■rzijn straks negenhonderd gekken" rvaren Langeveld en Rienks Is gelegenheidscombinatie KRUISWOORDPUZZEL 1 RONDE „OW ALARM r&j^ ALS ELKE SECONDE TELT M bEROAG 14 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 13 ien combinatie van factoren i twee Texelaars met elkaar op uot verzeild geraakt. Wop j ,Twee jaar heb ik niet meer Jjxit aangeraakt. Alleen een kijk en tijdens een strandwande- „aar voor de rest ben ik niet aan boord geweest. Ik zeilde irlijk altijd met Martin Warnaar irecteur van EMK De Krim-red.). (kocht echter zijn Supercat 20, 'hij wilde wat groters waar ook (iilie op kon. Dus hij vaart nu ■en catamaran die net zo breed onze vorige lang. nant hoor. Je kunt aan boord nen er zit een kombuisje in. zo'n cognac met sigarenboot. >t gaat evengoed hard". ia, en Rienks zeilen regelmatig i met dit grote gevaarte, ook trijden. „We „doen" dus nog an zeilen, maar niet meer op de manier. Rondje Texel kun je met asociale bak ook niet varen. En ilijft er dan over, tja eigenlijk Je krijgt wel eens hier en daar ntnodiging, maar ik wilde tijdens nde ook wat werken, een beetje ven hier en daar", vertelt Uitzonderlijk rijk iste het zeilen wel erg, al paste :h snel aan, aan de nieuwe si- „Per slot van rekening ben je ai en |e denkt dan dat dat leven reetje voorbij is. Een eigen boot Dat is meer iets van brengen in halen! Ik denk dat je uitzon- ri|k moet wezen, zoals Arie bij- ieeld, om zo'n boot te kunnen «varen", grapt Rienks, waarop aveld meteen inhaakt dat het an blijven varen wel meevalt, ms Rienks is het een dure hob- •n omdat ik nog af en toe vaar Uartin worden de zeilgevoelens joed wel bevredigd". Rienks fungeert altijd als fokke- Arie Langeveld en Wop Rienks hebben allebei een zeilerva- ring om U tegen te zeggen. Langeveld haalde diverse prijzen met even zovele fokkematen, Rienks vormde met Martin Warnaar een hecht duo dat nog steeds het record van de snelste ronde ooit om Texel gezeild op hun naam heeft staan. Maar samen op één boot hadden ze tot voor kort nog nooit gevaren. Tijdens de Ronde om Texel treedt deze gelegenheidscombinatie voor het eerst in het strijdperk. Dinsdag werd getraind en dat ging hard. Dus de concurren tie is gewaarschuwd! maat. Heeft hij nou nooit eens be hoefte om het roer over te nemen? „De eeuwige fokkemaat? Daar spreekt een soort onderwaardering van het beroep fokkemaat uit. Wij zijn belangrijker dan je denkt. Vaak is de rol van de fokkemaat zelfs cruci aal. Dat blijkt ook wel, want als het fout gaat roept de schipper altijd dat hij een klote-fokkemaat heeft.... Daar mee bewijst hij trouwens zelf al hoe belangrijk wij zijn. Een fokkemaat moet ervoor zorgen dat de snelheid in de boot blijft. Voor de rest is het alleen maar jaloezie van de schippers, want wij zijn altijd het eerste binnen, het scheelt wel een meter! Ze heb ben gewoon de pest in omdat wij al tijd winnen." Weinig gevaren Rienks werd gevraagd door Langeveld en was gelijk enthousiast. Arie Lan geveld verklaart waarom hij belde: „Daar zit een hele geschiedenis ach ter. Ik heb eigenlijk anderhalf jaar geen fokkemaat. En als je een Torna do hebt zonder fokkemaat, dan heb je eigenlijk geen boot. Dan kan je maar beter wat anders gaan doen". Langeveld heeft enige tijd gevaren met André Borkus, maar de liefde is over. Deze zeiler ontdekte de compu- witter van de Stichting Ronde om Texel ler de VriesI Cees Graaf houdt alles scherp m de gaten Ito "eeg de regen effe van de ruit. dan kenne we mooi bootjes kieke... tde Ronde in ieder geval.... Ifoto: Pieter de VriesI ters en raakte daarvan in de ban. „Daarnaast was er een wedstrijd voor hem verloren als er een boot voorbij kwam. Hij was dan wel heel erg boos dat er iemand voorbij kwam, maar dat helpt niet zo goed. We zijn samen gestopt, maar het re sultaat was dat ik vorig jaar eigenlijk niet heb gevaren". Dit jaar wilde Langeveld een poging ondernemen samen met zijn vrouw Gina. Die heeft echter enige tijd gele den een ooroperatie ondergaan en voelde zich niet meer zo zeker aan boord. „Zondag zouden we het pro beren, maar toen bleek dat ze het lie ver niet deed. We hebben vroeger wel perfect samen gevaren. Onder tussen had ik me ingeschreven voor het rondje met een vraagteken bij de fokkemaat. Ik had wel eens vaker aan Wop gedacht, maar die zou wel met Martin meegaan. Ik heb er op gegeven moment tóch een telefoon tje aan gewaagd en toen bleek dat hij wèl graag wilde. Gelukkig maar, want het is natuurlijk wel een jongen met ervaring en dat is leuk" Hechte samenwerking? Langeveld geeft de belangrijke positie van een fokkemaat op een Tornado grif toe. Meer dan op andere boten. Maar al bevalt de eerste training sa men optimaal, ze durven niet te zeg gen of dit het begin is van een nieuwe duurzame samenwerking. Wop Rienks: „Dat ligt niet in het feit dat we niet samen zouden kunnen. Ik wil zelf niet meer dat hele wedstrijdcircuit in zoals Martin en ik vroeger hebben gedaan. Wij zijn daar twaalf jaar geleden ongeveer mee be gonnen en hebben overal gezeild waar god het heeft verboden. Prach tig, heerlijk allemaal, maar het is toch een beetje af. Als je het goed wilt doen gaat er vreselijk veel tijd in zit ten. Je moet gruwelijk veel trainen, je moet uren maken. Dan gaat het. Maar wij hebben allebei een druk leven' Arie Langeveld is de eigenaar van Sporthotel Nieuw Breda en heeft vrij weinig tijd Toch zet hij voor het rondje alles opzij. „Het wordt steeds moeilijker, leder jaar zeg ik weer: nu ga ik tijd maken, maar dat lukt nooit. Ik heb in het voorjaar twee uur ge zeild met mijn dochter, dat was alles! Uiteraard had ik liever meer willen zeilen. Qua voorbereiding natuurlijk niet zo geweldig. Deze week heb ik de wedstrijden van het voorrondje nog meegedaan met mijn schoonva der als fokkemaat. En nu ben ik er echt mee bezig om nog effe ons best te doen met het rondje. Toch leuk dat ondanks dat ik zo wei nig heb gezeild en dan nog met een vreemde fokkemaat, er nog zo'n goed resultaat uit de bus kwam. Ter wijl er mensen meedoen die iedere wedstrijd aflopen. Als je dan tóch evengoed tweede overall wordt, dan gaat het nog best! Geeft een lekker gevoel". Bezetenheid Is het willen meedoen aan het rondje een soort bezetenheid van de twee Texelaars? Ze zetten er immers alles voor opzij. Wop Rienks: „Willen mee doen heeft meerdere redenen. Je doet het al jaren, dus het is een soort traditie. Daar hoor je bij te we zen. De slogan is „biggest catama ranrace in the world" en dat is ook zo. Dat is een happening waar je bij moet zijn. Anders dan heb je dat jaar gewoon niet gezeild. Daarnaast heb ik in een ver verleden iets met de or ganisatie te maken gehad. Door het schrijven van artikelen voor wa tersportbladen heb ik me wat meer moeten verdiepen in de ronde dan de gemiddelde zeiler. Door dit alles raak je eraan verslingerd, dat kan niet anders. Weet je, de helikopter voor die start hangt er niet voor Jan Joker. Die hangt daar, omdat je als je midden in dat veld zit niks ziet. Dan zit je rond om in een muur van felgekleurde toestanden. Je kunt zó naar de kant lopen over de boten heen! Er is prak tisch geen water te zien, laat staan dat je ergens vijfhonderd meter ver der een startschip ziet. Die heli moet er dus echt boven. Dat is een erva ring, dat is waanzinnig, gek. ledereen Arie Langeveld II.) en Wop Rienks Ir.), een gelegenheidsduo op weg naar een hechte samenwerking. (foto Arend Nijkamp) die aan zo'n start meedoet is eigen lijk gek. Er zijn zometeen negenhon derd gekken. Het is een pracht". Rienks vindt zo'n massale start niet £.ng. Hij denkt dat het komt omdat hij zich safe op het water voelt. Maar hij kan zich goed voorstellen dat er anderen wèl bang zijn. „De reden waarom soms zeilers moeten opge ven wegens uitputting zal wel niet in de conditie liggen maar in de angst. Mensen die voortdurend aan de schoten blijven hangen en extra spanning erop geven, die zijn inder daad bekaf na een paar mijl. En als die boot dan omgaat en met te wei nig techniek overeind wordt gezet en weer omgaat....ja, dan raak je uitge put. Als je je happy voelt en je wat techniek in huis hebt, dan zeil je die ronde uit met twee vingers in je neusgaten!" Kick Ook voor Arie Langeveld is het rondje iets speciaals. Hij zet zijn hele bedrijf ervoor uit zijn hoofd. „Dat doe ik trouwens altijd met zeilen. Zodra ik op het water zit is het weg. Ik weet alleen, als ik op de klok kijk, hoe laat ik naar huis moet. Als ik op die boot zit zijn die dagelijkse zorgen en pro blemen er niet, dat is heerlijk. Als het hard waait dan denk ik wel eens: waar ben je in godsnaam mee bezig. Grote bakken water over je hoofd, maar toch geeft het een kick. Kijk, met iedere sport neem je risico's, daar denk je gewoon niet aan. Ik vind het moeilijk om te zeggen wat Rondje Texel voor mij betekent. Het gevoel, denk ik. Je doet mee, het hoort erbij. Ik heb één keertje aan de kant moeten staan omdat alle zeillat- ten kapot waren voordat we weg gingen. Doordat we een andere boot wilden helpen die recht op ons af kwam en kennelijk van plan was bij ons binnen te komen, ging mijn boot om, waardoor die schade ontstond. Dat is een hard gelag. En waaróm het een hard gelag is.... ik weet het niet. Het gevoel. Dat is trouwens al tijd zo met presteren. Het is heel leuk als je het goed doet in een wedstrijd, maar wat levert het op? Niks dus. Dat zit gewoon in een mens denk ik". Verkeerde touwtje Over zijn nieuwe fokkemaat is Lange veld goed te spreken. Het wennen aan elkaar viel erg mee. „Wop heeft ervaring. Ik hoefde alleen bepaalde dingen uit te leggen. In het begin trekt hij misschien wel eens aan het verkeerde touwtje, maar dat is drie keer oefenen en dan is het klaar. Fijn". Rienks: „Een Tornado is wel volsla gen anders dan een supercat. Als ik bij Arie's boot aan een bepaald touwtje trek dat op een supercat op precies dezelfde plaats zit, dan ge beuren er totaal andere dingen. Bij de supercat trok ik bijvoorbeeld de spleet van de fok dicht met een touwtje onderaan de mast en bij hem trek je daarmee het onderlijk van het grootzeil strak.... Als je een snelle manoeuvre doet en je rukt automa tisch aan de touwen die je bent ge wend, tja, dan gebeuren er nu verschrikkelijke dingen. Daar moet ik even aan wennen". Langeveld maakt zich er niet ongerust over. „Het ging vandaag al snel goed. We gingen zelfs erg hard" Rienks vult aan: „Heel goed zelfs, ik heb maar drie keer de giek tegen mijn kop gehad!" Wop Rienks houdt van veel wind tij dens het zeilen. Dan kan hij zich lek ker uitleven. Langeveld ook, maar heel weinig wind vindt hij eveneens een uitdaging. „Dat komt misschien ook wel door het succes dat ik vaak met heel licht weer heb gehaald". Ook Warnaar en Rienks hebben met licht weer vaak goede resultaten be haald. „Dat komt echt aan op tech niek. Hogeschoolzeilen eigenlijk. Elke millimeter is belangrijk", vertelt Rienks. Hoog niveau Kansen inschatten voor de ronde vin den de Texelaars moeilijk. Het hangt af van het weer. En de concurrentie is erg groot. Langeveld: „Het niveau van het zeilen is enorm omhoog ge gaan, de laatste paar jaren. Er zijn zoveel fanatieke jongens. Ik denk, al is het moeilijk in te schatten, dat we tussen de nummer tien en twintig eindigen. Dat hoop ik tenminste". Rienks vult aan dat hij hoopt op een plaatsje bij de eerste vierhonderd. Maar dat zitten ze volgens Langeveld zowiezo.... Ter afsluiting vertellen de zeilers nog even wat ze van elkaar vinden. Rienks: „Arie zeilt heel ontspannen. Dat is belangrijk. Hij bemoeit zich nog wel met even teveel dingen. Hij moet beter delegeren en niet aan touwen rukken die van mij zijn. Maar dat leer ik hem wel af". Langeveld: „Ik kan nu nog niet zeg gen wat het goede aan Wop als fok kemaat is. Een Tornado gaat of staat ermee. We moeten een team zijn en zoiets gebeurt niet in een dag. Het heeft tijd nodig, maar zoals ik het nu zie zou die tijd heel kort kunnen zijn. Het ging lekker. En voor de rest, als je echt een goed resultaat wilt, heb je veel uren op het water nodig. Ik denk dat Wop een goed inzicht heeft. En wat hij zegt over dat trek ken aan touwen, dat heb ik mezelf natuurlijk aangewend doordat ik de laatste tijd met Jan en alleman heb gevaren en dan zie ik dingen. Ik weet niet of het een slechte gewoonte is. Ik weet tenslotte beter hoe de boot loopt". Horizontaal: 1. buitensporig; 6. binnenkort; 11. oude vochtmaat; 12. vod; 13. bevel; 14. vrouwelijk dier; 16. sportartikel; 18. vogel; 19. vluchtheuvel; 20. meisjesnaam; 22. plant; 24. slang; 26. kleurling; 28. hoofdslagader; 29. graszode; 30. scheel; 32. schrijfbe hoefte; 33. klopje; 34. karwei; 37. strafwerktuig; 39. Oosterse titel; 42. hevige wind; 43. deel van een wed strijd; 44. richtingslijn; 45. rivier in Duitsland; 46. plaats; 49. wondje; 51. persbureau; 45. krantenjongen; 55. Europeaan; 56. meisjesnaam; 58. bloeiwijze; 59. nauw; 60. muziek instrument; 61. godin. Verticaal: 1. verlichtingsartikel; 2. knaagdier; 3. familieli; 4. soort struisvogel; 5. ge vaarlijke plek in zee; 6. het zijn; 7. paard; 8. op de wijze van; 9. gevan genis; 10. projectiel; 15. de mond be treffende; 17. waterplantjes; 19. slok; 21. tegen; 21. tegen; 23. familielid; 25. voorzetsel; 27. heilig voorwerp bij de Indianen; 28. deel van een schip; 31. verlangen; 34. dapper; 35. deel van Amerika; 36. punt; 37. Europeaan; 38. scheel; 39. begrip; 40. bijwoord; 41. het masseren; 47. verlichtingsartikel; 48. niet lang; 49. muziekteken; 50. koker; 52. dwaas; 53. voor; 56. redactie; 57. zijrivier van de Donau. 06-11 SS 1 2 3 11 13 22 23 26 29

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 13