B en W: band met RST losser maken „Kotex laat kinderen met dieren in aanraking komen" Terug van avontuurlijke reis naar Oostblok Ex-wethouder Zegers bij opening kinderboerderij: Dorpshuis De Koog Veel jonge geiten bij inschrijving keuring Stoffige motorcross Bromfietser aangerede WVT houdt zaterdag clubkampioenschap Bloemenhulde voor jubilerende juf PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JUn, De Recreatie Stichting Texel (RST) zou meer onafhankelijk van de ge meente moeten functioneren dan thans het geval is. B en W zullen dit standpunt binnenkort ter discussie aan de gemeenteraadsfracties voor leggen. In een eerste reactie zei RST-directeur Hoffman „geen enkel probleem te hebben" met het losser maken van de relatie RST-gemeente. Momenteel is de gemeente vertegen woordigd door een raadslid in het RST-bestuur. Vorige week werd Cor Kuip in die functie benoemd als op volger van Tine Krijnen-Baijs. Jaarlijks hebben de begroting en de jaarreke ning van de stichting goedkeuring nodig van de gemeenteraad. Daar naast is sprake van een gemeentega rantie (voor een lening) ter grootte van f762.000,-. „Zolang nog van een restantschuld sprake is, is het ge wenst om een raadslid in het RST- bestuur te hebben. Maar zodra er geen financieel belang meer is, kan de band met de RST losser worden gemaakt", aldus het college. B en W willen ten opzichte van de RST de zelfde positie innemen als bij een wil lekeurig ander recreatiebedrijf. RST-directeur Menno Hoffman zegt desgevraagd dat wat hem betreft slechts sprake is van formeel/statutai re invloed, niet van een financiële. „Financieel? Kom, kom. Vergelijk het met een hypotheek van een grote geldgever. Ik zou er, uit de blote bol geredeneerd, geen enkel probleem mee hebben als de bestaande band wordt losgelaten. Die goedkeuring VERVOLG VAN PAGINA 1 in het dorpscentrum (Dorpsstraat) op zijn plaats, aldus Nel Eelman. „Als 't Stappeland niet doorgaat, zijn we wel een hoop geld kwijt aan architect- kosten", meende zij. Erna Eelman-van der Kooi zei even eens problemen te voorzien. Zij was echter bang dat het plan op de lange baan zal worden geschoven, als nu geen tekeningen worden gemaakt. Even later in de vergadering kwam zij weer terug op deze woorden door tóch tegen beschikbaarstelling van een voorbereidingskrediet te stem men. Wethouder Tine Krijnen-Baijs conclu deerde dat B en W kennelijk te voor barig zijn geweest. „U vindt dat wij ons huiswerk moeten overmaken, omdat er nog teveel vraagtekens zijn inzake de ontwikkeling van 't Stappe land." van begroting en jaarrekening is niet meer dan een marginale toetsing. Een discussie in de raad zie ik best tegemoet, al begrijp ik de noodzaak niet. De uitgebreide statutenwijziging van de RST is per slot van rekening nog maar kort geleden." De aloude RST-doelstelling „sociaal toerisme" is volgens Hoffman verwa terd. De suggestie dat de opvang van groepen jongeren, die door andere campings met worden toegelaten, eveneens een vorm van sociaal re- creatiebeleid is, wordt door Hoffman genuanceerd. „Jongeren zijn een groep die behoorlijk wat heeft te besteden. Hun vakantie is pas afgelo pen als het geld op is. Maar inder daad is het zo dat de RST het recreatiebeleid van de gemeente Texel volgt. Dat houdt ondermeer in: geen discriminatie van groepen kam peerders. Als je de band tussen ge meente en RST losser maakt, zal de RST vrij zijn een eigen doelgroep vast te stellen. Daarmee wil ik overigens niet zeggen dat we ons werkelijk an ders op zullen stellen." Volgens Hoffman is het mogelijk dat een meer onafhankelijke RST voor een andere organisatievorm kiest: bij voorbeeld bedrijf in plaats van stich ting. Geitenvereniging Texel organiseert zaterdag 23 juni een geitenkeuring. Van 9.30 tot 14.00 uur is de schuur van H. Wetekamp (bij de firma Bak ker) gevuld met witte-, Nubische-, bonte- en Toggeburger geiten, die worden beoordeeld door een keur meester van de vaste wal. De toe gang is gratis. In totaal zijn er 73 geiten - waaron der veel jonge dieren -ingeschreven. Na elke rubriek volgt een prijsuitrei king, waarbij ook een prijs beschik baar is voor eigenaarsgroepen. Aan het eind van de dag wordt er een kampioensgeit gekozen. Uiteraard ontbreken op deze dag de geitenpro- dukten niet. Er is een stand met gei- temelk, -kaas, enz. De geitenvereniging houdt tevens een verloting. 'Geslaagd. Renske van IJsseldijk- Smith slaagde voor de HBO-opleiding bij de Hogeschool te Haarlem als maatschappelijk werkende, dus niet de MBO-opleiding zoals in de vorige krant stond. Onder stoffige omstandigheden werd zondag de vierde MAB club cross verreden. Na het crossweek end in mei was het wel weer even wennen met slechts 17 kanonnen aan de start. In de 80 cc slechts één deelnemer: Sander Witte scoorde tweemaal maximaal. Hij moet het nog zonder concurrentie stellen in deze klasse. De klasse 125 cc jeugd leverde weer een overwinning op voor Ronald Zijm, Dennis Boekei werd uitstekend tweede. Hans de Winter won de lief hebbersklasse. Kees Pol profiteerde maximaal van de pech van Remco de Beer en won de 125 cc senioren. Ruud Keijser werd derde. Nico Bakker moest dit keer de zege in de 250 cc aan Niels Koorn laten. De volgende wedstrijd is op woensdagavond 11 juli. Inschrijven vanaf 19.00 uur, s om 19.30 uur. Uitslagen: 80 cc: 1. Sander Witte. 125 cc jeugd nald Zijm; 2. Dennis Boekei, 3 Alben Zandstra, 4 Joop Veltkamp; 5. MarcoW 6. Otto Goénga. Liefhebbers: 1 Hansen ter 125 cc senioren: 1. Kees Pol, 2 Re de Beer; 3. Ruud Keijser, 4, Verlin Edm.^ Frans Boersen; 6. Michael Kortenhoevr cc senioren: 1. Niels Koorn; 2. Nico Baijg Een 62-jarige Duitser haalde vrijdfl morgen op de Wilhelminalaan ee« stilstaande bestelbus in en kwam daardoor op de verkeerde weghel Er ontstond een frontale aanri|dirj met een 21-jarige bromfietser ui Koog. Niemand raakte gewond e= schade aan beide vervoermiddel was slechts licht. De geiten van de kinderboerderij lieten de belangstelling zaterdagmiddag met welgevallen over zich heen komen. en een „mekkerhuus", de eenden over een schitterende vijver en de ko nijnen over een flinke heuvel. De kip penrennen en konijnenhokken zijn gevuld met dieren van de jeugd zelf. Kinderen die thuis geen geen gele genheid hebben een dier te houden, kunnen bijvoorbeeld een konijn bij Kotex stallen en hem iedere dag be zoeken om te voederen en te verzor gen. Een aantal hokken staat nog leeg. Volgens Joop Veltkamp is het niet de bedoeling van de kinderboer derij een asiel te maken. Gevonden dieren dienen normaal bij dierenpensi- Vrijdag werd op de wielerbaan in Den Burg een tijdrit over een ronde gehouden. De renners mochten alle maal twee keer rijden, waarbij de beste tijd gold. Bij de jeugd won Pie- ter Duin, Evert Koopman was ruim schoots de beste senior. Uitslagen: Jeugd: 1 Pieter Duin 1.55.35; 2 Thijs de Boer 1.58 24; 3. Jan Werner Prins 1.59 60; 4 Daniel Wichers 2.04.52; 5. Roel Bakker 2 04.52; 6. Tijmen de Wijn 2.08.34; 7 Onno Terpstra 2.11.37; 8. Wiebe de Boer 2.23.56; 9. Wouter Bakker 2.23.74 Senioren: 1. Evert Koopman 1.35.28, 2 Jordi Vinke 1 3815; 3. Dirk Vinke 1.40 41, 4. Jan Buis 1.46.75, 5. Roald van der Slikke 1 48.46 Dinsdag wordt op de wielerbaan de laatste wedstrijd van de voorjaars competitie van Wieier Vereniging Texel verreden. Vrijdagavond is er geen wedstrijd in verband met het clubkampioenschap van zaterdag. De jeugd start om 18.00 uur voor een wedstrijd over 20 ronden. Kansheb bers zijn hier Jan Werner Prins en Thijs de Boer, terwijl ook Pieter Duin de laatste weken sterk rijdt. De se nioren fietsen om 19.00 uur een wedstrijd over 65 ronden. Na zijn lek ke band in de laatste ronde vorig jaar zint Evert Koopman op revanche. Hij dient echter wel rekening te houden met vader en zoon Vinke en ook Hans van Osch rijdt altijd een goed clubkampioenschap. Titelverdediger Theo Boom kan door een knieopera tie niet meedoen. on Slufterweg te worden aangege ven. De voorzitter deed een beroep op de aanwezige ouders en kinderen om de kinderboerderij te gebruiken, maar niet te „mis"bruiken. De boerderij staat constant open voor publiek. Om te voorkomen dat de dieren ont snappen, is gezorgd voor hekken die na doorkomst onmiddelijk weer dicht vallen. De kinderboerderij is tot stand geko men met medewerking van KSV Ko tex, Gemeente Texel, Jantje Beton, AH, fa. Westerlaken, fa. Bakker en Betsema en Gieles. Donderdag 21 juni Woensdag 20 juni De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een-openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting, waarbij reacties kun nen worden gegeven op het ont werp recreatiebasisplan. Voorts behandeling van enkele voorbe- reidingsbesluiten. Wie ten aan zien van het recreatiebasisplan het woord wil voeren moet zich tevoren opgeven bij de heer A. Hut, telefoon 62121, toestel 234. Hoogwater Oudeschild Za. 16 1 1 7 en 14( Zo. 1 7 2.00 en 1451 Ma. 18 2.40 en 16.11 Di. 19 4.06 en 173; Wo. 20 5.48 en 18$: Do. 21 7 10 en 20!» Vr. 22 8.25 en 21.dj Za. 23 9.35 en 22.01 Aan het strand is het een uur eerder hiy<. water Laagwater valt gemiddeld 6 15^ na hoogwater. De zon komt 10 juni opco 5 18 uur en gaat onder om 22.03 uur. juni doodtij. Voor zover bekend zijn ze de eerste Nederlanders die iets dergelijks heb ben ondernomen. Piet Standaart en Jan Frederici maakten met een „historisch" vliegtuig een tiendaag se reis naar het Oostblok, waarbij ze Polen. Tsjechoslowakije en Hongarije bezochten. Veel bijzondere ervaringen rijker keer den ze zondagavond bij zonsonder gang terug op het vliegveld Texel. De reis werd gemaakt met Piet Stan daarts Cessna 140, een al lang niet meer in productie zijnd vliegtuigtype, gebouwd in 1948. Eigenaars van de ze vliegtuigen zijn verenigd in de „Cessna 120/140 Association". Piet Standaart kende van deze organisatie een Engelse Cessna 140-eigenaar en met hem werd de Oostblok-tour gemaakt. Enkele jaren geleden was het on denkbaar dat een particulier zomaar met een vliegtuig allerlei landen ach ter het ijzeren gordijn kon bezoeken. De glasnost heeft daar verandering in gebracht, wat niet wil zeggen dat het allemaal even makkelijk ging. Bei de vliegtuigen moesten zich strikt be perken tot het bezoeken van vliegvelden die onder de officiële luchtwegen lagen en het gedrag van luchthavenautoriteiten die niet wisten in hoeverre ze gemachtigd waren om de bezoekers de nodige service te verlenen, zorgde menigmaal voor pro blemen. Zo was men niet overal zon der meer bereid brandstof te leveren. Vooral in Polen waren de faciliteiten slecht, hoewel de Texelaars en de En gelsen hun komst tijdig per telex hadden aangekondigd. Van Texel werd eerst naar Stauning in Denemarken gevlogen, vervolgens via Kopenhagen en Bornholm (waar werd overnacht) naar Gdansk sekatty in Polen. Twee nachten»' den doorgebracht in Warchau. Vervolgens werd via Krakau na» Ostrava in Tsjechoslowakije gevkj waarna Hongarije werd aangeda» met een verblijf van twee nachw Boedapest. De terugweg ging v» Oostenrijk en de Bondsrepubliek waarbij tussenlandingen werden f maakt in Voslau (bij Wenen), Ned berg en Dalhemer Binz. Probleem^ 0( 0 K Er werden totaal dertig vlieguren! maakt, waarbij zich geen enkel» nisch mankement voordeed, te' de moeizaam veroverde brandstof soms van bedenkelijke kwaliteit Piet Standaart was piloot van if eigen toestel. Jan Frederici fungee als navigator. Ook de Engelsman' éen maat meegenomen. Het kwT goed uit dat beide toestellen ove' verschillende navigatiesystemen 1 schikten (resp. VDR en ADF) die' kaar op welkome wijze aanvulde" Tevoren hadden de Cessna-vlies85 zich voorzien van luchtvaartkaad* die op basis van spionagegege^ zijn samengesteld, maar in het n8 ten gewoon vrij te koop zijn vof ieder. De mensen op de diverse' velden waar de toestelletjes nee- ken, keken daar wel van op. De weersomstandigheden gedu»" de reis waren over het algemeen' stekend. Maar bij het oversteken^ het Tatra-gebergte kwam men» gebied met veel onweer terecht' raakten de twee vliegtuigen elke? een tijdje kwijt. „Toen was het even spannend", aldus de twee' gende Texelaars. „Maar voorde" was het een mooi avontuur vvs? veel van hebben geleerd" Dinsdag 19 juni Op de Wielerbaan bij Den Burg wordt de laatste wedstrijd van de voorjaarscompetitie gehouden. Start jeugd 18.15 uur, senioren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Turner and Hooch". De raadscommissie voor finan- cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de inzameling van klein chemisch afval, best», ding geluidshinder, de Recrea tiestichting, de voorjaarsnota 1990, het bedrijventerrein Marj. coweg en het bouwrijp maken van het terrein waar tot voor km de voormalige RHBS stond. Na terugkeer op Texel Airport betaalden Standaart en Frederici aan havenmeester Ed dl k het landingsgeld uit in de zachte valuta van de bezochte Oostbloklanden. Het waren vtkk biljetten, die uiteindelijk terecht zullen komen In de particuliere bankbiljetten verzameling rr Bruijn „De kinderboerderij mag gerust als een sieraad voor de entree voor De Mars worden beschouwd." aldus voorzitter Joop Veltkamp tijdens de officiële opening van de kinderboer derij van kleindiersportvereniging Ko tex. „De gemeente is nog nooit zo goedkoop aan een dergelijke voorzie ning gekomen." De grote zelfwerkzaamheid waar Veltkamp op doelde, werd door ex- wethouder Piet Zegers geroemd. „Ik heb altijd een zwak voor deze vere niging gehad. Bijna nergens wordt zoveel werk in een club gestoken als hier." Ex-wethouder Zegers verrichtte op verzoek van de vereniging de ope ningshandeling, die bestond uit het onthullen van een bord waarop de namen van vele sponsors van de kin derboerderij prijken. „Kinderen moeten tijdens hun opvoe ding liefde en waardering voor de na tuur meekrijgen," merkte Zegers tijdens zijn toespraak op. „Als het al leen bij wettelijke maatregelen als het nationaal milieubeleidsplan blijft, is dat onvoldoende. Kotex laat dieren niet aleen zien, maar laat kinderen er ook mee in contact komen. De boer derij kan uitgroeien tot een onmis baar iets voor de wijk." De Kotex-leden zijn ruim een jaar met de realisatie van de kinderboerderij bezig geweest. Veel vrijwilligers staken we kelijks menig uurtje in de werkzaam heden. Hein van Heerwaarden, Wil Rijk, Klaas v.d. Meer, Ed Beekhuis, Henk Roeper, Toon Haastrecht, Rien de Wilde, Nel Kooiman en Aag Haastrecht ontvingen voor hun in spanningen uit handen van voorzitter Veltkamp een fraaie luchtfoto. Ook Zegers werd met een foto verblijd. Joop Veltkamp zelf kreeg van de Kotex-leden een fotoboek overhan digd, waarin de bouw van de kinder boerderij van het begin af aan is vastgelegd. Ruimte Het vele werk heeft een fraai resul taat opgeleverd. De kippen, konijnen, eenden, geiten en bokken hebben de ruimte. De geiten beschikken over een grote weide met speelattributen Leerlingen van de Lubertischool in De Koog brachten juf Gerda Bloem vrijdag een bloemenhul de omdat zij vijfentwintig jaar in het onderwijs zit. Het kwam voor haar als een complete, maar aangename verrassing. Collega's van Gerda Bloem zongen een fraai lied over haar leven, waarna leerlingen in kor te toneelstukjes momenten uit die vijfentwintig jaar naar voren haalden. Juf Gerda toont het vogelnestje dat ze heeft gekregen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2