Ontroerend mooie show met zestien Friezen I Boks/van der Vis winnen in Hargen Hoornder crossloop Duivensport Politie maakte eind aan „balletje-balletje Uitslag Koppeltijdri Strandloop Paal 21 H*1 PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 JUU,, In hun voorbereiding op het wereld kampioenschap in de Tornado-klasse hebben de Texelse catamaranzeilers Herman Boks en Klaas Jan van der Vis afgelopen weekend laten zien de goede vorm te pakken te hebben. Overtuigend wist het duo de wed strijd „Hargen aan Sail" (voor de kust bij Schoorl) te winnen. Op beide wedstrijddagen kwam de Texelse ca tamaran als eerste over de finish: za terdag na een tocht over 70 kilometer en zondag na een vanwege de geringe wind ingekorte race. Zon dag was zelfs sprake van een dubbel Texels succes, omdat solo-zeiler Cor van Sijp met zijn A-cat als tweede eindigde. In het totaalklassement kwam Van Sijp niet bij de besten voor, omdat hij zaterdag de strijd staakte. De combinatie Boks/van der Vis is het afgelopen jaar heel serieus met de zeilsport bezig. Gehoopt wordt hoge ogen te gooien op het WK Tornado, dat in augustus in Me- demblik wordt gehouden. De Texe laars stellen hun uiteindelijke doel zelfs nog hoger: ze proberen de ko mende tijd deelname aan de Olympi sche Spelen in 1992 (Barcelonal af te dwingen. Er verschenen afgelopen vrijdag 71 deelnemers aan de start van de tweede crossloop van s.v. ZDH in Den Hoorn. De weersomstandighe den waren gunstig: weinig wind en niet al te warm. Er werd dan ook meestal iets sneller gelopen dan een week eerder. Theo Franchimon, Co- linda Brouwer en Ronny van der Slik- ke wonnen in hun categorie. Texelse deelnemers die minimaal viermaal meedoen worden in het eindklasse ment opgenomen. Er volgen nog vijf crosslopen. Aanstaande vrijdag start om 19.30 uur de derde ZDH- crossloop vanaf het sportterrein aan de Witteweg. Uitslagen: Vrije inschrijving: 8 kilometer 1 Theo Franchi mon 28.23; 2. Peter Wolf 29 47; 3. Holger Luesch 32 37 Veteranen: 8 kilometer 1. Frie- dag 32.05; 2. Nico Vergouw 32.08; 3. Joa chim Schober 32.59, Ben Schockman 32.59. Vrouwen vanaf 15 jaar: 4 kilometer 1 Colinda Brouwer 17.43.. 2. Tilly Eelman 18.47, 3. Na- tascha van der Vis 20.18 Mannen vanaf 15 Jaar: 4 kilometer 1. Rien Brouwer 14.34; 2. Norbert Eelman 15.15; 3. Ronny van der Slik- ke 15.16. Jeugd tot en met 14 jaar: 4 kilome ter 1 Roald van der Slikke 15.48; 2. Sieme Zijm 19.12; 3. Eva Schermer 19 44. Zaterdag werd het jonge duivencon- cours gevlogen vanuit Aalst (België) op een afstand van ongeveer 240 ki lometer. Om 7.00 uur gingen met een Noordoosten-wind de 73 Texelse duiven op de wieken. Om 11.06.26 uur constateerde Sjoerd Feenstra de eerste duif, die een snelheid behaalde van 977,72 m/min. Uitslag: Sjoerd Feenstra: 1, 9, Herman Groeneveld: 2, 3, 6, 12, 13, 15, Meyert de Waard. 4, 14, Arie Ellen: 5, 7. 8, 10, 11. De oude duiven kwamen deze keer uit Pont St. Maxcence (Frankrijk) en gingen om 6.30 uur los, voor een af stand van 450 kilometer. Sjoerd Feenstra won ook dit concours en kreeg de eerste duif om 13.50.00 uur. Uitslag: Sjoerd Feenstra: 1. 3, 4. 5: Herman Groene veld 2. Bankje terug. Dinsdag werd van de stoep bij Peter Tromp in de We verstraat een zitbankje gestolen. Iemand had de daders bezig gezien en hen geadviseerd het ding weer te rug te bezorgen. Dat gebeurde; vrij dag stond de bank weer op zijn plek. Ruit ingegooid. In de nacht van donderdag op vrijdag om half één werd een ruit van café Happy Days in Den Hoorn ingegooid. De politie spoorde de dader op. Het was een 22-jarige Oosterender die de schade zal vergoeden. Aanrijding. Een 49-jarige tractor bestuurder uit Den Burg en een 32-jarige automobilist uit De Koog hadden pech op vrijdag de dertiende. Eerstgenoemde kwam van de Veen- selangweg, sloeg rechtsaf de Laag- waalderweg op en wilde daarna linksaf de Spangerweg inrijden. Bij die laatste bocht stond de richtin gaanwijzer echter nog in de oude stand, waardoor de achteropkomende Ford Scorpio-rijder uit De Koog in verwarring raakte en de trekker in de flank raakte. De Ford werd bescha digd; de trekker nauwelijks. Rijverbod. Rond het middernachte lijk uur van vrijdag op zaterdag hield de politie bij een routinecontrole een automobilist uit Almelo aan. Hij bleek gedronken te hebben. De testappara tuur gaf 250 mg alcohol per liter uit geademde lucht aan, dus net boven het toegestane maximum. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een pro ces verbaal. ......it.. Diepe indruk maakte de Eqvalan-carroussel Mystiek en motoriek, leuke demonstraties van ponyclub De Kleppertjes en goede aangespannen rubrieken. Neem daar het mooie weer van zaterdag nog bij en het mag duidelijk zijn dat het concours hippique op het Boysterrein een geslaagd evene ment werd. Ondanks het strandweer namen vrij veel mensen een kijkje bij de paarden, waardoor het gezellig druk was. In de ochtenduren werd op het ter rein een keuring voor het Nederland se Fjordenstamboek gehouden. Inspecteur Van Bon uit Hoenderlo was zeer tevreden over de kwaliteit van dit paardenras op Texel. „Met na me de Texelse fokproducten zijn van hoog niveau. Men is hier zeer goed bezig", vertelde hij na afloop. De mo delmerrie Gracia van familie Terpstra uit Den Burg en gefokt door Martin Kikkert, werd algemeen dagkam pioene. In een open rijtuig werd J. Engel vaart, voorzitter van menvereniging Tussen Wad en Duin om 12.00 uur binnengereden. Na zijn openings woorden volgde een muzikale rond gang van drumband De Jutter uit Den Helder. Dit was eigenlijk het eni ge niet geslaagde onderdeel uit het programma. De drumband leek wat onderbezet (door vakantie?) en de jeugdige marjorettes waren niet bijster enthousiast. Oranje lint De echte paardensport begon met de kleine limiet. Vijf aanspanningen stre den om de hoogste eer, maar het was de jury (bestaande uit de heren Bassa, Burggraaf en Van Duffelen) al snel duidelijk dat de 3-jarige zwarte merrie Furore (vader Pygmalion) van Piet Daalder en Loek van Bronkhorst met het oranje lint naar huis mocht. Een tweede beoordeling was zelfs niet nodig. Colette Kikkert toonde de Fjorden- hengst Heiman onder het zadel. Hei man vond het een bijzondere dag, met zoveel vriendinnen in de buurt en liet zich dan ook duidelijk horen. De geelachtige of grijsachtige haar kleur en de manen met de donkere streep die doorloopt tot de staart is typerend voor de Fjorden paarden. Ze zijn zeer bruikbaar voor alle discipli nes van de paardensport: dressuur, springen, recreatief rijden en in het tuig. Maar liefst acht Fjorden verschenen in de baan voor de enkelspanklasse. Charmes De drie eersten moesten na de plaat sing overrijden: Gaby van Wil Siebe- ling, Gunther van André Bakker en Melanie met Nancy Wetsteen- Siebeling aan de teugels. De jury viel uiteindelijk voor de charmes van de 4-jarige merrie Gaby. De jongste leden van ponyclub De Kleppertjes verzorgden een carroussel met leuke figuren, waarbij ze vier aan vier waren gehuld in oranje, rode, witte en blauwe hesjes, volgens de kleuren van de Nederlandse vlag. Aan het enkelspan tuigpaarden grote limiet deed een „bejaarde heer" mee: de maar liefst 27-jarige ruin Danser van J. Waterman. Dat de ouwetjes het nog best doen bleek weer eens, want Danser eindigde als tweede. Op de eerste plaats stond Diny, de 5-jarige vosmerrie van Proloog van de combinatie Spigt/Van Ellen. Achenbach Voorzien van deskundig commentaar door Loek van Bronkhorst werd een demonstratie vierspanrijden met warmbloedpaarden en met Fjorden gegeven. Piet Daalder liet zien hoe in een marathon de leidsels worden ge hanteerd in één hand, met het Achenbach-systeem. Korte wendin gen en lange zijden in volle galop met de vier donkere paarden, ontlok ten menig oh en ah aan de toe schouwers. Wil Siebeling liet zien dat ook vier Fjorden niet voor een kleint je vervaard zijn. De strijd om de felbegeerde Zilveren Zweep, beschikbaar gesteld door de gemeente, werd uitgevochten tussen zeven aanspanningen. Titelverdedigs ter Anja Goènga had de 12-jarige Udo voor de wagen. Hoewel ze dap per haar best deed, kon ze toch niet op tegen Elando, de geweldig draven de 4-jarige bruine van Rein Eelman, gereden door Richard Eelman. Burge meester Schipper was met zijn vrouw aanwezig. Hij reikte de ereprijs uit en reed mee met de van trots glimmende Richard tijdens de huldi gingsronde. Dameszadel Doodstil en bijna ontroerd was ieder een op het concoursterrein door het optreden van de Eqvalan-carroussel. Zestien gitzwarte trotse Friese paar den, met daarop zestien mooie ama zones uit Noordholland, in dieprode jurken en dameszadel. Op de klanken van „Rosamunde" van Schubert werd in draf een mystiek ballet opge voerd, van een haast onwezenlijke schoonheid. Een donderend applaus en luide toejuichingen waren de belo ning voor dit prachtige optreden on der leiding van Jan Reitsma uit 't Zand. Allen kregen een fles „Texelse liefdesdrank" van Gerrit Coevert aan geboden, wat veel gegiechel ontlokte. Voor het enkelspan tuigpaarden gere den door dames kwamen acht com binaties in de ring. De dames Bassa en Burggraaf beslisten over de prijs den met hun moeders rondgeleid in een Merrie-met-veulen-presentatie. Naast vier KWPN-paarden, waarvan twee uit de rijpaardrichting en twee uit de tuigpaardensector, viel een vierspan Fjorden te bewonderen, al len met hun kind ernaast. De Fjorden zijn eigendom van Martin Kikkert, op Texel een fokker van naam. De rij moeders met kinderen werd besloten met het ezeltje Janet en haar doch ter Sarah van de familie Boon uit De Cocksdorp In de rubriek tweespan open klasse waren nogal wat bijschrijvingen. Zes aanspanningen verschenen in de ring en de eerste plaats ging naar het En gelse span (schimmel naast een vos) van Willem Goënga. Om de tweede plaats moest worden overgereden tussen Rein Eelman (Elando en Cera) en Piet Daalder (Furore en Zodina). Het laatste tweetal werd door de jury uiteindelijk als tweede geplaatst. Havermotor Na de trekking van de loterij was het tijd voor de tweede grootse show. Een concours d' élégance. Havermo- tors en benzinemotoren, verschillende paardekrachten gecombineerd tot een geheel, zowel in aankleding als in (bloem-) versiering. Drie prijzen waren Richard Eelman met de zojuist gewonnen Zilveren Zweep maakte samen met de burgemeester een ere-rondje voor het schoonste geheel. Maar eerst werd er gereden. Men gaf el kaar niets toe, met een felle blik in de ogen werden de paarden aange moedigd. Drie aanspanningen moch ten overrijden: Anja Goënga met Udo, An Kikkert met Elando en Elly Luyckx met Furore. En hoewel de jury in eer ste instantie Elando als eerste had geplaatst, werd na de tweede vuur proef toch de voorkeur gegeven aan Udo. De rest van de plaatsingen bleef onveranderd. De prijs voor het schoonste geheel ging naar T. Spigt-Witte met Domi nant, die prachtig uitgedost in een fraaie tweewielige wagen zat. Longeren Ponyclub De Kleppertjes liet zien hoe men bezig is met pony's. In een zeer gevarieerde demonstratie lieten de kinderen zien wat zij allemaal doen met hun rijdieren. In een hoek van het terrein werd een pony gelon- geerd. Op het middengedeelte legden twee ponyclubleden een dressuur- proef af en aan de rand van het veld stonden twee kinderen hun pony's te poetsen. Springen werd in de andere hoek van het veld gedaan over drie kleine hindernissen, die later iets ho ger werden gezet. En terwijl men bij na ogen te kort kwam om alles te bekijken reden ook nog eens twee „klavertje drie"-combinaties ronden om het veld. Klavertje drie wil zeggen dat drie pony's met hun berijdertjes in een harmoniërende combinatie naast elkaar moeten rijden. Zo viel er een stoere cowboy met twee boeven te bewonderen en Meneer Kaktus met mevrouw Stemband en Kweet- me, die steeds aangaven in welke ronde ze waren. Enkele keurig verzorgde veulens wer- er te verdelen: voor het origineelste geheel, voor de meest sjieke combi natie en voor de meest sportieve combinatie. Daarnaast kregen alle deelnemers aan deze show een ca deautje. De jury bestond uit mevrouw Plevier-Swaan uit Schagen en Loek van Bronkhorst uit Heerhugowaard. Van garage Dros uit Eierland was de Rover Discovery. Bij deze sterke en robuuste vierwielaangedreven wagen paste de marathonwagen van Willem Goënga met daarvoor drie paarden in een klavertje drie aanspanning uitste kend. De kleding van de dames was verzorgd door Mantje mode uit Den Burg en de bloemen waren van Bloe- merie Groenewoud. De prijs voor de meest sportieve combinatie kon hen niet ontgaan. Ook van garage Dros was de Renault 25. De luxe straalt van deze wagen af. De schoonheid en het comfort harmonieerden uitermate goed met de brik van Piet Daalder, waar een vierspan voor stond. De passagiers in deze wagen zitten met de ruggen naar de buitenkant, ledereen zag er uit als een plaatje. De kleding en de bloemen waren wederom verzorgd door Mantje en Groenewoud. Het zag er allemaal zó prachtig uit dat de jury terecht de prijs voor het meest sjieke geheel hieraan toekende. Cyclaam De Texelse autocentrale had een cy- claamkleurige metallic Audi 80 afge vaardigd. Linda Grisnigt reed deze wagen. Rein Eelman met zijn zelf verbouwde stijlvolle rijtuig in bijpas sende kleur maakte het geheel com pleet. De bloemen waren verzorgd door Vespertina. Ook van deze garage was de Volks wagen Golf CL 1.6 in royalblauw- metallic. Deze auto is voorzien van een sportief pakket met vele extra's. De Fjorden van André Bakker voor een Phaeton zijn net zo sterk, handig en betrouwbaar als de wagen waar hij naast reed. De bloemen waren bij deze combinatie ook van Vespertina. De Volvo 460 GLE van garage Gris nigt is een geheel Nederlands ont werp en wordt in Born gefabriceerd. Het paradepaardje van Volvo paste prima bij het paradepaardje van fami lie Noom: de trouwe Fries Ritske, die ook voor het paardrijden met gehan dicapten wordt gebruikt. De bloemen waren van Bert van der Wal. Nestor De Peugeot 605 heeft ruime afmetin gen en door de dwarsgeplaatste mo tor heeft de auto een uitzonderlijk interieur. Garage Grisnigt is de dealer. „Nestor" van de menvereniging W. Zijm vormde met zijn Zabay en de prachtige Victoria-wagen een mooie combinatie. Het rijtuig is zo genoemd omdat koningin Victoria er graag in reed. Het is van oorsprong een Fran se wagen. De bloemen waren even eens door Bert van der Wal geleverd. Tonny van der Vis reed de Nissan Maxima van garage Den Burg. Luxe en comfort gaan in deze wagen sa men met degelijkheid en betrouw baarheid. Hierbij paste prachtig de blank gelakte Duitse jachtwagen van de familie Siebeling en de geelachti ge Fjordenpaardjes. Stoer en zeer geliefd bij mensen met paardentrailers is de vierwielaan ge dreven Nissan Patrol. De wagen is ruim genoeg om veel zadels en tui gen in mee te nemen. En bij zo'n sterke wagen hoort een sterk rijtuig: een gloednieuwe marathonwagen van Frans Bakker. Ervoor stonden twee door hem zelf gefokte paarden die hij bijna dagelijks inzet voor alle voorko mende werkzaamheden. Hij was, evenals de grooms, in sportieve outfit gestoken. De Opel Vectra van garage Rentenaar is een milieuvriendelijke wagen. Hij is uitgerust met een katalysator en rijdt op loodvrije benzine. De gestroomlijn de wagen werd gekoppeld aan de Body-brik van Arie Brans, voor deze gelegenheid gereden door Jenny van 't Hof en haar 12-jarige Fries. Alles voor deze combinatie komt uit „eigen" stal, want Jenny van 't Hof is rechterhand bij Rentenaar. De prijs voor de origineelste combi natie ging naar de Citroën AX van garage Nagy en John van der Zwaag met zijn pony Wendy. De compacte auto en het niet al te grote raspaard- je van John vormden een vlot duo. Zowel hij als de chauffeur van de Ci troën waren hetzelfde gekleed tot in de kleinste details, wat door de jury zeer werd gewaardeerd. Dit concours d'élégance was een boeiend kijkspel en een waardig besluit van een zeer geslaagd concours. De uitslagen: Kleine limiet: 1. Furore, P Daalder, 2 Figaro W„ C. Witte, 3 Avilina, P. Beers, 4 Floris, H. Spigt sr., 5 Zolanda, D. Smit Enkelspan Fjorden: 1 Gaby, W. Siebeling, 2 Melanie, N. Wetsteen, 3. Gunther, A Bakker, 4. Feitje, J. de Kraker, 5. Rebecca, R. Groot, 6 Simone, M. Kikkert, 7. Nelly, R Mosk, 8. Elza, L. Bakker. Grote limiet: 1. Diny, H. Spigt, 2. Danser, L. Bouthoorn, 3 Cesar, A Goënga, 4. Cendo, M de Leeuw, 5. Cera, F. de Jong. Open Klasse: 1. Elando, R Eelman, 2. Udo, A Goënga, 3. Dominant, H Spigt, 4 Zabay, W. Zijm, 5. Sylvia, A Brans, 6. Torres, H. Spigt sr., 7. Dorus, J. Kiljan. Damesklasse: 1. Udo, A. Goënga, 2 Elando, A. Kikkert, 3. Furore, E Luyckx, 4. Cendo, M de Leeuw, 5. Danser, M Bouthoorn, 6. Domi nant, T. Spigt, 7 Cera, A. Reiding, 8- Avilina, W Beers. Schoonste geheel: T. Spigt met Dominant. Tweespannen 1. Cesar en Udo, W. Goënga, 2. Furore en Zodina, P. Daalder, 3. Elando en Cera, R. Eelman, 4. Silvia en Odette, A Brans, 5. Figaro W en Cendo, C. Witte, 6. Torres en Zabay. W. Zijm. Fjordenkeuring: Merrieveulens: A-premie: Krisja, C. Barnard en Karin, M Kikkert B-premie. Kiarabel K, M. Kikkert. Hengstveulens: A-premie: K 18 en K287, M Kikkert. B-premie hengstveulen van Y. Kikkert. 1-jarige merries: A-premie: Jacqueline, fam. Terpstra en Jennyfer, D. Imhoff B-premie Jemma, M. Boon en Justina, M Boon. 2-jarige merrie. B-premie: Ingsmar, M. Kikkert Merrie van 13 jaar en ouder: 2e premie: Soy- wie, Y. Kikkert. Voorlopige modelmerrie 1e premie: Gracia, fam Terpstra. Rumen: A-premie- Job, T Post en Jacob, M Kikkert B-premie; Igar, M. Kikkert. 3-jaar en oudere ruinen: 1e premie: Harald, T. Post. Modelruin en Ie premie: Ferdi, M. Boon. Modelmerries: 1e premie en ster: Rebecca, M, Kikkert, Brigitte, M. Kikkert. 2e premie: Feitje, M. Kikkert. Stermerries: Zara, C. Barnard, Simone, M. Kik kert en Ylonka, D Imhoff. Veulenkampioen: Karin van M Kikkert. Rumenkampioen: Job van T. Post. Predikaatkampioen Rebecca van M. Kikkert. Algemeen dagkampioen: Gracia van fam. Terpstra. politie heeft vrijdagavond een „,..J gemaakt aan het gokspelletje „Balletje-balletje" dat twee Amste dammers in De Koog met het pu speelden. Een van de twee ingesloten en het geld dat ki met het spel was verdiend in beslag genomen. bliek werd nelijk werd Na een tip stuurde de politie enkej mensen in burger naar de plek v, de Amsterdammers bezig waren, dat ze op heterdaad werden betu; Waarschijnlijk werkte het, tweetal men met zakkenrollers die hun sis sloegen onder het samengestroon publiek. Twee Duitse jongens mist na afloop hun portefeuille met all geld. Pogingen om geld te lenen t de Duitse ambassade, het consul; en de ANWB faalden, waarna met succes een beroep werd gedaan de Sociale Dienst van de gemeent Of het spelen van balletje-balletje strafbaar feit is op Texel staat nog niet met zekerheid vast. De Texels politie zou graag zien dat het m verboden in de Algemene Politie V ordening, omdat inzake de uitleg de landelijke wet nog juridische» bestaat. Bij de PEN-Centrale te Oudeschild werd vrijdag een koppeltijdrit den. Dinsdag 17 juli (vandaag) isi een criterium op de baan en met als in het clubblad staat aangegev een tijdrit. Uitslag: Jeugd 12 kilometer: 1. Roel Bakker /Dai Wichers 24.43, 2. Tijmen de Wijn Gemt ba 25.59; 3. Anthon Kalusche /Onno'fcj 28 43. Senioren 24 kilometer. 1 Evert Koopmy Jan N van der Ploeg 34.36; 2 Jordy VLrl Paul van Arnhem 3512, 3. Dirk Vinke:Rj Steinweg 35.39; 4. Loek van Vliet JénZ 36.47; 5. Peter Tijsen Willem Trap 38.0: Martin Visser Cees Koopman 39.43 Bij Paal 28 werd de tweede stran loop van het seizoen gehouden. 0 uitslag is als volgt: ir Sffi Hor. Jeugd 4 kilometer: 1. Roald van c 16.20, 2. Richard Stevens 18.15; 3 Her) Dekker 19.45. Dames: 1 Sabine Beijert 2. Natasja van der Vis 20.36, 3. Carlafo 21.32. Recreanten: 1. Rien Brouwer 15.17; Denhard van der Slikke 16.14; 3. Erik Hl 16.18. 8 Kilometer: Jan Zijm 29.55; AbV 30.07, Ad Breedijk 30 10. Veteranen: 8e? Schockman 33 38; Jurgen Tromm 34.41. Theo Takes 35.11. 21 - 22 juli: Weekend rond 10-jarig bestaan C bij Paal 33. 22 juli: Klif 12 Elkie Deadman „Fair Riotq Aanvang 21.00 ƒ15,—, vrienden? ƒ12,50. Ringsteekwedstrijd menvereniging „tussen Wad en Duin" om 19.00 in Oudeschild. M.A.B. autocross. 25 juli: Klif 12 Astrid van Helden „Soprar concerto absurdo" Aanvang 210» uur f 15,—, vriendenprijs ƒ12,50. Folklore in Den Burg: dag vanM dier. 25 - 27 juli: Hike, inl. S.O.W. 14300, 26 juli: Hoornder Donderdag: Landbouw Texel om 10.30 uur. De krameN» begint om 16.00 uur. 27 juli: Ringsteekwedstrijd menverenigvj „Tussen Wad en Duin" om 19w in Oosterend. 28 juli/29 juli: Havenfeest in Oudeschild. M.A.B. motorcross Augustus: 1 augustus: Klif 12: Man of man „Man of n» gaat solo" aanvang 21.00 uur vriendenprijs ƒ12,50. Folklore in Den Burg: dag van H muziek. 2 augustus: Ringsteekwedstrijd menverenijP „tussen Wad en Duin" om 19 in De Cocksdorp. Hoornder Donderdag: vervoer t" by om 19.30 uur. De kramenr* begint om 16.00 uur. 4 augustus: Zuidemarace te De Cocksdorp 18.00 uur. Dikke bandenrace f 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6