelier Harry Wuis nam zijn gasten zaterdagoch tend vroeg mee voor een natuurwan deling. Vaste programmapunten waren bezoeken aan EcoMare en het Maritiem en Juttersmuseum (met lunch en Cor Ellen in topvorm; voor veel deelnemers hét hoogtepunt). Zondagochtend kon worden gekozen uit een fietstocht, met twee strand paviljoens als stop met koffie en ge bak, en een bezoek aan het zwemparadijs. De reacties die wij te horen kregen, waren bijzonder opgetogen. Regen en harde wind deden niet ter zake, inte gendeel. „De wind hier is erger dan in Vlaanderen, maar ik ga liever door wind en regen fietsen dan een duik nemen in een subtropisch zwempara dijs", verklaarde een der deelnemers. „Wij komen voor het typische, zwem paradijzen heeft men bij ons ook", vulde zijn echtgenote aan. Vrijwel alle deelnemers bleken onder indruk van het Texelse fietspadennet. Zo breed en goed was men het in België met gewend. Een echtpaar vertelde alle andere Nederlandse Waddeneilanden reeds te hebben bezocht, maar Texel nog niet. „Wegens de drukte. Maar we zijn onder indruk gekomen van de rust en natuur. Ook de duinen zijn mooier dan bij ons. Aan de Belgische kust is alles volgebouwd. We keren zeker terug ja, dat zeggen trouwens meerdere van de mensen in deze groep. In elk geval zal dat buiten de zomer zijn." Naar aanleiding van een verkeerson- derzoek op Texel is het rapport „ver keersstromen Texel" verschenen. Halverwege 1989 kreeg ing. J. Arts de opdracht de verkeersstromen bin nen de hele gemeente te inventarise ren en aan te geven welke maatregelen eventueel moeten wor den genomen. Op grond van het rapport heeft het college van b en w een „prioriteitenlijst" in de oplossing van verkeersknelpunten vastgesteld. Die ziet er als volgt uit: - Linksafvak ter hoogte van de Sluf- terweg. - Het aanbrengen van een slinger en een scheiding in de weg bij Zuid- Eierland. Volgens het rapport wordt de verkeersveiligheid zou daar aan zienlijk verbeterd door het aanbren gen van trottoirbanden tussen het langzaam- en snelverkeer. Hiervoor staat voor 1990 op het investe ringsplan f350.000,- geraamd. De slingers in de weg zouden direkt voor het binnenrijden van het be bouwde gebied in Zuid-Eierland moe ten worden aangebracht. Voor 1990 staat voor deze maatregel een bedrag van f150.000,- op het investe ringsplan, voor 1991 eveneens. - Verbeteren van de verkeerssituatie nabij vliegveld aan 3e Postweg. Vol gens het rapport is verbreding ter hoogte van de inrit van het vliegveld met 1.50 meter aan weerszijden van de weg gewenst. - Wijziging infra-structuur De Koog Het rapport stelt voor ten noorden van de Nikadel (hoek Badweg/Ruys- laan) parkeergelegenheid te maken. Een alternatief is niet voorhanden. Kosten f50.000,-. Herinrichting van de Dorpsstraat wordt op f550.000,- begroot. Herin- Een 22-jarige automobilist uit Maars- sen reed dinsdagochtend vanuit een inrit het Gerritslanderdijkje op en zag daarbij een van links komende 58-jarige Oosterender in een Fiat over het hoofd. Waarschijnlijk kwam dit door de laagstaande zon. Beide wagens liepen aan de voorzijde scha de op. richting van de Nikadel is contrac tueel met Jarino geregeld. Volgens het rapport dient de huidige voorrangssituatie op de kruising Nika- del/parkeerterrein gehandhaafd te blij ven en kan De Brink opengesteld worden voor verkeer uit twee rich tingen. - Verbreden Postweg. Verbreding van de weg van 5.10 naar 5.60 meter wordt urgent geacht. Kosten; onge veer 8 miljoen gulden. -Aanpassing bewegwijzering naar De Cocksdorp. Hieraan zal nog voor het komende zomerseizoen aandacht worden besteed. Het college hecht er waarde aan dat de bewegwijzering naar De Cocksdorp tijdig plaats vindt op de Pontweg. - Aanpassing rechtsafvak Pont- weg/Akenbuurt (in verband met be wegwijzering naar De Cocksdorp). -Reconstructie Oosterenderweg/Ko- Een groep Duitse musici geeft zater dagavond 21 april een concert in de R.K. kerk in de Molenstraat in Den Burg. De opbrengst van de avond is ten bate van het van het vakantie huis voor zwaar gehandicapten in De Koog, het „Tesselhuus". De groep bestaat uit vijf jonge hout blazers die zich de „Siegbürger Holz- blazer" noemen. Zij hebben elkaar leren kennen bij het stafmuziekkorps van de Bundeswehr en kunnen bogen op jarenlange ervaring in orkesten, kamermuziekensembles maar ook als solisten. Het programma voor 21 april omvat een kamermuziekconcert met hout blazers (twee dwarsfluiten, klarinet, fagot en contra-fagot) en orgel, waarbij werken van Handel, Tele- mann, Haydn, Mozart en Weber wor den uitgevoerd. De toegang tot de kerk is gratis, maar gehoopt wordt dat de collecte een groot bedrag zal opbrengen ten bate van spierdystrofiepatiënten die de komende zomer een vakantie in het „Tesselhuus" doorbrengen. ningsweg en doortrekken Mul derstraat. - Wijziging Texelroute nabij Oude- schild. Bedoelde route hoort - gezien de overbelasting met verkeer - eigen lijk niet meer door Oosterend te gaan. Vooral het touringcar- en bus- verkeer wordt als boosdoener aange merkt. Een andere bewegwijzering wordt als oplossing gezien. Het colle ge vraagt zich af of handhaving van de Texelroute nog wel zinvol is. B en w voelen meer voor een specifieke fietsroute. Het eerste deel van de rapportage naar aanleiding van de in 1988 ge houden verkeersveiligheidsenquete onder de Texelse bevolking kreeg gisteravond tijdens de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid grote waardering van de raadsleden. Hans Roeper (PvdA) was van me ning dat er een goed stuk werk is verricht, maar dat daarnaast de mensen die de formulieren hebben ingevuld, niet genoeg kunnen wor den bedankt. „Het feit dat er van de 5200 verzonden formulieren, ruim 675 stuks zijn teruggekomen, mag een goed resultaat worden ge noemd." Het rapport geeft overigens nog geen compleet overzicht. De inventarisatie van Den Burg en Eierland moet nog plaatsvinden. Jan van Asselt (Texels Belang) sprak het vermoeden uit dat de enquete de rondvraag van de raads- en commis sievergaderingen de komende tijd wel eens aanzienlijk kan bekorten. „Het is prima, in één woord," Peter Bakker (PSP) vroeg zich af hoe er prioriteit aan te ondernemen actie wordt gesteld. Volgens wethouder Daan Schilling heeft de directeur Ge meentewerken al de opdracht op te ruimen, wat er aan kleine dingen op te ruimen valt. „Daarna is het niet moeilijk op te tellen wat er over is. Uit die lijst moeten de belangrijkste zaken worden gehaald."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9