Willem Vos, nieuwe Texelse huisarts: JUDERDAG 12 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 drie juli was alles in kannen en krui ken, en konden de patiënten, die voor een groot deel al kennis hadden gemaakt met de nieuwe situatie, middels eenbrief worden ingelicht. En zo deed Willem Vos zijn intrede in het gilde van de Texelse huisartsen. Maar nog is hij niet van plan op zijn lauweren te gaan rusten. Het spreek uur is zodanig verdeeld dat dokter Coutinho 's morgens de eerste uren werkt, waarna Vos het van hem overneemt. In de ochtenduren die op deze manier voor hem vrijkomen, werpt Vos zich vol ijver op zijn rech tenstudie, want alleen medicijnen is hem niet genoeg. Volgens Vos zijn de grenzen tussen rechten en medicijnen dermate aan het vervagen, dat het zeer aantrekkelijk is om van beide za ken verstand te hebben Deze visie dateert ongetwijfeld uit zijn studen tentijd in Groningen, waar hij zijn wo ning deelde met anderen, die of ook medicijnen, of rechten studeerden. Tijdens de gezamenlijke maaltijden waren er derhalve drie onderwerpen voor een gesprek: De mensen zelf, medische problemen en juridische vraagstukken. Zeven jaar lang heeft Vos zich dus kunnen verlustigen in rechtskundige discussies. En momen teel, met de ontwikkelingen die de medische wetenschap doormaakt, is verstand van juridische aangelegen heden haast onontbeerlijk voor een huisarts. Het onderbreken van zwan gerschappen, de euthanasie en het onderzoek naar de DNA-structuur, dit alles vraagt om juridisch/medische oplossingen. Het gezondheidsrecht is een zich snel ontwikkelende weten schap. Bovendien heeft Vos in zijn periode als waarnemer zoveel huisart sen gezien die na hun vijfenvijftigste levensjaar eigenlijk geen zin meer hadden en waren afgetobd, zonder idee om opnieuw hun handen uit de mouwen te steken, dat hij een zeker reserve wil opbouwen. Daarnaast heeft hij het idee dat juristen en art sen op dezelfde wijze tegen de we reld aankijken, zij denken op dezelfde manier. Dat kan de studie zeer ver eenvoudigen. Juristen hebben een wet, waarbinnen alles zich af dient te spelen, en artsen hebben een li chaam, waar iets aan mankeert. Een duidelijke overeenkomst. Maar voorlopig is Willem Vos huisarts op Texel. Een taak, die hij bijzonder serieus neemt. Volgens Vos is luiste ren de basis van het arts-zijn. Niet dat het voeren van een goed gesprek zijn eerste taak zou zijn, maar het is wel zo dat een arts veel kan halen uit hetgeen hem wordt verteld. Vos ziet de patiënt het liefst als een mens, die zich graag als zodanig be handeld wil zien. Natuurlijk is het ge nezen van het lichaam een belangrijke taak, en zonder meer de taak van de dokter, maar het uitzoe ken waar de klachten vandaan ko men, is haast nog belangrijker. En daar hoopt Vos achter te kunnen ko men door naar zijn patiënten te luisteren. Voor de patiënten van Coutinho ver andert er weinig. De meesten heb ben inmiddels kennis kunnen maken met Willem Vos, en de ervaringen zijn van beide kanten over het alge meen goed te noemen. Bij het ma ken van een afspraak kunnen de patiënten een eventuele voorkeur uitspreken als zij het liefst door een van beide doktoren worden gehol pen. Als zich geen spoedeisende ge vallen voordoen, zullen de dokteren zich aan deze afspraak houden. Ook bij het aanvragen van visites kunnen de patiënten hun voorkeur uitspre ken. Tekst: W (Pipl Barnard Foto's: Pieter de Vries „Grens tussen arts en jurist steeds vager" De eigen patiënten zijn inmiddels schriftelijk over de veranderin gen ingelicht: Aan het eind van de vorige week verlieten ruim achthonderd brieven het felgele huis aan het Schilderend. Brieven waarin dokter Coutinho zijn patiënten meedeelt dat het hem met het stijgen der jaren beter lijkt de patiëntenzorg in zijn praktijk niet langer alleen te doen. Per drie juli is Coutinho officieel geas socieerd met dokter Willem Vos, die al ruim een half jaar met hem samen de praktijk heeft gevoerd. weer op zijn studie. In 1982 verruilde hij het studentenleven van Groningen voor het studentenleven in een klein ziekenhuis in Australië, waar hij zich zelf wat meer vrijheid kon gunnen. Werkend als 'juniorco' was hij be schikbaar voor allerlei assistenten klusjes en kon hij zich bekwamen in enkele klinische vakken, waaronder de Róntgen-fotografie, de cardiologie en de kindergeneeskunde, die zich al tijd al in zijn speciale aandacht had mogen verheugen. Maar nog was de reislust van Vos niet gestild. Op een vraag van zijn zuster, die in het pas onafhankelijk geworden Zimbabwe een ziekenhuisje leidde, trok hij naar Afrika. In het nog steeds door on lusten geplaagde land, nam Vos een beslissing die bepalend zou zijn voor zijn verdere toekomst. Had hij zich eerst altijd voorgehouden kinderarts te willen worden, in Zimbabwe kreeg hij met zeer veel verschillende zaken te maken, en deze afwisseling sprak hem zo aan, dat hij de beslissing nam af te zien van een specialisti sche opleiding, en huisarts te wor den. Volgens Vos leek het werk dat hij in het ziekenhuis in Zimbabwe deed erg op de dagelijkse routine van „Tenslotte hoop ik dat U het vertrouwen, dat velen van U mij al zo lang ga ven, ook aan dokter Vos wilt schenken. Volgens mij is hij dat ten volle waard." - dokter Coutinho in een brief aan zijn patiënten de Texelse huisarts. Ook daar werd de dokter betrokken in een grote ver scheidenheid aan klachten en kwa len. Vergeleken bij Zimbabwe houden zijn handelingen hier echter eerder op: Daar werden ook keizersnedes en operaties ter plekke verricht. Wellicht door deze ervaringen heeft Vos nog altijd een zwak voor de chirurgie. Een chirurgische ingreep is nog altijd een welkome afwisseling in zijn dagelijks werk. Terug in Nederland voelde Vos de tijd dringen en nam hij de beslissing af te studeren. Hij vond zichzelf nu de leeftijd en de ervaring hebben om de stap te wagen en in 1986 legde hij zijn arts-examen af. Met in zijn ach terhoofd nog steeds het idee kinder arts te worden, ging Vos vervolgens naar Amersfoort waar hij een volledi ge tropenopleiding volgde. Onder druk van de omstandigheden koos hij echter, toen hij een opleidingsplaats kon krijgen, toch voor de huisart senstudie, die hem uiteindelijk naar het Schilderend zou voeren. Zoals gezegd, voltooide Vos zijn hui sartsenstudie in de praktijk van dok ter Barnard in Oosterend. In die tijd ging hij, op aanraden van zijn oplei der, ook eens een blik werpenop de werkwijze van de andere huisartsen van het eiland, en zo wandelde Vos op zekere dag de praktijk van Coutin ho binnen. De werkwijze, de organi satie, en de indeling van de praktijk spraken de jonge dokter wel aan, en hij draaide twee dagen mee in de routine van Coutinho, volgens Vos een huisarts in hart en nieren. En zo werd zijn studie, die begonnen was met farmacie in Groningen en liep via Australië, Zimbabwe en Amersfoort, op Texel afgerond. Het doorlopen van de medicijnenstu die is één ding, het vestigen van een praktijk is echter een heel andere kwestie Het aanbod van huisartsen is groot, het aantal beschikbare prak tijken gering. Na zijn periode op Texel, verkortte Vos de tijd door her en der waarnemingen te doen, een werkwijze die veel onlangs afgestu deerde artsen volgen, om het vak in de vingers te houden en om overal eens rond te kunnen kijken. Na ver loop van tijd echter, viel zijn oog op het Friese Holten, waar hij een kans maakte een praktijk te kunnen over nemen. In die tijd woonde Vos nog steeds op Texel, maar om in Holten een kans te kunnen maken, diende hij toch te verhuizen. Een auto vol bagage werd aan boord van de Mo lengat gereden en de overtocht werd aanvaard. Toen al, bij het afscheid, werd Vos overvallen door een groot gevoel van heimwee en hij zag met lede ogen de Texelse kust van zich wegglijden. In Holten kwam hij te recht in een zeer gehorig rijtjeshuis, en eigenlijk voelde hij zich vanaf de eerste dag al niet thuis. Maar de beslissing was nu eenmaal genomen en teruggaan is altijd moeilijker dan het bij het vertrek lijkt. De verwachte praktijk liet echter op zich wachten, en tijdens een zeilweek, waar hem een parttime baan werd aangeboden bij het Nederlands Huisartsen Ge nootschap, viel de uiteindelijke beslis sing: Op een goede dag trok Vos de stoute schoenen aan en keerde terug naar Texel. Nu liggen ook op Texel de praktijken niet voor het oprapen, maar Vos had een idee en goede hoop. Met bevende vinger belde hij bij Coutinho aan en vroeg de dokter om een onderhoud. Gezeten in de tuin stelde Vos botweg de vraag of Coutinho er geen heil in zou zien met hem te gaan samenwerken. Het toe val wilde dat Vos op exact het juiste moment binnenstapte, want Coutinho zat juist de zwaarte van zijn beroep te overdenken. Vooral de diensten werden hem wat te veel en het eer ste tegenbod was dan ook dat Vos deze van hem zou overnemen, een bod dat met graagte werd aangeno men. Vanaf die dag draait Vos alle diensten van Coutinho. Natuurlijk was dat niet het uiteindelijke doel, maar het was zonder meer een be gin. Vol goede verwachtingen kocht „Je kent iemand pas als je zijn gevoel kent." - Willem Vos Vos een huis aan het Schilderend, en de onderhandelingen gingen verder. Coutinho bood aan het negen maan den te proberen, om te zien of beide artsen het zowel persoonlijk als me disch met elkaar eens konden wor den. Alles verliep voorspoedig, en na negen maanden werd besloten de praktijk ook financieel te gaan delen. Nu kan dat niet zomaar, daarvoor dient een vergunning te worden afge geven door het college van Burge meester en Wethouders. En omdat de ambtelijke molens degelijk, maar uiterst langzaam draaien, duurde het nog drie maanden voordat de associ atie officieel een feit werd. Pas per praktijk van dokter Bob Coutinho lio'n 2350 patiënten, waar de jje passanten nog bij komen, en 5 dus gerust druk worden ge- (ind. Inclusief weekend- en mddiensten is de dokter erg veel Itoijt met zijn werk, en blijft erg gij tijd over voor zichzelf en zijn si. Het was net op het moment iCoutinho deze dingen overdacht, «onverwacht Willem Vos voor de sstond met de vraag of er wel- leen plaatsje voor hem was. Nu iVos geen onbekende op Texel, ut korte tijd daarvoor had hij zijn ët afgerond met een arts- irtentschap van een jaar bij dok- Barnard in Oosterend, in welke «de hij al enkele dagen kennis Imogen maken met de werkwijze it praktijk van Coutinho. Op het nent echter dat hij voor diens litond, op de bonnefooi vragend Veen baan, was hij al weer ge- i tijd van Texel af, en had hij al ■dacht een praktijkplaats over te een in Holten in Overijssel. fen Vos werd vierendertig jaar ge- ta geboren in Bennekom aan de Iwezoom, het dorp waar kamerlid «Koekkoek voor het eerst van hdeed horen. Na het gymnasium Ede te hebben doorlopen, trok hij «Groningen, om aan de aldaar Ktigde universiteit medicijnen te instuderen. Toen echter was er al «studentenstop op deze studie, en «werd uitgeloot. Maar na een jaar macie, kon hij alsnog een aanvang ten met de vooraf door hem ge- ten studie. Dat hij pas na tien jaar «afstuderen, had niets met zijn «gierigheid te maken, noch met de !Srte van de studie, maar wel alles f zijn bemoeienissen met het Gro- 'gar studentencorps Vindicat atque kt IHet beschermt en handhaaft). corps, dat opereert vanuit een *9 gebouw op de Grote Markt, ür namelijk debet aan dat Vos studie bijna twee jaar lang links Kt moeten laten liggen. Hij werd "slijk aangesteld als een van de mensen die zich bezig hield met organiseren van het lustrum van weniging. Van de vijf mensen s Vos degene die het ingebrachte tl mocht spenderen, een taak "Itij zich met gloed en verve van set. Het lustrum werd groots ge- i De inspanningen van het corps •teerden in een tiendaags festijn, niet alleen de corpsleden en de |"9e studenten, maar ook de ge- e Groninger burgerij bij was be kken. Voor Willem Vos waren de 9epunten van het feest het op- ®i van Joan Armatrading, het «M en hetfeest in de parkeerga- jf Dat laatste was waarschijnlijk "voor de burgerij een memorabele "tl, want het was het tijdperk van Mc, en de punkband kon in de Je ruimte van de parkeergarage ™(k eens met vol vermogen spe- Het organiseren van het lustrum «te Vos echter ruim een jaar van t studie, want al met al had hij een 'e dagtaak aan het uitgeven van rinengekomen gelden. Na het kon Vos met meer in het ritme Tn studie komen. Uit het lood Ten Hoor alle drukte en alle ''«"neringen die de organisatie !|ch had meegebracht, had hij 'een half jaar nodig voor hij weer '"«slag kon. Een halt jaar waarin «r'ei baantjes had, variërend van j>en in de ijsfabriek in Bedum, tot r' "Iben op de busdienst van Gro- 5®" naar Schiermonnikoog. ^'uiteindelijk kroop het bloed bet niet gaan kon, en Vos Otich met hernieuwde moed

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7