Cjroen 2warL-Jexels in het harL. asisschool Durpewil stijden anders indelen DE KOP IS ER AF! Groen Links wil motie voor windmolens PEN Bouw begint in november Nieuw hoofdgebouw met vele functies voor mariniers 01 SCHARREL- VARKENSVLEES. i in in rn m euw rooster geeft leerlingen om 14.15 uur vrij: UI-Lil. lUJUED d-wethouder ustra overleden Vier gewonden bij kop-staart botsing Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg. R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.487 DINSDAG 12 JUNI 1990 plenties, abonnementen, etc. aid De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12 7 41, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 .parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon ■12741. „..kind deze week tot en met dinsdag a.s ie Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 ipenbare basisschool Durperhonk in De Cocksdorp gaat het \ende schooljaar de lestijden veranderen. Er wordt bij wijze experiment een continu-rooster ingevoerd, waardoor alle In gen om kwart over twee 's middags de dag er op hebben i, De middagpauze is in het nieuwe rooster aanmerkelijk be- Het college van B en W heeft - als de school de zaken regelt - geen bezwaar, maar wacht voor een principe- maak het advies van basisschool-inspecteur J.H. Velthoven ilan om de lestijden te verande- ateert al van jaren her. ns schoolhoofd Olga Wouters nogal wat mensen die proble- hebben met het halen en bren- on hun kinderen. Vooral als die onderbouw én bovenbouw zit- Joustra na afloop van de uitreiking koninklijke onderscheiding in 1986. wacht is zondag de heer C. 'a uit Den Burg overleden. Hij 70 jaar. De begrafenis zal don- plaatshebben op de alge begraafplaats in Den Burg. 22 augustus 1919 in het Frie- nnaarderadeel geboren Kees was naast zijn beroep louder-belastingconsulent) in ere openbare functies actief op Direct na gekozen te zijn als id van de kiesvereniging Texels maakte hij gedurende twee sperioden (van september 1966 Member 1974) deel uit van het evan b en w. Als zodanig had icte bemoeienis met de tot- lommg van belangrijke besluiten deze periode werden genomen bet eerste recreatiebasisplan, enzen stelde aan de groei van blijfsaccommodatie op Texel en onder meer ook het streven "eer kwaliteit was vastgelegd. maakte Joustra vanaf de ling in 1973 deel uit van het js bestuur van de stichting Sa- én, die op Texel het verpleeg- ran de grond bracht en later 'de met de C.E. Gollardsstich- l'jd was de heer Joustra 'n9-kerkvoogd van de Neder- Hervormde Gemeente van Den waarvan een aantal jaren als ent-kerkvoogd. 'as hij lid an het college van ingevolge de algemene «iswet, waarvan een periode orzitter. Par was hij penningmeester 'Stichting voor Gezinsverzor- ;n bejaardenhulp Texel. Toen hij "nctie in 1986 neerlegde, was Inleiding om hem te onder- en me' de gouden eremedaille n aan de Orde van Oranje ten. Kinderen uit de onderbouw (groep 1 t/m 4) komen tussen de middag namelijk drie kwartier eerder uit school dan kinderen uit de boven bouw (groep 5 t/m 8). „Dat betekent voor enkele mensen dat zij hun kin deren onder de middag - in een zeer kort tijdsbestek - driemaal moeten halen en brengen," aldus de directri ce. „Een heen en weer gevlieg van jewelste. Niet alleen voor de ouders een onprettige situatie, ook voor de kinderen is het een gejaag. Als ze het eten amper door de keel hebben moeten ze alweer naar school. We hebben hier jarenlang geen oplossing voor gezien, tot we in het voorjaar een voormalig lid van de oudercom missie spraken. Zij was verhuisd naar een dorpje in Noordholland en vertel de dat daar een continu-rooster wordt gedraaid dat een oplossing biedt voor ons probleem." „Na haar verhaal heb ik onmiddellijk informatie ingewonnen bij het hoofd van die bewuste school. Hij vertelde me dat in Noordholland al diverse scholen - na een proeftijd - het continu-rooster definitief hebben in gevoerd. Naar volle tevredenheid." Het schoolhoofd wendde zich vervol gens tot de inspectie en de gemeen te. Toen die in eerste instantie niet zoveel bezwaren zagen, werd het plan aan de ouderraad en de mede zeggenschapsraad voorgelegd. Er volgde een enquete onder de ouders waaruit bleek dat 85 procent bij wij ze van experiment wel voor het nieu we rooster voelde. Middagpauze De onderbouw krijgt nu nog les van 's morgens 8.45 uur tot 11.30 uur. De lessen van de bovenbouw duren van 8.45 uur tot 12.15 uur. 's Mid dags wordt in alle groepen lesgege ven van 13.15 tot 15.15 uur. Komend schooljaar wordt dit veranderd in schooldagen van 8.30 uur tot 14.15 uur. De indeling van de pauzes staat nog niet helemaal vast, maar waar schijnlijk wordt de middagpauze van de onderbouw een uur, terwijl de eetpauze voor de bovenbouw wordt teruggebracht naar een half uur tot drie kwartier. Het is de bedoeling de kinderen de middagpauze op school door te laten brengen. Het overblijven in de nieuwe situatie geschiedt onder toezicht van leerkrachten en is koste loos. Nu wordt er nog een vergoe ding gevraagd. Enthousiasme Om concentratieproblemen te voorko men, wordt met invoering van een continu-rooster getracht de vakken zo gunstig mogelijk over de dag te verdelen. Taal en rekenen worden bij- Vier gewonden en twee zwaar be schadigde auto's. Dat was het ge volg van een aanrijding die zich vrijdag voordeed op de Pontweg bij de Koog, ter hoogte van Bosch en Zee". Een vakantieganger uit het Duitse Bielefeld reed met zijn Peugeot bestelwagen in de richting van De Koog en remde af in verband met het naderen van de komgrens. Een ach teropkomende Opel Ascona, ook bestuurd door een Duitser (uit Lan dau) had dat niet in de gaten en ramde de Peugeot met vrij hoge snel heid van achteren, zonder zelfs maar geremd te hebben. De man uit Lan dau liep een hersenschudding op. Dat gold ook voor zijn naast hem zittende echtgenote, die bovendien enkele rib ben kneusde. Beiden moesten naar het Gemini ziekenhuis worden over gebracht. De bestuurder van de Peu geot en zijn vrouw klaagden onder meer over pijn in de nek en werden door een plaatselijke huisarts behan deld. voorbeeld aan het begin van de dag geplaatst, terwijl handvaardigheid en andere „doevakken" naar het eind van de dag verhuizen. Het plan is door werkende ouders of ouders op zoek naar een deeltijdbaan met enthousiasme ontvangen. „Als je 's morgens een deeltijdbaan hebt of wilt nemen, krijg je de kinderen pas om kwart over twee weer thuis. Dat geeft meer ruimte. Wat het betekent voor ouders die allebei hele dagen werken? Dat komt bijna niet voor. Het betreft meestal part-time banen." De ervaringen met het nieuwe rooster worden na de één jaar duren de proef besproken. Afhankelijk daar van volgt definitieve invoering. Over het advies van de inspecteur van het basis-onderwijs maakt het school hoofd zich weinig zorgen. „Tenslotte is het continu-rooster op verschillen de Noordhollandse scholen al in ge bruik." Met een uitstekend concert zette de Amerikaanse zangeres Debo rah Brown gisteravond het Texel Jazz-festival 1990 in. Texel's meest opwindende week van het jaar is daarmee van start ge gaan. Elke doordeweekse avond zijn er tenminste twee jazz- optredens in zalen in Den Burg, voordat vrijdag en vooral zater dag het hoogtepunt wordt bereikt wanneer het jazzfestival sa menvalt met de catamaranronde om Texel. Het concert van „Bart's, Bones en Brown" gisteravond in De Lindeboom toonde overigens aan dat Texel Jazz deze week geduchte concurrentie zal ondervinden van het WK voetbal. Pas nadat het voetbal op t.v. was afgelopen, werd het echt druk in de zaal. De voorberei dingen op het Rondje zijn inmiddels ook al in volle gang, zoals el ders in deze krant valt te lezen. In De Cocksdorp is de traditionele trainingsweek begonnen en voor de kust bij Paal 17 was gisteren de eerste dag van het Europees Kampioenschap Prindle, waarvoor veel zeilers naar Texel zijn gekomen. Groen Links wil bij de provincie een motie indienen om de plaatsing van windmolens bij de PEN-centrale in Oudeschild tóch mogelijk te maken. Peter Bakker en Jaap Vlaming heb ben hierover overleg gehad met de statenleden van hun partij, die bij de behandeling van het „streekplan Kop van Noordholland en Texel" betrok ken zijn. De provincie weigerde al De Joost Dourleinkazerne op de zuidpunt van het eiland krijgt een gloednieuw, multifunctioneel hoofdgebouw. Het oude hoofd gebouw uit 1938, de kombuis uit 1915 en enkele andere verou derde verblijven zullen na de oplevering in december 1991 worden gesloopt. Het nieuwe gebouw met twee ver diepingen wordt neergezet op de plaats waar momenteel het officiers- verblijf staat. Veel functies zullen erin worden ondergebracht. Zo wordt op de begane grond onder meer de zie kenboeg gemaakt, de eetgelegenheid met een kombuis en diverse lesloka len. Op de verdieping komen de officiers- en onderofficiersverblijven, de recreatieverblijven en de kantoren. Daarnaast herbergt het gebouw een ruime sportzaal. Vooral dit laatste wordt door de mari niers met blijdschap tegemoet gezien. Luitenant R. Kuling: „Er is nu alleen maar een provisorisch sportzaaltje, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben". Doordat de kantoorruimtes in één ge bouw bijeen worden gevoegd en niet meer verspreid zullen zijn over het hele kamp, kan efficiënter worden gewerkt. Optimaal De nieuwbouw staat al enige tijd op stapel. Eind 1986 is al een pakket met eisen voor een gebouw inge diend. De indeling van het gebouw en de hoeveelheid ruimte is bespro ken met de mensen die er moeten werken om tot een optimale situatie te komen. De welstandscommissie van de ge meente heeft de plannen goedge keurd. Hierdoor is de weg vrij om een officiële bouwaanvraag in te dienen. Of er Texelse bedrijven bij de bouw betrokken zullen worden is nog niet bekend. „Geen idee, ik denk dat er wel een openbare aanbesteding zal worden gehouden", aldus Kuling. Een exact prijskaartje hangt nog niet aan de plannen, al is het wel duidelijk dat er meer dan een miljoen mee is gemoeid. Als na de oplevering de oude gebou wen zijn gesloopt beschikt de kazer ne weer over aardig wat vrije ruimte. Of zal deze in de toekomst ook wor den benut voor bebouwing? Kuling: „Er zijn plannen om andere functies opnieuw in te delen. De rubberboten- loods bijvoorbeeld. Die is ook niet nieuw meer. Maar daarover kan ik nog geen uitlatingen doen". tweemaal een verklaring van geen bezwaar af te geven. De raadsleden hebben per brief hun collega's opge roepen steun voor de motie te vra gen bij hun provinciale partijgenoten. Het gaat allemaal om de plaatsing van vier windmolens met een totale hoogte van 48 meter bij de Wadden dijk ter hoogte van de PEN-centrale. De provincie keurde de plannen af omdat de molens aan de rand van de Waddenzee „horizonvervuilend" zou den zijn. Door de molens zou het ge bruik van fossiele brandstoffen op het eiland echter kunnen worden te ruggedrongen. Daarnaast levert het werkgelegenheid op. „Wellicht wordt door de komst van de molens voor komen dat het met de stroomvoorzie ning net zo gaat als met de watervoorziening. Dat had verlies van arbeidsplaatsen tot gevolg", aldus Vlaming en Bakker. Op bedrijventerrein? Volgens de provincie zou een plaatsje voor de molens moeten worden ge vonden op het bedrijventerrein van Oudeschild. Daar zijn de Groen Links mensen het niet mee eens. „Dat is op nog geen 1000 meter afstand van met de windvang door gebouwen". Groen Links vindt de aanblik van de dijk op Deltahoogte vanuit zee ook niet erg aantrekkelijk. „Dat is één rechte lijn, zonder onderbreking. Vroeger zag je tenminste nog kerkto rens, daken van huizen en de Hoge Berg. Dat waren oriëntatiepunten. Er mag toch wel worden gezien dat achter een dijk wordt geleefd?". De vrees voor geluidsoverlast van de molen die het dichtst bij de jachtha ven staat is ongegrond. Met de PEN zijn afspraken gemaakt over het stop zetten van deze molen tijdens het seizoen. Groen Links waarschuwt dat de mo tie voor de provincie waarschijnlijk de laatste kans is om een dergelijk windmolenproject op Texel te rea liseren. Lees verder pagina 2 Denk om Vaderdag 14 Krt gouden dasspeld met ruitmotief. 14 Krt gouden dasklem met fijn werkje. JUWELIER MARTIN TROMP Naast gewoon varkensvlees verkopen we nu ook scharrel-varkensvlees. Scharrelvarkens hebben een dierwaardiger bestaan onder diervriendelijker omstandigheden. Ze hebben voldoende licht en loopruimte. Dit wordt punctueel gecontroleerd. Al deze zorg be tekent wel dat u voor scharrel vlees ietsje meer betaalt. U vindt dit scharrelvlees, dat u herkent aan het hier af gebeelde vignet, in onze zelfbedieningsafdeling. %VLEES Sticht van het nieuwe hoofdgebouw dat daze winter op de Joost Dourleinkazerne zal verrijzen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1