Jan van Genten weer op vrije wieken Spectaculaire Friezenshow tijdens Concours Hippique in Den Burg I I Aanrijdingen Wipperploeg rukt uit voor vastgelopen jacht Ingrid van Lubek eerste in Hoornder crossloop Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 ju, Henk Brugge in het vogelhospitaal bezig met het vangen van de herste Ida Jan van Genten. Het vastgelopen jacht ..Rasta" komt onder begeleiding van de wipperploeg de heven van Oudeschild binnenvaren. Foto Bert Koning Maandag 9 juli Om 20.00 uur begint in de Her vormde kerk van De Koog een di avoorstelling over Texel, verzorgd door de heer M. Mantje. In hotel De Lindeboom aan de Groeneplaats wordt een zomera vondbridgedrive gehouden. Ook toeristen mogen meedoen. Kosten f5,- p.p. Informatie via te lefoon 13646 tussen 17.00 en 18.00 uur. Dinsdag 10 juli Van 14.00 tot 20.00 uur wordt in het gebouw naast de Her vormde kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp verkoping ge houden van allerlei handwerken. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 33 een zeehengel- wedstrijd gehouden, in het bij zonder bedoeld voor toeristen. Om 19.30 uur begint een excur sie rond een van de Horsmeert jes, georganiseerd door de Vogelwerkgroep Texel. Elke be langstellende is welkom. Geen kosten. Vertrek vanaf het par- keerterreintje aan de Mokweg. Informatie kan desgewenst wor den ingewonnen bij Hans Witte, buiten werktijd bereikbaar via te lefoon 15654. Op de wielerbaan bij de Haffel- derweg in Den Burg worden wedstrijden gehouden door de Wielerclub Texel. Start jeugd om 18.15 uur; senioren om 19.00 uur. Ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van het Korps Mariniers geeft de Marinierskapel een pro motieconcert in de Burgemeester De Koning-hal, aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een orgelcon cert gegeven door Heinrich Rei- chardt, in het kader van hei zomerwerk van de gezameij Texelse kerken, aanvang 20j uur. Toegang gratis. Na afloj wordt gecollecteerd ter best ding van de kosten. De gemeenteraad vergadert, vang 19.30 uur in het raadhj Woensdag 11 juli Op de crossbaan aan de Hoi weg in Eierland wordt eenK motorcross gehouden. Start 19.30 uur; inschrijving vanal 19.00 uur. In het kader van het folklore: gramma wordt een voorlicht dag rampenbestrijding gehot Vanaf 14.00 uur tentoonstel in het raadhuis. Om 19.00 u wordt hulpmaterïeel op de neplaats geshowd en gede monstreerd. In theater-restaurant Klif 12 treedt het cabaret Epha op r het programma „Er vielen vit eens woorden". Aanvang 2b uur. Entree f 15,- („vriendenpri f 12,50). Donderdag 12 juli Van 19.00 tot 21.00 uur wc een zeehengelwedstrijd gel», den op het strand bij paal II het bijzonder bedoeld voor risten. :li In het kader van Hoornder ft derdag wordt een manifestai „Land, Zee en Lucht" gehot aanvang 19.30 uur. De kram markt begint al om 16.00 u# Hoogwater Oudeschild Za. 7 8.44 en 2 Zo. 8 9.24 en 2 Ma. 9 10.04 en! Di. 10 10.50 en! Wo. 11 11.25 en 2 Do. 12 11.54 en 2! Vr. 13 12.24 Za. 14 0.20 en 1 Aan het strand is het een uur eerde» water. Laagwater valt gemiddeld 6' na hoogwater De zon komt 8 juli 5.29 uur en gaat onder om 22.011 juli volle maan; 9 juli springtij In totaal deden 57 mensen m afloop werden de prijzen uitga vond de verloting plaats vans Hoornder ondernemers beschl gestelde prijzen. Aanstaande v wordt gestart om 19.30 uur» het ZDH-terrein aan de Witte» Uitslagen: 8 km, vrije inschrijving: 1. Theo Fran 29.12; 2 Jan Zijm 30.15, 3 Ad bre« 31.08. 8 km, veteranen: 1. N. Schod 33.44; 2. Theo Takes 37.43; 3. R Bi 37.45 4 km, vrouwen vanaf 15 jaar van Lubek 16.45; 2. Colinda Brouw? 3. Tilly Eelman 19.11. 4 km, mannen jaar: 1. Norbert Eelman 15.13; 2. Ha' 15.42; 3. Ronny van der Slikke 15.45 jeugd t/m 14 jaar: 1. Roald van derS 16.40; 2. Johan Wiersma 19.13; 3," Greiskans 19.20. nt, De dertien Jan van Genten die don derdagmiddag door medewerkers van EcoMare op het strand van paal 17 werden losgelaten, hebben een redelijke kans dat ze het in de vrije natuur weer zullen redden. Het wa ren olieslachtoffers die behoorden tot een groep van maar liefst 26 vo gels die in februari binnen enkele da gen in EcoMare werden binnengebracht. Na afloop van een zware storm wa ren de merendeels ernstig besmeurde Jan van Genten op diverse plaatsen langs de Nederlandse kust en op het kanaaleiland Jersey aangetroffen. Zo veel Jan van Genten had men nog nooit tegelijkertijd in het EcoMare vo gelhospitaal gehad. Sommige dieren waren eerst bezorgd in de vogelop vang De Paddestoel in Den Helder, maar daar wilde men er graag vanaf omdat er te weinig plaats was. Palmolie Er waren gewone stookolieslachtof fers bij maar ook vogels die in aanra king waren geweest met palmolie. Hoewel palmolie voor vogels even schadelijk is als stookolie, is het lo zen van palmolie in zee niet verbo den. Blijkbaar is de palmolie in zee gekomen bij het schoonmaken van tanks. Met de olieresten kwam ook het oplosmiddel dat bij deze reiniging werd gebruikt in zee en dit bleek veel grotere problemen op te leveren dan de olie zelf. Het plakkerige goedje was buitengewoon moeilijk van de veren te krijgen. Nadat dit uiteindelijk toch was gelukt moesten de Jan van Genten maanden lang in het vogel hospitaal blijven zodat de „lekke" verenpakken zich konden herstellen. Sommige vogels gaven de geest om dat de hulp te laat was gekomen. Bij gezonde zeevogels vormen de vette en goed op elkaar aansluitende veren een isolerend pak. Na besmetting met olie worden de veren echter wa- terdoorlatend waardoor de vogels verkleumen en doodgaan. Na een schoonmaakbeurt kunnen de dieren dan ook nooit direct worden losgela ten. Eerst moeten de veren zich heb ben hersteld. Dat kan zeer lang duren, maar donderdag waren dertien Jan van Genten zo ver dat ze weg mochten. Bij de nog niet waterdichte achterblijvers kan het nog heel lang duren; misschien komt het nooit meer goed en zullen ze de rest van hun leven in het vogelhospitaal moe ten slijten. Agressief Dat de opgelapte vogels weer in pri ma conditie verkeren bleek toen ver zorger Henk Brugge de kooi van het hospitaal inging om de los te laten dieren stuk voor stuk met een schep net te vangen. De Jan van Genten verweerden zich heftig met hun vlijmscherpe snavels en en van hen slaagde erin EcoMare-medewerker Salco de Wolf een bloedende ver wonding aan zijn hand toe te brenge. Alle Jan van Genten kregen van Maarten Stoepker van Staatsbosbe heer een ring om. Aan de hand van de terugmeldingen kan te zijner tijd worden geconcludeerd hoe het de losgelaten vogels is vergaan, zodat men weet of deze kostbare opvang zinvol is. Het ziet ernaar uit dat de meesten zich zonder problemen in de natuur zullen handhaven (de overle vingskans wordt op 80% geschat) en Op de Stuifweg vond donderdag een aanrijding plaats toen een 20-jarige Cocksdorper met een tractor met aanhanger linksaf een oprit in wilde terwijl een 35-jarige man uit Hulst hem net wilde passeren. De Cocks dorper kon geen richting aangeven omdat het armatuur niet werkte. Al leen de personenauto liep (lichte) schade op. De auto van een 41-jarige inwoner van Den Burg raakte donderdagmor gen total loss toen hij bij het oprijden van de Georgiëweg vanuit de Waal- derstraat nog net werd geraakt door een van links komende vrachtwagen. Deze werd bestuurd door een 49-jarige man uit Scharwoude. De wipperploeg van De Koog is gis teravond rond acht uur uitgerukt voor een op het Robbezand (richting Harlingen) vastgelopen jacht, de „Rasta" uit Hindeloopen. Omdat het schip lichtelijk water maakte, werd de accu nat, waarna de stroomvoor ziening uitviel. KustwachtIJmuiden. die op dat moment met het schip in verbinding stond, sloeg na het weg vallen van het radio-contact, groot alarm. Om die reden werd ook een helicop ter uitgestuurd om het schip te lokali seren. De wipperploeg wist de „Rasta" snel te bereiken en verloor het dankzij de vloed op eigen kracht losgekomen jacht vervolgens niet meer uit het oog. Onder begeleiding van de wipperploeg kwam de „Rasta" rond 22.00 uur de haven van Oudeschild binnenvaren. De Dreg 3, Prins Hendrik en de Zeeleeuw uit Den Helder voeren ook uit, maar kon den de snelheid van de rubberboot van de Kooger wipperploeg niet be naderen. De „Rasta" was maandag van Terschelling vertrokken. hun kolonies aan de Engelse kust zullen terugvinden. Dat laatste is in elk geval de verwachting van zeevo- geldeskundige Kees Swennen van het NIOZ. Die vond het dan ook niet nodig de Jan van Genten naar Enge land te brengen; ze konden gewoon op het naburige strand worden gelost Dat gebeurde dus donderdagmiddag bij harde wind en dreigende regen. Op veilige afstand van de badgasten werden de dozen vlak bij de waterlijn geopend. De vogels kwamen er vrij wel direct uit, gingen op de wieken en waren spoedig in het verschiet verdwenen. Duur De opvang van stookolieslachtoffers en de daarop volgende langdurige verzorging kost veel voedsel en menskracht. Het loopt al gauw in de honderden guldens per dier, zodat de vraag rijst of dat wel verantwoord is. Temeer daar het vrijwel altijd gaat om vogelsoorten die allerminst zeld zaam zijn, zodat de opvang voor het behoud van de soort geen enkele rol speelt. In EcoMare ziet men dat ook wel in. Het vogelhospitaal, waar altijd wel olieslachtioffers worden ver pleegd, heeft dan ook in de eerste plaats een educatieve functie. Henk Brugge: „Door een groot publiek te confronteren met de gevolgen van de nog altijd voortgaande olielozingen op zee, neemt de verontwaardiging hier over toe en vroeg of laat moet dat leiden tot het stoppen van deze ma nier van milieuvervuiling. En dat mag best best wat geld kosten". Vanuit de speciale dozen worden de vogels op het strand losgelaten door Brugge en zijn collega Wiebe Sytsma Op de eerste crossloop deze zomer in Den Hoorn liep Ingrid van Lubek een recordtijd op de 4 kilometer. Hoewel de harde wind niet mee werkte, zette zij een knappe tijd van 16.45 minuten neer op deze korte afstand, precies 4.250 meter. Bij de mannen op de 8 kilometer (8.375 meter) verscheen Theo Franchimon eindelijk weer eens aan de start en hij won, vóór de constante Jan Zijm, met een goede tijd van 29.12 minuten. Op het terrein aan de Emmalaan in Den Burg wordt zaterdag het jaarlijk se Concours Hippique gehouden. Het is het tweede concours van de men vereniging „Tussen Wad en Duin". Het afwisselende programma belooft veel spektakel. Het begint allemaal al om 09.00 uur met een keuring voor het Nederlands Fjordenpaarden Stamboek. De opening van het concours door voorzitter Engelvaart van „Tussen Wad en Duin" begint om 12.00 uur. Hierna verzorgt drumband De Jutter uit Den Helder een muzikale rond gang over het concoursterrein. Om 12.25 uur wordt de rubriek en- kelspan tuigpaarden kleine limiet ver reden. Hieraan doen zeven Texelse combinaties mee met paarden in leeftijd variërend van 3 tot 9 jaar. Het enkelspan Fjordenpaarden begint om 12.45 uur. Tien van deze dappere kleine paardjes, waarvan er op Texel veel zijn, strijden om de hoogste plaatsen. Aan deze rubriek doen twee oudere „dames" mee, namelijk de 17-jarige merrie Simone en de 18-jarige Rebecca, beide van Martin Kikkert. Ponyclub De Kleppertjes rijdt om 13.05 uur een carrousselproef, waar na de presentatie van de grote loterij is. Vierspannen Om 13.30 uur begint de rubriek en kelspan tuigpaarden grote limiet. Vijf Esther van der Veen slaagde voor de Verpleegkundige-A opleiding bij streekziekenhuis Gooi-noord te Bussum. Texelse aanspanningen doen hieraan mee. Drumband De Jutter brengt daarna nog wat muzikaal leven in de brouwerij. Van eigen bodem komt de de monstratie vierspanrijden met Fjorden en tuigpaarden. Deze worden gere den door W. Siebeling en P. Daalder De strijd om de Zilveren Zweep (aan geboden door de gemeente) begint om 14.30 uur, als de enkelspannen tuigpaarden open klasse mogen aan treden. Zes combinaties doen hieraan mee. Titelverdedigster Anja Goënga is echter niet van de partij, dus we krij gen dit jaar een nieuwe winnaar. Dameszadel Om 14.50 uur is het tijd voor een grootse show; de eqvalan carroussel. Zestien gitzwarte Friese paarden wor den gereden door zestien amazones uit Noordholland, allen van M/Z ni veau. Zij dragen scharlakenrode kledij en zitten in een dameszadel (met bei de benen aan één kant). Het idee is ontstaan door een advertentie van het ontwormingsmiddel Eqvalan. On der leiding van instructeur Jos Pronk is in de manege van de Zaanse rui ters veel getraind om een prachtige show samengesteld te krijgen en dat is gelukt. Na het optreden kan ieder een even bijkomen en napraten tij dens een muzikale rondgang van drumband De Jutter. Het enkelspan, gereden door dames, begint om 15.50 uur. Maar liefst ne gen dames strijden om de wisselbe ker in deze rubriek. Eén van de deelnemende paarden is maar liefst 27 jaar. Ponyclub De Kleppertjes de monstreert om 16.10 uur het thema „bezig zijn met pony's". Daarna is de presentatie van tien merries met veulens. J3e open klasse tweespan begint om 16.50 uur en heeft vier deelnemers. Daarna is de trekking van dei Om 17.20 uur is het tijd vooi zondere show van eigen bode show concours d'élégance. Ni auto's van vijf Texelse garage: een ereronde rijden, vergezeld een fraai opgesierde viervoet» berijder, zodat er een mooie o tie ontstaat. Hiermee wordt» ge concoursdag vól afwissel;: afgesloten. Do fraai uitgedoste zesden combinaties van de Eqvalan-show. Maarten Stoepker brengt een ring aan.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2