Een stad zonder cultureel entrum is bespottelijk \ris van Zeylen en Ruud Nooy zijn boos ruim ihmiii i f oei van per geslagen Krim-zwembad Drankrijders Toertocht KZVW Indeling van Texelse standaard elftallen Historische Vereniging over „De Koog" Wielerwedstrijd DAG 10 JULI 1990 TEXELSE COURANTPAGINA 5 ;s van Zeylen en Ruud Nooy zijn boos en verontrust. Dat komt jf de ontwikkelingen rond De Lindeboom. Toneelverenigingen iigen in Den Burg uit de boot te vallen, er is geen ruimte w waar men kan optreden. tweetal maakt zich sterk voor een cultureel centrum, waar- et alle problemen verholpen zouden zijn. De Lindeboom heb- ze als mogelijkheid eigenlijk al afgeschreven. ,,Die is in ticuliere handen, de gemeente heeft 'm door de vingers laten 1pen". kwamen twee bouwvakkers In de venmolen eten en die zeiden in plat Gronings dat ze poolbiljarts le grote zaal van De Lindeboom jen plaatsen. Toen zei ik tegen die men, die er natuurlijk geen zék te maken hebben: dat kan hele- il niet |oh. Maar jawel hoor, ze jen er gelijk na het eten tienton- i neerzetten. Waanzinnig groot", elt Aris van Zeylen. was aanleiding voor hem om iets (idernemen. „Ik heb dezelfde nd alle toneelverenigingen van i Burg opgebeld, want daar gaat natuurlijk om. En de overkoepe- le organisatie en de musicalvere- ng. Ina Schrama zit voor alle snigingen van Den Burg als afge- idigde in de Stichting Ondersteu- I Welzijnswerk. Ik ben haar stent. Aangezien zij met vakantie jen ik hiermee bezig". Platte wagen betrokkenen kwamen bijeen, ld Nooy: „Ik ben al jaren met to- I bezig en iedere vijf jaar moeten zowat op zoek naar een andere om op te treden. We hebben op platte wagen gestaan, actie zus die zo, maar het zijn allemaal r noodoplossingen". Zeylen: „De vier verenigingen jen zo'n beetje honderdvijftig me ekers, moet je niet vergeten. Die nu al aan het reperteren en kun- straks nergens terecht. Het ple- van die mensen, waar ze een lang aan werken, wordt dus zo- r overboord gegooid. Dat is heel haast nog erger dan het publiek wordt gedupeerd", d Nooy geeft een voorbeeld: en C te hoog wil in mei natuurlijk r die uitvoeringen doen. De nieu- regisseur is al begonnen met de rbereidingen, want eind augustus iten de repetities starten. Maar je I nergens terecht. En nu niet met )e Koninghal aankomen, want dat iet haalbaar. Dat weten we al uit verleden". Alternatief Texel wijdde donderdag een Ivan de uitzending aan gesprek- |met het tweetal, de toneelvereni- jen en De Jonge van Springer BV. 1 werd Cinema Texel als alterna tief voorgesteld voor De Lindeboom. Nooy: „Niet te doen. Het toneel is klein, er is geen kleedruimte...." „De breedte van het toneel is zowie- zo al drie meter minder dan in De Lindeboom en diepte is er helemaal niet", vult Van Zeylen aan. „Je kunt er ook niet af en op. Er zijn geen toi letten, er is niks, alleen een nooduit gang. En dan hebben we nog niet eens gepraat over de boze buurman, die natuurlijk gaat protesteren als daarin wordt opgetreden. En dan zeg je: kunnen jullie niet even improvise ren. Natuurlijk kunnen toneelvereni gingen dat. Maar je kan niet met dertig acteurs en een orkest van vijf tien man zó improviseren dat je iets kunt neerzetten in zo'n kleine ruimte. Een musical is uitgesloten, toneel zou misschien kunnen. Maar dan nog". Schijnoplossingen Nooy: „Weet je, het zijn allemaal weer schijnoplossingen. Waar het ons om gaat is: er moet gewoon een schouwburg of een cultureel centrum -hoe je het noemt kan me niet schelen- in Den Burg zijn. Klaar. Van die kant moet je dit benaderen. Er moet nu een structurele oplossing komen en er moet een keus worden gemaakt of men ja dan nee een cul tureel centrum in Den Burg wil. Als de politiek en de Texelse bevolking het er niet voor over hebben, dan is dat jammer. Maar er moet iets wor den besloten. En hoe je zoiets gaat managen kan me geen donder sche len, dat is pas vers zoveel. Het kan de Lindeboomzaal zijn, maar het kan ook iets anders zijn". „We hebben erover gepraat dat er op langere termijn iets dergelijks moet gebeuren, maar er moet ook nu al iets gebeuren", waarschuwt Van Zey len. „Anders liggen straks die vereni gingen op hun reet. Die houden het geen vijf jaar uit als ze niet kunnen optreden. Ik heb een gesprek met de wethouder en ik ga haar zeggen dat ze ons moet helpen voor het komen de speelseizoen. We accepteren alles, als er maar een toezegging is dat er wat nieuws komt. We zijn genoeg met een kluitje in het riet gestuurd. Er zijn al zóveel plannen geweest. Met de Lindeboom en met d'ouwe Ula Ik heb er zelf ook waanzinnig veel tijd aan besteed en met al dat geklets is er dus nóg geen schouwburg". Beloften „Kijk, hoe dat in het verleden is ge gaan, waar de fout ligt zo die er is, dat interesseert me niet. Er zijn al leen maar beloften gedaan". Volgens Van Zeylen heeft de RST wèl goed opgelet. „Die mensen heb ben gezegd: okee, die Lindeboomzaal staat er. Er moet f25.000,- pacht worden betaald. Die schenken we als lang alle manifestaties in, iedere dag wat", aldus Van Zeylen. Ook Ruud Nooy heeft wel eens over een tent gedacht. „In de tijd dat de Linde boom 71000,- per avond vroeg om er te mogen spelen was dat. Een tent zou goedkoper zijn". Van Zeylen: „Maar je zou met die f25.000,- ook naar Teso kunnen stappen, proberen of je subsidie kunt krijgen op overtochten en dan de Kampanje in Den Helder afhuren. Het publiek gaat wel met ons mee, daar zijn we absoluut niet bang voor. Daar maken we een happening van". Er is al een gesprek geweest tussen Van Zeylen en de RST. „De overkoe peling is de eerste die het geld claimt. We krijgen het natuurlijk nooit, maar dat doet niet ter zake We móeten houvast hebben". Gek maken „Mevrouw Krijnen is de volgende beerd. En dit staat nog los van het feit dat het een ongezellig hok is". Vrijwilligers Het ergste aan de De Koninghal vindt Van Zeylen dat er niet in gewerkt kan worden vóór de uiteindelijke opvoe ring. „Je hebt zo'n toneel acht we ken nodig. Er moet worden gebouwd en gerepeteerd. Je kunt niet alles in d'ouwe Ulo doen". Nooy: „Je moet niet vergeten dat je werkt met vrij willigers. Als dat niet zo is huur je voor mijn part voor grof geld de De Koninghal voor zes dagen af en na die paar repetities is het in orde. Maar dat is voor ons niet zo". Van Zeylen geeft een voorbeeld: „Met die kindermusical is geoefend in d'ouwe Ulo, waar ik niet eens een toneel kan uitzetten, omdat het veel kleiner is. De eerste keer op het to neel in De Lindeboom is een rémp. Dan denk je: mijn God wat een zoot je. De kinderen weten met de ruimte geen raad. Dat is logisch, want het zijn amateurs. Alles is logisch, alles is terug te brengen. Als ze zeggen: als- Aris van Zeylen en Ruud Nooy- ..De Lindeboom hebben we al afgeschreven. je culturele manifestaties laat plaats vinden voor een schappelijke prijs. Dat is ook nog een aanhalingsteken. Hédden we dat maar eerder gewe ten. Maar omdat er nu geen mani festaties meer in kunnen, komt die f 25.000,- vrij. Straks vechten we als bezetenen om een cultureel centrum op het eiland, maar dat kan een lang durige zaak worden. Dat bedrag staat er. Laten die toneelverenigingen daar maar een claim op leggen. Dan heb ben we tenminste wat in handen. We kunnen er wel met de RST over pra ten wat we er uiteindelijk mee dóen. En met de gemeente en met iedereen". Grote tent Naast deze plannen moet er natuur lijk een noodoplossing komen. Een grote tent? „Midden op de Groene- plaats bijvoorbeeld, voor de Linde boom het liefst! En daar een maand met wie we gaan praten. Die moeten we gek maken, want zij moet zorgen dat wij een mogelijkheid hebben. En natuurlijk komt zij weer met die De Koninghal aan. Maar zijn wij dadelijk de boosdoeners die én de volleybal én de pingpong én de tafeltennis én de weet-ik-veel uit die zaal zetten omdat wij moeten repeteren? Dat kunnen wij toch niet op ons geweten hebben? Plus dat je als vereniging, en dat is nieuw want dat wist ik ook niet, maar één keer per maand van die hal gebruik mag maken". Ruud Nooy vertelt ter illustratie hoe moei lijk het is geweest om bijvoorbeeld één dag de sporthal te regelen voor de manifestaties rond 575 jaar stad. „Je hebt niet alleen met verenigingen te maken, maar ook met scholen. Het is praktisch niet haalbaar en als men bij de gemeente eerlijk is dan wéét men dat ook. Echt hoor, we hebben het in het verleden gepro- jeblieft, hier heb je de oude kaasfa- briek, dan kan ik een toneel op ware grootte uittekenen. Dan kan ik zelfs m'n decor opbouwen en dat later zó naar De Lindeboom overbrengen". Vergroot toilet Al vijf jaar geleden zag Van Zeylen aankomen dat het mis zou gaan met De Lindeboom. „Het is van een parti culier. Als hij zegt: ik maak van die zaal een vergroot toilet, dan is het gebeurd, afgelopen. Dan hebben wij niets in de melk te brokkelen. Want de gemeenschap -en wie dat dan ook is kan me niets schelen- heeft het pand door de vingers laten glip pen. Het is gewoon verkocht, het is weg". „Ik maak me over die Lindeboom geen enkele illusie meer. Het enige dat de gemeente nog zou kunnen doen -maar dat doen ze niet- is dat ding kopen. Gewoon terugkopen. Dat is niet aan de orde, dus nu moet de gemeente een belofte doen aan de toneelverenigingen, maar ook aan de plattelandsvrouwen, de boerenbond en weet ik veel allemaal, dat er op zeer korte termijn een oplossing komt". Glazen paleis Het tweetal heeft nog niet een speci fieke plek in gedachte voor een cul tureel centrum. Van Zeylen: „Ik liep donderdag over de Groeneplaats en ik dacht: wét nou kunstwerk. Als je dat nou vergeet en op het midden een soort glazen paleis bouwen, dan staat er een cultureel centrum vlék voor de Lindeboom. Waar een wil is, is een weg natuurlijk. Het kan over al". Ruud Nooy: „Men moet vergeten wat er vroeger allemaal is gebeurd. Dat is een politieke keus die moet worden gemaakt. Maar als je steeds gaat praten over God-mag weten- hoeveel geld er in De Lindeboom zit kom je er niet uit. Is het ze waard dat er een goede zaal komt. Want la ten we eerlijk zijn, de Lindeboom was al niet heilig. Hoe vaak hebben we daar niet gerepeteerd dat achter een schot een personeelsfeest van een bedrijf werd gevierd. En je staat versteld van het culturele leven op Texel. Honderden mensen zijn erbij betrokken". Van Zeylen: „Midden in Den Burg staat het gigantische pand van Oele leeg. Jongens, dat is de plék! Midden in het centrum van Den Burg. Dat ding kost zo'n 7500.000,- en dan heb je nog geen schouwburgje, maar het is wèl een geweldige plek. En nogmaals, geluidshinder gaat hele maal niet om de toneelverenigingen. Na half een mag De Lindeboom geen geluid meer geven, maar dan zijn die toneelverenigingen er allang uit! Dus het geluidsdicht maken van die zaal hoeft voor de toneelvoorstellingen eigenlijk niet". In de uitzending van Radio Texel liet men ook het woord cultureel cen trum vallen. Hierop kwam een reactie van Cor Ellen, die wees op de Geor gische contacten, waarbij is gespro ken over de stichting van een centrum waar de vriendschapsban den in tot uitdrukking zouden kunnen komen. Van Zeylen: „Misschien is het een ingang, Joost mag het weten. El ke strohalm moet je aangrijpen". De gemeente heeft een werkgroep belast met deze zaak. Daar is Van Zeylen niet blij mee. „Met alle respect hoor, maar ja....ambtenaars zijn het. De Musicalvereniging belde me dat ze 7550,- moeten aanbetalen voor de rechten van het stuk dat ze willen doen. Maar ze hebben geen enkele garantie dat ze het ergens kunnen spelen. Ik heb ze aangeraden rechtstreeks naar de wethouder te gaan. Laat die maar borg staan. Want het is wèl frappant dat él die verenigingetjes nog nooit een cent hebben gevraagd aan de gemeente. Het enige dat ze vragen is een ruim te om te spelen. Er is in Nederland praktisch geen gemeente die niet een cultureel centrum subsidieert. Op Texel is de De Koninghal gebouwd die multifunctioneel moest zijn, maar niet geschikt is voor culturele mani festaties". „We zijn er zó waanzinnig trots op dat we 575 jaar stad zijn. Maar een stad zonder cultureel centrum, dat is toch bespóttelijk?" luiten gaven goed aan hoe fijn iechtweersvoorziening voor een lals De Krim is. De burgemeester jan dat het vakantiecentrum een [almg heeft die het noorden van I gevolg van het stormachti- fiveer van eind vorige week J een der tonnen van het iolengat van zijn anker. De T" MG 4 spoelde aan bij paal I In afwachting van berging M het ding door de firma palder hoog op het strand ge- men. Vandaag zou het ge- file door het ftonningsvaartuig Nieuwe- fep" weer in zijn element wor- getrokken. Op de foto een jé/st bij de aangespoelde het eiland op velerlei gebieden ten goede komt. Het weer is van minder doorslagge vende betekenis voor het toerisme naar de kust, dan altijd werd ge dacht, Schipper: „Volgens deskundi gen heeft een aantrekkelijk gebied een goed mengsel van natuur, mooie woonplaatsjes en een grote verschei- edenheid aan accommodaties. Texel heeft dat". De verscheidenheid van accommoda ties wordt ook gekenmerkt door de vele kleine logiesverstrekkers, bij wie de toeristen nog veel contact hebben met hun gastvrouwen en -heren. „Het is belangrijk dat ze blijven. Door meer samen te werken en door te le ren van elkaar kunnen ze, net als hier in een groot bedrijf, veel voor de gasten betekenen", aldus de burge meester. Golfbaan De Krimdirectie heeft nog een vurige wens voor de toekomst: een golf baan. Dit plan wordt gesteund door de raad van commissarissen, de ge meente en de provincie. Schipper is ook voorstander en omdat regeren vooruitzien is, had hij alvast een golf- bal voor Warnaar meegenomen. „Misschien dat ik het nog meemaak dat ik bij de opening van de baan de erbijhorende golfstick mag overhandi gen". Warnaar repliceerde dat de bur gemeester maar vast moest oefenen voor het geven van de eerste klap die over één tot drie jaar zal worden gegeven. Jaap Dekker, directeur van de Stich ting VVV Texelpromotie, vond dat de noodzaak tot investeren in kwaliteit op De Krim voortvarend is aange pakt. „Veel geld in promotie steken is geen garantie voor succes. Als de kwaliteit niet voldoende hoog is, mist promotie zijn doel". Hij complimen teerde de EMK met de kapitale inves tering. Autogebruik Voorzitter Visser van de twee eige naarsverenigingen die De Krim kent, gaf aan dat het zwembad een nieu we stap is op weg naar het terug dringen van het autogebruik op het eiland. „Het is de gewoonte van de mensen hier om de auto zoveel mo gelijk te laten staan. Het is een voor recht dat we nu zo'n zwembad hebben, want nu hoeven we ook als het slecht weer is, niet in de auto te stappen' Visser vertelde onder de indruk te zijn van de snelle groei van de orga nisatie, onder leiding van Warnaar. „Het is een effectieve organisatie, met gemotiveerd personeel en voor tvarende leiding". Pas een jaar geleden werd het plan voor het zwembad gepresenteerd in een vergadering van de verenigingen. Vrijwel tot op de cent klopt het eind resultaat met wat toen is verteld. Kees Boersen bood namen de Lionsc- lub Texel mede-lid Martin en zijn vrouw Joke Warnaar een kom met „twee gouwe zwemmers" aan, refe rerend aan een fraai verhaal over een ver verleden, waarin aardappelen werden gerooid in de prut op de plaats waar nu het zwembad is („dat was het toen ook al"). Gastvrij De Krim bestaat zo'n twintig jaar. Warnaar gaf aan wat de filosofie achter het vakantiecentrum is: het bieden van een hooggekwalificeerde verblijfplaats met een open karakter, waar men gastvrij wordt ontvangen. Het „Texels eigene" is daarbij belang rijk. „We willen een fijn thuis bieden en dat het werkt blijkt uit de cijfers". Warnaar gaf aan dat door de snelle groei, die mogelijk is gemaakt door de inzet van de medewerkers, de rek eruit is. „We zijn overal uitgegroeid. Maar allen bepalen de sfeer. Een goe de werkomstandigheid is belangrijk en ik besef dat het mijn eerstvolgen de taak is hier aandacht aan te besteden". Op de Nikadel is zaterdagnacht een 23-jarige man uit Hasselt aangehou den, die teveel aan Bacchus had ge offerd en toch achter het stuur van zijn auto was gekropen. Hij blies 240 ug./l. Op de Badweg werd een 19-jarige bromfietser uit Amersfoort aangehou den. Hij blies niet alleen 415 ug./l., maar gaf ook toe de bromfiets te hebben gestolen van de Nikadel. Hij werd voor beide feiten geverba liseerd. De Kustzeilvereniging Westerslag or ganiseert a.s weekend een toertocht naar Bergen. Een grote briefing wordt vrijdagavond om 20.00 uur gehouden in het clubgebouw bij Paal 17. De ca tamarans vertrekken zaterdag om 10.00 uur van af het strand bij Paal 17. Voor meer informatie en opgave: Kees Bakker, telefoon 13270. De indeling van de Texelse standaard elftallen voor het seizoen 1990-1991 is als volgt: Texel speelt in de 3e klasse A van de KNVB; in de KNVB afdeling Noord-Holland is Texelse Boys ingedeeld in de 3e klasse A. Oosterend in de 3e klasse B, en De Koog en ZDH in de 3e klasse C. De competitie vangt aan op 1 en 2 sep tember. Texel en SEW (2e klasse) strijden zonddg 19 augustus om 14.30 uur in de eerste ronde om de districtsbeker van de KNVB. Indeling Texelse standaard elftallen voor het seizoen 1990-1991 KNVB derde klasse A: Alcmaria Victrix; EVC; Helder; Meer- vogels; De Rijp; Schagen; Spirit; SVW; Texel; De Valken; West Frisia; ZAP. Het zojuist van de pers gekomen nummer van het blad van de Histori sche Vereniging Texel is geheel ge wijd aan de geschiedenis van „het arme dorpje De Koog", zoals Pieter van Cuyck deze woonkern aanduidde in 1780. De samenstellers van het blad hebben interessant feitenmateri aal verzameld over de vroegste ge schiedenis van dorp en omgeving, de huizen en bewoners in 1890 (met veel foto's uit die tijd), de geschiede nis van de boerderij „De Nederlan den" etc. Ook een humoristisch gedicht uit 1915 over een bezoek aan De Koog is erin opgenomen. Het blad is te koop in de Texelse boekhandels en musea en deze keer ook bij het VVV-bureau en de winkel van C. Mets in De Koog. KNVB afdeling Noordholland derde klasse A: AGSV; Dirkshorn; DWOW; Flevo; Krei- leroord; N.Niedorp; Oudesluis; Sint Boys; Texelse Boys; Vesdo; Winkel. Derde klasse B: DESS; St. George; Hauwert; Jisp; KSV; Oosterend; Schellinkhout; Strandvogels; Twisk; Zuidermeer. Derde klasse C: Apollo; GSV; HOSV; Huiswaard; Knol lendam; De Koog; Westzaan; WMC; Zaanstad; ZDH; ZTS. Bij de A- en B-jeugd waren zes ren- nertjes aan de start. Door de harde wind was er weinig lust tot ontsnap pen. De eindsprint moest hier de beslissing brengen. Eerste werd Jan Werner Prins, tweede Roel Bakker, derde Tijmen de Wijn, vierde Daniël Wichers, vijfde Onno Terpstra en zesde Antoon Katusche. Tijmen de Wijn en Antoon Kalusche behoren tot de B-jeugd maar reden goed met de A mee. Bij de B-senioren waren twee gastrenners. Deze waren niet bij machte om de wedstrijd een ander karakter te geven. Ook hier moest de sprint de beslissing brengen. Kees Koopman werd net voor de streep geklopt door Jan Buis. Eerste Jan Buis, tweede Kees Koopman, derde Martin Visser, vierde H. Schappen- zich en vijfde Ben Knol. Bij de A-senioren was Paul van Arn hem ook van de partij, maar hij kon door de harde wind ook niet tot da den komen, eerste werd Evert Koop man, tweede Paul van Arnhem, derde Piet Roeper en vierde Jordy Vinke Piet Roeper herstelde zich goed na dinsdag. In verband met het concours- hippique is de koppeltijdrit PEN van dinsdag 17 juli verplaats naar vrijdag 13 juli a.s. Dinsdag 17 juli competitie wedstrijd op de baan.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5