arm )e Noordkroon en Donatus amenwerkingsverband tussen STRWWR NAAR VLUCHTEN MET VERDRIET ANDER LANDfl 'AAR Z|JN ZE VRY iologisch dynamisch lamsvlees Straattheater en volksdansoptreden Drijverschool wint f500,- met Vluchtelingenposter cam „Tuusrondje" had wel voldoende wind Zes RSG-scholieren slaagden voor „her" Diefstallen imeravondconcert kerk Den Hoorn Insluiping Doorgereden 1 lERK5R0£PAfffl-D/SCRim[NAT/E PRÊSÊflTEtRT ZATEREAft «EEQ^GROêHêPLAATS SZUn+PCPSSPLUH DE fCOOG PAGINA 7 Dirk en Eddy Pool met de ..Menno van der Wal- wisselbeker Het „Tuusrondje", de toertocht voor de leden van kustzeilverenigingen Westerslag en CKZ die tijdens de Ronde om Texel de organisatie van dienst zijn en dus niet zelf kunnen meezeilen, is net als in voorgaande jaren een succes geworden. In tegen stelling tot de echte catamaranrace liet de wind de deelnemers zondag niet in de steek. Er stond een zuid westenwind kracht vier, die later in de middag nog toenam. Om half elf startten de kleinere cata marans (handicap 110 en hoger). De grotere, snellere boten verlieten het strand een kwartier later. Vanaf de VC-boei in de Waddenzee kregen de 26 deelnemers te maken met een kruisrak. In het Molengat moesten ze opboksen tegen hoge golven, alvo rens voor een lunchpauze bij Paal 9 aan land te gaan. Drie catamarans kwamen op het eerste traject in lich te problemen. Reparaties konden terstond worden uitgevoerd, zodat ook zij de tussenstop haalden. Om drie uur werd gestart voor het laatste deel naar Paal 33. Voor de vier volg boten was er weinig werk, want al na twee uur kwamen de meeste ca tamarans al aan. Door de ruime wind was dit een snel rak. Alleen één boot strandde bij paal 22 wegens lekkage aan de romp. Tijdens de gezamenlijke maaltijd na afloop kregen Dirk en Eddy Pool, de overall-winnaars van de Ronde om Texel, de Menno van der Wal- wisselbeker uitgereikt. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan het hoogst geëindigde Texels zeilteam. Zes leerlingen van de Rijksscholenge meenschap wisten, na het afleggen van een herexamen, alsnog het felbe geerde diploma te behalen. HAVO: Gert-Jan Bakkér (Den Hoorn) en Sil via Boonstra (Den Burg), MAVO: Willem-Jan Boon (Oosterend), Joeri Eilers (Den Burg), Jeroen Schroeder (Oosterend) en Sander Witte (Oude- schild). Uit de kiosk van zwembad Molen koog is in de nacht van zondag op maandag een krat met 12 lege fles sen gestolen. Uit een tent op een camping in De Koog is zondag tussen 19.00 en 20.00 uur een portemonnee gestolen met daarin ƒ100,- en een bankpas. Deze behoorde toe aan een 20-jarige Duitse toerist. In de nacht van maandag op dinsdag is een vlag met een aankondiging van het Tropical Sea Festival bij een woning aan de Pontweg gestolen. De vlag was zeven meter bij 70 cm en had een waarde van ƒ400,-. TEXELSE COURANT 28 JUNI 1990 irderij De Noordkroon van pachters Renske van der Tempel - Piet Monster heeft sinds kort een biologisch-dynamische li- isie. In samenwerking met het andere BD-bedrijf op Texel Sint latus worden schapen gehouden en geleverd aan lamsvlees- cialiteitenslagerij Goënga in Den Hoorn. Restaurant Het Kom- van Willem Ham in Den Hoorn heeft als enige dit vlees op menukaart staan.. uitgangspunt voor biologisch- amische bedrijven is: de aller- igste kwaliteit produceren op na- lijke wijze. De schapen, die ens deze methode worden ge len grazen op zilte, kruidenrijke iurlijke weiden. Er wordt wel bij- terd, maar dan met krachtvoer bestaat uit niet chemisch behan- e granen. Joordkroon is eigendom van Na- monumenten en ligt vlakbij na- reservaat Waal en Burg. De lenwerking met Sint Donatus is I stand gekomen doordat Monster fen der Tempel besloten over te I in op de biologisch-dynamische hode. tnatus heeft vooral in het voorjaar zomers meer melk nodig dan nor- al wordt geproduceerd. We heb- n melkquotum over, dus leek het seen aardig idee als dat zou wor- ■dagavond 3 juli, aanvang 20.15 wordt in de Hervormde kerk van i Hoorn een concert gegeven Ronald van der Veen (orgel) en s Visser (sopraan). concert maakt deel uit van de «van het zomerwerk van de ge- lenlijke Texelse kerken, i Visser studeerde zang aan het haars conservatorium en is thans lente van de Petrus en Pauluskerk 'en Helder. Ronald van der Veen leerde orgel aan het Sweelinck- servatorium in Amsterdam en cmuziek aan het Alkmaars conser- nium. Hij is organist van de Pe len Pauluskerk in Den Helder en 'de Evangelisch Lutherse kerk te haar. Hi| neemt op het ogenblik Rijk de plaats in van Dyo Wassink docent orgel aan de Texelse nek- en Dansschool, els de andere concerten van het netwerk is ook deze uitvoering 8 toegankelijk, maar er wordt gecollecteerd ter bestrijding van tosten. Programma 'tgel, Sonata de Clarines, Antonio et 2. Orgel, Preludium en Fuga in ein uit „Das Wohltemperiertes ,ler II", J. S. Bach. 3. Orgel en Wan, Now Phoebus sinketh in the When daisies pied, T. A, Arne. f9el, Ballo del panduca, J, P. eelinck. 5. Orgel, Sonate IV in G, W. andante, gigue, menuet I, me- Ph. Pool. 6. Orgel, Drie Inven- f' A. de Klerk. 7. Orgel en teen. vier miniaturen: Qui nos "■Agnus Dei; Surrexit Christus; 'ete, P. Post. g. Orgel, preludium "93 in c-klein uit „Das Wohltem- le"es Klavier II", J. S. Bach. 9. or- °nata in g-klein, allegro, allegro "do con variazioni, F. X. Battista. "'9el en sopraan, What if I seek wland^ Jones: Come again. J- den doorgeschoven naar De Noord kroon", vertelt Benno Bakker van de zuivelboerderij. Hier werd echter een officieel stokje voor gestoken: als men dit zou doen, zou de helft van het quotum voor Donatus definitief vervallen en dét wilde men natuurlijk niet. Rendabel? Een andere oplossing zou zijn: Dona tus meer uitbreiden. Bakker: „Dat vergt echter een grote investering en het is maar de vraag of het achteraf rendabel blijkt". Om tóch een vorm van samenwer king met de Noordkroon te krijgen, werd besloten daar wat jongvee in de kost te doen en daar voor ruw- voederwinning te zorgen. Piet Monster: „Wij zochten eigenlijk een neventak naast het schapen houden. Hierdoor krijgt Donatus meer ruimte en kan men daar ook enkele mogelijk rendabele, maar nu nog risicovolle gewassen als aardappelen en mosterdzaad verbouwen". De Noordkroon heeft de BD-licensie pas. Men zit nu in een overgangsfa se, waarin het land (en ook de be werkers ervan) zich langzaam moet aanpassen aan de nieuwe methode. „Je mag bijvoorbeeld in het eerste jaar niet meer dan honderd kilo stikstof per hectare strooien. Het tweede jaar gaat daar 20 kilo af en zo door tot nul. Het duurt ongeveer vijf jaar voor je totaal biologisch dy namisch kunt werken. In de omscha kelingsperiode hebben onze producten een biodyn-merk, later in de eindfase wordt dat een demeter- merk", vertelt Monster. De overgang op BD is voor een eenzijdig grasland- bedrijf als De Noordkroon minder moeilijk dan voor een gemengd ak kerbouwbedrijf. „Er is hier nooit zwaar bespoten of bemest". Een groot nadeel is dat het krachtvoer op natuurlijke basis erg duur is: twee dubbeltjes de kilo meer dan ander voer. Ander vlees Het vlees van BD-dieren is volgens Onbekenden zijn in de nacht van zondag op maandag de CVO-school aan de Burdetstraat binnengedron gen, door een schuifraam te forceren. Ze hebben voedsel uit de koelkast opgegeten en restanten ervan door het gebouw gegooid. Daarnaast werd een bakover aangezet, die oververhit raakte en zichzelf opblies. Het schoolhoofd kon 's ochtends de over uitzetten, zodat brand werd voorkomen. De auto van een 46-jarige Haarlem mer is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Kikkertstraat te De Cocksdorp vermoedelijk aangereden door een andere auto. De linker deur vertoonde krassen en deuken. oosf op de samenwerking door Willem Ham, Benno Bakker, Willem Goënga en Piet Monster. slager Willem Goënga duidelijk an ders. „De kleur is anders en verder valt het altijd mee. Soms heb je dat vlees er wel redelijk uitziet, maar eenmaal in de pan stort het helemaal inelkaar. Dat is hiermee nooit za En de smaak is veel beter. Dat komt door het grazen op dat kruidige, na tuurlijke grasland". De slachtlamme- ren worden volgens contractbasis afgenomen van De Noordkroon. Do natus zorgt voor de zakelijke samen werking en de begeleiding van de BD-methode. Benno Bakker: „Je kunt als BD-boer beslist niet met je armen over elkaar zitten wachten op wat er nou weer al of niet groeit. Je moet juist nog veel meer doen om een goed grasland te krijgen. Fundamen teel bodemonderzoek door speciale instellingen is nodig om te kunnen bijsturen. Het is een langdurig onder zoeksproces, zeer persoonlijk op het bedrijf gericht". Mestgebrek Het is een fabeltje dat op BD- bedrijven geen gebruik wordt ge maakt van bemesting. Dit gebeurt juist wel, maar dan met natuurlijk mest. „We hebben daar een groot gebrek aan. Voor De Noordkroon zal er veel werk moeten worden verricht om de mestbalans rond te krijgen", aldus Bakker. Men is nog op zoek naar alternatieve „mestbronnen". Monster: „Misschien gaan we wel varkens erbij houden. Maar voordat we aan zoiets beginnen houden we eerst overleg met Goenga". Bakker vult aan dat de afzetmogelijkheden van de producten belangrijk zijn. „Al les moet in evenwicht zijn. Je moet er eerst zeker van zijn dat je je pro ducten ook kwijt kunt en dan is het kringetje rond". Inbreker? De politie kreeg in de nacht van zondag op maandag een melding van omwonenden dat bij een woning aan de Smidsweg werd inge broken. Een onderzoek werd in gesteld en inderdaad bleek iemand op niet alledaagse wijze het huls te zijn binnengegaan. Het bleek echter de eigenaar zelf te zijn! Hij was aller minst verstoord door het snelle politie-optreden en bracht de volgen de dag een grote bos bloemen met de tekst: goed dat er politie is. Been gebroken. Een toeriste viel eergisteren op de Badweg in De Koog, vermoedelijk door de ongelijk liggende trottoirtegels. Ze brak door de val haar bovenbeen en werd per ambulance naar het ziekenhuis van Den Helder vervoerd. Kampvuur. De politie doofde in de nacht van maandag op dinsdag een kampvuurtje dat door onbekenden op het strand was aangestoken. Open vuren zijn daar streng verboden om dat het door de scheepvaart als ba ken kan worden opgevat. Mercedesster. Wie denkt dat die rage voorbij is heeft het mis: er is wéér een merk-ster van een Merce des afgebroken. De wagen stond op een parkeerterrein in De Koog en was van een 68-jarige Duitser. In Den Burg en De Koog zijn zater dag optredens van het koor Lombok Anders en de cabaretgroep Morgen groen uit Utrecht. Zij komen op uit nodiging van de Werkgroep Anti Discriminatie. In Den Burg Treedt in de pauze de Volksdans groep op. Het optreden in Den Burg begint za terdag om 15.00 uur op de Groene- plaats. In De Koog begint men om 19.00 uur op het Dorpsplein. Lombok Anders is genoemd naar de Utrechtse wijk Lombok, waar het koor acht jaar geleden is ontstaan. Het repertoire van het koor bestaat onder andere uit vredes-, milieu- en anti rascisme-liederen. rr De cabaretgroep Morgengroen treedt sinds mei samen op met het koor. De groep bestaat uit zo'n 25 perso nen. Voor de kinderen zijn er enkele acrobatiek- en clownsnummers in het programma opgenomen. Positief De Werkgroep Anti Discriminatie (WAD) wil de mensen op Texel voor lichten over de positieve kanten van de verschillende soorten samenleving en de negatieve kanten van discrimi natie op grond van ras, uiterlijk, sexe of sexuele voorkeur, geloofs- of poli tieke overtuiging, leeftijd, taal, klasse of herkomst. Men wil tevens onder zoeken in hoeverre negatieve discri minatie in de eigen omgeving voorkomt en wat ertegen kan worden gedaan. De WAD ondersteunt het ge meentebestuur bij het voeren van een anti-discriminatiebeleid. Geslaagd. Jeanet Boogaard slaag de aan „De Morne" te Hoorn voor MDGO-IW agogisch werk, richting semi- en residentieel werk. De winnende tekening met het ,#lf" gedichtje. Met een prachtige poster, gemaakt door groep 7 en 8, heeft de Jan Drijverschool uit Den Hoorn de eer ste prijs in een tekenwedstrijd van het landelijk bureau voor vluchtelin genwerk gewonnen. De prijs be draagt f500.- en dit geld zal worden gebruikt voor het documentatie centrum. Om het te vieren werden de kinde ren gisteren getrakteerd op taart. Vorig jaar vierde Vluchtelingenwerk haar tienjarig bestaan. Er werden en kele acties gehouden, waaronder de Kinderkerstloop. Enkele scholen de den hieraan mee. Tevens werden scholen voorzien van een lespakket. De Drijverschool deed een project over het vluchtelingenwerk. Ook werd als onderdeel van de jubi leumactiviteiten een landelijke teken wedstrijd gehouden. De leerlingen van de Drijverschool maakten er meerdere, waarop ze een ,£lf" druk ten, dat is een klein gedichtje met elf woorden. Drie ervan werden in gestuurd. Een deskundige jury boog zich over de tekeningen en beoor deelde ze op uitwerking van het the ma, de kwaliteit, de originaliteit en het kleurgebruik. Per brief kwam vorige week de me dedeling dat de Texelse school had gewonnen. Erin stonden enige sug gesties voor besteding van het be drag ten behoeve van de school, waaronder het aanschaffen van ma teriaal voor het documentatiecen trum. Dat leek iedereen een goede besteding. Door twee dames van de Werkgroep Anti Discriminatie werd het geld overhandigd aan de twee groepen. ue Kinaeren ven groep en o Kregen een lekkere teert els beloning voor de fraaie overwinning.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7