Dit is het nieuwe college van B en W Meisjes in het weeshuis waren hardst ikke gróós" MAB houdt motortreffen en onderdelenmarkt JAN ZWAN TERUG UIT ROEMENIE Bevrijdingsconcert Tijdrit wielerclub Twee inbraken Fanfare voortaan in blauw en grijs In de eerste vergadering van het college van B en W in de nieuwe samenstelling zijn gisterochtend de portefeuilles verdeeld. Uit de onderhandelin gen was al bekend geworden wie op welke post zou gaan zitten. De verschuiving van het promotiebeleid van de burge meester naar de wethouder fi nanciën was onlangs in een raadsvergadering al aangekon digd. Dezelfde wethouder krijgt nu ook milieubeleid (was: portefeuille r.oonder zijn hoe de. Wethouder Barendregt werd benoemd tot Ie loco- burgemeester, Tine Krijnen- Baijs tot 2e loco en Dirk Terpstra tot 3e loco. Na een jaar wordt bekeken of deze verdeling bevalt. Zowel burge meester als wethouders hou den voortaan spreekuur op maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Burgemeester A. Schipper Portefeuille: bestuurlijke coördinatie en representatie, waaronder Overleg Orgaan Waddeneilanden; wettelijke taken als burgemeester, zoals politie, brandweer, openbare or de en strandvonderij; personeel, organisatie, automatise ring en voorlichting. Ton Schipper is 55 jaar en sinds 16 februari 1986 burgemeester van Texel. De in Kampen geboren en in Losdorp (Groningen) opgegroeide Schipper begon halverwege de jaren vijftig een ambtelijke loopbaan. Hij vervulde tot 1972 functies bij de ge meentes Zoutelande, Aalsmeer en Hardenberg en het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders. Daarna werd hij hoofd van de afdeling alge mene en juridische zaken, alsmede vervangend gemeentesecretaris van de gemeente Dronten. In 1979 werd hij burgemeester van Oosterhesselen in Drente. In de afgelopen vier jaar op Texel bekleedde Schipper een aan tal maatschappelijke functies, zoals het voorzitterschap van de NV Lucht vaartterrein Texel en van de Stichting Texels Museum en vertegenwoordig de hij de gemeente in het bestuur van de Regionale Brandweer, de werkgroep Koppen bij Elkaar, de stichting Agrarisch Texel en het Over leg Orgaan Waddeneilanden. Wethouder N.C. Barendregt Portefeuille: ruimtelijke ordening en volksh uis vesting; recreatie, inclusief strandbeheer; verkeer en vervoer, inclusief ver- keer(sveiligheids)beleid, monumentenbeleid; natuur- en landschapszorg. Klaas Barendregt is 41 jaar en agra riër in Eierland. Hij maakt vanaf 1978 deel uit van de gemeenteraad als ver tegenwoordiger van de VVD en be gint nu aan zijn derde periode als wethouder. Zowel in de periode 1982-1986 als van 1986-1990 was Barendregt wethouder van financieel, economisch en technisch beleid. Als wethouder ruimtelijk beleid volgt hij thans de uit de raad gestapte Daan Schilling (Texels Belang) op. Als ge volg van zijn raadslidmaatschap, c.q. wethouderschap zat Barendregt in het verleden in het bestuur van de VVV en RST. Daarbuiten is hij com missaris van de NV Teso en hoofdin geland van het Waterschap Texel. Barendregt studeerde bedrijfskunde en voert de doctorandus-titel. Wethouder D. Terpstra Portefeuille: financieel en econo misch beleid; milieu; gemeentewerken; werkgelegenheid (marktgericht); promotie; gewest. Dirk Terpstra is 42 jaar en postbestel- ler bij de PTT op Texel. Na de verkie zingen van 1982 werd hij raadslid voor het toenmalige PAKT (verbond van PvdA en PPR) als vertegenwoor diger van de PvdA. In 1984 volgde Terpstra Daan We lbo ren op als frac tievoorzitter. Van 1982 tot 1986 zat hij in de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid en in de be- roepsschriftencommissie. In de laatste raadsperiode was Terpstra lid van de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Voordat hij raadslid werd maakte de PvdA'er zich vooral verdienstelijk in het vakbondswerk. Hij was o.m. voorzitter van de plaatselijke AbvaKa bo afdeling en secretaris van het FNV Texel. Als gevolg van zijn raadslidmaatschap is Terpstra pen ningmeester van de Schooltandartsen Dienst en was hij tot aan de aandele- noverdracht van de gemeente aan de NZH aandeelhouder van de AOT. Wethouder T.A. Krijnen-Baijs Portefeuille. welzijn, waaronder on derwijs en educatie; volksgezondheid; sociale werkvoorziening en sociale dienst; werkgelegenheid (sociaal gericht). Tine Krijnen-Baijs is 56 jaar, onder wijzeres van beroep maar niet meer actief als zodanig. De eerste vrouwe lijke wethouder van Texel kwam op 10 april 1984 in de gemeenteraad voor Texels Belang, toen Cor Dros wegens het bereiken van zijn 65ste levensjaar stopte als raadslid. Tot 1986 had zij zitting in de raadscom missie welzijn en van 1986-1990 zat zij in de commissie algemeen en or ganisatorisch beleid. Als raadslid was zij afvaardigd in het algemeen bestuur van het Medisch Centrum Alkmaar, lid van het Georganiseerd Overleg, Prof. Keesom Studiefonds en de adviescommissie kunst en cul tuur en secretaris van het dagelijks bestuur van de RST. Vroegere be stuurlijke activiteiten: secretaris kleu terschool De Woelige Hoek, voorzitter Doopsgezinde Zusterknng, lid school raad en Doopsgezinde kerke raad, se cretaris oudercommissie RSG Texel, secretaris kiesvereniging Texels Be lang, lid van de Streekcommissie Texel (i.v.m. opstellen streekplan) en vice-voorzitter subcommissie Maat schappelijke voorzieningen. Van 18 december 1973 tot 1 februari 1990 was zij (met één onderbreking) vice-voorzitter van de stichting Sa men Eén/Gollards en eveneens vice- voorzitter van de Stichting tot het verlenen van Steun aan de Stichting Samen Eén/Gollards. De als dochter van een beurtschipper op Wieringen geboren en op Texel getogen Tine Krijnen-Baijs behaalde het onderwij zersdiploma aan de kweekschool in Den Helder. In december 1954 werd ze onderwijzeres in Den Hoorn en gaf daar drie jaar les. Van 1970 tot 1979 werkte ze als invaller op de Beatrix- school, RSG en huishoudschool. Op 19 december 1987 behaalde Tine Krijnen-Baijs het kandidaatsexamen Nederlands recht aan de rechtenfa culteit van de Universiteit van Am sterdam. PAGINA 8 TEXELSE COURANT DONDERDAG 3 MEI iJtfNI Te gortig Dat vond Zwan te gortig. Hij probeer de zelf voor een derde vrachtauto te zorgen. „Als ik f1000,- bijelkaar zou kunnen bietsen, zou dat lukken", meende Zwan Hij maakte een lijstje van Texelse bestelwagens en antiek handelaar Jelle Wiersma was de eer ste die ja zei. Ook een chauffeur werd gevonden: Kees Gieles, vroeger van de VTB. Zijn beroep op sponsor gelden had eveneens succes: van di verse kanten werd met gulle hand gegeven zodat transport- en reis kosten konden worden gedekt. Drumbandmajoretten en fanfare van KTF poseren in het nieuwe uniform, dat dankzij een inventief spaarsysteem kon worden bekostigd. Soli Deo Gloria, het Texels Christelijk Mannenkoor en Excelsior geven za terdag 5 mei een concert in de her vormde kerk van Den Burg. Het begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Bij de uitgang wordt een col lecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Onder leiding van Jan Beijert, Martin de Visser en Betty Witte-Bakker bren gen de zang- en muziekverenigingen een gevarieerd programma, ter gele genheid van 45 jaar bevrijding. Het programma is: Excelsior Valerius Intrada (Jan de Haanl; Pa raphrase „Komt nu met zang" (Henk van Lijnschooten); Wake a wake (J.S.Bach, arr. J.D. Plaoyhar). Texels Christelijk Mannenkoor Nader mijn God tot U (arr. KI. J. Mul der!; Die Vesper (L. van Beethoven); Agnus Dei uit Missa Brevis (Joseph Haydnl; Signore delle cime (B. de Marzi), Neerland en Oranje (arr. H. de Wolf, tekst A. van Atte); Donime Sal- vam Fac (A. Giesen). Excelsior Lied van de Vrijheid (Handel arr. S. degem kwam hij in contact met het internationale transportbedrijf Cen trum in Valkenswaard. De zaken wer den snel in orde gemaakt, volgens de vrachtbrief ging 2Vi ton aan Texelse pakketten richting Roemenië. Vliegtuig Op tweede Paasdag zou de lading op de plaats van bestemming aankomen. Zwan ging er met het vliegtuig ach teraan (een treinreis zou zeker 2Zz dag in beslag nemen). Met twee koffers vol „handel" (o.m. twintig paar nylons en etenswaren om zelf een potje te koken onder weg) arriveerde hij op het vliegveld van de hoofdstad Boekarest. De on dernemende Texelaar stapte op de trein voor een reis van 8Yz uur naar Oréstie. Zwans eerste ervaringen wa ren niet positief. „De coupé's waren te vies om naar te kijken. De zittin gen waren stuk, de w.c. was smerig, het kraantje van de wasbak deed het niet. Maar goed dat ik eten had mee genomen, dacht ik eerst, maar later kwam ik tot de ontdekking dat er ook een restauratiewagon was." Aangekomen in Oréstie ontmoette hij de naaister die hem had geschreven. Op zijn plan in het plaatselijke hotel te overnachten, kwam Zwan vlot te rug toen hem werd verteld dat de ratten daar over de bedden liepen. Het maakte hem een stuk eenvoudi ger in te gaan op het aanbod van de dochter van de naaister om bij haar te logeren. Diepvriezer De volgende dag bezocht Zwan het weeshuis en constateerde tot zijn ge noegen dat de pakketten goed waren aangekomen. Alles stond opgeslagen in een slaapkamer van het weeshuis. Ook de diepvriezer die hij voor nop van een Texels gezin had meegekre gen, stond erbij. Een rondgang door het weeshuis leerde tot Zwans verba zing dat de situatie best meeviel. „Het bleek dat de meeste spullen waren vervangen. Uit heel Europa had men spullen gekregen, het meest uit Nederland. Drie maanden geleden was het nog de ouwe troep, die ik verwachtte." Uit nadere informatie bleek dat de 30.000 inwoners tellende plaats nog een weeshuis en een bejaardenhuis bezit. Zwan ging erheen en zag dat de spullen daar beter op hun plaats zouden zijn. „Er waren vanaf Texel ook enkele grote hoeden mee gege ven, nou die werden er zo tussenuit gevist. In het weeshuis liepen er on middellijk meisjes mee op, hardstikke gróós waren ze. Met de talloze knuf fels, zwembroekjes en zeep waren ze daar ook ontzettend blij." Schijnend In het bejaardenhuis, in een kleine Noom); Suite over Valerius liederen (Jan de Haan). Soli Deo Gloria Psalm 150 (C. Groot. arr. N. van Es sen); 't Geuzenvendel op de thuismars (H. W. de Wolf); Compo- nistenles (Jaap Geraedts, tekst Constantijn Huygens); Cent mille chansons De nieuwe dag (M. Magne. arr. L. Karsemeijer, tekst Karei Hille); Thuis (W, L. Thompson, tekst L. Eldering-Corporaal); Onze Vader vers 1 en 2 (Loek van der Leeden). Gezamenlijke medewerkenden Groot is uw trouw, o Heer (arr. Her man Oldenstijl); U zij de glorie (Jan de Haan). Wielervereniging Texel hield vrijdag een tijdrit met start en finish bij de PEN-centrale nabij Oudeschild. De se nioren reden 16 kilometer, de jeugd acht. Het weer was goed, maar er stond veel wind, hetgeen in de ge realiseerde tijden is terug te vinden. Uitslagen: I.Theo Boom. 24 min 47 sec., 2.Evert Koopman 25.58; 3 Jordi Vinke 26.03, 4 Jan Nico van der Ploeg 26.23; 5.Dirk Vinke 26.49; 6.Wil Braam 27.00; 7.Jan Zijm 28.38; 8.Remco Nagtegaal 29 06, 9 Martin Visser 29.21; 10.Piet Roeper 29.36, 11 Jan Kuyper 29.59, 12.Willem Trap 30.01; 13-Jan Buis 30.57, 14 N Peet 32.12. Jeugd: 1.P. Duin 19 00; 2.T.H. de Boer 1910, 3.R Bakker 19 26; 4.0- Terpstra 20.16; 5.A. Kalusche 22.16. Jan Werner Prins staakte de wedstrijd wegens lekke band. In de nacht van maandag op dins dag hebben twee inbraken in Den Burg plaatsgevonden. Volgens de po litie is het niet te zeggen of beide verband met elkaar houden. Bij een winkel in de Gravenstraat werd een ruit ingetrapt. Er is gepro beerd de kassa te openen, maar dat is niet gelukt. Er werd wel een bu reau geforceerd, maar daaruit is mets verdwenen. Uit een kantoortje naast een woning in de Reijer Keyserstraat is een ver- zetsherdenkingskruis gestolen. Deze behoorde toe aan een 80-jarige Texe laar. Om binnen te komen zijn twee ruiten vermeld. Na exact elf jaar trouwe dienst hei het Koninklijk Texels Fanfarecorps)! bruin/beige uniform ingeruild voorl blauw/grijs. De muzikanten hebben een blauw colbert, voorzien van e ge versieringen, waaronder op de I borstzak het KTF-logo. De panratal licht blauw/grijs van kleur, afgezet met een smalle donkerblauwe bies I Het uniform wordt gecompleteerd door een donkerblauwe bontsjako. I Voor de drumbandleden wordt hei uniform uitgebreid met een zilverk rig armkoord en een witte pluim o het hoofddeksel. De majorettenjurii zijn ook aangepast aan de nieuw outfit van de vereniging, terwijl a meisjes met nieuwe hoeden zijn getooid. De bruine uniformschoenen (eigen dom van de ledenI zijn inmiddels-i een gigantische operatie - zwart gr| worden, zodat die nu ook bij het p passen. De aanschaf van het uniform werd in 7979 mogelijk ge-1 maakt door de actie „Pak-An". Kïï| /toen nog samen met DEKI had o;| dat moment een lege kas en wiUif zich toch graag als visitekaartje j Texel presenteren. Direct bij de toe matige aanschaf is door het bestial een financieel beleidsplan ontwittil waardoor het mogelijk zou zijn na tien jaar weer nieuwe uniformen Si te schaffen, maar nu zonder Dat het systeen leen spaar- reset veringssysteem) uitstekend geweiül heeft, bleek gisteren op Koningin dag. KTF zorgde om 8.00 uur i muziek van de toren in Den Burgr. maakte voorts rondgangen in 0u<ë| schild en Den Burg. woNNivmcEmnp "RISER EEN VERENIGING IS DIE 0VERU WMKT, Onder het motto „laat zien wat je hebt" nodigt de MAB club „Texel" alle Texelse motorrijders uit voor een bijeenkomst op zondag 13 mei, aan vang 14.00 uur. Texel telt namelijk een zeer groot aantal motorrijders en -rijdsters van allerlei pluimage: berijders van toer- buffels, woon- werkfietsen, choppers, off-roads, semiracers, veteranen, crossers etc. Om deze grote groep een keer bijeen te krijgen wordt op zondag 13 mei het „Texels motortref fen '90" georganiseerd. Om 14.00 uur worden de motoren verwacht bij het MAB-crossterrein aan de Hoofdweg in Eierland. De deelnemers kunnen hier eikaars mo toren beoordelen op punten als origi naliteit, technische staat etc. Op grond van deze beoordelingen zaltj mooiste en een lelijkste motor wff| den gekozen. Omdat de gemiddelde motorrijder I veel zélf sleutelt zullen er ongeM'l feld grote hoeveelheden overtollig onderdelen in de verschillende schuurtjes zwerven. Tijdens het tie fen bestaat de mogelijkheid dezer* derdelen aan de man te brengend de onderdelenmarkt. Dus wie spih heeft kan ze, voorzien van naam, adres en prijs, tussen 10.00 en 171 uur brengen bij het crossterrein ol f één van de onderstaande nummenl bellen. De MAB zorgt dan voor de f verkoop. Voor meer informatie: Hans de W] ter 13911; Ron Eelman 15255;' Koorn 13652. plaats op tien kilometer van Orastie, liep Zwan schrijnende toestanden te gen het lijf. „Verbijsterend slecht. De mensen lagen daar in twaalf bedden op één kamer, van enige privacy was geen sprake. Ik zie nog dat oude wijfje voor me, 93 was ze, vreselijk klein en mager. Het bleek dat ze daar nog van niemand hulp hadden gekre gen. Ik besloot dat alle pakketten voor oudere mensen daarheen moesten worden gebracht." Die toezegging kreeg Zwan, waarna hij -ondanks sterk aandringen om te blijven- vertrok. „Ik heb het gevoel dat het goed zit met de verdeling, daar heb ik genoeg mensenkennis voor. Als ik niet zeker van mijn zaak was, had ik gebleven. Bovendien^ de ik hun eten niet opeten. Ik I twee dagen goed gegeten en g pen, dat was genoeg." Met dezelfde vaart als hij was men, vertrok Zwan weer. 7ërwi)IK| genoot van het fraaie Roemeenss r lente-landschap, dwaalden zijn Se dachten telkens weer af naar hel"| jaardenhuis. „Ftet is een orthodox-gereformeerde kerk, me laten vertellen. Wat zou het f zijn als een Texelse kerk dit bei»' I denhuis wil adopteren." Tot Zwan van de gelegenheid 9e'"u'T maken alle gevers en sponsors!1' lijk dank te zeggen. knuffels. Zwan noemt als voorbeeld een meisje dat hem haar eigen pop kwam brengen. Een ander meisje gaf haar pantoffeltjes weg. Wekenlang was de familie Zwan aan het sorteren: de spullen werden ver deeld in pakketten voor kinderen en pakketten voor ouderen (bejaarden). Op een gegeven moment was er aanbod genoeg voor méér dan twee vrachten. Noodgedwongen zag Zwan af van het bestelbusje. Via Van Mal- De spullen bleven intussen bin nenstromen. „Hoeveel mensen pre cies gereageerd hebben, weet ik niet. Maar ik als ik even van huis was, kon je er de donder op zeggen dat bij Jan Zwan en één van de brieven waarmee het allemaal begon. De spullen die in maart zijn ingezameld voor een weeshuis in het Roemeense plaatsje Orastie, zijn goed terecht gekomen. Initiatief nemer Jan Zwan uit Den Burg heeft dat met eigen ogen ge constateerd, toen hij rond Pasen speciaal hiervoor naar het oostblok-land reisde. Boordevol verhalen en ontroerendeindruk ken is hij inmiddels weer op Texel teruggekeerd. Het begon allemaal met de grote ac tie „Texel helpt Roemenië", die rond de jaarwisseling zo'n groot succes was. Jan Zwan had zelf zes pakket ten gemaakt en die met de Texelse zending meegegeven. In de pakketten had hij brieven gestopt, met de vraag of de ontvangers wilden terugschrij ven of de lading goed was aangeko men. De twee brieven die hij vervolgens ontving van respectievelijk de naaister en de administratrice van een weeshuis in Oréstie, vormden de aanleiding voor Zwans particuliere in zamelingsactie. Beide schrijfsters vroegen om kleding (in het Duits) Zwan zocht, nadat hij zijn actie had gestart en weldra de eerste spullen binnenkwamen, contact met een or ganisatie in Den Helder, die eveneens een actie voor Roemenië hield. De 78-jarige Texelaar hoopte dat de Nieuwediepers de Texelse hulpgoede ren zouden kunnen vervoeren. Het Helderse transport, bestaande uit twee vrachtwagens, raakte echter vol. De Texelse pakketten zouden daarom een paar maanden moeten wachten op een nieuwe zending naar Roemenië. terugkomst dozen op het pad ston den" Kleding en schoeisel vooral, maar ook lakens en ontzettend veel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 8