Hoogseizoen is nu echt losgebarsten Jnigro wil vergaande an passingen Super Wachttijden voor boot tot 31A uur Hardnekkige heidebrand Kledingdieven op camping aangehouden Onwel geworden weggesleept van ralidenparkeerplaats Klaverjassen in De Waal Schapenscheerder werd grasknipper 'oede stemming p noodcamping L0aG 17 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 zuidelijke landen niet zijn geïnteres seerd in een vakantie aan het strand, maar in de bezienswaardigheden, de cultuur en historie van het eiland. Een gegeven om rekening mee te houden." Bootverkeer In vergelijking met vorig jaar is vol gens Dekker sprake van een onge veer gelijk patroon. De Teso-cijfers wijzen uit dat sprake is van een toe name, al kan het ene weekend niet zonder meer met het andere worden vergeleken. Pas over een langere pe riode (de hele zomer) kunnen heldere conclusies worden getrokken. Vrijdag bleef het nog vrij rustig aan beide zij den van het Marsdiep. Dat wil zeg gen: Teso voer met volle schepen, maar de wachttijden bleven binnen de perken. Het aanbod diende zich gespreid aan. Zaterdag was dat an ders. Meteen al 's morgens vroeg om half zeven was het raak. Tot half tien groeide de rij auto's gestaag. Tussen half tien en ongeveer half vier was sprake van 3 tot 3!4 uur wachten. Daarna nam het aanbod af en vrij vlot, om half acht 's avonds, waren de wachttijden opgeheven. Het ver keer in de tegenovergestelde richting moest tijdelijk één of twee boten ge duld hebben. Zaterdag kwamen 2537 personenauto's naar Texel, 226 cara vans en 314 aanhangers. Kermis In Den Helder werd de verkeersafwik keling nog bemoeilijkt door de ker mis. „De Helderse politie was goed voorbereid en zorgde dat alles pro bleemloos verliep", aldus Teso- woordvoerder Jan Bloem. Zondag bleef het op Texel de hele dag rustig, totdat de weekendgan- gers het strand verlieten, 's Avonds ontstonden daardoor wachttijden en was er een extra afvaart nodig. In de nacht van vrijdag op zaterdag even na vier uur werd de ruit van modezaak Mantje in de Hogerstraat ingegooid. De daders (twee van 18 en een van 16 jaar) namen drie jas sen mee, elk met een waarde van ongeveer f1000,-. Die jassen zijn terug want dank zij een tip kon de politie de daders opsporen en aanhouden. Ze verble ven in de caravan van de ouders van een van hen op een boerenerf in De Westen. Een 42-jarige man uit Amsterdam die zaterdagmiddag met zijn vrouw op het rijwielpad van de Pontweg fietste, werd onwel en kwam daardoor onge lukkig te vallen. Hij liep verwondingen op in het gezicht en werd voor on derzoek met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De man heeft problemen met zijn hart en had iets dergelijks al eens eerder beleefd. zwevende dekvloer in het magazijn, geluidscherm op het dak en isolatie van de schuifdeuren bij de bloemen- hal. Oplosbaar ,,ln navolging van andere bureaus die over deze zaak hebben gerappor teerd, stelt ook dit onderzoeksbureau dat we te maken hebben met een oplosbaar probleem. De te nemen maatregelen zijn niet zó ingrijpend, dat ze financieel onhaalbaar zijn. Het is volgens dit bureau dus met nodig hele gebouw te wijzigen", aldus mr. J.A. Visser uit Dordrecht in een toe lichting. Mr. Visser behartigt als ad vocaat de belangen van Unigro in deze kwestie. Gistermiddag had hij de brief van de gemeente nog niet gezien, maar wist dat deze in aan tocht was. „Hoe Unigro nu reageert? Wel, het ligt voor de hand dat Unigro het rapport zal opsturen, zodat kan worden aangetoond dat de maatrege len afdoende zullen zijn. We hebben het rapport nog niet getoond, omdat intern nog geen besluit is genomen over de exacte uitvoering van de in het rapport aanbevolen maatregelen. Met de gemeente heeft daarover van daag technisch overleg plaatsgevon den." Mr. Visser geeft aan dat er niet aan hoeft te worden getwijfeld dat Uni gro de aanbevolen maatregelen zal overnemen. Zelfs niet nu het er naar uitziet dat de beruchte zwevende dekvloer er zal komen. „Technisch blijkt het mogelijk dat voor de aanleg daarvan niet het hele gebouw op z'n kop moet worden gezet, om toch de vereiste geluidreductie te kunnen be reiken." Geen uitstel Pogingen tot uitstel zijn volgens de advocaat met aan de orde: „Het is even na de middag gemeld. Brand weer, Staatsbosbeheer en ook voor bijgangers schoten te hulp en hadden de vlammen snel gedoofd met vuur- zwepen en water. Later sloegen om wonenden opnieuw alarm omdat het vuur weer was opgelaaid, zodat de vuurbestrijders andermaal uitrukten. Ook nu werd er gespoten en gesla gen totdat er geen rook of vonkje meer te zien was. Vrijdag laat in de middag was het toch weer raak. Nu werden niet alleen de zichtbare vlam men gedoofd maar werd de gloeien de ondergrond met een ploeg bewerkt zodat deze flink nat kon worden gemaakt. Dit bleek afdoende te zijn. Begroeiing met een opper vlakte van ongeveer 5000 m2 ging verloren. De foto geeft een indruk van het bluswerk. Met de komst van warm zomerweer is ook een begin gemaakt met het echte topseizoen. Afgelopen week end werd Texel aanmerkelijk drukker, omdat na de schoolvakanties nu ook de bouwvak is begonnen. De gebrui kelijke drukte-graadmeter, het aantal „vreemde" auto's (van niet- ingezetenen), bedroeg volgens de Teso-statistieken na zaterdag 9623, en dat is liefst 1374 méér dan in hetzelfde weekend vorig jaar. „Vol bestaat niet", zegt VVV- directeur Jaap Dekker, gevraagd naar het huidige druktebeeld. „Op het ene moment lijkt alles bezet, maar over een uurtje kan er weer ruimte zijn", licht hij zijn stelling toe. Afgelopen weekend kwam de kwalificatie „vol" niettemin dicht in de buurt van de waarheid. Volgens de gegevens van de VVV nadert de bezettingsgraad in vrijwel alle logiessectoren de honderd procent. Dat ultieme percentage wordt bereikt bij de bungalows, waarvan slechts een enkele wegens annulering vrij komt. Groepen jonge ren konden niet meer op de gewone campings terecht en moesten hun tent opzetten op de noodcamping; gezinnen en stelletjes daarentegen konden hier en daar nog terecht. „Op de campings merk je het verschijnsel korte vakantie, daar zijn de hele week door wisselingen", aldus Dekker. Hotels en logies met ontbijt zijn vol gens de VVV eveneens uitstekend bezet. Dekker: „In die sectoren is mondjesmaat ruimte. Mensen bij wie kamers vrij komen, krijgen het drin gende verzoek die onmiddellijk aan ons door te geven." De bootdrukte van zaterdag was merkbaar aan de VVV-balie. „Het liep die dag onvoorstelbaar storm. We hadden het erg druk met mensen die op de bonnefooi waren afgereisd, ledereen kon tenslotte aan accommo datie worden 'geholpen, maar het was kantjeboord. Ook kregen we veel telefoontjes van mensen die nog bij de grens stonden en anderen die nog uren moesten rijden en wachten. We hebben ze niet afgeraden om naar Texel te komen, maar wel duidelijk gezegd dat we ze niet konden garan deren dat er een plaatsje vrij zou zijn. Dat kunnen we ook niet, want Texel is een eindstation. De mensen kun nen niet naar een naburige plaats uit wijken als ze eenmaal op Texel zijn aangekomen. Soms komen de men sen, hoewel er weinig te kiezen valt op het allerlaatste moment, met ex treme wensen aan de balie. Willen ze nog een tweepersoonskamer met lig bad of zo. Dat wensenpatroon moet dan worden bijgesteld." Bouwvak Heel Nederland heeft nu schoolva kantie en in een deel van het land is afgelopen weekend de bouwvak be gonnen. De bouwvak in regio zuid volgt aanstaande zaterdag en regio midden op 28 juli. Dekker; „Het kan dus nog drukker, maar dat is mede afhankelijk van het weer." In alle van belang zijnde Duitse deelstaten zijn de schoolvakanties be zig, wat niet wil zeggen dat ook alle bedrijfsvakanties daar zijn begonnen. Voorts constateert de VVV-directeur een verdere toename van andere na tionaliteiten. Belgen vooral, maar ook Italianen, Fransen, Spanjaarden en Amerikanen. „De Belgen komen nu niet alleen meer in voor- en nasei zoen. Duidelijk is ook dat mensen uit iwel politie heeft een auto laten jslepen die door de (valide) Duit- «genaar was neergezet op een leerplaats voor invaliden, op het leerterrein van de camping Ko- itrand. wegslepen werd zaterdagmiddag sloten toen de auto er al de hele «tend had gestaan. De eigenaar zi|n bezit terugkrijgen na het be- ivan de sleepkosten en het in earing houden van de auto, een van meer dan f200,-. Jpolitie heeft de indruk dat Duit- Is wel degelijk weten dat de spe- i parkeerplaatsen alleen door JaHde automobilisten mogen wor- Ja gebruikt, maar het er toch maar Iwagen als er verder geen parkeer- Jatsen vrij zijn. Dat wordt mede in lliand gewerkt omdat Duitsers in [land niet worden vervolgd voor [overtreding die zij in Nederland ien begaan. Het toepassen van tegsleepregeling die hen wél on- iellijk geld kost, kan dan preven- Iwerken. nnici van levensmiddelengrossier wouit Houten (Utr.) en de ge- Ne Texel hebben gisteren over- ■9epleegd over te nemen «Jisolerende maatregelen in su- N'kt „Super" aan de Vogelen- n in Den Burg. Unigro, eigenaar f de supermarkt, is bereid enkele taande aanpassingen te plegen. P®eft de gemeente hiervan schrif- kennis gesteld, maar de ge- Ne wil eerst de beschikking N over het akoestisch rapport, Itosis waarvan de maatregelen genomen. pdatum is maandag 23 juli. Op "J is het precies twee maanden dat de gemeente Unigro geerde afdoende maatregelen te n tegen de al jaren durende ge- tder voor enkele bewoners van 'de supermarkt gelegen appar aten. In de tussentijd kreeg Uni- IJe gelegenheid door een f"3nkelijk bureau (Lichtveld, Buis l^rtners BV uit Utrecht) te laten Toeken welke aanpassingen r°or nodig zijn. Was de uitkomst IJn onvoldoende, dan zou het ul- in werking treden en zou de Nlarkt aanstaande maandag "toeten. Vorige week ontving Jpeente een brief van Unigro B*t onderzoek was afgerond en l^atregelen zouden worden ge- ■AlnWaarmee aan normen van Ivtomene Maatregel van Bestuur 'voor de detailhandel zou Pn voldaan. Unigro verzocht de gemeente aldus om af te zien van gedwongen sluiting. Aangekondigd werd dat met de voorbereiding voor de te verrichten aanpassingen deze week zou worden gestart en dat de winkel op 23 juli een dag wordt gesloten om de uitvoering gestalte te kunnen geven. „Deze eenvoudige mededeling was voor ons onvoldoende", zegt hoofd milieubeheer Anton Wilkens van de gemeente. „Op zijn minst moeten we de beschikking krijgen over een deugdelijk rapport. Dan kun je pas een oordeel geven over de te nemen matregelen". Gisteren heeft de ge meente Unigro een brief gestuurd met het verzoek het rapport toe te sturen. Uit mondeling overleg werd intussen duidelijk dat Unigro bereid is de door het onderzoeksbureau aange dragen oplossingen over te nemen. Het zou ondermeer gaan om een In de loop van de zomer zullen in het dorpshuis De Wielewaal in De Waal drie klaverjas-avonden worden gehou den, waaraan iedereen kan meedoen. De avonden worden gehouden op de vrijdagen 20 juli, en 3 en 17 augus tus, iedere keer vanaf 20.00 uur. Deelname kost f 3,= en er zijn leuke prijzen te winnen. Enkele dagen voor het grote Deuce tennistoernooi openbaar den zich enkele bulten in het kunstgras van het centre court van de baan aan de Emmalaan. Goede raad was duur. De wedstrijdleiding vatte het plan op schapen in te zetten, maar deze trokken hun neus op voor het kunstgras. Op advies van baancommissa ris Ben Jas werd Hoornder schapenscheerder Jaap Lap in gezet. Deze oplossing werkte wonderwel. Op de foto (van B. Coutinho) is te zien hoe hij als grasknipper de laatste hand legt aan de baancoiffure.... goed contact inzake eventueel vrijko mende plaatsen. Er wordt zoveel mo gelijk bekendheid aan gegeven dat de gewone campings geen jongelui meer kunnen opnemen. Onder andere de taxichauffeurs worden op de hoogte gehouden zodat voorkomen wordt dat vergeefse kostbare ritten over Texel worden gemaakt. Toch is het voorgekomen dat zoekende kampeer ders naar De Cocksdorp werden ge bracht, waar ze vergeefs bij een camping aanklopten en zich toen weer naar Den Burg moesten laten vervoeren. Voor de rest verloopt alles zonder problemen. Kees Maas heeft tot dusver slechts één negatieve er varing. Zaterdag werd op een onbe waakt moment uit zijn mobiele kantoortje zijn portefeuille (met bank- pasje en f195,-) en een zonnebril gestolen... niet de bedoeling om de aanpassin gen op de lange baan te schuiven. Nu is het erop of eronder. Unigro zal zich netjes aan de afspraken houden, het bedrijf wil niet meer goodwill ver spelen. Inderdaad, Unigro is er veel aan gelegen deze supermarkt te be houden: de winkel is goed en ligt op een mooi punt. De aanpassingen zijn de prijs die daarvoor moet worden betaald." De brandweer kreeg eind vorige week te maken met een bijzonder hardnekkige heidebrand bij het kruispunt Pijpersdijk-Mienterglop te De Koog. Het lukte niet het vuur in een keer volledig te doven omdat de veenachtige droge ondergrond bleef gloeien. Pas nadat de brandweer voor de derde keer was uitgerukt en de grond was natgemaakt nadat de ze was opengeploegd, was het ge vaar definitief bezworen. Het heidebrandje, waarvan de oor zaak onbekend is, werd donderdag campings welkom zijn. Donderdag avond, een dag eerder dan was ver wacht, moest de noodcamping aan de Westerweg worden geopend. Be heerder Kees Maas ontving vier ten ten. De volgende dag werden dat er 35 en in de nacht van zaterdag op zondag 71. Daarna nam het weer af, omdat inmiddels op enkele campings weer wat plaatsen waren vrijgeko men. De bezetting wisselt sindsdien sterk. Als het weer gunstig blijft kan de drukte zo groot worden dat ook het aangrenzende terrein in gebruik moet worden genomen; vorig jaar was dat ook het geval. Bijna alle kampeerders van de noodcamping willen uiteindelijk naar De Koog en zijn er niet toe te bewegen een kam peerterrein op een „rustig" deel van Texel op te zoeken. Tussen noodcam ping en andere campings bestaat n groep jongelui ontspant zich on- hef genot van een pilsje op de eicamping bij Den Burg. De foto d zondagmiddag gemaakt, toen iie camping ongeveer 50 tenten yiden, allemaal van loslopende" yeren waarvoor sinds donderdag- mi geen plaats meer is op de ge- m kampeerterreinen. versnelde toeloop van kampeer- is het gevolg van het ideale zo mer van de afgelopen dagen, tgeren vissen als eerste achter het omdat zij uit vrees voor overlast .„JÊtindere gasten op slechts enkele

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5