Geld voetbalpool in collectezak... Vierdaagse-lopers troffen goede weersomstandigheden Helft MAVO-geslaagden gaat door naar HAVO Drankrijders Kamerlid Groen Links houdt vrijdag lezing Han Wilmink bevestigd en ingetreden Commissie over bij geluidoverlast Een van de vrolijke momenten tijdens de bevestigings- en intredienst. Kinderen brengen een welkomstgroet aan de nieuwe predikant Itweede van links). Geheel links ds G. Veen huizen. „We hebben net twee bijzonder goed geslaagde evenementen achter de rug. De examenstunt met mede werking van de Mok en het examen- feest in Asterix en Obelix-stijl. Om die reden hebben we besloten jullie niet naar de kroon te steken en het vanavond kalm aan te doen." De diploma-uitreiking van Rijksscholen gemeenschap Texel - bijgewoond door veel belangstellenden - droeg vrijdagavond inderdaad een rustig karakter. Burgemeester A. Schipper was aan wezig om de geslaagden succes te wensen op hun verdere weg. Hij ver telde tijdens de examens met zijn vrouw een voettocht door Nederland te hebben ondernomen. „Het was die dagen zowel voor jullie als voor ons, soms afzien. Wij hadden echter het voordeel zelf de weg te kunnen be palen, terwijl jullie gebonden waren aan iets dat anderen voor jullie had den uitgedokterd." Els Whyte sprak de leerlingen na mens de ouderraad toe „Geloof in je zelf," gaf ze de kandidaten mee. De boerenkapel, die de geslaagden en hun gevolg op muzikale wijze ont haalde, vierde een klein jubileum. De KTF-leden waren voor de tiende maal In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie automobilisten gepakt met drank op achter het stuur. Een 45-jarige man uit Beverwijk kwam eraf met een rijverbod. Een 34-jarige Noordwijker blies 335 ug./l. en een 30-jarige man uit Leiden 280. Maximaal toegestaan is 220 ug./l. aanwezig om de diploma-uitreikingop te luisteren. Rector Heetveld haalde een aantal geslaagden naar voren om de diplo ma's persoonlijk te overhandigen. Pe ter de Haas en Anja Goënga voor het doorlopen van zowel Mavo, Havo als het Atheneum, Evert Koopman voor het exact behalen van het benodigde aantal punten. Ook Bennie de Haan, lima Belt, Mar cel van Osch en Simone Hanenberg kregen het diploma persoonlijk door Heetveld overhandigd. Tweede Kamerlid Peter Lankhorst van Groen Links (PPR) zal vrijdag avond een openbaar toegankelijke spreekbeurt houden in dorpshuis d'Ouwe ULO. aanvang 20.30 uur. Lankhorst zal ingaan op het actuele politieke onderwerp „sociale vernieu wing". De gevolgen daarvan voor een kleine gemeente als Texel staan in zijn lezing centraal. De politicus komt naar Texel op uit nodiging van de Texelse afdeling van Groen Links. Zijn spreekbeurt is on derdeel van een openbare bijeen komst van deze politieke groepering, die deels een gezellig en ongedwon gen karakter zal hebben en is be doeld als kennismakingsavond. Bezoekers kunnen nader kennismaken met de nieuwe gemeenteraadsfractie (Jaap Vlaming en Peter Bakker) en het afdelingsbestuur. Met hen kan van gedachten worden gewisseld on der het genot van een hapje en een drankje. Hierna zorgde een afvaardiging «a het lerarenkorps voor het nodige i tier. Tot vermaak van de geslaagde kandidaten werden twee toneelss jes - spelende rond de examens de planken gezet. Nadat de kart ten de officiële papieren hadden! dertekend, werd de avond beslot» met een hapje en een drankje HS met goed gevolg afleggen vandt examens betekent overigens nieti alle kandidaten voorgoed van sell verdwijnen. De helft van de gesis de Mavo-leerlingen komt volgend) terug om Havo-onderwijs te volgen. Geslaagd. Piet Wim Saalmink I slaagde aan het Nautisch CollegeJ Noorderhaaks in Den Helder vo#| opleiding W4-werktuigkundige. Handdoeken. In het vernieuwd)! raadhuis zullen de ambtenaren!*! handen moeten drogen met pap^l handdoeken. „Milieu-onvriendefl vindt raadslid Gré Zegers. Burge meester Schipper antwoordde d» geen betere alternatieven zijn: dige handdoeken zijn onvoldoend! hygiënisch, een handendroger warme lucht blaast wordt verf andere oplossingen zijn duurder. Winkelopening. De raadsleden (Texels Belang) en Eelman-van Kooi (VVD) betreuren het 8 en standpunt inzake de openingsti van winkels op zondag, zo bleek teravond in een commissieverg ring. Kuip vroeg of de winkels een of twee uur later open en mogen. De burgemeester zei college hiertoe geen initiatief z» men. Geslaagd. André Kooger s aan het Nautisch College Noo haaks in Den Helder voor de o ding S4-stuurman. PAGINA 10 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JUN| en met Deuteronomium". Als ge schenk overhandigde Slager een kookboek. „Dat is een oecumenisch cadeau waarin joden, christenen en zelfs atheïsten elkaar zullen kennen". Dominee Ted Salakay, predikant van de Gereformeerde kerk van Den Burg (ook sprekend namens de classis Alkmaar) wenste dominee Wilmink en zijn vrouw sterkte, wijsheid en ze gen toe. ,.lk hoop dat jullie beiden mogen a„rden". Salakay is het afge lopen jaar als consulent aan de Gere formeerde kerk van Oosterend verbonden geweest. Hij zei het jam mer te vinden dat die periode nu voorbij is en bracht speciale dank aan het kostersechtpaar Marius en Lia Trap voor de ondervonden hulp. Onder meer uit de woorden van ker- keraadsvoorzitter Biem Vlaming was af te leiden dat die positieve gevoe lens wederzijds waren en dat Salakay het met name bij rouwdiensten, zie kenhuisbezoek e.d. prima heeft gedaan. Vlaming sloot de rij van sprekers, waarbij hij er de nadruk op legde dat de nieuwe predikant niet alles alleen kan. „We zullen het samen moeten doen". Uitgeteld zitten enkele wandelaartjes na de vierdaagse op het randje ven het waterwerk op de Groeneplaats. Opweg"-beweging, vertelde dat ooit een grote afstand bestond tussen Hervormden en Gereformeerden in oosterend en hoe die afstand telkens kleiner is geworden. En nu voelen de Hervormden zich zozeer met de Ge reformeerden verbonden, dat zij zich de laatste tijd oprecht ongerust maakten over het uitblijven van een nieuwe Gereformeerde predikant. Er zijn zelfs mensen die zich afvragen of het geen tijd is om volledig samen te gaan, maar er zijn goede argumenten om daar nog even mee te wachten. Sommige Gereformeerden of Her vormden zouden zich in zo'n nieuwe gefuseerde kerk niet thuisvoelen en bovendien zou er dan nog maar plaats zijn voor één predikant. Die zou dan veel te organiseren hebben. „Hij zou meer manager dan pastor zijn", aldus De Wolf, die liet blijken dat geen vooruitgang te vinden. Het is een goede zaak dat beide gemeen ten samen opweg zijn, maar niet overhaast. Andere kudde Jan Wieten van de Hervormde Ge meente van Den Burg was „vol ver wachting van de dingen die nu weer mogelijk worden". Hij pleitte voor contact en samenwerking. „We ho pen in u een pastor te ontmoeten die niet alleen de eigen schapen hoedt maar ook eens achter de tuunwal kijkt". Wieten zei veel te voelen voor de harmonie en kleurrijkdom die ver schillende geloven naast elkaar kunnen zijn. „Dat de vruchten van uw arbeid ook mogen doorsijpelen naar de dorstigen buiten de ge meente". De r.k. pastor Piet Kolkman verwel komde zijn nieuwe collega namens het Texels Theologen Convent, het collegiaal beraad van diverse christe lijke kerken op Texel en tevens een vriendenkring. Kolkman zei blij te zijn dat het TTC weer op sterkte komt. „Als de Hervormden van Oosterend De nieuwe Gereformeerde dominee J.J.N. Wilmink van Ooster end vertelde zondag in de dienst waarin hij werd bevestigd als predikant en vervolgens intrede deed, dat hij de avond tevoren in familieverband een voetbalpool had gehouden waarbij ieder de uitslag van de WK-wedstrijd Nederland-Engeland moest raden. Achteraf bleek dat niemand de uitslag 0-0 had ingevuld en dat dus niemand de ,,pot" had gewonnen. Besloten was toen maar om het geld de volgende dag in de kerk in de collectezak te doen. „Misschien is dat een tip voor u", aldus de predikant bij het begin van de collecte. De opmerking was kenmerkend voor de sfeer waarin zich de drukbezochte bevestigings- en intredeplechtigheid van de predikant voltrok. Die was was bepaald niet „stijf Gerefor meerd". De in Hengelo geboren pre dikant, die soms deed denken aan de uit dezelfde streek afkomstige caba- rettier Herman Finkers, bleek niet af kerig van een geintje Ook voorganger ds G.O.N. Veenhuizen uit Apeldoorn en de sprekers die de nieuwe predikant kwamen gelukwen sen waren dat niet, zodat er veel te (glim)lachen viel. Politicologie J. (Han) J. N. Wilmink is predikant geworden op zijn dertigste jaar. Dat het niet eerder gebeurde komt omdat hij aanvankelijk politicologie studeer de en pas later besloot over te scha kelen op theologie. Het was ds G.O.N. Veenhuizen die hem tot dat laatste inspireerde en dat was de re den dat deze predikant hem zondag in het ambt bevestigde en hem de hand oplegde. In een „korte verkondi ging" prees Veenhuizen het mooie en lieflijke Texel met zijn hartelijke men sen, maar nam aan dat ook hier niet alles „heel" is en ook hier het nodige verdriet wordt beleefd. „Je geeft Je zus maar een hand", zo adviseerde hij de op dat moment nog kandidaat zijnde Han Wilmink. Geen beletselen Nadat voorzitter Biem Vlaming van de Gereformeerde kerkeraad van Oosterend desgevraagd had verklaard dat er geen wettige bezwaren waren ingebracht tegen de bevestiging van de nieuwe predikant, stelde Ds Veen huizen de bekende vragen aan Wil mink. Door er bevestigend op te antwoorden verklaarde hij er ten volle van overtuigd te zijn dat God zelf hem tot deze dienst had geroepen, dat hij de Heilige Schrift aanvaardde als enige regel van het geloof, dat hij zijn ambt trouw zou bedienen, etc. Daarop legde Veenhuizen de nieuwe predikant de handen op onder het uitspreken van een gebed, waarna de gemeente vers 3 van psalm 134 zong. De kinderen van de nevendienst kwa men onder leiding van E. Hordijk naar voren om de nieuwe predikant te ver welkomen: met woorden maar ook door het overhandigen van „wel kom" -werkstukken. Na precies drie kwartier nam ds Wil mink de dienst over. In zijn preek ging hij in op een voor de hand lig gend thema: de taken en verplichtin gen van de herder jegens zijn kudde. Acht sprekers Voorzitter van de kerkeraad Biem Vla ming gaf het woord aan acht spre kers, hemzelf meegerekend. Henk Keyser namens de Gereformeerde kerk van Den Burg, beperkte zich tot een kort welkomstwoord. Cor de Wolf, namens de Hervormde Ge meente van oosterend en de „Samen De laatste tijd zijn er opvallend klachten over blaffende honden burgemeester bracht dit gistere, naar voren tijdens een discussie een wijziging van de algemene tieverordening (APV). De raadsco missie voor algemeen en organisatorisch beleid verklaarde zich akkoord met het wijzigings voorstel, dat het de politie maUr ker maakt op te treden tegen bepaalde vormen van geluidoveit Eén van de bedoelde vormen van hinder is (geluid)hinder door dieia Artikel 16b van de APV luidt aan „De eigenaar, houder of vera: ger van een dier moet voorkom» dat dit voor een omwonende ol rigens voor de omgeving (geluid;) der veroorzaakt". Indien de gemeenteraad hiermee instemt, de nieuwe verordening in werkinj treden op 13 juli a.s. Hetzelfde voor (geluid)hinder door person» Wie zich zodanig gedraagt (mis draagt) dat weggebruikers of om nenden overlast wordt bezorgd, door de politie op de bon worder geslingerd (het inmiddels bekend; voorbeeld van de „lallende perse nen"). Geluidhinder als gevolg v» brommers of andere motorvoertu valt eveneens onder dit hoofdstu Enkele commissieleden vroegen af of objectief valt vast te stelle» wanneer sprake is van overlast, is de grens tussen last en overfe Burgemeester Schipper zei dat dt doeling van de wijzigingen „niet ontketenen van een heksenjacht maar het mogelijk maken van pd optreden in bijzondere, aanwijst» gevallen". De 589 deelnemers aan de avond vierdaagse hebben dit jaar gunstige weersomstandigheden getroffen. De medewerkers van het Rode Kruis hoefden - op enkele blaren na - niet in actie te komen. Er liepen 30 deel nemers minder mee dan in 1989. De organisatie vermoedt dat het wereld kampioenschap voetbal hierin een rol heeft gespeeld. De oudste deelnemer was 71 jaar, de jongste 4. In vergelijking met voor gaande jaren liepen er dit jaar veel wandelaars voor de eerste maal mee, liefst 145 deelnemers. An Bakker uit Den Hoorn en Corrie Visser uit Den Burg wachtte bij de fi nish een speciale ontvangst. Omdat zij voor de 30-ste maal meeliepen - wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" viert dit jaar haar 30-jarig be staan - ontvingen zij een bos bloe men en een herinneringsmedaille. Drie deelnemers liepen voor de 25-ste keer mee: Jaap van Heer waarden, George Eelman en Murk van Sloten. Er werd zoals altijd veel in groepsver band gelopen (337 wandelaars), 252 deelnemers legden de afstand indivi dueel af. Voor de 5 kilometer schreven 302 lo pers in en 274 deelnemers legden de 10 kilometer af. De overige 13 lopers namen de grootste afstand voor hun rekening. straks ook weer een predikant heb ben, zijn we met z'n zevenen. Een bijbels getal". De heer J.J. van den Berg sprak na mens het Schuilhutwerk, dat zich be zig houdt met pastorale service voor toeristen. Hij hoopte dat ds Wilmink zich daar spoedig metterdaad mee zou bezig houden en nodigde hem meteen uit voor de eerstvolgende kerkentocht. „We zullen u goed voor lichten zodat u volgend jaar zelf zulke tochten kunt leiden". Een bijzondere bijdrage aan de bevestiginigs- en intredebijeenkomst leverde Hugo H. Slager uit Amster dam, een Joodse vriend van de nieu we predikant. In zijn studententijd werkte Wlmink twee jaar bij het Joods Maaatschappelijk Werk en ver richtte als zodanig huishuidelijke werkzaamheden bij Slager. Zanglust Daarbij waren warme vriendschaps banden gegroeid. Slager deed er uit gebreid en op geestige wijze een boekje over open. Daarbij getuigde hij van de veelzijdigheid en in het bijzon der van de zanglust, schoonmaakdrift en humor van Wilmink. „Hij presteer de het om boven de stofzuiger uit te zingen. Voor het stof was hij geko men en voor het volgende stof zou hij wederkeren. Uw nieuwe predikant heeft twee rechterhanden. Han han teerde de pollepel even handig als de schroevendraaier: plamuurmes en vleesmes waren bij hem vertrouwd. Hij wist van Amsterdamse sudderlap- jes tot en met Mexicaanse bonen soep net zoveel als van Genesis tot In afwachting van „in de banken". de gebeurtenissen zitten de geslaagde eindexamen-kandidaten van de RSG. dicht opeengepakt, voor het laatst met z'n

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 10