Vijfde editie havenfeesten belooft veel spektakel Douane en marechaussee werken samen op Texel Voor het weekend van 28 en 29 juli Kerkdiensten 29 juii Bewijs doorschenk moeilijk leverbaar Goederen gestolen uit winkel De Koog Aanwezigheid werkt preventief PAGINA 2 Kar 'm erin is één van de publiekstrekkers van de havenfeesten in Oudeschild. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar houdt de ondernemersvereniging van Oudeschild zaterdag en zondag havenfeesten. Dit tweedaagse eve nement biedt iedereen veel spektakel. Zaterdag om 12.00 uur is de opening van de feestelijkheden. Op de haven is een nostalgische markt waarop verschillende ondernemers zich zullen présenteren. Hier zullen oude am bachten worden getoond. Er is een vistafel, waarop allerlei vissoorten in het ijs worden uitgestald. Ook staat er een trailer met oude motoren en is het gemaal van Waal en Bug te be zichtigen. Voor de kinderen zijn er gratis attrac ties, zoals een springkussen. Mede werkers aan het VOC-schip Batavia in Lelystad geven demonstraties houtsnijden en vertonen dia's over de bouw van het roemruchte schip. De kotter TX 66 is open voor bezich tiging. In de tent worden films vertoond over de visserij en na 15.30 uur speelt de boerenkapel. Tegen 17.00 uur is er een optreden van het vis serskoor. 's Avonds is in de tent een optreden van de band „Memory" en de zanger Willem Duyn. De toegang is dan 75,-. In het water Zondag begint het feest om 14.00 uur. Dan is er geen kramenmarkt meer, maar wel het komische „Kar 'm erin", waarbij Texelaars en toe risten met zelfgemaakte bouwsels of fietsen van een helling afgaan en meestal eindigen in het water van de haven. Tussendoor zijn er demonst raties van het Coca Cola Ski Team en treedt de 10-jarige playback-ster HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar De Waal 11.00 uur ds. Cohen Stuart De Koog 9.30 en 11.00 uur mw. Vlaming 12.30 uur Pf. Enners 19.30 uur mw. Vlaming, m.m.v. Fan farecorps DEK o.l.v. dhr. Drijver Den Hoorn 9.30 uur ds. Cohen Stuart Oosterend 9.30 uur ds. Grafhorst Oudeschild 11.00 uur dhr. Wieten De Cocksdorp 11.00 uur dienst 19.30 uur zangdienst o.l.v. dhr. F. Koorn, m.m.v. Singers of the Lord, orgel mw. N. Koorn GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur mw. Groenendijk uit Bergen. Oosterend 10.00 uur drs. Wilmink 19.30 uur zangdienst dhr. C. Ooster hof en C. Timmer jr. m.m.v. Monica Jansen (fluit), orgel P. Brouwer GEREFORMEERDE GEMEENTE in N.H. kerk. Oosterend 11.15 en 16.30 uur student C. Hogchem Donderdag 2 aug.: 19.00 uur ds. M. J. van Gelder DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur dhr. R. Kuiper. Uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur ds. J. R. Visser uit Urk BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ev. H. van Oenen uit Huizen. Kinderoppas 19.00 uur voorganger ds. P. Kroe- ve uit Emmen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Woord-Gebedsdienst, The Gospeltrain Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Herenkoor Kindercrèche Oudeschild zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Duitse missen Den Burg, Samstag 18.00 Uhr; De Koog, Sonntag 11.00 Uhr, Mitt- woch, Freitag 19.30 Uhr; Den Hoorn Sonntag 9.00 Uhr; De Cocksdorp Sonntag 19.30 Uhr. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld wordenmet mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. vendagen. Zie voor het program ma het artikel elders in deze krant. In het kader van de profvoetbal- week van SV Texel begint om 18.30 uur op het Texelveld de wedstrijd Texel l-oud- Internationals. Sowjetambassa- deur Chikvaidze doet de aftrap. In dorpshuis De Waldhoorn wordt een open klaverjasdrive gehou den, georganiseerd door de dorp scommissie. Kosten: f2,50 p.p. Zondag 29 juli Tweede dag van de havenfeesten in Oudeschild. Zie voor het pro gramma het artikel elders in deze krant. Om 11.00 uur start in De Cocks dorp de surfwedstrijd Texel- Vlieland v.v. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een Duitse evangeli sche dienst gehouden, aanvang 12.30 uur. Op het parcours in Eierland be gint om 14.00 uur een motor cross van de MAB-club. Om 18.00 uur start bij het monu ment op de dijk bij De Cocks dorp een excursie op het wad. Deelnemers dienen zich tevoren aan te melden in EcoMare. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 19.30 uur een zomeravonddienst. Maandag 30 juli Om 18.30 uur gaat bij het monu ment op de dijk bij De Cocks dorp een wadexcursie van start. Deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij EcoMare. Op het terrein bij de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur DONDERDAG 26 JULI J het paardenevenement Tally Hj| Entree f2,50. Kinderen fl,-. Om 20.00 uur geeft de heer H Kievits een dialezing over Texel p de Hervormde kerk van De Koog In hotel De Lindeboom wordt een zomeravondbridgedrive ge houden, aanvang 20.00 uur. Toe- risten welkom. Deelnemen kost f5,- per persoon. Inlichtingen: te- lefoon 13646 (maandag tussen 17.00 en 18.00 uur). Dinsdag 31 juli Van 19.00 tot 21.00 uur wordt een binnenwater-viswedstrijd ge houden bij de Oorsprongweg in Eierland, in het bijzonder bedoeld voor toeristen. Deelnamen kosi f5,- (jeugd f4,-). De Vogelwerkgroep Texel houdt een excursie rond een van de Horsmeertjes, aanvang 19.30 uur Deelnemers (ook niet-leden zijn welkom) verzamelen zich op het parkeerterrein aan de Mokweg De gebroeders Ad en Dick Koo- mans verzorgen een orgel- en clavecimbelconcert in de Her vormde kerk van Oosterend, aan vang 20.15 uur. Om 19.15 uur begint bij het mo nument op de dijk bij De Cocks dorp een wadexcursie. Deelnemers moeten zich tevoren opgeven bij EcoMare. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar het over zicht in de Recreatiekrant/TC; Hoogwater Oudeschild Za. 28 0.47 en 13. Zo. 29 0.50 en 13. Ma. 30 1.00 en 148 Di. 31 1.40 en 14.41 Wo. 1 3.10 en 15., Do. 2 4.40 en 17.C Vr. 3 5.54 en 18.0 Za. 4 7.30 en 194 Aan het strand is het een uur eerder hoo water Laagwater valt gemiddeld 6 15u na hoogwater. De zon komt 29 juliopo 5.56 uur en gaat onder om 21.361 juli eerste kwartier; 31 juli doodtij TEXELSE COURANT Patrouilleboot zitten nog een beetje in de startt se". In de praktijk wordt met nan gelet op het eventueel invoeren v alcoholische dranken en tabakspt ducten. Bijker: „En op de aankoo) cumenten van de boot waarmee is. Want als er een Nederlander) met een schip dat niet hier is ge kocht, moeten alsnog invoerrech! worden betaald". De Texelse douanepost is van 11 vember tot 1 april gesloten. Dan moet men zich dus in Den Helder vervoegen voor het inklaren van goederen. De politie kan wel optreden teger een horeca-ondernemer die een k zó veel drank schenkt dat hij ta de deur uit gaat, maar het wetie bewijs hiervan valt vaak niet lel ren. Dit antwoord kregen de lede van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid n aanleiding van een eerder inde' gestelde vraag over een dodelijk keersongeval eerder dit jaar in Ce Koog. De bestuurder zou toen ni fébezoek laveloos in zijn auto tf gestapt. Het bewijs daarvan «en echter niet geleverd. De gemee"! heeft over dit geval een gesprek had met groepscommandant Me kops van de Rijkspolitie Texel. Donderdag 26 juli Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 17 een zeehengel- wedstrijd gehouden, speciaal be doeld voor toeristen. Om 19.30 uur begint in de Her vormde kerk van Oosterend een orgelconcert van Klaas Jan Mul der. Entree f5,-. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijk avondgebed gehouden, aanvang 20.30 uur. Van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur geeft de heer T. Verveer toelichting bij zijn vlindercollectie in het Ambach tencentrum in Den Hoorn. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Back tot the future III", wat ook geldt voor de overige dagen van deze agenda. Vrijdag 27 juli Om 17.15 uur begint bij het mo nument op de dijk bij De Cocks dorp een excursie op het wad. Deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij EcoMare. Wielervereniging Texel houdt een tijdrit van 32 kilometer. Start bij de PEN-centrale te Oudeschild. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Om 19.00 uur begint in Ooster end een ringsteekwedstrijd in het kader van het Texels kam pioenschap. Om 19.30 uur gaat bij het ZDH- terrein aan de Witteweg bij Den Hoorn een crossloop van start. Zaterdag 28 juli In Oudeschild beginnen de ha- veld. De mensen zijn voorlopig ondergebracht bij de Marechaussee in de portocabin. Er zijn steeds twee beambten op het eiland aanwezig. De post is zeven dagen per week open. De douanepost is er gekomen naar aanleiding van vele verzoeken van de gemeente, als verhoging van de ser vice aan water- en luchtvaarttoe- risme. H. Bijker van het Douane District Amsterdam: „Zodra iemand vanuit het buitenland op Texel aan land komt per boot of vliegtuig, moet men zich inklaren bij de douane. Dat houdt in dat moet worden opgegeven of men goederen bij zich heeft waar over invoerrechten moeten worden betaald. Meestal gaat dat om de boot zelf en de reizigersbagage. Af en toe wordt een steekproef gedaan om te controleren of men niet meer bij zich heeft dan was opgegeven. Maar watertoeristen kunnen niet aan deze verplichting voldoen als er geen douanepost is, dus dan zou men eerst naar Den Helder moeten varen, vóór men naar Texel kan.... Tot 1 juli was dat het geval". Smokkel Volgens Bijker is de Texelse douane post niet zozeer bedoeld voor bestrij ding van smokkel. „Men gaat dan toch niet aan land op plaatsen waar douane is. In zoverre werken wij dus ook preventief. We zitten nog maar kort op het eiland, dus ik heb nog geen zicht op de eventuele strafbare feiten die tot nu toe zijn geconsta teerd. Het is allemaal zo snel gegaan, met het oog op het hoogseizoen. We De marechaussee heeft bij de jacht haven van Oudeschild nu al een semi-vaste standplaats. Als het nodig is gaat men even naar het vliegveld. De minimale bezetting is twee man. Men is op het eiland in actie van half negen 's ochtends tot 's avonds acht uur. Buiten die tijden valt men terug op de doorlaatpost in Den Helder. Met een patrouilleboot kan echter ook 's avonds of 's nachts koers naar Texel worden gezet als dat no dig is. Tot 1 november zit men in een zg. „portocabin". Vanaf die tijd tot 1 april wordt op het eiland geen „grensbewaking" meer uitgevoerd. Dat gebeurt dan vanuit Den Helder, alleen als het nodig is. Op 1 april 1991 moet men een an der, meer definitief onderkomen heb ben. In overleg met het gemeentebestuur zal hiervoor een oplossing worden gezocht. Linda Pools uit Heiloo op. Om 16.00 uur beginnen touwtrek wedstrijden voor dames en heren teams. Hiervoor zal op de haven een speciale rubbermat worden neerge legd. In de tent zorgt Memory voor muzikale begeleiding. De douane zorgt op Texel voor het inklaren van goederen. IFoto Bert Koning! Door middel van een inbraak zijn in de nacht van zondag op maandag di verse goederen verduisterd uit een winkel aan de Dorpsstraat in De Koog. Verdwenen zijn vier t-shirts met als opdruk een vrouwengezicht met glitters, ter waarde van f 45,-, 36 zilveren damesringen van gemiddeld f23,- en een damespak ter waarde van 749,-. De inbreker kwam binnen door vernieling van een ruit. De zaak is eigendom van een 33-jarige Texel se vrouw. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat. Juli anastraat, Zwaanstraat. War moesstraat, De Mars. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). De één controleert alleen de inge voerde goederen, de ander de paspoorten. Beide instanties zijn daarom op het eiland vertegenwoor digd. Maar uit het oogpunt van effi- ciëncy wordt voorlopig gestreefd naar veel samenwerking. In de toe komst wil de douane alle werkzaam heden op het eiland op zich nemen. Het dagelijkse werk van de mare chaussee op Texel bestaat uitsluitend uit het controleren van paspoorten van mensen die de „landsgrens" bin nenkomen of uitgaan. Woordvoerder Fillerup: „Je moet hierbij denken aan het reizen via het water of de lucht waarbij men Nederland in of uit wil". De grens van Nederland ligt van de Duitse bocht tot België. Langs deze hele kustlijn zitten doorlaatposten van de marechaussee die de controle uitoefenen. Op Texel worden bijvoorbeeld alle bo ten die de haven van Oudeschild of de Niozhaven op 't Horntje met een bezoekje vereerd. Fillerup: „Daarnaast vindt een goederencontrole plaats door de douane. We zijn van plan om samen met hen bij de jachthaven één kantoor te bemannen. Goederen en personen zijn nou eenmaal moeilijk van elkaar los te koppelen. Vandaar dat we ook zoveel mogelijk tesamen de controles uitoefenen". Het vliegveld van Texel is een zg. „in ternationale luchthaven". Dat bete kent dat piloten uit het buitenland rechtstreeks naar Texel kunnen gaan, zonder eerst een andere luchthaven in Nederland aan te doen die die in ternationale status heeft. Vandaar dat ook hier controle noodzakelijk is. Op Texel zijn de mensen van de ma rechaussee nog niet tegen grote za ken aangelopen. „We hebben al wel een paar keer een nog niet betaalde geldboete kunnen innen. Maar er zijn nog geen valse paspoorten of illegale personen aangetroffen", vertelt Fille rup Hij vindt een post op het eiland veel nut hebben. „Dan weet je ten minste wat voor personen het land binnenkomen. We hebben sterk het vermoeden dat in het verleden wel via Texel het één en ander is binnen gekomen dat niet door de beugel kon. Uiteraard denken we hierbij in de richting van drugs. En van onze aanwezigheid alleen al gaat preventie uit". De reacties op de aanwezigheid van de marechaussee op het eiland vallen mee. „Vanaf 1987 doen we al gren scontrole in Den Helder, dus de be roepsvaart is eraan gewend. En ook de pleziervaart en de mensen met de sportvliegtuigjes kennen het systeem". Douane De douane heeft sinds het begin van deze maand op Texel ook twee con trolepunten: de haven en het vlieg-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2