„Ik maak beelden om weer te kunnen Smeuiig kindertoneelstuk ook leuk voor ouders Wedstrijden voor Border Collies in 't water gevallen Bijzondere expositie in Scholerie Ouderen naar Portugal Inspraak burger bij kunst niet gewenst Geslaagd Tenten omver De Van Tasjes spelen hele zomer Ringsteekseizoen start in De Waal Wandeling rond Horsmeertjes PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 Jug Mirjam Bakker naast één van haar werken, waarin het verschil tussen werkelijkheid en verbeelding is opgeheven. „Als kind kon ik vliegen, omdat ik niet wist dat dat niet kon. Ik maak beelden om weer te kunnen vlie gen". Een deel uit een zelfgemaakt verhaal dat de Texelse kunstenares Mirjam Bakker voorlas bij de opening van de expositie, die zij houdt in De Scholerie in Eierland. De expositie is te zien tot 30 september. Mirjam Bakker is 26 jaar. Ze is gebo ren en getogen op Texel, waar ze nu voor het eerst exposeert. Haar gevoel voor kunst heeft ze waarschijnlijk geërfd van haar creatieve moeder. Ti ny Bakker-Hopman, die op Texel ook al verschillende ontwerpen van ni veau heeft getoond. Mirjam heeft van 1982 tot 1988 gestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. Zij richtte zich op de afdeling Architec tonische Vormgeving/Monumentaal. Het ontwerpen en eventueel ook ma ken van ruimtelijke installaties hadden haar voorkeur. Ze heeft tweemaal een studiereis on dernomen: eentje naar Egypte en Griekenland en eentje naar Thailand, Indonesië, Irian Jaya en Papua New Guinea. Hierna heeft ze zich meer op tweedimensionaal werk gericht, zoals de collages die zijn gemaakt van fragmenten van foto's, tekeningen of schilderijen en daarna meestal weer opnieuw zijn gefotografeerd. Gollards Het is de eerste keer dat Mirjam op Téxel exposeert. Ze ontwierp wel het brug-beeld voor de Gollards. Ook maakte ze werk voor een beeldenrou te in Zeewolde, een decor van een theatergroep en een beeld voor het Groningse Onnen, in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen. „Een tentoonstelling op Texel is an ders, meer beladen. De familie komt natuurlijk en alle Texelaars hebben wel een oordeel. Het zijn natuurlijk geen schapenboeten die ik maak", aldus de kunstenares. Zij past deze zomer op de Scholerie. Eigenaar Niek Welboren gaat drie maanden naar Schotland. Mirjam Bakker probeert met haar werk een nieuwe werkelijkheid te scheppen. Ze wil de grens tussen al ledaagse werkelijkheid en schijnbare werkelijkheid zo klein mogelijk ma ken. Dat blijkt ook duidelijk uit haar collages. „Onderwater" betreft twee spiegelbeelden van duikers onder wa ter, met daarboven een soort paradij selijk eiland. Maar door het spielebeeldeffect ontstaat in het mid den een vreemd vaag zeemonster. Of is het gewoon water.... Alchemisten Mirjam vertelde in het openingsver haal over zichzelf. „Eigenlijk ben ik ontdekker en wetenschapper teoeliik. Net als de oude alchemisten op weg naar het maken van goud. Ik zoek het goud en de antwoorden in mijn eigen werkelijkheid, terwijl de vragen in onze werkelijkheid liggen". Het werk van Mirjam Bakker is intri gerend en fascinerend. Hoe vaker je ernaar kijkt, hoe meer je erin ziet. Details zeggen veel over een werkstuk waardoor het geheel tel kens een andere invalshoek krijgt. En omdat de basis, de bouwstenen zeer begrijpelijk en herkenbaar zijn wordt het werk niet zó abstract dat het niet meer te begrijpen is. Een expositie waar men meerdere malen met ple zier van kan genieten. Per luchtpost arriveren meneer Snoekjes en mevrouw Tulband op het schateiland. Bij voldoende belangstelling zal eind september een speciale reis voor Texelse ouderen worden gemaakt naar Portugal. Het wordt een 10-daagse bustour die ongeveer f1000,- per persoon zal kosten. Het zonnige Portugal met zijn rijke natuur is een ideaal vakantieland. De schilderachtige stadjes en dorpen hebben een onbevangen charme. De bevolking leeft zoals bij ons voor de oorlog: arm maar tevreden. De reis valt samen met de wijnoogst. Ter ge legenheid daarvan worden in vele dorpen festiviteiten gehouden. Gehoopt wordt dat een groep van ongeveer 25 reizigers bijeen kan wor den gebracht. De tour gaat door bij tenminste twintig deelnemers. Voor lopige opgave is mogelijk bij W. Wa- senaar, telefoon 12181, liefst tussen 19.00 en 20.00 uur. Nadere medede lingen volgen nog; eind juli wordt bo vendien een informatiebijeenkomst gehouden. Zo is het dan toch gelukt. De raad mag/moet beslissen over het kunst werk op de Groeneplaats. Zover ik heb begrepen wordt het Drolinger of niets. Ik ben bang dat diverse raadsleden flink onder druk zullen worden gezet en dat het kunstwerk er niet komt. Hoewel ik de democra tische beginselen van harte ben toe gedaan, ben ik van mening dat in dit geval inspraak van de burger niet ge wenst is. De massa is conservatief de creatieve kunstenaar a priori niet. Dat geeft natuurlijk spanningen, maar laten we in vredes naam niet van de kunstenaar eisen dat hij zich aan de massa aanpast. Of het object van Drolinga een kunstwerk zal worden met eeuwigheidswaarde weet ik niet. Robert Visser uit Oudeschild is geslaagd voor de MTS/MEAO West- Friesland, afdeling bouwkunde. Ik heb ook geen „verstand" van kunst. Wel heb ik het donkerbrui vermoeden dat wanneer hij iets maken dat wij, de massa, mooiv den, het zeker niet de naam kuns werk zal mogen voeren. De 1 procent regeling bestaat. Wij hek een commissie die na overleg m? een advies komt. Laten we dat™ zo houden. En als het al te gek wordt kan je altijd nog de commj naar huis sturen. K. Ma Door de plotselinge harde wind a donderdag en vrijdag zijn enkelel peerders in de problemen gekom Dertien personen verloren vrijdag onderdak en werden door de poll naar jeugdherberg Eijerkoogh ge bracht. In de nacht van donderdag op vt hebben zes jongeren van 16 tot jaar uit Noord- en Zuidholland eel strandhuisjes bij paal 19 opengel ken om de nacht in door te brer Ook hun tenten waren omgewaï op de camping waar zij zaten w: geen ander onderdak. Ze veroon ten voor f250,- schade, maard» door hen inmiddels vergoed. Nancy Wetsteen en Andrè Bakker doen ellebel hun ogen dicht en hopen er meer het bete Op het land van Jaap Zuidewind on der Oudeschild is zaterdag een kwali ficatiewedstrijd voor bordercollies voor de Europese kampioenschappen van 1991 gehouden. Er deden ach tentwintig honden aan mee uit noord- en midden Nederland, België, Duitsland en zelfs Zuid Afrika. Er moest een Engels parkoers wor den afgelegd, waarbij men op afstand de hond moet commanderen. Win nar werd de Fries Tj. Terpstra uit Hallum met zijn hond Sita. Hij ging met de Texelbokaal naar huis. Enige Texelse deelnemer Jaap Zuide wind werd derde met zijn jonge hond Jill. „Hij beet naar een schaap. Dat kost tien punten. Jammer, anders hadden we gewonnen", aldus Zuide wind. De inmiddels tien jaar oude Fly begint op leeftijd te komen en be haalde maar een tiende plaats. Zuide wind is reserve voor de Europese kampioenschappen van dit jaar, die komend weekend in het Franse Nan tes worden gehouden. Achterlijke Klojo uit Zwolle wordt terecht gewezen door zijn ouwe oudtante.. Onder grote publieke belangstelling is in De Waal zondag de eerste wed strijd om het Texels Ringsteekkampi oenschap verreden. Zestien deelnemers verschenen fraai uitge dost met prachtige aanspanningen. Het was voor de vaste rijders wel even wennen, zo'n eerste keer. De wedstrijd was speciaal met het oog op het voetballen verplaatst naar de middaguren, waardoor ook erg ouders met kleine kinderen het e nement bijwoonden. De eerste prijs ging naar Rein e.j man. Hij werd op de voet gevoi. door Leon Eelman. Derde werdj lem Bakker met het tweespan Fr, zen. Hij kreeg tevens de prijs vu, het bestgaande paard (twee In j, geval) en de extra prijs, beschikl gesteld door familie Van Leeuw» De volgende ringsteekwedstrijd j zondag 22 juli om 19.00 uur inn deschild. Hond. baas en schapen in actie in de stromende regen. „Het Kado" is de naam van het nieuwe, zeer geslaagde kinderto neelstuk van De Van Tasjes. De pre mière vond donderdag plaats in Klif 12, waar het verhaal iedere donder dag om 16.30 uur zal worden opge voerd deze zomer. Het Kado is een vervolg op „Op be zoek bij Mevrouw Tulband". Meneer Snoekjes en mevrouw Tulband (Ja- nien de Bruin en Bennie den Haan) zijn getrouwd. Meneer Net Nieuw In De Buurt is geëmigreerd en stuurt hen per luchtpost een schatkaart als kado. Twee (ongenode) bruilofts gasten, Klojo, de achterlijke achter neef uit Zwolle en de ouwe oudtante (Cor van Heerwaarden en Margriet de Graaff) pogen de kaart te stelen. Op het schateiland treffen de twee partijen elkaar en dat leidt tot een spannende ontknoping, die we hier niet zullen verklappen. Veel ervaring Het stuk zit vol humor. En niet alleen de kinderen schateren, ook de ouders genieten mee, want het verhaal zit vol kleine grapjes en woordspelingen. Daarnaast wordt er zeer aanstekelijk gespeeld door de artiesten, die stuk voor stuk een ruime podiumervaring hebben. De zaal wordt bij het verhaal betrokken, waardoor het jeugdige pu bliek zeer gaat meeleven met het spel. De opvoering duurt zo'n drie kwartier. Lang genoeg om er écht iets leuks van te maken en de aandacht vast te houden. Een puntje op de i is de kle ding: zelfgemaakt, maar zó geraffi neerd en de stoffen zijn dermate goed op elkaar (en de jonge toe- schouwertjes) afgestemd dat het stuk er iets extra's door krijgt. De toegang is gratis. Na afloop is er voor de kinderen een koekje en wordt met de pet rondgegaan. Op dinsdag 10 juli organiseert de Vo gelwerkgroep een excursie rond de Horsmeertjes. De excursie staat on der leiding van enkele deskundige le den. Er wordt aandacht geschonken aan vogels, maar ook aan planten: het vertrek is om 19.30 uur vanaf het parkeerterrein ingang Horsmeer tjes. Inlichtingen: Hans Witte, tele foon 15654. Geconcentreerd worden de verrichtingen van de tegenstander geobserveerd.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6