Texels Belang en VVD toch tegen Nationaal Park status Helikopters verstoren broedende lepelaars Peter Bakker: Mijn klomp breekt" ■s )£?L»*Sgfe? -#*> i -J |E- - „Vertrouwen ernstig geschokt" van 16 en 17 juni Kerkdiensten 17 Lopen over autodak: f2500,- schade VADERDAG IDEE? JUWELIER MARTIN TROMP PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 14 JUM»« Hef natuurreservaat De Geul. waar momenteel 43 paren lepelaars broeden. Het is nog niet duidelijk waarom helikopterpiloten van de Royal Navy op 30 mei bij herhaling zodanig laag boven het water van de lepelaarskolonie van De Geul hebben gevlogen, dat de broe dende vogels ernstig werden verstoord. De marechausse heeft de zaak in onderzoek en het kan nog geruime tijd duren voordat de resultaten daarvan op tafel komen. Het incident heeft grote ontstem ming teweeg gebracht, vooral bij de Texelse mensen van Staatsbosbe heer, temeer omdat het al voor het derde achtereenvolgende jaar is dat iets dergelijks gebeurt. „Het vertrou wen is nu ernstig geschokt", aldus een woordvoerder. „Er zijn met de militaire autoriteiten duidelijke af spraken gemaakt inzake oefeningen. We geloven nog steeds dat ze van goede wil zijn, maar kennelijk heb ben ze de piloten onvoldoende onder controle". Branie? De indruk bestaat dat de Engelse he likopterpiloten zich aan onnodig branie-gedrag hebben schuldig ge maakt, een gevoel dat nog is ver sterkt door het feit dat dezelfde helikopters ook hebben „gestunt" bo ven het agrarische gebied van De Hemmer en ernstige verstorigen te weeg hebben gebracht in de eenden kooi van de dames Dijt in Westergeest. De Engelse marinehelikopters zijn van een groot type, „Seakings" die wel twintig mariniers met bepakking kun nen vervoeren. Ze namen op 30 mei deel aan een amfibische oefening, waarbij ze Nederlandse mariniers ver voerden. De piloten, zo verzekerde ons eerste luitenant der mariniers G.A. de Vries van de Joost Dourlein- kazerne, zijn op de hoogte van de Nederlandse luchtvaartreglementen. Een piloot wordt daartoe gebriefd door de operatieofficier van zijn eigen eenheid, die in dit geval is gestatio neerd op de vliegbasis Deelen. Bij de oefeningen op Texel wordt hij er door personeel van de Dourleinkazerne na drukkelijk op gewezen dat hij het na tuurgebied en de andere „no flying"-gebieden moet mijden, aan de hand van een landkaart van Staats bosbeheer. Dit gebeurt conform de afspraken die zijn gemaakt bij het jaarlijks overleg dat de mensen van „de Mok" in het raadhuis hebben met Staatsbosbeheer, Waterschap, Rijkswaterstaat en de milieuafdeling van de gemeente. Gebieden waar de oefeningen mogen plaatsvinden zijn de landtong van De Mok, de Mok- baai, de zg. karhoek (het „schorren"- gedeelte van de baai) en de Hors, ex clusief de Horsmeertjes. Eenmaal in de lucht is de piloot, net als de kapitein op een schip, vrij om de beslissingen te nemen die hij on der de gegeven omstandigheden de juiste acht. Hij is dus persoonlijk ver antwoordelijk voor alles wat hij met zijn toestel doet. Alarm Twee keer kwam op de genoemde datum een Seaking op niet meer dan 20 meter hoogte boven het water van De Geul. Vogelwachter Arend van Bemmel, die het met eigen ogen zag, waarschuwde via de portofoon het Staatsbosbeheer-kantoor in Den Burg. SBB-medewerker Marius Eel- man belde marinevliegkamp De Kooij, vanwaar de helikopters schijnen te zijn gewaarschuwd en Maarten Stoepker nam kontakt op met luite nant G. de Vries, een van de officie ren die de Joost Dourleinkazerne vertegenwoor digt bij het jaarlijkse overleg met gemeente e.d. Intussen kwamen ook burgers in actie die zich hadden geërgerd aan de helikopter- manoevres boven De Hemmer en de eendenkooi in Westergeest. Een en ander had tot gevolg dat de volgende dag de marechaussee naar Texel kwam om een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek is nog gaande en moet onder andere duidelijk maken welke piloot of piloten de manoevres hebben uitgevoerd. Hangende dit on derzoek willen de officieren van de Dourleinkazerne geen mening of oor deel geven. Het is niet uitgesloten dat de betrokken piloten argumenten kunnen aanvoeren waardoor hun ge drag geheel of gedeeltelijk kan wor den gebillijkt. Het is bijvoorbeeld denkbaar dat de zwaar geladen heli kopters in verband met de windrich ting Ier wordt tegen de wind in geland en opgestegen) in de richting van De Geul zijn geraakt en niet snel genoeg hoogte hebben kunnen win nen. Met de gevolgen van de verstoring lijkt het overigens mee te vallen. In De Geul broeden momenteel 43 paar lepelaars, een enorme toename in vergelijking met vorig jaar toen hier slechts 8 paartjes nestelden. Door de laag overkomende helikopters gingen alle vogels op de wieken. Na een half uur waren ze terug en werd het broe den voortgezet. De dieren zijn nadien echter schichtig gebleven en vliegen bij de minste aanleiding telkens op, zodat de vogelwachter zelfs zijn con troleroute heeft moeten verleggen. Staatsbosbeheer vindt dat de maat vol is en eist dat een definitief eind komt aan dergelijke incidenten. Aan de goede wil van de Nederland se militairen wat betreft het ontzien van het natuurgebied op zuidelijk Texel wordt niet getwijfeld. Er zijn meerdere voorbeelden waaruit blijkt dat mariniers rekening houden met de natuur, zelfs in het gebied waarin zij mogen oefenen. Zo heeft men de plek op de Hors waar doorgaans lan dingen worden uitgevoerd, verplaatst nadat zich vlak daarbij een kolonie dwergsterns vestigde. juni HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, af scheid en reünie zondagsschool, m.m.v. The Singers of the Lord De Waal 11.00 uur dhr. Kuiper De Koog 9.30 uur ds. Kok Den Hoorn 9.30 uur ds. dhr. Kuiper Oosterend 11.00 uur dhr. Breet Oudeschild 11.00 uur ds. Kok (ge- zinsdienstl De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Breet GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur Vesperdienst 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 14.30 uur bevestiging en intrede J. J. N. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur ds. C. A. van Dieren Dinsdag 19 juni: 19.00 uur dr. C. A. van Dieren Woensdag 13 juni: 19.00 uur ds. C. A. van Dieren DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. J. Brusewitz uit Leiden, uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur W. van der Schee uit Kampen BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur evangelist R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Gospeltrain kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur Duitse missen De Koog, samtag 18.00 Uhr; De Koog sonntag 11.00, mittwoch 19.30 und freitag 19.30 Uhr; Den Hoorn sonntag 9.00 Uhr; De Cocksdorp sonntag 19.30 Uhr. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing „Een hart van wijsheid verwerven" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „Oefen geloof tot eeuwig leven" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp raadpleeg de ingesproken boodschap op de nummer 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij voor spoedeisend vervoer bellen: 06-11 brand en ambulance- 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- mek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Donderdag 14 juni Het ambachtencentrum in de voormalige Doopsgezinde kerk in Den Hoorn is vanmiddag voor het eerst in dit zomerseizoen ge opend van 14.00 tot 18.00 uur. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur Onder meer wordt gesproken en geadviseerd over begeleid wonen, het alge meen maatschappelijk werk, het voorbereidingscrediet voor het dorpshuis van De Koog, subsidie verzoeken (o.a. van het Aids- fonds) de fusie LBO/RSG en de jeugdtandverzorging. De Texelse avondvierdaagse wordt afgesloten met een feeste lijke intocht in Den Burg. Vrijdag 15 juni Om 19.30 uur komt in dorpshuis d'Ouwe ULO de modelspoorclub bijeen. Het koor Soli Deo Gloria geeft in de Nederlands Hervormde kerk van De Cocksdorp een uitvoe ring, met medewerking van een bugelkwartet. Aanvang 20.00 uur; toegang vrij. In de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap be gint om 20.00 uur de feestelijke uitreiking van de diploma's aan de geslaagden van de RSG. In Cinema Texel draait voor het eerst „Turner and Hooch", aan vang 20.00 uur. De harige men senvriend in deze comedie is niet bepaald een ideale huisgenoot. Hooch ziet er niet uit, verwoest banken, eet de koelkast leeg en legt de hifi installatie het zwijgen op. Bovendien, zo houdt zijn nieuwe baasje Tom Hanks hem voorzichtig voor, hij heeft een kwijlprobleem. Rechercheur Tur ner (Hanks) zou het vervuilde dier nooit in huis hebben geno men als Hooch niet de enige ge tuige was van een moord. Hooch zet onmiskenbaar een stempel op het huishouden van de overzorg- vuldige vrijgezel Hanks. Waar ooit alles pijnlijk nauwkeurig op zijn plaats stond of lag, is het voortaan een bende. Maar zijn aanwezigheid heeft ook positieve effecten. Hooch is niet alleen een monster om van te houden, hij heeft ook een beslissende rol bij de oplossing van de moord. Op de wielerbaan in Den Burg houdt wielervereniging Texel wedstrijden waaraan ook niet- leden kunnen deelnemen. Start jeugd 18.15 uur, senioren 19.00 uur. Beide categorieën rijden een tijdrit en een criterium. Vandaag barst het Jazzfestival pas goed los, met optredens op de Teso-boten, in de Ned. Herv. kerk (vanaf 17.00 uur) en op straat (tussen 19.00 en 21.00 uur). Vanaf 22.00 uur zijn in di verse zalen in Den Burg optre dens. (Zie ook de speciale Jazz en Rondekrant) Zaterdag 16 juni Om 11.00 uur gaat de catama ranronde om Texel van start bij paal 17. Om 15.00 uur wordt de kinder boerderij in De Mars geopend. In Cinema Texel draait „Turner and Hooch"; 20.00 uur. Tweede dag van het Jazzwee- kend. In het centrum van Den Burg zijn 's middags diverse straatoptredens, 's Avonds spe len vanaf 22.00 uur orkesten in diverse zalen. (Zie ook de specia le Jazz en Rondekrant) Zondag 17 juni Om 11.00 uur begint in de NH kerk van Oudeschild een oecu menische viering voor leerlingen die de basisschool verlaten en daar de godsdienstlessen hebben gevolgd. Om 14.00 uur begint op het ter rein in Eierland een MAB- motorcross. In de dienst van 14.30 uur in de Gereformeerde kerk van Ooster end is de intrede en bevestiging van drs J. Wilmink als predikant. Slotdag van Texel Jazz 1990. Het aangekondigde optreden van de Rainbow Jazz Valentines tijdens de dienst in de Hervormde kerk gaat met door. 's Avonds zijn in drie café's gratis toegankelijke jazzconcerten. (Zie ook de spt. ciale Jazz en Rondekrant) Maandag 18 juni Om 19.30 heeft de raadcomims. sie voor algemeen en organisato risch beleid een openbare vergadering in het raadhuis, vang 19.30 uur. Gesproken wou onder meer over een wijziging van de algemene politieverorde- ning door het opnemen van een bepaling waardoor beter kan worden opgetreden tegen ge luidshinder. Ook is er een ge- dachtenwisseiing over het Me disch Centrum Alkmaar. In Cinema Texel draait „Turner and Hooch"; 20.00 uur Het Koninklijk Texels Fanfarekorjj geeft bij het Eierlandsche Huis De Cocksdorp een openluchtc» eert, aanvang 19.30 uur. In De Lindeboom wordt een zo meravond bridgedrive gehouden 20.00 uur. Ook toeristen zijn welkom. Deelnemen kost f5, pj Nadere informatie is te krijgen tussen 17.00 en 18.00 uur via telefoon 13646. Het bestuur van de stichting Texelse Sportraad houdt in het raadhuis haar maandelijkse open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Ondermeer aandacht voor verslagen van vergaderingen v® de begeleidingscommissie van Klaas van der Weide en de werk groep Waddentoernooi, een na beschouwing op de „T5" en enkele personeelszaken. In de Ned. Herv. kerk van De Koog begint om 20.00 uur een diavoorstelling over Texel, met commentaar van de heer H. Troost uit Den Burg. Dinsdag 19 juni In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Turner and Hooch". Hoogwater Oudeschild Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 Za. 23 Aan het strand is het 1.17 en 14.0i 2.00 en 14.6S 2.40 en 16.10 4.06 en 17.3? 5.48 en 18.5 7.10 en 20.00 8.25 en 21.04 9.35 en 22.04 uur eerder hoo;- water Laagwater valt gemiddeld 6.15uv na hoogwater De zon komt 10 juni open 5.18 uur en gaat onder om 22 03 uur l? juni doodtij. „Ze zijn misschien geschrokken van de krantekoppen en de ach terban die aan de telefoon hing en daarom wordt nu gas terug genomen", aldus een boze Peter Bakker (Groen Links) tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering. Het vastgestelde col legeprogramma kwam aan bod, waarin staat dat een eventuele aanvaarding van de status Nationaal Park voor de Texelse duinen alleen tot stand kan komen na uitvoerig overleg en met maxima le eilandelijke inbreng. Cor Kuip van Texels Belang verklaarde dat zijn partij nog steeds tégen de Nationaal Park status is, terwijl Erna Eelman van de VVD naar het collegestrategie in deze zaak vroeg. Bakker wond zich daarover op: „ze zijn zelf volledig betrokken geweest bij het tot stand komen van het programma. Nu breekt mijn klomp". Cor Kuip waarschuwde het college dat geen stappen moeten worden on dernomen die de status Nationaal Park dichterbij brengen. „En als het gaat om extra geld binnenhalen, laat de overheid ons dan maar zo een klauwtje met geld geven, dan zorgen wij wel voor onze duinen". Hij wees op het gevaar van de invoering van bufferzones in het duingebied. Volgens Wethouder Barendregt heeft Texels Belang van het begin tot het eind veel invloed kunnen uitoefenen op het collegeprogramma en is de formulering in nauw overleg tot stand gekomen. „We hebben met z'n allen ingestemd met die bewuste zin. U hebt moeite met de uitleg die de me dia eraan heeft gegeven. Wij wachten gewoon eerst af wat de commissie Kleisterlee gaat doen, we nemen nog geen standpunt in. Er moet worden overlegd. We volgen alles alert en wachten af". Burgemeester Schipper voede toe dat hij de opmerking over het klauwtje geld op exact dezelfde wijze in Den Haag had laten vallen, maar dat men daar zei dat eerst maar eens de status moest worden vastgesteld, dan kwam dat geld van zelf wel.... Ook Cees Hin (CDA) verbaasde zich over de uitlatingen van Kuip. „Wat is het collegeprogramma waard als één van de onderhandelingspartners zich er nu al van distantieert?" Gerbrand Poster nam het op voor zijn partijge noot. „Hij mag toch wel stellen dat de voorwaarden wel verdraaid goed moeten zijn voordat wij instemmen met een Nationaal Park!" Nel Eelman van het CDA constateer de dat het college had gekozen voor een programma zonder concrete pun ten die men wil realiseren. „Het is al lemaal wat vager. En er staat maar één beleidsnota in aangekondigd. Dat is wel wat mager voor de komende vier jaar...." Barendregt antwoordde dat beleids nota's zich in de loop van de jaren vanzelf wel aandienen en niet alle maal van tevoren kunnen worden ge noemd. Wethouder Terpstra noemde het programma een onderhandelings resultaat. „Juist doordat er geen con crete punten instaan kunnen we goed inspelen op zaken die zich aan dienen". Nel Eelman verklaarde dat het CDA ook graag wil meedenken over de beste vorm van kustverdediging, ter wijl het in het programma lijkt al»' er al is gekozen voor zeewaartse dediging. Het leek de burgemeeste de beste vorm. „U kunt aanne/w dat we ons krachtig zullen inzet® voor een goede oplossing". Een 22-jarige Duitse jongeman is door de politie geverbaliseerd omds hij dinsdagavond het dak van eer aan de Ruyslaan geparkeerde auto zwaar beschadigde. Na een avond! stappen met een 20-jarige maatW klom de Duitser uit baldadigheid d' auto, eigendom van een 49-jarige woner van Braunschweig en liep® motorkap en dak. De daad werd ge zien door een landgenoot, een 28-jarige man uit Keulen, die d tie inlichtte. Die hield die de 20101 vriend aan, waarna de dader zich spoedig meldde. De schade wordt geraamd op f 2500,-. l'rwnj hrrvMlxrh>jS' Chl«|ur uil WKTllie 11X1 rlnuhlA Duf ImiiiiI 17»,-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2