Cjrom 'wartsjexeh in het hartL Stiltegebieden op Texel: r verandert niets.... Vrijdag gaan eerste pijpen te water een aanpak vliegtuiglawaai aak op Vliehors 1 afschrikking aaljagergeweld Voorbereiding zandsuppletie in volle gang 35 Sovjet-ambassadeur doet aftrap profweek Illegale kampvuren Lastige klant Snelle en spectaculaire autocross Verwachtingen van Arco waren te hoog gespannen sw Zesde Hoornder Land- bouwdag Tesseltoernooi groot succes Brandweer rukte vijf maal uit WV telefonisch goed bereikbaar Fietster gewond Ernstig beenletsel GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.499 DINSDAG 24 JULI 1990 €ftenties, abonnementen, etc. «ld& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0.12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. ade Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 0222Ö:15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 tugustus en september ligt het „erp-intentieprogramma stiltege- djn ter inzage in het gemeente- De provincie wil op Texel vier deze gebieden vastleggen. In de tdjk zal er weinig veranderen. De itregelen die dit met zich mee- ngt staan eigenlijk al in het Itmmingsplan buitengebied. deputeerde Staten wil bepaalde van de provincie aanwijzen als tegebied. Wat houdt dat precies van Nieuwkoop van Bureau «lichting: „Dat betekent bijvoor- dat in zo'n gedeelte buiten de jen niet met terreinwagens of - loten mag worden gecrosst, dat geen knalapparaten mogen worden wkt en ook geen vuurwerk mag tden afgestoken. Daarnaast mag geluidsversterkende appara- worden opgesteld". tjn twee categorieën stiltegebie- en Texel komt voor de «te"" in aanmerking. Allerlei iten lawaaiveroorzakende activitei- en bestemmingen zijn dus niet jestaan. Maar vliegtuigen vallen onder de verordening. Van «koop: „Het is voor Texel inder- Seigenlijk overbodig. Behalve de (tuigen is er in de stiltegebieden it provincie wil instellen nauwe- Iswaai-overlast. Dat komt omdat ij veel natuurgebieden in vallen die regels tóch al gelden". 'J Texels noordpunt zijn sinds za- &S san de horizon de contouren W "tor van iets dat uit de verte V op een prehistorisch reuzereptiel, iynosaurus op de VliehorsJa, I, zo blijkt bij nadere be- rurng. Reizigers aan boord van Vriendschap", de toeristische lijn iTVIieland, kunnen er inmiddels i meepraten. Zij hebben het koster" van nabij kunnen bekijken lebben vastgesteld dat het hier om een zeven meter hoog bam- 9eraamte, overspannen met ststof. Zaterdag is het er neerge poot Texelaar Rob Valkenburg, die Jnee een symbolische daad heeft tClt instellen tegen de overlast van ende straaljagers boven de Vlie- „Mijn eerste doel was puur md: die prachtige zandvlakte Inbreken door de creatie van een Ten tweede wil ik er een pro- l mee laten klinken. Misschien kan 'Preek die straaljagers afschrik- 1 Het meest benieuwd ben ik mlijk nog naar de reacties die er 93on komen." Valkenburg is 'Pion het object te laten staan, bmhjk ga ik het niet afbreken, 'ie mal. De tijd zal zijn werk o. Mijn bedoeling is het afbrokke- Pproces op de foto vast te leg- Hot zal me benieuwen." BV Emn overzicht van de gedeelten die de provincie wil aanwijzen als stiltegebieden. Er zijn wel rijksregelingen die beper kende bepalingen voor vliegtuigen hebben. Rijksluchtvaartdienst heeft sport-, recreatie- en reclamevliegers verzocht vogelrijke gebieden te ver mijden of boven deze gedeelten ten minste 300 meter hoog te vliegen. Maar dit is niet dwingend opgelegd. Er wordt door de overheid naar gestreefd dat geluidshinder door mili taire luchtvaart boven stiltegebieden vermindert. Maar formeel kan er niet tegen de straaljagers opgetreden. J.A. Brinks uit De Cocksdorp had de De ambassadeur van de Sovjet Unie in Nederland, de heer Chikvaidze, verricht zaterdag de aftrap van de wedstrijd Texel 1-Oud Internationals, waarmee de profvoetbalweek van SV Texel wordt geopend. De ambassadeur is die dag op Texel tgr verwelkoming van het Georgische team FC Digomi, dat aan de prof- week deelneemt. Dankzij bemiddeling van de stichting Texel-Georgië Kon- takt kon zijn komst worden geregeld. Chikvaidze komt op de gebruikelijke wijze met de politieboot vanuit Den Oever naar Texel, maar zal even bui ten de haven van Den Oever over stappen op de TX 19 van Krijnen om daarmee de rest van de reis naar Ou- deschild te maken, samen met een groep genodigden die hem op de kot ter heeft opgewacht. De voetballers en begeleiders van FC Digomi arrive ren al eerder op Texel. Donderdag avond worden zij van Schiphol afgehaald. Rond middernacht maken ze met een kotter de oversteek en zullen in de SVT-kantine worden ver welkomd door de respectievelijke gastgezinnen. De wedstrijd van zater dag begint om 18.30 uur op het SVT-terrein. provincie een verzoek om informatie over de stiltegebieden gestuurd. „Ik las er iets over in de krant en omdat ik vreselijk veel last heb van die vliegtuigen wilde ik weten wéér die gebieden precies zouden komen. Maar ik hoor nu tot mijn teleurstelling dat de militaire luchtvaart er niet on der valt". Oorlog Volgens Brinks heeft de hoorzitting die indertijd is gehouden en ook de instelling van een vluchtradar niets geholpen. „Er is in De Cocksdorp een soort gezegde: Gelukkig dat het geen oorlog is, want ze weten nu al niet welke kant ze op moeten.... Dat komt doordar er is gesproken over een aanvliegroute, waardoor de overlast zou verminderen. Nou, ze draaien re gelmatig de verkeerde kant om en dan gaan de Eierland in!" De stiltegebieden op Texel moeten nog officieel worden vastgesteld. Het grootste gedeelte van de Waddenzee is al wel aangewezen als stiltegebied. Marja van Nieuwkoop: „Het is extra moeilijk om recreanten ervan te over tuigen dat ze daar geen herrie mogen maken terwijl die straaljagers daar wèl mogen rondbrullen". Als de stiltegebieden eenmaal zijn vastgesteld komt de controle op de naleving van de regels in handen van de politie en de beheerders van de natuurgebieden die erin vallen. Vol gens Van Nieuwkoop kan het nog wel even duren voor de officiële vast stelling een feit is. „Het gaat om een wijziging van het streekplan, dus dat kost tijd". De afgelopen dagen heeft de politie herhaaldelijk moeten optreden tegen mensen die in de duinen of op het strand een kampvuur hadden ge maakt. Dit is op Texel verboden. Za terdagavond werd de politie attent gemaakt op een viertal dat in de dui nen aan het barbecuen was. Waar schuwingen van een inwoner van De Cocksdorp hadden niet geholpen. Toen de politie kwam was het vuur alweer uit. Wel bleek dat de vier ille gaal een tentje hadden opgezet, evenals nog vier andere personen. De kampeerders werden verwezen naar de noodcamping. Vrijdagavond trad de politie op tegen toeristen die een kampvuur hadden gemaakt op het strand bij paal 21. Een Duitse gast kreeg het za terdagavond in een restaurant in Den Burg aan de stok met zijn gastheer. De Duitser, die zichzelf uitgaf voor gastro noom, beklaagde zich over de bediening en weigerde het eten te betalen. De restauranthouder ging hiermee niet akkoord, zo dat de politie werd gevraagd te bemiddelen. De tafelgast trok aan het kortste eind: hij moest gewoon betalen. Op de Postweg vond donderdag een aanrijding plaats. Een 44-jarige Duitse toeriste fietste, al kijkend naar de vliegtuigen op het vliegveld, op de verkeerde zijde van het pad. Een 22-jarige tegemoetkomende bromfiet ser probeerde haar met signalen te waarschuwen, maar ze reageerde te laat, waardoor ze elkaar raakten. De vrouw moest met enige verwondin gen aan haar gezicht door een huis arts worden behandeld. Deze strandbezoekars vonden glstemniddag een luw plekje russen de pijpstukken die klaarliggen om in zee gebracht te worden. Ingaand vrijdag zullen de badgasten echter enkele dagen hun heil moeten zoeken ten zuiden van paal 28 gespoten. De planning is zodanig dat de badgasten zo weinig mogelijk hin der ondervinden. Het werk duurt tot eind november. Vrijdag wordt dus begonnen met het leggen van de 3,7 km persleiding, waarin halverwege een op een hefei- land staand tussenstation zal worden opgenomen met pompen die de ver eiste snelheid in het water/zand- mengsel moeten houden. Dat zand wordt met hopperzuigers 11 km uit de kust van Texel gewonnen en aan gevoerd. Via een flexibele leiding wordt het zand vanuit de zuigers door de zinker naar het zand De voorbereidingen van de kost baarste zandsuppletie die Texel ooit heeft beleefd, vorderen naar wens. Me» het monteren van de persleiding op het strand nabij paal 28 is de „Kombinatie Texel" nu zo ver dat vrijdag het eerste pijpstuk van 750 meter in het water kan worden ge bracht om op zijn definitieve plaats te worden. Zaterdag, zondag en maandag volgen stukken van 900 meter. In verband met deze werk zaamheden zal het strand ten noor den van paal 28 vier dagen lang voor alle publiek zijn gesloten. Die maatregel is nodig wegens het gevaar. Vooral vrijdag is de kans dat er iets misgaat, zoals het breken van een draad, niet uitgesloten. Daarom mag niemand anders in de buurt zijn Een 25-jarige Duitse motorrijder liep zondag een ernstige beenbreuk met open wond op in de Dorpsstraat van De Koog. Hij reed achterop een lang zaam rijdende Lada van een 50-jarige Amersfoorter. Deze auto moest wor den weggesleept omdat de uitlaat door de klap was dichtgeslagen. dan degenen die bij het werk zijn be trokken. Als alles verder goed gaat zal het eerste zand in de eerste of tweede week van augustus op het strand tussen de palen 25 en 31 worden gespoten. Werknemers bezig met het in gereedheid brengen Ischoonmeken en in venen) ven een kop pelstuk een het eind ven een der leldingdelen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1