|\lel Dijker: „De toevoer van boten verliep rustig" Jan de Boer: „Jammer dat #t als een nachtkaars uitging" Jan Bloem: „Afwikkeling drukte bij boot incidentloos verlopen" Cor Mantel en Willem: „Hij vindt al die aandacht leuk" Dobberpartij Hissen dijk en duinenrij Hoe liefelijk glijdt ons bootje ISOAG 19 JUNI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Nel Dijker heeft met haar man ,r de leiding over het trans en van de boten. De toevoer verliep teer geleidelijk. „We had- jen het veel drukker verwacht. Vrijdagmiddag zaten we pas op een kleine vijfhonderd catama rans, die allemaal verspreid over ,|e dagen waren aan gekomen". Op maandag, dindag en woensdag kwamen er per dag met meer dan twintig boten. ,,We hebben staan duimendraaien. Dat is toch niks als je bekijkt hoeveel inschrijvingen er waren?" Het opstelterrein voor de boten en pet parkeerterrein voor de mede werkers wordt jaarlijks goed be waakt, zodat geen onbevoegden dun auto erop zetten. Er is bij paal 17 een speciaal parkeerterrein voor de deelnemers gemaakt, maar als dat vol is worden de mensen doorgestuurd naar Westerslag 15). Het treintje van Bruining zorgde ervoor dat de mensen weer bij hun boot terecht kwamen Het terugwijzen van onbevoegde automobilisten levert wel eens pro blemen op. „Er was er vrijdag een tje zó razend dat hij niet op het opstelterrein mocht, dat hij me probeerde omver te rijden! Dat is een enkeling hoor. Hoe je op zo iets moet reageren? Je schouders ophalen. Zeggen dat het niet an ders is, wat kan je anders?" Nel Dijker wordt niet gauw kwaad, maar vrijdag ging het toch even echt mis. „Als iemand met zijn boot komt, mag hij deze met zijn eigen auto op het opstelterrein zetten. Dan moet de auto zo snel mogelijk naar de parkeerplaats. Maar de man zette hem voor het inschrijfhok. Dat is lastig, want dan kunnen de trekkers er niet meer door. En als er eentje staat, dan komen er meer. Dus ik heb hem aangesproken en gevraagd of hij zijn auto wilde verwijderen. Tot twee keer toe reageerde hij niet, toen heb ik gedreigd dat ik hem liet weghélen. Het was een Duit ser, maar hij begreep me best. Maar terwijl ik me omdraaide pro beerde hij alsnog naar het prakeer- terrein van de medewerkers achter het inschrijfhok te rijden. Nou, toen werd ik pas echt dól. Ik trok een sprint, maar ik ging languit op de stenen. Handen kapot, scheur in m'n broek. Ik spreek die meneer Koch uit Keulen nog wel even, hij wordt bedankt!" VERVOLG VAN PAGINA 1 De pas tienjarige Eddie had dispensa tie gekregen om mee te zeilen via de Nacra-associatie, omdat hij en zijn vader aan alle Nacrawedstrijden mee doen. De Ronde kent namelijk een minimumleeftijd van zestien jaar, maar geeft twintig jeugdzeilers de mogelijkheid, op voordracht van hun catamaranassociatie, toch mee te doen. Eddie vertelt dat hij het nooit eng vindt op de catamaran, ook niet als het hard waait. „Dat is juist leuk. Omgaan is ook niet griezelig. Dan ga je er gewoon aan hangen en hij komt weer overeind". Schorsing Dirk Pool werd verleden jaar gedis kwalificeerd. In plaats van het eiland te ronden stak hij hoog de Noordzee op en keerde zo ongezien terug en fi nishte. Toen dit werd ontdekt werd gesproken over een lange schorsing. Dit is niet gebeurd. Pool heeft dit jaar op reglementaire wijze de wedstrijd gewonnen. Texelaars Arie Langeveld en Wop Rienks hadden pech: ze finishten niet op de juiste wijze, wat hen een dis kwalificatie opleverde. Ook Jan Schrama en Sjaak Verbij werden ge diskwalificeerd. Bart Boon en Fred Eenhoorn op een Supercat 20 haal den een 44ste plaats overall. Uitslagen Open klasse - klassement (Resp. plaats, type, stuurman, be manning, nationaliteit) 1. a, Pieter Saarberg; 2. a, Pieterjan Dwarshuis; 3. rb23, Robert Krukkert, Bertus van Drongelen; 4. n60, Robert Klootwijk, Kees Boon; 5. h21f, Brett Dryland, Raymond Cattm (AUS); 6. n60, Ton Enthoven, Christel Entho ven; 7. su20, Willem Ruska, Martin Bunt; 8. h21, Nol Eitens, Maarten van Eyk; 9. n60, Arie van der Plas, Kneel Eikel; 10. dtsx, Peter Ewing, Brian Phipps (GB); 11. pgf6, Gerard Loos, Frank Putters; 12. n60s, Piet Heemskerk, Mischa Heemskerk; 13. n60s, Rudiger Ver hasselt, Andreas Pischel IBRD); 14. f20s, Gianni rodenhaeuser, Narco Bernasconi (SUI); 15. p19s, Greg Casto, rikus Wetzinga, (USAI; 16. n60s, Nicole Fischer, Sven Lindstadt, IBRD); 17. h65s, Robert White, John Downie, (GB); 18. su20, Bart Boon, Fred Eenhoorn; 19. f20s, Urs Kunz, Pieter Kroese, (SUI); 20. n60s, Ro bert Boeree, Van der Ende; 21. r27s, Jack Groeneveld, Wiede- ler/Deinum. Hobie 18 - klassement 1. Arthur Smit, Henk Haverkotte; 2. Thierry Lachapelle, Philippe Delvaux (B); 3. Sake Bauke Span, Elisabeth van Uden; 4. Jan Wijker, Dirk van Amstel; 5. Jean-Michel Orinx, René Orinx (B). Dart 20 - klassement 1. Bram Sprij, Diana Mooij. Tornado - klassement 1. Pieter Boog, Bernadette Kraakman; 2. Donald Cok, Erik Cok; 3. Karl Gil- haus. Dieter Grabow (D); 4. Karl- Rudolf Gernert, Edwin Heublein (BRD); 5. Frank de Kwant, Mary Koper. Hurricane - klassement 1. Robin Smith, Lisa Gatton (GB); 2. Trevor S. Annels, Emma Findlay (GB); 3. Sander de Vries, Egbert Plooy; 4. Raymond van Drom, Gerard van Keulen. Prindle 19 - klassement 1. Huub Lambriex, Ester Blocq v. Kuf- feler; 2. Robert J.G. Kohne, Ruud de Haan; 3. Robert van Agteren, Edwin van Veen (B); 4. Peter Loos, Stef Nie- len; 5. Jack van der Plas, Alice Ou wehand; 6. Emiel Govaert, Eric Groenhart. Jan de Boer is importeur van Prindle en Nacra-catamarans. Hij heeft samen met Gerard Loos een experimentele boot samengesteld. „Vorig jaar heeft Loos mooi ge scoord met een Prindle die we hadden verbreed en waar we meer zeil op hadden gezet. Maar de boot was nog net niet naar onze zin", aldus De Boer. Nog groter zijn de rompen van de Nacra 6.0. Deze zijn als uitgangs punt gebruikt voor de nieuwe boot. „Dat is gedaan omdat deze minder achterover in het water gaan bij het door de wind gaan". De mast en het zeil waren van een Prindle 19. Er zijn wel twee banen bij gestikt om het zeilopper- vlak te vergroten. Vrijdag werd de ze catamaran voor het eerst getest. „Aan de wind gingen we sneller dan de Hurricane special van Reg White. Die heeft ietsje meer wind nodig om hard te gaan, dus wij waren deze ronde in het voordeel. Gerard Loos was al tien jaar van plan om als eerste te fi nishen en dat is nu eindelijk gelukt". Voor meer proefvaarten vooraf was geen tijd. Tijdens de eerste test op Texel was een bevestiging niet goed vastgemaakt, waardoor de mast brak. Geen reden tot pa niek, want er was nog tijd genoeg om er een nieuwe mast op te zet ten. Verder bleek de boot geen last van kinderziektes te hebben. „Het is nog een vraag of deze boot in productie wordt genomen. Misschien zouden we het wel wil len, maar of het haalbaar is weet ik niet". Jan de Boer is ieder jaar aanwezig bij de Ronde. „Het is een heel mooi evenement en het is zo jam mer dat het voor veel zeilers dit jaar als een nachtkaars is uitge gaan. Met één puntje meer wind had iedereen het gehaald. Spijtig, vooral voor de mensen die van heinde en ver komen. Maar ja, nie mand kan de weergoden beheer sen. ledereen blijft komen, wij in ieder geval met onze zeilers". Nacra 5.5s - klassement 1. Dirk Pool, Eddy Pool; 2. Tjibbe Veeloo, Loes Spyker; René de Korte, Jan Hulsker. Nacra 5.8 - klassement 1. Heimen Kijf, Marjolein Bollema; 2. Johannes Zwaan, Eelco Zwaan. Overall - klassement I. n55s, Dirk Pool, Eddy Pool; 2. a, Pieter Saarberg; 3. a. Pieterjan Dwarshuis; 4. n55s, Tjibbe Veeloo, Loes Spyker; 5. h18f, Arthur Smit, Henk Haverkotte; 6. hu59, Robin Smith, Lisa Gatton, (GB); 7. n55s, René de Korte, Jan Hulsker; 8. hu59, Trevor S, Annels, Emma Findlay, (GB); 9. rb23, Robert Krukkert, Bertus van Drongelen; 10. n60, Robert Kloot wijk, Kees Boon. II. torn, Pieter Boog, Bernadette Kraakman; 12. p19, Huub Lambriex, Ester Blocq v. Kuffeler; 13. torn, Do nald Cok, Erik Cok; 14. hu59, Sander de Vries, Egbert Plooy; 15. da20, Bram Sprij, Diana Mooij; 16. h21f, Brett Dryland, Raymond Cattin (AUS); 17. hu59, Raymond van Drom, Gerard van Keulen; 18. torn, Karl Gilhaus, Dieter Grabow, (D); 19. h18f, Thierry Lachapelle, Philippe Del vaux, (B); 20. n60, Ton Enthoven, Christel Enthoven. 21. n58 Heimen Kijf, Marjolein Bolle ma; 22. su20, Willem Ruska, Martin Bunt; 23. h21, Nol Eitens, Maarten van Eyk, 24. torn, Karl-Rudolf Ger nert, Edwin Heublein, (BRD); 25. n60, Arie van der Plas, Kneel Eikel, 26. hl8f, Sake Bauke Span, Elisabeth van Uden; 27. p19, Robert J.G. Koh ne, Ruud de Haan; 28. torn, Frank de Kwant, Mary Koper; 29. p19, Robert van Agteren, Edwin van Veen, (B); 30. dtsx, Peter Ewing, Brian Phipps, (GB). 31. h18f, Jan Wijker, Dirk van Amstel; 32. p19, Peter Loos, Stef Nielen; 33. pgf6, Gerard Loos, Frank Putters; 34. n60s, Piet Heemskerk, Mischa Heemskerk; 35. p19, Jack van der Plas, Alice Ouwehand; 36. h18f, Jean-Michel Orinx, René Orinx, (B); 37. n60s, Rudiger Verhasselt, An dreas Pischel, (BRD); 38. n58, Jo hannes Zwaan, Eelco Zwaan; 39. f20s, Gianni Rodenhaeuser, Narco Bernasconi, (SUI); 40. p19s, Greg Casto, Rikus Wetzinga, (USA). 41. n60s, Nicole Fischer, Sven Lindstadt, (BRD), 42. p19, Emiel Go vaert, Eric Groenhart; 43. h65s, Ro bert White, John Downie, (GB); 44. su20, Bart Boon, Fred Eenhoorn; 45. f20s, Urs Kunz, Pieter Kroese, (SUI); 46. n60s, Robert Boeree, Van der En- de; 47. r27s, Jack Groeneveld, Wie- deler/Deinum. Zondag 24 juni om 23.05 uur is de Ronde om Texel te zien op televisie in het Veronique-sportprogram- ma „Match". door Klaas Bonne Wat een keer was te verwachten Is na dertien jaar geschied Het merendeel der catamarans Haalde hun bestemming niet Want het gros der stoere zeilers Tot in de puntjes uitgerust Zag zich vroegtijdig landen Ergens op de Waddenkust En dan mag je protesteren Mag je blazen in het zeil Het doek waarop de hoop gericht is Blijft slechts hangen als een dweil En zodoende kwam Neptunus Toch nog eventjes langszij En wij moesten weer erkennen Dat hij sterker is dan wij En zo vond helaas het rondje Met zijn commerciële bril Op het spiegelgladde water Zijn Waterloo bi] Ouweskil Maar kop op, Michiel de Ruyter Lag hier ook werkloos op de zee Maar als de wind was opgestoken Was hij weer de held der zee. tyer wordt niet zo gauw kwaad. De wachttijden wegens de Ronde wn Texel en het Jazzfestival van «n naar Texel, zijn afgelopen week ®r9 meegevallen. De vrijdag was het drukst: drie uur wachttijd in Den Helder tussen een en vier Aanhangers (waaronder catama rantrailers) 1741, dat is 231 meer, dus een stijging van 15,3 procent. Jan Bloem: „Het is een beetje ap pels met peren vergelijken, want dit jaar valt het samen met de zo mervakantie van Nordrhein West- falen en dat geeft ook extra drukte bij de boot". In Den Helder zijn vanaf vorige week zaterdag de catamarans ge teld die zijn overgezet. Dat waren er 767 tegen vorig jaar 706, een stijging van 8,6 procent. De wachttijden liepen zondag na 10.30 uur op tot anderhalf twee uur. Veel zeilers besloten nog een dagje te blijven en vertrokken gisteren pas. Bloem: „Ik ben blij dat velen dat advies van ons heb ben opgevolgd. Nu verloop alles incidentloos". Ds afwikkeling van de verkeers- *ukte is volgens Jan Bloem van foo incidentloos verlopen. Er is vijwel continu met twee boeten 9evaren. Vrijdag en zondag wer- &n extra laatste reizen gemaakt 0,11 het aanbod van wagens over ie zetten. cijfers (vervoer van beide rich- togen): tosonenauto's 21.094, dat is ,96 meer dan vorig jaar, dus een *9 van 17,2 procent. Cara ts 866, dat is 416 meer, dus 680 stijging van 92,4 procent mee. Cor Mantel en Willem maakten het strand veilig. Cor Mantel van de Bereden Politie uit Bergen hield tijdens het rondje met zijn paard Willem het strand in de gaten. ,,Tja, die naam heb ik niet zelf verzonnen. Het is eigen lijk het paard van een collega en de traditie wil dat iemand die een jong dier krijgt er zelf een naam voor verzint. Dat werd dus Willem". In 1987 was Mantel ook met een paard bij het rondje. Hij komt graag. „Het is gezellig. We houden een beetje toezicht op de openba re orde en kijken of er voorzichtig wordt gereden. Of er auto's rijden die er niet thuishoren. Daarnaast controleren we of er niets vreemds gebeurt op het parkeer terrein. Dat soort dingen. Het blijft voornamelijk bij vermanend toespreken". Een paard is uitermate geschikt voor zulk werk. Vanaf de rug heb ben de politiemensen een goed overzicht en meeste mensen heb ben een heilig respect voor zo'n groot dier. Tijdens de ronde gebeuren er eigenlijk nooit rare dingen. „Het gaat altijd gemoedelijk en vriende lijk. Dat moeten we vooral zo houden". Cor Mantel wil graag volgend jaar weer naar Rondje Texel. In augus tus werkt hij anderhalve week met zijn paard als gedetacheerde in De Koog. „We delen dan zelf in waar we heengaan. Strand, bos of juist de bebouwde kom, net waar we nodig zijn. Dat is afhankelijk van het weer". Mantel denkt dat Willem Rondje Texel wel kan waarderen. „Het eni ge dat hij niet echt kan waarderen is als zo'n flapperend zeil omhoog wordt getrokken. Dan wil hij nog wel een stappie opzij doen. Kwestie van wennen, ze zien dit niet zó vaak. Willem is ook niet honderd procent „knalproef", maar we hebben daar andere paarden voor die dat wel zijn. Hij vindt dit leuk, want hij heeft zoveel te zien en hij wordt hier en daar eens aangehaald. Die aandacht vindt hij prachtig. Tja, het is nou eenmaal zo dat het paard de aandacht krijgt en wij met...."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7