Gehandicat Toerfietsers volbrengen monstertocht (633 km) Texelse geiten gaan in kwaliteit vooruit Geboortegolf in EcoMare begonnen VANU, VIA ONS NAAR HEN. mmm en óók nog werken', HET IS ZO SIMPEL. U GEEFT EN HET RODE KRUIS DOET HET WERK. Regen kon zonnig humeur niet bederven Dat kan vaker dan, denkt. Vraag inform? INTEGRATIE GEHANDIKAPTEN )r - -T Snelle vlucht jonge duiven Jonge ballerina's stalen de show op muzikale avond Zondagochtend 04.00 uur v«i alweer fietsen geblazen, gew der dat de meesten stijf en;, op het zadel klommen. Gaan), groeide de stemming weer n» hoogten, zeker als de fourag(| zicht kwam. „We reden op d, die om de 60 of 70 kilometer stond", aldus Keijzer. Omdat j tal lekke banden beperkt bleef slechts vijf en de pechgeval|e, vendien razendsnel door Ran„ Elk werden verholpen, kwamj, Texelse boot ruim op tijd in ;<j Met de boot van half zeven ;e groep koers naar finishplaats C Burg, waar hen voor het „club' voor de deur van de sponsor! Warmoesstraat een groots ontj wachtte. André Keijzer verwoa mening van de meeste deelnes „Een mooie ervaring, maar of j tocht voor herhaling vatbaar lopig niet...." Bij de spontane bloemenhulde aan de finish vergaten de toerrijders even hun zadelpijn. ,,De verzorging was optimaal." Nau welijks gefinisht, ligt deze zin bij alle deelnemers aan de ultralange toer tocht Parijs-Texel voorop de lippen. De twaalf fietsers, allen lid van Toer club Taxi 12000, zijn vol lof over de wijze waarop zij onderweg in de watten zijn gelegd. ,,Ze hadden het super versierd. Want als je alles al leen moet doen, bij pech of honger, valt deze tocht verdomd tegen denk ik", vertelt deelnemer André Keijzer. Over de eigen grote en kleine pro blemen heeft vrijwel niemand het. „Het ging probleemloos", zegt Loek van Vliet, terwijl hij handen te kort komt om alle boeketten vast te hou den. Als Dik Haker zich even later bij hem voegt, blijkt dat het wegtrappen van zoveel kilometers niet voor ieder een even soepel is gegaan. Van Vliet en Haker behoren tot de temporij ders, die de groep zaterdag op sleep touw namen in de stromende regen over slechte wegen naar de tus senstop in Herentals (bij Brussel). Sa men met Dirk en zoon Alfred Bakker uit Oudeschild sleurden ze op kop. De laatste honderd kilometer in Bel gië waren zwaar. De fietsers zochten hun weg over grote wegen, omdat de fietspaden niet te berijden zijn met zo'n groepi „Vreselijk was dat. Nat wegdek en dan voortdurend auto's die langs je scheuren", zegt Van Vliet. En dat terwijl de eerste tweehonderd kilometer zaterdag ook al niet voor de poes waren. Na het vertrek om 04.00 uur uit het voorstadje Meaux ten noorden van Parijs ging het heu- jongetjes (zie foto), wat mede- presentatrice Betty Witte-Bakker er toe bracht alle jongens in de zaal aan te sporen eens een kijkje bij de bal letlessen te nemen. Opmerkingen van dezelfde strekking waren ook tijdens het verdere verloop van de avond te horen, maar ook zonder deze aanspo ring zal menig kind in de zaal wel hebben besloten volgend jaar op muziek- of dansles te gaan. Dat je met weinig voorkennis al vlot tot leuk samenspel kan komen, bewees het beginnersorkest onder leiding van Loes Aten. Het orkestje, een mixture van instrumenten, klonk opmerkelijk zuiver en gelijk. Dat deze jongens en meisjes slechts een jaar les achter de rug hadden, viel nauwelijks te gelo ven. vel op heuvel af. „We moesten meer klimmen dan gedacht. Echte kuiten- bijters waren het, waarop je telkens naar het lichtste verzet moest scha kelen", aldus André Keijzer. Voor sommigen brak dat het ritme, ande ren waren juist in hun element. De groep bleef echter in tact. De eerste dag gingen het ongelooflij ke aantal van 362 kilometers onder de wielen door. 's Avonds om half negen arriveerden de Texelaars bi] het oude hotelletje in Herentals, waar nog een warme prak moest worden genuttigd en tot overmaat van ramp de bedden aan de korte kant waren. Daar sliepen die lange Texelse kerels dan met z'n tweeën in een twijfelaar van twijfelachtige afmetingen.... Nachtwerk Voor de mecaniciens Kees Ran en Leen van Elk was de nachtrust nog lang niet aangebroken. Tot na mid dernacht liepen ze alle door regen en modder besmeurde fietsen langs. Alle krakende kettingen liepen de volgen de ochtend weer als een zonnetje, de bergtandwieltjes waren vervangen door tandwieltjes voor het vlakke. Tel. (033) 75 33 44 De keuringsdag van de Texelse Gei tenvereniging, die zaterdag voor het vierde achtereenvolgende jaar werd gehouden, toonde aan dat de gemid delde kwaliteit van de geiten stijgt. De keurmeesters van de Nederland se Vereniging ter verbetering van de Geitenfokkerij gaven opmerkelijk veel dieren een eerste prijs. Ook het aan tal inzendingen lag hoger dan in voorgaande jaren: zestien leden lie ten in totaal 74 dieren keuren. Kampioen werd de 3-jarige witte geit Nora van W. Abma. De 2-jarige bonte geit Yvonne van W. Terpstra werd uit geroepen tot reservekampioen. Wiebe Abma scoorde ook hoog met de 2-jarige Toggenburger geit Carla, die met het predikaat „mooiste uier" werd onderscheiden. Volgens enkele leden is de stijgende kwaliteit het ge volg van goede bokken. Vanuit de nog jonge vereniging wordt nauwlet tend toegezien op de fokresultaten. Er is een zes leden sterke „bokken- commissie" ingesteld, die elk jaar nieuwe bokken koopt en de vorige weer verkoopt. Omdat drie „kleursla- gen" zijn vertegenwoordigd (Toggen burger, witte geit en bonte geit), worden jaarlijks drie nieuwe bokken aangeschaft en soms ook nog een jonge bok voor de jonge geiten. (De dieren zijn al na een jaar geslachts rijp.) De bokken waren dit jaar afkom stig uit Groningen, Friesland en Noordholland. Geitenfokkerij is echt een hobby die in het noorden van het land wordt beoefend: in Friesland zit driekwart van de beste bokken. Opvallende tendens is het groeiende aandeel van de bonte geiten. Eén van de inzenders van bonte geiten, Ge rard Eelman van „Pbmona" vertelt waarom: „De kleurencombinatie spreekt mij aan. Met fokken is het telkens weer een verrassing welke kleuren eruit komen. Wit is maar wit. Bont glimt ook mooier." Een nieuwtje was verder de „vetera- nenklasse", waarin geiten van acht jaar en ouder werden gekeurd. De keurmeesters letten op het type geit dat geschikt is voor verder fokken, dus niet voor vlees- of melkproduktie. De stand van de benen is belangrijk, evenals een sterke, rechte rug. De romp dient wigvormig te zijn, d.w.z. spits toelopend naar de kop. Bij oudere dieren telt de vorm van de ui er mee in de beoordeling. Wie zaterdag in het matig bezochte Groothandelscentrum in Oudeschild een kijkje kwam nemen, zag dat de meeste geiten werden voorgeleid door kinderen. „Geiten zijn aanhanke lijke dieren. Ze worden ook niet zo fors als koeien en schapen. Op veel boerderijen zie je daarom een of twee geitjes voor de kinderen", aldus de eerder aangehaalde Gerard Eel man. Uitslagen Bonte geiten 1 jaar: 1A. Loeki 4, eigenaar M A Witte, IB: Volitha 32, fokk./eig. M.A. Witte; IC: Brunhilde, fok./eig. G. Eelman. Wit te geiten 1 jaar: IA: Mientje 31, eig. W. Terpstra; 1B: Aleida 40, eig W. Terpstra; 1C Gientje, fokk./eig R. vd.Tempel. Toggenburger geiten 1 jaar: 1A; Kelly 2, fokk/eig. W. Abma; IB: Kelly 1, eig. W Goënga. Bonte geiten 2 jaar: 1A Yvonne, eig. W. Terpstra; IB Volitha 31, eig. M.A Witte Witte geiten 2 jaar: 1A Gerda, eig. PA Bakker; 1B Micky, eig. W. Goènga, 1C: Nelleke 2, eig. A. van Haastrecht Toggenburger geiten 2 jaar: 1A: Aukje, eig. J.G.Noom; 1B: Carla, eig W. Ab ma, 1C Jitske 2, eig W. Abma. Bonte geiten 3-7 jaar: 1A. Flokkie, eig. J. Dijker, 1B: Jaco- ba, eig. J. Zuidewind. Witte geiten 3-7 jaar: 1A. Nora 2, eig W Abma; 1B- Mariskaja, eig. W. Abma. Toggenburger geiten 3-7 jaar: 1A Merel, eig. fam. Hoep, IB Nilse3v4 hoeve, eig. W. Abma; 1C- Anita, eig I Hoep. Nubische geit en bonte overtoj Jannetje, eig. J Zuidewind. Jeugdni prijs: Mandy van den Berg (5 jaar) ra "*e 1 Bonte lammeren: 1A: Volitha 33,fi M. Witte, 1B;Marina 48, eig. G Eelra Maartje 2 v.d Hestiahoeve, eig. J. te lammeren, geb. voor 20-3-1990 i 1, fok./eig. W Abma; 1B Nora 2, fok Abma. Witte lammeren, geb tussen 7-4-1990: 1A: Tosca, fok/eig. PA Bd Q Ans, fok/eig R. v.d.Tempel, 1C Mand fok/eig. W. Abma; 10: Martje, fok/eic Bakker, 1E Mandy 3, fok/eig. W. Aba Sacha, fok./eig. Maartenhuis; 1G A« fokk./eig. R.v.d. Tempel; 1H: Sandra, fc Maartenhuis Toggenburger lammer» Carla 1, fok W. Abma, IB: Marieke, Niels Rutten; 1C: Sonja 8, fok J No: te lammeren, geb. na 7-4-1990: 1A fok. R.v.d. Tempel; 1B: Lina, fokk W. Kampioen witte lammeren: Nora 1, fk res. kampioen witte lammeren: Nora2 Abma; Algemeen kampioen lammeren 1, W. Abma. Groepen bont: 1e plaats ker; 2. M. Witte, 3.A. van Haastrecht Zuidewind Groepen wit: 1. W. Terpsïi atie Abma; 3.R.v.d. Tempel Groepen Togga gers: 1.W. Abma, 2. fam. Hoep, 3J N Kampioensgroep: bont, J Dijker. de op uwt jr zi m o i. Di net aan: 45,- Het misschien wel meest enthousiaste lid van de vereniging is Jan Frans Haverman. hoeder van het Maartenhuis. Hij behaalde met de 3-jarige witte geit Fransje de vierdtf BKtefciJr?fcMM De 5-jarige Mandy van den Berg uit Den Hoorn was met het nog veel jongere Toggt geitje Carla 1 (van haar opa W. Abma) de beste van de jeugdrubriek. In de bassins van EcoMare zijn de eerste zeehonden van dit seizoen geboren. Er zwemmen nu vier jonge robben rond; er zullen er nog vier of vijf volgen. Het begin van de jaarlijkse geboor tegolf was niet zo gelukkig want de eerste bevalling werd een mislukkig: een zeehondje kwam dood ter wereld. Zaterdagochtend ging het beter. De zeehond Stippie schonk het le ven aan een jong van 12 kilo. Dat is uitzonderlijk zwaar want het ge middelde geboortegewicht van de gewone zeehond ligt rond de ne gen kilo. Hetzelfde moederdier wierp vorig jaar ook zo'n zwaar jong. maar dat werd dood gebo ren, waarschijnlijk omdat het grote formaat een vlotte bevalling in de weg stond. Zondagochtend kon opnieuw een blijde gebeurtenis worden gemeld: zeehond Betsie had een kernge zond jong van tien kilo. Boska Nog meer vreugde was er giste rochtend toen bleek dat dat de 5-jarige Boska rond 6.30 uur moe der was geworden; ze had een jong van negen kilo. Het was Bos- ka's eerste. Deze zeehond werd in 1985 ten tijde van de zandsupple- tie moederloos gevonden door per soneel van aannemingsbedrijf Boskalis. De naam van het dier houdt de herinnering daaraan le vend. In tegenstelling tot de ge woonte werd deze rob uiteindelijk met op het wad in vrijheid gesteld, maar vastgehouden om de fok- groep van EcoMare op peil te hou den. Het aantal fokdieren was namelijk als gevolg van sterftege- vallen en ongeschiktheid wegens ouderdom, nogal uitgedund. Boska heeft dus begrepen wat van haar werd verwacht. Vanmorgen werd de vierde zee hond geboren, een welgeschapen kind van Annie. Oude moeder Er zwemmen nu nog minstens vier hoogzwangere zeehonden rond. Misschien zijn het er vijf. Dat is niet zeker omdat aan de van natu re nogal mollige Robbie niet goed is te zien of ook zij erbij hoort. Robbie vormt een bijzonder geval want met haar 32 jaar is zij de oudste zeehond van EcoMare. In 1958 spoelde zij als moederloos jong aan op de Helderse zeedijk. In verband met haar leeftijd en het feit dat zij blind is, worden in de bronsttijd geen mannetjes meer bij haar toegelaten. De mannetjes la ten zich echter moeilijk weghou den bij het kennelijk nog zeer opwindende dier. Ze weten het ..verboden" bassin te bereiken door over een stalen hek van 50 cm te klimmen, zodat het vorig jaar kon gebeuren dat Robbie in juni toch een jong wierp. Ook tij dens de afgelopen bronst heeft Robbie vrijwel zeker bezoek gehad van aanbidders. PAGINA 6 GIRO 6868,T.NV. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS, DEN HAAG Na de opleervluchten (resp. Schagen, Alkmaar en Bordegraven) ging dan zaterdag om 8.00 uur het jonge dui ven concours van start met 75 Texel se duiven. Gevlogen werd vanaf Roosendaal over een afstand van on geveer 175 kilometer. Voor deze on ervaren duiven was het heel moeilijk, om bij het bereiken van het hok uit de grote klad duiven te vallen. Deze vluchten zijn daardoor altijd erg span nend, want vooruit is weinig te voor spellen. Het weer viel erg mee en door de harde zuidwesten wind werd het een snelle vlucht, waarbij Arie Ellen de race won en de eerste duif om 9.55.57 constateerde. De duif behaalde een snelheid van 1470 m/min. Uitslagen Arie Ellen: 1, 2. 6, 8. 13, 14, 15; Meyert de Waard: 3, 7; Herman Groeneveld 4, 10, 11, 12, Sjoerd Feenstra 5, 9. De jaarlijkse uitvoering tot besluit van het cursusseizoen van de Texelse Muziek- en Dansschool was weder om een wervelende show. Hoewel lang niet vlekkeloos, zetten alle deel nemende leerlingen hun beste beent je voor. Vertederend waren uiteraard de jonge ballerina's van balletgroep 3 17- en 8-jarigen), die op muziek van Tchaikovsky en op choreografie van Jolien Scholte de goed gevulde Bur gemeester De Koninghal een leuke demonstratie gaven. Tot balletgroep 2 15- en 6-jarigen) behoorden ook twee TEXELSE COURANT DINSDAG 26 JQj ;Di

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6