Dringend uitbreiding plaatsen voor dagbehandeling nodig Oranje boven" in de dorpen Lezingen in Verpleeghuis: Koninginneloop vindt nu in Oosterend plaats Winkeltijden volgende week Feestelijke opening zwempark Molenkoog Wandelen met spaniels Vroege vogeltocht Vechtpartij gesust Veel artiesten op Koger braderieën Bromfiets vernield Fietsen langs vijf of zeven dorpen Indeling voor „Wijk tegen wijk" flNDERPAG 26 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Vier belangrijke sprekers gaven gistermiddag hun visie op de verpleeghuiszorg en thuiszorg in de jaren negentig. De officiële bijeenkomst in het Verpleeghuis was ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan van deze instelling. Zorg op maat, bijvoor verpleeghuiszorg bij mensen thuis kunnen geven, is in op komst. Op Texel zullen daar in de toekomst zeker meer mogelijkheden voor moeten worden ontwikkeld. Daarnaast is uitbreiding van het aantal dagbehandelingsplaatsen dringend gewenst. man toonde zijn blijdschap over het besluit van het ziekenfonds Noord- Holland-Noord om de aanvraag voor een structurele budgetaanpassing te ondersteunen. Naast het verpleeghuis heeft Texel het verzorgingstehuis Gollards, waar 90 mensen een kamer hebben en drie mensen kortdurend zijn op genomen. Er wordt steeds vaker gepraat over het geven van „zorg op maat". Men bedoelt hiermee dat zorg, bijvoor beeld verpleeghuiszorg, déér wordt gegeven waar mensen die nodig heb ben en ze er het meeste baat van hebben. Het kunnen blijven wonen in de eigen omgeving is belangrijk. Noodsituaties „Wij worden steeds vaker geconfron teerd met noodsituaties, waarin men ons om hulp vraagt. Dit gaat meestal om ondersteuning in de thuissitua tie", vertelt Eelman. Drie plaatsen voor dagbehandeling is in zijn ogen niet alleen volstrekt onvoldoende, maar verhoudingsgewijs ook nog eens zeer kostbaar. Er worden nu al vijf in plaats van drie mensen behan deld. Dit betekent niet alleen een be tere werksituatie, maar ook de bezoekers voelen zich er prettiger bij. „Zorgvraag en zorgaanbod op Texel zullen op elkaar moeten worden af gestemd", aldus Eelman. Er zijn be leidsvoornemens op papier gezet en er is uitbreiding van voorzieningen gevraagd. Daarnaast hebben de geza menlijke besturen van Sint Jan en Samen-Eén-Gollards hun directies verzocht alle zorginstanties uit te no digen voor een ronde-tafelgesprek. Bezorgd Provinciale gedeputeerde C. Korver uitte zijn bezorgdheid over de lange wachtlijsten voor verzorgingsinstellin gen. Daarnaast baarde het tekort aan personeel dat dreigt te ontstaan hem (deputeerde Korver roemde het kleinste ver- ittghuis. W. Eelman is voorzitter van de Stich- Samen- Eén-Gollards. Hij merkte dat er afgelopen jaar veel is ge beurd op gebied van de ouderenzorg, in de verwachting is dat de ontwik kelingen in een hoog tempo door zul ten gaan. Daarom is het belangrijk dat men zich beraadt over de ver schillende soorten zorg die er moge lijk zijn. Het Texelse verpleeghuis heeft een capaciteit van 36 bedden voor soma- nek Hichamelijk) zieken en bewo ners met psychogeriatrische storingen. Daarnaast zijn er drie plaatsen voor dagbehandeling. Hier van wordt momenteel door 12 men sen gebruik gemaakt. Kleinste „Texel heeft het kleinste compleet zelfstandig functionerende verpleeg huis van Nederland en daar zijn we trots op", aldus Eelman. Het valt niet altijd mee om de wettelijk vereiste kwaliteit te leveren en de exploitatie op kleine schaal rond te krijgen. Eel- zorgen. „Ouderen kunnen niet de zorg krijgen die ze nodig hebben. Hoe kunnen we die wel geven? Door te zoeken naar andere mogelijkheden. We moeten niet méér van hetzelfde hebben". Door de grote werkdruk in de zorgen- sector komt het personeel vaak niet toe aan het besteden van aandacht aan de mensen. Dit is echter zeer be langrijk en Korver vindt dat de over heid geld beschikbaar moet stellen om de werkdruk te verlichten. De behoefte aan zorg in Noordhol land is zeer verschillend. Daarom komt de provincie met een actieplan. Men wil de behoefte aan vormen van zorg onderzoeken om te weten welke antwoorden en oplossingen moeten worden gezocht. Niet haalbaar Korver: „Ik ben erg blij dat de rijkso verheid meer aandacht voor deze problematiek heeft". Zorg op maat noemde de gedeputeerde een finan cieel niet haalbaar ideaal. „Het kan verwachtingen wekken die niet in te lossen zijn. We moeten streven naar verruiming van de mogelijkheden om zorg te bieden". Hij gaf aan dat dat niet wil zeggen dat in de toekomst verpleeghuizen overbodig worden. Als de zorg thuis niet meer verantwoord is, zal iemand daar toch naar toe moeten. Korver verklaarde dat het Texelse ver pleeghuis een voorloper is op het ge bied van het provinciale beleid. „Texel heeft duidelijk bewezen een verpleeg huis te verdienen". Stempel P.H.B. Pennekamp is directeur oude renbeleid bij WVC. Hij wees erop dat M. Snijders ven het ziekenfonds Noordholland-Noord. De regeringsvertegenwoordiger P Pennekamp. ouderen in de negentiger jaren een belangrijke stempel op de samenle ving zullen drukken. „In het regeerac- coord staat dat er extra geld beschikbaar is voor ouderenzorg. Over de invulling moet het kabinet nog beslissen". Het is natuurlijk fijn als mensen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen worden verzorgd. Maar aan thuiszorg kunnen ook nadelen kleven. „In de grote steden komt veel een zaamheid voor een door thuiszorg aan te bieden kan het gebeuren dat iemand helemaal niet meer de deur uitkomt en het contact met andere verliest", aldus Pennekamp. Hij zag het verpleeghuis niet als een insti tuut, maar als een combinatie van functies als een opvang voor ernstig dementerende ouderen, een centrum voor thuiszorg en een reactiviteit- sinstelling waar onder andere des kundige hulp en dagverpleging kan worden aangeboden. Leven aan jaren M. Snijders, adjunct directeur van het Regionale ziekenfonds Noord-Holland- Noord gaf aan dat het beeld van ou derenzorg is veranderd. „Het is niet meer zo dat je jaren moet proberen toe te voegen aan het leven, maar le ven aan de jaren". Hij is voorstander van thuiszorg en vindt dat, als men dan toch naar een tehuis moet, daar een vertrouwen wekkende omgeving is. „Er staat echter veel tussen droom en daad. Het imago van personeel in de zorg sector is slecht en er komen steeds minder jongeren. De thuiszorg staat onder druk en legt prioriteit bij de zware gevallen, waardoor anderen, die het ook nodig hebben, geen zorg kunnen krijgen. Wij willen begin 1991 een symposium houden over het ni veau van de ouderenzorg in de regio. Het najaar van 1990 willen we ge bruiken om de meningen over zorg te horen", aldus Snijders. Wethouder Zegers voerde het woord namens de gemeente. Hij vond het verstandig dat het jubileum van het verpleeghuis werd aangegrepen om met anderen te praten over de vraag waar men in de toekomst heen wil met de instelling. „De gemeente zal een stuk opstellen dat als handleiding kan dienen bij een gesprek over aan vullende voorzieningen voor de ge zondheidszorg op Texel. Dat overleg moet worden gevoerd door de ge meente, provincie, WVC, de zieken huizen van Den Helder en Alkmaar, de financiers, de huisartsen en het bestuur van de verzorgingshuizen op Texel. We moeten de krachten bunde len en samen ervoor zorgen dat de gezondheidszorg voor de inwoners zo goed mogelijk functioneert". Zegers dankte de inzet van het bestuur en bood namens de gemeente een kado aan voor het jubileum. Aanstaande week gelden op met Koninginnedag, 4 en 5 mei voor de winkels in Den Burg andere openingstijden. Maan dag 30 april, Koninginnedag dus, blijven alle winkels geslo ten. Op vrijdag 4 mei vervalt de koopavond in verband met de Dodenherdenking. De koo pavond verschuift naar donder dag 3 mei. Zaterdag 5 mei, Bevrijdingsdag, moeten de klanten er rekening mee hou den dat niet alle winkels ge opend zullen zijn. Gemeentelijk zwempark „Molen koog" opent morgenavond op feeste lijke wijze het seizoen 1990. De opening is om 19.00 uur en gebeurt met hulp van leden van zwem- en poloclub TX '71. Op de valreep van zijn periode als wethouder is Piet Ze gers present om een officiële hande ling te verrichten: hij opent het gerenoveerde kleuterbad. De opening staat in het teken van „oranje" met het oog op de naderende Koninginnedag-festiviteiten. Wat er precies gebeurt, blijft nog een verras sing. Gehoopt wordt in elk geval dat veel mensen deze eerste avond naar het openluchtbad komen om daar hun eerste duik te nemen. De toe gang is gratis. Alle leden van TX '71 worden ver zocht om 18.45 uur bij het zwem park aanwezig te zijn. Zwemspullen moeten uiteraard worden meegeno men. De Nederlandse Spanielclub (regio Noordholland en -Texel) organiseert zondag 29 april rond 12.30 uur een wandeling. Startpunt paviljoen Zee aster bij paal 17. Deelname is gratis. Inlichtingen: tel. 17827 en 17305. Zaterdag houdt Vogelwerkgroep Texel een vogelexcursie in de Dennen voor belangstellenden. Omdat vogels in de vroegste uren van de dag actief zijn, begint de wandeling al om 07.00 uur. Tijdens de tocht is het mogelijk om vogels als nachtegaal, grote bon te specht en fitis te bewonderen. De excursie staat onder leiding van enke le deskundige leden. Het vertrek is vanaf de Rozendijk nabij Catharina- hoeve. Deelname is gratis. Inlichtin gen hierover en over andere activiteiten zijn verkrijgbaar bij Bob Loos (tel. 15757) of Dick Schermer (tel 14239). De politie heeft woensdagmorgen rond twee uur een vechtpartij tussen mariniers en inwoners van de Den Burg weten te voorkomen. De drei gende situatie in de Weverstraat ont stond na het sluiten van de café's. Eén marinier gedroeg zich dermate recalcitrant, dat de politie de mare chaussee heeft verzocht de dienst plichtige onder haar beheer te nemen. De Koog heeft voor de zomerse bra derieën veel bekende artiesten ge contracteerd, zoals René Froger, Denny Christian, Peter Koelewein, Glenda Peters, Arie Ribbens, René Schumann, Maywood en Albert West. De eerste braderie is gepland op 10 juli, maar de werkgroep van De Koog Promotion die dit regelt zal proberen, op verzoek van enkele ondernemers, om een week eerder ook nog een braderie te organiseren voor de vroe ge vakantiegangers. Een op de Groeneplaats geparkeerd staande bromfiets is het afgelopen weekeinde vernield. De achterband werd lekgestoken, het motorblok moest het ontgelden en er werd zand in de benzinetank gestrooid. Bij ver nieling alleen bleef het niet, van de bromfiets werden helm en hand schoenen (met rits) gestolen. De brommer is eigendom van een 17-jarige Texelaar. Maandag viert Texel, net als de rest van Nederland, Koninginne dag. Alle dorpscommissies zijn weer volop in de weer geweest om een uitgebreid programma samen te stellen. In de meeste dorpen houdt men zich aan de traditie van voorgaande jaren, zij het dat het Zeskamp-spektakel in De Koog niet doorgaat. En al even traditioneel brandt 's avonds de Meierblis op diverse plaat sen op het eiland. Wij van de Texelse Courant wensen iedereen een genoegelijke en zonnige dag. Het complete oranje programma luidt als volgt: DEN HOORN 900 u. Muziek van de toren door D.E.K. 9 30 u. Rondgang door Den Hoorn door D.E.K. fanfare-drumband en de majorettes. '0.00 u. Kinderrommeltjesmarkt en vlooienmarkt. Pannekoekbakken, sjoe ge en alles wat spontaan wordt be dacht. Oranje limonade voor alle kinderen. Muzikale omlijsting: open lucht disco door John Witte. 19 00 u. Jutten met trekkers op het strand bij Paal 9. Vertrek bij school. 5 Avonds Meierblis aan de Stolpweg. OUDESCHILD 11.30 u. Allegorische optocht vooraf gegaan door het Koninklijk Texels fanfarekorps. Gestart wordt bij De Bruinvis. Route: rechtsaf de De Ruy- jerstraat, 't Buurtje, Trompstraat, uaodssingel en terug naar de school, et middagprogramma speelt zich af ap de groenstrook voor de De Ruy- erstraat tussen dorpshuis 't Skiltje ®n de Kerkesteeg. 9 P0 u. Kinderspelen. Voor peuters ïn ónderen uit groep 1 tot en met é*jes Z''n er versc'1'"entle sPe'" 15.00 u. Behendigheidsspelen voor 15tngd Van 9roep 6' 7 en 8' 30 u. Behendigheidsspelen voor e leugd van het voortgezet onder- 'is. Ook volwassenen kunnen aan 1?® sPe'en deelnemen. -30 u. Prijsuitreiking van alle on kelen in dorpshuis 't Skiltje. br" Hk"S Pe Redoute. Geen on- k bare romrr|el en levensgevaarlij- spullen op de Meierblis gooien, gepofte aardappelen. DE KOOG vonr h ^tart a"e9°nsche optocht de jongste schooljeugd. Begin en eind van de optocht: op het dorpsplein. Medewerking wordt ver leend door de S.O.S.-band. 15.00 u. Aanvang van de spelletjes voor dezelfde jeugd op het veldje aan de Parnassiastraat. 21.00 u. Meierblis aan de Bosrand- weg nabij de Turkse Tent. Brandbare (milieuvriendelijke) stoffen kunnen daar worden gestort. De oudere schooljeugd wordt zater dagmiddag 28 april, om 14.00 uur bij de Lubertischool verwacht. Met tractor en wagen zal dan hout van het strand gehaald worden. Onder weg wordt een versnapering aan geboden. OOSTEREND 9.30 u. Muziekvereniging Excelsior stelt zich op bij dorpshuis De Bijen korf. Achter de muziek aan naar het veld bij de muzieknis. 10.00 u. Start kinderspelen. De kinderen van groep 1 en 2 en de peuters: chips rijgen, feestmutsen maken. Kinderen kunnen zich laten schmincken. Groep 3 t/m 8 van de basisschool: zaklopen, spijkers slaan, doelschieten, steltlopen, koppensnellen en kruiwa genrace. Prijsuitreiking: ongeveer 12.00 uur. 14.00 u. spelprogramma voor ieder een die de basisschool-leeftijd te bo ven is. Deelnemers binden in twee groepen de strijd tegen elkaar aan. Een nat pak behoort zeker tot de mogelijkheden. 16.30 u. Toneelvoorstelling in het dorpshuis. Toneelvereniging Ooster end speelt daar voor kinderen tot on geveer 12 jaar. De entree is gratis. DE COCKSDORP 10.15 u. Start optocht vanaf het Eier- landsche Huis. Dit jaar zullen er prij zen gegeven worden aan diegenen die het leukst of origineelst verkleed zijn en/of hun fiets of kar het mooist versierd hebben. 14.00 u. Spelletjes voor de kinderen t/m groep 5 op het voetbalveld ach ter het Eierlandsche Huis. Voor de groepen 6, 7 en 8 is er een speurtocht uitgezet in en om De Cocksdorp. Inschrijven, alléén of in groepjes van maximaal 4 personen vanaf 14.00 uur in het Eierlandsche Huis; pen meenemen. DEN BURG 8.00 u. Muziek van de toren. Door leden van het K.T.F. vanaf de NH-kerk. Op Koninginnedag is het weer moge lijk om de ,,5 of 7 dorpen-tocht" te fietsen. In alle dorpen kan worden gestart, maar iedereen moet in Den Burg zijn of haar inschrijfgeld vol doen. Starten is mogelijk tussen 10.00 en 14.00 uur. Net zoals in voorgaande jaren wordt de tocht georganiseerd door de Toer club Taxi 12000. Deze vereniging is maandag present op de koninginne- markt op de Groeneplaats. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan men daar het inschrijfgeld voldoen en een stempel bemachtigen. Na sluiting van de markt kan dat bij het clubgebouw, de garage van Taxi 12000 aan de Warmoesstraat, tot uiterlijk 14.00 uur. Deelnemers zijn vrij in het bepa len van de te rijden route, zolang men maar zorgt dat in vijf of zeven dorpen een stempel wordt verkregen. Het inschrijfgeld bedraagt f 3,- voor jeugd tot en met 12 jaar en f6,- voor volwassenen. Later krijgen alle deel nemers een herinnering thuis gestuurd. De stempelposten/startadressen zijn: Havenzicht in Oudeschild, Loodsmanswelvaren in Den Hoorn, Kikkert fietsenverhuur (Badweg) in De Koog, Strends End in Oosterend, het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp, hotel Rebecca in De Waal en Taxi 12000 in Den Burg (tot 12.00 uur op de feestmarkt). 9.30 u. Opening van de Koninginne dag door Bob Loos van S.F.T., met aansluitend een optreden door de Dansgroep Oude Dansen. 9.30 u, - 12.00 u. Koninginnemarkt op de Groeneplaats. Er zijn hier vele verenigingen met hun kraampjes aan wezig. Op de trappen van het raad huis speelt de dixielandband „Monkey's Revival". Ook zijn Ada van Holland en de schout tijdens de markt aanwezig (dit i.v.m. 575 jaar stad Texel). 10.00 - 14.00 u. Toertocht door de dorpen. Er kan in ieder dorp gestart worden. In Den Burg starten bij de kraam op de markt (tot 12.00 u., daarna vanaf de Warmoesstraat 22.) 13.30 u. Versierde optocht. Voor groepen en enkelingen. Opstellen van de deelnemers op het parkeerterrein aan de Emmalaan, tegenover de R.S.G. Route: Bernhardlaan, Drij verstraat, Thysselaan, Binsber- genstraat, Wilhelminalaan, Witte Kruislaan, Kogerstraat, Jonkerstraat, Beatrixlaan, Gasthuisstraat, Hollewal, Beatrixlaan, Keesomlaan, Elemert, Groeneplaats. Op de Groeneplaats zullen de prijzen bekend gemaakt worden. Elke wagen briefje inleveren bij leiding met wijknummer, namen, uitbeelding enzovoort. 16.30 - 19.30 u. Wijk- tegen wijkspel. Voor iedereen die mee wil doen ook kinderen van 11 t/m 15 jaar. Den Burg is verdeeld in 6 wij ken. Elke wijk heeft een wijkleider die om 16.30 uur op de Groeneplaats een envelop met opdrachten afhaalt bij het podium. Om 16.15 uur aanwe zig zijn bij verzamelplaats in de wijk. Aankomst wijken op de Groeneplaats tussen 17.30 en 17.35 uur. 22.30 u. Oranjebal in de schouw burgzaal van de Lindeboom, tevens prijsuitreiking. 's Avonds Meierblis op het landje aan de Haffelderweg. 21.15 - 02.00 u. Oranjebal. In de schouwburgzaal van de Lindeboom is er weer een groots Oranjebal. Muzi kale medewerking wordt verleend door „Surprise". Wijk 1: Verzamelplaats: Parkeerplaats Bocksberg. Wijkvertegenwoordiger: L. de Boer tel. 12201. Omvat: Thysselaan, Drij verstraat, Wilhelminalaan, Binsber- genstraat, Brouwerstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Achterom, Julia- nastraat, Weverstraat, Burgwal, Parkstraat, Stenenplaats, Waalderstraat van Stenenplaats tot Wlhelminalaan. Wijk 2: Verzamelplaats: Bushalte Elemert. Wijkvertegenwoordiger; I. Smit tel. 13715. Omvat: Keesomlaan, Elemert, Ada v. Hol landstraat, Pieter v. Cuyckstraat, Mo lenstraat, Beatrixlaan tot Gasthuisstraat, Warmoesstraat, Groeneplaats, Zwaanstraat, Gravenstraat, Weststraat, Hollewal, Pater Wtteplein, Lijnbaan, Ho- gerstraat, Binnenburg, Gasthuisstraat, Molendwarsstraat, stukje Kogerstraat vanaf De Zes naar Stenenplaats. Wijk 3: Verzamelplaats: Binnenplaats Buytengors. Wjkvertegenwoordiger: D. Smit tel. 15690. Omvat: de gehele woon wijk De Mars, De Spinbaan, Maricoweg, Marelstraat, Waalderstraat vanaf Bern hardlaan. Wijk 4: Verzamelplaats: in de Krakeling. Wjkvertegenwoordiger: M. Wtte tel. 14326. Omvat: de gehele woonwijk „Noordwest", Beatrixlaan vanaf Ko gerstraat tot Gasthuisstraat. Wijk 5: Verzamelplaats: bij het Fanfarege bouw. Wjkvertegenwoordiger: J. Kager tel. 12559. Omvat: Wtte Kruislaan, Ko gerstraat vanaf De Zes, Burgerhoutstraat, Wagemakerstraat, Bernhardlaan vanaf Waalderstraat richting Kogerstraat, Schoonoordsingel, Boogerd, W. van Beie- renstraat, Jonkerstraat, De Zes, Jan Reijstraat, stukje Waalderstraat vanaf Wl helminalaan tot kruising Bernhardlaan Wijk 6: Verzamelplaats: veldje tussen Tjakkerstraat/Schilderend aan de Bern hardlaan. Wijkvertegenwoordiger: J van Maldegem tel. 15695. Omvat: Schilder end, Bernhardlaan tot Buytengors, Wilsterstraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat, Haffelderweg, Emmalaan, Wezenland. De „Koninginneloop" is verhuisd van Den Burg naar Oosterend. Dit komt hoofdzakelijk omdat voor de kosten geen sponsor werd gevonden. De Oosterender Middenstandsvereniging zag er daarentegen wèl brood in en was bereid om de prijzen beschik baar te stellen mits de loop in Oosterend werd gehouden. Het atle- tiekevenement is aanstaande maan dag. start 18.30 uur. De allereerste Koninginneloop in 1981 ging van Den Burg naar Oosterend en terug. Daarna is er steeds in Den Burg gelopen. Oosterend is een dorp met veel atleten dus een reden te meer om deze loop eens in Ooster end te houden. De inschrijving begint om 17.45 uur in de kantine van voet balvereniging SVO. Daar is ook gele genheid om te verkleden en eventueel te douchen na afloop. Ca tegorieën: jongens en meisjes tot en met 12 jaar (1 ronde, 1060 meter); jongens en meisjes tot en met 16 jaar (2 ronden, totaal 3420 meter); recreanten (2 ronden, totaal 3420 meter); dames en dames veteranen (3 ronden, totaal 5130 meter); heren en heren veteranen (5 ronden, totaal 8550 meter). Inschrijfgeld: A.V.T. jeugdleden tot en met 16 jaar gratis, niet-leden f 2,50, volwassen A.V.T.-leden /2,50, niet- leden F 5,00. Voor de jeugd zijn er drie prijzen voor de eerste drie beschikbaar en bij de dames, heren en veteranen krijgt al leen de winnaar een prijs. Iedere deelnemer krijgt na inlevering van zijn startnummer in de SVO-kantine als herinnering een Strenderballpoint en net als de vrijwilligers een consump tiebon. De jeugd tot en met 12 jaar wordt om 18.30 uur weggeschoten door oud-atleet de heer R. Berkenbosch. De start is bij Het Cafeetje (Kerkstraat), daarna richting Pe perstraat, Ankerstraat rechtsaf, recht saf Achtertune, rechtsaf Kerkstraat, FINISH voor Het Cafeetje, afstand 1060 meter. De prijsuitreiking voor deze jeugd zal meteen plaatsvinden als de laatste is gefinisht, zodat er niets gemist hoeft te worden van de Meierblis. Als de jeugd klaar is, starten de ove rigen om ongeveer 18.45 uur. Start idem als de jeugd, linksaf Kerkplein, rechtsaf Oesterstraat/Vliestraat, rechtsaf Mulderstraat, rechtsaf Bijen- korfweg, linksaf Peperstraat, rechtsaf Ankerstraat, rechtsaf Achtertune, rechtsaf Kerkstraat/finish, afstand 1710 meter. De prijsuitreiking zal, als het weer het toelaat, bij de start/fi nish plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9