Groen 2warLr Jéxels in het harG Plan voor cultuurhistorisch perisme niet in la leggen" Texelse politie houdt trio oplichters aan Roy Helleman kreeg de zilveren ijzerzaag In het pakje zat geen bom.... xel grijpt naast KLM Toerisme Trofeemaar: Zeer jonge huiler krijgt misschien een adoptie-moeder Opsporing verzocht Tlissen dijk en duinenrij Het kunstwerk ROUTE ISTISC.H IMTOPMATIE MCTWERK TEXEL Tirrr- boute wabb OV AAnjLUlTinA IS NOOBO - xöne ICHTEBL BCCN SBClOinB 6CWCM3T TICTjAOUTC OOST TI C TS SOU T C ZUID y H'llman Visualisatie van het TINT-plan. Deze afbeelding werd met de deelnameformulieren opgestuurd, maar kon de jury niet overtuigen Rechercheurs van de Texelse politie sloegen gisteren een geweldig goede slag. Rond het middaguur arresteer den zij op de boot drie mannen, die werden verdacht van talrijke gevallen van oplichting, ondermeer bij enkele Texelse banken. Bij verhoor bekende het drietal, allen Zuidamerikanen (vermoedelijk uit Peru). Het trio was gisterochtend actief op Texel. Bij verschillende Texelse banken probeerden de mannen gestolen Tra velier cheques te verzilveren. Voor zover bekend lukte het hen in één geval een klein bedrag aan Engelse ponden te innen. Zij deden dat met behulp van valse paspoorten. Dat men met oplichters van doen had, bleek toen een der bankdirecteuren argwaan en kreeg en de politie in lichtte. Op de boot werden de man nen in de kraag gevat, terwijl ze nog in de auto zaten. De Zuidamerikanen bleken ongewapend. De boot was al uit de haven vertrokken, zodat de oplichters aan boord moesten worden vastgehouden. Rechercheurs Blom en Nijhuis en hun arrestanten hadden hierdoor heel wat bekijks. Op het laatste moment was nog een politie auto de boot opgereden, zodat de mannen daarin konden worden on dergebracht. Het vermoeden dat het ging om dezelfde oplichters die een De Explosieven Opruimings Dienst uit Culemborg kwam naar Texel om een pakket te onderzoeken dat een inwoner van De Koog had ontvangen. De Koger vreesde dat er een bom inzat en dat zou dan een reactie kunnen zijn op een cri- tisch ingezonden stuk dat hij onlangs in De Telegraaf publi ceerde over Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO. Er bleek echter niets aan de hand te zijn. In het pak zat slechts een onschuldig boekwerk met infor matie over de PLO... week of drie geleden bij Texelse ban ken voor ƒ60.000,- aan cheques ver zilverden, bleek te kloppen, zo kwam na verhoor vast te staan. Waarschijn lijk hebben de mannen nog meer ge vallen van oplichting op hun geweten in verscheidene Europese landen. De taktische en technische recherche van de rijkspolitie district Alkmaar zal bij het verdere onderzoek worden in geschakeld. In Wieringen werd vrijdagavond een zeer jonge zeehond zonder moeder (een ..huiler") aangetroffen. Met spoed werd het dier van pas een week oud naar EcoMare overge bracht. Eind van de week blijkt of het dier in aanmerking komt voor „adoptie" door één van de EcoMare- zeehonden. Om 20.45 uur kwam bij EcoMare vrijdag het bericht binnen dat de hui ler was gevonden. Er moest snel worden gehandeld om de laatste boot nog te halen. Met hulp van Teso en de politie lukte het de zeehonden baby op te pikken uit Den Helder en zo snel mogelijk op Texel in quaran taine te doen Hoewel het jonge vrouwtje verzwakt is, lijkt ze niet ziek. Voor alle zeker heid zal haar bloed worden onder zocht op antistoffen tegen de beruchte zeehondenziekte. Als er geen gevaar voor besmetting is voor de eigen zeehonden en als de 32-jarige EcoMare-zeehond Robbie een jong heeft gekregen, zal men proberen of zij de huiler ook onder haar hoede wil nemen. Nienke Bloksma: „Robbie is een soort super- moeder, of eigenlijk al een super oma. Als we zeehonden hebben die met goed voor hun kinderen zorgen, dan neemt Robbie ze over. Ze krijgt ieder jaar zelf een kind, maar ze is sterk en gezond genoeg om er nóg eentje te verzorgen". Het wachten is op de bevalling van Robbie, want voor die tijd heeft ze geen melk. Vispap De huiler wordt tot die tijd gevoed met vispap van gemalen haring met IéRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.497 DINSDAG 17 JULI 1990 Advertenties, abonnementen, etc. m Oe Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^02220-12 741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ïö-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar. Los ƒ1,10 zogeheten TINT-plan", waarmee de bezienswaardigheden Texel op een nieuwe wijze onder de aandacht van de toe- worden gebracht, komt niet in aanmerking voor de KLM risme Trofee en de bijbehorende hoofdprijs van ƒ50.000,-. De else inzending behoort niet tot de zes projecten op het ge- van cultuurhistorisch toerisme, die door een gewichtige jury geselecteerd voor de finale op 20 september. ^meester Schipper, voorzitter Texelse projectgroep, rea- gisteren niet ontmoedigd. Hij dat TINT de moeite waard is lit te voeren zal hierover van een voorstel doen in de weke- B en W-vergadering. „Onze Kling is beslist waardevol. Mijn jonlijke mening is dan ook het niet in de la te laten verdwij- Ittercombinatie TINT staat voor: isch Informatie Netwerk Texel, lande attractiepunten, zoals dorpskernen, musea en „ty- Texelse'panden, worden met verbonden via een buslijn. Mo- kan extra aandacht worden ge- tan aan bezienswaardigheden dusver matig bezoek van toe- knjgen, zoals het voormalig Schans (excursiesl en de pol- plen Het Noorden (na de restau- Texel zal volgens het TINT-plan verdeeld in vier zones (noord, zuid en west). In elk van deze den kunnen de toeristen terecht centraal informatiepunt, van tevens bus-, fiets- en wandel starten. Zo is het mogelijk om het hele eiland te verken- maar men kan het ook kalmer oen, door dagelijks een andere en/of vervoermiddel te kiezen. Voorbeeld oorbeeld: met de TINT-bus naar schild, waar de toerist uitstapt Maritiem en Jutters Museum, lormatiepunt van zone oost. bekijkt de toerist wat dit gebied bieden heeft en vervolgens tij/zij een alhier gestalde fiets een cultuurhistorische route, die over 't Skillepaadje, langs de 'putten, tuunwoallen en scha llen, de begraafplaats der Geor- en tot slot een bezichtiging van hans. Terug bij het museum de fiets weer ingeleverd en even worden gewacht tot de pus opnieuw langs komt. o de bestaande „eigen" inte- punten worden in een lasje gestoken en beter bereik- jemaakt. Een cultuurhistorisch ie Texel" zal hierdoor voor me- enst aantrekkelijker worden, ehulp van de bus kunnen toe die slechts een weekend op land verblijven een soort „sight seeing" doen. Het TINT-plan werd opgezet en uitgewerkt door een com missie bestaand uit vertegenwoordi gers van de gemeente, EcoMare, VVV, TVO en de Texelse Courant. Prijsvraag Aanleiding voor de planvorming was een prijsvraag die door het ministerie van Economische Zaken in samen werking met de KLM werd uitge schreven in het kader van het Europees Jaar van het Toerisme 1990. Inzet: de KLM Toerisme Trofee en een bedrag van f50.000,-. Naast Texel deden nog zo'n honderd Neder landse gemeenten mee, samen goed voor 64 inzendingen. „Een verras send hoge score", zegt mevrouw Edith Res van projectbureau Winkel man van Hessen (dat de prijsvraag organisatorisch begeleidde) uit Den Haag desgevraagd. „Het doel - stimuleren van het cultuurhistorisch toerisme in Nederland- is hiermee heel goed geslaagd." Een jury onder voorzitterschap van ANWB-voorzitter mr. RA. Nouwen en als leden kopstukken van het Neder lands Bureau voor Toerisme, de Vere niging van Nederlandse Gemeenten, Lees verder pagina 2 Roy Helleman uit Oudeschild is za terdagavond onderscheiden met de „zilveren ijzerzaag", een prijs die door strandjutter Cor Ellen persoon lijk is ingesteld om eer te brengen aan mensen die correct en snel han delen als zich een scheepsstranding voordoet. Bij de uitreiking, 's avonds om zes uur op het strand van paal 17, bleek dat Texels bekendste strandjutter op dit idee was geko men uit wrok over de gang van za: ken met de coaster Anneliese. Dit schip strandde op 27 februari van dit jaar bij paal 18 nadat het enige tijd zonder bemanning had rondge dreven. Er is geen enkele bergingspo ging gedaan, maar de coaster werd wel direct door Rijkswaterstaat onder de wrakkenwet gesteld en werd roemloos gesloopt. Volgens Cor Ellen had de stranding makkelijk voorko men kunnen worden en hij had er zich vooral boos over gemaakt dat de Texelse autoriteiten niet in staat zijn geweest de eigenaar in te lichten. De eigenaar werd opgespoord en op de hoogte gesteld door een gewone geïnteresseerde burger: Roy Helleman uit Oudeschild. Die wist de rederij binnen 2,5 uur na de stranding te achterhalen aan de hand de zeer uit- gebreiode documentatie op maritiem gebied die hij als liefhebberij bijhoudt. Helleman had al direct een goed con tact met de eigenaar, die hij later als gast op Texel ontving en kreeg de toezegging dat hij als aandenken de scheepsbel van de Anneliese mocht hebben. Daar greep hij echter naast want de bel werd binnen drie dagen na de stranding losgezaagd en gestolen... Wisselprijs Als compensatie kreeg de verraste Helleman nu de „zilveren ijzerzaag", een wisseltrofé die bestaat uit een houten voet waarop in metaal onder meer een scheepsbel, een ijzerzaag en een spreuk („Triomf van het indivi du") zijn aangebracht. Er is ook een draagspeld aan verbonden, die de ge decoreerde mag behouden: een me talen vlaggetje in blauw (van het water), geel (van het zand), goud (voor het idee) en de Texelse kleuren groen en zwart. Een en ander was uitgevoerd door edelsmid Peter Tromp van De Lutine in de Weverstraat. De uitreikingsplechtigheid voltrok zich rond een juthouten tafel met banken die Cor Ellen aan vloedlijn bij paal 17 had gezet, in aanwezigheid van de voltallige lokale pers, Ellens vriendin, twee kleinkinderen en het echtpaar Helleman dat op dat moment nog geen idee had wat er zou gebeuren. Ellen lichtte uitvoerig zijn motieven toe en onthulde dat Rov Helleman de eerste was die de zilveren ijzerzaag in ontvangst kon nemen. Helleman aan vaardde de prijs met graagte en nam ook een fles „Juttertje" in ontvangst. De tevens bij de plechtigheid betrok ken Jan Moens maakte van de gele genheid gebruik om een souvenir van de Anneliese te overhandigen aan Cor Ellen, bestemd voor het Maritiem en Juttersmuseum. Het was de (le gaal van boord gehaalde) lat met me talen alfabet-letters, die heeft gezeten op dé vlaggenkast in de brug. juV "el'9man rechtsen zijn vrouw de wisseltrofee bewonderen, geeft strandjutter Cor Ellen aan de verzamelde pers uitleg van de be- zijn initiatief. jh Unigro wil Super aanpassen Onder invloed op historische motor Concours combineerde mystiek en motoriek Befaamde organist in Oosterend jw Welkom geschenk voor strandbewakers De politie is in verband met dringen de familieomstandigheden op zoek naar Ivan Gilis uit Houthalen (Bel gië). Gilis rijdt in een witte Opel Ka- dett met het kenteken 97FG2. door Klaas Bonne Onze raad lag overhoop En kon maar niet besluiten Hoe men voor 't gemeentehuis De ware kunst moest uiten Want de heldere fontein Het doelwit van malloten Werd na een lange lijdensweg Uiteindelijk afgesloten En dan valt het echt niet mee Om even te bepalen Of het werk van Drolenga In trek is bij vandalen En een enkel raadslid wou Nog even onderstrepen Dat meestal de moderne kunst Door 't volk niet wordt begrepen Want wij zijn een boerenvolk Hoe raar dat ook mag klinken Al zijn we toch op elk gebied Wel aardig bij de pinken En als het kunstwerk eenmaal staat Gaan wij het wel waarderen Of Jantje tegen 't sokkel pist Dat zal de tijd wel leren. De jonge huiler achter glas ze wordt veilig in quarantaine gehouden water, brinta, vitaminen en mineralen. Die wordt met een slang rechtstreeks in de maag gebracht. Dat vinden de jonge zeehonden niet echt leuk, hoe wel ze er na verloop van tijd aan wennen en dan de slang zelf naar binnen happen. ,,Er is jarenlang geëx perimenteerd met het soort voedsel dat je moet geven om de „vondelin gen" te redden. Het vetgehalte van zeehondenmelk is 45 procent, dus dan zit je al op flinke slagroom", ver telt Nienke Bloksma. Zeehonden kunnen niet tegen bepaal de bestanddelen die in koemelk zit ten. Met de vispap worden de beste resultaten bereikt. „En na verloop van tijd gaan we over op het voeren van kleine visjes". De huilers raken hun moeders over het algemeen kwijt door verstoring. Nienke Bloksma: „Dat kan door toe risten zijn, maar ook door de vis- vaart. Zodra ze uit elkaar zijn gaat zo'n kleintje rondjes zwemmen. Maar ja, de zee is groot en je mist elkaar snel. Het diertje raakt algauw ver zwakt, waarna het aanspoelt".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1