Wordt landbouwschool na fusie LBO/RSG gesloopt? Burgemeester geeft schot voor de boeg Groen 'Zwarts Texels in het hart^ {ilveren erepenning voor VdA-raadslid H. Beumkes GEEN KRANT NA PASEN 'ijf raadsleden namen afscheid: Wel of geen politieke portefeuilles Ruimte voor seniorenwoningen Brandstichting in museumdepöt Logopedie via SBD Den Helder? Nieuwe paaltjes in De Cocksdorp Giromaat bij postkantoor Blokker-winkel in Parkstraat Ki nog goedkoper ar horecaklanten DONDERDAG 12 APRIL 1990 :RlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.473 Maakt de landbouwschool binnenkort plaats voor seniorenwoningen? Hans Roeper maakte er geen geheim van dat het vertrek pijn deed. „Ik heb het raadswerk altijd met plezier ge daan." Het werk in de commissies vertelde hij als leerzaam en construc tief te hebben ervaren. Met het weg trekken van een strookje uit een map maakte hij duidelijk dat de raadsperi ode was afgesloten. „En daar ging hij dan." Hete brij Volgens Schipper heeft Daan Schil ling bij zijn installatie op 11 december 1974 gezegd het gevoel te hebben 'in een pan met hete brij te zijn ge vallen'. „Toen heeft u zich al gety peerd. Veel mensen draaien namelijk om de hete brij heen U gaatrecht op het doel af en verder geen gezeur." Schilling heeft er naast acht jaar raadslidmaatschap, acht jaar als wet houder opzitten. De burgemeester zei informatie te hebben getrokken, waaruit bleek dat Schilling als raadslid fel kon uithalen en het amb telijk apparaat daarbij niet spaarde. „Men zal er dan ook wel tegenaan hebben gekeken toen u wethouder werd. Toch weet ik zeker dat u veel waardering hebt geoogst. U was het lang niet altijd met de ambtelijke ad viezen eens, maar anderzijds was u op basis van feiten duidelijk te over tuigen. U droeg dit standpunt dan In de dinsdagavond gehouden raads vergadering gaf burgemeester Ton Schipper een waarschuwingssignaal aan de onderhandelaars voor het nieuw te vormen college van B en W. De burgemeester wil tevoren dui delijkheid of hij al dan niet „politiek gevoelige" zaken mag behartigen. Schipper stelde dit ter discussie naar aanleiding van de raadsvergadering van maart. Een meerderheid van de raad gaf toen te kennen dat men liefst de wethouder van financiën ziet plaatsnemen in het bestuur van de stichting VVV Texel Promotie, hoewel de burgemeester de verant woordelijke portefeuillehouder voor promotiezaken is. De burgemeester trok zijn conclusies en besloot promotie met onmiddellij ke ingang in handen te geven van wethouder Barendregt van financiën. Schipper lichtte zijn besluit dinsdag toe: „Voor alle duidelijkheid: ik be schouw dit niet als een aanval op mij persoonlijk, maar op het ambt van burgemeester in het algemeen. Ik heb bewust niet gewacht tot het aantreden van het nieuwe college op 1 mei, maar wil nu tijdens de colle- In een dependence van het Wagen museum aan het Groenewegje in De Waal hebben vermoedelijk enige kin deren uit die plaats geprobeerd brand te stichten. De politie trof meer dan tien doosjes lucifers aan. „Misschien dat ouders hun kinderen hierover eens aan de tand kunnen voelen. Het zou zonde zijn als het materiaal dat daar in depót staat door een brand verloren gaat. En daarnaast is het nog levensgevaarlijk voor de kinderen ook", aldus een rechercheur. ook uit. Aan u gaat een bijzonder goed wethouder verloren." Schipper stelde dat Schilling op het gebied van ruimtelijke ordening en milieu een spoor van positieve zaken achterlaat. Dat geldt volgens de bur gemeester echter met voor de ge westvorming, in welk verband de mentaliteit van de eilandbewoner een woordje meespreekt. „Dit is door uzelf als volgt weergegeven: „Laat ze ons maar een klauwtje geld geven, dan zorgen we zelf wel voor de rest." Schilling vertelde zich voorgenomen te hebben niet meer dan drie woor den bij het afscheid te willen zeggen. „We wilden er niet dramatisch over doen." Hij bedankte de voorzitter voor de mooie woorden en verder iedereen die aan een prettig verloop Lees verder pagina 2 gevorming al een signaal afgeven." Een burgemeester is zogenaamd „met politiek aanspreekbaar". Hij staat boven de partijen en is be noemd, zodat hij niet zomaar naar huis kan worden gestuurd bij politie ke meningsverschillen. Wethouders daarentegen zijn gekozen en kunnen door middel van een motie van wan trouwen worden weggestemd. Om die reden zou het voor de hand kun nen liggen dat de wethouders de „politiek gevoelige" portefeuilles beheren. Wethouder Schilling daagde de raad uit om zich hierover duidelijk uit te spreken. „Ik betreur enorm dat onze voorzitter deze taak heeft neergelegd. Hij was de stuwende kracht op pro- motiegebied en ik had dan ook ge hoopt dat hij dit in lengte van dagen zou doen. Mijns inzien was het beslist niet de bedoeling van de raad om het zover te laten komen." Duidelijkheid kwam er inderdaad, maar niet in de mate waarop de scheidende wethouder Schilling wel licht had gehoopt. Nadat alle partijen eerst hadden gezegd dat zij het beslist niet persoonlijk hadden be doeld, bleken de meningen enigszins te verschillen. Het CDA hield het al gemeen: deze partij had slechts be oogd de ambtelijke vertegenwoordiger in het bestuur van de promotiestichting te vervangen door een bestuurder. B en W moesten zélf maar uitzoeken of deze de burgemeester of een wethouder zou zijn. De VVD stelde zich even eens genuanceerd op, terwijl Tine Krijnen (Texels Belang) liefst een bre dere discussie over dit thema zou willen voeren. De linkse fracties stel den onomwonden dat dit de taak is van de wethouder van financiën. Vol gens hen kan dit best, zonder dat de promotionele activiteiten van de bur gemeester daarmee in aanvaring komen. Als de fusie van het LBO en de RSG doorgaan is de oude landbouw school waarschijnlijk niet meer nodig voor onderwijsdoeleinden. Het colle ge van b en w vindt dat het gebouw dan zo snel mogelijk moet worden gesloopt om ruimte te maken voor de bouw van woningen voor oude ren. Uiteraard moet de raad hier nog over beslissen. Dit jaar wordt voor het laatst land bouwonderwijs op Texel gegeven. De gemeente heeft de landbouwschool rond 1950 geheel op eigen kosten gebouwd. De stichtingskosten be droegen toen f55.700,-. In 1966 vond een uitbreiding voor f23.600,- plaats. Tegenwoordig worden school gebouwen door het rijk betaald. Omdat het landbouwonderwijs op Texel stopt acht de gemeente het zinvol om de bestemming van het schoolgebouw opnieuw te overwe gen. Er staat voor dit jaar nog f61.755,- voor onderhoud gepland Er is gesproken met J. Engelvaart (voorzitter stichting LBO) en K. van der Weide (directeur LBO) over het gebruik van het gebouw in de toe komst. Men denkt dat als de fusie tussen RSG en LBO vóór 1 januari 1991 wordt geregeld, de landbouw school niet meer nodig is voor het geven van les. Pas per 1 oktober kan hierover zekerheid worden gegeven. Tot die tijd wil men geen onderhoud uitvoeren aan het gebouw. Seniorenwoningen Als de landbouwschool wordt gesloopt dan is Sint Jan wel geinte- De gemeente wil onderzoeken of via de schoolbegeleidingsdienst van Den Helder en omstreken (SBD) preven tieve logopedie voor Texelse basis scholen kan worden verzorgd. Hiervoor staat f15.000,- op de be groting. Op Texel is momenteel geen curatie ve of preventieve logopedie meer, tot grote spijt van alle leerkrachten in het basisonderwijs. De SBD verzorgt in de Kop van Noordholland voor en kele aangesloten gemeenten logope die. De Texelse basisscholen krijgen al onderwijskundige begeleiding van de SBD. Na de paasdagen zullen in De Cocks dorp op enkele plaatsen andere, ho gere paaltjes worden geplaatst in de Kikkertstraat. De lage paaltjes die er sinds de herinrichting staan, werden door automobilisten over het hoofd gezien, waardoor veel gevallen van schade zijn gemeld. resseerd in de ruimte die er vrijkomt, voor het bouwen van aanleunwo ningen. Er hebben zich nog geen gegadigden gemeld die eventueel van het ge bouw gebruik willen maken als er geen les meer wordt gegeven. „Die komen vast nog wel. Er zijn genoeg instanties die voor een duppie" in een gebouw zouden willen. Verkopen zal wel moeilijk zijn. Die ervaring heb ben we inmiddels met andere oude schoolgebouwen", aldus Henk Pen- nings van de gemeente. Aan het eind van deze maand krijgt het postkantoor in Den Burg een zg. „giromaat", een automaat waar men met een giropas geld kan halen. Dit voorziet in een grote behoefte. Vorig jaar is het voorgekomen dat toeristen ervan uitgingen dat op Texel zo'n automaat was en in het week end zonder geld kwamen te zitten. Zij moesten zich eerst naar Den Hel der begeven waar al wel een giro maat was, alvorens zij hun vakantie op Texel konden voortzetten. Vrijwel zeker krijgt Den Burg nog dit jaar een Blokker-zaak. De vestiging van het internationale concern komt in de winkel van Frans Zegel in de Parkstraat en zal voor eigen rekening en risico door de huidige eigenaar Dick Zegel worden gerund. De 390 m2 grote zaak zal daartoe worden verbouwd maar hoeft niet te worden uitgebreid. Blokker beweegt zich op het gebied van de gemengde branche: speelgoed, huishoudelijke artikelen, glas, porcelein en aarde werk. Dit assortiment lijkt veel op wat Zegel thans voert. Het Blokker- concern telt reeds honderden vesti gingen in Nederland, België en Duitsland. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 16 april, komt de Texelse Courant ran dinsdag 17 april te vervallen. Henk van Wijk directeur idvertenties, abonnementen, etc. eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon f f\ 0 "ff i f /Of t /J A/* O 1 H i/^ f telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. 02220-12741 de Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 X Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon lager college voor het laatst in de oude samenstelling bij elkaar. arief dat taxibedrijf Grootjen en aan klanten van bij Horeca irland aangesloten bedrijven in ing brengt, zal waarschijnlijk worden. Het bestuur van g Texel van Horeca Neder- en taxi-ondernemer Gerrie tjen zijn dat gisteren overeenge- Bn. Formeel moeten de circa Texelse leden van de horeca- nisatie nog beslissen of zijn hun 3even, zodat het lagere tarief op 'foegst half mei van toepassing zijn. aats van alleen 's avonds en 's ïs zal Grootjen voortaan de hele eductie geven voor horecaklan- Van acht uur 's morgens tot één s nachts geldt een nieuw tarief 'V per kilometer, 's Nachts tus- 'én en acht blijft het huidige act-tarief van f1,75 per km van assing. In beide gevallen blijft de e aanslag (voorrijkosten) f4,-. ^estuur van Horeca Nederland, Texel, meent met name gasten }|l haar aangesloten restaurants :randpaviljoens te zijn tegemoet- men. overeenkomst die de horeca en 'tjen eind vorig jaar sloten, was hekend de aanleiding tot een |llct tussen de Texelse taxibedrij- een situatie die tot op de dag vandaag nog niet is veranderd, joreca wilde graag een dergelijk samenwerkingsverband omdat zij de (door het gewest verplicht gestelde) taxitarieven te hoog vond. De prijs voor een ritje was per 1 januari 1989 door het gewest bepaald op f2,45 per kilometer. Het contract-tarief van Grootjen werd vastgesteld op f1,75 per kilometer, uitsluitend tussen 17.00 en 05.00 uur. De andere Texel se taxibedrijven achtten zich echter gebonden aan het gewest-tarief. Een kort geding werd aangespannen, maar dat leidde er echter niet toe dat de rechter de overeenkomst ongeldig verklaarde. Intussen was het taxibedrijf 12000 van Martien van der Wetering de monstratief nachtelijke ritjes voor de halve prijs gaan rijden. Volgens voor zitter Ed Stiekema van de afdeling Texel van Horeca Nederland was dét de aanleiding om de hoogte van het contract-tarief te herzien. ,,De horeca wil Texel graag taxi-vriendelijker ma ken. Tevoren hadden we al afgespro ken om eerst eens aan te zien hoe het contract-tarief in de praktijk zou bevallen. Nu is gebleken dat het nog lager kan." Ook Grootjen blijkt er zo over te den ken. Hij is van mening dat het Texel se uitgaanspubliek nog steeds te weinig van de taxi gebruik maakt en dat lagere prijzen daarin verbetering zullen brengen. Grootjen verwacht dat een lager tarief voor zijn bedrijf voordelig zal uitpakken. „Ik denk dat de bruto winst enorm zal stijgen. Als je goedkoop rijdt, zullen méér men sen geneigd zijn de taxi te pakken, zodat wij vaker retourvrachten heb ben", redeneert Grootjen. het niet aan hem was uit te spreken of het al dan niet jammer is, dat hij na vier jaar niet meer in de raad te rugkeert. „De kiezer heeft gesproken en daar hebben we ons bij neer te leggen. U hebt de afgelopen tijd een eigen en vaak principieel geluid laten horen. U was degene waar op het gebied van alternatieve energiewin ning speciaal naar werd geluisterd. Er gaat met u een goed raadslid weg." 'exelse gemeenteraad nam gis- vond afscheid van Daan Schilling els Belang), Piet Zegers (CDA), Huitema-Vos (CDA), Hans Roe- |PvdA) en Henk Beumkes A). Laatstgenoemde kreeg van- e bijzondere verdiensten voor eente en gemeenschap de zilve- erepenning van de gemeente toegekend. Volgens burge ster A. Schipper wordt met het ek van Beumkes een zekere pe- afgesloten. „Met uw weggaan nt er een generatie raadsleden heid die we in de toekomst niet r zullen tegenkomen." Het PvdA- slid is van september 1974 tot 1990 lid geweest van de raad. •per bekende Beumkes dat hij in iegin wat raar aankeek tegen de waarop het raadslid de zaken voren bracht.„Heel direct en Ier poespas. Inmiddels heb ik u en blijkt u iemand te zijn, die jechte vertegenwoordiger is van jgroot gedeelte van de bevolking [Texel. Ze komen voor een bui- :aander wat cru over, maar me- in feite niet zo en zijn zeker |haatdragend. Eeen beetje ruwe blanke pit." ikes wijtte de cruheid aan de in- van het „zoute water" en ver onder de indruk te zijn van de irscheiding. Wethouder Zegers het overigens met de uitreiking Ie zilveren ere-penning niet eens. stemverklaring zei hij dat dit met de persoon van Beumkes en heeft, maar dat hij vanwe- gehanteerde systeem tegen stander is van dit soort ere-tekenen. Volgens Schipper gaat Beumkes de geschiedenis in als de man van de „kleine vragen". „Al plaats ik dit on middellijk tussen aanhalingstekens, omdat ik weet hoe belangrijk juist de klein lijkende zaken voor de burgers zijn. Onder het motto „We gooien het voor Beumkes" wisten ze u te vin den." Bescheiden Riet Huitema-Vos werd door Schipper omschreven als iemand die beschei den overkomt. „Wellicht wel eens te bescheiden. Dat gekoppeld aan de plaats waar u zit, vanaf de voorzit- tersstoel achter twee zwaargewich ten van wethouders, had tot gevolg dat ik voortdurend moest opletten, u het woord te geven als u daarom vroeg." Riet Huitema is vanaf september 1982, met een onderbreking van één jaar, lid van de raad geweest. „Jaren waarin u het niet altijd gemakkelijk hebt gehad. Toch hebt u zich staande gehouden en bent u gebleven. Het strekt u tot eer," aldus Schipper. Riet Huitema vertelde zes jaar als het enige vrouwelijke raadslid tussen de mannen te hebben gezeten. „Ik ben geaccepteerd zoals ik ben en ik ben niet gespaard wat kritiek betreft. Ik heb beter leren luisteren en maak me misschien wat minder snel boos." Zij richtte ook een woord van dank aan de pers. „Al miste ik de laatste jaren vaak de stem van het CDA in de verslagen. Maar ja, wij uiten dan ook geen kreten." Tegen Hans Roeper zei Schipper dat

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1