Wie niet wil, krijgt geen „gif" Onderzoek naar bezoekersaantal dalend zwembad? k\ erinrichting Waalderstraat i overleg met omwonenden Afschrijving Molenkoog verlengd .-4 T oor Pinksteren klaar Boodschappen voor TC3 paasontbijt Basiscursus electronica Tegen paaltje Groene Kruis dicht Kontaktvrouwen houden bijeenkomst Geen tonnen maar kilo's De Vriendschap als varend kunstwerk |DERDAG 12 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 OORSNEOE gl OORSNEOE B -X*-»TEW 'M De Texelaars zijn niet verplicht om toe te laten dat in hun directe omgeving het onkruid op chemische wijze wordt vernietigd. Als bewoners van een straat of buurt bezwaren kenbaar maken, gaat de spuitwagen voortaan hun deur werkloos voorbij. De gemeente rekent er dan wel op dat de bewoners ervoor zorgen dat „hun" straat op een andere manier toonbaar en veilig begaanbaar blijft. ekening van de herinrichting van de Waalderstraat. feteren is een start gemaakt met Kherinrichting van de Waal straat. Dit gebeurde niet in de lat zelf. Het eerste deel van het bestaat uit het maken van een aan de Bernhardlaan voor be- rrading van de Aankoopcentrale, maandag 23 april wordt de alderstraat afgesloten. Dit blijft tot het werk af is. „Dat is in er geval vóór de Pinkster het ge- aldus Bert Dennenberg van de neente. De totale kosten van de inrichting bedragen ƒ135.000,-. :e eerste weer van de herinrich- wordt besteed aan het maken !de nieuwe inrit. Het afsluiten van Waalderstraat zelf gebeurt in twee >n. Dennenberg: „De benzinepomp i de Aankoopcentrale blijft tijdens werkzaamheden bereikbaar", eerste fase betreft het gedeelte kruising met de Bernhardlaan de inrit van de PTT. Na een week aer volgt het laatste stuk tot de te Kruislaan. Aankoopcentrale heeft nog ande- lerandermgen in petto. In de raad eergisteren een voorbereidings- luit tot een artikel 19 procedure romen voor het bouwen van een iwe bedrijfshal en een geluidswal vier meter hoog, om de bewo- s van de achterliggende Wagema- sstraat voor overlast te behoeden. Beginnen or het veranderen van de inrit was <1 aanpassing van het bestem- igsplan ter plaatse nodig, dus daar i men alvast mee beginnen. Het wel betekenen dat de verkeersbe- gingen op de Bernhardlaan wat nemen. „Het is een rustig deel de weg, dus het zal wel meeval- Het is daar meer op z'n plaats in de Waalderstraat", aldus Den- berg. jaar geleden is de Waalderstraat irzien van een nieuwe riolering. Inde TC3 van zaterdag ver schijnt een recept voor een uitgebreid paasontbijt. Omdat het bij het verschijnen daarvan niet meer mogelijk is om bood schappen in te slaan, geven wij nu alvast een lijstje met benodigdheden: Voor het paasbrood is nodig: bloem, 45 g. gist, witte basterdsuiker, ciroenrasp, rozij nen, sucade, oranjesnippers en boter. Voor de tulband is nodig: boter, suiker, eieren, vanillesui ker, citroenrasp, gesneden biga- reaux, rozijnen, amandelschaafsel en bloem. JVoor het beleg is nodig: -één twee potjes kant en kla re lamspaté van Goénga uit Den Hoorn of 125 g. lamslever, 60 g. ongekruide lamsshoarma, 60 g. dobbelsteentjes vet spek, 1 uitje, 1 potje groene peper korrels en 50 g. vet spek in dunne plakjes. -fijne vleeswaren als rosbief en fricandeau. Verder is nodig: boter en boterlamvormpjes 1|(o.a, verkrijgbaar bij Bakkers IJ- I zerhandel) of kant en klare bo- I terlammet|es van Sint Donatus kropsla, sterkers, radijs en cherrietomaten 'Per persoon een halve avocado ■kwarksoorten, zoals honing- an sinaasappelkwark van Sint Donatus kant en klare luxe broodjes of 29- „halffabrikaten" die men zelf nog moet nabakken in de oven. Zowel de broodjes, halffabrika ten als de producten van Dona tes zijn verkrijgbaar bij Albert "dijn in Den Burg. „Dat moest eerst een tijdje zakken en nu kunnen we overgaan tot de definitieve bestrating", vertelt Den nenberg. Hierbij wordt meteen een nieuwe inrichting meegenomen. Met de omwonenden is veel overleg gevoerd over wat er moet gebeuren. Eind vorig jaar zijn er twee hoorzittin gen gehouden en met de toen naar voren gebrachte punten is zoveel mo gelijk rekening gehouden. Beplantingsstrook Eén van de voorstellen waaraan de gemeente tegemoed is gekomen is een doorlopende beplantingsstrook aan de zijde van de bewoners, waar door de weg meer van hen wordt af geschermd. Hierin komen laagblijvende struiken zoals sneeuw- bessen en enkele Platanen. „We moesten alles zien in te passen met de bestaande erfgrenzen in ons achterhoofd. We hebben daar maar zo'n twaalf meter. Daar gaan twee voetpaden én een beplantingsstrook af". De weg wordt ongeveer vijfen- halve meter breed. Daar kunnen twee vrachtwagens elkaar nog net passe ren, maar het is wel zo smal dat de weg een duidelijk snelheidsremmend effect heeft. Andere middelen, zoals speciale bestrating of verkee rsdrem- pels worden er niet gemaakt. „Het wordt net zo'n soort straat als de Wilhelminalaan", aldus Dennenberg. Voetpad Er is bewust gekozen voor een voet pad aan beide zijden van de weg. Er komen geen parkeervakken meet in de nieuwe opzet. „Hierdoor worden mensen gestimuleerd om het par keerterrein naast garage Grisnigt te gebruiken. En als dat gebeurt, dan moeten ze ook op veilige manier naar het centrum kunnen lopen. Ze moe ten alleen even de inritten naar de pomp van de Aankoopcentrale over steken". Als kroon op het werk zullen de oude lichtmasten worden vervangen door iets lagere nieuwe exemplaren. De werkzaamheden worden uitge voerd door De Vries en van der Wiel. Het publiek staat steeds meer afwij zend tegenover chemische bestrijding van ongewenst straatgras en andere (onjkruiden. De gemeente komt daar aan tegemoet. Er is een lijstje van straten en buurten waar de mensen geen bespuiting willen. Zelfs met de wensen van één enkele bewoners word rekening gehouden. Als hij (of zij) niet wil, wordt er voor de deur niet gespoten. Ook op kinderspeel- plaaten komt de spuit niet in werking. Foutje... Dat is althans de regeling, maar het gaat wel eens mis en dat geeft dan veel commotie. Stefan During uit de Blazerstraat in Oosterend was boos toen hij dinsdag merkte dat er voor zijn woning was gespoten, hoewel hij al jaren over een schriftelijke toezeg ging van b en w beschikt waarin is beloofd dat dit niet gebeurt. De boosheid van Düring was begrijpelijk, temeer daar het de afgelopen jaren meer is gebeurd. In een enkel geval was hij er net op tijd bij en kon hij het spuiten voorkomen door voor trekker met de spuit te gaan staan maar meestal, zo vertelde hij, was hij te laat en kon hij slechts een protest indienen bij b en w. Dinsdag gebeur de dat opnieuw. Heeft de gemeente wat tegen de Blazerstraat? Na informatie bij Piet Bolier van de De herziening van de raamsubsidie van de Stichting Texels Museum wordt gedekt uit verlenging van de afschrijvingstermijn van het gemeen telijk zwembad Molenkoog. De af schrijving is nu op vijf jaar gesteld, wat aan de lage kant is. De gemeen teraad sprak dinsdagavond tevens de bereidheid uit te streven naar be heersing van de uitgaven voor het zwembad. Het voorstel de tarieven tot en met 1994 vijf procent per jaar te verhogen, stuitte echter op weer stand. Het CDA, PvdA en de PSP stemden alleen met een verhoging voor 1990 in. De drie partijen zien meer in een onderzoek naar het da lende bezoekersaantal van het ge meentelijk zwempark. Het CDA stelde de begroting en wij ziging van de afschrijvingstermijn van het zwembad reëel te vinden, maar tegen een jaarlijkse tariefverhoging te zijn. „Je bent op het scherpst van de snede bezig," aldus Nel Eelman. Zij vertelde daarnaast steeds het gevoel te hebben dat er om binnen de door de gemeente gestelde kostengrens van f160.000,-te blijven, steeds weer gegoocheld moet worden. „Ik denk dat het verstandiger is eens te kijken waarom er minder bezoekers in het zwembad komen. Er worden steeds minder abonnementen verkocht. Dat is iets waar je kritisch over na zou moeten denken. Je zou je ook kun nen afvragen of de tariefstijging ook buiten de abonnementen om kan gaan." Wethouder Zegers antwoordde dat het woord goochelen niet helemaal In april gaat in Den Helder een basis cursus electronica van start. De cur sus neemt vier dagdelen per week in beslag, drie dagdelen theorie en één dagdeel praktijk, en wordt gegeven in de MTS Noorderhaaks te Den Helder. Omdat deze cursus zo laat in het sei zoen start, sluit het mooi aan bij eventuele vervolgopleidingen in sep tember. Het instroomniveau is LBO-C met wiskunde, wanneer er geen wis kunde gevolgd is wordt er bekeken of dit gecombineerd kan worden met de cursus. De cursus staat open voor een ieder die voor minimaal 13 uur per week ingeschreven staat bij het arbeidsbureau als werkloze werkzoe kende. De kosten zijn f 60,—, boeken en materiaal wordt verzorgd. Voor degenen die niet uit Den Helder ko men, worden de reiskosten vergoed. Voor inschrijving en informatie kunt u terecht bij de Beroepsgerichte Vol wassenen Educatie tel.: 02230-17300. op zijn plaats was. „Goochelaars voe ren hun acts zo uit dat anderen niet zien hoe ze het doen. Als overheid laten wij onze kunstjes echter ge woon in het openbaar zien. Dat is dus niet te vergelijken." Duidelijkheid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) dacht niet dat een stijging van de ta rieven invloed zou hebben op het aantal bezoekers. Zij zei zich volledig in het voorstel te kunnen vinden. Ook Dirk Terpstra (PvdA)wilde duide lijkheid omtrent het wegblijven van mensen uit Molenkoog. „Een goed onderzoek daarnaar zou veel meer op zijn plaats zijn dan gewoon de tarie ven jaarlijks met vijf procent te ver hogen en dan te kijken waar het schip strandt. Als we aan één ding geen behoefte hebben is het aan een voor de samenleving onbetaalbaar zwembad." Zegers zei het hiermee eens te zijn. „Maar wat de tarieven betreft zitten we, als je het landelijk gaat bekijken, in de middenmoot. We zijn niet te duur." Promotie Peter Bakker stelde wel met verlen ging van de afschrijvingstermijn in te kunnen stemmen, maar vertelde dat hij het meer voor de hand vond lig gen om het geld in een promotie campagne voor Molenkoog te steken. „Als je geld uit verleging van de af schrijvingstermijn haalt, moet je dat niet aan andere doelen gaan beste den, maar juist ten behoeve van het zwembad aanwenden. Dat lijkt me beter dan het elders te besteden." Bakker was van mening dat Molen koog moeilijkvergeleken kan worden met andere zwembaden. „Ten eerste is er hier concurrentie van het zwem paradijs en ten tweede hebben we 's zomers ongeveer 25 kilometer zwem bad om ons heen liggen." De auto van een man uit Egmond aan de Hoef liep dinsdagmorgen schade op aan de voorzijde en de stuurinrichting, toen hij in de Kik- kertstraat wilde inparkeren en daarbij een paaltje over het hoofd zag. Hij wil de schade verhalen op de ge meente. Op Goede Vrijdag is het magazijn van het Groene Kruis dicht, evenals het kantoor. Voor noodgevallen kan men bellen naar de alarmcentrale, te lefoon 02230-23024. Wethouder Barendregt merkte op dat een structureel gat in de begroting ook structureel moet worden gedekt. „Het zwembad heeft wel niets met het museum te maken, maar het is logisch dat we voor deze oplossing hebben gekozen. Het is gewoon noodzaak." Volgens Barendregt moet beschikbaarstelling van geld voor on derzoek of promotie van het zwem bad bekeken worden bij de begrotingsbehandeling in de herfst. Bakker stelde vervolgens voor uit de pot onvoorzien éénmalig geld te ha len voor onderzoek en promotie. Redenen Terpstra was van mening dat onder zoek onder de bezoekers van het zwembad weinig zinvol is. „Het gaat juist om de mensen die niet meer ko men, we moeten achterhalen wat daar de redenen voor zijn. Dat is het probleem waar we mee zitten." Zegers vertelde dat iets dergelijks al plaatsgevonden heeft. „Er is een tele fonische enquete geweest om te vra gen waarom mensen hebben afgehaakt. Die bevindingen zullen wel in het verslag staan." Burgemeester Schipper stelde voor dat het college omtrent onderzoek en eventuele promotie van Molenkoog een heroverweging zal maken. „Ik zou niet willen voorstellen hier gelijk een beslissing te nemen. Het zijn toch zaken waar grondig naar geke ken moet worden." gemeentelijke plantsoenendienst en de firma Tatenhove (die de jaarlijkse spuitbeurt voor de gemeente uit voert) bleek ons dat er een commu nicatiestoornis is geweest. De Blazerstraat komt namelijk niet voor op het lijstje van straten waar met gespoten mag worden. Toch heeft het gemeentebestuur in 1982 positief gereageerd op een verzoek van de Blazerstraatbewoners om het spuiten voortaan achterwege te laten. B en Op woensdagavond 18 april organi seren de Gezamenlijke Agrarische Kontaktvrouwen in Hotel Rebecca een avond over het verzorgen van tuin en erf. De heer F. Halsema zal hieraan zijn medewerking verlenen. De aanvang is 20.00 uur. Onlangs zijn cursussen EVAV I en EVAV II afgesloten. Van de dames die hieraan meededen kwam het verzoek om een agrarisch getinte boekhoud- cursus. Deze cursus is een goede opstap voor hen die ooit een EVAV I hebben gevolgd (ook al is dat tien jaar geleden), en mogelijk in de toe komst een EVAV II willen gaan vol gen. Ook zij die geen EVAV I hebben gevolgd zijn welkom op deze boekhoud- cursus. Voorts zal deze herfst de cursus Groen en mondig gegeven worden. Deze zal bestaan uit drie hele dagen. Behalve een betere spreekvaardigheid zal men ook mondiger worden ten opzichte van de consument. Aan de orde komen onder andere: hoe kon de landbouw zich ontwikkelen tot wat ze nu is, diverse milieu-aspecten, hoe kun je een niet-agrariër een juister beeld geven van de landbouw. Mocht iemand belangstelling voor één van de cursussen heben dan kan men zich nu al vast opgeven. Andere suggesties kunnen worden ingediend. Inlichtingen bij: M. v. Heerwaarden, tel. 16385; F. de Lugt, tel. 12072; Th. Rutten, tel. 16325; A. de Visser, tel. 19406. De uitslag van de kwis van de Agrari sche Kontakt Vrouwen op de mani festatiedag van de vrouw op 19 maart was als volgt: eerste prijs me vrouw A. Wistbroek-de Boer en tweede prijs mevrouw T. v.d. Beek-de Ro. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. W hebben toen laten weten dat de zaak verder kon worden geregeld met de afdeling weg- en waterbouw. Het is niet na te gaan of die regeling in derdaad is getroffen en Bolier zegt niets te weten van protesten toen er in de Blazerstraat nadien toch weer werd gespoten. Hoe het ook zij, voortaan zal conform de afspraak worden gehandeld. Niet giftig De gemeente wijst erop dat de che mische bestrijding van onkruiden uiterst terughoudend en voorzichtig wordt uitgevoerd. Het middel dat te genwoordig wordt toegepast is een mengsel, bestaande uit een stof die voorkomt dat algen en andere plant aardige organismen tussen de straatstenen gaan groeien en een middel dat reeds opgekomen onkruid doodt. Beide stoffen zijn afbreekbaar en verdwijnen uit het milieu. Boven dien zijn de hoeveelheden die worden verspoten minimaal; nog geen kwart van de doseringen die enkele jaren geleden nog werden toegepast. Bo lier „Wij zijn ervan overtuigd dat we op deze manier verantwoord bezig zijn. Sommigen zouden willen dat we helemaal niet spuiten, maar daar ko men anderen dan weer tegen in het geweer. Verreweg de meeste mensen hebben namelijk géén bezwaar tegen spuiten op de manier waarop wij het doen". Roy M. Helleman uit Oudeschild maakte ons attent op een foutje in de berichtgeving omtrent het ge wicht van de motor van de Annelie- se. Dat de motor zwaar was, mag duidelijk zijn. Er kwam een telekraan (berekend op 100 ton) van de firma Mosk aan te pas om het karwei te klaren. Ons artikel noemde het ge wicht tweemaal. Eén keer juist (31.000 kilo), éénmaal onjuist: 31.000 ton. Scheepskenner Helleman dook on- middelijk in zijn archieven om de ken nis van de redactie op het gebied van de scheepvaart wat bij te spijke ren. „Om uit te beelden hoeveel 31.000 ton eigenlijk is, heb ik de tan ker „Caltex Eindhoven" opgediept, die voor dit gewicht ideaal model staat. De tanker is ruim 200 meter lang, ongeveer 27 meter breed, van kiel tot dek bijna 14 meter hoog en heeft geladen een diepgang van bijna 11 meter." Een bijgesloten foto van de tanker moet volgens Helleman aan alle onduidelijkheid een einde maken. „Meer bewijs kan ik niet le veren." En inderdaad, al zijn we nog zo vol van de „Anneliese", tegen de ze enorme tanker kan ons gestrande schip niet op. Het door ons gestelde gewicht van 31.000 ton mag zwaar overtrokken worden genoemd. Heb ben we de bel soms weer horen luiden' Agnes den Hartogh en Eva de Win kel uit Kampen hebben gisteren en eergisteren de laatste hand gelegd aan de beschildering van „De Vriendschap", de boot waarmee Sil Boon de veerdienst tussen De Cocksdorp en Vlieland onderhoudt in de zomer. Beide dames volgen een opleiding illustratieve vormgeving aan de Hogeschool voor Kunsten. „De Vriendschap" onderging de me tamorfose in Oudeschild. De kunste naressen hebben zich laten inspireren door de Griekse mythologie. Boon is zeer in zijn sas met het resultaat. Met name over de grote zeemeermin die zijn schip siert is hij goed te spreken. „De Vriendschap" vaart vanaf 1 mei weer op Vlieland. Dan beginnen ook weer de Robbetochten in het Eier- landse gat. i_ De dames leggen de laatste hand aan de beschildering van ,,De Vriendschap", (foto: Dirk Kuiter

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5