QUALCAST mooier' MAAIER Hulpcomité niet langer actief meente wil deelname i MC Alkmaar staken Plan voor Texelse strekdam wordt nader uitgewerkt VOORLICHTING vertelde dat de festivalorganisatie eerder al heeft geprotesteerd bij de De Lindeboom-directie, toen twee maanden geleden bleek dat de voor zaal niet kon worden gebruikt. Aan deze kritiek kwam De Lindeboom in zeer bescheiden mate tegemoet door uit te wijken naar de kelderbar. Het aantal bezoekers dat de weg daar heen wist te vinden was echter be duidend lager dan de hoeveelheid muziekliefhebbers die zich normaliter in de voorzaal ophoudt. Groen zei te vermoeden dat de perikelen rond De Lindeboom tot -zoals hij het zelf zei- „enige wildgroei" hadden geleid. Hij doelde daarmee op enkele overkapte terrassen en muziekvergunningen die op het allerlaatste moment nog door de gemeente waren afgegeven, bui ten de festivalorganisatie om. Voetbal Dat het publiek massaal voor de buis bleef zitten, was voor de organisatie en zaaleigenaren geen verrassing. De ze trend was bij de doordeweekse concerten al gesignaleerd, ook als er minder interessante wedstrijden op het programma stonden. Pas na 23.00 uur werd het meestal alsnog gezellig druk. De organisatie had pech dat uitgerekend in het weekend Westduitsland en Nederland moesten voetballen. Op dit gegeven werd vooral zaterdag inventief ingespeeld door veel zaaleigenaren. De wedstrijd Nederland-Engeland was op vele ter rassen te volgen op hoog tegen de gevel gemonteerde t.v.-toestellen. Op deze wijze konden voetballiefhebbers Het Mevrouw De Koning Hulpcomité heeft zichzelf opgeheven. Het comi té besloot hiertoe omdat de doelstel ling „hulp bieden in noodsituaties" ook al door tal van andere, professi onelere organisaties wordt na gestreefd. De enige activiteit de laatste jaren was het beheer van collectebussen. De distributie daar van liep via de gemeente en zal daar ook worden voortgezet (mevr. A. Roeper, afdeling culturele zaken). Het Mevrouw De Koning Hulpcomité werd opgericht na de opstand in Hongarije in 1956. Onder leiding van de echtgenote van de toenmalige burgemeester C. de Koning werd on dermeer gezorgd voor de opvang van een Hongaars gezin op Texel. Later belastte het comité, waarvan telkens de burgemeestersvrouw voorzitster was (mevrouw L. Schipper-Koopstra was de laatste), zich met de organi satie van collectes en de verhuur van collectebussen. Het comité had een paar honderd bussen in beheer. Alle organisaties die voorkomen op het nationale collecte jaarplan, konden een beroep op de collectebussen doen. De laatste landelijke actie waaraan het comité actief deelnam was „Honger hoeft niet". Uitbreiding van activiteiten viel niet meer te ver wachten. „We hebben onszelf in feite overleefd", aldus mevrouw Schipper. „Je kunt dan twee dingen doen. de zaak nieuw leven inblazen of stop pen. We kozen voor het laatste." Lag 19 juni 1990 Ik heb die brief gestuurd om- v precies wilde weten aan welke n de schouwburgzaal moet vol- met bet oog op evenementen er willen organiseren. Het wi dat moment onduidelijk hoe •9-" h vermoedt dat zonder zijn brief rschijnlijk zal de gemeente niet er deelnemen aan de zogeheten Reenschappelijke regeling" van Medisch Centrum Alkmaar. Dat kent dat de gemeente niet meer meehelpen aan de exploitatie van ziekenhuis en tevens afziet van zetel in het algemeen bestuur, ens burgemeester Schipper ft dit besluit geen invloed op op- te van Texelaars; die blijft verze- gemeenschappelijke regeling" is samenwerking van 35 Noordhol- s® gemeenten. „Samen exploite- ze het ziekenhuis, maar hebben fte niets in te brengen, omdat al- kor het rijk en andere instanties dl voorgekauwd", zo werd gister- tijdens de vergadering van de scommissie voor algemeen en n'satorisch beleid van ambtelijke 9esteld. Alle deelnemende ge- nTen zijn door een raadslid verte- '«oordigd in het algemeen bestuur "Texel is dat CDA'er Kees Hin). ^een wetswijziging op til is 'door de gemeenschappelijke re 's rnoet worden gewijzigd, stellen 'Wvoor om de Texelse deelna- le stoppen. De commissieleden lieerden hierover gisteravond, onstateerd werd dat de inbreng kxel „heel gering" is. Niettemin bebben van een vertegen- *dl9er in sommige belangrijk zijn. Zou bijvoorbeeld kunnen aan- J-n op het aanwezig zijn van vol- medische voorzieningen in henhuis in Den Helder. Dit ec.hter van bovenaf door rijk en ere instanties te worden bepaald, ^missie ging daarom unaniem 'd met het uittreden van Texel 9emeenschappelijke regeling, f^ente heeft dan nog tien jaar financieel bij te springen bij üpjtueel exploitatietekort van metingen zouden hebben sgevonden en een verbod op le- i muziek achterwege zou zijn wn. Hij was aangetrokken als sator om de zaal meer rendabel ;<en. Voor komende zomer zou ~ds bekende artiesten als Gerard gen Mai Tai hebben gecontrac- len was hij in de slag met een erop cabaretgebied. ,,Wil iemand vertellen hoe ik de zaal nu finan- Imoet runnen?", vraagt Erwich af. De directie van De Linde- n zal zich over de nu ontstane si- e beraden, terwijl de stichting I Jazz binnenkort een gesprek de burgemeester zal voeren, ht de schouwburgzaal niet meer nen worden gebruikt, dan moet andere oplossing worden gevon- voor het Bluesfestival in oktober. itingswoordvoerder Joop Groen Jj/bers van de Rainbow Jazz Valentines süeert zijn zelfgebouwde wasbord met en bellen. Inzet: de voettamboerijn die uitrusting completeerde. TEXELSE COURANT PAGINA 5 vrijwel zonder een minuut voetbal te missen het rondje Binnenburg- Vismarkt-Kantoorstraat lopen. De mensen van Den Grooten Slock hadden juist gesuggereerd dat die avond geen voetbal te zien zou zijn in dat café. Dat was een leugentje om bestwil: gevreesd werd dat in een café propvol met voetbalsuppor ters de reeds opgestelde apparatuur en muziekinstrumenten zou sneuve len. Nu werd de wedstrijd door onge veer veertig man bekeken. Minder passepartouts Joop Groen: „Het WK heeft ons par ten gespeeld. De optredens begon nen later, maar daardoor kon men ook langer doorgaan. De vergunning voorzag in muziek tot half vier." In de verkoop van passepartouts door de week was de concurrentie van voetbal niet te merken. De mensen gingen toch, maar wat later. Hoewel nog niet alle gegevens bekend zijn, staat vast dat vrijdag- en zaterdag avond minder passepartouts werden verkocht. Het aantal verkochte dag kaartjes was volgens de eerste indruk groter. Omdat men vanwege het voetbal later ging te jazzen, hadden de bezoekers minder tijd om alle za len langs te gaan en was het logi scher om aan de zaal een kaartje te kopen. Door de week Trompettist Angelo Verploegen van „De Houdini's de begeleidingsband van Max Teawlstle. legt ziel en zaligheid In zijn muziek. Wederom bleek dat voor de doorde weekse concerten, waarin minder po pulaire jazzstijlen aan bod komen en die daardoor voor een beperkt luister publiek interessant zijn, een groeien de belangstelling bestaat. Was het feit dat het eigenlijke jazzweekend vrijdagmiddag werd geopend met een concert van de moderne jazzformatie SOSA in de Ned. Hervormde kerk, een vingerwijzing dat Texel Jazz toe is aan iets gewaagders dan oude stijl-jazz? Joop Groen zei van niet: „Nee, de groep liefhebbers is nog steeds te klein. Alleen als je over meer zalen beschikt, zou je het kun nen doen. Voorlopig houden we ons vast aan een weekend met muziek voor de grote massa en door de week cultuur. Maar het is wel waar dat een grote groep jongeren nu de jazzmuziek heeft ontdekt. Jazz is ook iets van deze tijd, het correspondeert met moderne kunst. Je moet het zien en voelen." Het overigens prima optreden van SOSA bewees dat Texel nog niet aan een festival toe is met overwegend modernere jazzstijlen. Slechts een handjevol liefhebbers was op het pro motieconcert afgekomen, daar waar Geslaagd. Astrid Saalmink slaagde aan Het Middelhof in Alkmaar voor de opleiding MDGO/SA sociale arbeid. Geslaagd Mare Zoer slaagde aan de Amsterdamse Grafische School voor het diploma Grafisch Vakman M.B.O. Hij liep stage bij drukkerij Lan- geveld de Rooy. 8000 kilo Hulporganisatie Mensen in Nood haalde op Texel 8000 kilo kleding op. Dit gaat naar Oost-Europa en Afrika. Minister May-Weggen heeft vorige week meegedeeld dat er op Texel en in de verdere kop van Noord-Holland de komende jaren waarschijnlijk proeven worden genomen met „of fensieve" kustverdediging. De minis ter heeft gekozen voor (dynamische) handhaving van de bestaande kust lijn. Voor Texel en Zeeuws- Vlaanderen worden plannen uitge werkt om de kustaanwas langs na tuurlijke weg te laten plaatsvinden. Het plan om op Texel een strekdam aan te leggen is dus nog steeds van kracht. „Er wordt momenteel beke ken wat er voor constructies kunnen worden aangebracht," aldus B. Vos kuil van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „In het verleden is al eens gesproken over een strekdam, die als zandvanger dient voor het zand dat van nature in de zuid- noordstroom langs de kust wordt meegenomen. Dat zand verlies je dan met meer, het blijft als het ware ach ter die dam „haken". Het is voorlopig echter alleen nog plannenmakerij, want eerst moet nog worden onder zocht of de maatregelen wel vol doende effect hebben." „De minister heeft gekozen voor dy namische handhaving van de be staande kustlijn. Dat houdt in dat de kustlijn déér, waar dat in de praktijk gemakkelijker is, iets terug gegaan kan worden en op andere plaatsen weer iets vooruit, om vanuit die posi tie het handhaven beter uit te kun nen oefenen. In het handhaven zit dus enige flexibiliteit," aldus Voskuil. Als de plannen ten uitvoer worden gebracht, wordt - afhankelijk van de resultaten met de Texelse strekdam - in Den Helder ook een dam ge bouwd. May-Weggen heeft voor de verdediging van de Nederlandse kust voor de komende drie jaar 180 mil joen gulden uitgetrokken. ment: „Het is niet zomaar een festi valletje, ook al is het niet groot. Als muzikant kun je niet alleen op grote festivals spelen. Daaraan dank je je bekendheid, maar de kleinere festi vals heb je onmiskenbaar nodig. Bo vendien, als het leuk is, waarom zou je dan niet terugkomen?" Collega Jaeggi beoordeelde het festival als „beter dan het gemiddelde in Neder land". Vooral in de breedte: veel festivals draaien op een paar grote namen en vullen de rest van het pro gramma op met lokale of regionale bands. Zekere successen Wat het jazzweekend 1990 betreft: de verrassing ontbrak enigszins. Dat neemt niet weg dat gelouterde sfeer makers de zaal evengoed op z'n kop wisten te zetten. Teso Windkracht 11 speelt bijvoorbeeld al jaar in jaar uit in De Karseboom, maar boekt nog immer veel succes. Ditmaal had het de pech dat de bekende trompettist Rein van der Broek zonder afbericht weg bleef en pianist Jan de Bas za terdagavond onwel werd. De Zwaan klampt zich al jaren vast aan Willie Ashman in zijn omgebouwde brand weerwagen. Ook hier geldt: kiezen voor een zeker succes. Max Teawist- le is ook al zo'n oude bekende, maar het verschil met andere jaren was dat hij nu zijn eigen band (The Friends of Bob) had thuisgelaten en met de bob-formatie „De Houdini's" de Grooten Slock op zijn kop zette. Deze band wil volgend jaar graag eens op eigen kracht, met een eigen repertoire, deelnemen. Weinig origi neel doch licht verteerbaar was de dixieland-muziek van de Rainbow Jazz Valentines. Qua presentatie scoorde deze band, te zien op straat en in 't Tesselaartje, hoog. De meeste aandacht trok wasbordspeler Kees Aalbers met zijn fraaie zelfge- knutselde muziekinstrument, dat op het eind van de avond zelfs koud vuur begon te spuwen. Groen: „Ach, vorig jaar hebben we vanwege het 10-jarig bestaan flink uitgepakt. Het kan niet alle jaren top zijn." Nieuw Nieuw en goed tot slot waren de op tredens van de Jazz Band Ball Or chestra, die aantoonde dat men achter het voormalige IJzeren Gordijn goed weet wat jazzmuziek is. Nu de ontspanning tussen oost en west een feit is, wellicht de komende jaren meer oosteuropese jazz? Ook nieuw was het toetje op zondagavond. Alle drie zalen zaten (na het voetbal! af geladen vol, waarmee de jazzweek een mooi slot kreeg. Sirene. Iemand heeft geprobeerd in de nacht van zondag op maandag de zwaailichtinstallatie van een in Den Burg geparkeerde politiewagen af te stelen. De lichtbak werd deels gede monteerd. Geen groot licht, die dief Vlaggen weg. Bij een bedrijf in De Koog zijn in de nacht van zaterdag op zondag een Texelse en een Hol landse vlag met mast en al ont vreemd. De schade bedraagt zo'n f100,-. Blote voeten. Een 25-jarige inwo ner van Den Helder liep zaterdagmor gen nietsvermoedend in Den Burg toen hij van twee onbekenden een klap in zijn gezicht kreeg. Terwijl hij viel werd hij van zijn schoenen ont daan. De schoenendieven verdwenen met de moccaissins ter waarde van f200,-. En nu maar afwachten of ze passen.... Paalzitten. Een 56-jarige Utrechtse automobiliste moest in de Kik- kertstraat te De Cocksdorp uitwijken voor twee fietsers en reed daardoor over één van de beruchte paaltjes. Haar wagen, een Honda, werd hier door zwaar beschadigd. Aan welke eisen moet uw grasmaaier voldoen, om een mooier gazon te krijgen? Moet hij makkelijk en eenvoudig te be dienen zijn? Moet hij knippen in plaats van hakken? Moet hij het gemaaide gras opvangen? Moet hij kunnen vertikuteren? (Mos uit het gazon verwijderen). Moet hij de grasranden vertikaal afknippen? Moet hij geruisarm werken? Moet hij dne jaar garantie op de onderdelen hebben? Als uw grasmaaier aan deze eisen voldoet, is het vast en zeker een NIEUWE Qualcast Swift XR kooimaaier. Voldoet uw maaier met aan deze eisen, ontmoet dan a.s. zaterdag onze voorlichter bij Gamma Bouwmarkt Heemskerkstraat 22 - Oude Schild (Texel) vorig jaar de kerk nog mudvol zat bij de viering van het 10-jarig bestaan met oude stijl-vedette Chris Barber. Onverslijtbaar De grootste namen waren ditmaal de Amerikaanse zangeres Deborah Brown, die maandagavond het festi val opende, en de onverslijtbare Dutch Swing College Band, die vrij dagavond een volle schouwburgzaal trok. Een formatie waarvan veel werd verwacht maar die voor minder spek takel zorgde dan gehoopt, was de voor de gelegenheid samengestelde „Uncle Bob's Midnight Band" die twee avonden lang in De Twaalf Balcken optrad. Individueel geweldige muzikanten, dat wel. Trombonist Adriaan Jaeggi; ,,Het nadeel is van een gelegenheidsband is dat je niet, zoals bands met een min of meer vast repertoire, een concert kunt op bouwen." Het voordeel van de impro visatie woog daar tegenop, vond de van eerdere festivals bekende klari nettist Frank Berkhout ,,We hebben niets met elkaar geoefend. Dat is ook het leuke van jazz: het is muziek die op het moment zelf ontstaat. Zo'n spontaan opt-eden is leuk, het houdt je wakker." Berkhout bekende dat hij het week end niet bewust had vrij gehouden voor het Texelse festival; hij was op het laatste moment gevraagd. Toch vindt hij het een waardevol evene- De straat tussen De Lindeboom en De Zwaan lag zaterdagnacht bezaaid met kapotgescheurde kranten. Zondagochtend was alles weer netjes, dankzij medewerking van de gemeentereinings- dienst.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5