„Super" thans grotendeels aangepast aan geluidnormen EU EcoMare organiseert excursies op het wa( Winkel blijft tenminste open tot 14 september Zomeravondconcert met orgel en clavecimbel Tennistoernooi Heri Hodie Loslopende schapen Training SVO Catamaranclubs gaan naar Terschelling Persoonsverwisseling Prijzen verloting Campagne „Wij gaan weer naar school" Uitslag strandloop ei PAGINA 6 TEXELSE COURANT DONDERDAG De ,,Super"-supermarkt aan de Vogelenzang in Den Burg heeft dinsdag een aantal aanpassingen ondergaan, die tot doel hebben de geluidhinder voor boven de winkel gelegen woningen terug te dringen tot een aanvaardbaar niveau. De aanpassing is nog niet compleet, want het magazijn moet nog worden voorzien van een „zwevende vloer". De gemeente is ermee akkoord gegaan dat deze pas na de bouwvak wordt aangelegd. Nadien zal aan de hand van nieuwe metingen worden bekeken of de super markt daadwerkelijk aan de geluidnormen voldoet. Mocht blijken dat de aanpassingen onvoldoende zijn. dan zal de ge meente alsnog overgaan tot sluiting. Op 14 september valt daarover de beslissing. Erg waarschijnlijk lijkt sluiting niet meer, omdat de nu aan gebrachte geluidisolerende voorzie ningen zwaarder zijn dan volgens de normen nodig is. Supermarkt eigenaar Unigro uit Houten (Utr.l geeft hiermee aan dat zij niet het ri sico wil lopen dat de winkel toch dicht moet. Met de aanpassingen lijkt een einde gekomen aan een jarenlange touw trekkerij tussen supermarkt, omwo nenden en de gemeente. De betrokkenen lieten het geschil derma te hoog oplopen dat het tot aan de Raad van State werd uitgevochten. Tot tweemaal toe werd de door de gemeente afgegeven hinderwetver gunning met succes aangevochten door de klagende partij (de bovenbu ren Yvonne Spreekmeester, Anneke Rijk en Frans Room). In april j.l. werd de gemeente door de jongste uit spraak van de Raad van State ge dwongen tot sluiting over te gaan. De gemeente liet inderdaad een slui tingsbevel uitgaan, maar „Super" kreeg twee maanden de tijd om als nog de benodigde aanpassingen te verrichten. Unigro was bereid deze Op dinsdag om 20.15 uur wordt weer een zomeravondconcert gehou den, dit is georganiseerd door de raad voor het zomerwerk van de ge zamenlijke kerken op Texel. Het is in de NH-kerk van Oosterend. Het concert wordt gegeven door twee broers, Dick en Ad Koomans. Ze spelen orgel en clavecimbel. Dick Koomans studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Si mon C. Jansen, Klaas Bolt, Jacques van Oortmerssen (orgel) en bij Anne ke Uittenbosch (clavecimbel). Hij be haalde het einddiploma solospel bij is werkzaam als organist en docent te Amstelveen. Ad Koomans studeerde eveneens aan het Amsterdams Conservatorium bij, op Jacques van Oortmerssen na, de zelfde leraren. Hij behaalde de Akte muziekonderwijs B. Hij is werkzaam als organist en docent te Amster dam. Dit concert behoort tot één van de zeldzame keren dat zij gezamenlijk optreden. Ook dit concert is, zoals gebruikelijk gratis toegankelijk, bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Programma 1. Orgel: Praeludium tertium (C. Kolb 1703 - 1765). 2. Orgel en Clavecimbel: Concierto in G (J. Blanco 18e eeuw). 3. Orgel: fantasie in d (W.A. Mozart 1756 - 1791). 4. Clavecimbel 4-handig: Dans-Suite; Es toben Sturm und Ungewitter (D.G. Turk 1750 - 1813). 5. Clavecimbel: 2 sonates in f (D. Scarlatti 1685 - 1757). 6. Orgel: Andante (pastorale) in C (F.X. Schnizer 1740 - 1785). 7. Orgel: Ciaconna in Bes (J.B. Bach I676 - 1749). Hartelijke dank voor al die lege flessen die u zo trouw in de glasbak gooit. Maar zou dat voor taan óók kunnen met de glazen potten? Dan is de glasbak u dubbel zo dankbaar Bedankt namens glasbak, reinigingsdienst en natuur. laatste strohalm te grijpen. De le vensmiddelengrossier nam het onder zoeksbureau Lichteveld, Buis en Partners uit Utrecht in de arm om uit te zoeken welke voorzieningen pre cies nodig zouden zijn. Opnieuw werd een akoestisch onderzoek in gesteld. Laat bekend Pas vorige week, een week voor de aangekondigde sluitingsdatum 24 juli, werden de resultaten van dit onder zoek en de daaruit voortvloeiende maatregelen bekendgemaakt. Omdat de gemeente niet over dat rapport beschikte, was vorige week enige tijd onzeker of de winkel al dan niet zou Tenisvereniging Heri Hodie houdt van 4 tot en met 12 augustus een recreatie-toernooi op de banen ach ter het Eierlandse Huis. Aan dit tennistoernooi kan iedereen meedoen. Inschrijven is mogelijk mid dels een formulier dat verkrijgbaar is in het Eirlandse Huis, in de kantine van tennisvereniging Deuce in Den Burg, en bij Henk Maas in De Cocks- dorp. Deelname kost 710,= per per soon voor het enkelspel en 77,50 per persoon voor het dubbelspel. De in schrijving sluit op 1 augustus. Voor verdere informatie kan contact wor den opgenomen met Henk Maas, te lefoon 16378. Door de grote droogte op het mo ment, is het water uit veel Texelse sloten nagenoeg verdampt. Automo bilisten op het eiland worden ver zocht voorzichtig te rijden, met het oog op ontsnapte schapen, die on verwacht de weg op komen. Loslo pende schapen kunnen worden gemeld bij de politie, telefoon 12222. De seniorentraining van SV Ooster end wordt vrijdag om 19.00 uur hervat. De leden van de Texelse catamaran verenigingen houden volgend week end (4 en 5 augustusl een uitwisseling met zusterverenigingen van andere eilanden. Zij ontmoeten de Watersportvereniging Terschelling en de Catclub Ameland op Terschel ling. Doel van het bezoek is het pro moten van catamaranzeilen op Terschelling. De Texelse deelnemers vertrekken zaterdag 4 augustus 's ochtends vanaf het strand bij paal 33. Het ligt in de bedoeling diezelfde middag nog een wedstrijdje te zeilen. Alle zeilers dienen zelf op hun boten kampeerspullen en andere bagage mee te nemen. Zondagmiddag wordt de terugreis naar Texel aanvaard. Zei lers die zich nog niet hebben aange meld, kunnen dit nog voor maandag a.s. doen bij Mabel Zuidema (tel. 16256) of Lyda Dijt (tel. 15628). Gebleken is dat meerdere mensen dachten dat met Corry Boon, schrijfster van een ingezonden stuk in de Texelse Courant van afgelopen donderdag (over het zwemmen bij paal 33) werd bedoeld Corrie Boon- Verdel, Keidelplein 4, De Cocksdorp. Wij wijzen onze lezers erop dat de briefschrijfster mevrouw Corry Boon van de Vuurtorenweg betreft. Bij de tijdens de Hoornder Donderdag gehouden verloting in Ons Huis vie len prijzen op de volgende nummers 628, 774, 594, 414, 423, 653, 653, 726, 662, 420, 500. De aan deze nummers verbonden prijzen kunnen op de Hoornder Donderdag worden afgehaald in Ons Huis, inl. F. Zwa nenburg, telefoon 19383. worden gesloten. Na intensief overleg kwam vast te staan dat de gemeente akkoord ging met de door Unigro voorgestelde aanpassingen. Tot voor kort werd aangenomen dat de voor zieningen die nodig zouden zijn om aan de normen te voldoen, zó ingrij pend waren dat zij redelijkerwijs niet te verlangen waren. De onderzoekers gaven echter aan dat er technisch goede oplossingen zijn, die tevens fi nancieel zijn op te brengen. Tot deze oplossingen behoort ook de veel besproken „zwevende vloer". Juist deze vloer, benodigd in het ma gazijn, kon niet voor de 24ste wor den aangelegd. In verband met de bouwvak kon Unigro geen aannemer voor deze klus krijgen. In een brief aan de gemeente laat Unigro weten „hemel en aarde te hebben bewo gen". De gemeente nam genoegen met dit excuus. VEM-medewerker Aad Smit bezig met het lassen van de trillingdempers aan de buizen van de compressoren. Trillingen zullen mede Compressoren meer naar de boven de supermarkt gelegen woningen worden doorgegeven geluid in de vorm van trillingen door gegeven aan de constructie, hetgeen in sommige appartementen boven de winkel als hinderlijk werd ervaren, 's Nachts werd een overschrijding van de normwaarden van 8 dBA bereikt. Oplossing: de compressoren op een aparte fundering plaatsen. Deze be tonnen fundering wordt van de vloer gescheiden door een dikke laag isola tiemateriaal (steenwol). Trillingdempers Vorige week werd door het Texelse aannemingsbedrijf Tebo deze funde ring aangelegd, terwijl de compresso ren bleven draaien. Medewerkers van de VEM hadden hiervoor een tijdelijke constructie met lange leidingen ge maakt. Dinsdag moesten de com pressoren echter wel een tijdje zwijgen. De buizen naar het dak wer den toen door VEM-medewerkers Aad Smit en John Eelman van zoge heten „trillingdempers" voorzien. In de bouw worden deze flexibele buis- delen ook wel gebruikt tegen het proces van metaalmoeheid. Verwacht wordt dat de trillingen nu niet langer via de buizen naar elders in het ge bouw worden doorgegeven, maar tot de „machinekamer" beperkt blijven. De condensator op het dak werd de afgelopen dagen voorzien van een geluidsscherm. Bouwvakker Theo Bakker van Tebo moest hierdoor zijn vakantie nog even uitstellen. Het scherm bestaat uit betontriplex be kleed met een vijf centimeter dikke laag steenwol en een geperforeerde aluminiumplaat aan de binnenzijde, zodat het geluid wordt geabsorbeerd en dood slaat. Andere voorzieningen Een andere grote klus die dinsdag Vorige week werd direct begonnen met het treffen van voorbereidingen en verrichten van kleine aanpassin gen in de supermarkt. Het meest in grijpende karwei was de aanpassing van de „machinekamer", oftewel de ruimte waar de compressoren voor het koelsysteem staan opgesteld. Dat moest zó gebeuren dat de winkel ge woon kon doordraaien. Via de com pressoren (een set van vier) wordt warme lucht afgevoerd door buizen naar een condensor/ventilator op het dak. Doordat de compressoren rust ten op een betonnen vloer werd het btcwn ««ftntwoon3*bikfi*d van d« rvdakr* Als moeder van twee schoolgaande kinderen zou ik het erg op prijs stel len als de gemeente ook meedoet aan de actie „Wij gaan weer naar school". Op deze manier zou je de gevaarlijkste punten op Texel voor scholieren beter kunnen beveiligen. Veel toeristen weten niet dat onze kinderen straks weer naar school gaan en houden er ook geen reke ning mee. Ik hoop dat veel Texelse scholen meedoen aan deze campag ne, die loopt van augustus tot en met september. Door spandoeken met de slogan „Wij gaan weer naar school" wordt het hoop ik weer een stuk veiliger voor de scholieren. Dit zijn wij aan onze kinderen verplicht. Veilig naar school! S. Boon-Griener, De Cocksdorp. OPGAVE: Horizontaal: 1. deel van Griekenland; 5. gegraven water; 9. wettelijke aan sprakelijkheid; 10. afvoerbuis; 12. ver laagde toon; 14. aarden kruik; 16. vorm van strelen; 17 loot; 18. het zelfde; 20. boom; 21 werpstrik; 24. rivier in Frankrijk; 26. landbouwwerk tuig; 28. Engelse ontkenning; 29. vo- gelprodukt; 30. windrichting; 31. meisjesnaam; 33. nauw; 35. lage temperatuur; 37. beroep; 38. been verlenging; 39. boos; 40. soort on derwijs; 41. algemene ouderdomswet; 43. deel van het jaar; 44. stremsel; 46. of eerder; 47. rondhout; 48. be vel; 50. ambtshalve (Lat. afk.l; 51. plaats in Zwitserland; 53. welpen leidster; 56. muziekinstrument; 59. rotshol; 61. boom, 62. cijferen; 65. gegroet (Latijns); 66. zangnoot; 68. inhoudsmaat; 70. stofmaat; 71. dun ne houten lat; 72. vogel. Verticaal: 1. inwendig orgaan; 2. maanstand; 3. bekende dierentuin; 4. Engelse titel; 5. herkauwer; 6. niets uitgezonderd; 7. wintervoertuig; 8. meisjesnaam; 9. met de hand waai en, 11. ijzerhoudende aarde; 13. lan ge, smalle reep; 15. troefkaart; 17. plaats op de Veluwe; 19. kerel, mens; 20. van het heilige Roomse rijk (Lat. afk.); 22. verlichting, troost; 23. deel van het hoofd; 24. deel van een fuik; 25. altijddurende; 27 gebaar; 30. dichterbij; 32. soort onderwijs; 34. netto; 36. in orde; 37. tuimeling; 40. opgewekt, kwiek; 42. oever; 43. meisjesnaam; 45. plaats in Brabant; 47. mannelijk zoogdier; 49. water plantje; 51. mannelijk zoogdier; 52. nobele; 54. administratief lagere ambtenaar; 55. soort papegaai; 57. oevergewas; 58. lidwoord; 60. voor zetsel; 63. koud, vochtig; 64. ontken ning; 67. voorzetsel; 69. heilige. werd uitgevoerd was het leggen van een vinyllaag over de tegelvloer van de emballageruimte (waar de kratten worden gestapeld). Volgens het on derzoeksrapport is in deze ruimte sprake van een normoverschrijding van slechts 1 dBA. Geconcludeerd wordt dat maatregelen niet noodza kelijk zijn, omdat het verschil niet merkbaar is. Aanbevolen wordt niet temin vinyl aan te brengen, een oplossing die door Unigro is overge nomen. Verder werden veel kleinere voorzieningen getroffen, zoals dran gers op deuren, rubber strippen op deurposten en purschuim tussen niet sluitende stalen kozijnen van deuren. Tevens zal, als de magazijnvloer na de bouwvak wordt verhoogd, een aantal deuren worden ingekort. Nuttige dag Supermarkt-exploitant Jan Ravenstijn uit Medemblik greep de gelegenheid dinsdag aan om de winkel grondig schoon te maken, van een nieuwe lik verf te voorzien en de schappen bij te vullen. Met vijf personeelsleden, zijn gezin en vader stak hij de han den uit de mouwen Ravenstijn zei niet verrast te zijn over deze voor hem gunstige ontwikkeling. „Ik heb van Unigro geëist dat ze de noodza kelijke maatregelen zouden nemen", aldus Ravenstijn. „Per slot van reke ning hebben ze mij een paar maan den geleden niet zomaar in deze winkel gezet. Toen gaven ze in feite al aan dat ze deze zaak als verkoop punt wilden behouden. Nee, ik geloof niet dat Unigro het erop aan heeft willen laten komen." De uitslag van de derde strandloop die werd gehouden bij Paal 28 in De Cocksdorp is: Recreanten 4 kilometer: Marcel Boertien 14.11; Frank van Hebei 15.11; Ronny van der Slikke 15.28 Jeugd 4 kilometer: Roald van der Slikke 15.42; Valerian Laval 17.11; Marco Broekman 20.02 Dames 4 kilometer: Colinda Brouwer 18.33; Sabine Beijert 19.30; Nata- scha van der Vis 19.53. Heren 8 kilometer: Theo Franchimon 28.15; Jan Zijm 2914; Rien Brouwer 30.03. Veteranen 8 kilometer. Joa chim Schober 31.48, Kees Vinke 32.15; Piet Bakelaar 32 23. Waarschuwing. Een 29-jarige vrouw uit Oudeschild werd doei dagnacht aangehouden op de Ba te, omdat het vermoeden beston dat ze reed met drank op Dat maar ze had zó weinig alcohol; tigd, dat ze er met een waarsch wing vanaf kwam. Vernielingen. Tussen woensdi 17.00 en donderdag 11.00 uur a linnen dak van een auto van eer 28-jarige Texelaar vernield. Dei stond op het Achterom. Tussen donderdag 18.00 en vrrj 10.00 uur is een band van een van een 44-jarige toerist uit Zm de Lieuwstraat lekgestoken. Niet betaald. Bij een hotel in Burg zijn vrijdagmorgen drie gs vertrokken zonder te betalen, drietal verbleef één nacht in hel blissement. M Openluchtslapers. In de nacht donderdag op vrijdag zijn zes sers die op de Ruyslaan in de op lucht lagen te slapen door dep» weggestuurd. Bij paal 9 en op 4 kadel in De Koog werden slapen auto's aangetroffen, die ook w gesommeerd een legaal ondeiko te zoeken. Schoon water. Tussen 25 juni juli zijn wederom onderzoeken;! daan naar de zwemwaterkwalM rond de waddeneilanden. De Not zee ter hoogte van Texel was, ss bij de andere eilanden, schoon Expositie. Gisteren is in de ra huiskelder een nieuwe exposits start gegaan. Te bezichtigen zijn sen en aquarellen van Gep Fteë Grotendeels was het werk de i, pen maand al te zien in het ens bouw van het Maritiem en Juttt Museum, onder de titel „Strand- vondsten". De expositie is toegai lijk tijdens de openingstijden va» raadhuis. Tot en met 12 augustus is het mo gelijk om onder leiding van twee er varen gidsen excursies te maken op het wad nabij Texel. Belangstellen den dienen zich hiervoor op te geven aan de balie van EcoMare, het cen trum voor wadden en Noorzee bij paal 17. Gestart wordt vanaf het monument op de dijk ten zuiden van De Cocksdorp. De excursies moeten niet worden verward met het bekende wadlopen, waarbij het gaat om kilometers over het wad ploeteren. In dit geval wordt niet veel geëist van de conditie. Het belangrijkste doel van de ruim twee uur durende wandelingen is het „wadgevoel" aan den lijve te onder vinden. Uitgebreid wordt aandacht besteed aan wat er zoal wordt aan getroffen op het wad. De deelnemers komen zo meer te weten over de rijk dom van de Waddenzee, over de planten die er groeien, de leefwijze van de dieren en de samenhang tus sen al dit leven. Daarnaast wordt in gegaan op diverse bedreigingen. De tochten starten een tijdje voor laag water. Omdat het op het wad meestal een stuk kouder is dan op het eiland, is het verstandig een ex tra trui en een regenjas aan te trek ken. Wegens schelpen en dergelijke in de wadbodem kunnen de excursies alleen op laarzen of hoge gym] nen worden gevolgd. Gidsen it Frank van Es en Anke IJzerman! Van Es is al jarenlang vrijwillige'* de landelijke Vereniging tot Bef® van de Waddenzee en heeft vai cursies gehouden op het wad tl schelling, waar hij ook voorliet"] iti gaf. Hij wil bij wijze van proef bi' hoe groot de belangstelling voor gelijke excursies op Texel is. Het jaren geleden dat vanaf Texel e"1 sies op het wad werden geotg»' seerd. EcoMare heette toen nog gewoon Texels Museum en si0'" het bos in plaats van in de duin® Wie mee wil, is verplicht zien" schrijven bij EcoMare. De kosten dragen f5,- voor volwassenen 73,50 voor kinderen tot en md jaar. Maximaal kunnen per gidi' tien personen het wad op. Dett sies zijn dagelijks. De komend!* wordt op de volgende tijdstippdj zameld (bij het monumentl: "'f 27 juli 17.15 uur, zaterdag 17.45 uur, zondag 29 juli 18™, maandag 30 juli 18.30 uur, de 31 juli 19.15 uur, woensdag 1 tus 7.40 uur, donderdag 2 auf, 9.00 uur en vrijdag 3 august"* uur. De aanvangstijden van dH volgende week zijn nog niet K Ook Duits-talige deelnemers vf kom. mid

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6