Onder invloed op historische motor irk en Eddie Pool paren Europese titels fl Texelaars voor ae 00.000ste bezoeker Geslaagd Texel drukker in eerste half jaar Schade door deur Uitslag verloting Fakkeloptocht Kruiswoordpuzzel 5DAG 17 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 I et' ïoMare ontving gisteren de 9® W.000ste bezoeker. Dit was imilie Van Prooi/en uit het 'nese Beestenwaag. Zij kam illen met hun twee kinderen Jijde Turkse tent in De Koog. isp let is de tweede keer dat ze gp Texel zijn en ook de tweede ter dat ze EcoMare be- xhten. Ie familie kreeg uit handen M in Nienke Bloksma een tas tel posters en mformatiema- mal. De drukte bij het centrum neemt nog steeds ieder jaar toe. Vorig jaar werd de 100.0000ste bezoeker een week later bereikt (op 22 juli). In 1988 was het 2 augustus en in 1987 was het 4 augus tus. „We hadden eigenlijk ver wacht dat het iets later zou zijn, omdat het ineens zulk mooi strandweer werd, maar het frisse windje woei de be zoekers toch weer onze kant op", aldus Nienke Bloksma. «e keer werd Dirk Pool Euro- Kampioen op een Prindle 15. titel behaalde hij bovendien in asse Prindle 19 en nog eens op 16. Na het winnen van de (Menschappen op Prindle 16 in 00, reek voor de Ronde om Texel zei Jn juli gaan we naar het buiten eens kijken hoever we daar *n komen". Een paar dagen la- wnnen vader en tienjarige zoon nog de Ronde om Texel. Dat )ia#nze met hun eigen type cata- 105 8n: een Nacra 5.5 sloop. 0. uropese Kampioenschappen Na derden dit jaar gehouden in Car- gelegen aan de Zuid-Bretonse Het wedstrijd-gebied was de van Carnac, een ideaal vaarwa- mdat de baai door het schierei- van Quiberon beschermd wordt ■nde grote Atlantische golven die meestal Westelijke wind wor- nrrj|aan9evoerd. Er deden 65 teams waaronder 20 Nederlandse bo- Vnjwel de gehele internationale de Nacra klasse was aanwe- tienjarige Eddy Pool hoefde 00 nstelling tot de Ronde om Texel, dispensatie te vragen om mee |°9en doen. Bij Europese Kampi- khappen kent men namelijk een ^bouwdag. De Hoornder Land dag, die op 26 juli wordt ge- =n. wordt geopend door H. van •n- oud-medewerker schapenon- van het ministerie van land- De plechtige handeling wordt om 10.00 uur op het plein totaal minimumgewicht waaraan de ploegen moeten voldoen. Vader Dirk Pool legde zoveel gewicht in de schaal dat meezeilen geen probleem vormde. De tengere fokkemaat oogst te veel Franse bewondering omdat de omstandigheden tijdens deze week wat anders waren dan bij de Texelse drijfpartij. Elke dag joeg een harde Noordelijke landwind over de baai, kracht 5 tot 6 Beaufort. De uitste kende organisatie had een baan uit gelegd van twee en een halve kilometer, die volgens Olympisch systeem meerdere malen moest wor den gerond. Gemiddeld werden twee races per dag gevaren, waarbij vader en zoon Pool grossierden in eerste plaatsen. Slechts in een manche ein digden ze slecht, een gevolg van ver keerd getoonde seinen op de startboot. Na protesten van de zeilers werd deze race dan ook geannuleerd. Het prachtige blauwe water had een overeenkomst met het Eierlandse Gat waar Pool meestal zeilt. Het verschil tussen eb en vloed is bij Carnac 13 meter, bijna het grootste verval ter wereld. De stroomsnelheden zijn er enorm en de zeilers moeten met het maken van hun slagen daar geducht rekening mee houden. Niet alleen de techniek, waarmee een hoge boots- nelheid wordt bereikt, was belangrijk in Frankrijk, maar vooral de taktiek, waar de jeugdige Eddie een ruim aandeel had. «kken ld. Aan de KOB in Alkmaar Tine van Heerwaarden- v°or het vakdiploma «ner |^la9de kunstenaar. Lenie van 't e uit Den Burg slaagde aan 'erdamse hogeschool voor de faculteit Beeldende Vorming - laar voor de vier jarige sa- stelde studierichting leraar te- kunstgeschiedenis, beiden -tstegraads bevoegdheid. Opgeleid door het IMO in Den Burg, slaagden de volgende kandidaten voor het Middenstandsdiploma: Cees Boekei, Ron Broersma, Irene Burgman-Hin, Monique Daalder, Klaas van der Duim, Corrie Haarsma-Blom, Peter Haker, Jeanette van Heerwaarden-van der Vis, Esther Hin, Edith Keijser, Ina Koolhof, Jesca Moojen, David Platts, Ellis Prins, Jel- lie Venneman-Visser, Ivonne Visser, Colinda Vlaming-Boon, Hans West dorp, Danny Westerlaken, Renske Wouda, Nel Wuis-Boon, Ruud Zijlstra. De nieuwe cursus start op 21 augus tus. Inlichtingen verkrijgbaar bij F.R. Visman, telefoon 18824. Een man uit De Cocksdorp die vorig jaar maart werd betrapt op rijden onder invloed, heeft er geen spijt van dat hij de hem op gelegde schikking niet betaalde maar de zaak liet voorkomen. De officier van justitie en vervolgens de politierechter kwamen vrijdag op de zitting in Den Helder tot de conclusie dat de schik king van f750,- te hoog was en maakten er f500,- van. Bij het opleggen van een schikking voor rijden onder invloed, maakt het verschil of het om het berijden van een auto dan wel een motor of brommer gaat. Het bedrag dat de Cocksdorper aanvankelijk moest beta len gold voor het onder invloed besturen van een auto terwijl hij op een lichte motor had gereden. De politie had hem aangehouden op 26 maart 1989 om half vier 's mor gens. De man had de aandacht ge trokken door met zijn lichte motor zonder licht te rijden en hij droeg ook geen valhelm. Bij het „blazen" bleek hij stevig onder de invloed. Per liter uitgeademde lucht was 470 mg alco hol aanwezig, terwijl het toelaatbare maximum 220 mg is. „Het was een beetje link wat u daar deed", zei politierechter Mr Punt. Dat gaf de man direct toe. „Het was stom, maar ik was me er toen niet van bewust". Overigens vond hij dat zijn misdrijf niet was te vergelijken met dat van een dronken bestuurder in een grote auto. Het was immers slechts een „klassieke snorfiets" waarop hij had gereden? „Vikkie" Desgevraagd vertelde de Cocksdorper dat het om een Victoria uit 1951 ging, één van de motoren uit de col lectie historische motoren die hij er als hobby opna houdt. De rechter, kennelijk ook een liefhebber, reageer de blij en geïnteresseerd. „Ah een Vikkie!I Dat hemelsblauwe model?". De Texelaar trok een foto van zijn Victoria tevoorschijn, stapte naar de balie en gaf geduldig uitleg. Nee, het was niet het hemelsblauwe model, dat wel 100 km kon rijden, maar een Victoria van veel lichter type die vol gens de Texelaar de 35 km nauwe lijks haalde zodat hij het ding gerust snorfiets durfde te noemen. Met dat laatste was Mr Punt het niet eens. „Voor een snorfiets heeft-ie te grote wielen". De Cocksdorper vertelde dat hij de schikking niet had betaald omdat het bedrag van toepassing was voor au tomobilisten, zo was bij vergelijking met andere gevallen gebleken. De po litie had hem in die opvatting gesteund. Officier van justitie me vrouw Bosscher vond echter dat de man niet moest klagen. Want hij had immers ook zonder helm en licht ge reden en bovendien beweerde ze dat hij niet was verzekerd. Direct daarop stelde ze echter vast dat dit niet ter zake deed want alleen het rijden on der invloed was de man ten laste ge legd en wat betreft zijn bezwaar tegen de hoogte van de schikking moest ze hem gelijk geven. Er was een vergissing gemaakt. Ze eiste Teso heeft het eerste half jaar van 1990 in totaal 352.621 „eenheden" vervoerd. In vergelijking met vorig jaar betekent dat een stijging van 3,3 procent. Gesplitst in verschillende vervoerscategorieën is het beeld als volgt: personenauto's +4%, vracht wagens -6,4%, opleggers +3,16%, bussen -18%, caravans +25,73% en aanhangwagens +16,08%. De maand juni had een fors aandeel in deze stijging. Ten opzichte van juni 1989 registreerde Teso een toename van 14,12 procent (totaal vervoerd: 87.430 eenheden). Daarbij moet wel worden aangetekend dat Pinksteren dit jaar in juni viel en vorig jaar in mei. - - - - yy'rw Vlaggen weg. Bij het vliegvel drestaurant is in de nacht van dins dag op woensdag een buitenlamp weggenomen. In de nacht erna ver dween een reclamevlag en in de nacht daarna werden nog drie vlag gen van hun stok gehaald. Een verza melaar? Schade. De Renault van een Duitse toerist werd zaterdagmorgen bij de Aldi aangereden, waardoor schade ontstond aan de bumper en de ach terdeur. De man vierde die dag zijn zeventigste verjaardag. Texel in de lucht. Badgasten op het strand bij Callantsoog zagen zon dagmiddag een luchtspiegeling van Texel. Aan de horizon, precies boven de plaats van het eiland, konden zij in de lucht de contouren van de Texelse kust waarnemen (in spiegel beeld). daarom als straf een boete van f500,- of tien dagen hechtenis. De rechter vonniste conform. De Texelaar maakte wel bezwaar te gen de opmerking van de officier dat de mocor niet was verzekerd. „Ik heb een collectieve verzekering voor mijn hele collectie klassieke motoren", leg de hij uit. „Mijn verzekeringsagent is toevallig ook lid van de hulppolitie. Het is dus bekend dat het in orde is". Een man uit Amersfoort die met was verschenen werd bij verstek veroor deeld wegens rijden onder invloed. Op 10 juli vorig jaar was hij aangehouden toen hij in een geleende auto reed. Hij had een joint gerookt maar bij de blaastest bleek dat hij ook 500 mg alcohol in elke li ter uitgeademde lucht had. Dat ge halte deed Mr Boscher f900,- of 18 dagen hechtenis eisen en de politie rechter was het daarmee eens. Ook een Amsterdammer die op 3 no vember vorig jaar op Texel werd aan gehouden werd bij verstek veroordeeld omdat hij niet was ko men opdagen. Hij had als gevolg van enkele cola's met „Bacardi" 295 mg alcohol in de lucht die hij uitademde, wat goed was voor een boete van f300,-. Een man uit Heemskerk had het op 29 oktober vorig jaar op Texel bonter gemaakt door te gaan rijden na een stevige drinkpartij waardoor hij maar liefst 1,83 promille alcohol in zijn bloed had. Waarschijnlijk was het ge halte op het moment van aanhouding nog hoger, maar er was tussen aan houding en test nogal wat tijd verlo pen omdat het testapparaat het aanvankelijk niet deed. Mr Boscher eiste een boete van f1250,- en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van een half jaar. Het was overigens de eerste keer dat de Heemskerker zich voor iets dergelijks moest verantwoorden en het had veel indruk op hem gemaakt. Hij had de cursus „Alcohol en verkeer" ge volgd en overhandigde het bewijs daarvan aan de rechter. Hij was zeer bevreesd voor ontzegging van de rij bevoegdheid want de afstand tussen zijn woonplaats en werkplaats is al leen op zeer omslachtige en kostbare wijze met het openbaar vervoer te overbruggen, een feit dat door de raadsvrouw van de verdachte breed werd uitgemeten. Ze vertelde dat haar cliënt gewoonlijk nooit drinkt maar mogelijk juist daardoor erg van slag was toen hij plotseling veel bier tot zich nam. Verder vond ze de boe te nogal hoog, gezien het bescheiden netto inkomen van de verdachte en wilde daarom dat een deel van die boete een voorwaardelijk karakter zou krijgen. Ook meende ze dat de man al behoorlijk was gestraft omdat de politie na de aanhouding het rijbe wijs een maand had vastgehouden. Mr Punt veranderde echter niets aan de geëiste straf, maar hij bepaalde dat de boete in termijnen betaald mocht worden: vijf keer f250,-. Bij verstek werd een man uit De Koog veroordeeld die op 14 novem ber vorig jaar was betrapt toen hij onder invloed achter het stuur zat. Het was niet de eerste keer. Uit wat de rechter ervan zei was op te ma ken dat de Koger zo eens per vijf jaar wegens dit misdrijf met justitie in aanraking komt. Deze keer luidde het vonnis: een boete van f1000,- en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van een half jaar. Een inzittende van een Opel gooide donderdag met zoveel kracht de au todeur open, dat een ernaaststaande VW Golf van een Duitse vrouw lak- schade opliep. Men had niets in de gaten en reed weg, maar het kente ken was opgenomen. De auto kwam uit Den Helder. Met de bezitters is contact opgenomen en de schade wordt onderling geregeld. Bij de tijdens de Hoornder Donderdag gehouden verloting van Ons Huis, vielen prijzen op de volgende num mers: 82, 319, 301, 353, 66, 60, 94, 240, 197, 68, 343, 23. De aan deze nummer verbonden prijzen kunnen op de Hoornder Donderdag worden afge haald bij Ons Huis, of bij Ferry Zwa nenburg, telefoon 19272. In De Koog wordt woensdag om 22.15 uur een lampion- en fakkelop tocht gehouden voor kinderen, voor afgaande aan het vuurwerk ter opening van de kermis. Iedereen die mee wil doen is welkom. Het begint op het dorpsplein. Er zal een kleine rondgang worden gemaakt, waarna op de Nikadel een optreden volgt van de SOS- drumband. Opgave Horizontaal: 1. hetzelfde: 4. glans; 7. rivier in Lim burg; 11. rustplaats; 12. projectie plaatje; 13. halfbloed; 15. en omgekeerd; 16. bekende motorraces; 18. zwaar stuk hout; 19. deel van een etmaal; 21. bijbelse plaats; 23. waterplantje; 24. hert; 26. neerslag; 28. persbureau; 31. toonladder; 32. beroemde schilder; 34. muziekterm; 35. woerd, 39. gelofte; 41. voormalig Russisch heerser; 44. optocht; 46. godin; 48. seconde; 49. meisjes naam, 51. cijfercombinatie; 53. soort kussen; 56. voornemen; 58. win drichting; 59. in orde; 60. aangezien; 62. dun; 63. watering; 64. voorzet sel; 65. gewaagde toer; 66. soort struisvogel. Verticaal: 1. vogel; 2. boom; 3. oud-Noors pro zawerk; 5. metaal; 6. delfstof; 8. plaats in Noordholland; 9. vogel; 10. langzaam; 14. langwerpig rond; 15. nauwe; 17. losse naad; 18. straf; 20. meisjesnaam; 22, part; 25. plaats in Duitsland; 26. uitroep; 27. gode zij lof (lat. afk.); 28. uitroep, 29. meis jesnaam; 30. bevestigingsmiddel, snoer; 33. vreemde munt; 36. na schrift; 37 plaats in Noord-Brabant, 38. ovenkrabber; 39. Frans voeg woord; 40. dat is; 41. boeket; 42. onvriendelijke bejegening; 43. water in Noord-Brabant; 45. geestdrift; 47. vuilnis; 50. geleedpotig dier; 51. feestkleding; 52. brandbaar koord; 53. vis; 54. smook; 55. paar; 57. bij belse naam; 61. nieuw (Latijn). Op gestolen fiets In de nacht van zaterdag op zondag om 3.40 uur hield de politie een 17-jarige jongen uit Almere aan die op een gestolen fiets bleek te rijden. Hij had de fiets weggehaald bij bak ker Timmer in den Burg en had het slot geforceerd. 4/5 augustus: Toertocht Terschelling C.K.Z. bij Paal 33. 7 augustus: Busreis voor fuchsiavrienden naar kasteel Ruurlo in Gelderland. Vertrek 7.05 uur, kosten f22,00 Opgaven C. Bakker-Besteman, tel. 12313. 8 augustus: Folklore in Den Burg: dag van de oud-Hollandse spelen. Klif 12, Muziektheater de Gier „Aas". Aanvang 21.00 uur ƒ15,—. 9 augustus: Ringsteekwedstrijd menvereniging „Tussen Wad en Duin" om 19.00 uur in De Koog Hoornder Donderdag: straattheater om 19.30 uur. De krantenmarkt be gint om 16.00 uur. 12 augustus: M.A.B. autocross 15 augustus: Folklore in Den Burg: dag van de standwerkers. Klif 12: De Serpentines „Living at the top". Aanvang 21.00 ƒ15,—. 16 augustus: Ringsteekwedstijd menvereniging „Tussen Wad en Duin" om 19.00 uur in De Cocksdorp. Hoornder Donderdag: nostalgische Den Hoorn om 19.30 uur. De kra ntenmarkt begint om 16.00 uur. 18 augustus: De Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje organiseert het Rondje Texel wandelen. 18/19 augustus: Klif 12: Het groot niet te vermijden dans en show orkest „World tour Two". Aanvang 21.30 uur ƒ15,—. 19 augustus: Texels Kampioenschap K.Z.V.W. bij Paal 17. Briefing 10.30 uur. Telt mee voor clubkampioenschap K.Z.V.W. 22 augustus: Folklore in Den Burg: dag van hobby, dans en folklore. Ringsteekfinale menvereniging „tus sen Wad en Duin" om 19.00 uur in Den Burg. Klif 12: Mark van de Veerdonk „Blond elastiek". Aanvang 21.00 uur ƒ15,-. 23 augustus: Hoornder Donderdag: veemarkt om 19.30 uur. De kramenmarkt begint om 16,00 uur. 25 augustus: Wielerronde op en rond de haven van Oudeschild, start 14.00 uur. 26 augustus: Uitwijkdatum voor Texels kampioen schap K.Z.V.W. Big bird fly inn. 27 augustus: Eerste dag zwemvierdaagse. 28 augustus: Tweede dag zwemvierdaagse. 29 augustus: Klif 12: Erven de Wit „Het volkstuin complex". Aanvang 21.00 uur ƒ15,—. 30 augustus: Derde dag zwemvierdaagse 31 augustus: Laatste dag zwemvierdaagse September: 1 september: Clubwedstrijd CK.Z. bij Paal 33. telt mee voor clubkampioenschap C.K.Z. 2 september: Texels kampioenschap C.K.Z. bij Paal 33. Briefing 10.00 uur. telt mee voor clubkampioenschap C.K.Z. M.A.B. motorcross 8 september: Triathlon, start om 11.30 uur bij Dijk manshuizen, 9 september: Uitwijkdatum voor 2 september, Texels kampioenschap C.K.Z. Zwemclub gaat „zwemmen achter diek"

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7