Cjrocn c2wartjJexels in het hart^ |tart Drolenga (Purmerend) naakt kunstwerk raadhuis Pinksteren minstens druk als Hemelvaart zo sa sa Metafoor van het eiland Texel" lustige luilakviering 4 VAN DEZE AANBIEDING m VERSCHIET U VAN KLEUR. HANSANDEXS ga Bestuurder spoorloos Doorrijden na aanrijding Zware schade Bkgeraakte olietank Zandsuppletie naar bagger-combinatie Gewond door aanrijding BRIL MEI MEEKLEUREHDE CLAZÉH/y9r er,CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.486 DONDERDAG 7 JUNI 1990 v «dvertent|es. abonnementen, etc Id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Lfoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 14111 L die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12 741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s P de Graaf. Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los /1.10 igemeester en wethouders hebben Bart Drolenga uit Purme- d opdracht gegeven voor het maken van een kunstwerk op Groeneplaats vlak bij de ingang van het raadhuis. Het bestaat een drietal metalen halve cirkels van omstreeks vijf meter oog. Voor het objekt is totaal f60.000,- beschikbaar; ook de Romende kosten moeten daarvan betaald worden. t beeld komt op de plek waar zich nog het stenen plateau met fon- mt|e bevindt, dat bij het opknappen de Groeneplaats werd aangelegd „civieltechnisch waterwerk". Dit iekt is al geruime tijd geleden bui- i werking gesteld. Het werd door iinigen gewaardeerd en was her- gaidelijk mikpunt van vandalen die I als urinoir gebruikten of er zeep gooiden. Ritmisch Igens kunstenaar Bart Drolenga II moeten de drie door hem te ma- n halve cirkels („ritmisch en be- seglijk gerangschikt") worden jien als een metafoor beeldspraak die op vergelijking be st) van het eiland Texel, waar de imenten water en wind een rol van Itekenis spelen. „De stapeling van drie elementen", aldus de kunste- irin de toelichting bij het voorlo- ontwerp dat hij in de vorm van maquette aan het college heeft «gelegd, „zijn minimaal nodig om l beweging te suggereren en staan I in aantal in relatie met het raad- s. De halve cirkels staan ten op- ite van elkaar en het grondvlak lin) onder een bepaalde hoek, urdoor visueel het beeld verandert, itmate men een ander standpunt smt". Animo |sgentien kunstenaars (waaronder nvan Texel) toonden zich bereid n de tot de raadhuisverbouwing be- Jorende kunstverfraaiing te vervaardi- fei. Zij reageerden op advertenties e het gemeentebestuur had ge plaatst in nationale, regionale en loka le kranten. De gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbe leid, voor dit geval aangevuld met twee kunstenaars-deskundigen die door de Culturele Raad Noordholland waren aangewezen, hield zich vervol gens bezig met de selectie en advi seerde het college om drie kunstenaars te vragen een „model van inzicht" te maken, dat is een voorontwerp dat een goede indruk geeft van het uiteindelijke kunstwerk. De keus viel op F. Hage, C. Wilderom en B. Drolenga die tegen betaling van 5% van het totaal beschikbare be drag (f2375,- per persoon) aan het werk gingen. Ze produceerden resp. de genoemde halve cirkels, een soort vuurtoren en een objekt dat eruit zag als een lichtboei en kwamen naar Texel om er ten overstaan van de commissie een toelichting bij te ge ven. Daarop werd besloten in elk ge val niet met Wilderom in zee te gaan maar inzake de keus uit de twee an dere ontwerpen bestond geen over eenstemming. Besloten werd toen Hage en Drolenga kosteloos een nieuw c.q. herzien ontwerp te laten maken. Hage maakte toen iets nieuws en Drolenga paste zijn ont werp aan. Met een stem tegen besloot de commissie toen het ont werp Drolenga te kiezen. Stoeisterk De commissie vindt dat de cirkels moeten worden uitgevoerd in roest vast staal, zodat ze bestand zijn te gen weersinvloeden en vandalisme. Bovendien zal het glinsterende staal een voortdurend wisselend effekt ge ven. De kunstenaar stelde voor het beeld een hoogte van zes meter te geven, maar de commissie denkt (mede met het oog op het beperkte budget) dat 4,5 meter ook voldoende is. De fundering moet flink zwaar wor den zodat de boel niet omgaat als iemand erin klimt of eraan gaat han gen. Er zal een speciale technische commissie woreden benoemd die de zaak verder zal begeleiden. Het kunstwerk moet klaar zijn bij de offi ciële heropening van het raadhuis. Extra geld Aanvankelijk was voor de kunstver fraaiing binnen het budget voor de verbouw en uitbreiding van het raad huis f20.000,- gereserveerd. De pro vincie Noordholland voegde daar flO.OOO,- aan toe in het kader van de Tijdelijke Bijdrageregeling Beeldende Kunst. Het aldus gevormde bedrag was echter toch te klein om een be hoorlijk kunstwerk te laten maken. Het college heeft er daarom nog f20.000,- bijgedaan, zijnde de bedra gen die op de gemeentebegrotingen van 1989 en 1990 zijn opgenomen voor toepassing van de zg. 1% rege ling voor kunstverfraaiingen bij bouw en verbouw. Bovendien kan vrijwel zeker worden gerekend op een extra subsidie van tien mille van de pro vincie. De politie trof zaterdagavond een mo torfiets zonder bestuurder aan nabij camping De Driehoek op de Postweg. De motor bleek vrij ernstig bescha digd, de bestuurder was in geen vel den of wegen te bekennen. De politie stelt een onderzoek in. De maquette die een indruk geeft van het door Bart Drolenga uit Purmerend te maken kunstwerk voor het raadhuis. Een 46-jarige inwoner uit Driebergen zag zaterdagavond een auto tegen zijn op de Groeneplaats geparkeerde wagen aanrijden en onmiddellijk we grijden. De Driebergenaar wist het nummer te noteren en deed aangifte bij de politie. Naar de dader, een in woner van Winsum, wordt een on derzoek ingesteld. De geparkeerde auto liep deuken en krassen op. Nabij de bibliotheek reed zaterdag een meisje op de fiets hard door na in de Drijverstraat een auto te heb ben aangereden. De bestuurder van de auto, een 45-jarige Zaandammer, werd door het ongeveer 13 jaar oude meisje aangereden toen hij stopte voor de kruising met de Bernhard- laan. De wagen liep rechtsachter een deuk op. In de Molenstraat in Den Burg vond woensdag 30 mei een aanrijding met flinke schade plaats. Een 21-jarige in woner van Den Burg verleende, rij dende op de Keesomlaan, geen voorrang aan een Mercedes, die rechtdoor de Molenstraat wilde ver volgen. De Mercedes, bestuurd door een 46-jarige Texelaar, liep aanzienlij ke schade aan de voorzijde op. De andere personenauto werd rechtsvoor zwaar beschadigd. iaknacht is dit jaar rustig tot zeer i verlopen. De politie, die as- Jstentie kreeg van de verkeersgroep jlkmaar, hoefde op enkele kleinighe- n na niet voor baldadigheden in e te komen. ,,Er waren dit jaar vallend weinig bromfietsen zonder Jllaat op de weg," aldus opper- ichtmeester Herke Zeilstra. ,,Wel- üit heeft het regenachtige weer Kl jongelui van de straat gehou- I tegenstelling tot vorige jaren ble- pn rammelende blikjes achter de Jetsen weer in trek. De oproepen om (een zeep in de ramen te smeren Jaren niet vergeefs. Dit jaar kwamen (een klachten over beschadigde ra- ]en binnen. Het feit dat zeepsporen p ruiten met dubbele beglazing kras- |en kunnen achterlaten, lijkt genoeg- !am bekend. Wel werden enkele futen met kranten beplakt. vonden slechts enkele overtredin- jn plaats. Op de Groeneplaats en in Koog werden een paar prullenbak- 1 uit de staanders gehaald. Een in- j°ner van De Koog meldde dat een Npje jongelui een stuk hout uit zijn P-werk had getrokken. De politie Tst ba dader, een 19-jarige Zaan- pmmer, te achterhalen. De schade betaald en de Zaankanter heeft Pjneboden bij de herstelwerkzaam- jaoen een handje te helpen. luilaknacht haalde de politie ïieen bedrijf aan de laagwaalder- TJ's ""jdagavond een pvc-tank P 600 liter dieselolie lekgeraakt of fgestoken. f pohtie tast over de oorzaak nog in r uister. De helft van de tankin- t vordween in de grond. De eige- t|Ul' Waal heeft de grond de Kn n onm'ddelhjk afgegra ven grond wordt in sa- EL, n9 met gemeentewerken "gevoerd. voorts een opgevoerde brommer uit het verkeer. De 20-jarige Texelse bestuurder werd in de Weverstraat aangehouden. De brommer is in af wachting van technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Een onbekende dader vernielde vrij dagnacht de buitenverlichting en zon wering van een restaurant in De Koog. De dader heeft vermoedelijk zijn sleutel niet kunnen vinden, waar na hij in plaats van via de trap, via de gevel heeft geprobeerd binnen te komen. De zonwering raakte ontzet, de buitenlamp werd afgebroken. Ver dere incidenten deden zich in de lui laknacht niet voor. „De bezetting met Pinksteren isvergelijkbaar met het Hemel- vaartsweekeinde. Alles zat weer voor 99 procent vol," aldus een tevreden VW-directeur Jaap Dekker. „Dat terwijl de omstandig heden minder gunstig waren dan met Hemelvaart. De mensen beschikten over minder vrije dagen en de weersomstandigheden waren niet zo rooskleurig. Bovendien zou je verwachten dat een topweekeinde als Hemelvaart toch enigzins ten koste van het Pinksterweekeinde gaat. Niets van dit alles blijkt een rol te heb ben gespeeld. Het leek zaterdag wel hoogseizoen." Teso vervoerde zaterdag 2 juni in to taal 7662 vreemde auto's. Dat zijn er 1072 meer dan op 13 mei vorig jaar, toen er 6590 vreemde auto's werden geteld. Procentueel gezien komt dit neer op een stijging van ruim 16 pro cent. Hierbij dient wel in aanmerking te worden genomen dat Pinksteren dit jaar drie weken later viel dan in 1989. Onlangs werden tijdens het Hemelvaartsweekeinde 6856 vreem de auto's geteld. Vrijdag voor Pinksteren voer het Teso-personeel door tot 24.00 uur. De wachttijd was rond 19.00 uur het langst, ongeveer drie uur. Bij uitzon dering werden ook de na 21.30 uur aankomende auto's meegenomen. Een ongeval nabij de Velsertunnel veroorzaakte een flinke file, waarvan vele Texelgangers de dupe dreigden te worden door na de „deadline" op het haventerrein te arriveren. Zaterdag bleven de wachttijden be perkt tot een uur. De vakantiegan gers kwamen in vergelijking met vorig jaar beter verspreid aan. Tweede Pinksterdag - de dag van de uittocht - was daarentegen drukker dan verleden jaar. De oproep van Teso om de diensten van voor 9.00 uur goed te benutten, vonden weinig of geen gehoor. De meeste terugke rende vakantiegangers meldden zich na 9.30 uur op 't Horntje. In verband met het regenachtige weer liepen de wachttijden vrij snel op. Rond 14.00 Lees verder pagina 2 Een combinatie van drie grote Ne derlandse baggermaatschappijen heeft als laagste ingeschreven voor de zandsuppletie die deze zomer ten noorden van de Slufter moet plaats vinden. Volker Stevin, Van Oord Utrecht en Van Oord Werkendam schreven in voor f21.280.000,-. Zij waren daarmee de laagste van nog vier mededingers, zo bleek tij dens de aanbesteding afgelopen vrij dag bij de directie Noordholland van Rijkswaterstaat in Haarlem. De ande re inschrijvers waren twee Nederland se en twee Belgische bedrijven. De suppletie is veruit de duurste in de Texelse geschiedenis, hetgeen vooral wordt veroorzaakt door de grotere af stand waarover het zand moet wor den aangevoerd. Bij de vorige drie suppleties (1979, '84 en '85) kwam het zand uit de Waddenzee, ditmaal uit de Noordzee. Of het werk ook daadwerkelijk aan de laagste inschrij ver wordt gegund, is nog niet hele maal zeker. Rijkswaterstaat gaat eerst onderzoeken of de bagger- combinatie in staat is het project goed uit te voeren. Tweede Pinksterdag vond rond 16.00 uur een ongeval plaats op de kruising Waalderstraat/Marsweg. Een 64-jarige bromfietsbestuurder uit Den Burg liep hierbij een bovenbeen fractuur op. De bromfietsbestuurder reed op het fietspad van de Waalderweg richting De Waal. Toen hij ter hoogte van de Marsweg de rijbaan van de Waal- derstraat wilde oversteken, zag hij de in dezelfde richting rijdende persone nauto van een 19-jarige Texelaar over het hoofd. De automobilist kon on danks hevig remmen de bromfiets niet meer ontwijken. De verzamelde motorrijders verlaten het Texaco-station. waar zij zich aanvankelijk moesten opstellen U ziet het goedEen complete bril met (bruin) meekleurende glazen kost nu bij Hans Anders maar F 99,-! Keus uit de gehele collectie van 750 monturen. OPTIC II NS U vindt onze adressen in de Gouden Gids. Maximale sterkte van de glazen is van -4 tot *4 enkelvoudig tof cylinder 2. De aköe is geldig t/m 30 iuni IWO. andere kortingsregelingen zijn hierop niet van toepassing

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1