Archeoloog inventariseert vondsten van duikers Vooruitlopend op depot WVC? Heinkelclub toert weer over Texel GVT-turnsters winnen rayontitel Vernielingen Kapster Prins viel weer in de prijzen Texelaars lopen goed in Hoofddorp Emmabloem-collecte Dames Smash'68 1 winnen uitwedstrijd nONPERPAG 12 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 promotie-aspiraties wel vergeten na de kansloze 0-3 nederlaag tegen con current Polysport 2. Tevoko heren 3 voegde weer 3 pun ten toe aan hun totaal door met 3-1 te winnen van Noordkop 3. Na een krap verloren eerste set werd in de volgende sets orde op zaken gesteld. Vooral een goed resultaat omdat vrij wel de gehele wedstrijd werd gespeeld met aspiranten Richard Hopman en Eric Leroux, die lieten zien moeiteloos te kunnen meedraai en. Het tweede damesteam van Te voko speelde een ongelukkige wedstrijd in Den Helder tegen HCSC 2, ze verloren met 3-0 en kunnen de gradatie waarschijnlijk niet meer voorkomen. Uitslagen: Dames: Tevoko 1-Polysport 2 0-3, HCSC 2-Tevoko 2 3-0; HCSC 4-Tevoko 3 2-3; Sea- hawks 2-Smash'68 1 0-3, Smash'68 2-Seahawks 3 0-3 Heren: Tevoko 1-Nieuwediep 1 3-0; Tevoko 3-Noordkop 3 3-1. De Heinkelclub komt vrijdag 27 april met 11 scooters en een scooter-auto naar Texel. Zondag wordt de Texel- route gereden en op Koninginnedag rijden de Heinkelaars (uiteraard per scooter) alle dorpen af om te zien hoe het Koninginnefeest op Texel wordt gevierd. De club verblijft in pension „Zonnestraal" en vertrekt dinsdag, na een bezoek aan Ecoma- re, weer huiswaarts. Verrassend wonnen zondag Liesbeth Brouwer bij de jeugdturnsters en Nienke Postma bij de turnsters junio ren de finalewedstrijd van de turn- competitie van het rayon Noord. Ook de meisjesploeg van GVT kwam in Schagen dicht bij een overwinning, maar moest achter Dokev uit Anna Paulowna genoegen nemen met een tweede plaats. De overwinning van Liesbeth Brou wer was verrassend omdat zij nog met zolang geleden een blinde darm operatie heeft ondergaan. In voor gaande wedstrijden was zij steeds als winnaar uit de bus gekomen, maar door haar operatie en het lang zame herstel werden haar kansen niet hoog ingeschat. Opdracht was om plaatsing af te dwingen voor de regiofinale. Dat bereikte ze dus met een prachtige wedstrijd. Op sprong 7.20, balk een perfect resultaat met een 8.95, op brug ongelijk een 7.8 en tot slot op langemat een 7.8. Hiermee bleef zij haar naaste concur rente zelfs 1.5 punt voor. Nienke Postma was de tweede ver rassing van de GVT-delegatie. Op sprong, brug en langemat behaalde zij prima resultaten. De balk-prestatie was een ware kampioen waardig. Onder leiding van Yvonne Bruining zijn de balkoefeningen de laatste ja ren bij GVT flink vooruit gegaan. De oefening, die nu perfect door Nienke werd uitgevoerd, leverde de hoogste score op die dit jaar door een GVT- turner of -turnster op een wedstrijd werd behaald, namelijk een 9.05. Het voordeel van deze uitstekende oefe ning leverde haar uiteindelijk de eer ste plaats op in de turncompetitie van rayon Noord. Ook de ploeg van meisjes tot 12 jaar bestaande uit Sigrid van Heerwaar den, Yaltah Pansier, Petra Dankers, Sanne Brügemann en Efaliene Drijver was goed op dreef. De behaalde tweede plaats geeft recht op doorstroming naar de regiofinale van Noord-Holland-Noord. In Den Burg werd maandagavond een man aangehouden die even daarvoor een ruit van een winkel had in gegooid. Dezelfde dag kwam er een melding binnen dat jongeren in De Koog lan taarnpalen aan het uittrappen waren. Ter plaatse werd door de politie nie mand aangetroffen. Kapster Margret Prins uit Den Burg heeft maandag tijdens een wedstrijd in Alkmaar van de technische kap persclub een derde prijs gehaald. Er deden zo'n tien kappers aan mee. Haar model was Bianca Geus. Hot porceleinen luxe theekopje, de bronzen vijzel, de lege fles en de ..pittensnuiter" ven brons komen ook uit de ..Texelstroom IV". Zondag werd in Hoofddorp voor de zevende maal de Golden Tulip-loop üeorganiseerd. Er waren diverse af standen mogelijk: 3, 10 en 20 kilo meter (trimlopen), er was ook een ZO kilometer KNAU-wedstrijd. (300 KNAU-lopers en 500 trimmers). Het parcours voerde langs de start- et landingsbanen van Schiphol. Het was ee mooi parcours maar doordat men op open terrein liep werd het erg zwaar vanwege de wind (6 7). Zo'n 70% werd tegen de wind in ge- 'open en slechts 30% voor de wind. Ricard Stevens liep mee met de drie kilometer voor de jeugd. Hij werd werde (van de tachtig) in 11 minuten et 6 seconden. Richard is na een lange tijd (blessure) weer bezig om ,eru9 te komen. Hardloper Theo Fran- chimon en wheeler Arco de Graaf waagden zich aan de twintig kilome ter KNAU-wedstrijd. De wheelers startten tien minuten eerder dan de hardlopers Direct na de start werd een kopgroep gevormd met zes Ne derlandse wheelers en twee Belgi sche. Na tien kilometer reed Kees rjan Breukelen alleen op kop met daarachter twee Belgen, Arco en vrouwelijke wheeler Jeanette Jansen. Na ongeveer zestien kilometer was et de Belg Georges van Damme die e 'mding overnam van Van Breuke en. De uitslag werd: 1. Georges van tmmme (B) 55.23; 2. Kees van Breu- en (Ned) 56.06; 3. Stany Apper- munt (B) 56.29; 4 Arco de Graaf (Ned) 56.54. Theo Franchimon liep mee met de twintig kilometer KNAU-wedstrijd, waaraan ook de complete atletiektop van Amsterdam-Aalsmeer-Hoofdorp- Haarlem-Zaandam enzovoort deel nam. De start was snel. Franchimon wist de eerste vijf kilometer het tem po goed bij te houden, maar daarna moest hij lossen. Op dat moment lag hij op een twintigste plaats. Doordat men de laatste zes kilometer voor de wind had wist Franchimon nog vijf plaatsen op te schuiven en eindigde hij op een verdienstelijke vijftiende plaats met voor deze omstandighe den een knappe tijd van 1 uur 10 mi nuten en 35 seconden. De nummer één Jan Zethof van A.A.C. (Amster dam) noteerde een tijd van 1 uur 5 minuten en 27 seconden. De organisatie van de zevende Gul den Tulip-loop was perfect. De whee lers kregen een auto met een tijdklok en begeleiding van politiemotors. In de meeste wedstrijden missen ze dat. Aanstaande maandag gaat Theo Franchimon naar de Paaspolderloop te Nieuwe Niedorp (2e Paasdag), start om 11.00 uur afstanden 5 en 10 kilometer. Wie mee wil kan bellen, er zijn nog een paar plaatsen vrij in de auto, telefoon 14749 na 19.00 uur. Van 17 tot 21 april wordt weer de jaarlijkse Emmabloem-collecte gehou den. Een derde van de opbrengst is bestemd voor de tuberculose bestrijding en tweederde gaat naar hulpartikelen van het Rode Kruis. van. Daarnaast ga ik bij die sport- duikers langs om de spullen die zij thuis hebben op dezelfde manier te inventariseren. We vragen de men sen of ze vrijwillig mee willen wer ken aan het onderzoek. Het is niet zo dat we hun spullen houden. Het is volledig hun eigendom. Ze krijgen alles keurig terug, ook de kostbare zaken". Huiverig Kleij heeft al drie duikers bezocht, die graag medewerking verleenden. Hij kan zich wel voorstellen dat an deren er huiverig tegenover staan. „Dat is echt niet nodig. Ik teken de vondsten alleen maar, voor de rest gebeurt er niets mee. De tekeningen worden later wel gepubliceerd in een rapport, maar dat is alleen om de leeftijd van een wrak mee aan te tonen". Behalve de twaalf oude wrakken liggen er andere slachtof fers van rampen op de betreffende strook zeebodem. „Er ligt nog een restant van een vliegtuig en een stalen kottertje uit deze eeuw. Dat is allemaal niet archeologisch. De periode van de zeilvaart, die duurde tot ongeveer het midden van de ne gentiende eeuw, is voor ons van belang. De stoomvaart is natuurlijk ook zeer interessant, maar er is geen geld om dat ook nog eens te onderzoeken. Het gebrek aan geld bepaald eigenlijk hoever een onder zoek loopt. Een stoomschip uit bij voorbeeld 1830 wordt natuurlijk wel meegenomen, maar een trawler uit 1900 niet. Dat is misschien wel weer leuk uit volkskundig oogpunt, maar dat kunnen wij allemaal niet doen". Toestand Maar enkele van de twaalf oude wrakken zijn door WVC- medewerkers bezocht. De sportdui- kers hebben de andere gemeld. Door met hen te praten hoopt Kleij achter de toestand van die scheeps- resten te komen. ,,Het gaat er niet alleen om of er nog lading inzit, maar ook hoe het erbij ligt. Door verandering van stroming komen wrakken soms vrij, maar dan kun nen ze in een paar jaar weggesla gen zijn. We willen vaststellen hoe hard ze achteruit gaan". Kleij heeft al enige zeer bijzondere vondsten onder handen gehad. „Eén van de duikers, Jac Betsema, had een vergane kist met tin, waar een grote klisteerspuit inzat. Dat gebruikten ze vroeger aan boord, als ze niet konden poepen. Dan spoten ze zich vol olie. Kennelijk was dat toen een probleem. Aan boord van de „Amsterdam" is ook zo'n ding gevonden. Ze kregen na tuurlijk niet zulk best eten". Chirurgijnskist In de overblijfselen van de kist za ten ook nog vijf flesjes en zes zalf potjes. Het was duidelijk een 18e eeuwse chirurgijnskist. „Het leukste is dat in één van de flesjes nog een soort olie zat. Ik heb het naar een laboratorium gebracht, waar het wordt geanalyseerd. Men denkt dat het boterzuur is, één of ander medi cijn uit die tijd". Het eerste damesteam van Smash'68 won met 0-3 de uit wedstrijd tegen Gruma Seahawks 2. Het tweede team verloor echter kansloos van Seahawks 3. De lengte van de aanvalsters van Smash gaf in de uitwedstrijd tegen Gruma Seahawks uiteindelijk de doorslag. Door goed aanvalsspel van Majanca Trap en Margo Wieringa werd de verdediging van Seahawks steeds voor onoplosbare problemen gesteld. De eerste twee sets werden dan ook gemakkelijk gewonnen, 9-15 en 4-15. De derde set gaf waar schijnlijk door vermoeidheid wat meer problemen, maar door sterk blokke ren van Jolanda Mets en Miep Speets en het goede werk van de spelverdeelsters Etty Daalder en Ine ke Witte werd het toch nog een be nauwde 13-15 set overwinning. De heren van Tevoko hadden een gemak kelijke wedstrijd tegen Nieuwediep 1 en zorgden dan ook voor een regel matige 3-0 overwinning. Mooie hoogstandjes werden hierbij echter afgewisseld met domme fouten, wat niet veel goeds belooft voor de top per tegen Harpoen, a.s. donderdag. De dames van Tevoko kunnen hun Op de rede De twaalf schepen die in vroeger tijden voor de kust van Texel zijn vergaan, lagen waarschijnlijk alle maal op de rede. „De Texelstroom is met zijn 25 meter diepte waar schijnlijk de beste haven uit die tijd. Archeoloog Piet Kleij uit Wormer is voor één jaar gestatio neerd bij het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Hij inventariseert vondsten van duikers uit een bepaald gedeelte van de Waddenzee, waar in ieder geval twaalf oude wrakken zijn gelokaliseerd. Het ministerie van WVC heeft hem aan gesteld en zijn werk is een voorbereiding op de mogelijke stichting van een archeologisch depot op het eiland. „Dit is een proefproject. Het hangt van de regering af of het wordt voortgezet", aldus Kleij. Archeoloog Piet Kleij meet een Spaanse olijfc Een andere interessante vondst be stond uit tachtig flessen. „Er werd altijd gezegd dat een bepaalde vorm van een fles ook een tijdsaandui ding was, maar nu blijkt dat in één lading drie vier verschillende vor men flessen voorkomen, waarvan de vroegste altijd werd gedateerd op 1680 en de laatste op 1800. En het is een schip uit 1740...." Voedselresten De gebruiksvoorwerpen die op de zeebodem zijn gevonden, vertellen iets over het leven uit die tijd. „Voedselresten een aangekoekte uik. voordat hij hem tekent er beschrijft. is een kanon gehaald dat is geda teerd op 1632. „Dat is het mooie bronzen kanon dat in het museum is te zien. Ze kwamen niet zoveel voor. Brons was vrij duur en het werd op gegeven moment vervan gen door ijzer. Alleen ter hoogte van het kompas had een schip toen nog bronzen kanonnen, omdat het ijzer voor afwijkingen van dat kom pas zorgde. Er zijn met zoveel bron zen kanonnen gemaakt. Ze werden altijd zeer fraai versierd, in tegen stelling tot de ijzeren". Veel musea streven naar een collec- op een jaar. Er staan soms merkjes op, dat is natuurlijk het mooiste". Het zijn breekbare dingen, dus aan boord van een schip gingen ze niet lang mee. Vandaar dat de exempla ren die nog intact worden gevon den, vrij precies aangeven in welke tijd het schip is vergaan. Er is be kend dat matrozen aan boord van VOC-schepen alleen al twaalf pijpen meenamen voor de heenreis. Die duurde zes maanden. „Een kanon uit 1638 kan wel honderd tot twee honderd jaar mee, dus het schip waar het op wordt gevonden kan wel veel ouder zijn. Door zoiets kunnen archeologen aardig in de war worden gebracht. Nee, zo'n lul lig pijpekopje is betrouwbaarder". Uit het 78e eeuwse wrak ..Texelstroom IV". een zogenaamde Baardmankruik, een (volle) fles wijn. een waskaars, een pijp en een patroonhouder voor rollen kruit met kogels. pannen geven een goed beeld. Er staat in geschriften wel wat over de eetgewoonten, maar wat in de boe ken van een schip staat komt vaak niet overeen met wat men werkelijk kreeg. Vooral bij de Oost-Indische Compagnie gebeurde dat. De kapi tein kreeg geld om eten van te ko pen, maar hoe minder hij daaraan uitgaf, hoe meer hij in zijn eigen zak kon steken". Alle wrakken die bij WVC zijn ge meld krijgen een naam. Het exem plaar waar de kist uitkwam wordt „Texelstroom IV" genoemd. Kleij da teert het op ongeveer 1730 1740. De „Texelstroom III" is uit de 19e eeuw en uit de „Burgzandnoord III" tie met één exemplaar van alle ka nonnen die zijn gemaakt. Een zeldzaam bronzen kanon is voor zul ke instanties een gewild object. „Voor het publiek is het ook leuk, want brons blijft goed. IJzer valt gauw uit elkaar". Voor het vaststellen van de leeftijd van een scheepswrak zijn gebruikte pijpekoppen de beste vondsten. „Er is in Leiden door iemand ontzettend veel onderzoek naar pijpen verricht. Hij heeft lijsten gemaakt hoe men ze kan dateren en die zijn zeer nauwkeurig, zeg maar tot op tien twintig jaar en sommige zelfs tot Daar lagen soms wel honderdvijftig schepen tegelijk. En als er dan een storm uit de verkee rde hoek kwam gingen er vaak meerdere naar de kelder. De eerste sloeg van de an kers en knalde op de tweede en zo ging dat verder". Op het bewuste stuk liggen dus veel meer dan twaalf wrakken, maar omdat het zo'n getijde-gevoelig gebied is zijn de meeste resten verborgen onder het zand. „En als ze tegen elkaar zijn stukgeslagen liggen de restan ten vaak verspreid over een groot gebied. Dus het kan zijn dat ik vondsten moet inventariseren die niet bij één van die twaalf wrakken horen. Dat maakt het werk wel in gewikkeld. Daarom is het juist zo nuttig dat de mensen die erop heb ben gedoken me vertellen hoe het er beneden uitziet". Piet Kleij hoopt dat hij nog voorwer pen onder handen krijgt die wijzen op een wrak uit de zestiende eeuw. „Het zou machtig zijn als er nog zo'n zeldzaam geval wordt ontdekt. Het kan natuurlijk dat in een ge sprek met een duiker wordt gezegd: ja wacht eens, er was nog een én- der wrak.... Piet Kleij (28) kwam enige jaren ge leden al op Texel als vrijwillig duiker voor WVC-archeoloog Thijs Maarle- veld Hij hielp mee bij de onderzoe ken aan de wrakken in het Scheurak en het Molengat. Kleij studeerde archeologie met als spe cialisatie aardewerken gebruiksvoor werpen. „Maarleveld zocht iemand om op Texel een inventarisatiepro ject te doen van 1 maart 1990 tot 1 maart 1991. Hij kende mij, ik had natuurlijk al eerder voor hem ge werkt. Ik was net afgestudeerd, dus het kwam allemaal mooi uit". Kleij werkt drie vier dagen op Texel en de rest van de tijd op het hoofdkantoor in Alphen aan de Rijn. „Daar typ ik alle gegevens in de computer en zet ik de tekenignen in de inkt". Aan de Waddenzee wil men een „acheologische waardebepaling" geven. Dat wil zeggen dat de wrak ken die er liggen moeten worden geinventariseerd, om aan te geven hoe belangrijk ze zijn voor de arche ologie. Omdat dit een hele klus is, is eerst een klein proefgebied afge bakend voor de kust van Texel, van 't Horntje tot Oost. In dit gebied lig gen twaalf interessante scheepsw rakken en aan de hand van de vondsten probeert men onder ande re de leeftijd van deze wrakken vast te stellen. Een groot deel van de vondsten be vindt zich in het museum, maar ook bij sportduikers thuis ligt het nodige materiaal. „Ik werk alles wat in het museum in depót ligt door. Ik be schrijf het en maak er een tekening

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9