Meer bungalows is goed voor ontwikkeling van De indernemen in een seizoen plaats: 'weedaags paardenfestijn i en om manege Akenburg Minder wielerronden, sterker rennersveld De Waal bijt 5 mei spits af Nieuwe rubriek: „Kort Texels" Hennen, dressuur en springen andcompetitie tennis Voetbalprogramma Concours Hippique Voorverkoop zwembad Competitie bridgeclub „Groot Slem" ten einde Eilandcompetitie volleybal ZDH vergadert wegens jubileum ONDERDAG 26 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Zo'n 65 procent van het toerisme in De Koog verblijft in weers- voelige onderkomens als tenten en caravans. Dit is niet unstig- Vooral met oog op uitbreiding van het seizoen is het elangrijk dat er meer bungalows in deze plaats worden ge- ouwd, bijvoorbeeld op het Stappenland". Dit vertelde NMB- jrecteur Hans de Leeuw dinsdagavond tijdens een lezing over -ndernemen in een seizoenplaats", die hij hield voor De Koog romotion. |n zijn duidelijke en goed onderbouwde verhaal liet uitkomen dat De Koog veel meer moet doen om de seizoen- uitbreiding te stimuleren. ndernemen in een seizoenplaats engt specifieke problemen met zich iee. Er is sprake van een piekbe- stmg Hoewel de verschillen in de jorten bedrijven groot zijn (variërend in hotels tot detailhandel! moet bij (iden ongeveer de helft van de jaa- ipzet in een korte periode worden >r diend. Dit is lastig in verband met lorraad- en personeelsplanning. Texel het toeristisch heeft ge- jan in 1988 en 1989 toonde Hans Leeuw aan met een vervoerssta- itiek van Teso. „Verheugend is de I, meertoppigheid, wat betekent dat seizoensspreiding begint te wer- Hoewel de toppen vorig jaar al eer iets hoger waren, kan nóg beter orden gescoord. De rustige periode iurt té lang en dat is jammer voor ixel". Stappenland iar moeten al die mensen die naar icel komen blijven. „In het Stappen- od....", werd geroepen door één van toehoorders. Dat vond De Leeuw >g niet zo'n gek idee. „De kampeer- caravansector is hier in de buurt t grootst. Maar wegens de weers- peligheid boeken zulke toeristen ak pas laat. Bungalows en zomer- irangen bieden meer perspectief". Leeuw wees de ondernemers er- dat een toerist niet specifiek naar Koog komt, maar naar Texel. „Dat zeggen dat als er ergens proble- »n zijn een toerist niet zegt dat hij is behandeld door De Koog, maar ar Texel.... U moet er dus zeer sd op letten wat u met uw cliën- doet". zijn een paar trends te bespeuren de toeristische ontwikkeling. De grijzing zet steeds meer door. In Hand met accommodatie zal men rmee rekening moeten houden. Te- ijk hiermee vindt een stuk ont lening plaats, er zal minder jeugd men. Minder in trek aantal één- en tweepersoons- ishoudens stijgt, terwijl de gezins- lotte steeds meer afneemt. Bungalows voor zes tot acht perso nen zullen hierdoor minder in trek ra ken, terwijl kleinschalige accommodatie juist in de lift zit. Door een toename van de individuali sering zijn mensen steeds meer op zichzelf gericht. De belangstelling voor groepsonderkomens zal volgens De Leeuw afnemen. „Daarnaast krijg je een tweedeling in de maatschappij. De zg. actieven met goede inkomsten zullen meerdere keren per jaar op va kantie gaan, terwijl de niet-actieven een minder besteedbaar inkomen hebben en zullen bezuinigen op va kanties en luxe". Voor de detailhandel is het prettig als meer mensen een korte vakantie op het eiland houden, want dan is er iedere keer weer een nieuwe groep om hier geld uit te geven. Voor de lo- giesverstrekkers is het minder leuk, omdat veel meer inspanning moet worden geleverd om hetzelfde resul taat te krijgen. Twijfelachtig Aan de hand van prognoses van het Nederlands Wetenschappelijk Insti tuut voor Toerisme gaf De Leeuw aan dat voor lange vakanties de kampeer- sector twijfelachtig is, terwijl de bun galows voor zowel korte als lange verblijfsperioden in de lift zitten. „Je moet natuurlijk altijd voorzichtig om gaan met trends. Ze hebben een ho ge mate van waarschijnlijkheid". Als Europa in 1992 één wordt, zal de toeristische markt worden opgedeeld in 16 socio-economische groepen. „Je moet daarnaar kijken en dan beslissen wat je wil als toeristisch gebied. Je kan het tenslotte niet iedereen naar de zin maken". Ook de ontwikkelingen in Duitsland zijn naar mening van De Leeuw van belang voor Texel. „Door de financië le eenwording van oost en west zijn er verschuivingen ontstaan op de beurs. De Duitse Mark is niet meer zo hard. Voorheen kreeg men hier ƒ1,13 voor 1 DM, maar dat is nu nog maar ƒ1,10. De Duitse toeristen bren gen dezelfde hoeveelheid DMarken mee, maar er wordt hierdoor toch minder geld op het eiland besteed". De vraag of de Duitse toeristen nu niet massaal voor een vakantie in Oost-Duitsland zullen kiezen bleef open. De Leeuw: „Sinds 1945 kon men dat land niet meer in, dus er is een zekere aantrekkingskracht. Maar dat wil niet zeggen dat er op Texel geen Duitsers meer zullen komen. En misschien komen er juist veel óóstduitsers". Alle eilanden Er zijn geen cijfers bekend van de be zetting van Texel in het hoogseizoen en daarbuiten. Wel van alle wadde neilanden tesamen In 1987 was de bezettingsgraad in het hoogseizoen 63 procent, in het voor- en naseizoen 20 procent en daarbuiten 4 procent. „We zullen er met z'n allen een hele klus aan hebben om dat percentage van het voor- en naseizoen omhoog te krijgen. Dat kan je niet als plaats of als bedrijf alleen. Maar een dorp kan een grote eenheid vormen als al le ondernemers samenwerken". Het aantal overnachtingen op Texel is in zeven jaar tijd maar 3,1 procent gestegen. „Dat zou meer moeten zijn, zeken als je kijkt naar wat er al lemaal gebeurt". De Leeuw wees de ondernemers erop dat ze kritisch naar zichzelf en het eigen bedrijf moeten kijken. „Neem alles zorgvul dig onder de loep volgens de zeven W's: wat, wie, waarom, waarheen, wanneer, waarmee, welke. Maak taakverdelingen, deel alle werkzaam heden in, is er leegloop, wie doet wat, wat gebeurt er met het product, hoe kijk ik aan tegen mijn klanten en mijn personeel, wat heb ik aan oplei ding, wat willen we, waar staat mijn bedrijf in de toekomst enzovoorts, enzovoorts". Hovercraft De Leeuw gaf enige aandachtspun ten, waardoor Texel als geheel en De Koog in het bijzonder zich beter zou kunnen ontwikkelen. „Texel heeft en kele voordelen waar je niets voor hoeft te doen. Er is zee, strand, een schoon milieu en een eilandpositie. Promoot dit op de juiste wijze, je hebt het voor niets erbij. De mogelijkheid voor „doe-vakanties" moet worden uitgebreid. De mensen die centen hebben willen actief bezig zijn. Ik stel me zo voor dat je een ho vercraft met twintig betalende passa giers naar de Razende Bol op en neer laar varen, hoewel de gemeente daar misschien met zo blij mee zal zijn.... Dit is echter maar één voorbeeld", al dus De Leeuw. Een aantal specifiek Texelse zaken, ..De Koog moet werken aan de uitbreiding van het voor- en naseizoen", aldus Hans de Leeuw. met een „eilands" karakter is volgens de bankdirecteur belangrijk voor het straatbeeld. „We moeten ons afvra gen of De Koog is wat de toeristen ervan verwachten. Het zou ook een zeer goede zaak zijn als op het Stap penland naast bungalows een over dekte tennishal en een squashbaan kwamen. Als daar winkels zouden komen, moet je wel een gigantische uitbreiding van het voor- en nasei zoen hebben om het rendabel te kun nen maken. Als het doorgaat wordt namelijk het winkelareaal van het dorp verdubbeld. Ik vraag me echt af of dat kan". Publiekstrekker Een golfbaan had er naar mening van De Leeuw al lang moeten zijn. „Het is een activiteit die past bij Texel. Daarnaast moeten we het educatie- toerisme ontwikkelen. Op de rede ligt bijvoorbeeld onder water een histori sche schat. Wat doen we ermee: niks! We zouden moeten onderzoe ken of er niet zo'n wrak boven water kan worden gehaald en er een per manente tentoonstelling van kan wor den gemaakt, In Engeland hebben ze dat gedaan met de „Mary Rose" en dat is een publiekstrekker van de eer ste orde". Het is bekend dat op Texel verschil lende sportverenigingen trainingswe- ken en -stages houden. De Leeuw vindt dat dit, in samenwerking met de plaatselijke sportverenigingen moet worden ontwikkeld. Ook groot schalige activiteiten voor ouderen lij ken hem een goede zaak evenals het stimuleren van congrestoerisme. „En bij dit alles hoort dat de accommoda ties worden aangepast bij de ontwik kelingen". Promotiegeld Frits Langeveld vroeg of er niet een onderzoek kan worden gedaan naar de verschillende doelgroepen en hun bestedingspatroon. „Er wordt veel geld besteed in de promotie, terwijl alle ideeën voor toekomstige ontwik kelingen eigenlijk geklets in de ruimte zijn als je niet weet wie er komen om wat uit te geven". De Leeuw ant woordde dat promotiegeld direct zichtbaar resultaat opleverde, terwijl zo'n onderzoek, dat zou moeten wor den uitgevoerd door bijvoorbeeld een Economische Hogeschool, erg veel geld kost. „Als je zoiets doet, moet je het goed doen. Het is gevaarlijk om je ontwikkeling af te stemmen op ets dat onnauwkeurig is". Luchtalarm. U kunt de schuilkel ders weer verlaten, het luchtalarm dinsdagmiddag was vals. De reden was een reparatie aan de installatie in de raadhuiskelder. Nadat PTT- medewerkers het euvel hadden ver holpen, testten zij het alarm eventjes uit. Het zou trouwens handig zijn als men de bevolking vooraf zou waar schuwen. Paastoernooi. De eindstand van het Paastoernooi van de eilandcom petitie volleybal is als volgt. Ie klas se: VBremakker/Westerlaken; 2e klasse: Haarstudio/De 12 Balcken. Nioz-toneel. De berichtgeving over de uitvoering van het stuk „Table manners" door Comedia de la Nioz is tot dusver wat verwarrend geweest. De juiste datum is vrijdag 27 april, de aanvang is 20.15 uur (in de Nioz- zaal). Marathon. Ook de Texelse atlete Tilly Eelman heeft zondag deelgeno men aan de zware marathon van Rotterdam. Zij beëindigde haar eerste „hele" probleemloos en deed over de 42,195 kilometer 3 uur 43 minuten en 33 seconden. Speciale gast. De bekende schaatstrainer Henk Gemser is op za terdag 19 mei de speciale gast bij het „Open Noordhollands kampioen schap voor met-licentiehouders", de wielerwedstrijd die jaarlijks op Texel wordt verreden. Rondjes 33, Henk? Scherven.... Eerst een gebroken hart, toen een gebroken ruit. Een echtelijke ruzie liep zo hoog op, dat in de nacht van dinsdag op woens dag de ruit van een café in Den Burg sneuvelde. Het echtpaar (uit Den Hel der) verliet al ruzie makend de zaak, waarna de man een....fiets door de ruit smeet. Volgens de politie ver keerde het echtpaar waarschijnlijk onder invloed. Met ingang van heden zult u regelmatig een rubriek onder de naam „Kort Texels" in deze krant aantreffen. In deze ru briek zijn berichtjes opgeno men, die eigenlijk te klein zijn voor een afzonderlijke vermel ding, maar te belangrijk, inte ressant, leuk, kortom „nieuwswaardig" om niet te worden geplaatst. Hoort of weet u iets vermeldenswaardig, heeft u een tip, schroom niet, maar laat het ons weten. Het redactienummer is 12741 (bui ten kantooruren: zie kop van de krant). iterdag en zondag wordt een oots paardenfestijn gehouden bij inege Akenburg. Bijna negentig ters, waarvan een deel van de erkant, en achttien aangespannen Iers treden in het strijdperk. Er >rdt gerekend op veel publiek om sfeer nóg meer te verhogen. De Bgang is beide dagen gratis. lag worden de eerste „overkant deelnemers met hun paarden en nV s verwacht op het eiland. In de lnege zal gezamenlijk een maaltijd Men gebruikt. terdag wordt de hele dag, vanaf 9.00 u. 10.00 u. 9.00 u. 10.00 u. 9.00 u. 9.00 u. "dagochtend 29 april: ice: 'tte-A. Rijs (h) uitenweg-J. Zoetelief (h) 'tte-R Barendregt (d) Wielinga-R. Zoetelief (d) Hodie: Unde-H. Schraag (h) sterend: |°em-R. v.d. Bent (h) dagavond 29 april: ce: ^stoor-A. Saai (h) 19.00 u. 'aP-P. de Bloois (h) 20.00 u. érkenbout-E. Ooyevaar(d) 19.00 u. Hodie: aal-H. Maas (h) 19.00 u. Bent-M. Bos (d) 20.00 u. ooiker-N. Bertrand (d) 19.00 u. gen: a'T-8>™ingh 2-20, H. Maas-A. Saai ?n i r U'S» T. Bunningh-T. fUnt ljR Zoetel'ef-P Barendregt 13-2; u m ^aas 15-3, M Arkenbout-M. M. v.d. Bent-E. Ooyevaar 11-5; T Bloem 4-14; J. Zoetelief-B. v.d. Vis rinn pSScer'A" Saal 13"5; H- Dekker-M. v.d 9 0-5; J Warnaar-T Bunnmgh 5-22; s,e' W. Bol 4-11 8.00 uur tot 20.00 uur dressuur ge reden in de binnenmanege. Er wordt gestart in alle klassen (B,L,M en Z). Tussendoor kunnen de overkantse deelnemers, vergezeld door enige Texelaars, een strandrit maken. Finale Op het terrein naast de manege wordt om 13.30 uur de finale van de mencompetitie om de Jaap de Graaf- bokaal gehouden. Afgelopen winter zijn er vijf wedstrijden verreden door achttien deelnemers. De onderdelen dressuur en vaardigheidsproef zijn af gewerkt. De koplopers in het klasse ment zitten qua punten dicht bij elkaar, dus er kan nog van alles ver anderen. Extra moeilijkheidsgraad is dat voor het eerst buiten wordt gere den, waardoor de paarden vaak erg fris zijn. Na afloop wordt prijsuitrei king in de foyer van de manege ge houden. Als afsluiting van de dag wordt we derom een gezamenlijke warme maal tijd gehouden. Daarna begint een gezellige avond, met muzikale bege- Zaterdag 28 april: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: WGW C2-Tex.Boys C1 13.00 u. HCSC C2-Oosterend C1 11.30 u. Zondag 29 april: KNVB Alcmaria Victrix-Texel 14.30 u. Recreatie: ZDH-Texel 10.30 u. Cocksdorp-Oosterend 10.30 u. De Koog-Tex.Boys 10.30 u. leiding van het duo Humpie Dumpie. Op zondag is er een zg. „outdoor- wedstrijd". Dat houdt in dat zowel dressuur als springen buiten, op de terreinen rond de manege wordt ge daan. De dressuur begint om 8.30 uur. Er wordt gereden in zes rijbanen. Rijstijl Het springen begint om 9.30 uur. De ruiters kunnen voor de start van hun klasse parcoursverkennen. 's Mid dags, vanaf 14.30 uur wordt tevens een rijstijlcompetitie gehouden. Hier bij moet een springproef worden af gelegd, maar er wordt ook gelet op de wijze van rijden tussen de spron gen en de correctheid bij het verken nen van de springring. Vanaf 12.40 uur worden twee viertal- proeven en een achttalproef gereden door de Waddenruiters en de Klep- pertjes. Om 14.00 uur wordt een gro te parade van alle deelnemers gehouden, waarbij de prijzen van de 's ochtends verreden dressuur wor den uitgereikt. Op 4 juni, tweede Pinksterdag orga niseert de nieuwe Texelse Menvereni ging Tussen Wad en Duin het traditionele Concours Hippique in De Koog. Dit evenement vindt plaats in samenwerking met De Koog promo tion en de SERT. Er is besloten een eigen Texelse rubriek te laten verrij den voor de plaatselijke menners die geen lid zijn van de SERT. Men kan zich hiervoor voor dinsdag 1 mei op geven bij Henk Spigt jr. telefoon 19627 of Anneke Eelman, telefoon 12118. De voorverkoop van abonnementen voor het seizoen 1990 in zwempark Molenkoog is nog niet voorbij. Zowel vandaag als morgen kan men nog te recht aan de kassa van het bad aan de Slingerweg. De kassa is beide da gen geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Het eind van de bridgecompetitie is weer bereikt, waarbij tot het eind de spanning over promotie en degrada tie bewaard bleef. Het echtpaar Van Hoogen heeft er dit voorjaar geen twijfel over laten bestaan wie het sterkste koppel vormde in de A-lijn. Van elke lijn degraderen de laatste twee paren en promoveren de bo venste twee paren. Wanneer aan het begin van de competitie in september paren van samenstelling veranderen, neemt elk van de spelers zijn plaat singsnummer mee. De prijsuitreiking en de slotdrive zijn op 7 mei. Op 14 mei volgt de HV beker, met een „ou derwetse" telling. Op 21 mei begin nen de zomerdrives, waarbij ook gasten en eventuele nieuwkomers welkom zijn. Eindstanden: Lijn-A: Echtpaar van Hoogen 672,63; Echtpaar Bak ker 638,00; Mw Zevenhoven-Hr. Ten Hoeve 632,87; Mw. Elzinga-Hr. Chavonnes 614,56; Heren Blonk-Bakker 612,25; Echtpaar Hooger- heide 609,25, Heren Kooiman-Elzinga 603,47; Mw Geus-Hr Wessels 589,40; Mw Van Gent-Hr. Grootjen 581,84; Echtpaar Beemster- boer 560,73, Echtpaar Blok 555,33; Echtpaar Veenema 543,69. Lijn-B: Heren Bakker-Bakker 655,30; Echtpaar Van Sambeek 649,26; Mw Witte-Hr Kellner 637,71, Echtpaar Klip 615,76, Mw. De Laat-Hr. Drevel 612,16; Echt paar Schuyl 599,92; Echtpaar Van Heerwaar den 594,26; Dames Wielmga-Drevel 592,06; Dames De Brok-Schoneveld 586,01; Dames Oskam-Dogger 567,83; Heren De Brok- Ruigrok 556,41; Dames Breeuwer-Boere 523,61 Lijn-C: Heren Ofrem-Bergman 648,08, Echtpaar Hopman 640,02; Dames Van Empel- Van der Molen 628,14; Heren Moeskops-Dijker 620,52, Dames Rijk-Van Esschoten 619,56; Dames Spakman-Schwab 613,83, Dames Hendriks-Dijker 610.05; Echtpaar De Jong 595,78; Dames De Ruwe-Buijs 570,66; Da mes Ten Hoeve-Backer 555,52; Dames Moeskops-Brans 542,15. De serie wielerronden in diverse Texelse dorpen wordt zaterdag 5 mei geopend met de Ronde van De Waal. De start is om half drie 's middags op het Hogereind. Het par cours is traditiegetrouw Polderweg- Laagwaalderweg-Hogereind, hetgeen borg staat voor een zware wedstrijd (vals plat, tegenwind, klinkers). Het aantal dorpenronden is in vergelij king met vorig jaar afgenomen, maar door samenwerking met overkantse ronden zal het deelnemersveld naar verwachting sterker zijn. De Ronde van Den Hoorn is vervallen en ook die van Oosterend gaat naar alle waarschijnlijkheid niet door. Er resteren nu drie ronden. De Texelse Dinsdag 1 mei Veld A Mannen: 18.30 u. Bremakker 2-Paal 9 Teso 19.12 u. Teso-Eelman Bremakker 2 19.54 u. W&W-Haarstudio Ass.Bremer 20.43 u. Bremer-Meermarkt Haarst. 21.30 u. V.d. Woude-Kobeko Cocky's 22.18 u. Cocky's-Gr.Slock V.d. Woude Veld B: Gemengd, vrouwen en mannen: 18.30 u. NBC-Moerbeek Rabomix 19.12 u. Rabomix-Euroase NBC 19.54 u. St. Jan-Stoepa Euroase 20.43 u. W&W-Durper Drup Zegel M 21.30 u. Zegel M-Sportshop Durper D 22.18 u. Bremakker l-Krim(m) Kobeko Veld C Vrouwen: 18.30 u. Serv.Cent.-Taveerne Rival 19.12 u. Rival-Cocky's Serv.Cent. 19.54 u. Vissers B-Meermarkt Krim 20.43 u. Krim-DA Meermarkt 21.30 u. Mantje Sp.-Verfbus Question 22.18 u. Question-Leydekkers Verfbus Wedstrijdleiding: Leontine en Freerk, tel. 17985. wedstrijden tellen mee voor het zoge heten „Old lnn"-klassement. Daarin zijn tien wedstrijden opgenomen, ver spreid over Noordholland boven het Noordzeekanaal. Driemaal kunnen de deelnemers op Texel starten: in De Waal, in Oudeschild en in De Cocks- dorp (de „klassieke" Ronde van Zuid- ema). De meest zuidelijk gelegen ronde wordt in Assendelft betwist. De renners (niet-licentiehouders, ofte wel „recreanten") moeten aan mini maal acht wedstrijden meedoen om voor een eindklassering in aanmer king te komen. Dat betekent dus dat zij minstens éénmaal naar Texel moe ten komen. Voor de Texelse wedstrij den wordt geen apart, gesponsord klassement bijgehouden. De Ronde van De Waal is doorgaans goed bezocht en ook nu wordt weer een flink peloton renners aan de start verwacht. Titelverdediger is Pim Keet man. Deelnemers kunnen zich opge ven voor de start in dorpshuis De Wielewaal. Daar worden na afloop te vens premies en prijzen uitgereikt. Morgenavond houdt s.v. ZDH een ju bileumvergadering in verband met het 60-jarig bestaan in 1991. ZDH wil heel Den Hoorn zeer goed presente ren. Daar is veel werk en veel men sen voor nodig. Wegens het vormen van commissies hoopt men dat zo wel Hoornders als mensen uit het buitengebied aanwezig zullen zijn. Iedereen, ook niet-leden zijn van har te welkom, de aanvang van de verga dering is 20.30 uur in kantine „De Spil".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5