Cjrom cZwarts cfexeh in het hart-, 1ST houdt Springer aan irfpacht-afspraken indeboom-zaal moet i or verenigingen schikbaar blijven College wil haven Oudeschild niet meer overnemen van rijk MILI ''lakei Eelman-boot vaart perfect Veel minder werklozen heidingswand weg De Lindeboom? Mishandeling? Drankrijder Vogelwandeling rond Horsmeertjes Auto's weggesleept Politie: 's nachts is het vrij rustig Bocht te ruim Moeiteloos minder afval BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.500 DONDERDAG 26 JULI 1990 1 ajvertenties, abonnementen, etc. «ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, fl0222O-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Lm Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon .0-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Lde Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Araro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 iRecreatiestichting neemt er geen genoegen mee dat Sprin gs Rekreatie B.V. de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom ebruik heeft genomen als snookerbiljartzaal en de Texelse jtel- en andere culturele verenigingen er niet meer in toelaat. IRST-bestuur heeft dat gisteren per brief laten weten en er [gewezen dat de huidige gang van zaken strijdig is met duide- lafspraken die zijn gemaakt inzake het ..culturele" gebruik [de zaal. Die afspraken moeten alsnog worden nageleefd. icreatiestichting is er zeer ge il over dat Springers Rekreatie «overleg met de RST de vere ion de deur heeft gewezen en Idus niets aantrekt van het er- jhtcontract waarin staat dat de gander gunstige condities be- iaar moet zijn voor de Texelse igingen. Alleen dan brengt de leen symbolische erfpachtsom |f1,. per jaar in rekening. Anders li f22.500,-. jenstelling tot wat eerder door T-voorzitter is verklaard zal de lin eerste instantie niet dit be- lopeisen, maar verlangen dat de Jikjingen alsnog toegang krijgen e schouwburgzaal tegen een atigde huurvergoeding, die niet is dan elders op Texel als huur- iding voor dergelijke zalen bij lelijke manifestaties wordt bere- zoals het letterlijk staat in de Khtsvoorwaarden. Partner lecreatiestichting heeft een be- ;e vinger in de pap omdat zij iresse is van de ondergrond van ibouw en deze in erfpacht (tot ar 2026) uitgeeft aan de ex- int. bekend was die exploitant aan- ijk (direct nadat het Linde- :omplex met miljoenen steun ile gemeente was uitgebreid en lureerd) de besloten vennoot- De Lindeboom Beheer waarin zelf en de projectontwikke- Jerino uit Roden elk voor 50% tipeerden. De exploitatie werd mislukking. De Lindeboom Be hield op te bestaan en als nieu- exploitant meldde zich in 1983 V Keesom die het recht van erf- t overnam. Ook Keesom kon het bolwerken en hij deed de zaak in beurt over aan Springers Re- 'e B.V. uit Groningen, met als di- eroerend orgaan de ifjenkombinatie Noord met als leur W. Poortinga. Van Springers eetie wordt hardnekkig beweerd beze gelieerd is aan Jarino, een Piking die wordt gevoed door eit dat de topmensen van Jarino springers Rekreatie bevriend zijn. echter dat beide ondernemin- iuridisch volkomen los staan. Pronkelijk zou de RST aan de ex- '8ai 9erestaureerde scheidings- uit 1787 in de schoutenzaal hotel De Lindeboom past niet in die omgeving. Dat vinden •heidene leden van de raadscom- 18 voor financieel, economisch lohnisch beleid. .Tegen de ach- wd van snooker- en poolbiljart- komt die historische wand niet '°t zijn recht als cultuur- "sch erfgoed", aldus commissie- ih van Asselt. Collega Peter Bak- oen Links) stelde voor de 18 verplaatsen naar „Bra- 8lndat te koop staat en wel- °or de gemeente gekocht zou i worden. Bakker opperde dat nooi in het kader van het Project zou passen. Erna i van der Kooi (VVD) sloot zich l ean. Zij vond dat dan tevens RST-directeur Menno Hofmann: Springer moet zich aart het contract houden". ploitant een erfpacht van f32.500,- per jaar in rekening brengen. Al gauw was duidelijk dat de exploitatie deze last niet kon dragen, zodat er f22.500,- van werd gemaakt. Maar exploitant Keesom kon ook dat be drag niet op tafel brengen, waarna de huidige regeling werd gemaakt waarbij de erfpacht in feite werd kwijtgescholden Dat gebeurde om het voortbestaan van de schouw burgzaal voor de Texelse toneel- en andere verenigingen veilig te stellen. Dat de verenigingen er tegen een be taalbaar bedrag gebruik van konden maken, werd dan ook als voorwaarde in de nieuwe erfpachtovereenkomst vastgelegd. Zou de zaal de vereni gingsfunctie om welke reden dan ook verliezen, dan zou de erfpacht weer f22.500,- worden. Het is dus deze regeling die Sprin gers BV. heeft geschonden door de verenigingen de deur te wijzen en de schouwburgzaal vol te zetten met snooker- en andere biljarts. Zoals be kend zegt Springer daartoe gedwon gen te zijn door gemeentelijke eisen inzake geluidshinder waardoor in de slecht geïsoleerde zaal geen winstge vende muziek- en andere amuse mentsavonden kunnen worden gehouden. De gemeente stelt zich op het stand punt dat aan De Lindeboom dezelfde eisen dienen te worden gesteld als aan andere bedrijven. Dit houdt ech ter allerminst in dat daar helemaal geen muziek- en verenigingsavonden meer kunnen worden gehouden. De gemeente vindt alleen popconcerten en daarmee qua geluidsniveau te vergelijken andere muzikale uitvoe ringen niet aanvaardbaar. Zelfs een uitvoering in het kader van het jaz- zweekend is in De Lindeboom nog steeds mogelijk, zij het dat het ge luidsniveau na 0.30 uur tot een be paald niveau moet worden teruggebracht. De verenigingsavon den kunnen wat de gemeente be treft in elk geval gewoon doorgaan. Dat laatste werd gisteren jegens de RST-directie bevestigd door wethou der Tine Krijnen. Het „gebaar" van Springer om zijn Cinema Texel geschikt te maken voor theatervoorstellingen als compensatie voor het verlies van de schouwburg zaal, wordt door de RST niet accep tabel gevonden. RST-directeur Menno Hofmann: „We beschouwen dit niet als een serieus voorstel. We vinden het zeer kwalijk dat Springer met ons nergens over heeft gesproken. Ze dienen zich te houden aan de afspra ken. Dat moet mogelijk zijn als De Lindeboom eindelijk eens goed wordt geëxploiteerd". De Springer-directie heeft nog niet op de stap van de RST gereageerd en wil zich beraden alvorens com mentaar te geven. Een 21-jarige jongen en een 18-jarig meisje uit Groningen hebben bij de politie aangifte gedaan van mishan deling op woensdag. Zij waren door de eigenaar van een snackbar in Den Burg enkele malen geslagen, waarna ze waren gevlucht. Toen de politie navraag ging doen, bleek dat het tweetal op een zeer tergende manier had afgegeven op de koopwaar en de man het bloed onder de nagels van daan had gehaald. Er is geen verbaal opgemaakt.... De door makelaar/hulpstrand vonder Hans Eelman ontwor pen en vervaardigde snelle rubberboot is klaar. Het vaar tuig heeft zijn eerste proefvaar ten achter de rug, waarbij enkele kinderziektes moesten worden verholpen en overtreft nu de verwachtingen. Voor tgestuwd door een 130 pk Vol vo Penta motor Igeleverd door P.A. Betsema Zonen) bereikt de rubberboot met gemak een snelheid van omstreeks vijftig kilometer per uur. Gisteren voer Hans Eelman er in twintig mi nuten mee van Oudeschild naar Den Oever, wat betekent dat de afstand naar Den Helder in ongeveer tien minuten kan worden afgelegd. De boot, waaraan Eelman in zijn vrije tijd drie maanden heeft gewerkt, zal worden gebruikt bij het on derzoek van oude scheepsw rakken en het vervoer van mensen en/of materieel naar de Razende Bol en andere bestem mingen in de buurt van Texel, maar zou ook op veilige en snelle wijze gewonden kunnen transporteren of groepen men sen naar of van het vasteland brengen als de gewone veer boot niet vaart. De foto maakten wij gisteren vanaf de T14 boei bij de haven van Oudeschild. Duidelijk is te zien dat de snel varende boot zich voor een belangrijk deel uit het water verheft, waardoor de weerstand minimaal wordt. De diepgang bedraagt slechts enkele decimeters waardoor ook bestemmingen in zeer on diepe gedeelten van de Wad denzee bereikbaar zijn. Het college van B en W heeft dinsdag besloten niet vrijwillig mee te werken aan overname van de rijkshaven van Oudeschild. Hieraan zouden teveel financiële risico's voor de gemeente zit ten. Bovendien vindt men het beheer, onderhoud en exploitatie van zo'n haven een rijkstaak die niet kan worden gedelegeerd. «elden terug naar „Brakenstein" moeten. De eventuele overname van de haven is al een lang slepende affaire. In een ver verleden heeft het toenmalige college eens te kennen gegeven het wel te willen voor 32 miljoen gulden. Rijkswaterstaat besloot de beslissing op te schorten tot de uitkomst van het rapport van de zg. „Commissie Brox II". Dat is er nog niet. B en W hebben vooruitlopend hierop echter al een nieuw standpunt inge nomen: men wil de haven niet! Als eis voor overname stelde men mede werking van het rijk bijvoorbeeld bij verbetering van de havenmond, ver lenging van de kade en het uitbagge ren. „Maar we moeten over de beloofde ton van ploeg al procederen, dus van veel medewerking is weinig sprake", aldus Wout Stam van de ge meente. Het college vreest vooral voor even tuele kosten van het baggeren. Stam „De milieu-eisen worden steeds strenger en als we straks het slib over land zouden moeten afvoeren naar verbrandingsovens, dan zijn de kosten helemaal niet meer te overzien". Hogerhand B. Siemeling van Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat vindt het niet zo erg als de overname niet doorgaat. „Maar als hogerhand het bepaald, dan kunnen wij niet anders dan het beleid uitvoeren. Kijk, er is indertijd gepraat over een vrijwillige overname met een bijdrage voor het onderhoud. Dat ging niet door omdat de ge meente het onderste uit de kan wilde hebben. Later wilde men ineens weer wèl, maar toen had Rijkswaterstaat het geld al elders besteed". Volgens Siemeling bestaat er een wet waardoor de overname kan wor den afgedwongen. „Maar ze zullen heus wel proberen het in goede har monie op te lossen". Hij verwacht dat de haven ooit nog wel eens over gaat naar de gemeente, maar durft geen uitspraak te doen over hoelang dat nog zal duren. „Ik denk dat men in Den Haag gewoon die rapportage van Brox II afwacht". Als de haven overgaat naar de ge meente betekent dat een verarming voor de dienstkring Texel van Rijks waterstaat. Siemeling: „De dienstk ring bestaat uit een aantal opjecten, waarvan de haven één is. Als die er uit gaat, missen we een heel brok. Het personeel dat aan de haven is verbonden gaat mee over naar de ge meente, dus ontslagen zullen er niet vallen. Maar de dienstkring wordt kleiner en dat is jammer. Wfj zitten dus niet op overname te wachten". De politie hield in de nacht van zater dag een 26-jarige Zaandammer aan die iets teveel had gedronken, maar toch achter het stuur van zijn auto was gestapt. De man moest mee naar het bureau, waar de blaastest een hoeveelheid van 230 ug/l aangaf, slechts 10 ug/l meer dan maximaal toegestaan. Niettemin kreeg de Zaan dammer een proces verbaal. Vogelwerkgroep Texel houdt aan staande dinsdag rond de Horsmeert jes een excursie, waaraan door iedere belangstellende kan worden deelge nomen. Tijdens deze wandeling zal aandacht worden besteed aan de ve le vogels en de bijzondere planten in dit gebied. De excursie staat onder leiding van enkele deskundige leden van de Vogelwerkgroep. Het vertrek is om 19.30 uur vanaf het parkeerter rein, ingang Horsmeertjes. De toe gang is gratis. Inlichtingen: Hans Witte, tel. 15654. Momenteel wordt flink opgetreden tegen hinderlijk verkeerd geparkeerde auto's. Dinsdagochtend omstreeks half negen liet de politie twee auto's wegslepen uit de Parnassiastraat in De Koog, die de inrit van een super markt blokkeerden, 's Middags werd een auto weggesleept van een invali denparkeerplaats aan de Badweg. De respectievelijke eigenaars kregen een proces verbaal en moesten de sleep- kosten betalen. Het is momenteel vrij rustig 's nachts op straat, aldus constateert de Texel se politie. De overlast blijft veelal be perkt tot groepjes zingende vakantievierders. Verkeerscontroles op alcoholgebruik leveren vrijwel geen overtreders op. Zo werden in de nacht van maandag op dinsdag twin tig automobilisten aangehouden, waarvan niemand teveel bleek te hebben gedronken. Wel werd een nacht later een 25-jarige Amsterdam mer betrapt op rijden onder invloed. Hij werd aangehouden op de Pont- weg bij het verlaten van De Koog. Ook kreeg een 29-jarige Texelse vrouw een rijverbod wegens het rij den met teveel drank op, Zij werd aangehouden op de Ruyslaan in De Koog. De werkgelegenheid op Texel blijft zich gunstig ontwikkelen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg in ju ni 183 (125 mannen en 58 vrou wen). In vergelijking met mei betekent dat een daling van 48. Ten opzichte van juni vorig jaar is het aantal werkzoekenden maar liefst 87 lager. Ook het aantal langdurig werklozen (langer dan een half jaar zonder baan) neemt flink af. In vergelijking met mei waren er 15 minder en in vergelijking met juni vorig jaar is er een daling met maar liefst 38. Het aantal werkloze schoolverlaters (9) is precies de helft van het getal van ju ni 1989. De daling tekent zich af in vrijwel alle leeftijdsgroepen. In de grootste leeftijdsgroep (25-39 jaar) is het aantal werklozen zelfs ge halveerd. Bij het Arbeidsbureau Texel werden in juni 50 vacatures aangemeld en er werden 62 vacatures afgehandeld. „Ecologische" aanpak van wateroverlast EcoMare houdt wadexcursies Douane en marechaussee werken samen Wielklem voor foutparkeerders „Super" blijft voorlopig open Spektakel op de haven w Arco tevreden over prestatie Een 24-jarige vrouw uit Oudeschild nam maandagmiddag de bocht van de kruising Gasthuisstraat/Vogelen zang te ruim en raakte de VW Golf van een 26-jarige man uit Alkmaar. Beide wagens liepen aan de linker voorzijde schade op krijgt u als u kritisch consumeert. Voorbeelden? Beperk of weiger plastic tassen; Gebruik in plaats van wegwerp- batterijen oplaadbare batterijen; Koop bij voorkeur produkten in statiegeldverpakking (te begin nen met melk, bier en ap pelmoes); Mijdt produkten in - de soms lachwekkende kolossale - weg werpverpakkingen; Neem vaker een boodschappen tas mee, of houdt zelf nog een van uw plastic tasjes achter de hand; Vraag bij patat een gulle papieren zak in plaats van zo'n zuinig plastic bakje; Koop geen wegwerp-produkten als er duurzame bestaan. Geen wegwerp-camera's, wegwerp- zaklantaarn, wegwerp-aanste- kers, enz. kopen dus; Blijf blij met blik. Dus gebruik het wanneer er geen alternatieven zijn; Mooi cadeaupapier en papieren (boterham)zakjes kunt u vaak nog een keer gebruiken. Zuinig (op het milieu), dat wel; Overweeg voordat u wat weg gooit of er nog reparatie mogelijk is. Vragen kan altijd. Weggooien ook. Dit wist u allang? Prima, want wat goed is voor het milieu, is nog beter voor uzelf! Bron: Mil/nz Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1