ateroverlast Bosrand ecologisch" aangepakt s Voorstel: foutparkeerders aanpakken met wielklem meente maakt regels or subsidieverlening imputers verenigingen linders op loomder Donderdag Zondag surfmarathon naar Vlieland t Ver Toerist onterecht in kraag gegrepen Deel scheepsdek aangespoeld Eilandcompetitie tennis LerDAG 26 JULI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Waterschap Texel gaat op bij wijze een eind maken aan Ateroverlast die zich af en toe .I(joet ten zuiden van De Koog. ll,ans 353 meter lange hoofwa- i (er hoogte van „Bosch en 19l gedeeltelijk op de gebruike- llli wijze worden verbreed en voor ander deel (ten oosten van de ,g| worden vervangen door kortere hoofwatering die een Jte zei krijgen van maar liefst meter. Door die breedte kan een de slootkanten een zeer flauwe krijgen waardoor een brede, oever ontstaat waarin allerlei planten zullen gedijen. (ontstaat dus een natuurgebiedje ook als zodanig zal worden be- I, Het Waterschap handelt daar- krachtens de richtlijnen van de knciale Nota Ecologisch Beheer stri|kt daardoor een subsidie op f46.700,-. De totale kosten van lanpassmg bedragen f108.000,-. heeft thans de maken met tlnekkige droogte, maar in de zo re van 1987 en 1988 was dat an- 5, Toen konden de sloten ten den van De Koog de enorme re al niet verwerken. In het verdere deden hadden dergelijke problemen in deze omgeving ook voorge- Oorzaak is de te kleine capaci- van de hoofwatering (afvoersloot) ook de begroeiing daarin werkte lerend. probleem wordt nu afdoende op lest door verbreding en verkorting de genoemde hoofwatering, die ten zuiden van Bosch en Zee on- Pontweg doorgaat. Het stuk 200 meter ten westen van de ptweg wordt verbreed en verdiept stuk ten oosten van de Pontweg idt gedeeltelijk gedempt en ver- igen door een minder bochtige af- tering met de genoemde flauw Isnde oever over een lengte van meter. Verder worden de „kunst- iken" (stuwen, kokers e.d.) aan tast. gemeente wil criteria opstellen «subsidieverlening aan verenigin- die willen automatiseren. Dit ge let naar aanleiding van een sidieverzoek van tennisvereniging nee voor een softwarepakket. De Sssing hierover volgt nadat de men zijn vastgesteld. Het college B en W staat positief tegenover automatisering. college kon wel al instemmen investeringssubsidies voor de telub Texel voor het opknappen een vaartuig (ƒ4163,-), de MST Sng Judo voor een overtrek voor halve judomat (ƒ177,-), 't Skiltje 'vervanging van dakkapellen en joot (ƒ2000,-), tennisvereniging ra voor een parabolische oefen- «172150,-). Stichting Texelrace wil men een "talige startbijdrage toezeggen (1000,- voor een surfrondje om 'I. De aanvraag van peuterspeel- Qe Waldhoorn voor zestien allies is afgewezen omdat de (hen beneden de vijfhonderd gul- «tijn. In de subsidieverordening is "gelegd dat dan geen subsidie gegeven. If Stichting Kinderdagverblijf Texel "®t subsidie voor buitenspelmateri- sn stoeltjes. Het advies luidde an- i. maar omdat deze spullen ook "s bruikbaar zijn als het kinder- wblijf eventueel wordt ver- atst, wil het college de aanvraag «willigen. Alleen voor een om- '«g wil men niet bijdragen voor aid is wat de definitieve plaats «t van het verblijf. De aanvraag sen bijdrage in de opleidings- 'en voor een personeelslid is afge- jjl^ten. omdat dit niet onder de Wening van specifiek welzijn valt. jii on 0 t(l! 10,1 pd. 'e Hoornder Donderdag van 2 Justus, die in het teken staat van ™se hobbies, zal vlinderliefhebber /Wveer uit Den Burg zijn collectie m het Ambachtencentrum (de Wialige Doopsgezfnde kerk, Diek iet' Is" verzameling was daar al eer- r 'a zien en trok toen zoveel be- ftelüng, dat besloten werd tot Om de aanpassing mogelijk te maken moet het waterschap grond aanko pen van diverse eigenaren. De be langrijkste is de N.H. Kerk Waal en Koog waarvan 7170 m2 grond wordt aangekocht voor f30.000,-. Verder zijn kleine stukjes (75 tot 300 m2) nodig van de families Maas, Schota nus en Verhoeve. De heer W. Bakker uit De Koog wordt voor f2940,- eige naar van het te dempen stuk stuk af watering, grootte ca 700 m2. Duur De hoofdingelanden van het Water schap gingen in hun vergadering van vrijdagochtend accoord met het ver beteringsplan en de daarvoor noodza kelijke grondtransacties. De instemming was echter niet alge meen want hoofdingeland C.H. Mant- je vond het bedrag dat het Waterschap betaalt voor de grond van de N.H. kerk wel erg hoog. Het komt neer op f40.000,- per bunder. Hij vond ook dat de verbetering van de afwatering op eenvoudiger en dus minder kostbare wijze bereikt zou kunnen worden. Het dagelijks bestuur herinnerde er aan dat het om bollengrond gaat die pachtvrij wordt opgeleverd. Niet ontkend werd overi gens dat het een flink bedrag is, maar in dit geval is het niet juist om uit te gaan van de landbouwkundige waarde. Het is een kwestie van on derhandelen geweest, waarbij de ver kopende partij sterk stond. Dijkgraaf J.S. Dijt: „Als we dit knelpunt willen oplossen moeten we het er voor over hebben. De verkoper had het geluk dat hij op die plek grond had liggen die wij nodig hebben". Hoofdingeland N.C. Barendregt vond dat daarmee ten onrechte de indruk werd gewekt dat een verkoper van grond altijd maar kan vragen wat hij wil. Ontei genen is immers ook mogelijk? Van dat laatste wilde Dijt niets weten. Onteigenen is een uiterste middel en dan nog alleen als het gaat om bui tengewoon belangrijke kwesties. „Ik zou daar in een geval als dit nooit mijn handtekening onder zetten". Hoofd technische dienst H. Vonk vul de aan dat een onteigeningsprocedu re bovendien erg kostbaar is. Hij legde ook uit dat de nu tot stand te brengen verbetering op den duur kostenbesparend is. Het tracee wordt korter, is dus voordeliger te onder- houden en over de hele lengte kan straks de efficiënt werkende maai- boot worden ingezet. Ook de subsi die, die de voorgestelde aanpak oplevert, is van belang bij de beoor deling van de hele kwestie. Mantje was echter niet overtuigd en stemde tegen. Vogeltjesland Enige reactie gaf ook het voorstel om een stuw in de hoofdwatering bij De Petten over een afstand van dertig meter in westelijke richting te ver plaatsen. Het Waterschap zal de oude azobéhouten stuw en de in de hoofdwatering gelegen dam vervan gen door een dam met stuwbak. Een en ander is onder meer van belang voor het 8,5 ha grote natuurterrein van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Dit terrein heeft een gescheiden afwatering met een ander peilbeheer, zodat het land zijn gewenste drassige en zilte karak ter behoudt. De nu voorgestelde werkzaamheden (op verzoek van „Vo gelbescherming") zijn bedoeld om deze afwijkende situatie te „optimali seren" en komen helemaal voor reke ning van het waterschap, die het werk als gewoon onderhoud uitvoert. „Waarom moeten wij betalen voor de verplaatsing van een stuw die nog best is?", zo werd vrijdag geïnfor meerd. Uitgelegd werd dat de verbe tering toch wel een algemeen belang dient: een goede scheiding tussen het natte/zoute vogeltjesland en het omringende cultuurland. Herdenking Aan het begin van de vergadering werd de heer Kors Breman herdacht die onlangs in Putten overleed. Bre man was van de oprichting van het waterschap Texel (1 januari 1970) tot 30 september 1974 hoofdingeland. Daarvoor zat hij geruime tijd in het bestuur van het waterschap De Ge meenschappelijke Polders. Dijkgraaf Dijt schetste de overledene als iemand die in het polderbestuur kri tisch maar positief bezig was en daarbij de aandacht trok daar zijn ka rakteristieke wijze van optreden. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van heem raad Ph. Bas die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd het polder bestuur moet verlaten. Dijt prees de De Windsurfclub „Texel" en Kustzeil- vereniging „Westerslag" houden zondag een surfmarathon van Texel naar Vlieland en terug. Deze wed strijd telt mee voor de competitie om het Texels kampioenschap en voor het clubkampioenschap van de Windsurfclub. Voor de Texelaars telt deze wedstrijd ook voor de selectie voor deelname aan de Texel Race. De start van deze marathon is bij Strandpaviljoen Vlie- zicht bij De Cocksdorp, waar ook de inschrijving is. Na de start steken de surfers meteen het Eierlandse gat over en volgen de Vlielandse kust naar het enige dorp op Vlieland, Oost Vlieland. Zodoende mijden ze het na tuurreservaat tussen Texel en Vlieland. De surfers worden begeleid door volgboten. De finish bij Oost Vlieland is vlak naast de veerhaven voor de Watersportschool Vlieree. Bij de finish op yiieland wordt door Paviljoen Vlie- zicKt gezorgd voor broodjes en drin ken. Als de wind een beetje gunstig is hebben de surfers de tijd om Oost- Vlieland te bekijken. De start vanaf Oost-Vlieland is ongeveer 13.00 uur, als het tij keert en de surfers de stroom weer mee hebben. De finish op Texel is voor Paviljoen Vliezicht. Wanneer iedereen binnen is en de uitslag over de 2 manches berekend, zal daar ook de prijsuitreiking zijn. De ereprijzen zijn beschikbaar gesteld door Paviljoen Vliezicht. Menno Loning zal de Mantje Sport- wisselbeker verdedigen. Na de prijsuitreikina worden onder de deel nemers door Stephan van den Berg Windsurfing beschikbaar gestelde surfspullen verloot. De inschrijving, die openstaat voor iedere geoefende surfer is vanaf 10.00 uur. Skip persmeeting om 10.45 uur en de start om 11.00 uur. heer Bas om de inbreng die hij steeds heeft gehad en overhandigde als aandenken een kleurenfoto van het voltallige waterschapsbestuur, poserend bij het gemaal van De Cocksdorp. Dikke laag De Spangerweg wordt momenteel van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Hoofdingeland J.J. Hin sprak er in de rondvraag zijn verbazing over uit dat die nieuwe laag op sommige plaatsen wel twintig tot dertig centimeter dik wordt. „Het lijkt wel een dijkverho ging". Dijt en Vonk legden uit dat wordt gewerkt conform de adviezen van een bureau van deskundigen. Als als het op deze wijze gebeurt wordt op het werk 15 jaar garantie gege ven. Er moet rekening mee worden gehouden dat het verkeer de afgelo pen jaren veel zwaarder is geworden en dat de weg naar verhouding zwaar wordt belast omdat hij vrij smal is, zodat verkeer in beide rich tingen feitelijk van dezelfde rijstrook gebruik maakt. Ook het feit dat de TH Delft met gespecialiseerde appa ratuur bij het onderzoek betrokken is geweest, mag vertrouwen wekken. Niet alle hoofdingelanden leken dat gevoel van vertrouwen te delen. C.H. Mantje merkte veelzeggend op dat het onderzoekbureau dezelfde naam draagt als de aannemer en sugge reerde daarmee dat de onderzoekers belang hebben bij overdadig materi aalgebruik. Rooskleurig Het ziet ernaar uit dat de huidige si tuatie van het wegenbeheer op Texel (waarbij zowel de gemeente als het waterschap wegen in eigendom en onderhoud hebben) ongewijzigd zal blijven. Verder staat het nagenoeg vast dat de subsidie die het water schap krijgt voor het wegenbeheer ingaand 1992 elk jaar met 3% zal stijgen, wat betekent dat het totale subsidiebedrag voor het Waterschap Texel na 25 jaar zal zijn gestegen van zes tot twaalf ton. Aldus werd meegedeeld door dijkgraaf Dijt. Die vertelde dat de eindbeslissingen inza ke het toekomstig wegenbeheer en de financiering daarvan nog moeten worden genomen maar dat er tussen partijen overeenstemming bestaat. „Het ziet er dus florissant uit". al'"g. De collectie, onderverdeeld il' ,Vnders vah bermen, duinen, l^s jTllnc'ers etc., kwam tot stand net verzamelen en laten uitko- ^van Poppen. Van 14.00 tot ■Uu uur en van 19.00 tot 21.00 uur zelf aanwezig om over zijn ®ldsbesteding te vertellen. De "sn9 is gratis. In Zandvoort wordt met succes de wielklem toegepast op hinderlijk fout geparkeerde auto's. Juridisch kleven aan de wielklem haken en ogen, maar in Zandvoort heeft de politie in samenwerking met de officier van justitie een constructie bedacht die het probleem omzeilt. Raadslid Peter Bakker bracht dit naar voren in de jongstleden vergadering van de raad scommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid. Op Texel is momenteel de wegslee- pregeling van kracht. Foutparkeerder lopen het risico dat hun voertuig wordt weggesleept op bevel van de politie. De kosten van deze operatie zijn voor de in overtreding zijnde au tomobilist. De wielklem is een een voudiger toe te passen middel. Groen Links-raadslid Bakker zou de wielklem daarom graag ook op Texel zien inge voerd. Wellicht is de „Zandvoort- constructie" een mogelijkheid, opper de hij. In de grote Noordhollandse badplaats heeft de introductie van de wielklem binnen enkele maanden ge leid tot een daling van het aantal par- keerovertredingen. De opbrengst van parkeermeters steeg aanzienlijk en het aantal uitgeschreven bonnen daalde flink. Voordeel is bovendien dat de bekeurde foutparkeerders wor den gedwongen tot betaling. Het is een bekend gegeven dat met name buitenlandse (vooral Duitse) toeristen de parkeerboetes niet betalen. Justi tie staat machteloos, want het innen van bekeuringen via het buitenland is een vrijwel onbegonnen zaak. De wielklem kan pas als instrument worden gehanteerd als de Gemeente wet hieromtrent wordt gewijzigd. Op zijn vroegst zal dat per 1 januari a.s. het geval zijn. In Zandvoort heeft men een maas in de wet ontdekt. Formeel wordt de wielklem toegepast als middel om beslag te leggen op een auto, waarvan de eigenaar onbe kend is. Wie zijn auto wil terug heb ben, wordt dus gedwongen naar het politiebureau te gaan.... Als de fout parkeerder daar de bon betaalt (ƒ35,-), wordt hij van de klem verlost. Weigert hij de boete te betalen, dan krijgt hij te horen dat hij 's avonds maar moet terugkomen voor een pro ces verbaal. In deze constructie mag de wielklem er twaalf uur op blijven zitten. Uiteraard kiezen alle automobi listen ervoor meteen de parkeerboete te voldoen. Bakker vroeg tijdens dezelfde com missievergadering ook of Texel zich aansluit bij de actie „Wij gaan weer naar school", die beoogt de verkeers veiligheid voor schoolkinderen te be vorderen. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) was het opgevallen dat de pas geasfal teerde Laagwaalderweg (richting Zaandammerdijk) „net een wasbord" was. Directeur gemeentewerken Plug gaf haar gelijk. Hij zei dat gemeente werken inmiddels het wegdek heeft afgekeurd en de aannemer opdracht heeft gegeven het werk over te doen. Dat gebeurt pas na de bouwvak. Gerbrand Poster (Texels Belang) klaagde over parkeerproblemen nabij Den Hoorn tijdens de Hoornder Don derdagen. Volgens wethouder Krijnen-Baijs zouden alle organisato ren van evenementen eigenlijk een landje moeten huren. Gerard van der Kooi (PvdA) vond dat de parkeer plaatsen rond het centrum van Den Burg een naam moeten krijgen, die goed zichtbaar op een bord wordt aangegeven. Het valt hem op dat va kantiegangers nogal eens vergeten waar zij hun auto hebben geparkeerd. Van der Kooi zei tevens te hebben vernomen dat het in De Koog mo menteel 's nachts een „teringherrie" is. „Het schijnt een grote janboel te zijn", aldus Van der Kooi, die door dorpsbewoners is uitgenodigd een avondje/nachtje aan den' lijve te on dervinden. •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-vervoer bel len: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Huisartsen: zie de rubriek „Voor het weekend" in de Texelse Courant. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Dierenartsen: Alleen voor spoedge vallen telefoon 12527, Spreekuur Den Burg: maandag </m vrijdag 17.00-17.30 uur, maandag- en vrij dagavond 19.30-20.00 uur; De Waal: maandag, woensdag en vrijdag 19.30-20.00 uur. •TESO veerdienst: Informatie over wachttijden tijdens vakantiedrukte- tel. 69690. Gevonden voorwerpen: tel. 69655. Informatie over vertrektij den en tarieven: tel. 19393, of 02230-13589. Hoofdkantoor: tel. 69600 (alleen op werkdagen van 8.00 tot 16.30 uur, niet op vrijdag middag). •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum: vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Sjroedeisende gevallen ook in het weekend, na telefonisch overleg. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. Ook 's avonds en in het weekend. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Open van maandag tot en met vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. •Alcohol en drugs: Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tel. 19413. •Groene Kruis: Witte Kruislaan 19, Den Burg. Voor het lenen van ver- pleegartikelen, incontinentie spreek- Een 23-jarige vakantieganger uit Raamsdonk werd dinsdag middag ten onrechte enige tijd vastgehouden op het politiebu reau in Den Burg. De politie verkeerde in de veronderstelling met een landelijk gezochte, vuurwapen gevaarlijke crimineel van doen te hebben. Er be stond een sterk vermoeden dat de gezochte persoon zich op Texel zou bevinden, dus toen een politiesurveillance een sprekend op de foto gelijkende jongeman signaleerde op de kruising Pontweg/Akenbuurt, ging men tot arrestatie over. Spoedig bleek dat de politie een vergissing had gemaakt. Volgens een politievoerder gaf ook de vriendin van de ver dachte toe dat hij verdraaid veel op de foto leek. De jon geman vatte de zaak sportief op en aanvaardde de excuses van Hermandad Bij paal 17 spoelde in de nacht maandag op dinsdag een hou ten plankier van drie bij vijf meter aan. Het bestaat uit smalle scheepsluiken die in een stalen frame zijn vastge schroefd. Waarschijnlijk is het een stuk van de coaster „Nova Cura" die op de avond van de negende juli j.l. zonk op 30 mijl ten Noordwesten van Vlieland, nadat de drie opvarenden door een marinehelikopter waren ge red. De coaster vervoerde vi safval. Dat is aan het nu aangespoelde plankier goed te merken want het stinkt door dringend naar rotte vis. Het voorwerp werd door een strandbezoeker ontdekt, die er over vertelde in het Maritiem en Juttersmuseum. De mu seummedewerkers Bert Koning en Cor Ellen meldden de vondst bij de officiële instan ties. Het ding is dinsdagavond geborgen. De foto toont strandvonder Dirk Sieme Boon en zijn zoon, staande op het plankier. uur en voor informatie: op werkdagen van 16.30-17.30 uur. Telefoon 13241. Dit nummer ook voor spoedgevallen. •Anti-discriminatie: Werkgroep Anti discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tel.nrs.: 12609, 14897, 14969 en 16315. •Radio Texel: Dagelijks te beluisteren op FM 106.2. Met muziek, achter gronden en actuele informatie over Texel. •Diabetes-hulp: Zusters J.B. Mannes sen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. 13242. Elke eerste dinsdag van de maand, van 16.00-19.00 uur, kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen. Bewijs van lidmaatschap meebren gen. Spoedgevallen: via telefonische afspraak. •Opvang gevonden huisdieren: Die- renpension „Slufterweg", Slufterweg 216, Eierland, tel. 11477. Van ge meentewege aangewezen als opvan- gadres van onbeheerd aangetroffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier in formeren. •Milieuklachten: Afdeling milieube heer, gemeente Texel, tel. 13041, tij dens kantooruren op werkdagen. Ook (24 uur per dag): provinciale klach tentelefoon, tel. 023-310200. Privacy gegarandeerd. •Bibliotheek: Openbare bibliotheek. Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30-12.30 uur: dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30-20.30 uur. Zaterdag 10.30-12.30 uur. Zondagochtend 29 juli: Deuce R. Wielinga-A. Steenhuizen 10 00 u. Heri Hodie Ard Saal-J. Bloem 9.00 u. R. v.d. Bent-R. Buitenweg 9.00 u. R Barendregt-D. de Wit 10.00 u. Zondagavond 29 juli: Heri Hodie P. de Bloois-H. Pastoor 19.00 u. Maandagavond 30 juli: Deuce B. v.d. Vis-H. Dekker 19.00 u. Uitslagen: A. Rijs-W. Vos 7-8; N. Boon-J. Bloem 7-7; R Zoetelief-T Witte 12-5, C. Kooiker-M. v.d. Bent 9-12; J. Zoetelief-G. Poster 5-11; A Ri|S-P. Witte 1-7; P Barendregt-R Zoetelief 4-16

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7