Cjrocn c/\vartsjexeh in het harL, Formatie in het slop Beslissing over horecabestemming pand Kikkertstraat ligt bij GS Teso verdubbelde winst in 1989 Wij houden ons aan wet" Texels Belang en VVD woedend op CDA ■JSMEfflHIs Ministeries buigen zich /veer over oude kaarten Steeds meer Teso-aandelen naar overkant Gedeelte Waalderstraat tijdelijk afgesloten Nieuwe raad voor het eerst bijeen PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.475 DINSDAG 24 APRIL 1990 advertenties, abonnementen, etc. «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Son 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741 luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. larry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los /1,10 )e college-onderhandelingen verkeren op het ogenblik in een atstelling. Het CDA heeft met de PvdA afgesproken eikaars andidatuur tot 1 mei te steunen, Texels Belang is een dergelijk erbond met de VVD aangegaan. Groen Links heeft toegezegd leun te verlenen aan het door het CDA en PvdA ontworpen oncept-collegeprogramma. Een eventueel te vormen college zou dit geval kunnen bestaan uit Gelein Jansen (CDA), Dirk erpstra (PvdA) en Peter Bakker (Groen Links). Volgens CDA- nderhandelaar Ate Rienstra betekent de steun van Groen Links chter allerminst dat het CDA op een coalitie met de linkervleu- afstevent. ,,De optie voor een wethouder uit de rechtse of li- erale hoek staat nog recht overeind." atetdag werd het CDA ingeseind at 's avonds een vergadering zou aatsvinden tussen Texels Belang en IVO. Volgens Rienstra betrof het hier eert gewone bijeenkomst, maar een jeciaal belegde vergadering, waarbij lie kopstukken waren vertegenwoor- igd. „Ook mensen die geen verstand art politiek hebben, konden op hun ompen aanvoelen dat er meer dan ormaal overleg ging plaatsvinden, at kwam er ook wel uit, ze hebben e koppen bij elkaar gestoken en esteld met een geamendeerd pro- lamma verder te willen. Ze wilden uidelijk een wig drijven tussen PvdA n het CDA." Zaterdagmiddag hebben we onmid- ellijk actie ondernomen en via Radio wel laten weten dat de PvdA en het DA eikaars wethouders veiligstel- in." Hoewel Groen Links het oncept-college programma steunt, «tekent dat volgens Rienstra niet lat het CDA ook daadwerkelijk met Ie linkse partij in zee wil gaan. „Wij tonden vast aan ons uitgangspunt, sn linkse en één rechtse wethouder, li kunnen het tegenover onze ach- erban ook niet hard maken. Het zou Kn met de „rug tegen de muur- leslissmg" zijn. Het is meer een «ut veiligstellen." )e deur voor een wethouder van de VD of Texels Belang blijft dus open taan. „Al zullen er wel wat plooitjes noeten worden gladgestreken." leskundigen zullen zich op uitnodi- ing van de ministeries van binnen- andse zaken en financiën opnieuw tuigen over de oude landkaarten vaarop Den Burg als „stad" is aan- eduid. Mocht dit tot een voor Texel msitief oordeel leiden, dan komt de lemeente in aanmerking voor een lijdrage uit het fonds „verfijning listorische stadskernen". Beschuldigingen dat het CDA aan het manipuleren is, worden door Rienstra beslist van de hand gewezen. „Kort na de verkiezingen zijn we met de vijf fracties bij Van Asselt bijeen ge weest. Wij kregen het verzoek van de VVD met ze te praten. Dat is ge beurd. Zij kwamen met het voorstel de samenstelling van het college te handhaven. Wij hebben toen geant woord dat een democratische afspie geling van de kiezers moet doorstralen in het college. Het is re delijk dat het CDA, met vier zetels, een wethouder levert. Uit het linkse blok, met vijf zetels, wilden we ook graag een wethouder zien. De andere zes zetels, die door de rechtsen of li beralen bezet worden, zouden de der de wethouder moeten leveren. Gezien de uitslag van de verkiezingen vinden wij dat Texels Belang hiervoor dan het eerst in aanmerking komt. We hebben ook gezegd dat we, indien we niet met Texels Belang tot over eenstemming zouden kunnen komen, alsnog bij de VVD zouden aanklop pen." „Kijk, het zal de VVD wel irriteren dat wij het college niet in de vorm van de afgelopen vier jaar hebben willen voortzetten. Met de PvdA zijn we een andere weg ingeslagen. Dat kunnen ze wel betreuren, maar daar zouden ze niet kwaad om moeten worden." Onbehoorlijk Barendregt deelt mee de machtsui toefeningen van het CDA zat te zijn en de koppeling van het CDA met de PvdA „zeer onbehoorlijk" te vinden. „Wij vernamen het nieuws toen we zaterdagavond met Texels Belang voor een normaal oriënterend gesprek aan de tafel zaten. Meer was het ab soluut niet. De koppeling was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen. De bijeenkomst had gelijk geen zin meer. We waren echt woe dend en hebben als tegenreactie ook een koppeling gemaakt. Het is heel vervelend voor het CDA dat ze hier door in een enorm dilemma komen, maar dat hebben ze aan zichzelf te danken. We hebben er echt schoon genoeg van. Dat komt ook door de voorgeschiedenis, eerst werden we buiten spel gezet, toen konden we weer opdraven en moesten we min of meer met het mes op de keel, snel beslissen. Je kunt geen pro gramma waar 14 dagen, geheel bui ten ons om aan gewerkt is, in 24 uur bekijken. Dat lukt ons gewoon met." Veel goeds Rienstra zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. „Ik heb tijdens het overhandigen van het ontwerp- college-programma de opmerking ge maakt dat er volgens mij veel goeds instond. Daar heb ik aan toegevoegd dat ik hoopte dat ze er niet te veel in wilden wijzigen, maar dat construc tieve inbreng uiteraard van harte wei- Lees verder pagina 5 Steeds meer Teso-aandelen ko men in handen niet niet- Texelaars, een gevolg van de uitzonderlijk hoge bedragen die ze de laatste tijd opbrengen als ze te koop worden aangebo den. Van het totale aandelenka pitaal berustte op 5 februari jl. 35,6% bij overkanters. Enkele jaren geleden was dit percenta ge minder dan 15. Nog bijna elke dag worden Teso-aandelen naar de overkant verkocht, zo dat de dag snel nadert dat de meerderheid van het aandelen kapitaal berust bij niet Texe laars. Volgens directeur Theo Hoogerheide heeft die ontwik keling geen ongunstige zakelij ke gevolgen. ,,Maar leuk vind ik het niet". De leegstaande winkel waarvoor bestemmingswijziging is aangevraagd. ff Voor het leegstaande winkelpand van de firma Hooijschuur aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp is een horecabestemming aan gevraagd. Op verzoek van raadsleden is een onderzoek gedaan om vast te stellen of er nog wel ruimte is voor een extra hore cabedrijf in dat dorp. De rapportage wijst uit dat dat zo is. De beslissing over het toekennen van de bestemmingswijziging ligt inmiddels bij Gedeputeerde Staten. Bezwaarmakenden tegen de bestem mingswijziging hebben hun twijfels over de onafhankelijkheid van de on derzoeksinstelling, maar dit wordt door de opsteller van het rapport, de gemeente en door Hooijschuur bestreden. „Wij houden ons aan de wet en aan alle regels. Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is een onafhankelijke onderzoeksinstel ling", aldus de laatste. de gemeente Texel is de aan- luiding van Den Burg als stad aan de land van twee oude kaarten bewe- er; Zij wordt in deze mening lesteund door kaartdeskundige mevr. It V.M. Donkersloot-de Vrij uit Odijk, naar desondanks wees het rijk dit ®n de hand. De twee kaarten komen "et voor in de collectie Bodel- 'ijenhuis, bestaande uit negen oude taarten die als uitgangspunt worden lenomen voor de samenstelling van Ie lijst met historische kernen. Carto- l'afe mevr. Donkersloot concludeerde titter dat de twee „Texelse" kaarten «nuit 1830 en één uit 1792) au- Itentiek zijn en van vergelijkbare vaarde en betrouwbaarheid met de 1 de collectie opgenomen kaarten, 'a directeur financiën publiekrechte- i*e lichamen, ir. A.J. Korff, schreef "arop in een brief aan het gemeente- lestuur in januari j.l. dat beide kaar- at geen aanleiding geven om Den *"9 als historische stadskern aan te terken. en W schreven vervolgens een juf waarin ze stelden dat de criteria le het rijk hanteert „niet objectief" JA Als voorbeeld noemt het college a' Domburg (Zeeland) wél op grond 'et overeenkomstig kaartmateriaal in e ijst met historische kernen is op- Women. Voorts betreuren B en W e dat het rijk kennelijk geen reke- 'n9 "ee'1 gehouden met het oordeel c mevrouw Donkersloot. Naar aan- j' mg van deze brief zullen de mi- e,les lest aanvankelijke negatieve irwu taV' '">en ®ur9 opnieuw be- r en' Er zullen kaartdeskundigen r an uitgenodigd om te onderzoe- n of de gehanteerde criteria door P beugel kunnen. Teso heeft het afgelopen jaar een netto winst geboekt van f4 miljoen, twee keer zoveel als in 1988. Dat is te danken aan de met 9% (tot 22,5 miljoen) gestegen omzet. Teso heeft nu een liquiditeit opgebouwd van f11 miljoen zodat een termijnbetaling voor het in aanbouw zijnde schip „Schulpengat" uit eigen mid delen kon worden voldaan. Voor het eerst sinds ongeveer tien jaar keert Teso ook weer dividend uit: een bedrag van totaal f5.763,-. Voor bestuur en directie van Teso is de gunstige winstontwikkeling geen verrassing. Het stemt overeen met de planning die jaren geleden werd gemaakt. Teso is nu in staat het jaar 1991 (als het nieuwe schip volledig op de exploitatie drukt) goed op te vangen, zonder dat daarvoor een meer dan trendmatige tariefsverho ging nodig is. Om de gewenste liqui diteit te krijgen is zo'n extra tariefs verhoging (trend plus 1%) onlangs wel noodzakelijk geweest. Ook in andere opzichten is het Teso in het afgelopen jaar voor de wind gegaan. Aan de schepen hebben zich geen technische storingen voorge daan waardoor afvaarten moesten vervallen en het kwam slechts twaalf keer voor dat een boot niet kon ver trekken wegens extreme waterstand. Op een totaal aantal afvaarten van 13.444 stelt dat weinig voor; het is minder dan 1 promille. Veel vaker doet zich echter een vertraging voor (van gemiddeld tien minuten) door noodgedwongen wachten op de am bulance die met een spoedeisende patient naar het ziekenhuis moet: dat gebeurt bij 1% van de overtochten. Gevaarlijke stoffen Voor het vervoer van gevaarlijke stof fen zoals benzine en (bulk)gas wer den 51 speciale overtochten gemaakt. In vergelijking met 1988 is dat een daling met 23%, maar wat Teso betreft wordt achter deze spe ciale vaarten op korte termijn defini tief een punt gezet. Vooral in de op handen zijnde situatie, als Teso twee grote dubbeldekkers beschikbaar heeft voor het onderhouden van de dienst, vormen de gevaarlijke stoffen- vaarten een financieel en organisato risch probleem. Teso heeft dan ook alternatieven in studie. Te verwachten is dat gecom bineerd vervoer van gas, benzine en andere gevaarlijke stoffen zal wor den uitbesteed en dan uitgevoerd zal worden met containerschepen. Ver voer van personen en gevaarlijke stoffen op één schip is wettelijk ove rigens niet verboden, maar de Teso- directie voelt daar niets voor. Het nieuwe systeem om voor reduc tie in aanmerking komende Texelse auto's te registreren met behulp van de computer om de vrij omvangrijke „fraude", de kop in te drukken, is een succes geworden. Uit een analy se van de omzet is gebleken dat er nu f250.000,- per jaar extra binnen komt, zodat de financiële lasten die aan het systeem zijn verbonden (ca flO.OOO,- voor software plus de kosten van één arbeidsplaats) ruim schoots worden gecompenseerd. De meest voorkomende vorm van mis bruik (Teso spreekt liever van on eigenlijk gebruik) was dat overkantse auto's op naam van een Texelse inge zetene werden gezet. Groei Het vervoerde aantal eenheden steeg in 1989 met 5% tot 757.891, wat iets meer is dan het prognosecijfer. Per categorie waren er echter belang rijke verschillen. Het personenauto vervoer steeg 7% en het vervoer van bussen en caravans resp. 15 en 18%, terwijl het vervoer van vrachtauto's en opleggers daalde met 5%. De stij ging is voornamelijk veroorzaakt door het toegenomen toeristische autover keer. De groei van het personenver voer was 5% en bleef dus iets achter bij het autovervoer, wat wijst op een vermindering van het gemid delde aantal inzittenden per auto. De dubbeldekker Molengat was slechts korte tijd in onderhoud en daardoor een groot deel van het jaar actief. Hierdoor hoefden de twee klei ne enkeldekkers minder vaak te va ren, zodat het totale aantal afvaarten met 1% kon worden teruggebracht. Het enige negatieve punt in het gisteren in de openbaarheid gebrach te jaarverslag van Teso betreft de re centelijk sterk gestegen rente. Die kan voor de exploitatie gevolgen heb ben, want om een rentestijging van één punt te compenseren is 2% om zetgroei nodig. Ruud van Oosten is één van de be zwaarmakenden. Hij heeft zijn twij fels over de verkoopplannen die Hooijschuur had met het leegstaande winkelpand. „Men vroeg een dusda nige prijs en eiste bepaalde bedingin gen om concurrentie voor de eigen supermarkt te voorkomen, dat het onverkoopbaar was. Wij hebben een ambtelijk advies waaruit blijkt dat men in 1988 al heeft gepraat over een horecabestemming op dat pand". Eind vorig jaar heeft Hooijschuur offi cieel een aanvraag tot bestemmings wijziging ingediend. In februari van dit jaar werd het voorbereidings- besluit goedgekeurd door de raad. Er werden vier bezwaarschriften inge diend door de families Kuiper (Bella Vista), Van Dompselaar (Topido), Vo gel (De Hoop) en Van Oosten ('t Pan- nekoekenhuis). Er werd een hoorzitting gehouden. Van Oosten: „Daar bleek dat de commissieleden niet wisten dat er bepaalde eisen werden gesteld aan de eventuele koper van het winkel pand. Men stelde voor een onderzoek te laten doen naar waar nog behoef te aan is op winkel- en horecagebied in De Cocksdorp. De gemeente zou dit betalen". Veel te lang Het onderzoek dat uiteindelijk werd gedaan door H. Elders van het Insti tuut voor Midden- en Kleinbedrijf werd echter in opdracht gedaan en voor de helft bekostigd door de firma Hooijschuur. Volgens ambtenaar Al- bert Hut is dit gedaan omdat het an ders allemaal veel langer zou duren. „Als de gemeente hier geld beschik baar voor moet stellen duurt het lang. Wethouder Schilling vond het goed dat Hooijschuur de opdracht gaf, mits aan een onafhankelijke in stelling", aldus Hut. Volgens de bezwaarmakenden is het onderzoek niet wat de adviescom missie had voorgesteld. Van Oosten: „Wat er nu is gemaakt is een haal baarheidsonderzoek voor een crois- santerie, terwijl er steeds is gesproken over een uitgebreide rap portage van wat er nog bij kan in De Cocksdorp, waarbij ook detailhandel zou worden betrokken. En het vreem de is dat je voor een croissanterie helemaal geen horecabestemming nodig hebt. Daar kan je zó mee be ginnen. Het zal op langere termijn wel de bedoeling zijn dat het een restaurant wordt". Objectief Drs. H. Elders, samensteller van de rapportage, verklaart met klem dat het onderzoek objectief is. „Ongeacht wie de opdrachtgever is. Wij zijn een onafhankelijke organisatie. Er is ge bruik gemaakt van cijfers van instel lingen als het bedrijfschap voor de horeca, het centraal bureau voor sta tistieken, de VVV, Teso enzovoorts. We hebben de detailhandel er wel degelijk bijgehaald. En misschien zijn niet alle horecagelegenheden uit de directe omgeving met naam en toe naam vernoemd, maar er is wel reke ning mee gehouden. Er is ruimte voor één of meerdere horecabedrijven". Van Oosten is niet zo bang voor mo gelijke concurrentie die zijn eigen zaak wordt aangedaan. „Het gaat mij er om dat op onzorgvuldige wijze even snel een bestemmingsplan kan worden gewijzigd, dat nog niet zo lang geleden is vastgesteld. Als dat zo makkelijk gaat gebeurt het mis schien wel weer. Volgens dat onder zoeksbureau is er nog acht ton ruimte in de bestedingen in dit dorp. Ik vraag me af waar dat geld is als ik zo op straat kijk. Voor we 't weten is het hier straks een De Koog1", aldus een verontwaardigde Van Oosten. Niet nodig Hut geeft toe dat voor een croissan terie geen horecabestemming nodig is. „De vraag was echter of wij mee Lees verder pagina 7 De Waalderstraat, vanaf de Bernard- laan tot aan de Witte Kruislaan, is van 23 april tot 1 juni gesloten voor alle verkeer. Dinsdag 1 mei komt de gemeente raad voor het eerst in de nieuwe sa menstelling bijeen. Tijdens deze bijzondere raadsvergadering, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis, vindt ondermeer de officiële wethouders verkiezing plaats. De agenda luidt in zijn geheel als volgt: 1. Opening; 2. Bepaling volgorde stemming; 3. Het afleggen van de zuiveringseed of verklaring en belofte en het afleg gen van de ambtseed of belofte door de leden van de raad; 4. Benoeming wethouders; 5. Sluiting.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1