Cjroen c2warts cfexeh in het ^ollegevorming krijgt verrassende wending Texel kon grote drukte met Pasen goed aan „Ecomare met Nioz wetenschap toegankelijk maken voor publiek Voorproefje voor 't seizoen? 'DA breekt met Texels Belang Recreatiebasisplan „opgefrist" eehond „Marthe" irug in natuur Hissen dijk en duinenrij Paasdrukte iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.474 DONDERDAG 19 APRIL 1990 ^„.„enties, abonnementen, etc. |j O, ne Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 octie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741. .„„rktnd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman Pater Wrtteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B: nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los f1,10 Deze foto. genomen vanaf de brug van één van de Teso-schepen. toont de grote drukte op het opstelterrein {foto: Dirk KuiterI wij| het er vorige week naar uitzag dat een college van CDA, iels Belang en PvdA nog slechts een kwestie van tijd zou zijn, i de bakens sinds gisteren volledig verzet. Het CDA besloot irritatie over de „weinig constructieve opstelling" van Texels lang van de onderhandelingstafel op te stappen. De christen- mocraten willen nu het liefst een coalitie met PvdA en VVD ngaan. Texels Belang reageerde uiterst verbaasd en verbolgen de door het CDA tot ontploffing gebrachte „bom"; voorlopig impt men zich vast aan een coalitie met de PvdA en een nog bekende derde. Wat het resultaat wordt, is hoogst onzeker, de politiek is alles mogelijk", aldus één van de betrokkenen momenteel lijkt niets minder waar. kreet „alle mogelijkheden zijn nopen" klonk gisteren van diver- kanten, maar heleméél waar is niet. Zeker lijkt tenminste dat de uk tussen CDA en Texels Belang korte termijn niet meer te lijmen lit Texels Belang ervaart de door CDA gehanteerde redenatie in igeval als een klap in het gezicht. let CDA gebruikt schijnargumen- er is geen enkele concrete aan- ing. Het enige dat we hebben icord zijn dingen die in het verle- hebben gespeeld. Als er daar- or inderdaad van een overbrugbare situatie sprake zou had het CDA dat ook al aan het |in van de onderhandelingen kun- ongeveer negen maanden oude ehond „Marthe", die was geadop- rd door leerlingen van de Daalder- hooi uil Oosterend, is Hisdegavond uitgezet in zee. Mer it lijn beelden gemaakt door een nploeg van de NCRV. larthe" is vorig jaar door een op iel verblijvende familie uit Overijs- I bij Oudeschild op de dijk gevon- rt. Het diertje was ongeveer een land oud, maar erg klein en kort or haar leeftijd. rob kwam snel op krachten in omare, maar bleef zeer klein. „Als haar ziet denk je dat ze niet ouder dsn drie maanden", aldus Nienke iksma van Ecomare. „Dat is ook reden waarom we haar wat langer in gebruikelijk hebben vastge- iden". larthe" is, hoewel nog steeds in, inmiddels kogelrond en goed op ichten, met het schip „Phoca" ver- ird naar de plaats waar ze werd leleten in de vrije natuur. De film- ilden van het camerateam zijn za lig avond te zien in een W-uitzending over het 25-jarig be ien van de Waddenvereniging. nen zeggen", aldus Texels Belang- onderhandelaar Gerbrand Poster in een eerste reactie. Voor het CDA is nieuwe samenwer king met Texels Belang, zoals in de afgelopen twee raadsperioden, nu dus zo goed als uitgesloten. CDA- bestuur en -fractie kwamen dinsdag avond tot die conclusie. Die avond zou men de onderhandelingsresulta ten bespreken. Aan één kant waren die heel positief, want het basis collegeprogramma dat ter tafel lag was heel acceptabel voor het CDA. Een negatief gevoel had men echter over het functioneren van Texels Be lang in het toekomstige college van B en W. „We kwamen tot de conclusie dat een Texels Belang-wethouder niet volledig zou kunnen rekenen op de steun van zijn of haar fractie", ver klaarden CDA-onderhandelaars Kees Hin en Ate Rienstra gistermiddag Volgens hen had hun conclusie twee redenen: het stemgedrag van de TB- raadsleden in het verleden en -de doorslaggevende reden- de houding van de twee TB-onderhandelaars Van Asselt en Poster. „We kregen het gevoel dat ze elkaar herhaaldelijk tegenspraken. Het leek erop dat ze niet of nauwelijks con tact hadden met de eigen achterban. Eén onderhandelaar ging soms los staan van het partijprogramma. Dat leidde enkele keren tot misverstanden met de ander en moesten de zaken weer worden rechtgebreid. Voor ons was dat het breekpunt. Op deze ma nier verdergaan zou uiteindelijk leiden tot een onwerkbare situatie. Zó zou niet de brede basis ontstaan die het CDA voor ogen staat", aldus Hin en Rienstra. Dwarsligger? Benadrukt wordt dat „Van Asselt zich constructief heeft opgesteld en goed heeft meegewerkt tot de totstandko ming van het programma". - Dus Poster was de dwarsligger Hin: „Zo zou ik het met geformuleerd willen hebben. Maar als je een slim me jongen bent, kom je er wel ach ter." - Wat wordt precies bedoeld met „het stemgedrag van Texels Belang in het verleden"? Hin en Rienstra: „De Texels Belang- raadsleden lieten, dat is algemeen bekend, de eigen wethouder - Schilling dus- vaak zwemmen. Ze waren het vaker niet dan wél met hem eens. Het CDA heeft zich vaak gefrustreerd gevoeld over deze hou ding. We hadden het gevoel dat wij Lees verder pagina 5 „Het lijkt wel seizoen", werd zaterdag in Den Burg door enkele Texelaars opgemerkt. Inderdaad gaf het straatbeeld die indruk. Veel mensen brachten de paasdagen op het eiland door. Een mooie „testcase" voor de naderende zomer. Het verwerken van de stroom toe risten leverde nauwelijks problemen op. Teso kende vrijdag wel een flinke wachttijd, maar die werd in enkele uren opgelost. De VVV had niet Het recreatiebasisplan voor Texel is door de gemeente „opge frist". Er zijn actuele gegevens en nieuwe feiten in verwerkt. Men blijft echter stevig vasthouden aan het maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen. Er staan ideeën in om Texel nóg aantrekkelijker te maken, waar door de accommodaties die er zijn beter worden benut. Eén van de genoemde mogelijkheden is het IMioz. Jim Ie Roux: „Mis schien dat, samen met Ecomare, op populair-wetenschappelijke wijze de werkzaamheden voor een breder publiek toegankelijk kunnen worden gemaakt". We tlierman die de kleine zeehond indertijd vond is samen met de filmploeg getuige ven het uitzetten De actualisering van het recreatieba sisplan is duidelijk een vervolg op het bestaande plan. In de nieuwe versie wordt verteld wat er van de plannen terecht is gekomen en hoe men de komende vijftien jaar tegemoed ziet. Op verzoek van het Ministerie van Landbouw is alles in een „breder ka der" geplaatst: ook natuurlijke belan gen en landbouwkundige aspecten zijn in het plan afgewogen. Er staan eigenlijk weinig nieuwe za ken in. Sommige zijn ondertussen al door de raad geregeld, zoals het kamperen bij de boer. „De natuur is de kurk van onze eco nomie, maar daar kunnen we nog wel hele leuke dingen mee doen", al dus Ie Roux. Hij vertelde dat niet zo zeer is ingegaan op groei in de piekperiode zomers, maar meer op de periode daarbuiten. „We moeten de rendabiliteit van bedrijven verbeteren. We moeten ze niet uitbreiden van 100 tot 120 slaapplaatsen, maar zor gen dat die 100 beter en vaker wor den benut". Eilands eigen De natuur beter bereikbaar maken voor het toerisme op een „eilands eigen" wijze behoort tot de ideeën. Men wil het fietsen en wandelen sti muleren. Le Roux: „Het moet leuk zijn om rond het eiland te fietsen, van het ene aantrekkelijke punt naar het volgende". In verband hiermee zijn in het plan ook de mogelijkheden tot het attractiever maken van bij voorbeeld de schans, de wezenputten en vogelgebieden genoemd. „Aan relatienota-gebieden kleeft bij velen gevoelgmatig een negatief idee. Maar als we er nou eens borden plaatsen met informatie waaróm deze gebie den zijn gevormd...." Wethouder Schilling vulde aan dat tij dens het vernieuwen van het plan voortdurend contact is geweest met de provincie en het rijk. „We wilden Lees verder pagina 2 voor iedereen meer het gewenste onderkomen, maar niemand hoefde onverrichter zake huiswaarts te ke ren. Opvallend was de grote drukte op de campings. Maar het tegenvallen de weer zorgde ervoor dat velen zondag al huiswaarts keerden. Alle accommodaties die via de reser veringscentrale van de VVV worden geboekt, zaten vol. Ook de andere mogelijkheden tot verblijf zaten zo goed als vol. „Het probleem was dat we niet meer precies hadden wat iemand zocht. Er is bijvoorbeeld nog ruimte in hotels, maar er komen mensen die beslist in een bungalow willen.... Onze indruk is dat er na het weekend veel mensen naar huis zijn gegaan. Toch is het ook nu nog flink druk op het eiland", aldus een woordvoerster. Teso heeft tijdens de paas aanzienlijk meer vervoerd dan vorig jaar. „Er is op Texel meer accommodatie. De Krim heeft meer ruimte en de Peli kaan is klaar, dat scheelt toch. En daarbij viel de Paas drie weken later dan vorig jaar, dus veel mensen grij pen hun kans om alvast de caravan naar het eiland te brengen. Die pik ken deze vrije dagen even mee", ver telt Jan Bloem. Opstopping Vrijdag rond 15.00 uur ontstond in Den Helder een grote opstopping. „Er kwam ineens een grote golf mensen. Het opstelterrein raakte overvol, waardoor de wachtenden in de stad moesten worden omgeleid door de politie", aldus Bloem. De wachttijden liepen op tot meer dan twee uur, maar rond 19.00 uur was deze „druktegolf" verwerkt. Bloem vindt het zuur dat er zoveel kritiek is geuit op Teso en de politie van Den Helder. „Natuurlijk is het vervelend voor mensen die niet naar Texel moesten, maar zó lang heeft de overlast nou ook weer niet geduurd. We waren allemaal met man en macht om alles binnen de perken te houden". Teso heeft vanaf donderdag twee schepen in de vaart gehad. Zaterdag deed zich incidenteel nog enige wachttijd voor, maar meer dan een half uur was dat niet. Maandag lie pen automobilisten op Texel tussen 13.00 en 15.00 uur de kans zo'n an derhalf uur te blijven staan. Om 18.00 uur was er al geen wachttijd meer. Gestegen De Teso-vervoerscijfers zijn in vergelij king met vorig jaar beduidend hoger: Vanuit Den Helder werden van don derdag tot en met maandag ver voerd: 7607 personenauto's, 400 caravans en 133 aanhangers. Vorig jaar pasen (van 23 tot en met 27 maart) waren dat 6802 personenau to's, 301 caravans en 90 aanhangers. Dit zijn stijgingen van 11,8 procent, 32,9 procent en 47,8 procent. Vanaf Texel vertrokken ook weer veel mensen: 5712 personenauto's, 257 caravans en 86 aanhangers. Vorig jaar waren dit er 4581, 104 en 39. Stijgingen van 24,7 procent, 147 pro cent en 120,5 procent. Het hoogste percentage vreemde auto's werd dit jaar bereikt op zater dagavond 14 april. Er waren er toen 6469 op het eiland. Vorig jaar werd het hoogste aantal gehaald op eerste paasdag. Het waren er toen 5356. Vaste gasten Op de campings was het opvallend druk. Loodsmansduin kreeg 460 gasten, dat waren er meer dan was verwacht. „We hebben met de paas altijd veel vaste gasten die naar hun stacaravan komen, maar we hadden er nu ook veel met een toercaravan. En er waren zelfs mensen met ten ten", aldus mevrouw Zadeits. Ook Gerrit Verhoeven, bedrijfsleider van de RST-camping Kogerstrand kreeg voor de tijd van het jaar een aanzienlijk aantal gasten. „Normaal Lees verder pagina 5 door Klaas Bonne Het was weer druk bij ons met Pasen Duitsers, Belgen en zo meer Streken naast de Nederlanders Op ons gouwe boltje neer Zelfs een tweedehands trabantje Vanachter de geslechte muur Hobbelde met Claus en llsie Door de Texelse natuur Hoteliers en middenstanders Kropen uit de lege ruif En wierpen zich als jonge honden Op de toegestoken kluif De rekken vol met zomerkleding Overheersten weer de straat En Cees vergrendelde zijn poortje want hij weet wel hoe dat gaat De ober sjouwde spijs en dranken Met een kop als een meloen Want het was de generale Voor het komende seizoen Maar wij bleven minzaam lachen en dat is ook wel terecht Want je gaat een kip niet slachten Die straks weer gouden eieren legt. i

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1