i Nieuwe buslijn langs campings in het bos ssrxrssïï. Wereld voor jezelf scheppen is te gek ■bR Sensationele zomerdienstregeling AOT: The Favourite Team Samensteller „Waddenexpositie' van 28 en 29 april Kerkdiensten 29 aprii Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Opnieuw een curs geheugentraining HE? °</e, °er f'e, Met bus naar huis na de laatste boot Bang&Olufsen i PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 26 APffih Beeldend kunstenaar Pieter Wier se - ma (40) uit Groningen heeft momen teel een expositie in hotel Opduin in De Koog. Tot 9 juni zijn foto's en schilderijen van zijn hand te bezichti gendie allemaal hetzelfde thema hebben: de teloorgang van het Wad dengebied. Wiersema verbleef gerui me tijd op het wad en de expositie is daarvan een aardige impressie. Wiersema trok, ten behoeve van zijn afstudeerproject voor de Groningse kunstacademie „Minerva", vanaf augustus 1988 enige tijd van Rottum naar Texel over het wad. „Dat was precies in de tijd van de grote epide mie onder de zeehonden. Zo werd ik als het ware met de neus op de fei ten gedrukt. Ik kwam tot de vaststel ling dat het waddengebied niet meer te redden is. Aan het water zie je het niet, maar wat er in zit, is dodelijk." De expositie die nu op Texel is te zien, is gebaseerd op een vervolg- tocht. „Het is heerlijk om op het wad bezig te zijn. Het alsof je weer een kind bent dat aan het spelen is. Ik droomde vaak dan ook een heel eind weg. Een wereld voor jezelf schep pen, te gek." Wiersema streek van augustus 1989 tot februari 1990 op vier plaatsen neer om daar zijn „landschapskunst" gestalte te geven. Zo werkte hij van af 18 augustus vorig jaar ruim een week op Texel in de duinen bij paal 6. Hij vervaardigde een aantal doden- baren van natuurlijk materiaal dat hij ter plekke aantrof, zoals riet en touw. Het resultaat, een tiental „baren" hoog op een zandverstuiving, legde Wiersema fotografisch vast. De zeven foto's hiervan die op de expositie worden getoond, verschillen echter enorm van karakter. Lichtval, schadu wen en wolkpartijen bepalen het uit eindelijke resultaat. Op de overige drie lokaties (Stroe en tweemaal Ameland) bouwde Wiersema ook ob jecten, zoals een stapel stenen in zee, die hij bij zonsondergang en met prachtige, zware wolkpartijen in hun omgeving fotografeerde Het idee is aardig, de foto's idem, maar niet bril jant. Interessanter zijn Wiersema's schilde rijen. Die hebben eveneens het wad als uitgangspunt, maar de kunstenaar heeft niet naar een gelijkende afbeel ding gestreefd. „Het wad is niks, er zit geen vorm in. Het wad is wél sfeer: weerkaatsing van de lucht in het water. Nee, ik probeer het wad niet na te maken, het zou me ook niet lukken." De schilderijen zijn gemaakt met acrylverf, die is aangebracht met een verfroller. Wiersema: „Ik streef naar grafische schilderijen: zo strak en simpel mogelijk. Om dat zo ver mo gelijk door te voeren, vind ik het mooist." Inderdaad blijkt in zijn schil derijen het meest eenvoudige lij nenspel al te boeien; de diepe, warme kleuren voegen daaraan nog een extra dimensie toe. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal 9.30 uur dhr. Wieten De Koog 9.30 uur ds. Kok Den Hoorn 11.00 uur dhr. Wieten De Cocksdorp, 10.00 uur dienst van de Waddencombinatie met dhr. Kuiper GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Medema uit Tolwert. 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.30 uur ds. H. Weggemans uit Harderwijk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 uur ds. M. J. van Gelder, bediening Heilig Avondmaal 16.00 uur ds. M. J. van Gelder Woensdag 2 mei 19.00 uur ds. J. Baaijens DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Joh. Hil- verda uit Hilversum GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur ds. J. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur woord- en gebedsdienst, The Gospeltrain Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur herenkoor kindernevendienst De Koog zondag 9.30 uur Oudeschild zaterdag 19.30 uure De Cocksdorp zondag 9.30 uur woord-communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing „Stemt uw denkwijze met die van God overeen?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „De getrouwe slaaf en zijn bestu rende lichaam" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 18.00 uur Dokter A Waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van zondag 18.00 uur tot maan-, dag 08.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Van vrijdag 18.00 uur tot dinsdag 08.00 uur: telefoon 02230-23024. Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulprtandarts G. J. v.d. Meent, telefoon 13746, b.g.g. semafoon 12323. Zaterdag en zondag 18.00 uur: Witte Kruislaan 19, Den Burg. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. Donderdag 26 april Om 20.00 uur wordt in hotel De Lindeboom officieel afscheid ge nomen van P. Th. Luyckx als di recteur van de Jozefschool. In Rebecca in De Waal vergadert de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers; 20.00 uur. In Tubantia wordt een creatieve avond gehouden voor leden en partners van de vereniging van Reumapatienten Texel; 20.00 uur. In 't Jachthuis aan de Boodtlaan in De Koog is de jaarvergadering van de Wildbeheereenheid Texel; 20.00 uur. Vrijdag 27 april Om 9.00 uur wordt in de r.k. kerk in Den Burg een dankdienst gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de heer R Th. Luycks als directeur van de Jo zefschool. Om 20.00 uur geeft de jeugd club Eierland in de kapel Bethel een uitvoering met toneelstukjes, play back ad. leder is welkom. In het NlOZ-gebouw van 't Horntje geeft Comedia de la Nioz een uitvoering van het stuk „Ta ble manners" van Alan Ayckbourn. In Cinema Texel draait voor het eerst „Born on the fourth of Ju ly", aanvang 20.00 uur. Tom Cruise zien we in deze film als Ron Kovic, een Vietnamveteraan die met zijn waargebeurde dra matische levensverhaal Amerika wakker schudde. Kovic's leven werd in Vietnam geruineerd en werd vooral na terugkeer in Amerika een lijdensweg. Regis seur Oliver Stone (onderscheiden met een Oscar voor de beste re gie) maakte de emotie aanschou welijk en produceerde daarmee een indrukwekkend monument voor alle jonge oorlogsveteranen die met de nodige trauma's en/of lichamelijk letsel verder moesten. De film is een portrettering van een jongensleven, dat begint in een gelukkig gezin met een trot se vader en een zorgzame moe der. In dat leven slaat plotseling het hopeloze verdriet toe maar binnen de beperkte mogelijkhe den wordt het toch een staaltje van overlevingsdrang, gestimu leerd door de wil om iets nieuws te beginnen. Ron Kovic schetste de beproeving die door de film in beeld wordt gebracht aldus: „Het is niet de horror van de jungle, maar de hel van de thuiskomst". In verband met het 60-jarig be staan houdt de sportvereniging ZDH een vergadering in kantine de Spil: aanvang 20.30 uur. Om 19.00 uur vindt in zwempark Molenkoog een feestelijke mani festatie plaats ter gelegenheid van de opening van het zwem- seizoen. Zaterdag 28 april Onder leiding van leden van de Vogelwerkgroep Texel wordt een vogelexcursie gehouden in de Dennen. Vertrek om 7.00 uur bij Catharina-hoeve. Om 8.00 uur begint in manege Akenburg een indoor dressuur- wedstrijd, om 13.30 uur gevolgd door de finale van de mencom- petitie om de Jaap de Graaf- bokaal. Van 10.00 tot 19.00 uur is op het A-veld van SV Texel een voetbaltoernooi voor A-junioren, inclusief diner van sponsor Hotel Opduin. Om 10.00 en 14.00 uur houdt Jan Moens in het Maritiem en Juttersmuseum dia-lezingen over zijn Spitsbergenreis. Dat gebeurt in het kader van de Nationale Museumdag. Bezoekers betalen niet meer dan de gewone entree prijs voor het museum. Om 16.30 uur gaat in sporthal Ons Genoegen het Parkstraat zaalvoetbaltoernooi van start. Einde omstreeks 23.00 uur. Van 9.20 tot 11.50 en van 12.30 tot 14.15 uur worden in 't Skiltje springkampioenschappen voor Texelse gymnastiekverenigingen gehouden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July". Zondag 29 april Om 19.15 uur begint een wed strijd outdoor dressuur en sprin gen bij manege Akenburg. In Klif 12 in Den Hoorn wordt door Olga de Roos en Marjolein Bakker een uitvoering gegeven in het kader van de serie Klif Klas siek, aanvang 12.00 uur. Entree f12,50. De sportvissersclub Texel houdt een wedstrijd bij de Kaap. Omstreeks 12.30 uur start bij strandpaviljoen Zeeaster (paal J)j een wandeling voor mensen mei „Texelse" spaniels. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July" Maandag 30 april Texel viert koninginnedag. Het programma staat elders in deze krant. Toneelgroep Oosterend geeft om 16.30 uur een uitvoering van het sprookjesverhaal „Ferrie Teel en de vergeetkorrels" in dorpshuis De Bijenkorf. Om 18.30 uur start de „Konin- ginneloop" van Oosterend. In schrijving vanaf 17,45 in de kantine van SVO. Dinsdag 1 mei Om 19.30 uur komt de nieuwe gemeenteraad voor het eerst bij een. De agenda vermeldt de beë diging van raadsleden en de verkiezing van de wethouders. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Born on the fourth of July". Hoogwater Oudeschild i Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di. 1 Wo. 2 Do. 3 Vr. 4 Za. 5 11.34 en- 0.16 en 12.® 0.44 en 12 4f 1.15 en 13.21 2.10 en 14.31 3.05 en 15.21 4.30 en 16.50 6.05 en 18.01 Aan het strand is het een uur eerder hoo: water. Laagwater valt gemiddeld 6 15w na hoogwater. De zon komt 29 april oi 6 14 uur en gaat onder om 21.01 uui mei eerste kwartier; 3 mei doodtij De Autobus Onderneming Texel (AOT) breidt het aanstaande sei zoen uit met een nieuwe busdienst: lijn 27. Deze bus zal dage lijks tussen 10.00 en 18.00 uur elk uur de route veerhaven-Den Burg-De Koog-De Cocksdorp v.v. rijden. Daarbij maakt de bus een omweg door de Dennen, zodat de daar aanwezige campings en bungalowterreinen worden bediend. De uitbreiding heeft een gunstig effect op de werkgelegenheid: drie extra (Texelse) chauf feurs kunnen nu een half jaar aan de bak. Dankzij de nieuwe lijn is het straks mogelijk vanuit alle dorpen elk uur met de bus een rondrit over het eiland te maken. Belangrijke schakel is de aansluiting van lijn 27 op lijn 29, door overstappen in De Cocks dorp. (Lijn 29 bestrijkt de oostzijde van Texel.) De AOT c.q. moederbe drijf NZH verwacht dat de nieuwe lijn zowel voor Texelaars als toeristen een belangrijke verbetering zal zijn. Men zal de mogelijkheid om per bus Texel te verkennen zeer zeker gaan promoten. „Maar uiteindelijk bepaalt het publiek of deze bus blijft rijden." Lijn 27 is het belangrijkste nieuwtje in de nieuwe zomerdienstregeling, die deze week vrijdag in gaat en geldig is tot 22 september a.s. De bestaan de lijnen 28 (veerhaven-Den Burg-De Koog v.v.) en 29 (veerhaven-Den Burg-Oudeschild-De Waal-Oosterend- Oost-De Cocksdorp) blijven gehand haafd. In de nieuwe situatie zijn er dus twee verbindingen met het steeds drukker wordende De Cocksdorp en omstre ken. Voor het eerst is er, dankzij lijn 27, ook een rechtstreekse verbinding tussen De Koog en de noordpunt van Texel. De nieuwe lijn 27 speelt vooral in op een toeristische behoefte: de reeds gememoreerde route bevat ook een halte bij EcoMare en vier maal per dag zal de bus bij De Cocksdorp doorrijden naar de „Vlieland boulevard", de aanlegsteiger van de boot naar Vlieland dus. Toekomstvisie De uitbreiding sluit aan bij de toe komstvisie van de gemeente zoals AOT blijft daarom ook gewoon AOT", zegt hij. Méér werk Het doet hem goed dat de extra ar beidsplaatsen allemaal door Texelaars worden bezet. Via het arbeidsbureau konden vier geschikte chauffeurs worden aangetrokken, hoewel het landelijk erg moeilijk is om kandida ten te vinden die aan alle eisen voor het besturen van een bus voldoen. Tegenwoordig is een groot rijbewijs alléén niet voldoende. Degenen die na 1955 zijn geboren, moeten ook over een chauffeursdiploma beschik ken. Voorts zijn representatieve eigenschappen van belang. „Over de inzet van de chauffeurs op Texel heb ben wij niets te klagen", aldus Alfe- rink. In totaal zullen komende zomer veer tien personen bij de AOT in dienst zijn. In de winter zijn dat er tien, ter wijl de vorige zomer één chauffeur extra nodig was. In vergelijking met een jaar geleden is de werkgelegen heid dus gestegen met drie mensen op halfjaar-basis. Publiciteit De mogelijkheid om met de reguliere busdienst een rondrit over het eiland te maken, zal bij de vakantiegangers onder de aandacht worden gebracht. Bij alle belangrijke informatiecentra (o.a. Teso, VVV, EcoMare, grote lo- giesverstrekkers) zal de nieuwe zo merdienstregeling klaar liggen. Voorts is hij gratis verkrijgbaar in de bussen of af te halen bij het AOT-kantoor in Den Burg. De dienstregeling zal niet huis-aan-huis worden verspreid, zoals met de winterdienstregeling nog wél het geval was. Dat systeem is de NZH niet goed bevallen; men vond het te weinig doelgericht. De dienstregeling zal nu wel in een gro tere oplage verschijnen. Zwerfkaart Speciale aandacht in de publiciteit gaat uit naar de zogeheten „zwerf kaart", een reductiemogelijkheid voor het stad- en streekvervoer. Gel» kers kunnen hiermee een hele da toeren voor één prijs in de perioJ juni-september. De kosten I f9,25 per persoon; kinderenen 65-plussers kunnen voor half mee. Er is door het rijk één m waarde gesteld: men moet mim met twee personen reizen. Defe is alleen in de bus verkrijgbaar. zwerfkaart is in de paar jaar bestaan aangeslagen. Sommige?! ken er een sport van om zovee'j gelijk kilometers per bus af te hg het Nederlands record staat opcr 800 km in één dag. Nu men zich sneller van dorp naar dorp kan plaatsen, is het voor reizigers int santer om er ook op Texel eens» dagje met de zwerfkaart op uitte gaan. De Stichting Welzijn Ouderen la zal voor de tweede keer een cirs geheugentraining houden. Dee cursus werd een groot succes.! cursus duurt tien weken en m' gehouden op maandagochtend.! totale kosten zijn f 25,— per pet Leider is Goos Westerlaken, pleet De Buureton. Er zijn voor deze ei nog enkele plaatsen beschikbas langstellenden dienen zich zosf» mogelijk op te geven bij de Stick Welzijn Ouderen Texel, Molenstra Den Burg (tel. 12696), of bij Gw Westerlaken, tel. 14203. Minima leeftijd voor deelname is 55 j. die is verwoord in het creatiebasisplan: minder gebruik maken, méér o met het openbaar verv- busdienst die ervoor zt zich vlot over Texel kaï is daarvoor een voorwz Ef>hr( lh c/e, 'ef- Jr9t Qr.fen, ^-„De nieuwe dienstregeling is eén uitvloei sel van onze langlopende contacten met de gemeente Texel", erkent NZH-rayonchef B. Alferink uit Den Helder. Alferink, die de feitelijke dagelijkse leiding heeft over de „volle dochter" AOT, stelt dat de Texelse situatie een aparte plaats inneemt binnen het gro te streekvervoersbedrijf NZH. „De Er blijken maar weinig mensen gebruik te maken van de zoge heten „wegbreng-regeling" die de AOT sinds een jaar biedt. AOT en NZH veronderstellen dat de regeling te weinig be kendheid heeft. De „wegbreng- regeling" heeft betrekking op de laatste bus vanaf de boot, waarvoor normaalgesproken om 22.07 uur het station Den Burg-Elemert het eindstation is. Op verzoek rijdt deze bus ech ter nog verder: passagiers die nog naar een buitendorp willen, worden met de bus op de plaats van bestemming afgezet. De regeling is ook van toepas sing op alle reizigers die om 22.07 uur op de Elemert staan. Wie om tien uur 's avonds van uit Den Burg naar een buiten dorp wil, kan dat dus met de bus doen. De NZH noemt de Texelse regeling „redelijk uniek"; in het hele door de NZH bestreken gebied gebeurt zoiets nergens. Beovision MX5500/3500 Videorecorder VX5000 Motor-TV stand Beolink 1000 Een weergaloze beeld- en geluidskwaliteit van de wereldkampioen bedieningscomfort 3 jaar garantie Banq&Olutsen verricht de aftrap voor een opwindend TV-seizoen. waarmee u fantastische ptiizen kunt winnen een B&O televisie, een reis voor twee naar Scandinavië, een horloge ol klok van Jacob Jensen en meer. Bij uw bezoek aan onze zaak brengen we u vast in de stemming met een Scandinavische traktatie Jan Brouwer Spinbaan 15, Tel 02220 15130 DEN BURG Pieter Wiersema voert het woord tijdens de opening van zijn expositie, zondag in hotel Opduin. Op de achtergrond mede-organisatrice Tinie Visser van Galerie Tessel. Kort ervoor had Cor Ellen op de hem toevertrouwde wijze de opening verricht. (Foto. Arend Nijkamp)

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2