Gasflessen vullen met LPG echt levensgevaarlijk" Cobtain Roderick kampioen in Amsterdam 'eilig kamperen met gas: Supportersreis Arco de Graaf Been gebroken Wmrn s0AG 10 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 naar de grootte van de flessen en naar het gas waarmee ze mogen worden gevuld. Er zijn flessen van meer dan 6 tot maximaal 14.3 liter en flessen die nog groter zijn. Fles sen van 6 tot maximaal 14.3 liter worden in bruikleen gegeven of ge kocht. Bruikleenflessen worden ge vuld door de gas- of oliemaatschappijen. Koop-flessen mo gen worden gevuld bij het „daarvoor ingerichte vulstation". Ook hier geldt weer dat er wordt gevuld op ge wicht. Grote flessen - dus met een inhoud van meer dan 14.3 liter - blij ven meestal eigendom van de gas- of oliemaatschappijen die ze vullen. Daar wordt statiegeld voor betaald. Bij deze flessen is het verstandig om een lege fles om te ruilen voor een volle. Het is in sommige gevallen mo gelijk ook deze flessen weer te laten vullen. Maar ook die moeten dan weer „op gewicht" worden gevuld bij een „daarvoor ingericht vulstation", met de controlemogelijkheden zoals die bij de flesjes van 1 tot 6 liter zijn aangegeven. Het tweede onderscheid bij de groep flessen groter dan 6 liter inhoud komt aan de orde bij het vullen: ge beurt dit met propaan of met butaan. Dit verschil wordt gemaakt omdat er minder kilo's propaan dan butaan in een fles van hetzelfde volume mo gen. Hoeveel kilo's van elk van de gassen mag worden gevuld staat aangegeven op de fles, evenals het gewicht van de fles zelf. Of er propaan of butaan moet wor den gebruikt hangt af van de installa tie die men heeft. Als er veel in het buitenland wordt verbleven is het aan te bevelen een propaan-installatie te kiezen, omdat butaan in het buiten land vaak moeilijk te krijgen is. De laatste datum van goedkeuring op de fles (zie bij het keur) mag niet ouder zijn dan 10 jaar. Is dit wel het geval dan dient de fles eerst herkeurd te worden. Voor meer informatie kan men terecht bij de Dienst voor het Stoomwezen.Kantoren hiervan bevin den zich in Amsterdam, Arnhem, Bre da, Den Haag, Dordrecht, Groningen en Rotterdam. Levensgevaarlijk De hiervoor vermelde flessen mogen NOOIT worden gevuld met LPG-gas (waarop motorvoertuigen rijden). Hoewel er pomphouders zijn die dit verbod aan de laars lappen en op verzoek keurig de tanks vullen, is het spelen met vuur. LPG-stations zijn ingericht voor het afleveren van een mengsel van pro paan en butaan. Dit mengsel heeft 's zomers een andere samenstelling dan 's winters. Het vullen op gewicht is in dit geval niet op betrouwbare wij ze mogelijk. „Het vullen van voor noemde gastanks met autogas is werkelijk levensgevaarlijk," merkt de brandweercommandant op. „Autogas is natuurlijk wel te gebruiken, maar dan moet alles er op af gestemd zijn. En dat is bij eerder genoemde gastanks niet zo. Het vullen met auto-gas is daarom absoluut verbo den." De commandant acht het naast eer der genoemde voorzorgsmaatregelen raadzaam over een blusapparaat te beschikken, zodat bij een beginnend brandje de vlammen tijdig kunnen worden gedoofd. Nadere informatie is verkrijgbaar bij het raadhuis, afdeling brandweer, tel. 62121. Arco de Graaf doet woensdag 25 juli mee met de Wereldspelen in Assen. Supporters kunnen mee, de kosten bedrage ongeveer f 30,- per persoon. De reis wordt ondernomen met een bus van R.A. van Boven, vertrek boot 14.00 uur (verzamelen om 13.30 uur bij het Pakhuis in Oudeschild). De wheelermarathon waaraan Arco mee doet begint om 18.30 uur. De fans worden verzocht Texelse vlaggen en eventueel spandoeken ter aanmoedi ging mee te nemen. Verwacht wordt dat men rond 24.00 uur weer in Den Helder is, waar J. Jongedijk van het sportvisbedrijf uit Oudeschild met zijn schip zal klaarlig gen voor de overtocht. Wie mee wil met deze reis kan zich opgeven bij Nico Drenth, telefoon 13178 of bij Theo Franchimon (na 19.00 uur), telefoon 14749. Anjercollecte. De Anjercollecte, die gehouden is in de periode van 18 juni tot en met 24 juni 1990, heeft in to taal f1496,85 opgebracht. Een derde van de opbrengst komt direct ten gunste van de collecterende vereni ging; dat komt dit jaar neer op een bedrag van f498,95. De volgende verenigingen hebben gecollecteerd: - Kinderdagverblijf Texel (Oudeschild); - Drumband en Muziekkorps Excelsior (Oosterend); - Soli Deo Gloria (Ooste rend); - D.E.K. (Den Hoorn); - K.T.F. (Den Burg); -'t Amateurtje (De Waal). Ruit kapot. In de nacht van zater dag op zondag is een ruit van een huis aan de Boodtlaan in De Koog in gegooid met een terrasstoel. Men heeft twee personen zien wegrennen. Geen leuke binnenkomer. Terrasstoelen. Bij een strandpavil joen in De Koog zijn drie terrasstoe len ontvreemd, vier ruiten vernield en er is een lantaarn omgeduwd, waar na de glazen bol is weggenomen. Lastiggevallen. Een 24-jarig Duits meisje is in de nacht van zaterdag op zondag in De Koog lastig gevallen door drie Hollandse jongens. Zij reden in een BMW. De auto van de Duitse werd bekrast. Zou dat om het voet ballen zijn gegaan of om andere ballen.... Per ongeluk. Een 21-jarige man uit Amstelveen vernielde vrijdagnacht per ongeluk een ruitje van een taxi in De Koog. Hij was niet meer al te vast ter been en verloor zijn even wicht. De schade is onderling ge regeld. Een 17-jarige bromfietser uit Amster dam brak gistermiddag zijn been bij een aanrijding met een auto op de kruising Elemert/Keesomlaan. Hij ver leende geen voorrang. Zijn even oude medepassagier kon na een behande ling door een huisarts naar zijn vakantie-adres terugkeren. Deze had alleen een gekneusde arm. De automobilist, een 20-jarige man uit het Duitse Brühl, had nog gepro beerd de bromfiets te ontwijken en reed daardoor tegen een boom. Hij bleef ongedeerd. Beide vervoermidde len raakten flink beschadigd. De slachtoffers wachten op de ambulance. Op de voorgrond is de verkreukelde auto te zien.. 'Oorkonde.Het afdelingsbestuur van het Rode Kruis Texel krijgt woensdag tijdens de rampenbestrijdingsdag een ingelijste oorkonde aangeboden voor de inspanningen ten behoeve van Roemenië. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft burgemeester Schipper bereid gevonden het huldeb lijk uit te reiken. De overhandiging vindt om 14.00 uur plaats in de raadszaal. 'Rampenbestrijdingdag. Op de de monstratiedag in Den Burg geven woensdag naast de al eerder gepubli ceerde instanties ook de kustwacht, de rijkspolitie en de basis gezondheidsdienst middels een informatie-stand acte de présence. De rijkspolitie geeft informatie over de identificatie-dienst, de basisge zondheidsdienst verschaft algemene informatie over de gewestelijk ge neeskundige dienst. 'Ongeval crossbaan. Op de cross baan vond zondag een ongeval plaats, waarbij een motor-crosser uit Den Burg gewond raakte. In het Gemini-ziekenhuis werd een open- beenfractuur geconstateerd. Lichte schade. Een 24-jarige Duit se toerist wilde woensdag van de Strijbosstraat de Nikadel opdraaien. Daar reed echter een 19-jarige land genoot in een Fiat, die dezelfde route in omgekeerde volgorde wilde afleg gen. Een botsing volgde, maar de schade was gering. Poging. Er is donderdagmorgen ge probeerd in te breken in een op het Teso haventerrein geparkeerde Nissan van een Alkmaarder. De achterruit werd ingeslagen, maar er werd niets uit de wagen vermist. Roderick, een belofte voor de toekomst.... In de nacht van donderdag op vrijdag bezorgde de gevreesde noord-westerstorm menig exploitant op het strand benauwde uurtjes. De omstan digheden hielden onder meer de beheerders van kiosk ..Pad Opduin(bij paal 20) waakzaam en gezien de foto niet ten onrechte Rond half ze ven 's morgens hadden de golven de verhoogde kiosk omsloten Het water ondermijnde een aantal strandhuisjes, waardoor deze scheef zakten. De kiosk zelf werd lichtelijk ondermijnd. Er is inmiddels nieuw zand tegenaan geschoven cht dagen tijd zijn op camping strand twee tenten door brand .ploffingen verwoest. Zonder Ün beschuldigende vinger rich- tent-eigenaren te willen wijzen, praktijk uit dat veel ongeval- m veroorzaakt door onoor- lündig omgaan met gastanks, het niet tijdig vervangen van lengen of door het ontbreken jlangklemmen. Volgens brand- 'commandant H. Groote mag jluk worden gesproken dat bij ntploffingen van de gastanks gewonden zijn gevallen. meeste ongelukken worden nog s veroorzaakt door de drie o's. ifen: onwetendheid, onvoorzich- enonverschilligheid," aldus de landant, die van plan is volgend ;n een speciale demonstratiewa- van de Shell - voor het veilig ge- van flessengas - naar het eiland len. „Die wagen laat zien wat er uit als er onvakkundig met fles- as wordt omgesprongen. We alle campings bij die actie betrekken." jezien we nog een seizoen te i hebben voor het zover is, de za- nog even op een rijtje, niet iedereen is zich bewust gevaren, die gasflessen met horende apparatuur bij onoor- iundig gebruik met zich kunnen brengen. Kleine lekjes kunnen in beperkte ruimte al leiden tot brand of ontploffing. Overvulling kan leiden tot het bezwijken van de gas fles met een ernstige ontploffing als waarschijnlijk gevolg. Wegwerpgastankjes, gevuld met bu taan en met een maximaal volume van 1 liter (gaspatronen voor éénma lig gebruik), kunnen slechts éénmaal worden gebruikt. De tankjes worden wat betreft hun veiligheid door het Stoomwezen als type goedgekeurd. Die goedkeuring, geldig voor een pe riode van drie jaar, staat op het flesje gedrukt. Soms met de vermelding van de naam van het Stoomwezen, maar in ieder geval met de volgende vermeldina: iaartal-TD-nummer/TKS. Op de tankjes staat ook gedrukt, hoe ze op de apparaten kunnen worden aangesloten. Vuistregels Voor het aansluiten en bewaren van deze gastankjes zijn de volgende vuistregels te geven. - Controleer, ook als de vlam van een gastoestel gedoofd is, of het tankje leeg is. Even schudden en men hoort duidelijk of er nog vloeibaar gas inzit of niet. - Vervang een tankje altijd in de open lucht. Rook er niet bij en doe het niet in de nabijheid van open vuur. - Draai de afsluiter van het aan te sluiten gastoestel voorzichtig hele maal open. Controleer vóór een nieuw gastankje wordt aangesloten of de rubber afdichting van de afslui- >ire ter nog intact is. - Gastankjes altijd op een koele (niet in de zon) en goed geventileerde plaats bewaren. - Bewaar gasflesjes, ook als gedacht wordt dat ze leeg zijn, nooit in de buurt van vuur. Navulbaar Een andere categorie gasflessen be treft de met butaan navulbare kam- pieergasflesjes (tot maximaal 6 liter). De meest gangbare maten hierin zijn die flessen met een inhoud van 1,4 en 6 liter. Als het type door de Dienst voor het Stoomwezen is goed gekeurd, wordt in de voet van de fles een typenummer ingeslagen (MvG/jaar/TD volgnummer). Het opnieuw vullen van deze flessen mag alleen gebeuren bij een vulstati on dat daarvoor is ingericht. Deze vulstations zijn niet voorzien van een bordje „erkend vulstation", maar toch zijn mogelijkheden om dit zelf te con troleren. In de eerste plaats moeten deze flesjes op gewicht worden ge vuld. Dus op een geijkte weegschaal. Hoeveel kilo's butaan er in een be paalde fles mogen, staat aangegeven in de voet van de fles, waar ook het lege gewicht van de fles vermeld staat. Als men die twee getallen bij elkaar telt, kan men, als de fles voor het vullen op de weegschaal wordt gezet, precies zien hoeveel gewicht er aangas nog bij kan. De hoeveel heid vloeibaar gas in de fles moet beperkt blijven om voldoende ruimte te laten voor het uitzetten van de vloeistof bij het stijgen van de tem peratuur. Het is heel belangrijk om het „op het juiste gewicht vullen" in de gaten te houden. Bij het aansluiten van deze flessen op het gastoestel (bijvoorbeeld kook- of verwarmingsapparaat) is het heel belangrijk om te controleren of de af- dichtingsring van de afsluiter in orde is. Ook het regelmatig controleren van het gasdicht zijn van het appa raat en de verschillende aansluitingen is belangrijk. Dit kan op een eenvou dige manier gebeuren door het zoge naamde „afzepen". Het apparaat en de verschillende aansluitingen worden bestreken met zeepsop. Ontstaan er dan belletjes, dan is het apparaat of de aansluiting niet gasdicht. Groter dan 6 liter De laatste categorie handelt om her- vulbare flessen, met een inhoud gro ter dan 6 liter. De met butaan en propaan hervulbare tanks worden per stuk door het Stoomwezen gekeurd. Dit keur wordt in de fles ingeslagen en heeft de volgende samenstelling: maand (in cijfers) en jaar van keuring, een leeuwtje in een cirkel en het jaar waarin de fles moet worden her keurd. De fles vermeldt verder voor geschreven kentekens als bijvoorbeeld het volume in liters. De groep is voorts onder te verdelen De vader van Roderick, Nebo Sports man, werd op deze keuring kampioen van Nederland. En omdat hij tevens kampioen in het tuig is over 1988, 1989 en 1990, viel het oog van de Texelaar op een nazaat van deze crack. De moeder van zijn paard is tevens kampioen van Nederland en Europa. De tweejarige halfzus heeft al zes jeugdkampioenschappen en drie reservekampioenschappen in binnen- en buitenland gehaald. Als veulen haalde Roderick, die de valkkleurige vacht van zijn moeder heeft geërfd, zelf een 1a-premie. In het Duitse Aken kreeg hij een eerste prijs in zijn rubriek en werd hij reserve-kampioen van alle klassen. Van Heerwaarden is van plan het jon ge dier pas volgend jaar weer op een keuring uit te brengen. „Hij mag rustig een jaartje groeien. We oefe nen iedere dag, dat houdt in: veel lo pen met hem aan de hand. Hij is zo mak als een lammetje. Zodra hij mijn auto hoort komt hij eraan". De Texe laar werd speciaal door de keur meesters op de regionale keuring gevraagd het hengstje met te laten castreren in verband met eventuele fokmogelijkheden. I-jarige Welsh-Cobhengst Cob- Roderick van Aad van Heer- is vorige week kampioen i sekties geworden op een re- keuring in het Amsterdamse waar Welshprony's uit Utrecht, 'd- en Zuidholland waren verte- woordigd. 'raaie hengst is nog maar enige 'anden in het bezit van Van Heer- larden. pstick komt van de Zuidhollandse Wen, maar zijn ras stamt uit Wa- h Engeland. Welsh cobs zijn ste- fdoch sierlijke pony's die zich ferscheiden door een zeer goed Fter, een werklustige aard en een F uithoudingsvermogen. De Ptmaat varieert van 1.37 tot bij- li -60 m. Pvan Heerwaarden had al een pnerrie. Hij heeft zijn koetsiers- ris onlangs gehaald en wil graag Respannen rijden. „Ik zie niks in lü'ote warmbloedpaarden. Ik ben paal gek van die pony's. In Er- f *as een grote Welshkeuring, r heen ben gegaan en ik heb f'jtiet een echte kenner meegelo- T aardoor kreeg ik inzicht in Foto: Bert Koning.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7