Meer seizoenwerk: werkloosheid daalt LBO'ers en RSG'ers doen samen „De Les" Schoolverlaters: nu inschrijven POEDERBLUSSER BC Bouwmarkt A. van der Vis b.v. Wij zoeken een BEZORGER m/v Supermarkt Duinbehoud MUZIEK, DANS, ZANG EN GIEBELEN h OUD PAPIER inhoud 6 kg., normaal f280,- PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 17 MEI n Er is beduidend meer werkgelegen heid in de seizoensector en dat is te zien aan de werkloosheidscijfers over de maand april. Het aantal mensen zonder baan dat is inge schreven bij het arbeidsbureau daal de vorige maand aanmerkelijk. Niet alleen ten opzichte van maart, maar ook ten opzichte van een jaar gele den. In totaal zijn nu 64 Texelse mannen en vrouwen minder werk loos dan eind april 1989. Jongens en meisjes die na de examens van school komen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op het arbeids bureau te laten registreren met het oog op kinderbijslagrechten en der gelijke. Directeur Theo Zijm van het ge westelijk arbeidsbureau in Den Burg over deze ontwikkeling: ,,Er is duide lijk méér vraag naar arbeidskrachten door de seizoenbedrijven. Het seizoen blijft met Pasen aanvangen, maar de vraag begint beduidend eerder, soms al in december. Dat komt omdat het aanbod van jongeren krapper is, ter- VERVOLG VAN PAGINA 1 op de materie ingaan. Hij was telefo nisch ingelicht en kende de overwe gingen niet. „Ik begrijp dat B en W dit moesten doen, gezien de weinige ruimte die de uitspraak van de Raad van State overliet", aldus Vissers eer ste reactie. Volgens Visser is Unigro het absoluut oneens met de Raad van State: Unigro vindt dat de super markt wel degelijk aan de normen kan voldoen. „Dat moet dan wel eerst worden aangetoond." Een onderzoek ligt dus voor de hand, al moet Unigro daarover nog wel een beslissing nemen. Mr. Visser sloot niet uit dat zijn cliënt tevens gebruik maakt van de mogelijkheid beroep aan te tekenen. De nieuwe pachter van de „Super"- vestiging in Den Burg, Jan Ravenstijn uit Medemblik, zei eerst nog te moe ten zien of de zaak werkelijk dicht moet. „We wachten maar af, eerst zien dan geloven. Voor mijzelf was het pachten een gok, het risico van sluiting heeft er altijd ingezeten. Nee, men heeft mij de zaak niet mooier voorgespiegeld dan zij in werkelijk heid is. Ik heb dan ook mijn maatre gelen genomen: Unigro loopt het risico. Zelf ben ik positief van inslag, ik houd hoop dat het goed komt." Optimisme kan Ravenstijn zeker niet worden ontzegd, want in de super markt worden momenteel flinke in vesteringen gedaan. Aan het eind van deze maand zal de zaak worden geautomatiseerd (kassa's, weegscha len) en wordt de ingang aangepast. Andere wijzigingen heeft men nog in petto. De automatisering heeft vol gens Ravenstijn voor het personeel geen directe gevolgen. VERVOLG VAN PAGINA 1 hebben om mooi te worden en te blijven". Dijken en pieren Kustafslag is uiteraard een enorme bedreiging voor de duinen. De stich ting vindt zandsuppletie tot op heden de beste maatregel. „Er wordt dan in ieder geval met natuurlijk materiaal gewerkt. Dijken en pieren geeft hele maal een vreemd landschapsbeeld. Er is nog maar zó weinig bekend van de processen die hiermee te maken heb ben. Je kan niet zomaar wat doen. En totdat daar meer bekend over is kan je beter suppleren", aldus Hanne- ke. „Er zijn nog wel plannen voor een lange dam, maar je moet erg oppas sen. Misschien is het wel de oplos sing voor Texel, maar dan spoelt misschien half Vlieland weg...." De zandsuppletie die deze zomer wordt uitgevoerd, strekt zich uit over een klein stukje: alleen het strand ten noorden van de Slufter wordt opge hoogd. De Stichting Duinbehoud wil actie voeren om ook een suppletie voor de gebieden ten zuiden ervan gedaan te krijgen. „Daar zijn ook zeer fraaie natuurgebieden die in ge vaar zijn". Uniek Het blad „Duin" komt vier keer per jaar uit. Af en toe wordt een thema nummer gemaakt over een bepaald onderwerp of een gebied. Gezien de actualiteit van de kustafslag en om dat men nog nooit een waddeneiland als thema had gehad, werd gekozen voor Texel. „Texel heeft veel primaire vochtige duinvalleien. De Slufter is uniek in Nederland In die zin is Texel bijzonder, in vergelijking met de rest van de Hollandse duingebieden. De samenstelling is kalkarm en heeft een speciale vegetatie, bijvoorbeeld kraai- heide' wijl die groep het meest gewild is. We zijn over de top van de geboorte golf heen en op de arbeidsmarkt is dat merkbaar. In de jaren negentig zal het aanbod van jongeren nog met een derde dalen. Bovendien studeren jongeren langer door, zodat het aan tal schoolverlaters dat zich inschrijft afneemt." De vraag naar horecapersoneel is zo groot, dat niet alle vacatures door Texelse werkzoekenden kunnen wor den ingevuld Vandaar dat het ar beidsbureau het bliksveld heeft verlegd naar elders, de noordelijke en oostelijke provincies om precies te zijn. Daar zijn pamfletten verspreid onder de arbeidsbureaus. Inmiddels zijn daar al zo'n zeventig reacties op binnen. Herintreedsters Op Texel zelf wordt gehoopt nog en kele herintredende vrouwen en lang durig werklozen aan een seizoenbaan te helpen. Wie van deze categorieën een baan voor tenminste een half jaar krijgt, heeft kans op subsidie van het rijk (tegemoetkoming in de loon kosten en korting op af te dragen premies). Op die manier zijn dit jaar op Texel al zestien personen gehol pen, een aantal dat de verwachtin gen ver overtreft. Eind april telde Texel nog 302 werk zoekenden (187 mannen en 115 vrou wen). Een maand eerder waren dat er nog 445. In april raakten per saldo 66 mannen aan de slag en 77 vrou wen. De afname van het aantal men sen zonder baan was in de horeca het grootst: -41 bij de mannen en bij de vrouwen -36. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 257 vacatures bij het ar beidsbureau ingediend tegen 215 in 1989. Voor 212 vacatures kon iemand worden gevonden, in 185 ge vallen dankzij bemiddeling van het ar beidsbureau. Schoolverlaters Nu de examens bijna achter de rug zijn en veel jongeren zijn voorzien van een vakantiebaantje, is het nodig om vooruit te blikken. Wie na een aantal maanden werken weer zonder baan komt te zitten, zou wel eens naast een inkomen kunnen grijpen. Jongeren (tot 21 jaar) kunnen in een situatie belanden dat ze nog niet vol doende WW-rechten hebben opge bouwd en tevens niet meer in aanmerking komen voor kinderbijslag. Inschrijven bij het arbeidsbureau vóór 1 juli kan veel moeilijkheden voorko men. Werkloze schoolverlaters van 18 t/m 20 jaar kunnen pas een half jaar nadat ze van school zijn gekomen een RWW-uitkering krijgen. In de tus sentijd („wachttijd") hebben de ouders nog wel recht op kinder bijslag, mits zij hun kind in onder houd voorzien en mits de schoolverlater is ingeschreven bij het arbeidsbureau. Dat geldt ook voor wie later in het jaar alsnog een (ver volgopleiding wil volgen. Ook wie jonger is dan 18 jaar en zonder werk zit, moet zorgen ingeschreven te staan bij het arbeidsbureau vanwege het recht op kinderbijslag. Overigens mogen jongeren met een vakantie baantje in 1990 maximaal 71500,- netto verdienen, zonder dat dit in vloed heeft op de hoogte van de kin derbijslag. De repetities van de nieuwe jeugdmusical „De Les" zijn niet be paald schools te noemen. Natuurlijk wordt er serieus gerepeteerd, ja zelfs „huiswerk" opgegeven, maar tussen de bedrijven door is veel ruimte voor lol. Na een half jaar van voorbereiding is het bij na zo ver: eind volgende week wordt de musical driemaal opge voerd, alle keren aanvang 20.00 uur in De Lindeboom. Onze vraag aan de deelnemende jongeren: krijgen jullie al last van plan kenkoorts? Vrijdag 18 mei De Gymnastiekvereniging Ooster end geeft in De Bijenkorf een uit voering, aanvang 19.15 uur. Om 19.30 uur komt de Texelse modelspoorclub bijeen in dorps huis d'Ouwe ULO. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Koko Flanel". 1TTACK In De Witte Burcht wordt een avond gehouden van de Stichting Delphi, deze keer verzorgd door de handlijnkundige Marga Pra- chya uit Amsterdam. Uitgelegd wordt hoe uit de handlijnen het levenspatroon kan worden afge leid. Aanvang 20.00 uur. Entree f7,50; (f5,- voor donateurs). Vanaf 21.30 uur is in De Koog „opwarmavond" voor het Rock 'n roll-festival. Muziek in twee café's. Zaterdag 19 mei Sportvereniging Texel houdt slot dag op zijn velden. Overdag 5x5 toernooi; 's avonds feest in de kantine. Van 10.45 tot 15.00 uur wordt het B-juniorentoernooi van ZDH gehouden. Om 13.00 uur begint in De Lin deboom de schaakmatch Texel- Tietjerkstradeel. Om 13.45 uur gaat het Noord hollands kampioenschap wielren nen voor niet-licentiehouders van start. Voor het programma wordt verwezen naar TC3 van het afge lopen weekend. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt het tweede lustrum van de Speel-o-theek gevierd in de voor speelruimte van dorpshuis d'Ou we ULO: bijeenkomst van oud-vrijwilligers en spelletjes voor de kinderen. In Cinema Texel draait „Koko Fla nel";; 20.00 uur. Omstreeks 17.00 uur is op het dorpsplein in De Koog een show van rock 'n roll-dansgroepen en oude auto's ter gelegenheid van het „Back to the sixties"-festival. Zondag 20 mei Van 9.45 tot 16.30 uur wordt het seniorentoernooi van ZDH gehouden. Om 11.00 uur begint bij paal 33 de openingswedstrijd van de Cocksdorper kustzeilvereniging. Inschrijving vanaf 9.00 uur; de briefing is om 10.00 uur. Van 11.00 tot 15.45 uur wordt het Ab van Sambeek veteranen- toernooi van Texelse Boys ge houden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Koko Flanel". Maandag 21 mei Het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties Texel heeft vergadering in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg;; aanvang 13.30 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Tijdens een Leerhuisbijeenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg spreekt dr K.A.D. Smelik uit Haarlem over „Joodse literatuur tussen Tenach en Misjna". Aanvang 20.00 uur. Dagelijks bestuur en hoofdinge landen van het Waterschap Texel hebben in de raadzaal van het gemeentehuis een openbare ver gadering, aanvang 20.00 uur. Voor de agenda zie het bericht elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Koko Flanel". In De Lindeboom is om 20.00 uur de eerste zomer-bridgedrive, waarbij toeristen welkom zijn. Deelname kost 75,-. Informatie: tel. 13514 (tussen 17.00 en 18.00 uur). Dinsdag 22 mei Om 16.00 uur begint in het raaj huis een tentoonstelling van te* tielschilderijen, gemaakt door leerlingen van Ini Nahuijs uit De Koog. De Historische Vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een biblio theekavond, uitsluitend toeganke lijk voor leden. Aanvang 19.30 uur. De Rabobank Texel houdt in „Bosch en Zee" in De Koog de algemene ledenvergadering; 20.00 uur. In De Witte Burcht begint om 20.00 uur een demonstratie „bloemenpsychometrie" van pa- ragnose Thilly Ran. Bij een vorige avond maakte zij gebruik van persoonlijke voorwerpen en trok daaruit conclusies mbt tot de persoonlijkheid e.d. van de bezoe kers. Deze keer gebeurt dit aan de hand van bloemen die de mensen naar eigen keus van huis kunnen meenemen. Entree f10,-. Meer informatie (ook over privé-'! consult en over een meditatiecoi- sus die 25 mei begint) is ver krijgbaar bij Lida Witte, Schilderend 6, telefoon 14834 of Olga Zandstra, Weverstraat 106, telefoon 14158. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Koko Flanel". Hoogwater Oudeschild Za. 19 2.50 en 15.35 Zo. 20 4.16 en 17.0) Ma. 21 5.54 en 18.15 Di. 22 7.00 en 1925 Wo. 23 8.00 en 20.11 Do. 24 9.04 en 21 15 Vr. 25 10.06 en 22.3 Za. 26 10.51 en 23.26 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6 15iv na hoogwater. De zon komt 20 mei op« 5.38 uur en gaat onder om 21,35 uur 2' mei nieuwe maan; 26 mei springtij Na afloop van de dinsdagrepetitie heerst een uitbundige stemming in de nog lege schouwburgzaal. „Geen C te hoog"-regisseur Maarten van Arkel, tevens vader van twee deelne mers, neemt foto's op het toneel. Zoonlief Niels presteert het tot grote hilariteit van de anderen door een stoel te zakken Zoals de boeienko- ning Houdini weet hij zich te bevrij den, zodra de slappe lach is gezakt. Hoogste tijd om het interview te be ginnen. Niet met drie jongeren, zoals de bedoeling was, maar met een ta fel vol. Marieke van Beurden, Brenda- lie Loef, Sabina van Heerwaarden, Maartje Kamphuis, Louise Kortenhoe- ven, Niels van Arkel, Tanja van Arkel, Remko van der Belt, Tamara Maas en Mariëlle Hendriks verklaren door el kaar pratend waarom zij aan de musi cal meedoen. Voor drie meisjes is het al de tweede keer, vorig jaar speel den zij mee in „De machtige eik van Wapperdam", die toen veel succes had. Enkele anderen hebben dat stuk toen wel gezien, maar dat was aller minst aanleiding om zich op te ge ven Brendalie: „Wapperdam vond ik eigenlijk te kinderachtig." De bekendmakingen in de krant en op school deden haar en andere jon geren toch besluiten de stoute schoenen aan te trekken. „De Les" is een musical voor de wat oudere jeugd, zo rond de 14, 15 jaar. Tamara Maas is met haar 19 jaar de oudste, de 12-jarige Mariska Plaatsman de jongste. Toch is de les niet helemaal een jongerenstuk: ook spelen vier volwassenen mee. Alle spelers hebben eerst auditie moeten doen, waarbij werd gelet op voordracht, zangkwaliteiten en bewe ging. „Die auditie was vreselijk moei lijk. We moesten met verschillende stem zingen, hoog, gewoon en laag, rollen spelen, wel vijf verschillende en toonladders doen. Ik dacht beslist dat ik niet was aangenomen. Toen bleek dat iedereen mocht meedoen, dacht ik: ze hadden zeker geen men sen genoeg", zegt Sabina. Sommige jongeren vielen tijdens de repetities alsnog af. Uit de volwassenen die au ditie deden, werd wel tevoren een keuze gemaakt. Voor het verdelen van de rollen moest iedereen om de beurt spelen. Sommige rollen zijn zelfs deels naar de persoon toegeschreven. Volgens Sabina stond vanwege haar donkere huidskleur al vast welke rol zij zou krijgen. „Ik speel een Spaans meisje, m'n vader is een Spaan...." De hoofd rollen zijn voor Louise, Mariëlle, Rem ko en Niels. Louise speelt het meisje Lisette, dat een nieuwkomer is op de middelbare school waar het stuk zich afspeelt, het J A. van der Vlislyceum. Louise over Lisette: „Zij is een beetje onzeker, een beetje heen en weer geslingerd tussen de twee groepen op school: de stoeren en de goeden." Louise legt uit dat ze in de loop van de repetities, die onder leiding staan van Aris van Zeijlen (regie), Ruud Nooy (muziek) en Klarina Combé (choreografie), beter is gaan zingen en acteren. „Eerst lees je precies wat er staat. Nu denk je: wat zou er ge was niet de reden. Eigenlijk had ik meer jongens verwacht." Het inter view ontaardt nu. Met grote stellig heid worden enkele „musical-romances" bekendgemaakt. Kwam de liefde maar van één kant, is het alweer uit, of toch??? Mariëlle is één van de drie LBO- scholieren die meedoet. „Misschien vinden de meeste LBO'ers een musi cal zoet", veronderstelt ze. „Ik heb wel aan een stel anderen gevraagd om mee te doen, maar ze durfden niet. Of ze niet meedoen omdat er zoveel jongens en meisjes van de RSG meedoen? Nee, dat is niet zo. Er zijn geen twee aparte groepen. De onderlinge band is hardstikke goed, ook met de volwassenen. Eerst kijk je daar onwennig tegenaan, nu kun je met ze lachen. En als je elkaar op school of ergens anders tegenkomt, zeg je niet meer gewoon hoi, ma: HOIII!" „De Les", geschreven door Ruud Nooy en Pip Barnard, is te zien op 24, 25 en 26 mei in De Lindebom aanvang 20.00 uur. De toegangs? is 712,50 (CJP/Pas 65 710,-). Von verkoop: Nauta Boek, Mantje Spm Sportshop Texel en Toos Maas, Dii verstraat 16. Iedere zaterdagochtend haalt Seen ting Texel oud papier op. De mens worden verzocht deze spullen v<$ 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeli den. Bij de oud papier-wagen kun( ook gereedschap voor de derde wr reld kwijt. Komende zaterdag woie het oude papier etc. opgehaald mi volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat, Marelstraat. Dolle pret tijdens de repeties van ,.De Les". beuren als ik zelf in die situatie zat. Ik durf nu meer, ook improviseren ja. De teksten zijn nu meer taal in je eigen woorden geworden. Niet te grof natuurlijk." Het stuk is volgens de mensen aan tafel niet precies op een bepaalde Texelse schoolklas van toepassing. „Maar het is wel herkenbaar voor iedereen die op school zit of heeft gezeten. Laten we zeggen dat wat anders op tien scholen tegelijk ge beurt, nu allemaal in één klas plaats vindt. Alles zou waar kunnen zijn." Ruud Nooy vult aan: „De Les is eigenlijk een soap opera: zoveel mo gelijk dramatische elementen in één stuk." Niels en Remko behoren tot de wei nige jongens die auditie kwamen doen. Hoe zou dat komen' Niels: „Dansen en zingen schrikt af, denk ik. Ook werken veel jongens op za terdag en dan hadden wij telkens re petitie. Zelf heb ik me opgegeven omdat ik toneelspelen leuk vind. Nee... dat er zoveel meiden meedoen, ruiooN rotpowuisst* ln ELK huis hoort een blusser thuis! TELEFOON 12356 Wij zoeken iemand die voor ons! Texelse Courant en TC3 wil t op de route Zuidhaffel, Hoomdet weg, Hemmerweg en Pontweg. Hier wonen ongeveer 50 abonnees Het bezorgen is het eenvoudigst voer iemand die in deze omgeving woont bv. een scholier. De kranten moeten dinsdag- en don derdagmiddag even na 15.00 uur e onze drukkerij in de Warmoessti» worden afgehaald. De TC3 wordt bij je thuisgebrachte! moet zaterdagmiddag tussen 16.00® 20.00 uur huis aan huis worden. Geïnteresseerden kunnen voor nade re inlichtingen terecht bij de recep van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2