Advocaat klagende partij wil sluiting supermarkt milies Evers en Vermuë sste Texelse biertappers Na uitspraak Raad van State: Aanrijder meldt zich „Johannes Passion" opnieuw ten gehore Geen bomen geplant Plattelandsvrouwen exposeren in Schoort Jacob Daalderschool adopteert „Marthe" in De Koog opengesteld? 5 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Naar gisteren bekend is geworden, heeft de Raad van State besloten tot schorsing van de hinderwetver gunning voor de „Super"- supermarkt in Den Burg. Wat deze uitspraak in de praktijk zal beteke nen is nog onduidelijk. Chef milieu beheer Anton Wilkens van de gemeente Texel toonde zich bijzon der teleurgesteld en verontwaardigd, maar meent dat het niet nodig is om stappen te ondernemen. Advocaat mr. G. Creutzberg van de klagende partij (de dames Yvonne Spreek meester en Anneke Rijk en de heer Frans Room) daarentegen vindt dat de uitspraak aanleiding is om de su permarkt te sluiten. Zeer binnenkort zal Creutzberg hiertoe een eis bij de gemeente indienen. De schriftelijke uitspraak is gedaan naar aanleiding van de zitting die op 13 februari j.l. in Den Haag plaats vond. Staatsraad dr. G.H. Veringa, voorzitter van de afdeling voor ge schillen van bestuur, zou toen direct uitspraak doen, maar schortte dat op omdat hij een verweerschrift van de gemeente Texel niet onder ogen had gehad. Een week later kwam de me dedeling dat de uitspraak later schrif telijk zou volgen. Uit de motivatie van de uitspraak blijkt dat mr. Veringa het zogeheten „ambtsbericht", het advies van de adviseur van de Raad van State, vol ledig heeft overgenomen. Dat advies was vernietigend voor de gemeente Texel, de instantie die de hinderwet vergunning aan „Super" heeft ver leend. Ernstig betwijfeld wordt of de gemeente de vergunning ooit had mogen afgeven, omdat de voorschrif ten in de vergunning onvoldoende zouden zijn om de geluidhinder bin nen de perken te houden. Als oor zaak wordt door de Raad van State genoemd „de lichte bouwkundige constructie van het pand waarin de inrichting (supermarkt, red.) is ge vestigd". Overschrijding van de toe gestane geluidsnormen is hierdoor vrijwel onontkoombaar, aldus schrijft mr. Veringa. Structureel schouwing genomen; een beoorde ling van de te duchten geluidhinder in zijn totaliteit heeft niet plaatsgevon den." Teleurstelling Anton Wilkens, die de zaak namens de gemeente Texel behartigt, noemde het bijzonder teleurstellend dat mr. Veringa het „ambtsbericht" integraal heeft overgenomen. Van de door de gemeente aangevoerde argumenten kon hij niets terugvinden. Wilkens verkondigde eerder al dat hij de moti vatie van het ambtsbericht zwak vindt; dezelfde motieven worden nu door mr. Veringa gebruikt ter onder bouwing van diens uitspraak. Naar mening van de gemeente is wel de gelijk veel gedaan om geluidhinder te beperken, hetgeen in de praktijk ook zou blijken. Schorsing van de hinderwetvergun ning betekent dat „Super" thans geen vergunning heeft, hoewel het een hinderwetplichtig bedrijf is. Slui ting is volgens Wilkens echter niet aan de orde. Hij verwijst naar de zo geheten AMvB, de Algemene Maatre gel van Bestuur. Dat is een regeling waarin net als in de hinderwetver gunning voorwaarden zijn gesteld ten aanzien van allerlei vormen van hin der. De AMvB draagt echter een al gemener karakter: zij is namelijk van toepassing op élle detailhandel en daarom zijn niet de strengste normen genomen, maar een redelijk gemid delde. Ten aanzien van supermarkten is de AMvB daardoor wat soepeler dan een hinderwetvergunning; er is dus een beetje méér geluidhinder toegestaan. Terugwerkend? Wilkens meent dat „Super" aan de AMvB-normen voldoet. Als de hinder wetvergunning niet meer geldig is, zal volgens hem de AMvB met terug werkende kracht per 1 december 1989 in werking treden. Dit standpunt wordt bestreden door de Helderse advocaat mr. Creutzberg, die de klagende bewo(o)n(st)ers van enkele koopappartementen boven de supermarkt-inrichting juridisch bijstaat. „Ten eerste zal de AMvB pas op 1 december 19b0 van toepassing zijn in dit geval. Nog belangrijker is echter dat de supermarkt ook niet voldoet aan de eisen van de AMvB. De geluidnormen wijken nauwelijks af van die in de hinderwetvergunning. Deze schorsing moet volgens mij dan ook sluiting betekenen. Mijn cliënten ondervinden nu onevenredig veel na deel. Aangezien de gemeente zelf geen sluiting wil, neem ik het initia tief om stappen te ondernemen", al dus Creutzberg. Eerst zal hij een schriftelijk verzoek tot sluiting indienen bij de gemeente. Indien de gemeente zoals wordt aan genomen niet daartoe overgaat, zal Creutzberg waarschijnlijk opnieuw naar de Raad van State stappen. Zo'n nieuw verzoek wordt volgens de advocaat relatief snel afgehandeld. Schadevordering Creutzberg: „De gemeente is kenne lijk overtuigd van hun gelijk en grijpt alle middelen aan om de supermarkt in stand te houden. Wij zijn er daar entegen van overtuigd dat het ge bouw niet deugt voor de vestiging van een supermarkt. Als je dat wilt, is er minstens een zwevende dek- vloer nodig en dat is erg kostbaar." Creutzberg kondigt tevens aan dat hij bij de gemeente een schadevordering van nog onbekend omvang zal indie nen. Hij wil dat de klagende dames en heer schadeloos worden gesteld wegens ondermeer waardedaling van hun woning en derving van woonge not. Overigens is de gemeente door de nu gedane uitspraak verplicht om aan de kla(a)g(st)ers per persoon f75,- over te maken, zijnde de griffiekosten van de Raad van State. De heer Dekker, woordvoerder van Unigro uit Houten, de huidige eige naar van „Super", was gisteren nog niet officieel op de hoogte van de uitspraak. „Over de inhoud kan ik nog niets zeggen. In elk geval zullen we met onze raadslieden om tafel gaan zitten en zullen elke poging om de supermarkt te sluiten, aanvech ten." solisten van de biertapwedstrijden. Staand van links naar rechtsCo Vermuë. Piet Evers. José Vermuë. Nico Evers. Fred Standaar en Jan Gehurkt: Robert Terweij. Theo de Porto en Rite Huizinga. Een eenvoudige oplossing is er niet, zo luidt de conclusie. „Om aan de noodzakelijke normen te voldoen, zal de bouwkundige staat van de inrich ting structureel gewijzigd moeten worden." Met andere woorden; de tot dusver getroffen maatregelen worden slechts als lapmiddelen be schouwd, terwijl meer ingrijpende aanpassingen noodzakelijk zouden zijn. Mr. Veringa hecht voorts weinig waarde aan het akoestisch onderzoek dat vorig jaar door adviesbureau Oranjewoud uit Heerenveen is uitge voerd, in opdracht van de gemeente en op kosten van de vorige supermarkt-eigenaar Joop Maas. „In het onderzoek zijn slechts bepaalde hinderbrengende activiteiten in be- Een man uit Oudeschild meldde gisteren bij de politie dat hij op het parkeerterrein van 't Horntje een auto had aangereden, waarbij deze schade aan de rechter achterdeur opliep Omdat hij met de boot meemoest kon hij zich niet meteen melden. Met de eigenaar van het beschadigde voertuig zal kontakt worden opgeno men over een schaderegeling. The Rose Harmony Singers brengen opnieuw de Johannes Passion van G. Ph. Telemann. Enkele jaren gele den werd, op initiatief van Hanny Roos en Peter Zwart, een viertal uit voeringen gegeven van deze Passie muziek uit 1737. Voor Texel was dit ongetwijfeld een bijzonderheid van wege het feit, dat hier nog nooit eerder een klassiek muziekwerk van een dergelijke omvang ten gehore werd gebracht. De publieke belangstelling overtrof dan ook alle verwachtingen. Mede hierdoor werd besloten deze Johan nes Passion week ten gehore te brengen in de weer voor Pasen: Op woensdag 11 april in de R.K. kerk te Den Burg en zaterdag 14 april in de N.H. kerk te Oosterend. Gezien de verwachte grote belangstelling, doen de „Singers" een beroep op het Texelse publiek zoveel mogelijk al naar het woensdagconcert te gaan. Telemann was een tijdgenoot van Bach en was toen, in de periode der barokmuziek, veel meer bekend en gewaardeerd dan zijn nu zo beroem de collega. De Mattheus Passion van J.S. Bach wordt heden ten dage overal ter wereld uitgevoerd tegen Pasen, terwijl de Texelse Johannes Passion in 1985 de première voor Nederland betekende! De muziek van Telemann is zo beschrijvend, dat men deze vorm bijna als „opera" zou kun nen zien, echter zonder decor en costumering. Alle personificaties uit het Paas-evangelie, zoals Jezus, Ma ria, Pilatus en het volk, brengen hun rol, terwijl de verteller, de evangelist, nadere verklaringen levert. Hoewel Telemann erin is geslaagd op indrin gende wijze het lijdensverhaal uit te beelden, krijgen de luisteraars in de kerk een beknopte samenvatting van elk programmapunt in het Nederlands uitgedeeld. Ditmaal is doelbewust ge kozen voor twee verschillende loca ties. In vorige jaren puilde de kerk in Oosterend letterlijk uit, wat de ge luidskwaliteit nooit ten goede komt. Om die reden is het misschien ver standig dat niet iedereen tot de laat ste uitvoering wacht, maar dat de luisteraars zoveel mogelijk voor de grotere kerk op woensdag kiezen. The Rose Harmony Singers brengen weer hun eigen solisten naar voren. Tevens werken enige bekwame in strumentalisten mee. De concerten beginnen om 20.00 uur; de toegang is vrij. Na afloop is een collecte ter bestrijding van de kosten. In de woning van leidster Hanny Roos (links op de voorgrond) zetten de Rose Harmony Singers deze week de laatste puntjes op de i. kraan groter was dan gebruikelijk in horecagelegenheden. Een grotere druk zorgt voor een compactere schuimlaag, waardoor het koolzuur onder het schuim blijft zitten. Dat voorkomt bel-vorming in het schuim en zorgt voor het beter bewaard blij ven van de smaak. Jurylid Jan van Staalduinen noemde de kwaliteit van de prestaties „niet super, maar wel redelijk goed, de wedstrijdspanning in aanmerking genomen". De spanning was in de finale van de enkelingen merkbaar, toen bij twee fi nalisten de bierpomp te lang bleef hangen. In beide categorieën werd fikse strijd gevoerd en was de ein duitslag moeilijk te voorspellen. Op een gegeven moment werd echter wel duidelijk dat Nico Evers (werk zaam in een hotel in Amsterdam) de beste papieren had bij de enkelingen. Met 797 punten werd hij overtuigend winnaar. De winnaar van twee jaar geleden, Fred Standaar van taveerne De 12 Balcken, eindigde op een ver dienstelijke tweede plaats met 768 punten en als derde eindigde Robert Terweij van strandpaviljoen Paal 17 („Ome Joop") met 746 punten. Eervol De strijd bij de teams werd volgens juryvoorzitter Van Dijk beslist in de tweede ronde. Toen wisten Piet Evers en José Vermuë een beslissende voorsprong te nemen op Jan en Rita Huizinga van eethuisje De Smulpot, die aanvankelijk de leiding hadden genomen. Evers/Vermuë behaalde 1583 punten, J./R.Huizinga verzamel de 1554 punten. Derde op zeer gerin ge achterstand werden Co Vermuë en Theo de Porto van taveerne De 12 Balcken, met 1550 punten. Een eer volle vermelding (glas en oorkonde) kreeg het team van het Stoomboot koffiehuis, bestaande uit Jan Veeken en Nico Barhorst, die op één punt na de finale misten. In verband met het milieuweekend haalt Scouting Texel zaterdag in Den Burg geen oud papier op. Wie van zijn oud papier af wil kan het bezor gen in de container bij het Scouting- gebouw aan de Bernhardlaan. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De Koog: Zaterdagmorgen wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe om geving. leder wordt verzocht het pa pier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Gisteren was het landelijke boom- plantdag. Texel doet daar regelmatig aan mee. Deze keer echter niet. Piet Bolier van gemeentewerken: „Tot voor veertien dagen had ik geen ge schikte plek. Ineens dacht ik aan de vijver in De Mars, daar zouden nog wel wat knotwilgen langs kunnen, want het is nu zo'n kaal gat. Maar helaas kon ik die bomen niet op tijd krijgen voor de plantdag, dus gaat het dit jaar over". De knotwilgen zul len deze of volgende week worden geplant door medewerkers van ge meentewerken. middelde. Naast de „ouwe rotten" waren ook diverse debutanten van de partij. Net zoals in voorgaande jaren berust te de organisatie weer bij het Cen traal Brouwerij Kantoor (CBK), een landelijk overkoepelend orgaan van de bierindustrie. Op Texel kreeg zij medewerking van de plaatselijke af deling van Horeca Nederland. Doel van de tapkampioenschappen is de zorg voor een goed produkt. Dus: een perfect getapt pilsje (wat de smaak bevordert), dat vlot en netjes wordt geserveerd. „Door routine kan scherpte verloren gaan, zodat de kwaliteit van de getapte pilsjes af neemt. In zulke wedstrijden zetten wij de puntjes op de i. Daarbij is de gezelligheid een belangrijk aspect. Vakbroeders spreken elkaar in een ongedwongen sfeer. Bij de Texelse voorronde is het met die sfeer dik voor elkaar. Enthousiaste mensen al lemaal en de deelnemers vormen een homogene groep, bepaald geen haat en nijd", aldus CBK-voorlichter Henk de Klark dinsdagmiddag. Grote druk De deelnemers hadden het verre van gemakkelijk. In twee opzichten was de druk groot. Figuurlijk omdat de vakjury hen voortdurend op de vin gers keek en de spanning van de wedstrijd hoog oplaaide. Letterlijk omdat de leidingdruk van de bier- In Schoorl wordt aanstaande zater dag, zondag en maandag de provin ciale handwerktentoonstelling gehouden. Hieraan wordt ook deelge nomen door leden van de Texelse af delingen van de Plattelandsvrouwenbond. Er is onder meer een demonstratie in verschillen de handwerktechnieken. Belangstellenden kunnen er terecht op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur en op maandag van 8.30 tot 18.00 uur. De entree bedraagt voor leden f 3,50, voor niet-leden f 5,- en voor kinderen tot en met 14 jaar ƒ1,50. De Jacob Daalderschool uit Ooster end heeft afgelopen vrijdagavond twee dierverzorgers van Ecomare een bedrag van ruim f1000,- over handigd. Hiermee is de adoptie van zeehond „Marthe" - de vijfde zee hond die de school heeft geadop teerd - een feit geworden. Ecomare overhandigde als blijk van waarde ring een foto-collage van Marthe. De leerlingen hebben de afgelopen twee weken een bedrag van f889,75 bijeen „geklust". Vrijdagavond vond de afsluiting van de inzameling plaats. Onder het motto ,,Leve(n) de verschillen" werden in de Daalder school tentoonstellingen over de Waddenzee, beplantingsgordels, woonvormen, vervoer, landschappen en hobbies ingericht. Ouders en an- derebalangstellenden konden de ex posities vrijdagavond bekijken. De afsluiting leverde aan koffie- en thee verkoop nog een bedrag van f119,35 op. De leerlingen runden tijdens de afsluitingsbijeenkomst tevens een „Ecomare-winkel", waarvan de op brengst er ook mocht wezen: f395,60. Nadat de inkoopkosten er afgetrokken waren, leverde het totale bedrag meer dan f1000,- op. jxelse voorronde van de natio- kampioenschappen biertappen i een triomf voor de families en Vermuë geëindigd. Nico prolongeerde zijn eerste plaats individuele tappers, terwijl va- iet in combinatie met José Ver- de hoofdprijs bij de paren I, José's broer Co was ook al isvol. hij was de tapper van het dat als derde eindigde. iertapwedstrijden waren behalve iamiliefeestje ook een succes het bedrijf Rebotex (buffet Ise boot), waarvoor de eerste innaars in het strijdperk ver- ien. De deelname aan dit jaar- lop Texel terugkerende evenement te noemen. In totaal stre- |dmsdagmiddag in De Lindeboom teams en elf enkelingen om iste eer. Het deelnemersaantal Immelde daarmee rond het ge lelde van de afgelopen edities op en ook rond het landelijk ge Ie ondernemers uit De Koog wil le openstelling van hun winkels eiden, met name op zon- en Idagen. Het college van b en w net de leden van de raadscom- ie voor algemeen en organisato- beleid van gedachten wisselen een verandering van de sei- Isregeling voor zulke dagen. Wel de rijkspolitie als de Kamer n koophandel hebben een positief vies gegeven over de verruiming (1 de openingstijden op zon- en Iagen. Nu is dat van 9.30 tot uur. Men wil praten over een telling van 9.00 tot 21.00 uur. «els Verbond van Ondernemers per brief gepleit voor ruimere tellingsmogelijkheden op Konin- lag, Hemelvaart, Pasen, eren en Bevrijdingsdag, or Texel geldende seizoensrege- tudt in dat tussen 15 maart en amber winkels met een toe- it assortiment in De Cocksdorp, loom, Oudeschild en De Koog, de kampwinkels extra open mo lt op zaterdag van 17.00 tot uur en op zondag van 9.30 tot uur. 5 mei tot 15 september mogen inkels in de gemeente op werk- 9en extra geopend zijn van 18.00 121.00 uur. Op Hemelvaart, twee- laasdag, tweede pinksterdag en Itginnedag mogen winkels met "toeristisch assortiment geopend En 9 30 tot 12.00 uur. a plaatsen langs de Nederland- t hanteren ruimere openstel- ogelijkheden. Op Texel is de •de waarin de winkels later mo- sluiten ongeveer een maand sr. Terughoudend it verleden is de raad (en het 9a) altijd terughoudend geweest verruiming van openstelling. Een Igbjk element in de overweging de bescherming van de werkne- De Kamer van Koophandel e°hter aan dat dat is geregeld Arbeidswet. De handhaving van indagsrust is indertijd in de dis- |e ook genoemd. |e openstelling wordt verruimd is ichter een grotere serviceverle- naar het publiek toe. Hierdoor iaxel met andere Noordzeeplaat- 'ivan concurreren.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5