Hartverwarmend afscheid dominee Cees De Jong Concert voor Tesselhuus werd matig bezocht Texel laat populaire predikant met spijt gaan Muziek van prima niveau, maar: a Prijzen Paasmarkt Springkampioenschapi 'n Giant Amaryllis kado, OOSTEREND (TEXEL): Garage N Westend, Oosterender-1 weg 52,02220-18396. Sprookjesverhaal door Toneelgroep Oosterend Hoge klaverjasscore voor koppel De Bloois Jeugdbazaar Dialezing J. Moens in maritiem museum Vernieling Sjoelwedstrijden Slecht weer tart wielerwedstrijd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 APR( Donderdag 26 april Ter gelegenheid van het afschj van de heer P. Th. Luyckx als< recteur van de Jozefschool wo in De Lindeboom een toneelmi dag gehouden, verzorgd doori kinderen, aanvang 14.00 uur. 20.00 uur volgt de officiële al scheidsavond. In „Rebecca" in De Waal verg dert de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers; 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in „Tubar tia" een creatieve avond voor den en partners van de vereniging van reumapatienten Texel. Met medewerking van r vrouw Zijm-Garritsen (calligrala ren), mevr. Heetveld-de Jong (kaarten beschilderen) en mevr, de Haan (cadeautjes maken) In 't Jachthuis aan de Boodtlai in De Koog is de jaarvergaderir van de Wildbeheereenheid Texr 20.00 uur. Het bestuur van de Stichting 0 dersteuning Welzijnswerk heelt een openbaar toegankelijke ver gadering in d'Ouwe ULO, aan vang 20.15 uur. Besprekingspunten zijn o.m. be heer van het gebouw, overleg met jeugd- en jongerenwerk, st, tutenwijziging en andere opzet viering Dubbele von Sion. volgende koppels in het klasser lijken toch iets te veel achterst: hebben om nog kampioen te ku worden. Met 6880 punten weri bert Witte en Wil Kamminga vie en Frans Boer en Frans Bos sco 6878 punten, waarmee zij vijfdt werden. Totaalstand na 112 partijen: 1. Echtp. M. Bakelaar 179744, 2. W. P van Heerwaarden 179022; 3. R C« van Heerwaarden 178069, 4 Echtp. 177880; 5. E Eelman-F. Halsema 1776 Fr. boer-Fr. Bos 177099, 7. Echtp. J Heerwaarden 176735; 8. F. Hopman-R Ruwe 175298; 9. Echtp. F. Veeger 17J 10. G van der Slikke-J. Witte 175069. Vierde periode na 25 partijen 1 Echtp. b. Ofrein 41127; 2. H. bakker! ke 40556, 3. Echtp M Bakelaar 4012J Kloosterman-A. van Heerwaarden 4009 A. Bakker-D. Winters 39905; 6 B. B de Bloois 39733. Op de paasmarkt die in het Creativiteits- en Ambachtencen in Den Hoorn is gehouden, zijn wat paaseiertekeningen gekleuri de mooiste tekeningen is een k gemaakt en de prijswinnaars zij de leeftijd 4 t/m 6 jaar: 1. Mam Witte, 2. Eric Maat, 3. Lisanne duyn. In de leeftijd 7 t/m 9 j Ingrid Laan, 2. Lennart Witte, Maaike Krijnen en in de leeftijd t/m 12 jaar: 1. Ivo Witte, 2. Imi Wassink, 3. Marga Boon. De pri zijn inmiddels bij de prijswinnaa thuisbezorgd. Zaterdag zijn weer de inmiddels ditionele springkampioenschapp voor alle Texelse gymvereniging: Dit jaar zullen de wedstrijden r gewoonlijk worden gehouden n Cocksdorp, maar in de nieuwe commodatie van Oudeschild. De wedstrijd is verdeeld over de od en middag. Aanvang ochtend t/m 11.50 uurdeeftijd t/m 10 ja» Aanvang middag 12.30 t/m 14.15 (leeftijd vanaf 11 jaar). als u uw auto laat taxeren op onze Giant Suzuki Show van 18 t/m 28 april. SUZUKII apt Toneelgroep Oosterend brengt 30 april het sprookjesverhaal „Ferrie Teel en de Vergeetkorrels" in dorpshuis De Bijenkorf. Het sprookje - in 1989 geschreven door de Oosterender Aris Bremer - wordt in verband met konin ginnedag opgevoerd en is bedoeld voor mensen van 4 tot 104. Aan vang: 16.30 uur. Dinsdag 24 april In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Black Rain". In „De Buureton" in de Mo lenstraat houdt de Vrouwenbond FNV een praatavond; 20.00 uur. De Historische Vereniging Texel heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toe gankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. In „Capri" in De Koog houdt De Koog Promotion een bijeenkomst met als spreker Hans de Leeuw van de NMB Texel; 20.30 uur. Woensdag 25 april Van 14.30 tot 17 30 uur houdt de jeugdclub van de Herv. zon dagsschool een jeugdbazaar in „de Schakel". SV Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur in de kantine een infor matieavond voor haar sponsors. Uitleg wordt gegeven over de nieuwe organisatie van de sport club, de profweek die komende zomer wordt gehouden, etc. Op de voorlaatste competitieavond van de klaverjasclub Den Burg wisten Bernhard de Bloois sr. en Bernhard de Bloois jr. met een mooie score van maar liefst 7544 punten als eerste te eindigen. In de laatste vijf weken van deze competitie heeft dit koppel nu vier keer een prima score weten te halen. In het klasse ment staan ze op de achttiende plaats genoteerd. Ook Carlo Bos en Wil Maas kwamen met een score van 7134 punten pri ma voor de dag. Zij werden hiermee tweede van de avond. In het klasse ment boekten zij een paar plaatsen winst en staan nu op de zevenen twintigste plaats. De grote winnaars waren echter Martien en Marja Bake laar. Zij werden met een score van 7019 punten derde en wisten hier mee voor het eerst in deze competi tie aan de leiding van het klassement te komen. Zij moeten nu op de laat ste avond een voorsprong van ruim 700 punten verdedigen op Wil Derk- sen en Peter van Heerwaarden, die nu op de tweede plaats staan. De samengespeeld in een groot orkest. Orgelklanken Voor hun gezamenlijke debuut op Texel hadden ze maandenlang gere peteerd en dat was duidelijk merk baar: de jongens benaderden een professioneel niveau. Met name het orgelspel was van grote klasse. An dreas Herkenrath uit Siegburg trok in het openingsnummer, Praludium und Fuge F-Dur van J.S. Bach, alle re gisters open en vulde de zaal met de opmerkelijk mooie klanken van het gerestaureerde kerkorgel. Hij werd daarin overigens bijgestaan door klari nettist Henrik Lange, die eveneens een goede indruk achter liet. Wissel vallig was het spel van de dwarsflui- tisten Jan Boegershausen en Stefan Weydert; tenminste één van hen klonk soms te schel. Het best waren zij op dreef in een Triosonate in E-mol van G.Th. Telemann. Na een afwach tend begin, leverde hen dat nu een warm applaus op als beloning. Het populaire „Eine kleine Nachtmu- sik" van Mozart werd zeer snel gespeeld, wellicht iets té snel. Een stuk van Schumann voor vijf houtbla zers, waarbij Andreas Herkenrath de clavecimbel had ingeruild voor een contrafagot, vormde een waardige af sluiting van het concert. De uitslagen: Jeugd t/m 6 jaar 1 Bart Tuitman 99; 2 Peter Rikkenberg 89; 3. Jan-Willem Cupido 88; 4 maren Kuyper 87; 5. Janneke Slikker 85. 7 t/m 12 jaar: 1 Natasja Koopman 124; 2 Gaby van Aperloo 124; 3. Saskia Witte 123; 4 Bi- anca Slik 123; 5. Laura van de Werve 122. 13 t/m 16 jaar: 1. Jeroen Rouwenhorst 123, 2. Sven Jansen 110; 3. Jolanda Krijnen 109, 4 Mark Boersen 107; 5. Robert Boersen 106 17 jaar en ouder: 1 Iman Reyerse 140, 2. Dirk Witte 126; 3 Nico Stoter 125; 4 Ronald Tim mer 120. Morgenmiddag van 14.30 tot 17.30 uur wordt in De Schakel (naast de Ned.Herv. kerk van Den Burg) een jeugdbazaar gehouden. De opbrengst is voor de jeugdclub en zondags school. Jong en oud kunnen deelne men. Men kan bijvoorbeeld meedoen aan „Caspers trein", portret tekenen door een sneltekenaar, sjoelen, ballen gooien, goaltje schieten, touwtje trekken en broches maken. Prijzen zijn beschikbaar. Koffie, thee en limo nade eveneens. Op 28 april is het in heel Nederland „Museumdag". Veel musea organise ren dan speciale dingen voor hun be zoekers. In het Maritiem en Juttersmuseum zijn er lezingen met diapresentatie van Jan Moens uit Den Burg. Hij vertelt over zijn zeil tocht naar Spitsbergen, waarbij hij onderweg de Shetland-eilanden en Jan Mayen aandeed. Er staan twee lezingen op het programma: de eer ste begint om 10.00 uur, de tweede is 's middags en begint om 14.00 uur. Entree: gewone entreeprijs van het museum. Twee broertjes uit Baarn werden zon dag betrapt bij het meenemen van een krat met lege cola-flessen. De krat stond op het terrein van een su permarkt in De Koog. De krat is te ruggegeven aan de eigenaar. Dominee De Jong toont tijdens de afscheidsdienst het schilderij dat hij als blijk van waardering aan ..zijn" kerkgemeenten cadeau doet. In een bomvolle Ned. Hervormde kerk van Oosterend vond zon dagmiddag de afscheidsdienst van dominee Cees de Jong plaats. Aan alles was te merken dat men de predikant, die zes jaar geleden enigszins argwanend werd binnengehaald, nu met lede ogen ziet vertrekken. Algemeen werd de versteviging van de onderlinge (geloofs)banden genoemd als De Jongs grootste verdienste. Ook zijn stimulerende uitstraling op de jongeren bin nen de kerk, veelzijdigheid en inzet werden geroemd. „Welke predikant kan zeggen dat hij in zijn eerste ambtsperiode twee kerken heeft geschilderd?", aldus één der sprekers, Cor de Wolf. In zijn afscheidspreek ging dominee De Jong in op de reden van zijn af scheid. „Ik kan u geen antwoord ge ven op de vraag waarom een dominee die het hier zo goed heeft, tóch vertrekt. Als je vader dominee is, zoals in mijn geval, is het om de vijf, zes jaar verhuizen welhaast een bioritme geworden. Iemand schreef mij in haar afscheidsbrief dat het een voorrecht is om een vreemdeling te zijn op aarde. Daar ben ik zelf nog niet helemaal achter, moet ik eerlijk zeggen." De Jong hield de aanwezigen voor dat het geloof kan worden be schouwd als een tocht, weg of be weging. „Ik ben blij dat we zes jaar lang die tocht samen hebben meege maakt. We hebben samen gehuild, we hebben samen gelachen, maar bovenal hebben we elkaar geaccep teerd. Ik stap nu in een andere kara vaan. Dat is tragisch, maar toch ook wel goed zo." Na het beéindigen van de dienst was er gelegenheid tot het spreken van afscheidswoorden. Namens de Wad dencombinatie (de Nederlands Her vormde gemeenten van Oosterend, Oudeschild en Eierland, waarvan De Jong voorganger was) voerde Cor de Wolf het woord. „Toen Cees de Jong indertijd het beroep aannam, koos hij niet voor de ge makkelijkste weg. Hij kreeg per slot van rekening drie verschillende dor pen onder zijn hoede, met elk een eigen identiteit." Samen op weg De Wolf: „Als men aan mij vraagt wat het meest kenmerkende was uit In Oudeschild werden donderdag de jaarlijkse sjoelwedstrijden gehouden. Er was zowel 's middags als 's avonds een gezellige drukte. Er werd zeer fanatiek gesjoeld om de hoogste punten. De Jongs periode, antwoord ik: het samen op weg gaan. Relaties zijn verder uitgediept. Middelen daartoe waren onder meer zangavonden, praatgroepen en musicals. Veel in druk maakte Palmpasen, toen zes jonge mensen uit onze kerk hun ge loofsbelijdenis aflegden. Zo kom ik op kenmerk 2: zijn affiniteit met de jeugd. Door middel van de muziek - bandjes, koortjes- en door tweemaal op vakantie te gaan met jongeren. Bedankt voor alle werk en de prettige samenwerking, mede namens de ker keraden." De Jong maakte op zijn beurt een gebaar van vriendschap. „Bedankt voor de zes goede jaren", zei hij en overhandigde De Wolf een door Mie- ke Twerda vervaardigd schilderij. Biem Vlaming sprak namens de Gere formeerde kerk van Oosterend. Hij noemde De Jong „een veelzijdig man": zeiler, zanger, bassist, organi sator van vakanties, enzovoort. Vla ming: „Cees zei eens tegen mij: je bent net een zanger uit de jaren vijf tig. Welnu, jij was beslist geen domi nee uit de jaren vijftig. Het zal me benieuwen hoe lang je het in die tijd zou hebben volgehouden. Zoiets is een kwestie van vertrouwen. Hier was dat vertrouwen er, en dat is door de jaren heen gegroeid, in de wetenschap dat Cees werkt vanuit de opdracht van Jezus om Zijn liefde door te geven. De bijdrage van Cees de Jong in het „samen op weg" was groot. Ik hoop dat de nieuwe predi kant wat dat betreft op dezelfde voet verder zal gaan; ook voor het dorp Oosterend is dat een goede zaak." Jaar 2000 Burgemeester Ton Schipper vertegen woordigde het gemeentebestuur. Schipper noemde De Jong „het bui tenbeentje in domineeland", maar te vens „dominee van het jaar 2000". De burgemeester vond de grote acti viteit van De Jong binnen de kerk maar vooral naar buiten toe, een goe de zaak geweest voor Texel. De Jongs oproep tot bezinning was vol gens Schipper zeer waardevol voor een druk, toeristisch eiland als Texel. „Namens de bevolking van Texel be dank ik u voor wat u voor ons hebt betekend", aldus de burgemeester. De dominees Kok en Terhaar (van de hervormde zustergemeenten op Texel) voerden een duo-act op, waarbij ze de scheldende predikant haarscherp analyseerden. Herhaaldelijk barstten de vijfhonderd aanwezigen in lachen uit om de inderdaad geestige dialo gen. Na afloop biechtte (eveneens beginnend) dominee Johan Kok op dat De Jong voor hem een voorbeeld was geweest. „Jij was recht voor z'n raap en altijd jezelf. Ik heb daar veel van geleerd." Dominee Kok wenste De Jong in Hoek van Holland dezelf de ruimte toe die hem in Oosterend was gegund. Overige sprekers waren Jan Wieten (Ned. Herv. gemeente Den Burg), me vrouw Annie Hin (godsdienstlessen Bruinvis-school Oudeschild), dominee C. de Jong sr. („als Cees met zichzelf In de nacht van zaterdag op zondag zijn vernielingen gepleegd aan een in de Waalderstraat geparkeerd staande personenauto. Onbekende daders bra ken twee antennes en twee ruiten wissers af. Schade: f150,-. kan zijn, is hij onuitstaanbaar") en mevrouw Jansen uit Eierland (na mens de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken). Informeel In dorpshuis De Bijenkorf werd het afscheid nog informeel voortgezet, waarbij wederom cadeaus werden overhandigd en speeches afgestoken. Een dag eerder had De Jong met een muzikale avond in Strends End al af scheid genomen van de vele per soonlijke kennissen die hij op Texel heeft opgedaan. Naar verwachting zal de nieuwe do minee Hans Fibbe uit Amstelveen omstreeks half augustus op Texel aan het werk gaan. Tot die tijd treedt do minee Kok op als consulent, terwijl dominee Terhaar en andere (overkant- se) predikanten de diensten waarne- De uitvoering die de Duitse groep ,,Siegbürger Hoizbiaser" zaterdag avond in de Roomskatholieke kerk van Den Burg ten gehore bracht, was van een stukken hoger niveau dan gemiddeld op Texel te beluiste ren valt. Na afloop van het geva rieerde klassieke concert gaven de vijf jonge muzikanten een terechte toegift. De bonus voor het Tessel huus, de opbrengst van een collecte bij de uitgang, viel echter tegen: f850,-. Reden van de matige opbrengst was de teleurstellende publieke belangstel ling. Ruim honderd liefhebbers had den in de kerkbanken plaatsgenomen. Het is dat zij met gulle hand gaven, anders zou het als „benefiet concert" aangekondigde optreden in financieel opzicht een flop zijn ge worden. Het kost al 71200,- om één gehandicapt kind een week vakantie te bezorgen in het Tesselhuus. De „Vriendinnen van het Tesselhuus", die het concert organiseerden, proberen door middel van allerlei activiteiten een fonds te vormen waaruit zulke vakantieweken kunnen worden be kostigd. Fagot-speler Andreas Rosenfeld uit Hamm was tijdens een van zijn va kanties op Texel in contact gekomen met één van de „Vriendinnen" en zo was het idee gerezen voor het benefiet-concert. Met nog vier jonge houtblazers, die Rosenfeld had leren kennen in militaire dienst, sloeg hij aan het repeteren. Bepaald geen amateuristisch gezelschap, want de vijf hebben allemaal jarenlange erva ring met kamermuziek-, orkest- en solo-optredens. In dienst hadden ze de gelegenheid om dagelijks met el kaar te oefenen. Het optreden op Texel was het eerste concert als groep. Voordien hadden ze wel eens De vrijdag verreden wedstrijden op de wielerbaan trokken, waarschijnlijk wegens het slechte weer, weinig deelnemers. De jeugd startte met drie renners. De strijd ging gelijk op, zodat de eindsprint de beslissing moest brengen. Uitslag: I.Tijmen de Wijn; 2.Jan Willem Prins; 3.Tijmen de Boer. De wedstrijd van de B-senioren had een verrassende afloop. Frans Witte won in de eindsprint van D. Slikke en Wil Braam. Ook bij de A-senioren draaide de wedstrijd uit op een eindsprint voor de hele groep, hoewel van meet af aan hard werd gefietst en velen pro beerden te ontsnappen. Hans van Osch trok de sprint aan, maar werd nog door drie man voorbij gestreefd. Theo Boom won vóór Evert Koopman en Jan Nico van der Ploeg. De vol gende wedstrijd, een puntenkoers, wordt vanavond gehouden. De vijf jonge, talentvolle ..Hoizbiaser wisten het publiek in de BK kerk zaterdagavond anderhalf uur Ie boeien

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2