Rode Kruis op goede weg met collecte en EHBO Teken- en schilderkunst van geestelijk gehandicapten ntskopschedel pgevist ve kost voor lef kauwen Cheque van f2500,- Rommeltjesmarkt in Den Hoorn Joyriding Diefstallen tijdens Ronde om Texel KATEZ. r Geslaagd Geslaagden MEAO oaG 19 JUNI 1990 TEXELSE COURANT end tden iters, ussie enep adsci 7X 38 „Branding III" van j. fjetsema had de afgelopen jelt een opmerkelijke ingst". Ca 100 mill Ten wes- van Noorwegen Iop 57 gra- flBI kreeg de kotter de fiedel van een Butskop in de Hen. De schedel, met een gte van 1,60 meter en een wicht van 50 kg miste de óerkaak, maar was verder ikgaaf. De vondst werd ge weken aan EcoMare. Butskop is een soort tand- ikus die een lengte van tien kan bereiken en zich cgaans ophoudt in het 0delijke deel van de Atlanti- ie Oceaan. In het najaar kken ze naar het zuiden en tijen dan gezien tot bij de ipverdische eilanden. In de mdzee zijn ze zelden of oil levend waargenomen, li een enkele keer spoelen wel eens dode exemplaren i In 1956 werd er een op Texelse strand gevonden, komplete kadaver werd islijds door directeur Gerrit Haan van het Texels Mu- vw ontleed. Het skelet is mis- f om, gd, orden kende lerso- 'Ig van oertu 9 altijd te zien op het terrein EcoMare, waar het deel maakt van de permanente jlvissententoonstelling. Ook au gevonden schedel krijgt ar een plaatsje. Van de le- rswiize van Butskoppen (zo mernd naar de typische bult hun kop waardoor ze een nrhoofd" lijken te hebben) weinig bekend. Wel staat s! dat ze liefhebbers zijn van p water en - net als Potvis- - enorm diep kunnen dui- De foto toont de viste schedel. De 16-jarige Kuiper poseert erbij om de mg tot uitdrukking te laten in. gezin wilde knobbelzwanen I drie jongen heeft zich ge- slijd in de slootkant van de ioldweg in Eierland na van f andere plek in de polder te verjaagd. Van de verhuizing tóen de twee ouderdieren rt hun drie jongen geen spijt W de nieuwe plek blijkt een Akkerland te zijn. Overbuur- Jiiw Nel Garritsen-Koorn van Isrtha hoeve" komt namelijk le dag brood brengen. Ze scl» H daarmee het vertrouwen |es!j 1 de zwanen gewonnen, zo- !n(jl t de dieren hun schuwheid tóen afgelegd en uit de nd eten. De foto geeft een pd van de dagelijkse voeder- '9 lige aagi ins and len slots i. Het n nietr htein. Ltz. der marns 2e klasse 1 Kuling is vorige week in een lover een nieuw hoofdgebouw iJoost Dourleinkazerne ten on- p opgevoerd als luitenant, terwijl kapitein is. Hij is hiermee geplaagd in de kazerne. Kapitein Jjis overgeplaatst naar Aruba, (dat heeft niets met het voor- e feit te maken. Aan de Hogeschool in aar slaagde Leendert Eelman ■rijn examens HTS bedrijfskunde. De opbrengst van de collecte van het Rode Kruis op Texel bedraagt ƒ8.550,—Dit is ruim ƒ500,— meer dan vorig jaar. Van dit bedrag wordt 50 procent afgedragen aan het Ne derlandse Rode Kruis, die dit geld benut voor hulpvelening in binnen en buitenland. Onder andere hulp bij natuurrampen, in oorlogsgebieden, hongersnood, maar ook de binnenlandse activitei ten worden hiermee bekostigd. De andere 50 procent van de opbrengst plus de helft van de contributie be taald door de leden, blijft op Texel. Op Texel is het Rode Kruis momen teel een bloeiende afdeling. Op de middelbare scholen zullen binnenkort 80 leerlingen examen afleggen voor het Jeugd E.H.B.O.-diploma. Daar naast organiseert het Rode Kruis ieder jaar de E.H.B.O.-basisopleiding en de daarop aansluitende herha- lingslessen, waar erg veel belangstel ling voor bestaat. De colonne is al weer geruime tijd bezig om mensen gevorderde, gespecialiseerde scholing te geven in het kader van de ge meentelijke rampenbestrijding in sa menwerking met de brandweer; een zaak die iedereen aangaat! Verder zijn de colonneleden deze zomer weer actief betrokken bij de vele (sportlevenementen en feestelijke ge beurtenissen. Demonstratie Op 11 juli a.s. zal in samenwerking met de brandweer een grote de monstratie worden gehouden op de Groeneplaats, tijdens de folkloremid- dag, waarbij de Rode Kruiscolonne zich aan het publiek zullen presente- Ecomaredirecteur Jan Kuiper kreeg zondag uit handen van drie afgevaar digden van de Stichting Behoud en Ontwikkeling Natuurparken uit Gro ningen een cheque van f2500,-. De Stichting heeft reproducties van zeef drukken van de Nederlands Canadese kunstenaar Sabelis beschikbaar gesteld voor de verkoop aan de balie van Ecomare en bij verschillende an dere distributiepunten in het land. De zeefdruk vertoonde een afbeelding van drie zeehonden. De opbrengst vanaf september vorig jaar is nu aan Ecomare gegeven. Meerdere acties volgen, dus het cen trum kan in de toekomst nog meer bijdragen van de Stichting verwach ten. Het geld zal worden gebruikt voor de „laatste loodjes" van de pas geïnstalleerde waterzuive ringsinstallatie. ren. Het Texelse Rode Kruis heeft een bloeiende Welfare-afdeling, die voor ongeveer 80 Texelse langdurig zieken, gehandicapten en bejaarden het leven wat draaglijker maakt. Elk jaar kun nen door de inspanningen van de coördinatrice van het vakantieproject 10 12 Texelaars een week op va kantie met het Rode Kruisschip „Henry Dunant" of naar een van de vakantiehuizen. Door middel van een bijdrage in de vorm van contributie en/of een gift in de collectebus, hebben de Texelaars een grote bijdrage geleverd om al de ze activiteiten te kunnen blijven uit oefenen. De collecte en het lidmaatschap van het Rode Kruis zijn op zichzelf staande manieren om geld voor hulp op plaatselijk, nationaal- en internationaal niveau bij elkaar te krijgen. Voor de Texelse col lecte hebben zich 90 vrijwilligfstlers belangeloos ingezet. De uitbreiding, opleiding en uitrusting (materieel) die nodig zijn om de colonne voor te be reiden op de taak in het gemeentelijk rampenplan, kosten momenteel veel energie en geld. Vandaar dat nieuwe leden, giften (en vrijwilligfstlers of collectanten) van harte welkom zijn. Aanmelden kan bij Liesbeth Rijk, 15453. Geslaagd. Rudi Endenburg uit Den Burg is op 14 juni geslaagd aan MTS „Noorderhaaks" in Den Helder voor de 4-jarige opleiding richting energie techniek. Diabetes. De Diabetesvereniging Nederland houdt donderdag in Den Helder een informatieavond met als onderwerp „Diabetes en vakantie". De avond is in „De Draaikolk", Dol- lardlaan 202, aanvang 20.00 uur. Voor informatie: 02230-35617. Begeleid wonen. Na een jarenlange moeizame aanloopperiode gaat het nu goed met het project „Begeleid wonen". De raadscommissie voor welzijnsbeleid liet zich positief uit en ging unaniem akkoord met 30.000,- subsidie per jaar. Bovendien heeft een recente oproep voor vrijwil- lig(st)ers succes gehad: de aanwas was zó groot, dat er thans meer be geleiders zijn dan cliënten. Sleutel. Het raadhuis als disco? Die kans zit erin volgens burgemeester Schipper als alle medewerkers een sleutel krijgen waarmee ze ook 's avonds en in het weekend naar bin nen kunnen.... Besloten is dat op de achterdeur van het vernieuwde raad huis een extra slot komt voor het af sluiten na kantooruren. Alleen de afdelingshoofden krijgen een voor deursleutel. Op het sportterrein van s.v. ZDH aan de Witteweg wordt zaterdag een gro te rommeltjesmarkt gehouden t.b.v. de restauratie van het Ned. Herv. kerkje. Deze markt is een voorproefje voor de serie rommeltjesmarkten die komende zomer tijdens de Hoornder donderdagen zal plaatsvinden. Er zijn al veel goede spullen ingeleverd, waaronder een 3.20 meter lange ca ravan met voortent. Wie uit is op in teressante koopjes, is zaterdag welkom tussen 10.00 en 15.00 uur. Op de Schumakersweg werd zater dagmiddag de rode VW Golf van een toerist uit het Gelderse Gent terugge vonden, die eerder die dag van een camping bij De Koog was gestolen. Het contactslot was geforceerd en de bedrading doorverbonden. Er bleek niets uit de wagen te zijn gestolen. PAGINA 11 In de nacht van zaterdag op zondag is de giek van een Prindle 16 van een 42-jarige Rondedeelnemer uit Binnen maas gestolen. De boot lag in de ha ven van Oudeschild. De schade bedragt zo'n ƒ1000,-. In dezelfde nacht is een cattrac (waarop catamarans over het strand worden gerold) van een 25-jarige Groninger gestolen bij paal 17. Waar de: ƒ1000,-. Van een balkon van een appartement in De Koog is zondagmorgen een zg. „droogpak" gestolen. Het was rose met blauw en had een waarde van 900,-. De benadeelde komt uit Zandvoort. ®36f^rf/U5 HET TOKKEW/sre HET (MEL\ (jtfcvumvG o W/L GtAAQ iflfo in bi/S of bj hiHjz Spent 'De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 13430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. 'Spreekuren college van B en W: Burgemeester Schipper, wethouder Barendregt, wethouder Krijnen-Baijs en wethouder Terpstra: maandag 10.00-11.00 uur in het raadhuis. 'Spreekuur raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en PSP iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); raadhuis 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. 'Maatschappelijk werker: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe ULO, Schilderend 39, Den Burg. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur, woensdag 8.30-9.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur. Spreekuur Dienst Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres): elke donderdag 14.00-15.00 uur. Tel. 15813, bg.g. 02230-15805. Dédé Kikkert en Carina Ipenburg zijn geslaagd voor de opleiding voor MDGO/AB (Middelbaar Diensten en Gezondheids Onderwijs, richting Acti viteiten Begeleiding) ,,De Horne" in Hoorn. Aan dezelfde school slaagde Ine Heerschap voor MDGO/IW (ago gisch werk, richting residentieel werk). Mare Wassenborg slaagde aan de Hogeschool voor Petroleum- en gastechnologie „Noorderhaaks" in Den Helder, studierichting boortech- nologie en produktietechnologie. Aan de school voor Middelbaar Eco nomisch en Administratief Onderwijs in Den Helder slaagden de volgende Texelse leerlingen: Yvonne van Beek, Jamen de Bruijn, Willem Eelman, Klaus Groszpietsch, Benjamin van Heerwaarde, Joost van Heerwaarden, Linda Hooyschuur, Mireille Kager, Pa trick Keijser, Saar van der Kooi, Mi randa Krotje, Esther Kuip, Marina van Tatenhove, Ludmilla Verseput, Danny Witte, Linda Witte Aquarel van een 72-jarige in Indonesië opgegroeide bewoner, die dankzij het schilderen uiting kan geven aan zijn jeugdherinneringen. Tot 29 juni is in de raadhuiskelder een expositie te zien tekeningen en schilderijen van zes geestelijk gehan dicapte bewoners van „Noorderha ven" in Julianadorp. Wie kindertekeningen verwacht aan te treffenkomt behoorlijk bedrogen uit. Stuk voor stuk zijn de werkstuk ken uitingen van hun belevingswe reld, sterk wisselend van kwaliteit maar op een bepaalde manier boei end. De expositie was eerder al een suc ces in plaatsen in de kop van Noord- holland: Hippolytushoef, 't Zand, Schagen, telkens met werk van an dere bewoners. „Kunst? Ach, dat is een moeilijk te begrenzen begrip. Sommige dingen die hier hangen, zou ik kunst noemen. Iets dat oorspron kelijk is, dat mijn gevoel weet te ra ken, dat is voor mij kunst. Deze mensen hebben gemaakt wat ze zelf belangrijk vinden, het komt van bin nenuit. Voor mode zijn ze niet gevoe lig, misschien dat je daarom ook weinig abstracte schilderijen aan treft." Aan het woord is Letty Koo- ger, die vijf ochtenden per week in Noorderhaven de creatieve ochtenden verzorgt. De termen „les" of „cur sus" zijn niet op hun plaats, aldus de inwoonster van Huisduinen. Zij past een methode toe, die zij als stagiaire in Noorderhaven in 1986 heeft ge leerd van Max Timmerman. „Zijn ma nier van werken komt erop neer de mensen iets te bieden waarin ze to taal vrij zijn. In een verzorgingshuis leef je met regeltjes, het is dan fijn om je eens helemaal te kunnen ont plooien. Met zang, dans, muziek en ook tekenen en schilderen komen ge voelens gemakkelijker los. Geestelijk gehandicapten communiceren moei lijk; dankzij deze expressievormen lukt dat vaak beter", vgrtelt Letty Kooger. Zij zegt vooral voorwaarden schep pend bezig te zijn „Ik draag dingen aan, bijvoorbeeld door te zorgen dat bepaalde materialen er zijn. Als iemand al maanden met viltstiften bezig is, kan je het eens proberen met potlood of krijt. Maar als diege ne dan toch weer naar de viltstift grijpt, is het zijn of haar keus. De mensen vrijlaten is heel belangrijk." Uitleen Vorig jaar werd voor het eerst (in de museumboerderij Vreedenburg te Schagen) werk tentoongesteld. Voor de makers een beloning, waarvan ze veel plezier hadden. De goede reac ties vormden een steun in de rug om door te gaan. Letty Kooger krijgt steeds meer aanvragen: Breda, Haar lem, Den Haag en zelfs een rijdende expositie volgend jaar. Inmiddels is ook een uitleen opgezet. Voor ƒ40,- per lijst is het mogelijk een werkstuk in huis te halen voor maximaal een half jaar. Wie deze „kunst" aan de muur wil hebben, kan zich als lid aanmelden bij het activiteitencentrum van „Noorderhaven". Ook deze uit leen slaat aan: momenteel zijn zo'n tweehonderd werkstukken in omloop. Latty Kooger

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11