Teso steekt weer in haven geld 1 Oprichting van club „Vrienden van Klif 12" Douane in vuurtoren met oog op „1992"? „Schulpengat" naar Vlissingen Bij viering tweede verjaardag: Schipper in „Wadden-uitzending" rn.t j 11111 in ormatie DH verslikt zich i Dirkshorn Mareis sluiten seizoen af r Menvereniging houdt „kleine marathon" Texelse mariniers goed in marathon fclNSDAG 24 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 m was Dan kan er wel iets anders „den verkondigd door de VVD, 3, dat IS wat er gezegd is." ve hebben de VVD uitgenodigd om qelopen donderdagavond samen et de PvdA bijeen te komen. Dat erd in eerste instantie geaccep- ie,d, maar een halve dag later afge- Er moest eerst overleg aa'tsvinden met het VVD-bestuur. fractie van het CDA is die don- dagavond wel bijeen geweest. We wamen tot de conclusie dat we in erband met de tijdsdruk zo niet ver- r konden en hebben Klaas Baren- jgt opgebeld om te vragen hoe het mee stond. Toen heb ik voor- asteld dat er binnen 24 uur een actie omtrent de procedure binnen Best zijn. Uit de geprikkelde reactie .1 Barendregt werd ons al wel dui- ili|k dat de VVD niet gretig was. t was voor ons niet acceptabel het Bsprek pas maandagavond, gisteren voort te zetten. Dat is reëel, ant welke fractie je ook benadert, zijn altijd binnen 24 uur voor een spraak te porren." Los verkrijgbaar jlgens Barendregt is het uitgesloten Btde WD alsnog in zee gaat met PvdA en het CDA. „We hebben s woord gegeven aan Texels Be ng. Woordbreuk gaan we beslist et plegen. Ik ben op het ogenblik Bt „los" verkrijgbaar." irendregt zegt ervan overtuigd te n dat de huidige politieke gang van ken weinig bewondering zal igsten onder de Texelse bevolking, daar ik voel me niet schuldig over gang van zaken. We menen eerlijk iel te hebben gespeeld." xels Belang en VVD gaan zich van- lond over een alternatief collegepro- amma buigen. „Wij kiezen niet «Ibewust voor de oppositie, maar e hebben ons gekoppeld en vragen iwoon een derde partij erbij. Welke it is, laten we ons nog niet over rk Terpstra van de PvdA liet gister- end desgevraagd weten zich aan !t spreekwoord „een man een man, in woord een woord" te willen juden. ter Bakker van Groen Links is van ening dat het CDA zich nu onder len beding meer naar Texels Belang WD kan keren. „Als het CDA nu er 180 graden draait, verdienen ze it om in het openbaar door de odder te worden gehaald." (gens Gerbrand Poster (Texels Be- ngl is het bewijs dat het CDA vori- week een schijnvertoning pvoerde, toen het vorige week uit onderhandelingen stapte, nu wel lieverd, Poster: „Persoonlijk sta ik niet te trappelen om het CDA eer binnen te halen. Ik ga liever et de PvdA in zee. Maar dat wordt innen Texels Belang niet algemeen idragen." et publiek dat zondag de wedstrijd DH-Dirkshorn gadesloeg moet ge acht hebben dat dit ZDH het voet- allen beu was. Vooral in de eerste elft toonden de spelers nagenoeg een inzet. Ingewijden zochten de orzaak voor deze (voetbal)verzadi- 'n9 in het dineetje dat de spelers oor de wedstrijd kregen aangebo- en. Dirkshorn zette de versufte waluwen al in de eerste acht minu- 1 °P 0-2 achterstand, alleen een leine opleving in de tweede helft le- O'de ZDH nog een tegendoelpunt begon vol vertrouwen aan de edstrijd en in de beginfase wankel- 1 Dirkshorn even onder een aanvals- 'If van ZDH, de voorzet bleef 'benut. In de zesde minuut kon 'os van Baar na een ZDH-aanval zo ear onbelemmerd richting ZDH-goal «ukken en scoorde koelbloedig. 'ee minuten later kon Ron van Bel- 'm na een vrije schop van links on- 'stoord keurig netjes inkoppen eama ZDH tegen 0-2 aankeek. Het Arende deel van de eerste helft n ZDH geen moment meer voor ^aar zorgen. I8 rust werd Henk de Ruyter, ■lens naam al in de eerste helft B®rd gescandeerd, in de ploeg ge jacht. Coach Willem Olthof probeer- 1 v'a deze zet de machteloze ZDH >moede van extra vuurkracht te |°rzien- ZDH, nu in een offensieve werd in de beginfase nog be- vfVmaar doelman Stolk behoede stijlvol voor grotere achterstand. e vierde minuut kwam ZDH door 'n misverstand bij Dirkshorn in sco- 9spositie. Het schot van Henk de 'erkwam terecht in de handen doelman. In de zevende mi- scoorde Sander Stolk koelbloe- j.ranuit een keurig indraaiende «schop van Henk de Ruiter. ZDH putte uit de tegengoal, waardoor zeer s,erk golvend spel ontstond, r aan beide zijden werd niet 9escoord in deze laatste com- '«tiewedstrijd voor ZDH. Teso zal f1,4 miljoen bijdragen in de kosten van de nieuwe afmeerkade in 't Horntje waar de dubbeldekker wordt afgemeerd die op dat moment niet in gebruik is. Op deze manier brengt Teso het probleem tot oplos sing dat ontstond toen Rijkswa terstaat de door Teso gewenste aanlegkade (die totaal f3,4 miljoen kost) niet wilde betalen. Teso wil namelijk niet alleen een kade met voorzieningen om het schip langszij de kunnen afmeren, maar wil er ook een noodfuik in opnemen die dienst doet als ooit de gewone fuik door een aanvaring of andere oorzaak onklaar zou raken, waardoor de veer- verbinding zou worden lamgelegd. Dat zou /ï,4 miljoen extra kosten en Rijkswaterstaat wilde daar niet voor opdraaien. Teso heeft de knoop door gehakt door deze meerkosten kosten voor eigen rekening te nemen. Zij kan dit bedrag niet in een keer op tafel De laatste basketballwedstrijd van dit seizoen werd winnend afgeslo ten. De Mareis gingen voortvarend van start en waren bij vlagen haast een klasse beter dan tegenstander Brezan 2. Met goed en snel spel werd de eerste helft afgesloten met 14-8 in het voordeel van De Mareis. Ook de tweede helft begon goed voor het Texelse team en op een ge geven moment was de stand zelfs opgelopen tot 20-12. Daarna vervie len de dames echter in een fout die hen dit seizoen meer parten had gespeeld, ze gingen over tot een wat paniekerig spel De wedstrijd had dan ook niet langer moeten duren en ein digde met een stand van 20-22. Scoreverloop: Irma Schuyl 8 punten, Martine Burger 10 pun ten; Karin Zegers 2 punten, Mirjam van Velzen 2 punten. leggen, maar is wel in staat een jaar lijkse bijdrage te geven van f250.000,-, wat ongeveer op hetzelf de neerkomt. De exploitatie van de bootdienst zal hierdoor met 1% extra worden belast. Onthulling Hoewel het traditie is dat de kosten van de veerhavens volledig voor rijks rekening komen, is de „subsidie" die Teso nu aan Rijkswaterstaat geeft niet uniek. In het zojuist verschenen jaarverslag van Teso wordt onthuld dat een dergelijk gebaar ook werd gemaakt in 1984, Toen ging het om een bijdrage van f 1,2 miljoen in de kosten die moesten worden gemaakt om de fuikhaven geschikt te maken voor de dubbeldekker. De geste was nodig om de stagnerende besluitvor ming over dit werk te versnellen. Teso acht deze financiële steun in overeenstemming met haar statutaire verplichtingen, maar heeft er wel een bitter gevoel over. „Het is te betreu ren dat Rijkswaterstaat niet in staat blijkt haar aandeel in de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid voor de veerverbinding volledig finan cieel te dragen", aldus directeur Th. Hoogerheide. Vlissingen Als de „Schulpengat" aan het eind van dit jaar klaar is, wordt nog volop gewerkt aan de afmeerkade in 't Horntje. De nieuwe veerboot kan daar dus niet terecht en gaat daarom voor de periode tot pasen naar Vlis singen, waar gebruik gemaakt wordt van een kade van de provinciale Zeeuwse Stoomboot Dienst. Omdat het schip de eerste tijd toch alleen voor oefentochten zonder passagiers wordt gebruikt, levert dat geen al te grote problemen op. De situatie roept herinneringen op aan de enkeldekker „Marsdiep" die in het begin van de zestiger jaren maandenlang in de marinehaven van Den Helder lag omdat de fuikhaven van het horntje nog niet klaar was. Deelnemers aan de cabaret-workshop in actie tijdens de ..vermagerings-blues'(Foto: Arend Nijkamp) Zondag vierde theater/restaurant Klif 12 haar tweede verjaardag. Een re delijk aantal Texelaars woonde de viering bij en was getuige van een speciaal voor de gelegenheid samen gesteld programma, waarvan het grootste deel werd gevuld door plaatselijke artiesten. Ook werd zon dag het programma voor het ko mend theaterseizoen ten doop gehouden. De theaterkrant waarin dit complete programma staat afge drukt, wordt deze week over heel Texel verspreid. Ondanks het mooie weer waren heel wat mensen zondag getuige van de diverse optredens. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd, wat waarschijnlijk het gevolg was van de Als Texel in 1992, na de eenwording van Europa, een onderdeel van de zogeheten „blauwe grens" wordt, zou op het eiland een douanepost moeten worden gestationeerd. Mo gelijk kan deze post ook een contro lefunctie vervullen in de strijd tegen zeevervuiling. Burgemeester Ton Schipper suggereerde dit in het NCRV-radioprogramma „Plein pu bliek", dat afgelopen donderdag twee uur lang „live" vanaf Texel in de ether was. Op een voorstel van hoofd Piet Stam van de kustwacht Eierland liet Schipper weten dat een douanepost in de vuurtoren wat hem betreft tot de mogelijkheden behoort. „Texel is de knik van Europa", be toogde de burgemeester beeldend. Maar niet alleen vanwege die strate gische positie zou een douanepost gewenst zijn. Ook zijn grensfacilitei- ten nodig in verband met het vlieg veld Texel, de (jacht)haven van Oudeschild en de Nioz-haven. Met name het belang van douane voor het vliegveld werd door Schipper on derstreept. Daarnaast is een douane post uiteraard welkom met het oog op de werkgelegenheid. Hieromtrent lopen contacten tussen gemeente en de ministeries van financiën en justi tie. Piet Stam reageerde snel door zich als douane-ambtenaar aan te bieden. Het was één van de spontane ogen blikken in een uitzending, waarin zo wel op serieuze als ludieke wijze informatie over het Waddengebied in het algemeen en Texel in het bijzon der werd gegeven. Het programma was bedoeld als opwarmer voor de grote televisieshow over de 25-jarige Waddenvereniging van afgelopen za terdag. Voor de vrolijke noot zorgde reporter Rik Felderhof die met sfeerimpressies en verrassende interviews voor veel luistergenot zorgde. Voor zijn micro foon had hij niet alleen zeehonden verzorger Henk Brugge, schapenfokker Piet Bakker, vuurtoren wachter Piet Stam, de onvermijdelijke jutter/museumgids Cor Ellen, maar ook mekkerende lammetjes. Felderhof beweerde tijdens zijn rondrit zelfs „koeien met uiers in de ochtendne vel" te hebben gezien. Discussie Presentatrice Inge Kortlang wisselde de reportages af met een discussie in de studio, die vrij provisorisch in de Schoutenzaal van hotel De Linde boom was ingericht. Aan tafel onder anderen de twee meest in de publici teit staande Texelaars, burgemeester Schipper en dr. Jan Kuiper, directeur van de stichting Texels Museum. Kui per en Schipper namen gretig deel aan de discussie of Texel uit natuur- oogpunt al dan niet te druk is. Met name de seizoenverbreding was het strijdpunt. Kuiper stelde dat op de lange termijn de belangen van de verschillende groepen binnen de Texelse samenleving parallel lopen. Op de korte termijn is er volgens hem botsing van belangen, met na me het belang van de individuele on dernemer. Teveel toegeven aan wensen om logiesaccommodaties uit te breiden, zal er toe leiden dat Texel zich op een hellend vlak begeeft, al dus Kuiper. De burgemeester wees erop dat in de promotie voor Texel ook het waardevolle landschap onder de aandacht wordt gebracht, zodat niet alle druk op de natuur komt te liggen. Aan het tafelgesprek werd ook deelgenomen door de juristen Marja Holsink en Karei van der Zwiep van de Waddenvereniging. Ontspannen moment tijdens de radio-uitzending. Jan Kuiper en burgemeester Ton Schipper. V.l.n.r Marja Holsink van de Waddenvereniging, presentatrice Inge Kortlang. museumdirecteur aanwezigheid van het poppentheater van Max Verstappen. Maar verreweg de meeste mensen waren toch geko men om hun eigen artiesten te zien optreden. Nadat het feest was ge opend door een kort maar krachtig optreden van het duo Pip en Nils, dat duidelijk een thuiswedstrijd speelde, was het de beurt aan de spelers van de jongerenmusical „De Les", die voor het eerst voor het voetlicht tra den. Onder begeleiding van een heus orkest stormden de spelers vanuit het publiek naar voren, om op het to neel een keuze van vier liedjes uit de nieuwe musical ten gehore te bren gen. Een goede ervaring, die wellicht vruchten zal afwerpen als het doek op 24 mei daadwerkelijk opgaat voor dit produkt van Texelse bodem. De goed in het gehoor liggende liedjes, geschreven door Ruud Nooy, werden door het aanwezige publiek goed ont vangen. Workshop Nadat de jeugd een staaltje van haar kunnen had laten zien, viel deze eer te beurt aan de deelnemers aan de cabaret-workshop, die deze winter in Klif 12 werd gegeven door Bert Schuiling van Cabaret Zindroom. De resultaten van de workshop waren eerder te zien tijdens een optreden op 1 april, maar de hoogtepunten er van werden afgelopen zondag nog eens herhaald. Liedjes, sketches en gedichten, allen zelf geschreven, wer den vlot voorgedragen, hoewel hier en daar een lichte hapering viel te bespeuren. Dit was niet verwonder lijk, want na het optreden van 1 april waren de diverse onderdelen niet meer gerepeteerd. Het optreden waarop velen, vooral de jongeren onder het publiek, hadden zitten wachten, was echter het pop pentheater van Max Verstappen uit Amsterdam. Vanuit een poppenkast, die het hele toneel van het theater in beslag nam, vertelde deze kunstenaar een vijftal verhaaltjes die, hoewel zij volgens sommigen te traag waren, door velen ademloos werden gevolgd. Plannen Tussen al deze bedrijven door maakte eigenaar Cor van Heerwaarden zijn plannen voor het komend seizoen be kend. En het bleek dat Klif 12 ook de komende maanden bol staat van de activiteiten. Er zijn wel enige verschil len met voorgaande jaren. Het meest in het oog springende is wel dat de theaterkrant geen opgeld doet voor een heel jaar, maar slechts informatie bevat tot en met de kerstvakantie. Een welbewuste keus van de theate rexploitant, om niet al te ver vooruit data te hoeven vastleggen, en zo doende speelruimte te houden voor onverwachte optredens en evene menten. Wel staan in de theater krant, naast de vele eigen produkties, een 18-tal voorstellingen vermeld, waarvoor zondag de kaartverkoop of ficieel van start ging. Twee voorstel lingen springen er echt uit: „Heb je dan tijgers in de Kongo?" van Frank Groothof en Harry van Rijthoven, en „De heilige van de Borinage" van Jé- röme Reehuis. De eerste wordt aan gekondigd als „een serieuze komedie over een belangrijk probleem" en handelt over Aids, de tweede voor stelling gaat over de jonge Vincent van Gogh. Magnolia Een andere opvallende voorstelling is „Alvast bedankt voor het komen" van de theatergroep Magnolia. Aan het eind van het vorig zomerseizoen werden de eerste try-outs van dit programma gespeeld in Klif 12, maar deze voorstellingen werden geen suc ces. De dames van Magnolia willen graag revanche nemen en komen bin nenkort terug met hetzelfde program ma, dat inmiddels al ettelijke malen is gespeeld, zelfs in de Kleine Komedie in Amsterdam. Omdat Magnolia deze revanche als een erezaak beschouwt tegenover de Texelse fans, is de toe gang tot de voorstelling vrij. Wel re zen er enige problemen toen bleek dat de dames op de geplande datum een televisie-opname hadden, maar inmiddels is de avond veertien dagen vooruit geschoven. „Alvast bedankt voor het komen" wordt dus niet gespeeld op 20 mei, zoals in de theaterkrant staat, maar op maandag 4 juni (tweede Pinksterdag). Vriendenclub Een echt nieuwtje was ook de oprichting van een vriendenclub voor Klif 12. ledereen die lid wordt van deze club kan rekenen op de toezen ding van een nieuwsbrief en diverse programma-overzichten. Verder krij gen de „Vrienden van Klif 12" kor ting op alle voorstellingen en de mogelijkheid als eersten kaarten te bestellen als eens een interessante artiest Texel mocht bezoeken. Men sen die een abonnement kopen wor den automatisch lid van deze vriendenclub, maar zij dienen wel voor tenminste vijf voorstellingen kaarten te bestellen. Wie lid wordt van de vriendenclub hoeft dit niet, maar betaalt dan slechts de jaarlijkse bijdrage van f25, De verjaardag van Klif 12 werd 's avonds waardig afgesloten met een magnifiek optreden van het bekende vocalisten-ensemble Montezuma's Revenge, dat al eerder op Texel was te horen. Buiten de vele felicitatie's kreeg Klif 12 als verjaarscadeau een telefoontje van de bekende cabaretiè re Brigitte Kaandorp, die mededeelde dat zij in mei in de gelegenheid is naar Texel te komen voor een optre den. De precieze datum is nog niet vastgesteld, maar zal te zijner tijd be kend worden gemaakt. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven voor de „kleine marathon" die de nieuwe Texelse menvereniging „Tussen Wad en Duin" op zondag 6 mei zal houden. Opgave is mogelijk tot 30 april bij Carlo Witte, tel. 19561. Er wordt gereden in twee ca tegorieën: pony's enkel- en dub belspan en paarden enkel- en dubbelspan. De route wordt door pij len aangegeven en in kaart gebracht. Met elke aanspanning gaat een bo- krechter mee. Inleggeld voor deze wedstrijd is f 10,-. Tevens is het nog mogelijk zich voor de samengestelde menwedstrijd op te geven, die dit jaar op 29 septem ber zal plaatvinden. De inschrijving duurt tot 6 mei. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij Tiny Bakker, tel. 19369. De marathon van Rotterdam werd zondag onder zeer zware omstandig heden (warm weer) gehouden. Drie mariniers van de Joost Dourleinka- zerne kwamen tot goede prestaties. De plotseling hoge temperaturen bra ken veel deelnemers op. Ondankse de grootse enthourage wisten lang niet alle starters de eindstreep te be reiken. In totaal 52 mariniers deden mee aan de slijtageslag. Adjudant Jo- han Driessen, gestationeerd op Texel, haalde van deze groep het beste re sultaat, door te finishen in 2.56. Hij deed voor de achtste keer mee. De Korporaals Willem Heuvelman en Peter van der Berg van de Dourlein- kazerne deden voor het eerst mee. Zij liepen met elkaar op en paasseerden de verlossende eindstreep na vier uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5