Groen "Zwarts jexeh in het harL, Ik moet m'n mosselen toch rgens tijdelijk opslaan" w cd MILI SCHARREL VARKENSVLEES. F Culturele prijs voor koraalonderzoeker Bak '^zakelijk ■*t#U irk Slik moet „gekraakt'perceel ontruimen: Z! ros Roeper (PvdA) blgend jaar lid lovinciale Staten? v> Geslaagd Reddingboot rukt uit voor kanovaarders NATUURMEST VERVUILD? ■JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.491 DINSDAG 26 JUNI 1990 advertenties, abonnementen, etc. ,a De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jn 02220-12 741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 1411 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [0-12741 m werktijd deze week tot en met dinsdag greet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los /1.10 (lis overheid is de gemeente Texel geen gesprekspartner meer," lus Jim Le Roux, hoofd ruimtelijke ordening. „Bestuurlijk ge- i betreuren we dat enorm." Bij koninklijk besluit is onlangs loten het aanlegvergunningenstelsel van de gemeente voor I mosselvisserij te schrappen uit het intergemeentelijk bestem- ligsplan Waddengebied. Een maatregel waarop door het Over- lorgaan Waddeneilanden (OOW) inmiddels zeer ontstemd is reageerd. Dirk Slik.Texels enige mosselvisser, is met behulp i de gemeente Texel al jarenlang vruchteloos bezig een (mi- el vergunning voor een mosselperceel los te krijgen, leze pogingen zullen we op een andere manier voort moeten hen. Nu via de weg van overleg en lobby," aldus Le Roux. gens Le Roux zitten de gezamen- k eilanden met de tenen krom om- I de mosselteelt zich naar het lelijk deel van de Waddenzee uit- „Tot op heden vindt tot aan Iwantij van Terschelling mossel- li plaats. Onder Ameland en liermonnikoog worden geen mos- I gekweekt. De eilanden willen de jurlijke situatie daar heel graag juden. Het belang van Texel is op foment Dirk Slik te helpen en belangstellenden in het noor- i eventueel andere percelen te 1 om de werkgelegenheid op te ten." IZeeuwse mosselvissers hebben lm toe een monopoliepositie in |Waddengebied. ielvisser Slik stelde het ministe- :gin juni op de hoogte van het feit dat hij illegaal een mosselperceel in gebruik had genomen („gekraakt"). Direct onder de dijk, nabij gemaal De Schans, gebruikt Slik een stukje Waddenzeegrond voor het tijdelijk op slaan van zijn mosselen. Op 18 juni ontving Slik een brief van minister Braks, met het verzoek zijn illegale perceel binnen 14 dagen te ontrui men. Slik heeft inmiddels gereageerd met een verzoek om méér duidelijk heid. „De minister zegt totaal niet waarom ik daar wegmoet. Ik wil me kunnen verweren. Dat is juist de be doeling van de hele zaak." In maart 1991 worden alle contracten in het Waddenzeegebied opnieuw bekeken. Een reden voor Dirk Slik opnieuw een poging te wagen zich tussen de Zeeuwen tedringen. „Ik geef mezelf helemaal geen kans, maar proberen feht heeft Texel volgend jaar een «ardigde in Provinciale Staten |i Noordholland. Ex- itnteraadslid Hans Roeper is x het bestuur van de afdeling il van de Partij van de Arbeid ((gedragen als kandidaat op een Kiesbare plaats. IHalf september kunnen nog kan- (sien worden aangemeld bij het nestelijk PvdA-bestuur. De leden (het gewest krijgen daarna de ge lheid hun voorkeur uit te spre- t leden-afgevaardigden van de üngen zullen uiteindelijk in de- r toep,, cember de definitieve volgorde van de kandidaten bepalen. De verkiezin gen voor Provinciale Staten zijn in het voorjaar van 1991. Hans Roeper is door de PvdA Texel met name kan didaat gesteld vanwege zijn kennis op gebied van ruimtelijke ordening en milieu. Bij beide beleidsterreinen is de invloed van de provincie op de ge meenten groot en zal dat ook de ko mende jaren met kwesties zoals vuilverwerking zeker blijven. Roeper geniet inmiddels ook bij de PvdA- coliega's van de provincie een gunsti ge reputatie als deskundige op voor noemde terreinen. Op basis van de brief die hij namens de Texelse PvdA- fractie aan de zusterfractie in de sta ten stuurde, besloot de meerderheid van de provinciale PvdA-fractie vóór de bouw van vier windmolens bij Ou- "deschild te stemmen. Gezien de opstelling van PvdA-gedeputeerde Margaretha de Boer zou de gehele fractie aanvankelijk tegen het wind molenplan stemmen, maar door de Texelse lobby gingen 22 van de 28 PvdA'ers uiteindelijk „om". In de brief van Roeper werd benadrukt dat het windmolenproject een „uniek experi ment" is, omdat gekoppeld aan de electriciteitscentrale door windenergie opgewekte stroom direct in het Texel se net kan worden gepompt. „Als de centrale ooit zou moeten verdwijnen, bestaat het experiment niet meer en kunnen wat mij betreft de windmo lens ook weg", aldus Hans Roeper in een persoonlijke toelichting. Overigens heeft ook de Texelse CDA- fractie bij haar CDA-collega's van de provincie om ondersteuning gevraagd van de door Groen Links ingediende motie. Ook het CDA stemde in meer derheid vóór de windturbines. Naast gewoon varkensvlees verkopen we nu ook scharrel-varkensvlees. Scharrelvarkens hebben een dierwaardiger bestaan onder diervriendelijker omstandigheden. Ze hebben voldoende licht en loopruimte. Dit wordt punctueel gecontroleerd. Al deze zorg be tekent wel dat u voor scharrel vlees ietsje meer betaalt. U vindt dit scharrelvlees, dat u herkent aan het hier af- gebeelde vignet, in onze zelfbedieningsafdeling. Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg. doe ik het uiteraard wel." Nettenfabrikant Dirk Slik begon rond 1978 met mos selvisserij. Geheel toevallig was zijn entree in die wereld niet. Zijn vader voer op het mosselonderzoeksvaar- tuig „Hydra". Aan boord van de TX'55 „Nooit Volmaakt" vertelt Slik hoe het allemaal begon. „Tja, hoe zat het ook allemaal weer. Nou, op een dag kwam er een nettenfabrikant langs. Hij wilde via de „Hydra" laten onderzoeken of het mogelijk was mosselen in netten te kweken. Toen mijn vader er geen tijd voor bleek te hebben, bood ik aan het uit te probe ren. De Directie Visserij en het Pro- duktschap stonden er aanvankelijk welwillend tegenover. Niks geen pro blemen in het begin." Stroming Slik probeerde jarenlang allerlei loka- ties uit, maar kwam uiteindelijk tot de conclusie dat deze vorm van hangcultuur geen haalbare kaart was. „Het wilde hier gewoon met. Door de stroming kwam er zoveel kracht op de netten te staan dat ze omsloegen. De mossels konden daardoor hun bek niet opendoen. En als ze dat niet kunnen, groeien ze niet. Mossels moeten eigenlijk in een beetje rustig water. „We hebben toen zo links en rechts een zootje kisten bij elkaar geschooid en het bleek inderdaad goed te wer ken. Het zijn speciale kisten, die van de grond afstaan en makkelijk opge zet kunnen worden. De kisten staan opgestapeld in rekken. Je kunt ze ook in ondiep water opzetten. Iets wat met de netten niet kon. Om veel mosselen in je net kwijt te kunnen, moest je in diep water gaan zitten. Nu heb je maar een betrekkelijk klein plekje nodig." Hoewel deze vorm van hangcultuur Dirk Slik voor zijn schip Nooit volmaakt". redelijk voldoet, blijft Slik met een probleem zitten. Hij heeft dringend een stukje grond nodig om de mos selen op te slaan en de kisten vol te scheppen. Staatssecretaris Ploeg zeg de in het verleden schriftelijk het fel begeerde mosselperceel toe. Verder dan de toezegging kwam het echter nooit. Verleden jaar nam Slik het heft in handen door nabij gemaal De Schans een stukje Waddenzeegebied (100 bij 200 meter) te „kraken". „Wat ik doe als ik geen vergunning voor een mosselperceel krijg? Ik ga gewoon door. Het is m'n brood, ik kan er net van leven. Omdat mijn mosselen in kisten gekweekt worden, smaken ze niet naar prut. Om die re den kan ik er wat meer voor vragen. Al mijn mosselen worden op Texel af gezet. Ik ga gewoon door. Of ik er niet moedeloos van word? Och, je went er aan. Het duurt al tien jaar. We zullen wel zien. De minister is nu weer aan zet. Laat hij maar met een duidelijke uitspraak komen. Dan kan ik tenminste in beroeo." In 1982 kreeg Slik officieel vergun ning voor de mosselvisserij. In 1985 besloot hij het kweken met behulp van netten er aan te geven. Slik kwam in in contact met iemand die hem aanraadde het telen van mosse len eens in kisten uit te proberen. Met oesters zouden via deze metho de goede resultaten zijn bereikt. Om dat de hangcultuur met netten toch niet voldoende rendement opleverde, besloot Slik een poging te wagen. Aan de MTS „Noorderhaaks" in Den Helder slaagden de Texelaars Verlin Eelman, Jerry van Heerwaarden en Coen Schoonheden voor de studie richting werktuigbouwkunde Eiland- genoot Henk Messemaker behaalde het diploma petroleum- en gastech- nologie „Ik beschouw deze prijs als een be wijs dat het belang van ons weten schappelijk werk algemeen wordt ingezien en daarom kan blijven reke nen op brede maatschappelijke steun. Ik ben er daarom erg blij mee". Aldus prof dr Rolf Bak uit De Waal die op 3 juli a.s. op Curacao de Cola Debrot-prijs in ontvangst zal nemen uit handen van de gezagheb ber van het eiland. De prijs (genoemd naar schrijver gouverneur Debrot van de Nederland se Antillen) is door het bestuurscolle ge van Curacao aan de Texelse bioloog toegekend wegens zijn ver diensten bij het wetenschappelijk on derzoek van koraalriffen. De resultaten van dit onderzoek zijn van groot belang gebleken bij het be schermend beheer van de riffen en de educatie op dit gebied. De Cola Debrot-prijs is eigenlijk een cultuur prijs die zo mogelijk eens per jaar wordt toegekend aan iemand die zich op cultureel gebied bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt. Het begrip cultuur wordt echter breed opgegevat zodat van tijd tot tijd ook weten schapsmensen op deze wijze in het zonnetje worden gezet. Veldwerk De in Den Helder geboren Rolf Bak (46) heeft met zijn gezin van 1970 tot 1984 op Curacao gewoond, als medewerker van het Caraibisch Ma rien Biologisch Instituut („Carmabi"). De laatste tijd werkte hij daar ook voor het NIOZ. Op de Antilliaanse rif fen heeft hij als aanvoerder van enke le andere biologen veel veldwerk verricht waarbij hij duizenden uren heeft gedoken. Het ging erom de fac toren vast te stellen die van invloed zijn op de groei of achteruitgang van diverse soorten koralen, waaronder de effekten van duikende en vissen de toeristen die in steeds groteren getale naar de schitterende Antilli aanse riffen komen. Ook de gevolgen van vervuiling en veranderingen in het zoutgehalte (onder meer veroor zaakt door het lozen van warme pe kel door de drinkwaterfabriek) werden bestudeerd, evenals de snel heid waarmee koralen groeien en de herstelmogelijkheden na vernielingen. Onderwatertuinen Koraalriffen komen in enorme opper vlakten in tropische zeeën over de hele wereld voor. Ze ontstaan door dierlijk leven. De in kolonies levende koraaldiertjes hebben een kalkskelet dat na hun dood in stand blijft waar door in de loop van miljoenen jaren kalkrotsmassa's zijn gegroeid. Door veranderingen in het zeewaterniveau en door vulkanische werking zijn veel koraalbanken aan de oppervlakte ge komen en vormen dan eilanden en atollen. Levende koralen komen voor in de meest uiteenlopende vormen en kleuren en bieden een leefomgeving voor vissen, kreeften, poliepen en an dere organismen die tot de meest kleurige en exotische ter wereld be horen. De koraalriffen zijn dan ook paradijzen voor onderwatersportlief hebbers. Zij vormen een van de be dreigingen van deze onderwatertuinen. Het zijn echter bij na allemaal arme ontwikkelingslanden waar koraalriffen voorkomen en daar om zijn de toeristen hartelijk welkom. Het besef groeit echter dat de riffen behouden moeten blijven wil men er tot in lengte van jaren van kunnen blijven genieten. De onderzoekingen van Rolf Bak hebben veel gegevens opgeleverd die nodig zijn om te kun nen bepalen welke beschermende maatregelen voor de riffen zinvol zijn. Dit heeft op de Antillen geleid tot de aanwijzing van onderwaterparken, waar het verboden is om te ankeren, waar geen koralen mogen worden af gebroken en waar bijv. speervissen verboden is. De reddingboot Siegfried Egmundis is vrijdagmiddag uitgerukt voor drie kanovaarders. Het drietal was naar de Ballastplaat ten zuidoosten van de vuurtoren gevaren, maar had moeite met de terugtocht door de harde wind (kracht zeven) en de sterke ebstroming ter plaatse (3,5 mijl per uur). Twee dames uit Tiel en Haarlem wa ren vrijdag op pad met een instruc teur van het Kanocentrum. Reddmgbootschipper Jaap Groen zag hen rond 12.00 uur gaan. Later kwam vanuit de toren het signaal dat de instructeur met één van de twee de oversteek probeerde te maken, maar dat de andere op de ballast plaat met een peddel stond te zwaai en. Dit werd opgevat als noodsignaal, waarna de reddingboot uitrukte. Met de rubberboot werd het tweetal be naderd wat naar de kust probeerde te roeien. De vrouw, die enkele ma len was omgeslagen, was uitgeput en werd aan boord van de Siegfried genomen. De instructeur vervolgde alleen zijn weg naar de kant. Vervol gens werd het andere meisje opge pikt door de reddingboot. Jaap Groen: „Die instructeur was nogal verbolgen dat wij kwamen. Hij dacht dat ze het makkelijk hadden kunnen redden. Maar ik denk dat hij beter kwaad op zichzelf had kunnen zijn, het weer was echt niet geschikt voor zo'n tochtje". Prof dr Rolt Bak ...erkenning... De gegevens vonden ook hun weg naar schoolboekjes en andere media die zich met educatie bezig houden. De betekenis van het werk is zelfs wereldwijd. Ook andere „koraallan- den" maken dankbaar gebruik van de publicaties van Bak en het kleine in stituut op Curacao kreeg door hem een leidinggevende positie op dit we tenschappelijke terrein. Rolf Bak werkt tegenwoordig bij het NIOZ als wetenschappelijk hoofdme dewerker. Sinds een jaar is hij boven dien bijzonder hoogleraar (Treub leerstoel tropische mariene biologie) aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn huidige studie is gericht op mi croscopisch dierlijk leven in de zeebo dem. Dat is weliswaar en ander vakgebied dan de koralenstudie, maar het een sluit goed op het ander aan. Zelfs is Bak ervan overtuigd dat de resultaten van zijn huidige werk van direct belang zijn voor de koralenstu die. Het onderzoek in de Antillen gaat intusssen door. „Ik heb daar nu twee promovendi en vier studenten zitten", aldus Bak. „We zijn nog lang niet klaar want er is nog heel veel dat we niet begrijpen". w Uit onderzoek blijkt dat met een ver keerde bemesting je tuintje langza merhand in gifgrond kan veranderen. Nu zal dat bij ons vaak niet zo'n vaart lopen. We wonen immers op het platteland waar pure mest voorhan den is? Maar voor wie om welke reden ook de voorkeur geeft aan kant en klare bemesting de volgende aanbeveling: De volgende meststoffen zijn in de Consumentengids van mei als „goed" of „zeer goed" aangemerkt Asef: gedroogde mest en koemest: Frikone korrels: Geiesto koemest korrels: Naturado koemest: Potal kor- relstalmest: Terravit stalmest; Tur kenburg koemest korrels; DCM gazon meststof en moestuin meststof: Europlant bio tuin azet. Bron Consumentengids 5-'90 Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1