06-11 Welkom geschenk voor de strandbewakers Befaamd organist treedt op in Oosterend Militaire ambulance ingezet voor para met gebroken been Toerisme Trofee ALARM TjËL. ALS ELKE SECONDE TELT Eerste keer in elf jaar: Kunstmanifestatie dorpsplein De Koog Jeugdige dieven aangehouden Opleidingen informatica Opbrengst collecte Geen voorrang PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 juli VERVOLG VAN PAGINA 1 de KLM, Rijks Monumentenzorg, de VW's en Economische Zaken, be oordeelde de inzendingen. Zes projec ten staken er in de ogen van de jury bovenuit: van de gemeenten Bun schoten/Spakenburg (historie visserij en handel). Leerdam (225 jaar glasstad), Markelo/Delden (hof van Twente), Ootmarssum (Overijsselse sagenroute), Winsum/Bedum (tolrou- te) en Zierikzee (museumhaven). Geen rangorde Op welke plaats Texel is beland, kon mevrouw Res niet zeggen. „Er is van de met genomineerde gemeenten geen rangorde gemaakt. Wel kan ik zeggen dat de jury de kwaliteit in het algemeen uitstekend vond. Zelfs zó goed dat het zonde is om een aantal niet gekozen projecten nu helemaal links te laten liggen. We beraden ons nog over een manier om steun te verlenen aan enkele projecten buiten die zes. Dat hoeft niet per se finan ciële steun te betekenen." De projec torganisatie zal in elk geval twee niet genomineerde inzendingen een eer volle vermelding toekennen. Of het TINT-plan daarbij zal zijn, is ter beoor deling van de jury. Doorslaggevende criteria waren, zijn: (uiteraard) het cultuurhistorische aspect, de creativiteit van de verwer king en (in de eerste plaats) de mate van samenwerking binnen een ge meente om een project van de grond te tillen. „Het gaat erom dat zoveel mogelijk organisaties bezig zijn om samen hetzelfde te promoten, dus niet ieder voor zich. Hoe verder door gevoerd, hoe beter." Nieuw Het moest ook een nieuw project zijn, dat eventueel al in 1990 kon worden uitgevoerd en op de langere termijn zonder subsidie of sponsoring financieel haalbaar zou zijn. Bij voor keur moest het plan deel uitmaken van een groter geheel. Vooral deze laatste randvoorwaarde is op het TINT-plan van toepassing: het bor duurt voort op wat Texel al aan cul tuurhistorie te bieden heeft, houdt rekening met seizoenverbreding, de bus-ringleiding sluit aan op de nieu we zomerdienstregeling van de AOT/NZH en past in het streven naar terugdringen van autoverkeer op het eiland. Televisie Opvallend is dat de jury zes min of meer concrete projecten heeft uitge kozen. Eén ervan was afgelopen vrij dag al op t.v. te zien: het project van Bunschoten/Spakenburg over het ver leden van de plaatselijke visserij en handel. Burgemeester Schipper: „Tja, Beide Texetse ambulances waren donderdag aan de overkant toen pa rachutist Knops uit Beuningen bij een ongelukkige landing zijn been brak. Gebruikelijk is dat de alarm centrale ervoor zorgt dat uit de Kop van Noordholland een ambulance naar Texel gaat als de eigen twee wagens weg zijn. Er kon echter niet in korte tijd voor een auto worden gezorgd, dus werd de militaire am bulance van de Joost Dourlein Ka zerne ingezet. Als er een ongeval gebeurt met een parachutist wordt door de haven meester van het vliegveld de alarm centrale van Den Helder gewaarschuwd. Die zorgt dat zo snel mogelijk hulp (een ambulance) ter plaatse komt. Ton Kap van het Para centrum: „Wij gaan met een auto de baan op als er iets mis gaat met een landing. Dan kijken we eerst of een dokter nodig is of dat er echt een ambulance moet komen. Dat wordt uit de auto al per radio door gegeven". Donderdag werd dus gevraagd om een ambulance Maar die was niet voor handen. „Het kostte teveel tijd om een wagen uit de regio naar Texel te sturen, nadat beide Texelse wa gens kort na elkaar waren weggeroe pen", vertelt G. Buurman, plaatsvervangend chef van de alarm centrale. „We hebben de afspraak met de Dourleinkazerne dat we in we hebben nu eenmaal gekozen voor een totaalpakket. Misschien hadden we meer kans gemaakt als we slechts één onderdeel hadden uitge diept, maar dat is achteraf gepraat." Ook de andere vijf projecten zullen de komende weken in korte t.v.- documentaires worden belicht. De winnaar wordt bekend gemaakt op 20 september tijdens een feestelijke bijeenkomst, waarvoor alle deelne mende gemeenten zijn uitgenodigd. zo'n geval kunnen bellen. Dat is gebeurd". Geen contact Met de militaire ambulance heeft de alarmcentrale echter geen mobilo fooncontact. Buurman: „We hadden de indruk dat het allemaal wat lang duurde, dus toen de Texelse ambulan ce ondertussen terugkwam hebben we die ook maar richting vliegveld gedirigeerd. We konden die mariniers niet bereiken om ze terug te roepen, maar beter twee dan geen". Al met al duurde het wel een half uur voor de onfortuinlijke para werd geholpen. Hij werd uiteindelijk per „gewone" ambulance vervoerd. Nel Smidt vindt het een rare zaak. „De alarmcentrale hoort in de gaten te houden dat hier een wagen is voor calamiteiten. De ambulance van de Mok kan niet binnen een zeer korte tijd ter plaatse zijn en daarnaast wordt daar geen stuiver voor gere kend, terwijl ik dat wel móet. Het rijk is een lelijke concurrent waar ik niet op zit te wachten". Volgens Buurman is dit een uitzonde ringssituatie, die zich niet zo snel meer zal voordoen. „In de elf jaar dat de alarmcentrale bestaat is dit de eerste keer, zo sporadisch is het". Op het dorpsplein in De Koog wordt donderdag een kunstmarkt gehouden onder de titel „Koog Kunst". Negen overkantse kunstenaars en één Texe laar (Frans Voskuil) presenteren van 11.00 tot 19.00 uur hun werk, dat zij tevens te koop aanbieden. Naast de ze kramenmarkt zullen op het plein objecten (keramiek) van twee kunste naars worden tentoongesteld, kunnen kinderen worden geschminkt en zorgt een bijzondere gitarist voor levende muziek. Hiervoor is de Amerikaanse muzikant Peter Blanchard aangetrok ken met zijn zelfgebouwde gitaar („arch-gitaar"). Daarnaast de monstreert Voskuil zijn talent op het gebied van portrettekenen. Het ge presenteerde werk heeft geen betrok kenheid met Texel. Te bezichtigen zijn onder meer zijdeschilderijen van Henk Mak (toonaangevend in Nederland), keramiek vervaardigd volgens de raku-stooktechniek van Jelle Leek, extreme sieraden („lijfverfraaiers" van Gert Jan van Duinkerken en di verse schilderijen en etsen van onder meer Hans Verschoor, Robert Ottens en de Russische Zika Antipova. De manifestatie wordt georganiseerd door M/D Kunstprodukties uit Baarn in samenwerking met De Koog Pro motion. Het ligt in de bedoeling de kunstmarkt te herhalen op 2 augus tus. Dinsdag 17 juli Tot 20.00 uur worden in het ge bouw naast de Hervormde kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp allerlei handwerken verkocht door de Hervormde Vrouwenvereniging. Op de tennisbanen bij de sport hal worden tenniswedstrijden ge houden in het kader van het Tesseltoernooi van Deuce, van 9.00 tot 21.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Back tot he future III" Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub Texel een vis wedstrijd aan het binnenwater bij de Oorsprongweg, speciaal bestemd voor toeristen. In de R K. kerk in Den Burg be gint om 20.15 uur een concert van Bert Koelewijn (orgel) en Herman en Henk Jan Drost (trompet). Toegang gratis. Na af loop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Op het parcours bij de PEN- centrale wordt door de Wielerve reniging een koppeltijdrit gehou den. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Woensdag 18 juli Van 9.00 tot 21.00 uur worden bij de sporthal in den Burg ten niswedstrijden gespeeld in het kader van het Tesseltoernooi. De folkloreactiviteiten op de Groeneplaats in Den Burg staan in het teken van het straattoneel. Ook wordt (tussen 12.00 en 16.00 uur) vier keer opgetreden door volksdansgroep De Piere waaiers. Om 13.00 uur begint op het ter rein aan de Nikadel in De Koog de kermis. In De Wtte Burcht aan de Mo lenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een oriëntatieavond over handlijnkunda Toegang f6,-. Donderdag 19 juli Van 9.00 tot 21.00 uur worden bij de sporthal tenniswedstrijden gespeeld in het kader van het Tesseltoernooi van Deuce. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Van 11.00 tot 19.00 uur wordt op het dorpsplein van De Koog een kunstmanifestatie gehouden De Sportvissersclub houdt van 19 00 21.00 uur een visweds» aan het binnenwater van de Ooi sprongweg in Eierland, speciaal bestemd voor toeristen. Inschri.j geld f5,- (jeugd f4.-). In het kader van Hoornder Don derdag begint om 19.30 uur een ringsteekwedstrijd. De kramen markt begint al om 16.00 uur In Cinema Texel draait „Back t the future III", 20.00 uur. Zie voor de overige evenemen ten het overzicht in de Recrea- tiekrant/TC3. Hoogwater Oudeschild Za. 14 0.20 en 1304 Zo. 15 0.55 en 13,45 Ma. 16 1.06 en 14,15 Di. 17 137 en 15.20 Wo. 18 2.56 en 17Oö Do. 19 5.07 en 18.35 Vr. 20 7.05 en 19.55 Za. 21 8.1 5 en 20 54 Aan het strand is het een uur eerder ho^ water. Laagwater valt gemiddeld 6.15w na hoogwater. De zon komt 15 juli ope? 5.36 uur en gaat onder om 21.55 uur I juli laatste kwartier, 16 juli doodtij. Het trainingscentrum voor informati ca en management Systech/HOI uit Den Helder zal in augustus ook op Texel cursussen informatica gaan ge ven. De cursus is gericht op het be halen van het prkatijkdiploma Informatica. De opleiding omvat de basiskennis van onder andere de apparatuur, de programma's, de gebruiksmogelijkhe den en de mogelijke problemen. Niet alleen komt de droge theorie aan bod, maar 000 voorbeelden uit de praktijk. Tijdens de cursus wordt ge werkt met populaire toepassingspro gramma's als WordPerfect, dBase III en het besturingssysteem MS- Dos. Het diploma PDI 1 omvat drie cursussen, te weten: Technishce mid delen, systemen en toepassingen, en Basis PC-gebruik. Deze cursussen zijn geschikt voor mensen die een basis willen leggen voor verder gebruik. Deelname aan de cursus staat open voor iedereen, en er wordt geen uit gebreide voorkennis verwacht. Het diploma vergroot voor werzoekenden de kans op de arbeidsmarkt, maar ook andere geïnteresseerden zullen voldoende kennis vergaren om dehui- dige en komende ontwikkelingen op het gebied van de automatisering te kunnen volgen. Bij Systech/HOI kan eventueel een vervolgopleiding wor den gevolgd, die zich richt op he di ploma PDI 2, dat meer gericht is op de beroepsmatige bezigheden va cursist. Voor nadere informatie: Systech/HOI; Barkstraat 2, 1784* Den Helder; telefoon 02230 - 3$; De collecte voor het Nationaal Ep sie Fonds „De macht van het kin gehouden van 25 juni tot 1 juli h op Texel ƒ6183,40 opgebracht. Uitgesplitst over de verschillende pen is dit: De Cocksdorp 358,-; erland 7470,—; Den Hoorn f25). Oosterend f670,55: De Koog f807,45; 't Horntje f100,—; Den Burg f3522,40. Vorig jaar werd f1683,— opgegaald in vier dorps Oosterend, Den Hoorn, De Cocks dorp en Eierland. Voor het eerst heeft nu ook het strand van paal 33 bewaking. De ge meente heeft voor een „badhut" ge zorgd die dagelijks wordt bemand door de vrijwillige bewakers van de Texelse reddingsbrigade van de KNBRD. Het is geen overbodige luxe want het beschut gelegen strandje trekt een sterk groeiende stroom be zoekers. een gevolg van de toeristi sche verblijfsrecreatie die er de afgelopen jaren in de Noordkop is bijgekomen. Exploitant Gerard Zoetelief van strandpaviljoen „Vliezicht" be schouwt de vestiging van de bewa kingspost als een begin van erkenning dat paal 33 een echt badstrand is. Hij is daar zo blij mee dat hij de bewakers een buitenboord motor (een 8 pk Evenrude) heeft ge schonken voor de reddingsvlet die hier is gestationeerd. Aanleiding was overigens een brief die de reddings brigade aan de Texelse bedrijven had geschreven met het verzoek om ter gelegenheid van de 10-jarige aanwe zigheid van de KNBRD op Texel een financiële bijdrage te geven voor aan schaf van reddingsmateriaal. Verbod... Het merkwaardige feit is echter dat bij paal 33 officieel nog steeds niet mag worden gezwommen omdat dit in verband met de stroming te ge vaarlijk zou zijn. De strandbewakers zouden dus eigenlijk niets anders te doen hebben dan mensen terugroe pen of terughalen die toch het water ingaan, net als bij paal 31 (vuurtoren) waar niemand twijfelt aan het ge vaar. Volgens Gerard Zoetelief moet het verbod voor paal 33 zo spoedig mogelijk worden opgeheven. Volgens hem heeft zich de laatste jaren een enorme verzanding voor dit strand voltrokken, waardoor er pas op gerui me afstand van de kust sprake is van sterke stroming. „Het is hier niet ge vaarlijker dan bij andere stranden van Texel", zegt hij. „Misschien is het zelfs veiliger want je hebt hier geen branding en geen gevaarlijke muien". Dit standpunt wordt gedeeld don KNBRD. Secretaris RC. Verhoeffi Almere: „Met gepaste veilighekfe voorzieningen kan hier verantw» worden gezwommen, net als bij! badstranden aan de Zeeuwse is men, waar de situatie ongeveeik zelfde is. De stroom zit behoof weg. Eventueel kan het veilige zwemwater met een boeienlijn» den afgezet. Het lijkt me niet va standig om het zwemverbod te handhaven. Verderop gaan de ir< sen er toch in en daar is hete geen controle. Dat de catamaisi zwemmers elkaar gevaarlijk zuto hinderen, geloof ik niet. Het sta heeft een lengte van 1,5 kilomei ruimte genoeg voor alle gebruis Beha Gerard Zoetelief zegt dat een geoutilleerd badstrand in de nw in een behoefte voorziet. Daar M tegenwoordig vele duizenden tos risten. Voor hen is het strand» van de belangrijkste trekpleister maar in de buurt van hun bungd park hebben ze weinig keus P» is het enige legale zwemstrand waardoor in de hand wordt ge« dat mensen naar stranden elders Texel gaan. Dat leidt tot een e® heen en weer gerij met auto's In de Nederlands Hervormde kerk te Oosterend zal donderdag 26 juli een concert worden gegeven door de na tionaal bekende organist Klaas Jan Mulder. Hij vertolkt werken van J. Pachelbell, J.S. Bach, C.H. Rinck, T.H. Dubois en J. Zwart. De uitvoe ring begint om 19.30 uur. De entree is f5,-. De in 1930 in Hardinxveld geboren Klaas Jan Mulder bespeelde al op zeer jeugdige leeftijd het orgel tijdens kerkdiensten waarin zijn vader als predikant voorging. Na het volgen van orgel- en pianolessen aan de Zwolse Musiekschool debuteerde hij op 15-jarige leeftijd met het piano concert van Grieg. In de oorlog gaf hij zijn eerste concerten op het orgel van de Gereformeerde kerk van Hat- tem, voerde in 1947 het derde piano concert van Beethoven uit en studeerde aan het Amsterdams con servatorium, waar hij na drie jaar cum laude slaagde met een onder scheiding voor virtuositeit. Met een beurs van het ministerie kreeg hij de gelegenheid om een jaar bij een ar tiest van wereldfaam in het buiten land te studeren, in dit geval Eduardo del Pueyo. Klaas Jan Mulder trad na dien meerdere keren op in het buiten land, o.a. Portugal, Duitsland, Zwitserland, Canada en Amerika. Hij was verder actief als dirigent van meerdere koren en zijn oratoriumvere niging. Klaas Jan Mulder maakte meerdere orgel l.p.'s en bezit naast twee gouden platen een platina l.p., goed voor 100.000 verkochte l.p.'s, wat uniek is in de wereld van de klassieke of religieuze muziek. Uit een snackbar in Den Burg werd zondag de schoudertas van een 20-jarig meisje uit Den Hoorn gesto len. Hierin zat een portemonnee met ƒ35,-. Naar aanleiding van een duidelijk sig nalement kon de politie later twee Zwitserse jongens van 15 en 17 jaar aanhouden. Zij waren met twee be geleiders en nog twee jongeren op het eiland voor „resocialisering". Na verhoor bekenden zij ook voorwer pen, kleding en een geldbedrag van ƒ400,- in de jeugdherberg waar zij waren ondergebracht te hebben gestolen. Omdat er inmiddels nog meer aangiften van gestolen spullen zijn binnengekomen, zullen de jon gens nogmaals worden verhoord. Een 22-jarige Mazda-bestuurder uit De Koog, die in de nacht van zater dag op zondag om 0.15 uur vanaf de Kamperfoelieweg de Dorpsstraat wil de inrijden, gaf geen voorrang aan een 25-jarige man uit Den Burg. Dat leidde tot een aanrijding waarbij bei de voertuigen werden beschadigd. De strandbewakers Cor Sluis (rechts) en Rob Rietveld wilden de gekregen buitenboordmotor meteen proberen. Links Gerard Zoetelitt °f tergrond zijn paviljoen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2