Jo Hoogerheide houdt ermee op Mijn schoenmakershart wil nog wel doorgaan 1 i Mogen niet-raadsleden meepraten in commissie? „Springer maakt gebaar naar gemeenschap Texel" Verliefde Belg irme wedstrijd voor prden en pony's Politieke fracties verschillen van mening 9d op dreef bij 8 avondmotorcross Plan: meer ruimte in Lindeboom en Cinema Orgel- en blokfluitconcert in De Cocksdorp pEROAG 19 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 een advertentie van enige tijd geleden stond al dat hij wegens fi,D. alleen nog maar de ochtenden werkte, nu houdt hij ermee eoor de B.N.R. Kalmer Aan Doen en de Brood Nodige Rust. ■jioenmaker „Ome Jo" Hoogerheide 168 jaar) vindt het wellet- s Maar hij houdt op met pijn in zijn hart. Hij heeft niemand innen vinden die de zaak wil voortzetten. „Het is net je kind wil je in goede handen achter laten. En het is een akelig ji/oel als dat dan niet lukt". jaar bezocht Jo Hoogerhei de Ulo. Toen ging hij voor schoen- ■s, leren. Een vak dat hij dik jgjaar zou uitoefenen. Negen anden op cursus in Laren en daar- enkele jaren ervaring opdoen bij oenmakers in Den Helder. „Ik onderwijzer worden. Maar daar het een slechte tijd voor. Bijna ■teen had een lerarenacte en de werd bakker, de ander slager.... «ren gewoon veel te veel onder- ijts. Ik had het gauw bekeken", loenmaker dan maar. Vader Hoo- heide uit Oudeschild was dat op te leeftijd ook geworden. „Vader moeder hadden een schoenen- en nufacturenwinkeltje. Ik ben na topleiding daar aan het werk ge it. Mijn broer was ook schoenma- Hij zat in een pandje van lertje, helemaal op de hoek van (ogerstraat in Den Burg. Bakker NSB-er, die is in de oorlog gein- rteerd. Mijn broer werd beheerder, i is die zaak verkocht, toen ist hij eruit". Munitiewagen Ie Kogerstraat ontplofte in mei ;5 een wagen vol munitie ont- (1. Tegenover die plek was een uurtje, waar beide broers introk- met hun machines. Dat was in (8. „Het was verschrikkelijk hard werken. Van zes uur 's morgens tot 's avonds tien uur. Alsmaar schoenen repareren. Ook wel wat tassen, jas sen en koffers. En we hebben een keer een corset gedaan! Daar konden ze met de machine niet doorkomen. Met rode wangen kwamen ze vragen of wij het doen wilden". Vader en moeder Hoogerheide ver huisden met de schoenenzaak van Oudeschild naar de Weverstraat in Den Burg. Daarachter werd de schoenlappenj van beide broers ge vestigd. „Mijn broer ging zich meer op de winkel richten, ik deed het re- In de afgelopen vijftig jaar maakte schoenmaker Jo Hoo gerheide soms vreemde dingen mee. Eens kreeg hij bezoek van een jonge Belg die tijdens zijn vakantie op Texel een meisje had ontmoet en daarop smoor verliefd was geworden. Hij wou daarom persé nog een paar da gen op het eiland blijven maar zijn geld was op. Of Hoogerhei de daarom zijn mooie schoenen wilde kopen... paratiewer. Tien jaar geleden kwam mijn nicht in de winkel, toen heb ik mijn aandeel daarin verkocht. Ik richt te me volledig op mijn eigen werk plaats". Leren zolen Na de oorlog was er erg veel werk. „Onder de kinderschoenen zaten nog leren zolen en onder werkschoenen ook. Als ze in de bouw bezig waren versleten ze die in drie weken! Later pas kwamen die schoenen met het aangesloten onderwerk". De aard van het werk veranderde in de loop van de tijd enorm. „Kinderschoenen krijg ik praktisch niet meer. Daar zit te genwoordig allemaal rubber onder. En werkschoenen ook niet. Als ze ver sleten zijn gooit men ze weg. Dat geldt ook voor de sportschoenen die je vroeger helemaal niet had. Die had je vroeger ook niet. Tja, er wordt veel meer weggegooid dan vroeger". Slechte schoenen Volgens Hoogerheide zijn er tegen woordig veel slechte schoenen. „Oh jee, er is zo'n hoop rotzooi, vreselijk. Alles plastic. Dat had je vroeger niet. En slecht voor de voeten ook, want er zit geen model in. Er zijn nog wel goeie schoenen hoor. Met een goede pasvorm en een leren zool. Een rub berzooi kan ook nog wel, het moet allemaal wel stevig zijn. Er zijn ook wel goede sportschoenen, Nike en zulks. Maar er is een hoop troep Dat kost ook haast niks. En ze zijn nou wel zo milieubewust aan het doen over weggooien van plastic tassen, maar als je nagaat wat er aan plastic schoenen wordt weggeknikkert...." Ondanks de grote hoeveelheid „weg- werpschoenen" is de hoeveelheid Jo Hoogerheide: tot de laatste dag plezier in het werk. werk gestabiliseerd. Het aantal schoenmaker is na de oorlog gezakt van 12.000 tot 2000, maar dat aan tal blijft ongeveer gelijk. Hakkenbar Geen goed woord heeft de vakman over voor de „hakkenbars", die vooral in grote winkelcentra zijn gevestigd. „Dat zijn geen schoenmakers. Ze rammen gewoon even wat in elkaar. Het geeft niet hoe. Ze doen vaak niet eens een stikkarweitje. Dat zou ik niet kunnen hoor, daar is geen aar digheid aan. Er zijn nog wel goede vakmensen, maar die moet je met een lantaarntje zoeken". De afgelopen halve eeuw heeft Hoo gerheide het plezier in zijn werk niet verloren. „Zolen en hakken doen vind ik nog steeds leuk. En als je een schoen kunt repareren die aan de zij kant is afgescheurd. Die moet je he lemaal uit elkaar halen. Het geeft voldoening als het is gelukt. Maar hoeveel schoenmakers zijn er nog die zoiets doen? De meeste zeggen: gooi maar weg". Toeristen uit het hele land en ook uit het buitenland komen met hun kapotte schoenen bij Hoo gerheide, omdat hij wèl een poging tot repareren wil wagen. Valt er nog een boterham te verdie nen met dit edele ambachtsvak? „Als je hard wil werken wel. Het is na tuurlijk in de stad makkelijker dan hier". Hobby Per begin augustus houdt Hoogerhei de ermee op. „Je moet toch een kéér uitscheiden. Ik mag het graag doen hoor, maar je wordt wat ouder en je kan niet zo hard meer als vroe ger. Toen ik 65 werd zei ik: ik schei uit met werken, maar ik ga met mijn hobby verder.... Met mijn verstand schei ik ermee uit, maar met mijn schoenmakershart zou ik nog wel even door willen gaan. Kleine kar weitjes voor de winkel doe ik nog wel. En onze eigen schoenen na tuurlijk". Afscheid nemen doet pijn, vooral als de zaak wegens gebrek aan een op volger niet wordt voortgezet. Adver tenties in een vakblad mochten niet baten. „Ze willen liever in zo'n win kelcentrum. Er zijn twee scholen in Nederland waar men het vak kan le ren. Maar bij de opleiding hoort een praktijkperiode van drie vier jaar. En ik stop nu, dus die kans is verkeken. Er zou nu alleen nog iemand in kun nen die volledig gediplomeerd is. Maar ik zoek iemand die het vak daarnaast ook goed uitoefent. Je hebt er ook die niet naar hun diplo ma werken, die meer met geldverdie- nen bezig zijn dan met het vak. Er is tegenwoordig zo'n reclame voor de televisie met „ga naar de schoenma ker". Ik zie dat niet zo zitten hoor, ze moeten gewoon het vakpeil verho gen. Dan komen de klanten vanzelf". T.de G. 4 en 15 juli werd voor de 23ste het C.H. Schoorl georganiseerd, foddenruiters en Kloppertjes en hier met succes aan deelge- en. Voor Kirsten Zoetelief met li en Jacobien de Wit met •ez was er een eerste prijs met tctievelijk 125+ en 127 punten. Andrea Keyser met Unicum be- met 129 punten in de Lil een eerste plaats. Met het L klassiek eindigde Annette met Linardo op de eerste op de voet gevolgd door San- Ignm met Shadow Boy. Door rme zomerweer was de pu belangstelling voor deze mooie rijd niet groot. Op zondag liep erdeel springen erg uit en voor alle deelnemers een vermoeiende dag. r pony's: (rasp. punten, winstpun- Kirsten Zoetelief met llkayso 125 Danielle v. Hoven met Bianca 124 1, nemiek Kooiman met Norton 120, 1; Eilander met valentine 123, 1. Lil dres- Geus met Chamir 120, 1 Ml dres- Jacobien de Wit met Tavarez 127, 1, 1e. uur: Chloë Weel met Zamba 124, 1, Weel met Zamba 113, 2e prijs. Vier- 2e prijs. Achttal: 115, 3e prijs. Sprin ge B: Thirza Weel met Lucretia 0 2 w.p. 1e prijs; Diana Kooiman met 2'out, void. 1 w.p., Harma Eilander met 4 fout, void. 1 w.p Klasse L: Tessa Lady Daisy 3 fout, void, 1 w.p; Lwung met Marina 3 fout, void. 1 w.p.. Hoven met Bianca 3 fout, void. 1 "nette Kossen met Linardo 0 fout, "P 1e prijs; Sanne Pelgrim met Sha- 0 fout, void. 2 w.p Klasse M: Chloë Zamba 3 fout, 1 w.p. Stijl springen Petra Kooiman met Storm 34 pun- P"js Klasse L: Annette Kossen met Li- punten, 1 w.p. Peerden: Andrea Keyser met Unicum 127 w.p. 5e prijs; Ria Bakker met Animo nr8n, 1 w.p. Lil dressuur: Andrea Key- Unicum 129 punten, 1 wp. 1e prijs; met Avant Coureur 121 punten, 1 *eede proef 132 punten, 2 w.p. 2e M. Viertal 126 punten, 4e prijs. Wasse B: Jacobien de Wit met 3 fout, void. 1 w.p.; Annette Kossen «ra 0 fout, void, 2 w.p. Klasse L: Bea roet Avant Coureur 0 fout, void. 2 springen: Marian v.d geest met Chi- 48 punten, 2 w.p. Mogen personen die niet tot raadslid zijn gekozen maar wel op de kandi datenlijst voor de verkiezingen heb ben gestaan, wel of niet zitting hebben in raadscommissies? Groen Links vindt van wel en deed hierover schriftelijk een voorstel. B en W rea geerden afwijzend, maar een deel van de overige raadsfracties wil het voorstel ondersteunen, zo bleek tij dens een maandagavond gehouden commissievergadering. Of deze steun voldoende zal zijn, moet ech ter worden betwijfeld. Groen Links maakte dit punt mede tot inzet tijdens de recente gemeen teraadsverkiezingen en ook in de er- opvolgende college-onderhandelingen. Vooral voor kleine partijen kan het voorstel, dat vooral is bedoeld om de werkdruk te verlagen, soulaas bieden. Groen Links-raadslid Peter Bakker fungeerde de voorgaande twee raadsperioden als eenmansfractie voor de PSP en moest dus in zijn eentje alle vergaderingen van de ge meenteraad, raadscommissies en an dere adviescommissies bijwonen. In de huidige situatie zitten Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Jan van Asselt (onafhankelijk) er alleen voor als raadslid. Weliswaar krijgen zij bijstand van hun respectievelijke „steunfracties" (waarin andere partij genoten helpen met de voorbereiding op vergaderingen en bepaling van po litieke standpunten), maar de leden van de steunfractie mogen niet als woordvoerder optreden in de diverse vergaderingen. B en W zijn het niet met deze stellin gen eens, zo liet burgemeester Schip per maandagavond weten. Hij legde de nadruk op de te dragen verant woordelijkheid. „Niet-raadsleden kun nen geen inhoud geven aan de "O cc klasse van de MAB Motorcross wist nieuwkomer oo Siebeling zich een eerste 'o verwerven, geholpen door allen van Sander Witte in de manche. '25 cc jeugd was Ronald Zijm (eo zeer sterk seizoen rijdt - de oio winnaar. Marco Witte s,abiel rijdend tweede. Hierach- o'en Albert Zandstra en Otto een verwoede strijd uit, die door Otto Goënga in zijn voordeel werd beslecht. In de matig bezette 125 cc senioren klasse was de uitslag eenvoudig te voorspellen. Wèl verrassend was het hernieuwde optreden van Pieter Ko per. Blijft Koper materiaal heel en komt de conditie op peil, dan zal de 125 cc zeker aan spanning winnen. Volgende cross op zondag 29 juli, aanvang 14.00 uur. Uitslag: 1. Remco de Beer, 2. Kees pol jr.; 3. Ruud Keyser; 4. Pieter Koper. De junioren liefhebbers klasse was slecht be zet. 1. Bart Wijsman en 2. Hans de Winter Bij de 250 cc reed Nico Bakker eenzaam zijn snelle ronden. verantwoordelijkheid, die een beëdigd raadslid draagt. Behalve als zij voort durend onder controle staan van de raadsleden van dezelfde partij. Dat betekent dat je voor- en achteraf met elkaar overleg moet hebben. Het ar gument taakverlichting vervalt hier door. Raadsleden krijgen dan juist méér zorgen", vreesde Schipper. Geen plicht Peter Bakker vond dit te betuttelend: „Het is geen verplichting om raads- kandidaten naar vergaderingen af te vaardigen. Elke fractie kan daarover zelf beslissen. Ik zou zeggen: gééf de mensen verantwoordelijkheid, méék ze betrokken bij de politiek. Mis schien dat de ene fractie er geen be hoefte aan heeft, maar is dat een reden om het de ander te verbie den?" Bakker legde deze vraag voor aan zijn collega-commissieleden. Ate Rienstra stelde zich geheel op de lijn van het college. „Diverse politiek geïnteresseerde partijgenoten volgen de vergaderingen. Als je hen het woord geeft, uiten ze zich vaak spontaner, maar ook eenzijdiger en meer uitgaande van het eigen stand punt dan raadsleden van dezelfde partij. Een raadslid weegt meer de verschillende belangen tegen elkaar af", aldus Rienstra, onder verwijzing naar de vroegere situatie in de com missie ruimtelijke ordening, toen ver tegenwoordigers van belangengroeperingen konden mee praten. Rienstra's opmerkingen ble ken de burgemeester uit het hart gegrepen. „Kandidaat-raadsleden zijn overigens wel welkom in commissie vergaderingen en mogen volgens de verordening ook het woord voeren", voegde Schipper toe. Animo Jan van Asselt zei zich te kunnen vinden in Bakkers voorstel, hoewel hij zelf in het verleden (bij Texels Belang) hiermee geen goede ervaringen had opgedaan. „We hebben eens gepro beerd mensen op de lijst bij het raadswerk te betrekken. Het eerste jaar lukte dat nog wel, maar vervol gens liep de animo terug. Maar toch, als het lukt kun je bij kandidaten be grip kweken hoe uiteindelijk stand punten worden bepaald, het lijkt me een goede voorbereiding voor het raadslidmaatschap. Het is de verant woordelijkheid van elke fractie voor zich." Cor Kuip (Texels Belang) was het eens met B en W dat deze werkwijze niet of nauwelijks minder werkdruk oplevert. Gré Zegers (PvdA) daarente gen zei dat haar fractie meegaat met het Groen Links-voorstel. De niet aanwezige Erna Eelman (VVD) had vooraf laten weten op één lijn te zit ten met het college. Rondvraag De commissie besprak voorts nog enkele andere voorstellen van Groen Links, die tot verbetering van het hui dige vergadersysteem zouden moeten leiden. Over verkrapping van het ver gaderschema (alle commissies in één week) zoals B en W voorstelden, wa ren de meningen verdeeld. De kleine partijen VVD en Groen Links waren hierop tegen, maar eenling Van As selt voorzag geen problemen („kwestie van zelfdiscipline"). Vrijwel iedereen was het erover eens dat af spraken moeten worden gemaakt over de vragen die in de rondvraag van de raadsvergadering worden gesteld. Bijval kreeg ook het voorstel om ingekomen stukken voortaan in commissieverband voor te bespreken en niet pas in de raadsvergadering, die daardoor vaak onnodig lang duurt. „Als de raadsvergadering maar niet een lijst met hamerstukken wordt", waarschuwde Gré Zegers. „Ik denk dat de raadsvergadering op Texel nooit saai zal worden", ant woordde de burgemeester. Springer BV uit Groningen, eigenaar van hotel De Lindeboom en bio scoop Cinema Texel, is van F»an in beide panden wijzigingen door te voeren waardoor ze beter geschikt worden voor grote evenementen. In De Lindeboom zullen de poolbiljarts uit de witte zaal verhuizen naar de tot snookercentrum" omgedoopte schouwburgzaal. De Springer directie wil aan de achterzijde van de bioscoop kleed- en doucheruim ten realiseren. Om met het laatste te beginnen: door de bouw van een kleedkamer wordt gehoopt dat er voor toneel- en musicalverenigingen geen beletsel meer bestaat om in Cinema Texel voorstellingen te geven. Toen drie jaar geleden de bioscoop tijdelijk tevens als theater werd geëxploiteerd, stond er een container-unit achter het bio scoopgebouw (aan de Weststraat). Springer denkt nu aan een soortgelij- Dinsdagavond wordt in de R.K. kerk van De Cocksdorp een concert ge geven door organist Henk Gijzen en blokfiuittist Helma Lydon-van den Hoek, aanvang 20.15 uur. De uitvoe ring maakt deel uit van de door de Raad voor het zomerwerk van de ge zamenlijke Texelse kerken georgani seerde serie. De toegang is gratis. Bij de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de kosten. Helma Lydon-van den Hoek heeft blokfluit gestudeerd aan de conserva toria van Utrecht en 's Gravenhage, waar ze naast haar opleiding master- classes heeft gevolgd bij Frans Brug gen. Lesgeven, repeteren en optreden zijn haar dagelijkse bezigheden. Met de organist Henk Gijzen vormt ze een vast duo en speelt onder zijn leiding regelmatig mee in het Brederode Consort Verder maakt ze deel uit van het ensemble Recordate, het eni ge achttallige blokfluitensemble van Nederland. Zij maakten een tournee door Italië. Henk Gijzen, geboren in 1955, stu deerde orgel en kerkmuziek bij Eva- ristos Glassner en Klaas Bolt aan het Sweelmck Conservatorium te Am sterdam. Hij behaalde de Akte Muziekonderwijs orgel B, het Praktijk diploma Kerkmuziek en het Einddiplo ma Solospel Orgel. Ook studeerde hij orgel bij Elly Kooiman. In 1979 werd hij prijswinnaar van het Nationaal Or gel Improvisatie Concours te Bols- ward. Henk Gijzen is cantor-organist van de Grote Kerk te Vianen en do cent orgel en koordirigent aan de Streekmuziekschool te Alphen aan de Rijn. Ook is hij als orgeldocent be trokken bij het cursuswerl van de Commissie voor de Kerkmuziek. Naast een grammofoonplaat ver scheen van hem recent een CD, met opnames van het Christian Müller- orgel in de Grote- of Jacobijnerkerk te Leeuwarden. Programma: 1. Blokfluit en Orgel, Sonate in d (1610) (giovanni Paolo Cima. 2. Orgel, Voluntary in D: - adagio; - andante; - adagio; - allegro moderato (John Stanley 1713-1786) 3. Blokfluit en orgel. Partita in e: - andante; - vivace; -presto: - vivace; - siciliana; - vivace; - presto (Georg Phlipp Telemann 1681-1768). 4. Orgel, „Jesu, meine Freude" (Jo- hann Ludwig Krebs 1713-1780). 5. Blokfluit en orgel, 5 miniaturen: - La Lutine; - La Diana; - La Linote farouchée; - Le moucheron; - La petit Rein (Franpois Couperin 1668-1733). 6. Blokfluit, Echo en Fantasie (Jacob van Eyck 1590-1657); Ende (1980) (Louis Andriessen geb. 1939). 7. Orgel, Concerto uit: „Judas Mac- cabaeus": - Ouverture; - Allegro; - andante; - marche (Georg Friedrich Handel 1685-1759). 8. Blokfluit en orgel, Sonate op I nr. 5; - adagio; - allegro; - adagio; - Bou- rée; - Menuetto (Georg Friedrich Handel). ke voorziening. De bouwaanvraag moet nog worden ingediend. Door in De Lindeboom de poolbiljarts te verhuizen, wordt meer ruimte ge creëerd in het voorste gedeelte. Be drijfsleider ad interim Nico Erwich: „De Lindeboom valt dan duidelijker dan nu uiteen in twee delen: het snookercentrum in de grote zaal en het café-restaurant in de voorste helft. Het café-restaurant, inclusief de witte hal, kan dan weer worden be nut voor grootschalige activiteiten, bijvoorbeeld bij het Jazz- en Blues festival, Ouwe Sunderklaas en voor bruiloften en partijen. De bridgeclub, die nu niet meer in de grote zaal te recht kan, kan naar de witte zaal uit wijken. Geluidoverlast geldt alleen voor evenementen in de grote zaal, de rest van het gebouw is wel vol doende geïsoleerd, dus dit plan moet geen probleem zijn." Vloer De poolbiljarts zullen op het toneel van de schouwburgzaal komen te staan, In totaal zal het snookercen trum, dat afgelopen weekend werd geopend, vijf poolbiljarts, twee ca rambolebiljarts en vier snookertafels bevatten. Ook de fruitautomaten worden naar de grote zaal verplaatst. Volgens de bedrijfsleiding is het niet de bedoeling er ook flipperkasten neer te zetten. Tijdens het afgelopen Jazzfestival kon de voorzaal niet worden gebruikt, omdat werd gevreesd dat het nieuwe tapijt zou worden beschadigd. Nu zullen demontabele vloerdelen wor den aangeschaft, die bij dergelijke evenementen over het tapijt worden gelegd. Een investering van ongeveer f30.000,-. Gebaar „Zowel de kleedruimte bij de bio scoop als de verruiming van De Lin deboom kun je beschouwen als een gebaar richting Texelse bevolking", stelt woordvoerder J. de Jonge van de Texel Hotel Combinatie, waarvan ook De Lindeboom deel uitmaakt. De Jonge ontkent overigens niet dat de omzet van grote evenementen voor de exploitatie van De Lindeboom be langrijk zijn. Verwacht wordt dat met de geplande wijzigingen de exploita tie van Texels meest besproken hotel kan worden verbeterd. De Jonge: „Maar toch, na alle negatieve berich ten van de laatste tijd, de klachten over het geluid en dergelijke, willen we graag eens positief in het nieuws komen. We willen onze naam niet te grabbel gooien."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7