lesturen eens over usie RSG en LBO zekerheid van Ploeg" Op 19 juli over „ton \SG-leerlingen werpen iet Romeinen en bomen 0g instemming medezeggenschapsraden nodig Open dag Muziek- en Dansschool College wil Kuip in bestuur RST Diefstal „MKT !K 't 1W01T »»n Sterk Zandkunstenaar liet kasteel verrijzen Jill eRDAg 7 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 n betreden de Stenenplaats lö'nc/examenfeesf van de RSG p 9'isteren geheel in het teken l^sfer/'x en Obelix". De ein- fmenleerlingen verzamelden zich ^middag geheel in stijl gekleed parage Grisnigt. waarna de stoet, f«gegaan zich lopend door het ri°hting Boysveld begaf. Ir aangekomen werden ze door de "^feestcommissie ontvangen, rna de „Olympische spelen" wer- |9eopend. De onderdelen beston- I onder meer uit Romein werpen, fs trekken, het stamhoofd op dragen, touw trekken en boom ïpen. I tekende figuren uit de strip wa- |aanwezig. Het oude Nestorixje, Kostunrix (de visboer met de bedor ven vissen), de vals zingende bard Assurancetourix, het hondje Idéfix, de druïde Panoramix, de Romeinen, de slaven, het stamhoofd Abraracour- cix (met de korte armpjes), enz. Vervolgens wachtte op het basketbal veld van de RSG een uitgebreide chili-concarne maaltijd en een barbe cue. De leerlingen konden in tenten aan lange tafels beschut van hun maaltijd genieten. Rond negen uur werd het feest in het schoolgebouw voortgezet. De kantine was met zand op de vloer en houten wanden omgetoverd tot „een klein dorpje ergens in Gallië Rare jongens, die RSG'ers? jaar in werking getreden wijziging van de Arob-wet waardoor beschik kingen tot het toekennen, wijzigen, intrekken of weigeren van financiële bijdragen aan publiekrechtelijke licha men niet langer van Arob-beroep zijn uitgesloten. Van Schaik ging voorts in op de geschiedenis van de visserij- kade, de rol van de gemeente daarbij en het beroep dat de visserijorganisa ties hadden gedaan op staatssecreta ris Ploeg om financiële steun voor dit projekt. De Texelse visserijvoorman Ben Daalder informeerde Ploeg daar over en was er ook bij toen de staatssecretaris in Den Helder zijn toezegging deed. Ploeg heeft zijn toe zegging nadien telefonisch nog eens bevestigd jegens DETV-voorzitter Bert Weijdt. Van Schaik bestreed ook de ministeriële opvatting dat de verleng de kade niet nodig was gezien de op handen zijnde inkrimping van de kot- tervloot. Dat deed volgens hem geen recht aan de specifiek Texelse situa tie. De kade was hard nodig omdat de beroepsvisserij al jaren met ruim tegebrek kampte en in de toekomst zou die nood er ook zijn, zelfs als de Texelse vloot met enkele schepen zou worden ingekrompen Wel bevoegd Los daarvan meende Van Schaik dat de staatssecretaris wel degelijk de bevoegdheid heeft financiële toezeg gingen te doen. „Een toezegging van een bestuurder, in casu van de staatssecretaris zelf, is een toezeg ging waarop men mag vertrouwen, tenzij degene die de toezegging krijgt redelijkerwijs mocht weten dat een dergelijke toezegging door deze per soon niet kan worden gegeven. De visserijorganisaties hebben geen en kel moment getwijfeld aan de legiti miteit van deze toezegging, bedoeld als een steuntje in de rug van de Texelse visserij-organisaties. Overi gens denk ik dat bestuurders op posten van ministers en staatssecre taris, die daarmee het rijk in zijn alge meenheid vertegenwoordigen, zelf maar al te goed weten wat wel en wat niet kan worden gezegd. Voorzit ter, zoals in de jurisprudentie meer malen tot uitdrukking is gebracht, dienen redelijkerwijs gerechtvaardigde verwachtingen beschermd te worden. Het vertrouwen is gewekt door een toezegging van een bevoegd repre sentant. Daarbij staat voorop dat de overheid haar toezeggingen moet nakomen". De open dag van de Texelse Muziek- en Dansschool werd zaterdag door vele honderden belangstellenden be zocht. Voor de leerlingen van de speelklassen - die na het tweede jaar een instrument mogen kiezen - was de open dag een mooie gele genheid om het hele scala aan in strumenten eens uit te proberen. Dit jaar blijkt de accordeon meer in trek dan voorgaande jaren Verhou dingsgewijs zijn er nu meer leerlingen die met dit instrument verder willen. Bij de nieuwe aanmeldingen mogen orgel, key-board, synthesizer, piano, dwarsfluit en saxofoon zich ook in grote belangstelling verheugen. Raadslid Cor Kuip (Texels Belang) heeft van B en W de voorkeur gekre gen om als afgevaardigde van de ge meenteraad in het bestuur van de Recreatie Stichting Texel plaats te ne men. Nummer twee op de voordracht is Gerard van der Kooi (PvdA). De raad neemt hierover binnenkort een besluit Het RST-bestuur wilde liever een omgekeerde volgorde, zo had het B en W laten weten. 5,95 2,SO jestuurlijk niveau is overeenstemming bereikt over de fusie je Rijksscholengemeenschap Texel en de scholengemeen- voor Lager Beroeps Onderwijs Texel. Streefdatum is 1 éstus 1991- Op die dag zal tevens de overdracht van de van rijk naar gemeente plaatsvinden, zodat dan één grote ieentelijke scholengemeenschap is ontstaan. Het thans be- le principe-akkoord heeft nog de instemming nodig van de lezeggenschapsraden van beide scholen. 3II mei zaten de fusiebesprekin- lanig in het slop. De impasse doorbroken door toedoen van jmbtenaar P.E. van Staveren van oinisterie van onderwijs en we- ',90 rhappen. die landelijk de over aten van rijksscholen dineert. 6 mei kwamen Van Staveren en collega A.H. Stoppelenburg Texel voor intensieve gesprekken betrokken partijen. In eerste utie hadden de twee een onder met de gemeente (wethouder '■«In Ba en chef welzijnszaken mstra) als toekomstig bevoegd Van Staveren zette uiteen dat raak de volgende dag graag in jeer wilde rondmaken. Hij deed tier punten omvattend voorstel, Is basis van de gesprekken zou en dienen. De gemeente- genwoordigers vonden de voor acceptabel. Berdag 17 was een uitputtende an vergaderen. Van Staveren en lelenburg voerden afzonderlijke rekken met rector H. Heetveld de RSG, het LBO-bestuur en de seggenschapsraden van beide len. Vervolgens werden alle op- mmerkingen op een rijtje gezet, ma de betrokken werden uitge- jdom gezamenlijk om tafel te om tot eensluidende standpun- e komen. Zowel de RSG-rector afgevaardigden van het LBO- uur stemden in met de concept- nellen. Hiermee was de kogel de kerk. Veertien dagen isambtenaren zetten de ge- e afspraken in zorgvuldige for- tmgen op papier en gaven de egde gezagen van beide scholen tien dagen de tijd om te reage- Vorige week ging men akkoord, (emeente maakte nog een toe- |mg inzake de garantie van werk- genheid: van het rijk wordt zwart ut de toezegging verlangd dat al- uidige personeel kan aanblijven, ng het leerlingenaantal dat toe- ontmuiteit en kwaliteit van het tgezet onderwijs op Texel worden het principe-akkoord gewaar- |den dat is wat zowel van RSG- 3-zijde van begin af aan is na- reefd, zoals wij al in de Texelse rant van 27 oktober 1989 meld- Toen traden de fusiepartners het eerst met informatie naar buiten, nadat zekerheid was verkre gen over een zo goed mogelijk resul taat van de onderhandelingen met de staatssecretaris. Maar, zo werd reeds gewaarschuwd, er zouden nog veel „hobbels" te nemen zijn op mense lijk, organisatorisch en technisch ge bied. Deze „hobbels" leidden op een gegeven moment dus tot een impas se. Opgeheven Tegelijk met de fusie op 1 augustus 1991 zal de Algemene Stichting Be roepsonderwijs Texel worden opgehe ven. Het bevoegd gezag gaat op die dag over naar de minister van onder wijs, die op zijn beurt het bevoegd gezag van de nieuwe scholenge meenschap zal overdragen aan het gemeentebestuur van Texel. Af gesproken is dat er één school bestuur wordt gevormd, dus geen aparte besturen voor één van de af delingen LBO, mavo, havo of VWO). Uitgaande van een leerlingenaantal van 800 zal per 1 augustus volgend jaar de leiding van de „verbrede" scholengemeenschap bestaan uit vijf personen: een rector, twee plaatsver vangende rectoren en twee conrecto ren. De huidige RSG-rector Heetveld wordt benoemd tot rector na de fu sie. LBO-directeur Eén plaatsvervangend rector is af komstig van het LBO en zal speciaal worden belast met LBO en mavo. In elk geval zal dit niet de huidige LBO- directeur K. van der Weide zijn, om dat die per 1 augustus a.s. een baan bij een school in Alkmaar heeft aan vaard Volgens het concept-voorstel wordt er vanuit gegaan dat diens va cature wordt opgevuld door iemand uit de huidige LBO-gelederen. Deze persoon zal tevens tot plaatsvervan gend directeur worden benoemd. De vacature van LBO-directeur wordt dus niet van elders opgevuld, omdat anders per 1 augustus volgend jaar in de leiding van de nieuwe scholen gemeenschap boventalligheid zou ontstaan. De andere plaatsvervangend rector is afkomstig van de huidige RSG en zal de scepter zwaaien over havo en VWO. Administratie De administratie zal in en door de nieuwe scholengemeenschap worden uitgevoerd. Voorts zal sprake zijn van Het gemeentebestuur ziet met spanning de 79e juli tegemoet. Dan zal de Raad van State uitspreken of het Ministerie van Landbouw en Visserij verplicht is de door oud-staatssecretaris A. Ploeg beloofde bijdrage van f700.000,- voor de verlenging van de visserijkade in Oudeschild alsnog uit te betalen. De bij de kwestie betrokken ge meenteambtenaren durven geen en kele speculatie te doen inzake de afloop. Zuiver juridisch gezien lijkt de gemeente niet zo sterk te staan, maar bij de donderdag j.l. in Den Haag gehouden openbare behande ling van de zaak bleken de leden van de Raad van State veel belangstel ling te hebben voor andere aspecten van de zaak en willen die kennelijk laten meewegen. Dat heeft hoop gewekt. Het betreft hier een zg. Arob-zaak, waarbij de gemeente in het geweer komt tegen de weigering van het mi nisterie om de beloofde ,,ton van Ploeg" uit te betalen. Zoals bekend stelde Ploeg in het voorjaar van 1989 de bijdrage in het vooruitzicht tijdens een toespraak in Den Helder voor de visserijorganisaties die daar bijeen kwamen. Ploeg was namelijk over tuigd van de noodzaak van de kadeverlenging en vond dat zijn mini sterie niet kon achterblijven nadat de visserij zelf (met f300.000,-), de ge meente (met f500.000,-) en de pro vincie (met f600.000,-) over de brug waren gekomen. De beslissing van Ploeg was voor de Texelse visserijor ganisaties aanleiding om hun bijdrage op te trekken tot f450.000,- waar door de zaak financieel rond was. Niet schriftelijk Hoewel niemand eraan twijfelt dat Ploeg de toezegging heeft gedaan (hij ontkent het ook zelf niet) is er nooit een schriftelijke bevestiging gekomen, ook niet toen de gemeente daar een paar weken geleden nog eens bij Ploeg op aandrong. Dat heeft de po sitie van de gemeente in deze niet versterkt. Een van de kernvragen is namelijk of hier wel sprake is van een voor beroep vatbare beslissing. De minister van landbouw en visserij vindt van niet en is daarbij van me ning dat bijdragen voor havenverbete ring uit de pot van zijn collega van Verkeer en Waterstaat moeten ko men. Bovendien vindt hij dat de ka deverlenging niet nodig is „gezien de noodzaak om de omvang van de Ne derlandse kottervloot binnen afzien bare tijd te verminderen" De gemeente (die bij de kadeverlen ging als projectleider optrad) heeft aan dat laatste geen boodschap. Men redeneert dat het geld is beloofd, dat geen der betrokkenen dat achteraf ontkent en dat er dus betaald moet worden. Een man een man een woord een woord. De minister van landbouw wil dat het beroep van de gemeente door de Raad van State niet ontvankelijk wordt verklaard. Want het zou niet gaan om een voor (Arob)beroep vat bare beslissing. De gemee nte be schouwt namelijk de brief van de minister waarin deze meedeelt met te willen terugkomen op zijn eerdere mededeling dat hij niet zal betalen als een beslissing en heeft daartegen beroep aangetekend. Volgens de minster is dat geen overheidsbeslis- sing in de zin van de Arob-wet. Vertrouwen De minister ontkent overigens niet dat een beroep kan worden gedaan op het vertrouwensbeginsel; gewekte verwachtingen moeten worden waar gemaakt. Maar ontkend wordt dat hier sprake was van gerechtvaardigde verwachtingen. Want de toezegging is mondeling gedaan en bovendien met rechtstreeks aan de gemeente, die daarom ook niet in beroep zou kunnen gaan. Bovendien kon de ge meente weten dat Ploeg de bevoegd heid met had om geld te geven uit de pot van het ministerie van visserij, zo meent de minister. „Onder die omstandigheden kan appellant (de gemeente-red.) met staande houden dat hij een gerechtvaardigd vertrou wen louter aan een bepaalde monde linge, aan derden gedane, toezegging heeft kunnen ontlenen". Bovendien wijst de minister erop dat de ge meente wel degelijk besefte dat de kansen om geld los te krijgen van het ministerie van landbouw en visserij gering waren, blijkens een pré-advies dat b en w in december 1986 aan de raad hebben uitgebracht. Gesteld wordt dat de mededelingen van Ploeg zijn gedaan vóór 14 juli 1986, de datum waarop het kabinet aan trad. „Het eerste verzoek van het college aan mij is gedateerd 22 de cember 1986. Het inschatten van de geringe kans op subsidie van mijn ministerie is dus niet gegrond op mijn weigering (die immers dateert van 30 januari 1987) maar waarschijnlijk op een correcte interpretatie van de me dedeling van de heer Ploeg, die lang daarvoor (minstens vijf maanden) was gedaan en ten aanzien waarvan geen enkele schriftelijke bevestiging was gevraagd of verkregen". Pleidooi Namens B en W stak Mr Rom van Schaik (hoofd van het bureau bestuurlijk-juridische zaken bij de ge meentel donderdag een pleidooi af, waarin hij het verweer van het mini sterie trachtte te weerleggen. Er was volgens hem wel degelijk sprake van een voor beroep vatbare beslissing van het ministerie en wel in de vorm van de brief waarin werd gesteld dat Ploeg destijds geen toezegging kon doen, terwijl de staatssecretaris die toezegging wel degelijk had gedaan. Van Schaik wees verder op een vorig geringe administratieve ondersteuning van gemeentezijde ten behoeve van het kunnen uitoefenen van het be voegd gezag. De schoolleiding krijgt een budget van de gemeente en is binnen dat financiële kader verant woordelijk voor het onderwijs, zoals dat wordt gegeven. Dit zogeheten „budget-management" wordt vastge legd in een contract, dat per school jaar kan worden aangepast. Indien de medezeggenschapsraden akkoord gaan, kan worden begonnen met een vast schema („protocol") dat op 1 augustus 1991 tot de fusie en overdracht moet leiden. Door de concept-voorstellen te aanvaarden verplichten alle betrokkenen zich tot „het loyaal en constructief" meewer ken aan tijdige realisatie van de fusie. I.M. van Heerwaarden, Zwaag. Naschrift red.: U hebt gelijk, het ge noemde cijfer klopt niet. Geen reken- foutje van dhr. Bloem zoals u veronderstelt, maar een onachtzaam heid onzerzijds. Zie de rectificatie in de vorige krant. Een radiocassette-recorder t.w.v. f500,- DM is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een schroevedraaier uit het dashbord van een auto gew rikt, De wagen stond geparkeerd op parkeerplaats Kogerstrand. Het gloed nieuwe apparaat is eigendom van een 25-jarige Duitser. Nelleke Kmpscheer uit Den Burg Ir) speelt samen met Linda van Baar. van zijn kunst meegenieten. Pet op, pijp in een mondhoek, de mouwen opgestroopt, gaf de hier op vakantie zijnde Van Nigtevegt blijk van zijn klasse. Eerste Pinksterdag bouwde hij op het strand bij De Koog met grote precisie een miniatuur-bouwwerk. Niet breder dan veertig centimeter, maar van dichtbij bekeken een heus kasteel. De „zand-architect" liet zich overduidelijk inspireren door water en wind en menig strandganger (en dat waren er nogal watbleef nieuwsgie rig even kijken. Zo ook Marijke Mul der uit Den Burg, die deze foto's maakte. Ki vk» rwOo«J»lr» hwd v»n Ó9 r*4akü* Naar aanleiding van een artikel in de Texelse Courant van d.d. 29 mei 1990 wil ik graag het volgende zeg gen. Sterke stijging van vreemde auto's op Texel volgens de heer Jan Bloem van Teso: ca. 68.156. Het lijkt mij dat de telmachine van de heer Bloem aan vernieuwing toe is. Als aandeelhouder wordt en is het met deze cijfers zeer interessant voor 1990. Lars van Nigtevegt uit Huissen, die doorgaat voor de beste zandkastelen- bouwer van Nederland, liet ook Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5