)irk en Eddie Pool winnen atamaranklasse Prindle 16 Eén incident tijdens snel rondje Vlieland K een groot succes SIM AVI GIRO Peter Bakker betaalt milieufederatie zelf Budget voor particuliere woningverbetering gekort Andere aanvangstijden van rommeltjesmarkten Geslaagd „Voorstel permanente expositie Georgiërs positief benaderen" Vergadering ZDH Brisantgranaat GEEF VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Reddingboot naar pechgeval Eremedaille voor ~^Moud-raadslid ,1 jpERDAG 14 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De milieufederatie Noordhol land, een overkoepelende orga nisatie, heeft aan de gemeente een subsidie van twee cent per inwoner gevraagd. Dit is door de raad dinsdagavond af gewezen, ondanks een pleidooi van Peter Bakker (Groen Links), die toen maar besloot het bedrag uit eigen zak bij te passen. De vraag bij dit soort subsidie aanvragen is altijd of het een lokaal doel dient. Volgens de milieufederatie wordt wel dege lijk op gemeentelijk niveau een bijdrage geleverd aan een beter milieubewustzijn. Bakker (GL) stelde voor criteria op te stellen voor de subsidieverstrekking in zulke zaken. Dat leek wethou der Terpstra een goed idee. De bekendmaking van gedeputeerde staten van Noordholland dat het de claratieplafond voor de particuliere woningverbetering voor de gemeente Texel is vastgesteld op f480.000,- in plaats van f600.000,- wierp dins dagavond vragen op in de raad. Ge- lein Jansen (CDA) en Cor Kuip (Texels Belang) vroegen wethouder Barendregt om opheldering. De raadsleden wilden ook weten hoe het mogelijk is dat van het budget van 1989, ruim f380.000,- in verband met te weinig aanvragen niet is besteed. Wethouder Barendregt merkte in dit verband op dat het geld jarenlang maximaal is benut, waar door nu waarschijnlijk een bepaalde verzadiging is opgetreden. Betere voorlichting over het bestaan van de regeling heeft volgens de wethouder weinig zin, omdat zijns inziens ieder een van het bestaan afweet. Baren dregt vindt het verantwoord dat het niveau van de regeling enigzins naar beneden is bijgesteld.De korting is overigens doorgevoerd omdat het rijk minder geld voor deze sector be schikbaar stelt De bekende rommeltjesmarkt in Oosterend zal deze zomer vroeger beginnen dan voorheen. De kinder vlooienmarkt in de Verlorenkost be gint nu om half negen zaterdagochtend en de verkoop van versgebakken vis start om 10.00 uur. De eigenlijke rommelmarkt vangt al voor de middag aan, om 11.00 uur. De lokatie is dezelfde: rond de Ned. Hervormde kerk zullen weer diverse stalletjes staan opgesteld en zijn een aantal attracties te bewonderen. De organisatie is in handen van de voet balvereniging SV Oosterend, gemeen schapscentrum De Bijenkorf, muziekvereniging Excelsior en dam club Oosterend, hetgeen allemaal op vrijwillige basis gebeurt. Marieke van der Hoek is geslaagd aan de school voor Hoger Laborato rium Onderwijs in Amsterdam in de studierichting „biologisch-botanisch". Nu zij deze 4-jarige opleiding met succes heeft voltooid, mag ze de titel „ir." voeren. Bert Koning uit Oudeschild heeft de gemeenteraad per brief enige voor stellen gedaan om de tentoonstelling over de opstand der Georgiërs beter tot zijn recht te laten komen. Deze werden door de raadsleden dinsdag met enthousiasme begroet en het college werd erop gewezen de brief vooral positief te benaderen. Koning zou graag zien dat er een per manent onderkomen wordt gevonden voor de expositie die onlangs in het Maritiem- en Juttersmuseum was te zien. Daarnaast stelde hij voor een informatiebord met feiten over de „Russenoorlog" op Texel bij de Geor gische begraafplaats te zetten. Gré Zegers van de PvdA vond het de moeite van een onderzoek waard, al zijn de herinneringen die het oproept voor sommige mensen pijnlijk. Jaap Vlaming van Groen Links was het ook eens met de brief. Het leek hem leuk als de informatie op het bord ook in het Georgisch erbij zou staan. Wethouder Barendregt onderschreef de suggesties. Hij beloofde erop te rug te komen. Burgemeester Schipper hoopte dat de informatievoorziening bij de begraafplaats te zijner tijd deel kan uitmaken van een Toeristisch In- fonetwerk, waardoor gasten beter kennis kunnen maken met verschil lende culturele objecten op het eiland. En als mogelijke lokatie voor de tentoonstelling noemde hij het op te richten luchtvaartmuseum. „Het vliegveld heeft tenslotte een belang rijke rol gespeeld in deze strijd". Gerbrand Poster van Texels Belang vroeg nog of er ook extra aandacht aan de geallieerden zal worden gege ven, maar daarover deed Schipper geen uitspraak. „Dat wegen we pas af als de plannen ter tafel komen". Vrijdag 22 juni houdt s.v. ZDH in kan tine „de Spil" een buitengewone le denvergadering in verband met wijzingingen in het bestuur. Opkomst van alle leden en donateurs gewenst. Aanvang 20.00 uur. Ter hoogte van paal 12 werd gisteren een brisantgranaat gevonden. Toeval lig was de Explosieven Opruimings Dienst op het eiland, zodat het pro jectiel nog 's middags onschadelijk worden gemaakt. ZOOF ZO? 300100 Hoge golven en een pittig windje vormden de entourage voor een geslaagde zeilrondje om Vlieland, ge organiseerd door de Cocksdorper Kustzeilvereniging in het kader van het Voorrondje. Tweeënvijftig boten deden mee. Eén catamaran raakte korte tijd in nood door een over boord gezeilde mast, maar door een kordaat optreden van de volgbootbe manningen hoefde de uitgevaren reddingboot Siegfried Egmundis niet meer op te treden. Om 11.00 uur werd vanaf het strand van paal 33 gestart voor het rondje om het andere waddeneiland. Ten noorden van Vlieland stonden golven van wel twee meter hoog. In de branding verspeelden twee meisjes uit Gouda de mast van hun Hobiecat 16. Ze schoten een vuurpijl af, waar op één van de twee volgboten me teen te hulp schoot. Eén van de helpers ging aan boord van de pechvogels om te helpen met het bergen van de mast en het zeil. Tevens bracht hij een lijn over om de catamaran uit de branding te trekken. Deze knapte echter.-De tweede volg boot was inmiddels ter plaatse en nam het sleepwerk over. De vuurtorenwachters van Kustwacht 'Eierland hadden het incident gezien 'en de reddingsboot ingeschakeld De Hobie werd keurig bij paal 33 af geleverd en kan nog worden gerepa reerd voor de grote strijd aanstaande zaterdag. Om 15.00 uur waren de meeste deel nemers aan de Vlielandronde weer op Texel. Op Vlieland was een pauze van zo'n anderhalf uur gehouden. Gisteravond werd het „voorrondje" informeel besloten met een traditio neel barbecuefeest bij paal 28. Vrij dag worden de boten die bij CKZ zijn collectief naar paal 17 gezeild. De briefing voor deze tocht is om 12.00 uur, de start om 13.00 uur. Roemenië. Jan Zwan uit Den Burg krijgt van de gemeente een bijdrage van f840,- voor zijn particuliere hul pactie voor Roemenië eerder dit jaar. Zwan ging toen persoonlijk naar het Oostblokland om te controleren of de goederen de juiste bestemming kre gen. Artikel 19. B en W hebben beslo ten medewerking te verlenen aan een plan tot uitbreiding van de woning Molendwarsstraat 2 van de familie Schermer. Op grond van het bestem mingsplan Den Burg 1965 is de uit breiding echter niet mogelijk, zodat een artikel 19-procedure nodig is. Het bouwplan voldoet wel aan het toe komstige bestemmingsplan Den Burg centrum. Subsidie. De regionale stichting voor Algemeen Maatschappelijk Werk krijgt van de gemeente Texel eenma lig een subsidie van f4032,-, indien de gemeenteraad met dit B en W- voorstel akkoord gaat. Het college wil geen medewerking verlenen aan het verzoek van de stichting voor uit breiding van het personeelsbestand. Geslaagd. Alex Bijma slaagde aan de Noordhollandse Bestuursacademie te Heemstede voor de Hogere Bestuursdienst Opleiding. Als specia lisatie in deze nieuwe opleiding koos Bijma Algemene Bestuurlijke en Juri dische Zaken. Alex Bijma is op het gemeentehuis werkzaam op de afde ling Algemene Zaken. Geslaagd. Aan de MBO in Haarlem slaagde Renske van IJsseldijk voor de richting Sociale dienstverlening. Geslaagd. Aan de MBO in Alkmaar slaagde Annemiek van IJsseldijk in de richting Arbeidszaken/Perso neelswerk. Geslaagd. Aan de Middelbare Bag- gerschool te Delfzijl slaagde Japie Kooiman. met de eremedaille, onder het toeziend oog van zijn vrouw en de burgemeester. Nijkamp) paalt mede met z'n vader de tactiek tijdens de race. In juli hoopt dit Texel se team aan te treden bij de Europe se Kampioenschappen Nacra 5.5,, die gehouden zullen worden te Carnac in Frankrijk. Uitslagen Ongeslagen kampioen bij de Prindle 19 werd Gerard Loos. De laatste twee races van woensdag hoefde hij niet eens meer mee te zeilen. Met de 7 wedstrijden daarvoor had hij al zo veel punten verzameld dat hij niet meer van het kampioenschap was af te houden. De regerende Amerikaanse kampioen kon als professioneel zeiler beschik ken over het nieuwste materiaal. Hij wilde die voorsprong echter niet en hees zelfs een zeil van mindere kwa liteit in zijn mast om op een 'eerlijke' manier te winnen. Hij heeft al 23 jaar ervaring en stelt dat een nieuwer of ander materiaal niet wezenlijk uit maakt: "zeilen doe je voornamelijk tussen je oren". Winnaars Prindle 15: S. Papin, Frankrijk. Prindle 16: Dirk Pool/Eddie Pool, Ne derland. Prindle 18: Peter Spijker/D. Alessie, Nederland. Prindle 18-2: T. Annels/E. Findlay, En geland. Prindle 19: Gerard Loos/Peter Loos, Nederland. Dirk en Eddie Pool, de Texelse Europese kampioenen het strand van Paal 17, waar za- jgg de Ronde om Texel van start f ivas het begin van deze week drukte van belang. Op maan- begonnen de wedstrijden om [uropees Kampioenschap voor ijle catamarans. Texelaar Dirk behaalde met zijn 10 jarige iptje Eddie de eerste prijs bij de (jie 16. Een derde plaats bij de die 18-2 was weggelegd voor em Houwing en Corrie Kuip. meuwe wedstrijdleider van de de om Texel, Edwin Lodder, kon eden zijn. Hij leidde ook het die evenement waar 105 boten mee deden. Slechts eenmaal in geschiedenis deden meer boten een dergelijk evenement mee: boten in Zandvoort bij de EK die 16 in 1980. fondle Kampioenschappen en de de om Texel ondersteunen elkaar, •zeek voor de Ronde wordt zo menige zeiler interessant en de idle organisatie is verzekerd van grote internationale opkomst. De lenwerking bevalt zelfs zo goed, de Amerikaanse fabriek verzocht t volgend de wereldkampioen- appen op het Texelse strand te den. De EK zal dan uitwijken naar island. Branding was een groot internationaal ge- chap dat maandagochtend van ging. Nederlanders natuurlijk, ook Duitsers, Engelsen, Ameri- en, Fransen, Zwitsers, en zelfs paar teams uit Dubai deden mee. wind kwam uit het Noorden tot rdwesten met kracht 4. Hoewel lijf verschillende klassen in de die te onderscheiden zijn, van de ne Prindle 15 tot de racy Prindle jan toe, zeilden alle deelnemers gelijk hun wedstrijden, vele zeilers was het moeilijk om fexels water te varen. Als men nooit op stromend water en for- tolfslag heeft gezeild dan is de xdzee met het gemakkelijkste wa- Oe branding was voor veel deel- srs op maandag ook een grote leap. Om er door te komen was eigenlijk wat te weinig wind en er waren daarom nogal wat boten die met elkaar in aanvaring kwamen of roerschade opliepen doordat men door de hoge branding terug gewor pen werd op het strand. Om de schade te kunnen herstellen werd zelfs op maandag avond nog een auto naar de importeur in Zandvoort gestuurd om reserve onderdelen te halen. Wedstrijdleider Lodder stelde dat men schade had kunnen voorkomen door niet met de grote groep tegelijk het water op te gaan. Op dinsdag waren er weinig problemen in de branding. Er was een rustige zee met voldoen de wind om de golven te kunnen overwinnen. Op woensdag was het echter opnieuw raak. Op zee had windkracht vijf gestaan, die een hoge zeegang veroorzaakte, gepaard aan een hoge branding. Op het moment dat de boten in zee wilden gaan viel de wind geheel weg en konden de catamarans niet de vereiste snelheid halen. "Als we zaterdag dezelfde weersomstandigheden hebben als woensdag en we willen met 900 bo ten tegelijk het water op, dan zitten we met een groot probleem", stelde Lodder. Men kan beter een uur eerder het water op gaan en heel blijven dan met zijn allen op het laatste mo ment. Volwassen In totaal werden er negen wedstrij den gevaren, waarvan de twee slechtste resultaten afgetrokken mochten worden. Voor de pechvogels in de branding was dat een uitkomst. Voor Dirk Pool met zijn jeugdige fok- kemaatje was dat niet nodig. Het was ook niet de eerste keer dat hij Europees Kampioen werd. Al twee keer eerder werd hij eerste op een Prindle 15, waarvoor hij de dubbele von Sion uitgereikt kreeg. De strijd was deze keer lang niet eenvoudig. Dirk: "normaal varen we een Nacra 5.5, dat is toch een heel andere boot. We kregen van de im porteur echter een nieuwe Prindle 16 te leen waarmee we het mochten proberen. Het duurt natuurlijk een tijdje voordat je een ander type boot leert kennen. Zelfs dinsdag nog wa ren we driftig aan het sleutelen om de boot wat sneller te krijgen. Daar door waren we zelfs 4 minuten te laat voor de start. Later liep de boot echter uitstekend en we kwamen die zelfde manche zelfs als tweede aan". De 10-jarige zoon Eddie geniet volop van hun succes. Collega zeilers zien hem als een volwassen mededinger. In het verleden werd nog wel eens met een scheef oogje naar hem ge keken. Helemaal onterecht leek dat niet. Met weinig wind is immers wei nig gewicht aan boord zeer voordelig. Toen men echter zag dat Eddie ook aan boord zat wanneer het wind kracht 6 was, veranderden de menin gen. Ook in tactisch opzicht staat hij zijn mannetje. Hij houdt de tegen standers perfect in de gaten en be- Het herinneringsboek dat Beumkes bij zijn on derscheiding kreeg. Voormalig raadslid Henk Beum es kreeg gistermorgen in zijn ironing aan 't Horntje door iurgemeester Schipper de ere medaille opgespeld die hem bij lijn afscheid was toegezegd. 'lij is jarenlang als lid van de \dA een markante persoonlijk heid in de Texelse gemeente rad geweest.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11