Landbouwdag voorziet duidelijk in behoefte Ondanks programma zonder hoogtepunten: Been gebroken Enorme coaster brengt pijpen zandsuppletie PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 jgg(j Kotiers zinken bijna in het niet als de reusachtige ..Meike" de haven van Oudeschild binnen vaart. (Foto: Bert Koning Voor het eerst viel een koe van Kees Hin de hoogste eer te beurt. Trotse echtgenote Annie en nichtje Evelien Hin (uit Braziliël. die als voorlfi fungeerde, poseren mee. tex tentoongestelde dieren trokken als vanouds veel aandacht, vooral van kinderen. De keurmeesters we zen de Ned. SH postduif met blauwe band van K. v.d. Veen aan als win naar, bij de konijnen de Duitse han goor van A. van Haastrecht (tevens algemeen kampioen Kotex) en bij de cavia's een gladharige gouden cavia van mevrouw Beekhuis. Kalveren en koeien Op het weiland bij de Ned. Hervorm de kerk was oorspronkelijk de 4-jaarlijkse Texelse rundveefokdag gepland. Wegens de ook op Texel heersende runderziekte „melkers koorts" moest dit evenement met een jaar worden uitgesteld. Donder dag waren niet alle bedrijven in de gelegenheid deel te nemen, omdat hun vee niet ziektevrij was verklaard. Hoewel alle kalveren en koeien afge lopen donderdag eerst moesten wor den (goed (gekeurd, zagen andere fokkers van deelname af omdat zij de zaak nog niet vertrouwden. Overi gens valt het op Texel in vergelijking met de overkant met de melkerskoorts-besmetting reuze mee. Niettemin was het aantal inzendingen donderdag zeer acceptabel en de kwaliteit van de winnaars over het al gemeen prima. Voor het eerst in vijf jaar dat hij deelneemt aan keuringen, werd een koe van Kees Hin (Otter- saat) tot kampioen uitgeroepen. De twenter Griet S. Milou won na een zeer spannende keuring van de 40.000 liter-koe Reni 19 van Piet Blom (De Westen). Laatstgenoemd dier was eerst kampioen geworden van een nieuwe rubriek, de produk- tieklasse. Volgens eigenaar Kees Hin is zijn kampioenskoe een dier met toekomst. „De keurmeesters zeiden dan ook dat ze het dier over een paar jaar graag nog eens terugzien." Maximaal Greep Piet Blom bij de koeien net naast de hoofdprijs, op andere onder delen scoorden hij en zijn gezinsleden wel maximaal. Zoontje Ron Blom mocht in de kalverenrubriek trots pa raderen met het kampioenskalf. Voor het tweede achtereenvolgende jaar greep Blom met een kalf uit zijn stal de hoofdprijs. Volgens de veehouder was de kampioen van dit jaar nog een klasse beter. „Heel goede ver houdingen en glashard beenwerk", aldus Blom. Ook veroverde Ron Blom in zijn categorie de prijs voor het schoonste geheel; de algehele prijs ging naar Bas Witte. Keurmeester K. Fentsahm was zowel over de kwaliteit als de presentatie van de kalverenrubrieken goed te spreken. „Heel goed, netjes getoilet- teerd. Ook de twenters en oudere koeien waren heel goed. De ouderen hadden hier en daar een schoon heidsfoutje, maar de twenters waren zeer goed van type en hadden beste uiers. Een heel uniforme rubriek, het was moeilijk om de kampioen aan te wijzen. De enige mindere rubriek was de melkvaarzen. Die waren goed van type, maar de uiers waren gewoon." Voor het eerst werden tijdens de Landbouwdag officiële federatie wedstrijden voor paarden en pony's verreden. Die verliepen niet vlekke loos. Eén van de drie dressuurbanen was vlak naast een keuringsring van koeien gevestigd, waardoor menig paard (en ruiter) werd afgeleid en sommige dieren zelfs angstig wegsprongen. Voordat alle dressuur- proeven waren verreden (een onder deel dat nogal uitliep) wilde men al met een koeienrubriek in één van de rijbanen beginnen. Door de onrust, die hierdoor ontstond, werd één com binatie dermate benadeeld dat de ju ry besloot over te laten rijden. De hoofdring waarin de hogere dres- suurproeven werden verreden, was keurig omheind. In deze baan werden enige zeer goede proeven vertoond. Uitschieters Andrea Keyser die met haar schimmel Unicum 129 punten behaalde in de klasse L1 en 121 in de L2 (tweemaal één winstpunt) en Marleen Roeper die met haar pony Pascal maar liefst 130 punten (twee winstpunten) haalde in de klasse L2. Tessa de Graaff startte met haar 5-jarige ruin Davy voor het eerst in de klasse M en haalde daarin 127 punten (één winstpunt). In de warme middaguren werd het onderdeel springen afgewerkt. On danks de hitte werd nog goed gere den. Fraai was de hindernis onder de imposante Hoornder stadspoort. De prijs voor de bestgaande rijpony ging naar Ron Blom, die het kampioen schap wegkaapte voor zijn zus Tessa. Hoogtepunt voor het publiek was( show van menvereniging „Tussen wad en duin". De toeschouwers b den kennismaken met uiteenlopen aanspanningen, variërend van een eenvoudige boerenkar tot het fr» Tilbury rijtuig van Willy Zijm. Mes indruk op de leek maakte de brikr een vijfspan zwarte tuigpaarden* Piet Daalder. Dankzij het leerzame commentaar van Loek van Bronkhi en de tijd die werd uitgetrokken, s mede de aandacht die de meeste deelnemers aan de presentatie had den geschonken, kwam het pubfel prima aan haar trekken. Na afloop van deze show verlieten veel toeschouwers het terrein. Oa nale van de dag, de bekendmake) van de dagkampioenen, werd da» door helaas door nog slechts een handjevol mensen gevolgd. Uitslagen federatieweds# Dressuur pony's B: 1 Benno BeuvmgrW' bin (112 punten); pony's L1, A-C cat.: 1W Kooiman met Storm; pony's L1, D-E cat. I.Tesso Blom met Lady Daisy (120 p) 2 Annemieke Kooiman met Norton |U7P' 3.Kirsten Zoetelief met llkayso (116 pl B-dressuur paarden: I.Bernard Wolf met t ta (113 p); L1 dressuur paarden: VAndrea ser met Unicum (129 p). 2.Jan Hin met Antoinette (116 p). L2-dressuur pony's- I.Kirsten Zoetelief met llkayso (115 p);W Blom met Big Surprise (113 p). B-dressu*! ny's; 1 Uosien Wolf met Spookie (112 L2-dressuur pony's 1.Marleen Roepe'ff:' seal (130 p); Ml-dressuur pony's: Anette*J sen met Linardo (112 p), M2-dressuurp^ I.Chloë Weel met Zamba (122 p); pony's: 1.Andrea Keyser met Unicum <12 M1-dressuur paarden: 1 .Tessa de Graaff Davy (127 p); Z-dressuur pony's: I.Liene. Roeper met Arabei (166 p) Springen: B-springen, cat. B/C I.Hamj* der met Valentine; cat. D:1.Thirza Weel Lucretia; L springen, cat. A: 1 ■Maartie „t met Sophia; cat D/E: I.Anette Kosse" nardo; cat. E: I.Sanna Pelgrim met Stu Boy. Z-springen, cat. D: I.Chloë Weel Zamba; B-springen, paarden: 1 Mar'an Geest met Ciochrant; L-springen P08 1Bea Timmer met Avant Coureur. Best? rijpony: Ron Blom. Een toeriste uit Zaandam heeft derdag haar been gebroken. Zij maakte een rit op een paard in groep met begeleiding. Haar rijdier draaide zich op he' Dijkje om en nam de benen nai' huis. Een tweede paard volgde voorbeeld. De eerste amazone w het tweede paard stapte peron® op haar been, dat daardoor bra Dressuur Show Gadegeslagen door veel publiek trekt het vijfspan van Plet Daalder door de historisch getinte ring. De Texelse Landbouwdag bood dit jaar niets nieuws onder de zon. De geijkte formule bleek donderdag echter goed genoeg om weer veel volk naar Den Hoorn te trekken, al waren er minder bezoekers dan in voorgaande jaren. Geconcludeerd mag worden dat de dag in een behoefte voorziet; enerzijds komen veel toe risten (kinderen!) graag in contact met dieren en vinden zij het leuk een stukje boerenleven op te snuiven, anderzijds is de Land bouwdag een trefpunt voor iedereen die iets van doen heeft met de Texelse akkerbouw en veeteelt. Dat de Landbouwdag door agrarisch Texel serieus wordt genomen, moge blijken uit het grote aantal inzendin gen voor de keuringen van schapen en koeien. De dieren worden in veel gevallen geprepareerd alsof het gaat om een hoog aangeschreven show of fokveedag. De keurmeesters wa ren goed te spreken over de kwali teit der inzendingen. Er werden zelfs zó veel eerste prijzen toegekend, dat de bijbehorende rozetten voortijdig op raakten. De Landbouwdag 1990 stond in het teken van twee weertypen, 's Och tends was het koud voor de tijd van het jaar, maar na het middaguur brak de zon door en werd het zelfs strandweer. Dat had zijn weerslag op het bezoekersaantal. Duidelijk was dat de mensen wilden profiteren van het zonnige weer waarop zij zolang hadden gewacht. Vooral 's middags was het daardoor minder druk dan anders. Waarschuwing De dag werd 's morgens geopend door de heer H. van Diepen, oud medewerker schapenonderzoek van het ministerie van landbouw. Van De coaster Meike uit het Duitse Hamburg heeft donderdag 1100 ton aan pijpen voor de zandsuppletie af geleverd in Oudeschild. Het schip van 88 bij 13 meter was eigenlijk een maatje te groot voor de Texelse ha ven. Door een foute inschatting van de loods werd te laat snelheid terugge nomen, waardoor de kade werd ge ramd en enige schade werd veroorzaakt aan de TX 37. Bij nadere inspectie bleek het allemaal mee te vallen. Het schip zelf liep alleen wat krassen in de verf op. Op bijgaande foto van Bert Koning staat de enorme Meike in vol ornaat. Diepen liet in zijn openingstoespraak een ernstige waarschuwing horen aan de fokkers van het Texelse schaap. Hij is van mening dat de Texelaar te veel naar exterieur wordt gefokt en te weinig gericht op pro- duktie. „Mooie showdieren, aardig voor de luxe fokkers, maar voor de gewone schapenhouders zit er geen groei meer in. Wie kiest voor produ ceren, stapt over op een ander ras." Volgens Van Diepen is het huidige ty pe te gedrongen, wat de vruchtbaar heid negatief beïnvloedt. De oplossing is eenvoudig: terugkruisen, bijvoorbeeld door een Texelse ram met een ooi van een ander ras. Van Diepen: „Let wel, ik pleit niet voor een groot type schaap, maar wel voor een langer spijsverteringskanaal, zodat meer ruwvoerverwerking mo gelijk is. Tevens krijg je dan meer ruimte voor de geboorteweg en de uier. Uit economisch oogpunt is dat beter.' Van Diepen, die jarenlang meewerkte aan een diepgaand wetenschappelijk onderzoek door het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO), zei voorts dat het Texels schapenstam boek zijns inzien te weinig doet aan melkcontrole. „Er wordt teveel stil gestaan bij het exterieur. Maar vruchtbaarheids- en groei-index zijn niet bekend. Als met dergelijke gege vens aan het werk wordt gegaan, zie ik de Texelaar weer toonaangevend worden, niet alleen in Nederland, maar ook in de EG en wellicht ook daarbuiten." Opening Van Diepen, die eerder op de Hoorn der Donderdag optrad als keur meester van karkassen en dat ook ditmaal deed, verrichtte na zijn toespraakje de opening. Deze be stond uit de overhandiging van een ooilam aan bewoners van het Maar tenhuis nabij De Koog. Het lam, een flink dier dat afgelopen voorjaar werd geboren in de stal van Hein Tjepkema bij De Waal, werd aangeboden door de Ondernemersvereniging Den Hoorn. Het is de bedoeling dat het dier een plaatsje krijgt in de tezijner- tijd te bouwen boerderij bij het Maar tenhuis. Gezien de reacties van de bewoners viel het cadeau in zeer goede aarde. Rammen De Landbouwdag begon zoals gebrui kelijk 's ochtends met schapenkeurin gen. De rammenrubrieken trokken daarbij de meeste aandacht. De ring op het plein aan De Naai was al vroeg omzoomd met toeschouwers. De keurmeesters oordeelden dat zo wel de rubriek rammen 2 jaar en ouder als de 1V4 -jarige rammen „heel best" waren. Bij de jongste rammen werden maar liefst acht eerste prijzen uitgedeeld. De kampioenskeuring had een verrassend verloop. Hoewel ram nummer 20 van Kees Kikkert uit De Westen in de rubriek V/2 -jarigen slechts het predikaat 1C had gekre gen, werd het dier uitgeroepen tot kampioen. De als 1A geëindigde V/2-jarige ram van Cees Comman deur uit Den Hoorn moest genoegen nemen met de derde plaats, nog ach ter de reservekampioen, een oudere ram van Jaap Eelman uit Oosterend. Kikkert en Commandeur waren ook succesvol in de rubrieken 4-tallen. Een 4-tal ooilammeren van Kikkert werd tot kampioen uitgeroepen, ter wijl een 4-tal oudere schapen van Commandeur het reservekampioen schap behaalde. Met de schapenfok- veedag in september zien we beide heren vast en zeker terug. Overige keuringen Op diverse lokaties vonden de gehele dag door keuringen van ander hobby- en gebruiksvee plaats. De almaar groeiende Texelse geitenvereniging deed de onlangs gehouden clubdag nog eens dunnetjes over. Ditmaal zorgde Wil Terpstra uit De Koog voor de beste inzending met Mientje. De 2-jarige Toggenburger geit Tjitske 2 van W. Abma werd reservekampioen. Midden zomer is geen goede tijd voor vogelkeuringen; vogels zijn pas in het najaar op hun mooist. Op Eigen Wieken was evenwel net als in andere jaren met een aardige collec tie vogels present. Een bandvink van dhr. Nauman uit Den Hoorn werd tot mooiste exemplaar uitgeroepen. De prijs voor het beste karkas ging naar een geslacht lam van de fa. Tjepke ma uit De Waal. De heer Van Diepen trok voor deze gelegenheid zijn keur- meesterspak aan. De door kleindiersportvereniging Ko- Dinsdag 31 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur wordt aan het binnenwater bij de Oor- sprongweg een sportviswedstrijd gehouden, in het bijzonder be doeld voor toeristen. Deelnemen kost f5,- (jeugd f4,-). Om 19.15 gaat bij het monument op de dijk bij De Cocksdorp een wadexcursie van start. Deelne mers moeten zich tevoren bij EcoMare laten inschrijven. De Vogelwerkgroep Texel houdt een excursie rond een van de Horsmeertjes. Deelname staat open voor iedereen. Verzamelen om 19.30 uur op de parkeer plaats aan de Mokweg. In de Hervormde kerk van Oude schild geven de broers Ad en Dick Koomans een orgel- en cla- vecimbelconcert. Woensdag 1 augustus Bij de Schuilhut (naast de Her vormde kerk) in De Koog begint om 14.00 uur een kerkentocht via de Noordelijke route onder leiding van P. Bakker. Wie zelf niet met de auto is, kan meestal met anderen meerijden. Om 7.40 uur (dus 's morgens) begint bij het dijkmonument bij De Cock sdorp een excursie over het wad. Deelnemers moeten zich tevoren opgeven bij EcoMare. Om 12.00 uur gaan bij paal 28 strandspelen van start (spring kussen, zeephelling etc.). Deelna me gratis. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt opgetreden door Man of Man met het pro gramma „Man of man gaat so lo". Aanvang 21.00 uur. Entree f15,- (vriendenprijs f 12,50). Donderdag 2 augustus Om 9.00 uur begint bij het dijk monument bij De Cocksdorp een excursie op het wad. Deelnemers moeten zich tevoren opgeven bij EcoMare. Van 11.00 tot 19.00 uur wordt op het dorpsplein van De Koog een kunstmanifestatie gehouden. De Sportvissersclub Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een spe ciale wedstrijd voor toeristen aan het binnenwater bij de Oor- sprongweg. Inschrijfgeld f5,-; (jeugd f4,-). Van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur vertelt de heer T. Verveer bij zijn vlindercol lectie in het Ambachtencentrum (voormalige Doopsgezinde Ver maning) aan de Diek. In het kader van de profweek van SV Texel wordt om 16.30 uur de wedstrijd Texel 2-FC Di mi (Tbilisi, Georgië) gespeeld en om 18.30 uur Texel 1-SVV. Onder leiding van de heer Groen- hof wordt om 14.00 uur een ken kentocht via de Zuidroute gehouden. Start bij de Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog Wie geen auto heeft kan meestal met anderen meerijden. In het kader van de Texelse com petitie wordt om 19.00 uur een ringsteekwedstrijd gehouden in De Cocksdorp. Hoogwater Oudeschild Za. 28 0.47 en 13,|j Zo. 29 0.50 en 13,31 Ma. 30 1.00 en M.jy Di. 31 1.40 en 14.41 Wo. 1 3.10 en 15.4( Do. 2 4.40 en 17.05 Vr. 3 5.54 en 18.0? Za. 4 7.30 en 19.4J) Aan het strand is het een uur eerder hoog- water. Laagwater valt gemiddeld 6.15^, na hoogwater. De zon komt 29 juli op on 5.56 uur en gaat onder om 21 361 juli eerste kwartier; 31 juli doodtij 1

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2